ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 Slapeloosheid tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. 6204 BUITENLAND DUITSCHLAND WIL VON PAPEN BLIJVEN? En hoe lang? In het interview, dat rijkskanselier von Papen aan het Britaohe Reuteragentsohap verleende, heeft vooral de aandacht getrok hen de passus, waarin de kanselier ver klaarde, dat zijn kabinet nog lang in func tie zou blijven. In parlementaire kringen van den nieu wen rijksdag twijfelt men echter niet, of het votum van wantrouwen, dab bij de eer ste de beste ziting zal worden ingediend, zal worden aangenomen. De mogelijkheid bestaat, dat de rijks president alsdan zal verklaren, dat de rijksdag vóór alles tot taak heeft, een regeering te vormen, die op een parlemen taire meerderheid steunen kan. Zoolang de rijksdag daartoe niet in staat is, kan de rijkspresident deze rijksregeering zijn ver trouwen blijven schenken en ze gelasten, de zaken waar te nemen, tot een meerder heidskabinet is tot stand gekomen. Zouden de fracties niet in staat zijn, een door de meerderheid gesteunde regee ring te vormen, dan zou onder alle om standigheden het kabinet von Papen den ganschen duur der wetgevendé periode van dezen rijksdag, als zaakwaarnemende re geering in functie kunnen blijven. In verband hiermede acht men het in parlementaire kringen niet waarschijnlijk, dat von Papen een votum van wantrou wen met rijksdagontbinding zal beantwoor den. Men wijst er op, dat een eventueeje coa litie overeenkomst van het centrum en de nationaal-socialisten in Pruisen de mogelijkheid zou openen voor een meer derheidscoalitie in het rijk. Hierbij dient echter opgemerkt, dat de Pruisische land dagpresident Kerrl, die Vrijdag uit Mun- chen te Berlijn is teruggekeerd, nog geen contact met het centrum heeft gezocht en zelfs niet in staat was, oficieel en defini tief den datum te noemen waarop de eerstvolgende bijeenkomst van den land dag zal plaats hebben. Tot dusver staat alleen vast, dat het Pruisische fractie-bestuur der N.S.D.A.P. nog vóór 25 Augustus, den dag, die als datum genoemd wordt, voor de bijeen komst van den landdag, een zitting zal houden. Socialistische motie van wantrouwen. De sociaal-democratische rijksdagfractie heeft besloten, een motie van wantrouwen tegen het kabinet von Papen in te die nen, benevens een motie, waarin opheffing van alle noodverordeningen van de regee- ring-von Papen verlangd wordt. Bezuiniging op de begrooting. Het rijkskabinet heeft gistermiddag be raadslaagd oved een bezuiniging van Mk. 110 millioen op de begrooting. Aangezien over een bezuiniging van 75 millioen reeds overeenstemming tusschen de verschillen de instanties verkregen was, golden de besprekingen de maatregelen tot bezuini ging van nog 35 millioen. Na afloop van de kabinetszitting zette rijkskanselier von Papen de bearadslagin- gen met dr. Luther over de financiering van het programma der werkverschaffing voort. Zal Clara Zetkin den Rijksdag presideeren? De communiste Clara Zetkin, die als oudste lid van den Rijksdag de openings- ziting zou moeten presideeren, is in Rus land, waar zij thans vertoeft, opnieuw ern stig ziek geworden. Zij kan sedert eenige dagen geen voedsel tot zich nemen. Men vreest, dat zij in de eerstvolgende dagen niet op reis zal kunnen gaan. Zij zelf heeft echter den wensch, om de zitting van den nieuwen Rijksdag te openen, niet opgege ven. Volgens berichten in de communistische bladen hoopt zij de volgende week zoover hersteld te zijn, dat zij naar Duitsckland kan terugkeeren. OOSTENRIJK SCHOBER OVERLEDEN. Voormalig Oostenrijksch bondskanselier. De voormalige bondskanselier en politie- president dr. Schober is gisteravond om 10 uur te Wecrnen overleden. Schober werd in 1874 te Perg geboren. In Juni 1918 werd hij tot hoofd der Ween- sche politie benoemd. Hij heeft het corps in de jaren na den oorlog geheel gereor- .ganiseerd. In 1918 werd Schober lid der Groot-Duitsche partij en deed als afge vaardigde in den Nationalen Raad zijn intrede in het politieke leven. Het eerste bondskanselierschap van Schober duurde van Juni 1921 tot Mei 1922, het tweede van September 1929 tot Sep tember 1930. Tijdens zijn ambtsperiode werd de grondwetsherziening tot stand ge bracht en de Haagsche overeenkomst in zake de herstelbetalingen geteekend. Dit kwam voor Oostenrijk neer op een bevrij ding van den last der reparatie-betalingen. Van December 1930 tot Januari 1932 was Schober minister van Buitenlandsohe Zaken. De overledene was dr. honoris cau sa der universiteiten van Graz en Wee- ENGELAND OTTAWA. Vrede tusschen Ierland en Engeland? Naar in Iersche kringen verluidt, hebben de besprekingen tusschen Thomas en O'Kelly ten doel, te komen tot een overeen stemming voor het sluiten van een accoord, hetwelk onmiddellijk zou worden gevolgd door de opheffing door het Vereenigde Koningrijk en den Ierschen vrijstaat van de onlangs uitgevaardigde douanetarieven. De twee regeeringen zullen, naar ver klaard wordt, vervolgens1 in een meer vriendschappelijke atmosfeer, welke voort spruit uit de instelling van een tribunaal, dat de kwestie der annuïteiten zal onder zoeken, haar onderahndelingen voortzetten. ZUID-AMERIKA HEVIGE GEVECHTEN IN DEN STAAT SAO PAULO. Nog steeds wordt er hevig gevochten in het Mantiqueiragebied, staat Sao Paulo, waarbij speciaal aan de zijde der opstande lingen groote -verliezen zouden zijn geleden. Uit het revolutionnaire hoofdkwartier wordt medegedeeld dat de revolutionnairen de federale troepen aan het noordelijk front te Queluz hebben teruggedreven en ook in het Zuiden bij Faxina zijn opgerukt. De leiders der opstandelingen verklaren, dat zij 30.000 contos hebben ontvangen als bijdrage van kooplieden uit Sao Paulo om de zaak der revolutie te steunen. BUITENL. BERICHTEN. LONDEN EEN BAKKERSOVEN. Hoogste temperatuur sinds 1911. Londen was gisteren een ware bakkers oven. Even voor den middag registreerde het observatorium van Greenwich een tem peratuur van 95.5 graden Fahrenheit in de schaduw. Dit is de hoogste temperatuur sedert Augustus 1911 toen 100 graden werd geregistreerd. BLIKSEM SLAAT IN EEN MOSKEE. Een hevig onweer, dat gisteren boven Pesj. in de nabijheid der grens van Albanië losbarstte, heeft groote schade aangericht. De bliksem sloeg o.a. in de minaret van een moskee, juist toen de muezzin de geloovi- gen tot het gebed riep; hij werd op slag ge dood. Een tweede bliksemstraal sloeg direct daarop in het dak van de moskee, dat in stortte en talrijke Mohammedanen bedolf, die zich in de moskee bevonden. Drie per sonen werden gedood en velen zwaar ge wond. INSTORTING VAN EEN ABDIJ. In de abdij van den H. Willibrordus in Echternach, waar jaarlijks tegen Pinkste ren de beroemde springprocessie wordt gehouden, is een ernstig instortingsongeluk gebeurd. Tijdens bouywwerkzaamheden in den kelder zijn waarschijnlijk de stutten niet voldoende geweest, met het gevolg, dat de zolderingen van twee verdiepingen met de pijlers in de diepte stortten. De bouw ondernemer en een arbeider werden ge dood.. Twee arbeiders werden gewond. De schade is buitengewoon groot. PERZISCH£ STAD JASK IN HANDEN VAN BANDIETEN. Garnizoen In toren gevlucht. Bandieten hebben zich meester gemaakt van Jask, een oude stad in Perzië, waarbij de vijf en zestig Perzische soldaten, die het garnizoen der stad vormden, zich genood zaakt zagen in een kleinen toren te vluch ten, maar de voorraad drinkwater zal spoe dig uitgeput zijn. Er worden nog steeds schoten gewisseld. Van Bender Abbas is versterking uitgezonden. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK Vrijdagmiddag te 2 uur kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de Burgemeester. Afwe zig de heer den Hollander met kennisge ving. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Als voorstemmer wordt aangewezen de heer van der Niet. Een adres van het Muziekcorps „De Echo der Duinen" te Noordwijk aan Zee, om van gemeentewege te zorgen voor een muziek tent te Noordwijk aan Zee, zooals ook te Noordwijk-Biinnen geschiedt, aan welk adres verschillende vereenigingen te Noord wijk aan Zeo adhaesie hebben betuigd, wordt om advies in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders. Hetzelfde geschiedt met een reclame tegen een opge legde aanslag in het vergunningsrecht van den heer van Beelen voor de Seinpost aan den Noord-Boulevard. De voorzitter deelt mede, dat eerst gisterenmiddag is inge komen een adres van den R. K. Bond van Hotel- en Caféhouders betreffende de door B. en W. aan den Raad gedane voorstellen tot het instellen van droge zones in de Zuid duinen voor vergunningen en verloven A, B. en W. hebben nog geen tijd gehad dit adres te bestudeeren, dooh stellen voor als de Raad op behandeling prijs stelt, dit te gelijk te behandelen bij het desbetreffende punt van de agenda. Aidus wordt bes-loten. De voorzitter deelt mede, zulks in ant woord op in de vorige vergadering door den heer Vink gestelde vragen betreffende de steunnormen voor de werkloozen, dat sinds het stellen van die vragen deze zaak in een ©enigszins ander stadium is geko men, doordat de steunnormen in de ge meenten Hillegom, Lisse en Sassenheun door den Minister zijn verhoogd en wel op een loonbasis van 23.terwijl voor onze gemeente een loonbasis van 22.geldt. Daarop hebben wij geconfereerd in den Haag. Waar de uitspraak vermoedelijk nog deze maand te verwachten is 6telt spr. voor hierover thans niet te debateeren. De heer van der Niet vraagt of de mededeeling dat de steunnormen in de drie genoemde ge meenten zijn verhoogd niet wat vaag is voor het publiek. De voorzitter zegt, dat er hard gewerkt wordt om vanuit den Haag gedaan te krijgen, dat er een uniform tarief voor de steunverleening voor de geheeie bollenstreek zal worden toegepast. Besloten wordt z. h. st. weezengeld toe te kennen voor eenige lialfweezen tot een be drag gerekend naar 50.per kind per jaar. De huurkoop-bewoners in 't nauw. De bewoners van de huurkoopwoningen hebben aan den Raad verzocht om gezien de tijdsomstandigheden zoodanige regelin gen te willen treffen, dat de wekelijks to betalen hum-koopbedragen op een of an dere wijze met hun verminderde finantieeie omstandigheden worden in overeenstem ming gebracht. Burg. en Wetb. deelen aan den Raad mede, dat naar hun meening de huurkooptermijnen, die thans reeds 20 en 25 jaar bedragen, niet meer kunnen worden verlengd zonder onbillijk te worden ten op zichte van de gewone huurders van ge meente-woningen. B. en W. 9tellen echter voor de huurkoopnemers in de gelegenheid te stellen de door hen bewoonde woningen in gewone huur te nemen en de reeds door hen betaalde aflossingsbestanddeelen terug te betalen, zulks in afwijking van de be staande regeling. De heer Vink, gesteund door den heer C. W. Alkemade, vraagt of het niet mogelijk is de huurkoop eenige ja ren op te schorten in afwachting van betere tijden en als deze betere tijden b.v. na 5 jaar zijn aangebroken weer gewoon met den huurkoop dioor te gaan. Anders verlie zen deze menechen het uitzicht op een eigen huis, waarvoor zij reeds eenige jaren hebben gespaard. De voorzitter deelt na mens B. en W. mede, dat zij hoewel zij in principe daartegen geen bezwaar hebben, van het voorstel van den heer Vink groote administratieve bezwaren duchten. Na eenig debat wordt besloten, dat B. en W. over deze zaak praeadvies zullen uitbren gen. Besloten wordt te verhuren voor den prijs van 75.per jaar aan de Provincie Zuid-Holland het voormalige waaggebouw, staande bij de Westeinderbrug en de daar in aanwezige weegtoestellen te verkoopen. Een verzoek van de Landstormcommissie Zuid-Holland West om subsidie wordt afgewezen. Geen cafés in de Zuidduinen. Een voorstel van B. en W. om te bepalen, dat in de Zuidduinen het maximum aantal vergunningen op 4 zal worden bepaald en dat in dat gedeelte der gemeente door B. en W. geen verloven A meer zullen mogen worden verleend, ontlokt een breedvoerig debat. De heerren Liefferink en Braun ver klaren zich- tegen dit voorstel, omdat het kan voorkomen, dat, als er een paar of meer vergunningen in de Zuidd/uinen ver vallen als gevolg van bv. overlijden, alsdan gêen enkele vergunning meer in dit gedeel te van de gemeente aanwezig zou zijn. De heer Liefferink stelt voor de moeilijkheden op een andere wijze te ondervangen door in de Zuidduinen ruime oppervlakte-edschen aan eventueel te stichten café's te stellen. De heeren van der Wiel en Van der Niet vinden het beter, dat het aantal café:s meer over de geheeie gemeente wordt ver deeld en zijn daarom tegen het voorstel van B. en W. De voorzitter en de heer C. W. Alkemade verdedigen het voorstel van B. en W. en wijzen er op, dat de bezwaren van de heeren Braun en Liefferink tegen de mogelijkheid van het uitsterven geheel of gedeeltelijk van het aantal café's in de Zuidduinen met dit voorstel niets te ma ken hebben. Dit kaai evengoed plaats heb ben als er geen maximum voor het aantal vergunningen wordt bepaald. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Van der Niet, van der Wiel, Lief ferink, Braun, Krau en Soeteanan. B. en W. stellen in meerderheid aan den Raad voor een crediet beschikbaar te stel len van 6500.voor het verbeteren en reconstrueeren van het laatste gedeelte van den Noord-Boulevard De minderheid van het college, in dit geval de voorzitter, kan zich alleen met het voorstel vereenigen als heet werk wordit uitgevoerd bij wijze van werkverschaffing, dit wil zeggen als het Rijk daarin subsidie verleent en niet méér loon wordt betaald als bij werkverschaffing gebruikelijk is. De heer C. G. J. Alkemade gesteund door de heeren O. W. Alkemade en Van der Meer, stelt voor deze zaak aan te houden en nader onder de oogen te zien bij de begrooting voor 1933, als de finan tieeie positie der gemeente beter ban wor den overzien. De heer Krau waarschuwt er ernstig tegen om dit werk bij wijze van werkverschaffing uit te voeren. Het is een duidelijk productief werk. De voorzitter is er naar zijn meeoring voor bij het uitvoeren van dit werk werkverschiffingsloonen te betalen van 0.35 per uur omdat hij Adj.- Inspecteur is voor de Werkverschaffing. De heer Van der Meer zegt nog, dat naar zijn meening dit voorstel best met de be grooting kan worden behandeld, omdat het seizoen toch al bijna voorbij is. Het voor stel van de meerderheid van B en W. wordt aangenomen met 10 tegen 4 stemmen. Te gen stemden de heeren C. G. J. Alkemade, C. W. Alkemade, Van der Meer en Van der Wiel. De heer C. W. Alkemade vraagt nog hoe het mogelijk is het werk uit te voeren zoolang de gemeente geen geldleening hee£j>. De voorzitter zegt, dat met de uit voering inderdaad daarop moet worden ge wacht. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van bewoners van de Marcellusstraat om van gemeentewege in die straat eenige straatkolken aan te brengen, omdat deze straat niet aan de gemeente in eigendom toebehoort. Verschillende bewoners vaai de IJmuider- straat hadden aan den Raad verzocht de voetpaden in die straat met tegels te be leggen in plaats van deze van teersplit te voorzien, zooals aanvankelijk door den Raad was besloten. B. en W. hébben be cijferd dat inwilliging van dit verzoek een meerdere uitgaaf met zich zou brengen van 700.en achten, gezien het geraamde nadeelig saldo op de exploitatie der Ves ta ter re inen, geen termen aanwezig dit ver zoek, in te willigen. De heer Caspers zou er geen bezwaar tegen hebben het verzoek in te willigen, indien de meerdere kosten door de bewoners van de straat werden bijbetaald. De heer Van der Niet en do heer Soeteman kunnen zich niet met het voorstel van B. en W. vereenigen. Blijkens hun ervaring zijn tegel voetpaden wel duur der in aanleg, doch veel goedkooper in on derhoud, terwijl altijd een veel nettere toe stand aanwezig is bij een bestrating met tegels als de straat herhaaldelijk moet wor den opgebroken voor het leggen van dienst leidingen. De heer Liefferink stelt ten slot te voor het voorstel van B. en W. aan te nemen met deze bepaling, dat, als de be woners van de IJmuiderstraat bereid blij ken to zijn de meerdere kosten te vergoe den, aJsnog tegels zullen worden aange bracht. Dit voorstel door B. en W. overge nomen wordt aangenomen met 13 tegen 1 stem, die van den heer van der Niet. Het bouwverbod, verband houdende met een voorgenomen doorbraak in Noordwijk aan Zee, dat in een vorige raadsvergade ring in ontwerp werd vastgesteld, wordt thans definitief vastgesteld. Besloten wordt op grond van het bepaal de in artikel 36, 4e lid der Woningwet de verklaring af te leggen, dat een uitbrei dingsplan voor de geheeie gemeente in voorbereiding is. Als gevolg van deze ver klaring zullen bouwvergunningen voor dat gedeelte der gemeente, waarop het uitbrei dingsplan van toepassing is, slechts meer met toestemming van Gedeputeerde Staten kunnen worden verleend en slechts voor zoover geen strijd met het uitbreidingsplan aanwezig is. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten aan B. en W. een crediet te verlee- nen van 350.voor het aanschaffen van een stempelmachine ten behoeve van de in ning van een belasting op de vermakelijk heden. Rondvraag. De heer C. W. Alkemade verklaart zich in zeer vele opzichten niet tevreden gesteld met het antwoord, dat B. en W. hebben gegeven op zijn vragen betreffende het wegbreken van de gasverwarming uit de nieuwe Openbare School en motiveert zijn meening zeer uitvoerig. De voorzitter deelt mede, dat de begrooting van de gemeente voor 1932 nog steeds niet door Ged. Staten is goedgekeurd omdat de Raad weigerach tig bleef aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen een crediet uit te trekken voor 4 strandagenten iin plaats van voor 2, zoo als de Raad had besloten. Spr. stelt voor thans, nu het toch te laat is om strand agenten aan te stellen, aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen, dan kan de be grooting worden goedgekeurd. Aldus wordt besloten. De heer Braun vestigt er de aandacht op, dat de teersplit op het pleintje vian do openbare school in zeer slechte toestand verkeert en vraagt of het niet beter is daar plantsoen aan te brengen. Oe voorzitter zegt overweging toe. De heer Soeteman geeft in overweging de niéuwe lantaarn® niet groen of geel te laten schilderen, maar in zilver met een zwarten voet volgens de kleuren van Noordwijk. De voorzitter zegt overweging toe. De heer C. W. Alkemade vraagt om dui delijker aan te geven de kruising Yinken- laanBeeklaan, die zeer gevaarlijk is. 80 pot. der automobilisten geven daar geen signaal en er gebeuren daar herhaalde lijk ongelukken. De heer Carpers vestigt er den aandacht op, dat er het eerste half jaar wel voor 1000.minder Land vuil op de vuilnisbelt is aangevoerd dan vroeger en vraagt of de verordening betreffende het storten van Landvuil nu beter wordt toegepast. De heer van der Niet vraagt om het ingekomen adres betreffende 'het in voeren van een ventverbod nu spoedig te behandelen, terwijl de heer O. W. Alkema de aandringt op bespoediging van de be handeling van het vraagstuk der vui'lver- wijdering. Hierop gaat de Raad over in besloten zitting. Na heropening der openbare verga dering wordt besloten een crediet van on geveer 400.beschikbaar te stellen voor het schilderen van binnen van de 5 lokalen van de teekenschool, en het sluitingsuur voor de winkels gedurende de winkelweek, die vanwege de winkelweek-commissie te Noordwijk-Binnen van 30 Augustus tot 6 September zal worden gehouden, te verlen gen tot 's avonds 11 uur, behalve voor den daarin vallenden Zondag. Hierna sluiting. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 533. De tuinjongen viel van schrik op den grond en smeekte: „O, spookjebef, doe me asjeblieft niets". Maar de koning, want die was het tegen wicn nij was opgeloopen, hief dieigend zijn stok op en zeide. „Ik zal jou". 534. ïntussohen waren Keesie en de boschgod nabij ge komen en toen de jongen niet een van de moedigsten, de drie spoken zag, had hij er al weer genoeg van en begon zijn vlucht opnieuw, vooral toen hij den verkeers agent, want die liet niet met zich spotten, dreigend op hem zag afkomen. Wat anderen er van zeggen Hengelaars opgepast! In dezen tijd van werkloosheid wordt door velen de hengelsport beoefend, zonder vold-oende 'bekendheid met de bepalingen van de nieuwe Visscherijwet, die op 1 Juli j.l. in werking is getreden. Het komt ons daarom voor, waar binnen kort de tijd voor snoekhengelen is aange broken, dat het zijn nut kan hebben er op te wijzen, dat het hengelen naar baars en snoek met den hengel geaasd met visc'h, alleen is toegestaan als men in het bezit i® van een akte (ad 1.en van een schriftelijke vergun ning van den eigenaar of pach ter van het vischrecht. Velen toch zijn van meening dat voor genoemd vischtuig geen akte noodig is; anderen zijn van oordeel dat de akte a 1- 1 e e n voldoende is om in openbare wate ren (als de Zijl, de Rijn, d.e Vliet enz.) te visschen met den hengel geaasd met visch. Niets is minder waar. Ook als men in het bezit is van de akte is het hengelen met genoemd vischtuig ontoelaatbaar in alle wateren, zonderschriftelijke vergunning van den pachter van het vischrecht. Men wachtte zich dus voor be keuring. Voor inlichtingen op gebied der Vis- scherijwetgeving verwijzen wij naar de ad vertentie van den Hengelaarsbond in dit blad. IN ELK KATHOLIEK GEZIN Het Katholieke Dagblad!

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 14