23ste Jaargang VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1932 No. 7282 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden} waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Het voornaamste. Beroepskeuze is vaak moeilijk, maar vóóral in dezen tijd. Vooral in dezen tijd, omdat nu, bij de vragen omtrent bekwaamheid en geschikt heid, op bijzondere wijze zich de vraag naar voren dringt, of er in dit of dat beroep of vak een behoorlijk bestaan kan worden verwacht, bevredigend verdiend zal wor den. En deze laatste is, natuurlijk, een zeer belangrijke vraag, welke bij de beroeps keuze niet mag worden verwaarloosd ook niet door katholieke ouders. Maar, daartegenover, is het een ern stige fout, welke op een onverantwoor delijke materialistische gezindheid wijst, indien men bij de beroepskeuze zich laat leiden niet door de vraag, of er een „goede boterham" met dit of dat beroep of vak kan worden verdiend, maar of er véél geld zal worden verdiend, zooveel mógelijk. In de laatste aflevering van „Moeder- schapszorg" lezen we in een artikel van M.: „Onlangs trof ik in een gezelschap een aardig meisje van zoo wat 12 jaar, een leuk nest, niet verlegen en over vele za ken reeds een eigen meening hebbend. Zij sprak over haar toekomstplannen, wat zij moest worden. Een bepaalde keuze had ze niet, maar in ieder geval koos ze een beroep, waarin veel geld werd verdiend, „want dat is toch het voornaamste". Zoolang onze kinderen worden opge voed in die gemoedsgesteltenis, is radi cale verandering en verbetering der maatschappij uitgesloten". Neen bij de beroepskeuze is niet het voornaamste de mogelijkheid om véél geld, zoo veel mógelijk geld te verdienen; het voornaamste is bekwaamheid, en geschikt heid, en,.vooral in hoogere beroepen, lief- d e voor dat bepaalde werk liefde, omdat men daarin ziet en voelt iets moois en goeds voor zichzelf en voor de naasten de naasten, die men immers als Christen lief heeft óls zichzelf 1 Een radicale verandering en verbetering van de maatschappij is inderdaad dan al leen mogelijk, als bij het uitoefenen var een beroep of vak niet de alles-regelende motor is: de zucht om véél, zoo veel móge lijk geld te verdienen. Die zucht heeft al zoo veel bedroevende wantoestanden en schreeuwende onrecht vaardigheden in 't leven geroepen en ge houden, en waar zij bij Christenen, bij Katholieken wordt geconstateerd - al zoo veel ergernis gegeven. Bij beroepskeuze moeten, vooral als 't hoogere beroepen geldt, idealen mee spreken al kan men dan niet, zooals de „nuchtere" mensch 't uitdrukt, van idealen eten en leven! BINNENLAND WIE HEDEN KOOPT, koopt goedkoop. Ook bij zeer soliede zaken zijn nu de prijzen heel goedkoop. Men kijke daarom iederen dag met aandacht de advertenties na. Het Katholieke Dagblad IN ELK KATHOLIEK GEZIN OPTOCHTEN. Een circulare van den Minister aan de Burgemeesters. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich met de volgende circulaire tot de Burgemeesters gewend: Optochten langs de openbare straat gaan meermalen gepaard met verstoring van de openbare orde; ook wordt van de verleende toestemming tot het houden van een optocht vaak misbruik gemaakt, in een vorm van beleediging van het publiek gezag. Een en ander is onduldbaar en be hoort krachtig te worden gekeerd; als het gezag en de orde op de openbare straat niet gehandhaafd worden, lijdt de publieke zaak ernstige schade. Geldt dit reeds voor normale tijden, te meer onder de huidige moeilijke omstandigheden. Aller streven moet er op gericht zijn, onze volksgemeen schap door de branding heen te sturen in veilige haven. Dit kan alleen bereikt wor den langs den weg van orde. Ieder ge brek aan orde dTaagt de kiem van onder gang in zich. Ik roep uw medewerking in om het euvel, waarop ik wees, te keeren. Naar mijn eening, kan dit geschieden door optochten in de avonduren niet toe te staan; alleen in bijzondere omstandig heden ware hiervan af te wijken en dan nog slechts onder de noodige waarborgen tegen misbruik. Ook ware aan toestemming tot het houden van een optocht de voor waarde te verbinden, dat niet wordt be toogd voor openbare gebouwen of woningen van dragers van openbaar gezag. Bij in breuk op de gestelde voorwaarden ware snel en krachtig in te grijpen. WAT IS VARKENSVLEESCH? Invoerrechten ten bate van het stabilisatiefonds. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft, gelet op art. 1, ten derde, on der b, en c. en art. 4 van het Crisis-Var kensbesluit 1932, de Nederlandsche Var kenscentrale gehoord, bepaald, dat onder varkensvleesch wordt verstaan lo. behalve geslachte varkens in ver- schen, niet dan door afkoeling verduur zaamden toestand en bacon, alle andere gezouten varkensvleesch 2o. behalve de onder lo. vallende dee- len van geslachte varkens: a. versch varkensvleesch in deelen van varkens b. beenham (hoe ook bewerkt of ver- durzaamd) (niet in blik) c. ham zonder been (hoe ook bewerkt of verduurzaamd) (niet in blik); d. ham in blik; e. schouders (hoe ook bewerkt of ver duurzaamd) (niet in blik) f. schouders zonder been (hoe ook be werkt of verduurzaamd) (niet in blik) g. schouders in blik h. carbonado met been (hoe ook be werkt of verduurzaamd) (niet in blik); i. carbonado zonder been, waaronder ook begrepen z.g. blaas- en zalmham (hoe ook bewerkt of verduurzaamd) (niet in blik)1 j. carbonade in blik; k. alle andere varkensvleesch (hoe ook bewerkt of verduurzaamd). Voorts heeft de minister vastgesteld de nagenoemde bedragen, ten behoeve van het Stabilisatiefonds, door de Nederland sche Varkenscentrale te heffen bij den in voer van de bij die bedragen genoemde ar tikelen a. versch varkensvleesch, al dan niet in deelen, 20 cents per K.G. b. beenham (hoe ook bewerkt of ver duurzaamd) (niet in blik) 50 cents per K.G.; c. ham zonder been (hoe ook bewerkt of verduurzaamd) (niet in blik) 55 cents per K.G. d. ham in blik 45 cents per K.G. e. schouders (hoe dan ook bewerkt of verduurzaamd) (niet in blik) 50 cents per K.G f. schouders zonder been (hoe dan ook bewerkt of verduurzaamd) (niet in blik) 55 cents per K.G.; g. schouders in blik 45 cents per K.G. h. carbonade met been (hoe dan ook bewerkt of verduurzaamd) (niet in blik) 45 cents per K.G. i. carbonade zonder been, waaronder ook begrepen z.g. blaas- en zalmhalm (hoe dan ook bewerkt of verdurzaamd) (niet in blik) 60 cents per K.G. j. carbonade in blik 55 cents per K.G.; k. alle andere varkensvleesch (hoe dan ook bewerkt of verduurzaamd) 20 cents per K.G. Genoemde bedragen zullen gelden voor het tijdvak van 15 Augustus tot en met 3 September 1932. REGEERING EN BOUWBEDRIJF. Heden nieuwe besprekingen in Den Haag. Naar wij vernemen hebben de besturen van de werkgevers- en werknemersbonden in het bouwbedrijf zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend met 't verzoek alsnog een bespreking te mogen hebben, teneinde enkele wenschen naar voren te brengen en op bepaalde punten nader te worden ingelicht. De gevraagde bespreking zal hedenmiddag op het Depar tement van Binnenlandsche Zaken worden gehouden en door rar. dr. Fredriks, secre taris-generaal worden voorgezeten. De Sigarenwinkeliers en de Winkelsluitingswet. De Bond van Sigarenwinkeliers had aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid een adres gericht, waarin er op werd gewezen, dat geringe controle wordt uitgeoefend op de uitvoering der bepalin gen betreffende de winkelsluitingswet, voor zooverre betreft den verkoop van en het venten met tabaksfabrikaten in café's, restaurants, cabarets e.a. instellingen, zoo mede op sporttreinen, gedurende de uren waarop de sigarenwinkeliers ingevolge de wettelijke bepalingen gesloten moeten zijn. De minister heeft hierop geantwoord, dat de Bond zich te dier zake zal hebben te wenden lot de plaatselijke autoriteiten aan wie het toezicht op de naleving der be trekkelijke voorschriften is opgedragen. Er bestaat voor den minister geen aan leiding dienaangaande een aanschrijving tot de verschillende gemeentebesturen te richten. Naar aanleiding van dit antwoord van den minister schrijft de redactie van de „Sigarenwinkelier", dat op het jongste congres van den Bond nog in velerlei toon aard geklaagd is over de groote schade, welke door leden van den bond in ver schillende streken des lands wordt onder vonden als gevolg van het absoluut gemis aan toezicht op de uitvoering der (Winkel sluitingswetten en welke schade natuur lijk in deze abnormalen tijd dubbel wordt gevoeld door de noodlijdende sigarenwin keiiers en hen natuurlijk extra in opstand doet komen tegen deze schrijnende on rechtvaardigheid. De „Sigarenwinkelier" schrijft verder: Is dat nu een antwoord van of van wege denzelfden Minister, die tijdens de audiëntie destijds verklaarde, de wet op de winkelsluiting en de Zondagssluiting ab soluut te wenschen en daarbij toezegde, dat de uitvoering der wet en het toezicht daarop bij hem in goede handen zouden zijn. Wij willen hier nog niet eens wijzen op de bijkomende dwaze omstandigheid dat, door het niet opnemen in de wet van een regeling van den automaten verkoop, reeds een vrijwel onmogelijke positie is geschapen en de wet voor een groot deel tot een sinecure wordt gestempeld, doch wij wenschen ons te bepalen tot een afwe rend gebaar tegenover dit nietszeggende antwoord op gerechtvaardigde klachten. Men denke zich dezen toestand goed in omdat de plaatselijke autoriteiten zich klaarblijkelijk niet de minste moeite geven tot het oefenen van toezicht op de nale ving der Winkelsluitingswet, vragen de or ganisaties van Sigarenwinkeliers deswege een krachtig ingrijpen van den betrokken Minister en worden dan verwezen naar diezelfde plaatselijke autoriteiten. Het is bedroevend. Zonder twijfel zullen de be sturen der organisaties van Sigarenwin keliers zich beraden over de verdere stap pen en zullen wel besluiten in verzet te komen tegen de in het bovenbedoelde ant woord nedergelegde opvatting van het de partement van economische zaken en ar beid. Daarnaast echter ligt in hetzelfde antwoord een duidelijke vingerwijzing voor de besturen van onze plaatselijke vereeni- gingen om in eigen kring aanhoudend en aanhoudend weer met goed argumenten en goed gedocumenteerd de aandaeht van de plaatselijke autoriteiten op de vele over tredingen van de Winkelsluitingswet te vestigen en te blijven vestigen. Verbinding RotterdamGouda. Het gedeelte van den nieuwen Rijks weg Nieuwerkerk a. d. IJselstation Moordrecht, zal, nadat een voorloopige klinkerbestrating daarop is aangebracht, eind November of begin December van dit jaar voor het publieke verkeer worden opengesteld. De overweg bij het station Moordrecht komt hoogst waarschijnlijk ook dit jaar nog gereed, waardoor verbinding verkregen wordt met den nieuwe provincialen weg, welke tot het begin van den Tiendweg is voltooid. Toegang tot den Tiendweg, welke de verbinding met Gouda vormt, geeft een houten ophaalbrug, welke echter een be perkt draagvermogen bezit. De Tiendweg zelf is zeer smal en bochtig. Toch is het te verwachten, dat de mees te personen-auto's en licht vrachtauto's een druk gebruik van de nieuwe verbinding zullen maken. De Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland heeft de aandacht van het ooilege van B. en W. van Gouda op dit verkeersprobleem gevestigd, met het verzoek, om, door het tijdig maken van uitwijkplaatsen op daartoe geschikte punten te willen medewerken tot een vlot en veilig verkeer op den genoemden weg. Wereld-Anti-Oorlogscongres te Amsterdam? Een onder leiding van Henri Barbusse staande comité blijkt voornemens te zijn te Amsterdam een wereld-anti-oorlogscon gres te houden. Aanvankelijk zou dit congres te Genève worden gehouden. Van Regeeringswege is echter dit congres in Zwitserland verbo den geworden. Een poging om het congres in Engeland te doen houden is ook daar op een weigering van de overheid afge stuit. De eenzijdige communistische strekking van dit congres lag aan die weigeringen ten Ook de Nederlandsche Regeering, het eenzijdig karakter van den opzet kennen de, zal rekening houden met de revolution- nair propagandistische strekking van het voornemen en behoudt zich alle rechten nopens toelating van vreemdelingen hier te lande tot eventueel© bijwoning van dat congres voor. „Mebd." PICCARD BEHOUDEN GELAND. IN NOORD-ITALIë BIJ HET GARDAMEER. Hooger geweest dan verleden jaar. Prof. Piccard is gistermiddag om 10 mi nuten over vijven geland in het Italiaan- sche plaatsje Monzambano, in de provincie Mantua gelegen, tusschen Mantua en Ve rona. Het eerste bericht over de landing kwam uit Desenzano aan het Gardameer, welke plaats op slechts luttele tientallen kilometers van Monzambano verwijderd is. Monzambano is een plaatsje van een kleine 3000 inwoners. De Zwitsersche Bondsraad heeft prof. Piccard een telegram met gelukwenschen gezonden. Om 13 uur 13 liet Piccard zich door De senzano, aan de ZuidJmst van het Garda meer plaatsopgave -geven, waarna hij tus schen 13 uur 30 en' 16 uur 30 ongeveer ten Zuiden van het Gardameer tusschen Desen zano en Pozzolengo ronddreef. De comman dant van de snelvlucht-afdeeling van De senzano, eerste luitenant Bernasconi steeg met zijn vliegtuig op om Piccard den eer sten welkomstgroet te geven. Piccard open de een luikje van den gondel en beant woordde den groet. Om 17 uur 10 is toen de ballon langzaam in de onmiddellijke nabijheid van den straatweg op 6 K.M. van Volta geland. Spoedig na de landing kwamen manschap pen der vliegertroepen van het naburige vliegveld. Piccard en zijn begeleider sche nen zeer vermoeid. Het eerste wat zo de den, toen ze den gondel hadden verlaten was drinken. Verder waren zij vooral be zorgd voor het zoo spoedig mogelijk bergen van hun instrumenten en het in veiligheid brengen van hun ballon. Piccard zeide niet veel, deelde alleen mede, dat hij de hoogte van zijn vorigen vlucht nog had overtroffen, voorzoover hij kon nagaan. De instrumen ten moesten het echter uitwijzen. Professor Piccard en zijn assistent Cosyns blijven te Monzambano, waar zij, met behulp van officieren en soldaten der militaire luchtvloot, toezicht houden op het samenvouwen van den ballon. Zij houden zich vooral bezig met het ver zorgen en de controle van hun instrumen ten, waardoor zij nog geruimen tijd in be slag genomen zullen worden. Na de beëindiging van dezen arbeid zal professor Piccard, op uitnoodiging van het corps vliegers, zich naar Desenzano bege ven, waar hij de gast van de Italiaansche vliegers zal zijn. Mevr. Piccard over haar man en zijn werk. Mevr. Piccard heeft aan journalisten en kele bijzonderheden verteld over de voor bereidende werkzaamheden, die aan dezen tweeden tocht naar de stratosfeer vooraf gingen. De vrouw waarover op het oogenblik het meest gesproken wordt, heeft destijds van haar man de belofte afgedwongen, dat hij j zijn waaghalzig pogen nooit meer zou her halen, en eerst in de laatste weken besloot I zij, na een langen en feilen strijd met zich zelf en haar geweten om den professor an- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Als de rijksdag op 30 Augustus as. bij eenkomt, gaan de poppen weer aan 't dan sen. (2de blad). Toenadering tusschen de Vereenigde Staten en Rusland. (2de blad). Prof. Piccard behouden geland in Noord-ltalië. (Luchtv., 2de blad). BINNENLAND. Kind nabij Putten uit den trein gevallen en gedood. (Gem. Berichten, 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Een dubbele Belgische overwinning op de Stadionbaan. (3de blad). Kortebaandraverij te Stompwijk. (3de blad.) dermaal toestemming te geven. De dappere vrouw vertelde daarom trent: „Het is waar, hij had het mij destijds be loofd, maar tenslotte moest ik hem toch la ten gaan. Hij heeft me de overtuiging bijge bracht, dat oen geleerde, die zijn naam eer wil aandoen, voor zijn wetenschap alles moet opofferen, zelfs zijn leven en zijn huig gezin. Mijn man heeft mij in lange verhalen en breedvoerig uiteengezet, van hoeveel ge wicht deze tocht naar de stratosfeer is voor de wetenschap en dat hij alle voorzorgmaat regelen genomen heeft, opdat het work ook zou gelukken. Ton slotte heb ik hem begre pen en ik heb 't als mijn plicht beschouwd, om hem in 't algemeen belang te ontslaan van zijn belofte". Uit de woorden van deze vastberaden vrouw klinkt een stil maar sterk heroïsme. Zij stelt een groot vdrtrouwen in haar man en zij doet al het mogelijke om hem bij zijn voorbereidende werkzaamheden niet te sto ren of met zorgen te overladen. Mevrouw Piccard was er ook buitenge woon blij om, dat ook haar twee oudste jongens, die natuurlijk ook veel belang stellen in het werk van hun vader, zich ner gens ongerust over maakten en dat zij met spanning uitzagen naar het oogenblik, waarop hun vader weer voorspoedig zou landen. Over het verblijf van haar man in Zürich Dübendorf, vertelde mevr Piccard iets wat heel teekenend is voor haar geleerden echtgenoot: „Zijn grootste vreugde bestond hierin, dat er bij zijn aankomst niemand tegenwoordig was, omdat hij eenvoudig het uur van zijn komst had geheim gehoudon. Mijn man kan absoluut niet tegen den sensatielust van 't publiek, dat hem altijd tracht te storen bij zijn wetenschappelijken arbeid". Woensdagmiddag steeg dhr. W. POTTUM vanaf het terrein der Indische Tentoon stelling in het Westbroekpark te Den Haag met 'zijn ballon op, welk experiment zeer veel belangstelling trok van een talrijk opgekomen publiek.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1