DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 WIELRENNEN De Graaff naar Rome. Naar wij vernemen heeft de bekende Nederlandsohe stayer de Graaff besloten om op eigen kosten naar Rome te gaan, teneinde deel te nemen aan de daar ter stede te verrijden wereldkampioenschap pen. De Nederlandsohe Wielren Unie heeft haar goedkeuring aan dit besluit gehecht. LUCHTVAART PROF. PICCARD DE LUCHT IN HEDENMORGEN VROEG GESTART. De weersomstandigheden gunstig. Nadat aanvankelijk was aangenomen, dat er voorloopig van een vertrek van prof. Piccard geen sprake kon zijn, aange zien ing. Cosyns naar Brussels moest te- rugkeeren, meldde Reuter gisteravond uit Zurich, dat de tocht wel zou kunnen door gaan. Inderdaad bleek gisteravond, dat het ditmaal ernst zou worden met het opstij gen van Piccard. De lucht was koel, de wei den nauwelijks vochtig. De ballonomhul ling had men ter bescherming tegen voch tigheid tijdig toegedekt, aangezien de vocht den ballon anders zoo zwaar zou hebben emaakt, dat Piccard met slechts weinig allast had moeten opstijgen, hetgeen tot ernstige gevolgen zou kunnen leiden, wan neer in de zon de vochtige ballast plotse ling zou vervluchtigen. Tegen 20 uur werd de gondel in gereedheid gemacht. Om 22 uur was men er nog steeds mee bezig het touwwerk tusschen gondel en draagring in orde te brengen. Piccard bemoeide zich met alle details. In den loop van den avond was ook mevrouw Piccard aangekomen. Zij bleef voortdurend bij haar echtgenoot. Schijnwerpers maakten het mogelijk het werk in het donker voort te zetten. Tegen 5 uur (Duitsche tijd) hedenmorgen besteeg prof, Piccard den gondel en na dat de noodige voorbereidende maatrege len waren getroffen, werd het commando „los" gegeven en steeg de ballon lang zaam en nagenoeg loodrecht de lucht in. Tegen half zeven werd de hoogte door des kundigen geschat op 10.000 M. Omstreeks 8 uur werd de ballon gesignaleerd boven de Zwitsersche stad Chur. OCEAANVLIEGER BOARDMAN ERNSTIG GEWOND. Van 600 M. hoogte neergestort. Uit Springfield (Massachussets), wordt gemeld: De Amerikaansche Oceaan-vlie ger Boardman, die in Juli 1931 het wereld record lange-afstandsvlucht op zijn naam bracht, is gisteren van een vliegtocht van een hoogte van 600 meter neergestort en ernstig gewond. Russell Boardman legde in 1931 den afstand New-YorkStamboel, welke 8046 K.M. bedraagt, in gezelschap van den vlieger Polando af in ruim 49 uur. Met deze non-stopvlucht, die bijna geheel in dikken mist werd volbracht, zoodat zij zich nagenoeg uitsluitend op de instrumen ten moesten verlaten, braken de beide vliegers het record van Costes en Bellonte, die zonder tusschenlanding een afstand van 7905 K.M. hadden afgelegd. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Naar uit Bizerta. gemeld wordt, is een Fransch militair vliegtuig nabij Tunis neer- gstort. Het toestel vatte vlam en brandde totaal uit. De vier inzittende personen wer den gedood. NOG EEN 0CEAANVLUCHT. De vliegers Thor Solberg en Karl Peter sen zijn voornemens Vrijdag te New-York te starten voor een non-stop vlucht naar Oslo, indien althans het weer gunstig is. De vlucht wordt door Amerikanen gefi nancierd. Petersen heeft als radio-expert deelgenomen aan Byrd's Zuidpoolvluoht. Ook Ulbrich en Newcomer wachten voor hun vlucht gunstig weer af. MODERNE KRUISRIDDER L Gij kunt dit werk, deze beginselen en dezen mensch natuurlijk óf ver werpen óf aanvaardenmaar gij kunt er niet achteloos aan voorbijgaan. H. Marsman. Met bovenstaande woorden eindigde de dichter Marsman zijn karakteristiek over den veel te vroeg gestorven hartstochtelij ken vechter voor de waarachtige schoon heid, die Gerard Bruning eens was. Deze woorden kwamen ons weer in de gedachte, toen wij het jongste boek „Katho liek Verzet" la-zen van den publicist Anton van Duinkerken. Naarmate wij verder la zen, werd het ons duidelijker, dat dit boek den lezer dwingt zijn standpunt te bepalen ten opzichte van den schrijver. Hierbij zal hij er zich bewust van worden, dat er ten- opzichte van dezen mensch slechts twee standpunten zijn in te nemen: óf vriend schap óf vijandschapEen gulden midden weg bestaat er ditmaal niet. Dit komt om dat de schrijver den lezer omtrent zijn be doelingen niet het minst in twijfel laat. Met onverbiddelijke logica bepaalt van Duin kerken zijn eigen standpunt tenopziohte van velerlei verschijnselen waaraan onze Door Rijndal en Eifel EEN FRAAIE EN NIET TE LANGE AUTOTOCHT. „Een reisje langs den Rijn" dat was al tientallen jaren terug de belooning voor een extrar-prestatie; dat was reeds in grootvaders tijd het doel van huwelijks- en pleizierreizen. En wat er ook veranderd is; hoeveel uitgestrekter de toeren ge worden zijn, die de reislustige twintigste eeuwers ondernemen de Rijn heeft zijn bekoring behouden. Voor automobilisten, die over een beperkte vacantie beschik ken, zijn deze contreien bijzonder geschikt; in kort bestek vindt men hier een rijk dom aan sterk varieerend natuur- en ste denschoon, op verschillende plaatsen her inneringen aan de oude Romeinsche cul tuur (Keulen, Aken, Trier, enz.), terwijl voorts een oer-gemütliche bevolking en een uitstekend wegennet een verblijf „eimal am Rhein" altijd naar meer doen smaken. Op bijgaand schetskaartje, dat ons door den A. N. W. B. Toeristenbond voor Ne derland toegezonden is, vindt men een aantal fraaie toegangswegen voor bewo ners van de verschillende deelen des lands. Nog altijd is de weg door Noord-Brabant minder goed bekend dan de route via Utrecht, wat natuurlijk nauw samenhangt met de gebrekkige oeververbindingen, die op tal van plaatsen het noord-zuid-verkeer nog steeds belemmeren. Toch weegt het vele natuurschoon langs den weg door Noord-Brabant wel op tegen eenig opont houd met een pontveer. Automobilisten uit Groningen, Friesland, Drenthe en Over ijssel vinden aan het slot van deze be schrijving een tweetal geschikte toegangs routes (A en B) vermeld. In verband met dit alles zullen wij dezen autotocht be schrijven met Arnhem als beginpunt. Over een voorloopig nog gebrekkigen dijkweg komt men aan de vaste brug over den IJssel, en daarna voert een moderne heer baan via Zevenaar naar de grens. Door een vriendelijk landschap, hier en daar door dichte bosschen, gaat het via Emme rik naar Wesel, waar de Rheinbabon- brücke over den Rijn voert. Het traject WeselKeulen zou door een gebrek aan afwisseling vervelend worden, wanneer niet 'even voorbij „halfweg" de prachtige stad Düsseldorf tot een Langer verblijf uitnoo- digde. Daarna langs den rechteroever naar Keulen, het aloude Colonia Agrippina van de Romeinen, waar natuurlijk allereerst de zeer schoone gothische Dom bezichtigd wordt, maar waar ook talrijke andere an tieke en moderne stedebouwkundige be zienswaardigheden een bezoek verdienen. Imposant zijn ook de drie groote Rijn bruggen: voor een Nederlander om van te smullen 1 Van Keulen naar Bonn kan men een moderne „Nur-Auto-Strasse" lij den, en voorbij laatstgenoemde muziekstad ziet men de toppen van het Zevengebergte in de verte liggen. Godesberg is een prach tige badplaats, „bewaakt" door den hoog gelegen Godesburg. Dit gedeelte van het Rijndal (tot Andernach) is buitengewoon mooi, hier liggen plaatsen met romanti sche namen als Rolandseck, Königswinter, Nonnenwerth, enz. Aan de overzijde lig gen de Petersbeng, waarop een groot hotel (eigendom van een bekenden Eau-de-Oo- logne-fabrikant), en de ruïne van den Drachenfels. Door een schitterend land schap gaan we verder naar Andernach, een van de oudste steden langs den Rijn, prachtig gelegen aan den voet van den Krahnenberg. Ten zuiden van dit stadje wijken de bergen wat verder terug van den Rijnstroom, het dal wordt breeder en minder 'interessant. Wel heeft men nog gedurende den geheelen rit naar Koblenz prachtige panorama's in de vallei en ziet men op de berghellingen aan de overzijde de wijndruiven rijpen, zoodat er nog geen sprake is van eentonigheid. Koblenz ligt weer schitterend aan de vereeniging van de Moezel met den Rijn. Op een hooge rots aan de overzijde ligt de vesting Ehren- breitstein ,waar men een schitterend uit zicht heeft op de groene bergen. Onze route gaat dan vervolgens daar samenleving lijdende is. En hij doet dat op een wijze, die vaak alles behalve zachtzin nig is. Voorop zij dan ook gesteld, dat het klaarblijkelijk heelemaal niet in de bedoe ling van den auteur heeft gelegen een zachtzinnig boek te schrijven. Eerstens komt dit tot uitdrukking in den ietwat vechtlustigen titel „Katholiek Verzet" en tweedens wordt ons dit duidelijk wanneer wij op den extra-omslag met dikke letters al bij voorbaat lezen tegen wie dit katho liek verzet gericht is. Deze uitdagende openhartigheid moge den op zijn gemak en rust gestelden lezer wat onbehaaglijk aandoen, in ieder geval heeft het de ver dienste, dat wij van meet af aan weten, dat er met open vizier gevochten zal worden tegen bepaalde ridders van de pen, die het terrein der hedendaagsche litteratuur van uit het katholiek standpunt bezien min of meer onveilig maken, door de al dan niet konsekwente doorvoering hunner opvattin gen inzake geloofs- en zedeleer. Dit boek is daarom een strijdschrift te gen alles, wat in de moderne en ook in de oudere litteratuur openlijk of bedekt een aanval doet op de begrippen aangaande religie en ethica, zooale die op de eenig juiste wijze geformuleerd zijn door de Kerk. En met de kerk bedoelt van Duinkerken niet een of ander kerkelijk genootschap in het algemeen, maar uitsluitend de Katho lieke Kerk, die hij aanhangt en verdedigt met al de ontembare geestkracht voort spruitend uit de rotsvaste overtuiging, dat hij de eenige en zuivere Waarheid dient, het Moezeldal dat sterk kronkelend en omzoomd door prachtig gesteente zuidwestwaarts verloopt. Ook deze streek is weer bijzonder in teressant. Op het kaartje is de kortste route (over Wittlich) naar Trier aangege ven, maar mooier nog is een omweg, van Als over Zeil en Bernkastell (waar een we reldberoemde Moezelwijn vandaan komt) naar Trier, waar talrijke goed geconserveer de bouwwerken uit den Romeinschcn tijd te bewonderen zijn. Het laatste deel van ons buitenlandsch reisje, door de Eifel naar Aken, gaat door prachtige berglandschap pen. De Eifel is een oud vulkanisch gebied; gevaar voor erupties is natuurlijk niet in het minst aanwezig, maar de vele meren, warme bronnen en kratertoppen zijn even- zoovele reliquiën van Vulcanus, die hier in oude tijden zijn scepter gezwaaid heeft. Men kaai ook een iets korteren weg ne men, namelijk van Koblenz over Wittlich en Adenau. Hier ligt de bekende autoren baan, de Nürburgring, waarop elk jaar tal rijke wedstrijden verreden worden. Deze baan, die in den regel voor het publiek toegankelijk is, gaat door een zeer mooi landschap, zoodat men de gelegenheid niet verzuimen moet, hier enkele „ronden te maken", zij het dan ook niet met snel heden, die aan wereldrecords herinneren! Tenslotte op Aken aan en dan door ons mooie Zuid-Limburg en door de provincie Noord-Brabant weer huiswaarts. Wie in het oosten des lands woont, kan van Roer mond over Venlo en Nijmegen rijden. V oor dezen tocht zijn verschillende inter nationale documenten noodig, waaronder men nadere inlichtingen bij ons bureau of bij den A. N. W. B. verkrijgen kan. 1. Den Haag Leden (17) Woerden (52) Utrecht (71) Zeist (82j Wape ningen (117) Arnhem (135). 2. Amsterdam Baarn (35) Amers foort (46) Woudenberg (58) Arnhem (95). 3. (A). Groningen Assen (28) Mep- pel (73) Zwolle (99)Deventer (132) Zutphen (148) Doetinchem (170) Rnholt (189) Wesel (217). 4. (B.) Hengelo Groenlo (32) Boc- holt (58) Wesel (79). 5. Arnhem Emmerik (30) Rees (47) Wesel (69) Rheinberg (86) Mörs (98) Düsseldorf (130) Mülheim (168) Keulen (172) Bonn (200) Godesberg (207) Andernach (243) Koblenz (261). 6. Koblenz Treis (38) Kochem (49) Alf (79) Traben-Trarbach (106) Bernkastel (121) Trier (165) Bitberg (193) Prüm (226) Losheimergrabon (250) Schleiden (273). 7. Koblenz Alf (79) Wittlich 103) Manderscheid (123) Daun (139) Ade nau (176) Blankenheim (204) Schlei den (223). 8. Schleiden Gemünd (6) Simmerath (26) Aken (58) Valkenburg (84) Maastricht (97). 9. Maastricht Sittard (22) Roer- waarvoor het de moeite waard is te lijden en ook te strijden. Te strijden vooralOn der de jongere katholieke schrijvers is hij wel de meest strijdbare en strijdlustige fi guur. Van Duinkerken weet zioh lid van de strijdende Kerk. Zijn „Katholiek Ver zet" is hiervan een heerlijk getuigenis. De twintigste-eeuwsche mensch, die geleerd heeft zóó uitermate verdraagzaam te zijn, dat zijn verdraagzaamheid wel eens iden tiek werd met karakterloosheid, zal door dit katholiek verzet als door een bazuin- stoot opgeschrikt worden, uit zijn verdraag- zameii dommel. Hij zal dat in vele gevallen hoogst onpleizierig vinden, omdat van Duin kerken hem dwingt te zien in den spiegel, die hij zijn vermoderniseerde en vermecha- niseerde en verwetenschappelijkte geest voorhoudt. Vanzelfsprekend is het niet erg aange naam te moeten constateeren, dat dit spie gelbeeld in zeer vele gevallen geestelijk verminkt is; verminkt op vaak hopelooze wijze! Daarom kan men dit boek dan ook alleen aanvaarden of verwerpen. Men kan alleen zijn vóór of tégen van Duinkerken. In dit boek neemt van Duinkerken stel ling tegen bepaalde opvattingen, die sinds de hervorming het geestesleven van den mensoh vèrvormd en zeer dikwijls mis vormd hebben. Hij doet dit op de eerlijke en onvervaarde wijze, die ook den Middel- eeuwschen mensch eigen was, wanneer hij zich bezon op de problemen, die de eeuwi ge zaligheid of de eeuwige verdoemenis ra ken. Heel den opzet van zijn betoog is min UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOUDE VEERTIG-JARIG PRIESTERFEEST VAN DEKEN JANSEN Voortzetting der feestelijkheden Met overweldigend succes zijn de feestelijk heden in het Patronaat voortgezet. Stamp volle zaal en dankbaar gehoor was het bewijs hoe mooi de organisaties hun werk aan den jubilaris hadden gemaakt. Het was voor ons, of de declamaties en de schoone taal van ,,De Priester in de Room- sche Kerk" steeds mooier werden. De leven de beelden bleven aangrijpen en het was ons spijtig, toen het gordijn gisteravond na drie maal opvoeren voor het laatst dicht viel. Na de pauze kwam de jubilaris nog een maal het feest bijwonen, vergezeld van zijn broeder pater Ludovicus, pater Eusebius en fr. Emmanuel. De patronaatsjongens hadden hun spreek koor weer, met de vurigheid der jeugd, voor het gouden kruis laten hooren. De sportgroe- pen van A.S.C. hadden juist een dankbaar applaus gekregen toen de hooge gasten bin nenkwamen en zoo mocht de St, Jansfanfare nog eenmaal de zuivere accoorden laten klin ken voor den stichter van hun vereeniging. En nog forscher spreekkoorden de Gezellen: Steenen zij spreken tot aan onzen dood, Ons eigen huis is een rijkdom, zoo groot! Praeses Jansen, hij heeft hier gewerkt, De Josephgezellen zoo krachtig gesterkt. De Graalwachters, onder leiding van de stootbrigadeleidster, mej. B. v. Noort, jubel den weer: Wat heeft de Graal gevonden in den Deken van Zoeterwou, De liefde, voor God en de menschen zoo trouw. Het slottafereel Paus Leo, omgeven door de drie standen, heerlijk beeld van de so ciale vrede waar de jubilaris zoo krachtig voor heeft gestreefd, werd aan het einde be sloten met „Aan U, o Koning der eeuwen". De jubilaris ging naar het podium en toen was het weer juichen en een ovatie uit het hart der menschen voor den beminden pries ter. 't Was, om nogmaals dank te brengen, nu aan het einde van de huldigingsavonden, dank voor de eerbiedige en toch zoo spontane hul de, deze avonden gebracht. Dit feest zal ik nooit vergeten, zeide de ju bilaris, en blijft ons een aansporing steeds meer voor uwe zielen te te doen. Met een heer lijke toespeling en de hoopvolle wensch dat God zijn parochie eenmaal voor zooveel lief de zal beloonen en allen te zamen met hem een maal zou brengen tot Zijnen schoonen hemel, eindigde de jubilaris zijn hartelijke dank rede, waarna weer een applaus losbrak, Toen nam de zeereerw. pater Ludovicus Jan sen, O. P., broeder van den jubilaris, het woord, om ook namens de familie de paro chianen te danken voor het heerlijk feest aan den jubilaris bereid. Hulde brengt zijneerw. aan de krachtige organisaties en wenschte de jubilaris geluk met zoo'n heerlijke parochie er aan toevoegende den wensch, dat hij nog vele jaren de Herder zal blijven. 'Weer klin ken toejuichingen en onder een luid: lang zal hij leven, verliet de jubilaris het gebouw. Men verzocht ons te willen vermelden, dat de décors waren geleverd door N.V. Vroom en Dreesmann, manufacturenhandel, het kapwerk door Gebr. Steeman en de costuums door Ser- ne en Zn. uit Amsterdam, Heden beginnen de kinderfeesten, die ook schitterend beloven te worden. mond (48) Weert (69) Eindhoven (102) Tilburg (137) Breda (159) Dordrecht (188) Rotterdam 208) Den Haag (223). (Men kan ook van Aken via Valkenburg naar Roermond rijden zonder Maastricht aan te doen). 10. Maastricht Eindhoven (102) Boxtel (121) 's Hertogenbosch (133) Zaltbommel (149) Culemborg (169) Utrecht (189) Amsterdam (230). 11. Breda Roosendaal (25) Bergen op Zoom (38) Goes (S3) Middelburg 106) Vlissingen (113). of meer doordrongen van den klaren en eenvoudigen betoogtrant, die den Middel eeuwer bij voorkeur gebruikte, wanneer hij stelling had te nemen tusschen de twee uitersten, die het menschelijke loven zoo zeer beheerschenhet goede en het kwade. Bij (het lezen van dit boek kwam ons meer malen de gestalte van dien grooton Mid deleeuwer voor den geest, die de uitwas sen van zijn tijd meedoogenloos kon strie men in zijn prachtige strijdschriften. Wan neer van Duinkerken het leugenachtige en onwaarachtige van vele onzer moderne ro manschrijvers ontmaskert, dan is hot alsof wij den grooten Middeleeuwer Maerlant hooren in zijn protesten tegen de schrijvers van zijn tijd, die het met de waarheid niet zoo nauw namen. „De romanschrijvers hebben zulk een groot recht te fantaseeren, dat zij vergeten niet te mogen liegen. Het rijk der verbeel ding wijkt af van dat der werkelijkheid, dooh in de beide rijken geldt de-zelfdo waar heid", zegt van Duinkerken op bladzijde 49 van zijn werk. Onwillekeurig denken wij aan Maeflant, die in zijn Spiegel Historiael uitvaart tegen „Die scone Walsche valsche poëten, Die meer rimen (dichten) dan si weten". Wie nu mocht meenen, dat dit strijd schrift zou ontaard zijn in een demonstra tie van een ietwat fanatieke onverdraag zaamheid inzake het hebben van een eigen meening of opvatting in bepaalde zaken, vergist zich. Het eenige wat van Duinker ken doet, is het aantoonen, dat, indien ZOETERWOUDE (H.R.) Jubileum burgemeester Wap. Gisteravond hebben de Hooge Rijndijk-be woners den burgemeéster P. C. A. M. Wap, willen huldigen bij gelegenheid van zijn 12 jarig jubileum als burgemeester dezer ge meente. Hoewel er den vorigen dag te zijnen huize reeds een druk bezochte receptie ge houden was, toch meende een daartoe ge vormde commissie een ruimere gelegenheid te moeten vragen, om een ieder in de gelegen heid te stellen daarvan gebruik te kunnen maken. Omstreeks half acht werd een stoet ge vormd, bestaande uit de R.K. Sportvereeni- ging „Meerburg" en een groep met sjerpen getooide jongelingen, voorafgegaan door eeni ge trommelslagers, waarbij de voorzitter der commissie zich aansloot om den heer burge meester en mevr. Wap af te halen. Bij aankomst in de rijk versierde gymnas tiekzaal waar de besturen der diverse organi saties en andere belangstellenden zich hadden opgesteld, werd de jubilaris en mevr. door een rij van bruidjes met keurig versierde bogen, als door een levende eerepoort binnengeleid. Een gemengd koor, onder leiding van den heer Hoogzaad zong het „Wilhelmus", waarna d« voorzitter der commissie, de heer notaris Rut- zeveld, namens de bewoners van den H. Rijn dijk den jubilaris dankte voor de vriendelijk heid om dezen avond hier te willen komen en geheel overeenkomstig (zijn wensch een be scheiden huldiging in ontvangst te nemen. Spr. huldigde de burgemeester om zijne rechtvaar digheid en steeds betoonde welwillendheid, waarbij namens allen een schoone bloemen mand werd aangeboden. Pastoor Meyer huldigde den burgemeester als de drager van het hoogste gezag en dankte hem voor zijne hulp en steeds betoonde wel willendheid en besloot met den wensch, dat de goede God hem moge sparen tot in lengte van dagen voor deze gemeente. Forsch en flink klonk hierna het welbeken de „Domine salvam fac", waarna achtereen volgens het woord werd gevoerd en de ge- lukwenschen werden aangeboden door den heer Jac. v. d. Stoel, als voorzitter van de IJsclub LeiderdorpZoeterwoude; door den heer J, P, de Bruijn voor de Wilhelmina-vcr- eeniging; door den heer I. J. Klaver voor den P.K. Volksbond, door den heer A, C, Hen- drikse voor de vereeniging „IJssport"; door den heer W, Hoogzaad voor het Zangkoor; door den heer Th. Bergers voor de sportver- eeniging „Meerburg" en tenslotte door den heer H. J. v. Mil voor de afd. van het Wit- Gele Kruis. Mevr. Bergers complimenteerde de burgemeester namens de Elisabeth-verecni- ging. Tevens werden lal van keurige bloem stukken aangeboden, terwijl door de IJsclub een prachtige fruitmand en door de Wilhelrai- na-vereeniging een wandelstok met inscriptie werd aangeboden. Ten eerste getroffen dankte de jubilaris, ook namens mevrouw, den voorzitter der com missie voor deze huldiging. De vele woorden van lof had hij alle niet verdiend, omdat hij slechts zijn plicht gedaan had, zooals hij bij de aanvaarding van zijn ambt had beloofd. Ook tot de diverse vereenigingen sprak de jubilaris zijn welgemeenden dank en gaf de verzekering, dat deze dag steeds in het ge heugen zal blijven. Notaris Ruizeveld dankte pastoor Meyer voor de beschikbaarstelling en de inrichting van deze keurig versierde zaal en den heer Hen- drikse voor de daarvoor benoodigde bloemen en tenslotte allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. Onder het zingen van een „Lang zal hij le ven" en een driewerf „hoeral" werden de ju bilaris en mevr. weder uitgeleide gedaan door den voorzitter. -w»» "r deze persoonlijke meening niet klopt met de meening, die do Kerk over bedoelde be paalde zaken heeft, dat dan deze meening onhoudbaar en onjuist is! Dc wijze waarop van Duinkerken dit doet, is geheel vrij van een persoonlijke vooringenomenheid tegen over bepaalde schrijvers, wier onhoudbare opvattingen inzake geloofs- en zedeleer hij aantoont. Slechts door één vooringenomen heid Laat hij zich leiden n.l. zijn vooringe nomenheid als Katholiek d.w.z. als de be zitter der eenige en onvergankelijke Waar heid. Dat dit juist zijn grooto kracht uit maakt, behoeft geen nader betoog. Deze vooringenomenheid heeft hem tovens be hoed tegen het neerschrijven van bepaalde uitvallen, die wel een zeker literair genot opleveren, maar die de zaak waar het oin gaat niet het minst dienen. Hierdoor wordt zijn werk tevens een der beste apologetische geschriften, die in de Laatste jaren zijn ver schenen. Dat dit geen geringe verdienste is, zal iedereen wel moeten toegeven. Over den inhoud van dit belangrijke boek de volgende maal iets meer bepaalds. H. v. d. DEENECAMP.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7