DONDERDAG 18 AUGUSTUS 193a DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 GEWEZEN DUITSCHE KEIZER. Nauwlettend toezicht. Op vragen van het Tweede Kamerlid F. Vos hetreffende het instellen van een on derzoek van regeeringswege ter zake van loopende geruchten omtrent terugkeer van den gewezen Duitschen Keizer naar Duitschland heelt de heer Ruys de Beeren- brouck, minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, voorzitter van den Raad van ministers geantwoord: Andere dan uiterst vage, niet te contro leeren geruchten over herstel van den ge wezen Duitschen Keizer in zijn vroegere waardigheid, zijn de Regeering niet ter oore gekomen. In verband hiermede zijn voors hands ook geen stappen, als in de tweede vraag bedoeld, gedaan. Wel kan de Regeering de verzekeringen herhalen, welke zij in 1920 en voorgaande jaren gaf met betrekking tot haar voorne men er nauwlettend op toe te zien, dat van de aan den gewezen Duitschen Keizer hier te lande verleende gastvrijheid geen ge bruik worde gemaakt, dat strijdig zou zijn met het landsbelang. Op de vraag van het Tweede Kamer lid Wijnkoop betreffende het optreden van den gewezen Duitschen Keizer op 19 Juli j.l., ter gelegenheid van een wapenschou wing van Duitsche cavaleristen, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken geant- waard, dat de regeering aan de bewegingen van den gewezen Duitschen Keizer de aan dacht geeft, die zij verdienen. SLAPTE IN DE TEXTIEL. Werkloosheid neemt toe. Naar men aan de „Tijd"' bericht is in de fabriek der N.V. Textielfabriek Almelo, voorheen H. en B. Scholten een mededee- ling aangeplakt, dat met ingang van Zater dag a.s. de werkzaamheden voorloopig wor den stopgezet. Ook de fabriek „Java" der firma H. ten Cate Hzn. Co. zal worden gesloten, wan neer het goed, dat thans op de getouwen zit, afgeweven is. Door deze stopzettingen zullen ongeveer 300 arbeiders werkloos wor den. Openbare voordrachten over het Katholicisme in Japan. Voor de tweede maal heeft de Katholieke Actie in Japan een reeks conferenties ge organiseerd voor niet-katholieken, die tot een enorm succes geleid hebben. De groot ste zaal van Nagasaki wa-s iederen avond tot in de uiterste hoeken gevuld. De confe renties werden bijgewoond door 14.000 men- schen. Er werden ook enkele voordrachten gehouden door voormalige protestanten en heidenen, die reeds waren overgegaan tot het katholicisme. Ook de inlandsohe bisschop, monseig neur Hayasaka, bisschop van Nagasaki, heeft op de slotconferentie het woord ge voerd en uitvoerige mededeelingen gedaan over de huidige positie der katholieke kerk in Japan. De helft van de toehoorders bij deze conferentie waren heidenen. „Msb." UIT DF OMGEVING S ASSENHEI M. Aanbesteding verbreeding Postbrug. Vanwege de Rijkswaterstaat is aanbe steed het verbreeden van de Postbrug on der de gemeente Sassenheim over de Leid- sche Vaart. Laagrte inschrijvers: De Geer en Stuif zand, Leiden, voor 34.533. 0EGSTGEEST. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Vrijdagavond 7 uur in het gemeentelhuis. Punten van behandeling. 1. Notulen, ingekomen stukken, mede deelingen; 2. Aanbieding gemeentereke ning 1391; 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning van subsi die aan de Ohr. H. B. S. te Leiden over 1930; 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verordening op het rijden; 5. Idem tot overname van een gedeelte straat in het plan Kort; 6. Idem tot overname van grond aan den Rijksstraatweg en aan den Rijnsburger- weg; 7. Idem tot het verleenen van crediet tot verbetering van de Be waarschool aan den Hoogen Morschweg; 8. Idem tot het nemen van een besluit, houdende bepaling dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor de gemeen te wordt voorbereid; 9. Voorstel van den Burgemeester inzake het vakonderwijs voor gemeente veld wachters; 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een arbeidsovereenkom sten reglement, met prae-advies op het verzoek van W. van Leeuwen om een vas te aanstelling in gemeentedienst; 11. Idem lot het cnbewoonbaarverklaren van het perceel Rijnsburgerweg No. 150; 12. "Ver zoek van het bestuur van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van Christelijke scholen ten dienste van Morsch en Rijndijk onder Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude gevestigd te Oegstgeest, om de medewerking bedoeld in artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, inzake het verkrijgen van gelden uit de gemeentekas, benoodigd voor den ver bouw van de school Hoogen Morschweg No. 101. met ie-advi van Burgemees ter en Wethouders; 13. Rapport van de Commissie van onderzoek betreffende ver meende bezwaren tegen de handelingen van den heer Paardekooper als lid van oVn Raad; 14. Voorstel van Burgem. en Wethouders inzake het verhuren van de garage (schuur) van het perceel Gevers- straat no. '2 aan de N.V. Leidsche Auto- boxengarago15. Comptabiliteitsbesluiten 16. SchoolgeldreclamesRondvraag. Een feest aan de „Morsch". Het hoofd der school aan de Morsch, de heer J. van Noord, vierde gisteren zijn zilveren huwe lijksfeest. Deze feestviering beperkte zich niet tot het gezin van den heer Van Noord, doch de geheele „Morsch" vierde als één gezin dit feest mode, als bewijs van hun belangstelling voor het zilveren echtpaar. De feeststemming werd in niet geringe mate verhoogd, toen om ongeveer acht uur een achttal luxe auto's aankwamen, wel willend beschikbaar gesteld. Daarin gezeten was het R. K. Harmoniegezelsohap „Triumph" om den zilveren bruid en brui degom een serenade te brengen. Toen op commando van directeur Kroou de trommen in beweging kwamen en de ko peren monden hun echel geluid lieten hoo- ren, bleef niemand meer in huis. Alles wat loopen kon begaf zich naar het plein voor de school, waar inmiddels de muziek was aangekomen onder het spelen van een pit tige marsch. Nadat een foto was gemaakt, nam de voorzitter der Harmonie het woord, om namens de vereeniging het zilveren echt paar geluk te wenschen en hulde te bren gen. Spreker zeide, dat de Harmonie dit op hare wijze gaarne doet. Hulde brengt spre ker aan den heer van Noord als hoofd der sohool, als opvoeder der jeugd en verder als vredelievende menschen onder de be woners van de Morsch. De heer van Noord zeide zeer getroffen te zijn; hij had dit niet kunnen vermoeden en betuigde daarvoor zijn innigen dank. De hulde gebracht als opvoeder der jeugd heeft spreker bijzonder goed gedaan; daarbij opmerkend, dat zijn plicht niet an ders was, en dat zulk als geboren Oegst- geester niet anders mogelijk was. God aldus spreker heeft mij de gunst geschonken op te mogen treden als opvoeder der jeugd en ik kan getuigen, dat ik steeds die taak heb vervuld uit liefde voor de jeugd en als warme aanhanger van ons vorstenhuis. Met een driewerf hoera voor hare Maje steit eindigde spreker. Hierna werden ververschingen aangebo den. De heer G. Koelman bracht een elec- trische verlichting, waardoor het mogelijk werd nog eenige muzieknummers ten beste te geven, tot groot vermaak mede van de dorpsbewoners, die naar hartelust in het rond zioh vermaakten. Bij het einde zeide de heer van Noord: al wordt de Morsch in veler oogen be schouwd als de „blinde darm", nu blijkt toch dit lichaamsdeel niet vergeten, het geen door al mijn „buren" op hoogen prijs zal worden gesteld. Spreker dankte nog maals mede namens echtgenoote en fami lie voor de gebrachte hulde en wenschte directeur en corps tot weerziens toe op 31 Augustus. Wat anderen er van zeggen IS P.K. EEN DANSINSTITUUT? Als bestuur van de K.JJJ.V. St. Peter Kanis lijkt het ons meer dan tijd einde te maken aan een misverstand, dat de ont wikkeling van onze vereeniging niet alleen kan belemmeren, maar ook inderdaad reeds belemmerd heeft. Wij bedoelen de j betreurenswaardige opvatting van veler j onzer Katholieke stadgenooten, die P.K j vereenzelvigen met een clubje dansende i jongelingen uit den Kath. Middenstand, j Met den meesten nadruk verklaren wij hier, dat onze jeugdorganisatie nooit of nimmer I een instituut is geweest, dat op gezette tijden dansavonden organiseert! Ten gerieve van degenen, die niet geheel juist of heelemaal verkeerd zijn ingelicht, willen wij het volgende hieraan nog toe voegen. Reeds in 1930 gaf een deel der leden het verlangen te kennen naar regelmatige dansavonden georganiseerd door P.K. Het toenmalige bestuur heeft het op zichzelf wel begrijpelijk verlangen overwogen, maar kwam nadat het zich nauwgezet reken schap had gegeven van de werkelijke taak van een jeugdorganisatie als P.K. tot de conclusie, dat het niet verantwoord was, een dansafdeeling aan de vereeniging te verbinden. De KJ.M.V. immers beoogt ka- raktervorming en de danszaal is nu een- maal niet de meest geschikte plaats waar j met succes het karakter van de midden- standsjeugd gevormd of zoo noodig her- vormd kan worden. Het verlangen bij som- I mige leden naar vaste dansavonden bleef I echter bestaan en in den zomer 1931 be- i merkte het bestuur, dat enkele leden bezig waren reclame te maken voor een eigen dansclub. Het bestuur had bepaalde rede nen om aan te nemen, dat deze actie niet de vereeniging als zoodanig ten goede zou komen, en hield daarom een waakzaam oog op de handelingen der dansclub-organisa toren. In dien tijd kwam de uitspraak van Mgr. Aengenent dat in den vervolge erken de R'. K. Dansclubs mogelijk zullen zijn, wanneer jongelui uit een bepaald milieu hiertoe het verlangen kenhaar maken aan de geestelijkheid. Een dergelijke dansclub krijgt dan als toeziend voogd een geeste lijke toegewezen in overleg met den Hoog- eerw. Heer Deken. De dansclub mag ech ter volstrekt geen onderafdeeling van een jeugdorganisatie zijn. Dit is de uitdrukke lijke wensch van den Bisschop. Zoo werd dan in het najaar 1931 een dansclub van Kath. Jonge Middenstanders opgericht. In de statuten werd vastgelegd, dat alleen leden van P.K. lid kunnen wor den, terwijl een commissie van toezicht werd samengesteld uit bestuursleden van P.K. Mede op advies van den Moderator van P.K., den Weleerw. Heer L. Gudde, die belast is met het toezicht op de dansclub, werd hiertoe besloten. Het bestuur koes terde n.l. de hoop op deze wijze te kunnen voorkomen, dat de dansclub zóu gaan uit groeien tot een amusements vereeniging van Kath. Jonge Middenstanders Het bestaan van een dergelijke vereeniging zou onge twijfeld een nadeeligeu invloed uitoefenen op den normalen groei van P.K, Op deze wijze hoopte het bestuur tevens te voorkomen, dat er dansavonden gegeven zouden worden op de avonden, waarop P.K. zijn lezingen, conferenties etc. gaf. Een prettige samenwerking van het P.K. be stuur met het bestuur der dansclub bleek echter tot de onmogelijkheden te behooren, weshalve het dagelijksch bestuur van P.K. voor de functie van commissielid bedankte. Hierdoor hield het eenigo contact, dat de K.J.M.V. St. Peter Kanis voorzichtigheids halve had aangeknoopt met de dansclub, definitief op te bestaan. Het bestuur van de KJ.M.V. aanvaardt dan ook niet de minste aansprakelijkheid voor hetgeen er onder de leiding van het bestuur der dans club geschiedt. Alleen de Weleerw. Heer Gudde oefent toezicht uit op de gedragin gen der dansende middenstandsjongelingen, hierin bijgestaan door een nieuwe commis- Het feit nu, dat de moderator van P.K. toezicht houdt op de dansclub en het feit, dat men lid van P.K. moet zijn om de naam Dansclub voor Kath. Jonge Middenstan ders tenminste niet tot een paskwil te ma ken, hebben misschien de verwarring ver oorzaakt, die momenteel ten aanzien van de K.J.M.V. en genoemde dansclub bestaat. Wij kunnen ons voorstellen, dat ouders en Kath. Jonge Middenstanders zich te recht zullen hebben afgevraagd hoe het mo gelijk is, dat een Katholieke organisatie die geroepen is mede te helpen aan de gees telijke vorming der jeugd, het aandurft re gelmatig dansavonden te organiseeren. Daarom verklaren wij nogmaals uitdrukke lijk, dat de K.J.M.V. St. Peter Kanis met genoemde dansclub niet het minste heeft uit te staan en wij verzoeken de Kath. Jonge Middenstanders, die zich tot nog toe door bovenstaande overwegingen weerhou den hebben lid van de K J.M.V. te worden, dit alsnog te doen! In ieder geval raden wij hen dringend aan de groote Propagandavergadering die in September a.s. in den Foyer gehouden wordt te bezoeken. Wil men een juist be grip krijgen van het doel en de beteekenis der K.J.M.V. dan moet men deze vergade ring bezoeken. Hier zal door woord en film worden duidelijk gemaakt wat de K.J.M.V. wil, wat zij i s, en wat zij reeds bereikt heeft en tevens zal het ieder dan duidelijk worden, dat het in de KJ.M.V. om hoogere belangen gaat dan het organiseeren van dansavonden. Denkt U vooral hieraan wan neer deze of geene U nog eens mocht wijs maken, dat de KJ.M V. eigenlijk niets an ders is dan een dansinstituut. Wij danken U intusschen voor de moeite die U zich heeft willen getroosten deze uit eenzetting te lezen en hopen U vast en ze ker op Dinsdag 27 September a s. in den Foyer te ontmoeten. Het Bestuur der KJ.M.V. St. Peter Kanis. RECHTZAKEN MOORD OP EEN VELDWACHTER. "De drie gebroeders R. zijn door de Tiel- sche rechtbank veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf wegens moord op Oude jaarsavond 1.1. gepleegd, te Kerkdriel, op den rijksveldwachter L. Tap, die na een vechtpartij met deze personen in een grep pel dood werd gevonden, waarbij bleek, dat hij zes messteken had ontvangen. In hooger beroep veroordeelde het gerechts hof te Arnhem één der gebroeders, G. R., tot dertien jaar en de beide andere, beiden geheeten J. R., tot tien jaar. Voor den Hoogen Raad heeft heden de procureur-generaal mr. Wijnveldt tot ver werping van het beroep geconcludeerd. De Hooge Raad zal arrest wijzen op Za- Zaterdag 27 Augustus a.s., des morgens te elf uur. DIEFSTAL UIT EEN POSTAUTO. Wegens diefstal, uit een postauto, van ruim 17.000, gepleegd in September 1931 op den Van Lennepweg te 's Gravenhage, is J. H. H. A. K. in hooger beroep door het gerechtshof te 's Gravenhage veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf, waar mede het vonnis der Haagsche rechtbank bevestigd werd. Voor den Hoogen Raad heeft heden de advocaat-generaal mr. Wijnveldt, tot ver werping van het beroep geconcludeerd. De Horge Raad zal arrest wijzen op Za terdag 27 Augustus a.s., des morgens elf uur. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd tot arts de heer Marzoeki (Scheveningen). STADSNIEUWS Leidsch Crisis Comité Bovengenoemd Comité maakt bekend, dat in verband met de Jubileumweek van het Trianontheater de toegangskaarten voor de Voorstellingen van 19 Aug. tot en met 26 Aug. voor de vrouwen van werkloozen niet geldig z ij n. Zij, die kaarten hebben voor voorstellingen in bovengenoemde week, kunnen daarvan gebruik maken voor de avondvoor stellingen in de daaropvolgende week, dus van 29 Aug. tot en met 2 September. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 2279. Th. M. W. Bergers. Leiden, Korte Mare 12. Vleeschhouwerij en Spekslagerij. Bijv. uitgeoef .bedr.: export van vleeschwaren, spek en vetten. 5989. H. Vergeer. Leimuiden, Dorpsstraat 90 Kruidenier. Uittr. E.: H. Vergeer, Leimuiden, d.d. Mei 1932. Wijz. handelsn. in: P. Nelis. 3029. K. de Jong. Leimuiden, Dorpsstraat 115 Ijzerhandel, huish. artikelen. Uittr. E.: K. de Jong, Leimuiden, d.d. 30 Sept. 1930. Wijz. handelsn. in: G. van As. Arbeidsbeurs Op den 17den Augustus waren 2805 (v. j. 832) werkzoekenden ingeschreven. Wegens uitstedigheid is de heer J. Splin ter Gzn., wethouder van Fabricage, gedurende de maand Augustus verhinderd, spreekuur te houden. LAATSTE BERICHTEN EEN OUDE MOORDZAAK OPGEHELDERD? DE M00BD IN DEN BLIJD0RPP0LDER Een gevangene bekent. Velen zullen zich nog herinneren, dat in den namiddag van 9 Uct. 1929 in den Blij- dorppolder gemeente Rotterdam, het gru welijk verminkte lijkje is gevonden van de 10-jarige Marietje O. Het onderzoek van de politie had aan het licht gebracht, dat de kleine met een wielrijder was meege gaan en ofschoon verder verschillende ar restaties werden verricht, slaagde men er niet in, den dader te vinden. Wij verne men thans, dat een ongeveer 25-jarige zwer ver, zekere .H., die was opgesloten in de cellulaire strafgevangenis te Scheveningen wegens een zedendelict, waarvoor de recht bank te Assen hem destijds had veroor deeld, kort vóór zijn straitijd ten einde liep, heeft bekend, dat hij het gruwelijk misdrijf in den Blijdorppolder heeft ge pleegd. In verband hiermede is de man naar Rotterdam overgebracht en in het Huis van Bewaring aldaar opgesloten. Momenteel wenschen noch de politie, noch de justitie omtrent deze bekentenis nadere mededeelingen te doen. Wel ver nemen wij, dat hij ook in Rotterdam voor den rechter van instructie zijn bekentenis heeft herhaald. De instructie is dan ook tegen hem geopend. De man is destijds direct na den moord ook gearresteerd ge weest, doch hij is toen weer op vrije voeten gelaten, omdat men zocht in de richting van zekeren W. V., die kort na zijn aan houding eveneens op vrije voeten moest worden gesteld. H., die gevangenisstraf heeft ondergaan wegens een te Rotterdam gepleegd zedendelict, is toen hij die straf had uitgezeten door de rechtbank te Assen voor een in het Noorden des lands gepleegd zedenmisdrijf eveneens tot gevangenisstraf veroordeeld. Deze laatste straf had hij, zooals gemeld, bijna uitgezeten, toen hij inmiddels naar Rotterdam is overgebracht. Tegen H. en tegen genoemde W. V. be stonden destijds de meeste aanwijzingen, dat zij den moord te Blijdorp hadden ge pleegd. Dood in een bunker gevonden. De 49-jarige bovengrondsche hulp-op zichter F. Wintgens uit Kerkrade, werk zaam op de mijn „Willem Sophie" werd Woensdagavond dood in een steenkolen bunker gevonden, waarin hij om onbeken de redenen blijkbaar geklommen was. Waarschijnlijk is hij daarbij naar beneden gestort en onder afvallende kolen bedol ven geraakt. W. was gehuwd en vader van twee kinderen. TELEGRAMMEN PICCARD's STRATOSFEERTOCHT. DE BALLON DRIJFT NAA1R HET OOSTEN. De voorbereidingen voor den start. Gisteravond tegen elf uur werd op het vliegveld Duebendorf begonnen met het vullen van het reusachtige ballonomhulsel, dat zich langzamerhand bolde en van den grond omhoog ging. Bij deze vulling kreeg men pas goed een indruk van de reusach tige grootte van den ballon. De ballon werd. gevuld met waterstofgas, waarmee men te gen vier uur vannacht ongeveer gereed was. Hierna werd het omhulsel aan den gondel bevestigd en werd het geheel ge wogen, waardoor men de stijgkracht van den ballon kon vaststellen. Er moesten nog verschillende voorwerpen bevestigd wor den en kieine handgrepen worden uitge voerd, wat geschiedde door een groot aan tal helpers, die tegen half vijf gereed wa ren, zoodat de ballon eigenlijk startklaar was. Prof. Piccard vond het echter beter, te wachten tot de temperatuur iets geste gen zou zijn, waardoor de ballon sneller zou kunnen stijgen. Hij gaf den aanwezigen journalisten nog een kleine uiteenzeting en deelde o.a. mede dat de keuze op Zurich als startplaats was gevallen, omdat de technische en klimato logische omstandigheden daar het beste waren. Hij verklaarde het te betreuren, indien men in Beieren zou meenen, dat hij uit andere overwegingen ditmaal niet in Augsburg was gestart. Zurich is echter ge heel door bergen ingesloten en veel beter tegen de winden beschermd dan de open vlakte bij Augsburg, waar de ballon reeds dadelijk met eefi neerwaartschen druk te kampen kreeg. Prof. Piccard verwachtte dat de ballon ditmaal bijna recht omhoog zou stijgen, wat bij den start inderdaad het geval bleek te zijn. Te tien minuten vóór vijf kwam Prof. Piccard, die in het restaurant een laatste ontbijt had gebruikt, weer op het vliegveld terug en na nogmaals alles te hebben ge controleerd, klom hij, geholpen door^ eeni ge omstanders, door de smalle opening in den gondel. Zijn assistent, ir. Cosynse was reeds eerder in den gondel gestegen. Prof. Piccard onderhield zich nog met Tr Kipfer, die bij de eerste vlucht als as sistent was meegegaan, en besprak nog eenige technische details met hem. Vervol gens boog hij zich uit het raam en riep: Gemeentelijke Aankondigingen Aanvangsuren Veemarkt en Vette Varkensmark t. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat zij, gelet op het bepaalde 'bij artikel 3 van de Verordening op de Veemarkten hebben bepaald, dat do Vette Varkensmarkten en de Veemarkten in het tijdvak aanvan gende met 26 Augustus en eindigende met 30 September a.s., zullen aanvangen te 7 uur voormiddag. J. SPLINTER Gin., Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Hedenmorgen te 9.33 uur heeft Prof. Piccard een draadlooze mededeeling uit gezonden, waarin hij seint, dat zijn bege leider en hij in den besten welstand ver- keeren en dat alle instrumenten in orde zijn. De hoogte waarop hij zich bevindt, geeft hij aan op 14. a 15.000 Meter, zoodat hij b'ijna even hoog is als verleden jaar, toen hij 16.000 Meter hoog kwam. Uit de verschillende berichten blijkt, dat de ballon van het kanton Zurich over het Zuidelijke deel van Thurgau en over Sr. Gallen over het Rijndal is gevlogen, waarschijnlijk over het vorstendom Lich- tenstein een booht heeft gemaakt en terug over Graubunderland in de richting van Tirol is afgedreven. De snelheid van den ballon schijnt ongeveer 40 K.M. per uur te bedragen. Op een hoogte van 16.500 M. Tegen 11 uur dreef de ballon van prof. Piccard boven het plaatsje Poschiavo aan de spoorlijn St. Moritz—Tirano in de rich ting van de ZwitserschItaliaansche grens. De ballon was goed zichtbaar en had onge veer de grootte van de maanschijf. Te ruim 12 uur seinde professor Piccard draadloos, dat hij met de ballon boven het Engadin had gedreven en zich op een hoog te van 16.500 M. bevond. Aan boord was al les wel. Alleen de temperatuur was zeer koud. Hij was voornemens zeer spoedig te dalen, teneinde de Adriatische Zee te ver mijden. MIST IN HET KANAAL Verscheidene scheepsongevallen LONDEN, 18 Aug. (V.D.) Tengevolge van den zeer dichten mist, die gisteren en van nacht boven het Kanaal hing, ontstonden ver scheidene kleine scheepsongevallen, terwijl het scheepvaartverkeer groote stagnatie ondervond. Honderden groote en kleine schepen zijn in het Kanaal opgehouden. Het Duitsche tankschip „Elsa Essberger" kwam in botsing met het kleine Engelsche stoomschip „Sarna", dat aan den boeg zwaar beschadigd werd, doch de haven van Dover kon bereiken, waar later ook de „Essberger" voor anker ging. Het Duit sche stoomschip „Wanai", op weg naar West- Afrika, bereikte Southampton met elf uur vertraging. Het uit Amerika komende Ginard mailschip „Aquitania", dat gistermiddag te Southampton werd verwacht, was daar hedenmorgen nog niet aangekomen, doordat het tengevolge van den mist den geheelen nacht voor het eiland Wight voor anker moest blijven liggen. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Aug. a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraa/t 35, telefoon 136, en A. J. Donk Doezastraat 31, telef. 1313. „Dank aan allen, die mij geholpen hebben, en tot weerziens-" De aanwezigen ant woordden met een veel stemmig: „Tot weerziens". Te ruim 5 minuten over vijf commandeerde prof. Piccard: „Langzaam loslaten". Rustig en majestueus steeg de ballon kaarsrecht omhoog tot een hoogte van eenige honderden meters. Hij dreef toen eenigszins af in Noord-Westelijke richting zonder zichtbaar te stijgen. Men zag dui delijk dat prof. Piccard ©enigen ballast uit wierp, waardoor de balion verder steeg om na eenigen tijd in Zuidelijke richting te drijven. Twintig minuten later was de bal lon reeds 3 a 4 duizend meter hoog en zag men nog slechts éen groote witte kogel aan den hemel. De belangstelling op het vliegveld Due bendorf wa-s zeer groot. Stedelijke en kan tonnale autoriteiten, luchtvaart-autoritei ten en een menigte belangstellenden van 30 a 40.000 menschen woonden ondanks het vroege uur den start bij. De Zwitsèrsche Bonds-Spoorwegen hadden gedurende den nacht speciale treinen naar Duebendorf in gelegd, terwijl het autoverkeer op den weg naar het vliegveld zeer druk was. Te 8.05 werd de ballon boven Sevelen aan den Rijn waargenomen, vanwaar hij in de richting van Tirol verdween. Waargenomen boven Tirol. ZURICH, 18 Augustus (V.D.). Na boven Sevelen te zijn gesignaleerd, dreef de bal lon van prof. Piccard in Oostelijke richting verder en werd vanmorgen te ongeveer negen uur boven Landeck aan de Inn in Tirol gesignaleerd. Nader wordt medegedeeld, dat bij de start ook dr. Eckener aanwezig was. Het eerste radiogram van Piccard.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2