CRISIS-GEDACHTEN. Hl)IZE„ST.AGNES" ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. Zij, die in het nummer van 4 Augustus mijne uiteenzetting gelezen hebben betref fende het negatief inkomen der boeren, zullen zich misschien hebben afgevraagd, of ik de zaak niet al te ongunstig heb voorgesteld. Integendeel heb ik die voor stelling zoo gunstig mogelijk gemaakt. Im mers, de verliezen op schapen en varken» heb ik niet mede gerekend en toch bedra gen die bij velen honderden, bij sommigen zelfs meerdere duizenden guldens. Mijne berekening was bovendien gebaseerd op eene pachtverlaging van 50 pet.; eene ver laging welke (de keer v. d. Weijden wees daarop reeds) zeer zeker door weinigen genoten, wordt, om de eenvoudige reden, dat vele verpachters, vooralzij, wier eigen dom zelf nog met hypotheek is bezwaard, een dergelijke verlaging niet kunnen geven. En hier kom ik vanzelf aan de positie der hypotheek-boeren, welke nog veel en veel slechter is dan die der pachters. Im mers deze laatsten kunnen nog tenge volge van de wet-Ebels verlaging van pacht bekomen. Maar de hypotheek-boeren? Daarvoor wordt niets gedaan; terwijl hun voortdurend het Damocleszwaard der executie bedreigt. Betalen ze geen rente, executie; betalen ze geen laste, executie; betalen ze geen assurantie, executie. En dan wordt bij fa milie of vrienden, of onder borgstelling van dezen, die daardoor mede ten gronde gaan, maar weer geleend en steekt men zioh maar weer dieper in schulden in de hoop.... ja, waarop Als men dan ook de vraag stelt, waarop dit alles moet uitloopen, dan luidt het ant woord met de meeste beslistheid: „op eene geweldige catastrophe!" En voor wie in landbouwkringen meer in tiem bekend is, weet, dat de symptomen daarvan zich reeds overal beginnen te ver- toonen. Werkloosheid, vroeger op 't plat teland bijna onbekend, begint zich reeds overal te vertoonen, omdat de landbou wers zelfs de verlaagde loonen niet kunnen betalen. Beparatiën worden allerwege uit gesteld, waardoor ook de ambachtslieden werkloos worden. Vroeger vrij vermogende personen zitten thans overal in schulden. Huurschulden, rentesehulden, reparatie schulden, belastingschulden en vooral vee voederschulden; de boer zit overal vast en 't is reeds zoover, dat velen hun vee geb.eel of gedeeltelijk aan hunne schuldeischers in pand hebben moeten geven ten- einde 't veeee bestaan te redden. Maar is er dan niets aan te doen, die débacle te voorkomen? Deze vraag steMe mij ook de redactie van dit blad en ze ver zocht mb ook daaromtrent mijne meening eens te uiten. Ha zal, hoop ik, niemand mij verdenken van een zoodanige zelfoverschat ting, dat ik zou meenen de oplossing te weten van een vraagstuk, waarvoor de grootste economen met de handen in 't haar zitten. Maar waar 't nu toch eenmaal in den aard der zaak ligt, dat een ieder over een oplossing nadenkt, wil ik gaarne ook mijne meening daarover geven en plaatste daarom boven dit artikel den ti tel „Crisis-gedachten". Laat mij dan al aanstonds beginnen met te zeggen, dat ik al die steunmaatregelen uit den booze acht, om de eenvoudige re den, dat de uitvoering daarvan een massa administratieve romnslomo medebrengt, waarvan den boer ten slotte niets ten goede komt; terwijl de burgerij idéé heeft, dat ze nu alles duurder moet betalen ten bate van den boer. Veel eenvoudiger ware 't gewee-s' de boeren te bevrijden van de op hunne bedreven drukkende lasten. Toen de landbouwers 'n paar jaar gele den reeds vroegen, hen van de zoo gehate grondbelasting te ontslaan, kon zulks niet omdat de staat de daaruit voortvloeiende revenuen niet kon missen. Than® gaat men ze steunen met een bedrag dat tienmaal hooger is dan de heele opbrengst der grondbelasting. Is het eigenlijk niet om te lachen, dat de staat nu de boeren ge'd gaat geven om daarmede aan hun verplich tingen jegens dienzelfden staat te vol doen? Toen de landbouwers ontheffing vroegen van de sociale lasten, kon zulks al weer niet omdat zulks de sociale verzekeringen in gevaar zou brengen. En daarom gaat diezelfde staat alweer geld aan de boeren geven, opdat ze hen in de gelegenehid zou den stellen, die verzekeringen in stand te hóuden. Dat de boeren desondanks die las ten niet kunnen betalen, is uit mijn vo rig schrijven onomstootelijk bewezen. Maar dan rust de vraag: „begaat de staat geen schreeuwende onrechtmatigheid, wanneer ze mensohen, die in 't geheel geen inkomen hebben, dwingt tot verzekering van perso nen, die zulk® in ieder geval nog wel heb ben. 't Is echter duidelijk, dat alleen de ont heffing van die lasten de crisis in den landbouw kan opheffen. Deze toch hangt samen met de algemeene economische cri sis en deze kan alleen opgeheven worden door eene algemeene aanpassing der gc- heele maatschappij aan het tegenwoordig prijsniveau. 't Is toch een feit, dat de tegenwoordige crisi® er een is van zeer bijzonderen aard. Bijna nimmer heeft de wereld een wasdom gekend, als in de laatste jaren. Nooit wa ren de productiemogelijkheden zoo groot als tegenwoordig, 't Is dus duidelijk, dat er dan ook geen crisis behoefde te wezen, als we maar den rechten weg wisten die goederen te verdoelen. En welke is die weg? Zoowel rente- als loonsverla ging. Eene eenzijdige loonsverlaging ge lijk men thans beproeft, (rapport-Weiter), zal de crisis verergeren in plaats van ze op te heffen.. Ziehier waarom. Iedere voortbrenging is het resultaat van twee factoren, n.l. kapi taal en arbeid rente en loon. Daarom moeten dan ook bij prijsdaling der produc ten beide factoreh zich aan die prijsdaling aanpassen. Doet zulks slechts een van bei den, dan ontstaat onvermijdelijk eene scheve verhouding tusschen die beide fac toren onderling, met het gevolg, dat eco nomische schokken ontstaan. Laat mij trachten zulks door een voorbeeld toe te lichten. Gesteld een zeker complex goederen heeft eene waarde van 100.waarin het arbeidsloon voor en het kapitaal voor K deel heeft, zoodat dus de arbeider(s) 75.krijgt (krijgen) en de rentetrekker(s) 25.Wanneer nu de waarde van een zelfde complex goederen daalt tot zegge 50.dan behoorden ook naa-r de zelfde verhouding de arbeider(s) 37.50 en de rente trekker(s) 12.50 te ontvangen, waar bij ze immers in staat zouden zijn zich de zelfde hoeveelheid dier goederen te ver schaffen als voorheen. De prijsdaling zou dus hunne welvaart niet in 't minst beïn vloeden. Maar wat, zoo de rentetrekker zijn 25. rente wil behouden Dan schiet er voor den arbeider slechts 25.over, waarvoor deze zich dus slechts 2'3 van het hem toe komende deel dier goederen kan verschaf fen. Daar deze voor hem niet voldoende zijn is het gevolg, dat de ondernemer een gedeelte van z'n arbeiders moet ontslaan of met verlies werkt. De rentetrekker daar tegenover bekomt dubbel zooveel als hem toekomt en hij noodig heeft, met het ge volg, dat hij de helft van 't geen hij ont vangt, overhoudt. Wijl de onderneming met verlies werkt, zal hij dat surplus niet beieg gen, maar oppotten, met 't gevolg, dat diaardoor alweder meer kapitaal aan het verkeer wordt onttrokken en dus alweer prijsdaling en dientengevolge alweer meer werkeloosheid. 't Is duidelijk, dat bij handhaving van de loonen bij prijsdaling der producten precies 't zelfde andersom geschiedt, n.l. met het gevolg, dat dan de rentetrekker de dupe is, doch met 't zelfde eindresultaat voor 't algemeen. Zoo blijft men in een vicieuse cirkel ronddraaien, totdatJa, tot wat? Wie zioh de beschouwingen van „Sub um bra" herinnert in „de Nieuwe Eeuw" ge durende de eerste jaren na den oorlog, zal weten, dat- deze den tegenwoordige toe stand van Duitschland met vrij groote nauwkeurigheid heeft voorspeld op den zelfden grond, dat de arbeid in Duitschland nooit in staat zou wezen de van dat land gevorderde rente op te brengen. Dat dien tengevolge werkeloosheid zou ontstaan met als uiteindelijk uitzicht: revolutie. Ook hier kan nu de arbeid de kapitaalrente niet meer. opbrengen; moet 't dan denzelf den weg opgaan als bij onze naburen? Wie zich aan anderen spiegelt, spiegelt zich zacht. Laat men dus intijds maatregelen nemen om zulks te voorkomen. In een volgend artikel willen we eens nagaan wat de gevolgen van eene alge meene rente- en loon®verlaging zouden zijn en de daartegenover aan te voeren bezwa ren. J. B. WESSELTNGH. De Osnabrücksche INGENTEUR TILING die een Raketvliegtuig heeft gebouwd met een vleugelspanwijdte van 4 meter. Dit vliegtuig zal 21 Augustus a.s. opstijgen. DROEVIG ONGELUK. Donderdag reed een driejarig jongetje te Zwartsluis in een wagentje, dat geduwd werd door een ouder broertje. Een paard met zijn berijder kwam aandraven en bot ste tegen het wagentje. Het kindje werd er uitgeslingerd en was op slag dood. D00DELIJK ONGEVAL TE OVERSCHIE. Een zeer tragisch ongeval heeft zich dezer dagen afgespeeld in een huis aan I den Schiedamscheweg onder Overschie, I waar een 70-jarige dame, echtgenoote van den Engelsehen predikant Nelson uit Suf folk te logeeren was. Toen zij Woensdag foto's van haar kamer wilde halen en niet spoedig terugkwam gingen de huisgenoo- ten eens kijken waar zij bleef. Men had even te voren een doffen slag gehoord, waaruit men afleidde, dat de logée mis- schen van de trap was gevallen. Dit ver moeden bleek helaas waar te zijn. Men vond mevrouw Nelson in bewusteloozen toe stand onder aan de trap liggen. Onmid- i del-lijk werd de dokter gewaarschuwd, die i haar naar het Eudokia-ziekenhuis te Rot- I terdam liet overbrengen. Daar is zij aan de bekomen verwondingen overleden. „Tel." VIER D00DEN BIJ HET ZWEMMEN. In de badinrichting „Nieuw Loosdreoht" te Loosdrecht had gistermiddag te zes uur een ongeval plaatst met doodelijken afloop De 19-jarige mej, A. Leijte, uit Hilversum die niet zwemmen kon, ging desondanks in het drie meter diepe bassin. Zij ver- dween in de diepte en werd na korten tijd I levenloos uit het water opgehaald. 1 Gisteravond omstreeks half zeven is een stoker van het s.s. „Tapanoeli" van den Rotterdamsche Lloyd, een zekere Mak Kin, die in de Merwedehaven te Rotterda aan het zwemmen was, plotseling in de diepte verdwenen en verdronken. Door het personeel van de politieboot III werd de 1 man later uit het water gehaald en nadat 1 men geruimen tijd kunstmatige ademhaling had toegepast, werd de drenkeling naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waar hij bleek te zijn overleden. Een 23-jarige werkman uit Neder- i Weert, werkzaam aan <je kanaalwerken te Born, die tijdens het rustuur ging zwem men, is Donderdagavond in het kanaal verdronken. Zijn lijk werd later opgehaald. Donderdagavond is Burremans uit Urmond bij het baden in de Maas verdron ken. B. laat een vrouw en twee kinderen achter. VOORHOUT (Z.-H.) 2581 Pension fe, 2e en 3e klas DAMES EN HEEREN IV- PROSPECTUS OP AANVRAGE -VA Directie: Zusters Franciscanessen van Veghe' GEMENGDE BERICHTEN SLACHTOFFERS VAN DE WARMTE. Twee donder». De landbouwer M. A. te Rucphen werd door de warmte onwel en overleed eenige uren later. Eenige personen te Den Haag, zijn in dien loop van den dag het slachtoffer ge worden van de buitengewone hitte. Een bejaard man werd op de brug bij de Heerengracht onwel en zakte in elkaar. Toen de Geneeskundige Dienst ter plaatse kwam, bleek hij reeds te zijn overleden. Het lijk is naar het Ziekenhuis gebracht. Voorts kreeg de Geneeskundige Dienst nog een aantal andere gevallen te behan delen, welke een minder tragisch verloop hadden. Op de Beeklaan moest een juf frouw uit Voorburg uit een autobus ge haald worden, waar zij in zwijm was ge vallen. Zij werd naar het Roomsch-Katho- lieke Ziekenhuis overgebracht. Voorts werd nog een 9-jarig jongetje op straat door de warmte bevangen en werd door den Geneeskundigen Dienst naar zijn huis gebracht. Door een zonnesteek getroffen. Gistermiddag werd de boeren daggelder J. S. in den Baarlemmermeerpolder bij het verrichten zijner werkzaamheden door een zonnesteek g'etroffen. De man werd in erostigen toestand naar oen ziekenhuis overgebracht. Aan de gevolgen overleden. Mevrouw J., uit Fijnaart, die bij een auto-ongeluk in het begin dezer maand op den Tilburgsohen weg ernstig gewond werd, is aan de gevolgen daarvan overle den. De 65-jarige Maas uit Hernen bij Wy- chen, botste Maandag met zijn motor tegen een auto onder Wychen. De man, die oogenschijnlijk niets man keerde, werd naar het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar hij heden na een operatie, is overleden. Naar wij vernemen, is de motorfietser W. C. S„ uit de Ampèrestraat te VGra- venhage, die gister op den hoek van Paul Krugerlaan en Reitzstraat in volle vaart tegen een tramwagen van lijn 12 is op gereden, Vrijdag in het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal aldaar, overleden. Oude vrouw in een kelder gevallen. De 89-jarige mej. G. S., uit Amsterdam, die te Lunteren in pension was, had het ongeluk in een kelder te vallen. Aan de daarvan is zij overleden. EEN IMKER DOOR BIJEN OVERVALLEN. De bij wordt in het algemeen voor een arbeidzaam en huiselijk dier gehouden. Deze goede iegenschappen schijnen toch niet altijd haar deel te zijn. Zoo nu en dan, in de zomermaanden, schijnt een ge deelte van een bijenkorf het verblijf in het ouderlijk huis niet meer te bevallen en trekt er dan, aangevoerd door 'n koningin op uit, om een nieuwe woonplaats op te zoeken. Het is dan voor den imker een tijd van opletten, want slaagt hij er niet in de dieren op hun vlucht te achterhalen en gaat zoo'n zwerm er tusschen uit, dan is dit een aanmerkelijk verlies. Zoo'n vliegpartijtje geschiedde dezer dagen vertelt de „N. Venl. Crt." bij een ouden imker te Helden. Toen deze, die in de buurt werkzaam was, de eerste symp- tonen hiervan waarnam, haastte hij zich voor de vliegende bijen te komen er trachtte door met kluiten aarde te we nen. het doorvliegen van den zwem te bc letten en ze zoodoende te dwingen op een der in de buurt staande manden enz. aan te' vliegen. De bijen dachten er echter anders over en na enkele malen rondgecirkeld te heb ben, ontdekten ze een schitterend landings terrein in den vorm van den rug van onzen imker. Toen het proces eenmaal grootendeels voltrokken was, wist de man niet beter te doen, clan, over den grond kruipend met het hoofd naar beneden, de bijen te belet ten dat ze zich in zijn puntbaard nestel den. Aldus manoeuvreerend werd hij door buurman uit de verte opgemerkt, die, den kende dat het onzen imker in het hoofd was geslagen, den zoon waarschuwde, om toch eens naar zijn vader te gaan kijken. Voorzichtig werd nu met vereende krach ten onze imker van het omhulsel ontdaan, waarop de diertjes zitting hadden geno men en werd dit op den grond gedepo neerd, waarna over het heele geval een bijenkorf werd geplaatst, waarmede de zaak was afgedaan. SPEELGOEDERENMAGAZIJN TE SITTARD VERBRAND. Te Sittard brak brand uit in het groote magazijn van den heer Desmet, waarin een menigte kermisgoederen waren opge slagen. Het vuur greep snel om zioh heen en vond gretig voedsel in de droge ma terialen. In een minimum van tijd stond dan ook het heele ruime gebouw in vlam men. Het magazijn is gelegen aan den Hol- lenweg, een veldwag nabij do aan do Zuidzijde van het station gelegen spoor brug, alwaar nergens in do nabijheid het benoodigde water voor blussching aanwe zig was. De brandweer kon zich dan ook slechts verdienstelijk maken door nog te redden wat te redden viel. En dat was niets dan een tractor, die reeds door hot vuur beschadigd was en eenige auto's. De juiste waarde van de verbrande materia len valt niet bij benadering te schatten. Wel staat vast, dat deze verschillende tien duizenden bedraagt. Er zijn o.m. verbrand: drie auto's en een vrachtauto, twee toren vliegmachines, acht kermisorgels, een vol ledig gemeubileerde keukenwoonwagen en tallooze andere min of moer kostbare za ken. De eigenaar was tijdens den brand to Rotterdam. Hij werd telefonisch dadelijk verwittigd van het gebeurde. De brandkast met waardepapieren kon nog door verschillende mannen met ver eende krachten naar buiten gesleept wor den. Het vuur woedde voort tot laat in den nacht. De oorzaak van dezen brand is onbekend. Plet staat vast, dat sedert Zon dag niemand meer in het gebouw is ge weest. De schade wordt grootendeels door verzekering gedekt. DE ZIEKTE VAN WEIL. De besmetting van het water in en nabij Dordrecht. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Dordrecht heeft in verband met de on rust, die er heerscht ten opzichte van de voorgekomen besmettelijke ziektegevallen door infectie van ratten, een mededeeling aan het pubiek gedaan, waarin gezegd wordt, dat van de z g. Ziekte van Weil 7 gevallen bekend zijn, waarvan 5 officieel aangegeven. Alle gevallen hebben een gun stig beloop De infectiehaard bleek zich, wat de zweminrichtingen aangaat, te bepalen tot die aan de Vest (2) en aan de Staart Twee gevallen kwamen voor bij personen, die in de rivier in de buurt van Sliodrecht had den gezwommen. Men mag dus veilig aan nemen, zegt de mededeeling, dat zoowel de rivier als het binnenwater als besmet water is aan te merken en dat aan het zwemmen en baden derhalve eenig risico is verbon den. In overleg met den inspecteur der Volks gezondheid voor de besmettelijke ziekten t© 's-Gravenhage en den Plaatselijken Ge zondheidsdienst, achtte het gemeentebe stuur, gezien het gei'ing aantal bekend ge worden gevallen eenerzijds en do weersom standigheden anderzijds, het sluiten van de zweminrichtingen nog met noodzakelijk, daar de infectiekans daardoor niet zou ver vallen. Daarentegen zou bij meerder gebruik maken van open water de kans op verdrin ken grooter worden. Eén doodelijk geval te Rotterdam. Naar wij vernemen hebben zich den laat sten tijd te Rbterdam 11 gevallen van de ziekt© van Weil voorgedaan. Vier hiervan werden vóór Augustus geconstateerd en 7 in de afgeloopen dagen van Augustus. Van deze 11 ziektegevallen zouden er 4 zeer waarschijnlijk zijn ontstaan na het zwem men in den Wilgenpias te Schiebroek. De andere gevallen hoofdzakelijk na het zwem men in de Waalhaven. Eén van de gevallen heeft een doodelijken afloop gehad Deze patiënt zou in den Wilgenpias hebben ge zwommen. Wij vernemen nog dat het Staatstoezicht op de Volksgezondheid en de Geneeskundige Dienst te Rotterdam den j burgemeester van Schiebroek hebben aan- geraden, maatregelen te treffen om te voor komen, dat spijsresten aan de oevers van den Wilgenpias achterblijven, daar als ge- voLg hiervan ratten naar den p;as worden gelokt Bovendien is het advies gegeven een, paar slootjes, die in verbinding staan met den Wilgenpias, te dempen. „Vad.'' HET OUDERLIJK HUIS ONTVLUCHT. Des naphts echter verdronken. Woensdagmorgen is te Baambrugg© uit den Amstel ter hoogte van de boerderij De Haring, het lijk opgehaald van den 16-ja- rigen J. H. Versteeg uit Schalkwijk. Hij was in gezelschap van een kameraad die uit de ouderlijke woning was gevlucht en heeft zich aan den Amsteloever te sla pen gelegd. Omstreeks 2 uur in den nacht hoorde zijn kameraad een gil en toen deze ont waakte zag hij den jongen in het water liggen. Hij kon hem niet meer helpen en moest hem zien verdrinken. De politie en de dokter werden gewaar schuwd, dooh toen de drenkeling op het droge gebracht was, waren de levensgees ten reeds geweken. BRUTALE SMOKKELHANDEL. Ondanks vele arrestaties. Smokkelen en stelen blijven aan do orde van den dag. Nog dagelijks worden in de omgeving van Kleef en Goch Duitsche smokkelaars gepakt en honderden kilo's frauduleus vervoeren van koffie en tabak. De laatste dagen zijn weer tientallen smokkela.ars gepakt en honderden kilo's koffie en tabak in beslag genomen. Deze week deden eenige Essensche inbrekers een opzienbarende inbraak in een juwe lierswinkel te Kleef, waar voor een waar de van 10.000 mark gestolen werd. De politie wist drie daders te pakken, wa:0- onder te Kevelaar. Vannacht hebben Duit sche dieven te Berg en Dal en Nijmegen vlak aan de grens een kiosk leeggestolen. Dat is do tweede leeggegapte kiosk in één week tijd. Twee bekende smokkelaars uit Kleef, die deze week in het Reichswald werden aangehouden en leiders bleken te zijn van een groote smokkelbende in Kleef en om- gering, zijn thans door de Kleefscho Rechtbank ieder tot 4 maanden gevange nisstraf veroordeeld en werden terstond opgesloten. GEVOLGEN VAN DE HITTE. Landarbeid in den nacht. In verband met het warme weer der laatste weken zijn verschilcnde landbou wers in het Oosten der provincie Gronin gen er toe overgegaan inplaats van over dag, des naohts te gaan werken. Vooral do laatste nachten wordt hiervan een veelvul dig gebruik gemaakt, daar het in verband met den maan-stand bijna den gehoelen nacht licht blijft. Op heeterdaad betrapt.' In do zwominrichting „Elfhoven" aan de Reeuwijksche plassen werden gedurende do laritste weken herhaaldelijk ten nadoelo van de baders sieraden en geldbedragen ontvreemd. Men kreeg argwaan jegens een jongen man uit Bodegraven, die opvallend veel van de zweminrichting gebruik maak te. Deze werd goed in de gaten gehouden en daardoor is hij op heeterdaad betrapt. De exploitant van de inrichting volgde hem en zag hoe hij verdween in oen kleed kamertje, dat reeds door een bader was gebruikt. Juist toen do dief een porte- monnaie uit een jas nam en deze in zijn eigen zak lcegsokudde, werd hij betrapt. Hij heeft aan de politie een volledige be kentenis afgelegd. Een geschenk afgewezen. De gemeenteraad van Zundert, in zijn geheel katholiek, bestaat toch uit twee partijen, die recht tegenover elkaar staan de practijk spreekt zelfs van een rechter- en een linkerfractie. De toestand is nog verergerd door het feit, dat de rechter zijde geen nieuwe raadsleden toeliet van j den anderen kant, omdat deze weigerde daarover overleg te plegen. Tot nog toe j volgde de linksche fractie de methode om, door weg te blijven, of de vergadering te j verlaten, deze onmogelijk te maken. Sinds het wettelijk mogelijk werd om de verga dering buiten hare aanwezigheid toch te doen doorgaan, werd besloten, een andere methode te volgen: links zou alle voor- stellen van B. en W. komende, botweg af stemmen. Tot belachelijke consequenties moest dit natuurlijk leiden, maar het ge val, dat zich dezer dagen in den Zundert- schen raad afspeelde, verdient wol alge meene bekendheid. Jarenlang heeft te Zundert een familie Pastoors gewoond, die er een eervolle plaats innam. Een dier loden bijv. was kei zerlijk postmeester in den Frandchcn tijd. Do eenige nog levende nakomeling dier fa milie, do heer J. Pastoors, is in het bezit van een zeldzaam boekwerk. Het is ge schreven, van tal van illustraties voorzien en bevat bijzonderheden, niet alleen van de betreffende familie, maar ook van de gemeente Zundert. Op zijn 72en verjaardag nu bood de heer J. Pastoors het bock aan de gemeente Zundert aan, de goede man kwam hot zelf brengen: kosten waren er dus heolemaal niet aan verbonden. Do burgemeester, do heer F. Mallens, aanvaardde het kostbare geschenk onder hartelijke dankbetuigingen namens de gemeente. De Raad inoest nu nog officieel tot aan neming besluiten. Maar de linksche fractie heeft nu eenmaal besloten tegen alle voor stellen van B. en W. te stemmen en dus weigerde ze ook haar goedkeuring aan dit en zoo krijgt de heer Pastoors zijn kost baar geschenk terug. Dit geschiede op 17 Augustus 1932 in het welvarende grensdorp Zundert. Een jonge haai gevangen. Te Bergen op Zoom hebben eenige jon gens in de Schelde een haai gevangen die bijna 1 meter lang was.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13