OPENT REKENIA 7 COURANT WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 hieraan door de rijksregeering met koortv- achtigen ijver gewerkt. Het program wil trachten op allerlei ma nieren het economisch leven te herstellen en de werkloozen aan brood te helpen. In de eerste plaats zal de vrijwillige arbeids dienst tot op 200.000 werken uitgebreid wor den, waarbij werkzaamheden, welke in het vrije economisch bedrijf niet rendabel wa ren, zooals droogmakerijen, cultiveering van grond, wegenbouw en wegenverbeterin gen in de eerste plaats in aanmerking ko men. Voorts werkt het rijksministerie voor de levensmiddelen plannen uit, welke vesti ging op het land en randbebouwing en be woning der steden zullen bevorderen. Het rijksminieterie voor economische aangelegenheden en het ministerie voor de rijkspost werken nieuwe opdrachten uit voor de rijksspoorwegen en de rijkspost. Het betreft hier vernieuwingen van den bo venbouw, voorts het herstellen van huizen, het bouwen van kleine woningen enz. Twaalf millioen R.M. zullen worden uit getrokken om een aantal sohepen met een totalen tonneninhoud van 400.000 ton, to sloopen, waardoor 3000 arbeiders aan werk komen. Het groote probleem in vrijwel al deze aangelegenheden is de financiering. Reeds in de vorige week waren geruchten in om loop gebracht, waarin gesproken werd van sterke tegenkanting van de zijde van den president der Rijksbank, Luther. In ver band hiermede zou het tot een conflict zijn gekomen tusschen Luther en de rijksregee ring. De geruchten blijken in zooverre onjuist te zijn, dat de rijksbank nog steeds bereid is, eiken door de rijksbank betrouwbaar geachten wissel, welke haar aangeboden wordt, te verdisconteeren. Voorwaarde is, dat de terugbetaling aan de rijksbank op zijn laatst IK jaar na de toenmalige ver- disoonteering dient te geschieden. De ongetwijfeld nog bestaande meening3- verschillen met de rijksbank zouden juist deze wissels betreffen. De onderhandelin gen tusschen de rijksregeering en de rijks bank worden voortgezet. ENGELAND ECONOMISCHE CONFERENTIE EERST IN 1933? Voorbesprekingen einde September. De economische wereldconferentie, wel ke te Londen zal worden gehouden, zal wellicht eerst in 1933 haar eerste plenaire zitting houden. Geen der acht groote mo gendheden, welke er aan zulilen deelnemen heef tot dusver haar vertegenwoordigers aangewezen. Deze vertraging schrijft men toe aan het op handen zijn der presidents verkiezingen in de Vereenigde Staten. De voorbereidende besprekingen tusschen de economische en financieel© deskundigen van de betreffende mogendheden en defi Volkenbond zullen, naar men verwacht, einde September aanvangen. HET TEXTIEL-CONFLICT IN LANCASHIRE. Ernstige botsing tusschen stakers en politie. Naar aanleiding van de wederopenstel- ling Van vijf katoenweverijen ontstond te Burnley, waar alle wevers in staking zijn gegaan, een ernstige botsing tusschen sta kers en politie. Duizenden stakers blokkeerden de straat waarlangs eenige honderden werkwilligen naar huis terug wilden keeren. Toen de menigte de straat niet ont ruimde, maakte de politie gebruik van den gummistok, waarna een handgemeen ont stond en waarbij verscheidene agenten en een arbeider ernstig werden gewond. ZUID-AMERIKA DE REBELLIE IN BRAZILIË. Uitbreiding tot Rio de Grande do Sul? In de Urnguayaansche grensstad Rivera zijn berichten ontvangen, volgens welke in de naburige Brazilaansche steden groote onrust heerscht. Velen zijn in dit verband van oordeel, dat ieder oogenblik in den staat Rio de Grande do Sul een opstan dige beweging ten gunste van de rebellen van Sao Pa-ulo kan worden verwacht. Het garnizoen van Santa Anna moet nog aar zelen, of het al dan niet aan een revo- lutionnaire actie zal deelnemen. Het za kenleven in de stad staat geheel stil. De bioscopen en café's zijn verlaten. Het Noordeljijke deel van Brazilië wordt dit jaar een ontzetende droogte ge teisterd, waardoor een groot deel van den oogst verschroeid en tienduizenden broo deloos zijn geworden. In sommige streken iis de droogte zoodanig, dat vrijwel alle plantengroei is verdwenen en de bevol king door ellende gedreven de wijk naar andere districten heeft moeten nemen. Ten einde in den ergsten nood te door zien, heeft de federale regeering diverse concentratiekampen opgericht. Het groot ste dezer kampen bezit reeds een bevol king van 25.000 personen, mannen, vrouwen en kinderen, die allen geheel berooid zijn. Ten einde althans ieta in hun eigen onder houd bij te dragen, hebben de mannen een groote steenbakkerij gebouwd. Het gold» dat de steenen opleveren, vormt een zij ■het geringe bijdrage in de kosten. Zooals steeds in dergelijke gevallen, baart vooral de kwestie der hygiëne de grootste zorg en omvangrijke maatregelen zijn dan ook ge nomen om epidemieën te voorkomen. Een tweede concentratiekamp is aan de samenvloeiing van de Itapucuru en de Mearin gesticht, waar 2000 vluchtelingen uit den staat Maranhao zijn onderge bracht. CHINA ERKENT JAPAN WELDRA MANDSJ0EKW0? Reuter verneemt, dat de voorbereidin gen voor een verdrag tusschen Japan en den nieuwen staat Mandsjoekwo (aldus wordt de nieuwe staat Mandsjoerije ge noemd) zoo goed als beëindigd zijn. Mands joekwo zal waarschijnlijk door Japan offi cieel worden erkend vóór de bijeenkomst in September a.s. Van de Volkenbonds vergadering, ter bespreking van het rap port Lytton. Het rapport van de Volkenbondscom missie over Mandsjoerije heeft in het ge- heele land reeds aanleiding gegeven tot talrijke betoogingen en in Japansche goed ingelichte kringen is men sterk van mee ning, dat vele punten in het rapport der commissie voor de Japansche regeering onaannemelijk zullen zijn. BUITENL. BERICHTEN. EEN FRANSCHE ADVIESBOOT VERGAAN. Twee en twintig slachtoffers. Naar gemeld wordt is Zaterdag een ad viesboot van de Compagnie Aero-postale, die den postdienst, onderhoudt tusschen Zuid-Amerika en Afrika, met een beman ning van 22 koppen in een storm geraakt en vergaan. De boot had van Natal zee ge kozen met bestemming naar Dakar in Afri ka, vanwaar de post per vliegtuig naar Toulouse wordt gezonden. Er bevonden zich geen passagiers aan boord. Een modder-overstrooroing. Gisternacht is de omstreeks 60 M. lange dijk van een moddervijver, waarheen het water uit een der mijnen te Bergisch Glad- bach werd afgeleid, doorgebroken. Dienten gevolge werd een groot gedeelte van den straatweg Keulen-OLpe door 20.000 kublieke modder en water overstroomd. Het geheele dal tusschen Ober en Unter-Eschbach is één en al modder. Een boerderij werd ge heel deor der modder overstroomd, waarbij vier koeien om het leven kwamen. LINDBERGH. Zoon gekregen. Het echtpaar Lindbergh, dat onlangs zoo zwaar getroffen is, door de ontvoering van hun kind, is thans verblijd met de geboorte van een tweede kind, dat ook een jongetje is. De geboorte van het zoontje van Lind bergh heeft geheel Engelewood in feest stemming gebracht. Uit alle deelen der wereld komen telegrafische gelukwenschen binnen. Ook president Hoover heeft de fa milie Lindbergh zijn gelukwensohen doen toekomen. Kolonel Lindbergh laat geen voorzorgs maatregel achterwege om zijn tweede zoon tje te beschermen tegen den glans van be roemdheid, die voor een deel althans ver antwoordelijk is voor het verlies van het eerste kind. Dokters, verpleegsters en be dienden, die met de zorg voor moeder en kind zijn belast, hebben zich tot geheim houding moeten verplichten. In de woning van mevrouw Morrow, Lindbergh's schoon moeder, zit een dame aan de telefoon, die op de vragen geen ander bescheid geeft dan: „er zullen geen mededeelingen wor den verstrekt". Lindbergh schijnt besloten te zijn alle publiciteit te vermijden. Hij hoopt spoedig met zijn gezin naar Hopewell terug te kee ren en de oude woning weer te betrekken, die nog steeds zorgvuldig wordt bewaakt. HUURMISERE TE BERLIJN. 700.000 aanvragen om steun. Voor de gemeente Berlijn alléén zijn reeds 700.000 aanvragen om steun voor de betaling van de huur ontvangen. De maatregel zal de gemeente millioenen kosten. Op grond van de noodverordening moet iedere aanvraag nauwkeurig worden onderzocht. Voor Augustus kan slechts een klein ge deelte der aanvragen behandeld worden, zoodat ook voor September stilzwijgend uitstel van betaling voor een gedeelte van de huur zal moeten worden verleend. CANADA VREEST RIJKEN OOGST. Voorraden onverkoopbaar. De Canadeesohe regeering en landbouw zien met groote bezorgdheid den komenden oogst tegemoet. Niet, omdat er gevaar zou bestaan, dat het een misoogst zou worden, doch integendeel omdat men ditmaal een recordoogst van 450,000.000 schepel tarwe verwacht. Een zeldzaam rijke graanoogst staat voor de deur, hetgeen voor Canada in dezen tijd van „Umwertung aller Werte" een ware ramp beteekent. Immers zelfs van den vorigen oogst zijn nog 100.000.000 schepel onverkocht en daar ook in de ove rige werelddeelen een rijk oogstjaar wordt verwacht, bestaat er voor de Canadeesche farmers maar weinig hoop, dat zij een eenigszins redelijken prijs voor hun hoofd product zullen kunnen bedingen. Dronken zoon doodt zijn vader. Uit Königshutte wordt gemeld: Tusschen den 18-jarigen arbeider Hugo Bombke en zijn 63-jarigen vader, die hem wegens dronkenschap verwijten maakte, kwam het tot een twist. De zoon stak zijn vader met een keukenmes dood. De dader is gearresteerd, UIT DE OMGEVING HILLEG0M. Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer S. Redeker slaagde voor het examen Duitsch L.O. Dienstplicht. Voor de lichting 1933, geborenen in 1913, waren 110 jongeman nen ingeschreven, Hiervan zijn er 36 be stemd voor dienstplicht De anderen zijn afgekëurd, of bestemd voor den buiten gewonen dienst. KATWIJK AAN ZEE. Badgasten. In het badgastenregister werden vanaf 4 Juni tot heden 8000 bad gasten ingeschreven. LEIMUIDEN. Zwemprestatie. De heer D. Akerboom Pzn. te Roelofarendsveen heeft den iWest- plas overgezwommen (LeimuidenBadhuis N.I.B.A., 8 K.M.) in 2 uur 27 minuten. Hij heeft hiermede de door P. A. Colijn te Haarlemmermeer gemaakten tijd 2 uur 52 min- aanmerkelijk verbeterd. N00RDWIJK. Gemeenteraad. De Raad vergadert Vrijdagmidag te 2 uur: Agenda: 1. Inge komen stukken. 2. Mededeelingen. 3. Vast stelling notulen. 4. Toekenning weezengeld 5. Adres inzake wijziging voorwaarden huurkoopwoningen. 6. Verlenging huur wo ning Zandvoortschestraat 20. 7. Verhuur waaggebouw en verkoop inventaris. 8. Adres Landstormcommissie inzake subsi die van de gemeente. 9. Vaststelling ver ordeningen ingevolge art. 10 en 43 Drank wet. 10. Verbetering laatste gedeelte N.- Boulevard. 11. Adres bewoners Marcel- lusstraat. 12. Adres inzake trottoirs IJmui- derslraat. 13. Definitieve vaststelling bouw verbod. 14. Verklaring art. 36, 4e lid der Woningwet. 15. Crediet voor stempelma- chine vermakelijkheidsbelasting. 16. Beant woording vragen C. W. G. Alkemade inzake verwarming o.l. school. 17. Wijziging be grooting dienst 1932, No. 3. Kunstavond Ned. Blindenbond. Vrij dagavond had in Hotel Royal een kunst avond plaats uitgaande van den Ned. Blin denbond, waarvoor een plaatselijke commis sie was samengesteld onder Eere-Voorzit terschap van Burgemeester v. d Mortel. De heer P. F. v. Santen, die dezen avond opende, kon met blijdschap mededeelen, dat ondanks de minder goede tijden, toch een belangrijk bedrag onder de ingezetenen was ingezameld voor den Ned. Blindenbond. Spr. heette allen van harte welkom op de zen avond, in het bijzonder onzen blinden plaatsgenoot, den heer C. Wassenaar, die door zijn komst zijn sympathie toonde met het streven zijner lotgenooten. Het optreden van het blinden-duo Meijer en Bresser zal zeker bij alle aanwezigen wel bewondering hebben opgewekt. De heer Meijer gaf allereerst op de piano op meesterlijke wijze weer „Die grosse Wals" van Chopin. De heer Bresser zong hierna met zijn mooie bariton-stem een tweetal liederen van Joubert en een van Scheumann, alle onder begeleiding van den heer Meijer. De blinde propagandist, van den Bond verkreeg hierna het woord en ving zijn be toog aan met een tweetal verzen van Ade- ma v. Soheltema, „Stilte" en „Moed", waar na hij de aanwezigen dankte voor hun be zoek en 'het Comité voor de organisatie van dezen avond alsmede den Hotelier van Royal voor het gratis beschikbaar stellen zijner zaal. De bond streeft krachtig naar opleiding en spr. betreurt het dat in Neder land niet bestaat de leerplicht voor het blinde kind. Hij noemde dat een ernstige leemte in de wetgeving. Het particulier ini tiatief staat echter niet stil, waardoor een 4-tal scholen in Nederland zijn en wel 2 van den Ned. Blindenbond, 1 Katholiek en 1 op Christelijke grondslag. In een uitgebreid betoog besprak spr. het vele goede, dat uitgaat van dit onderwijs, waarvoor hij aller belangstelling en steun vroeg. De film „Wat wij willen" gaf een zeer duidelijk beeld van de omvangrijkheid van het onderwijs gegeven aan de blinden en de goede resultaten, hiermede reeds *bereikt. Hierna traden de heeren Meijer en Bres ser nogmaals op met een drietal vroolijke liedjes van Hulle'broeck, terwijl als slot de heer Meijer het. Spiel-Uhr von Baijer gaf, waarvoor de artisten met een langdurig ap plaus werden beloond. De heer v. Santen dankte de artisten voor hun optreden waarvan allen hadden genoten. De heer Remundt uit Leiden had de ver zorging der film op zich genomen terwijl hij 'tevens een tweetal schitterende dynami- sohe geluidsweergevers geplaatst had en de pauzen aangenaam verkortte met gramo- foonmuziek. Fanfarecorps „Excelsior". Donderdag avond te half negen zal het Fanfareoorps een avondconcert geven te Noordwijk aan Zee. Dit concert zal gegeven worden aan ihet einde van de Hoofdstraat op het plein tje voor de Ned. Herv. kerk. Gevonden voorwerpen. Handtasohje met inhoud, gouden broche waarop paard en wapentje, een badschoen, witte kinder schoen, Duitsche herdershond, gabardine regenjas, grijs, badpak met muts, tennis racket met foudraal. Inlichtingen over bo venstaande voorwerpen worden uitsluitend verstrekt aan het Politiebureau te Noord- wij k-Binnen op Woensdag en Zaterdag tus schen 12 en 1 our. W0UBRUGGE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Donderdag 18 Augus tus. De agenda luidt: Voorstel dekking crisisuitgaven 1932, vaststelling gcm. en bedrijfsrekeningen, verlenging steunrege ling, beschikbaarstellen crediet chr. school en voor algemeene begraafplaats. NOOTDORP. Tentoonstelling Missie-Naaikring. Mot mooi Augustus-weer werd 1.1. Zondag de tentoonstelling geopend, georganiseerd door do Missie-naaikring „St. Franciscus Xaverius". Buiten wapperde druk de drie kleur en de geel-witte vlaggen en wimpels. Te pl.m. 11.30 uur opende de pastoor de tentoonstelling, door het verwijderen van het lint, waarna de pastoor door eenige keurige bruidjes de zaal werd binnengeleid. De muziek, welke gegeven werd door eeni ge leden der R. K. Jonge Mannen-Vereeni- ging „St. Petrus Canisius", liet nu plechtig het „Aan U, o Koning der Eeuwen" hoo- ren. Zeer veel was er in de zaal te zien: keurige kerkgewaden, en veel andere mooie stukken, allen met veel tijd en moeite ver vaardigd door onze Nootdorpsche Missie- vriendinnen. Tallooze bloemen in pracht- kleuren brachten een vroolijke stemming, want waar men was, in de zaal, op het too- neel, in welke afdeeling van het gebouw ook, men was omringd met bloemen. Zoo was nog aanwezig: trektent, schiettent, vroolijk rad en vroolijke keuken en andore vermakelijkheden. Overal werd druk ge bruik van gemaakt, uitgezonderd van de vroolijke keuken, waar dezen keer weinig animo voor was. Het warme weor bracht ook vele dorstige kelen mede, waardoor ook de consumptie-afdeeling druk werk werd bezorgd. Beide dagen werd de ten toonstelling druk bezocht, en 's avonds brachten ook vele onbekenden een bezoek. Maandagmiddag werd de tentoonstelling bezocht door de Pijnackersche Graalmeis- jes, welke een goed figuur sloegen met hun keurig graaluniform. Beide dagen is deze tentoonstelling een feest gelijk geworden, en vooral 's avonds steeg het enthousiasme ten top. Er werd gezongen en gedanst, waarbij onze actieve muziekanten zichzelf niet spaarden. Ook de anderen, zoowel de meisjes als jongens, welke belast waren met bediening of ver- maakwerkzaamheden, spaarden hun moeite niet. Vooral het rad van avontuur was in goed handen. Zoo zijn deze dagen wederom een succes geworden voor de Nootdorpsche Missie- naaikring. Al zijn de tijden slecht, en de financiën schraal, Nootdorp heeft weder om laten zien, dat het Missiewerk een van de voornaamste werken is, welke door ieder Katholiek moet worden gesteund. i OEGSTGEEST. Ambts-jiibileum. Gisteren herdacht do heer J. Milikan den dag, dat hij vóór 25 jaar als besteller bij de posterijen te Oegst- geest in dienst kwam. Dezen dag is voor den jubilaris niet ongemerkt voorbij ge gaan. Van talrijke ingezetenen mocht de heer Milikan, die een zeer gezien ambte naar is, belangstelling ondervinden. De ge heele staf ambtenaren met den directeur, den heer Westrik aan het hoofd, vervoeg den zich gisterenavond ten huize van den heer Milikan. Door den heer Westrik werd de jubilaris toegesproken en geprezen om zijn nauwgezette .plichtsbetrachting. Na mens do ambtenaren bood de heer Westrik hom een divankleed en tafelkleed aan. Werkelijk bewogen dankte de heer Mili kan met eenvoudige woorden voor deze niet verwachte erkentelijkheid. Geitenfokvereeniging. Op het terrein naast de R. K School had Zaterdag de jaarlijksche geitenkeuring plaats. De be langstelling van gextenhouders alsook van niet-geitenhouders was groot. Er werden aangevoerd 25 groote geiten en 11 lamme ren. De keurmeesters, die ongetwijfeld een moeilijke taak hadden, waren de Rijksvee teelt consulent, de heer de Jong en de heeren Clemens en van Noort. Geiten in 1931 en eenmaal gelarad. Me daille: G. M. Hofman, le prijs Jac. Hooger- vorst, 2e prijs P. v. d. Mey. Geiten meermalen gelamd. Medaille: J. de Groot, lo en 2e prijs Fr. de Jaeger, 3e prijs J. Maris. Bonte en gehoornde geiten, le prijs W. Land vliet, 2e prijs Wed. J. van Rijn, 3o prijs J. de Jong. Lamereu. Medaille: D Stravers, lo prijs W. Zandvliet, 2e prijs A. Maat. Met een toepasselijk woord werden de prijzen aan de winnaars uitgereikt. Voorts werd er op gewezen, dat met 1 September wederom twee bokken op de reeds bekende plaats zullen gestationneerd worden, terwijl de leden wordt attent gemaakt dat door een oud-lid een wilde bok wordt gehouden. Men blij ve echter zijn vereeniging getrouw, door gebruikmaking van de bokken die door de vereeniging zijn aangeschaft. Gevestigd: G. Saim en g?zin, Emma- laan 41; M J. Heemskerk en gezin, Borneo- straat 11; H. E. C. Starkenburg, Terwee- weg 43; Wed. A. M. Molonaar-Thorborg, Dorpstraat 66; A. A. M. Willemsc, Terwee- weg 114a; P. Boot en gezin, Oranjelaan 20; L Borsten gezin, Emmalaan 2; J. M. Kou- wenhoven, Pr. Hendriklaan 13; I. v. Wijk, Terweeweg 120. Vertrokken: E. C. Biejir-Sejaar naar Leiden, N. Rijn 56; A. C. v. d. Merve naar 'Rotterdam, Duivenvoordcnstr. 7b. Geboren: Marijtje, d. v. N. v. Delft- v. Egmond. Maria Ferdinanda, d. v. M. C. Godijn-van Noort, Frans Hendrik, z. v. A. v. Oosten-Swaak. ST0MPWIJK. Overleden: Jacobus Adrianus War merdam, 59 j. VEUR. Geboren: Maria Gerarda Johanna, d. v J. G. Tempels en I. Sluijs. Gijsbert, z. v. G. H. den Heeten en J. Zandbergen. Henriette Alcida, d. v. A. H. Schrader en H. J. M. Kuijpers. Overleden: M. H. Lunenburg, 55 j. 6126 WARMOND. Personalia. Tot kantoorhouder van het post- en telegraafkantoor alhier is met ingang van 1 September benoemd de heer van Dijk, uit Oud-Beyerland. Werkloosheid. Bij het gemeentelijk bureau der werkloosheid en arbeidsbemid deling alhier staan momenteel ingeschre ven 34 werkloozen en wel: 5 timmerlie den, 3 metselaars, 1 bouwkundige, 1 werk meester, 2 schippers, 4 losse arbeiders en 18 bloemistknechten. Verloren. Tor secretarie is aangifte gedaan van het verliezen van een dames- taschje met inhoud, een lederen sportriem en een zwempak. WASSENAAR. Tuinbouwvereeniging. In het „Wapen van Wassenaar hield genoemde vereeniging haar maandolijksohe ledenvergadering. Geopend werd door den eere-voorzitter, den heer C. van Drent, die na allen har telijk welkom te hebben geheeten, mede deelde, dat hij slechts voor even het woord zal voeren, daar het werk van de Com missie gelukkig tot een goed einde kou worden gebracht. Hierop wordt op verzoek van spr. door den heer D. de Rooy, lid der Commissie tot oplossing van het geschil, hetwelk aan leiding gaf aan den heer van Tol om het voorziterschap neer te leggen, op te los sen het woord gevoerd. Genoemde heer bracht in het kort een mondeling verslag uit en las tenslotte een rapport voor door de Commissie opgesteld. Uit oen en ander kwam naar voren, dat de Commissie met groote voldoening kon mededeelen, dat werd bereikt dat de heer van Tol op zijn genomen beslissing is teruggekomen en dat van eenig geschil ook geen sprake meer is en dat partijen elkander de hand daar toe hebben gedrukt. Dit rapport werd met een warm applaut door de vergadering onderstreept. Hierop nam de heer van Tol hot woord. Spreker deelde mede, dat hij, daar hem is gebleken, dat op zijn blijven als voor zitter zooveel prijs wordt gesteld, op zijn beslissing is teruggekomen en dat hij zal trachten zijn beste krachten als zoodanig weder in het belang der vereeniging te ge ven. Vervolgens worden door den secretaris, den heer J. v. d. Berg, de notulen voorgele zen, die onveranderd onder dankzegging worden vastgesteld. De heer van Drent doet mededeeliog van een aan hem persoonlijk gericht schrij ven van de uitgevers van het weekblad Floralia, waarin hem wordt aangeboden, dat, wanneer een bepaald aantal leden dezer vereeniging zich als abonné heeft op gegeven, een belangrijke reductie op ge noemd blad zal worden toegestaan. Beslo ten wordt een ledenlijst met adressen op te zenden en het verzoek daaraan toe te voegen aan de leden een tweetal proef nummers toe te zenden. Tot jury om het ingezondeno te keuren worden vervolgens benoemd de heeren D. de Rooy, G. van den Berg en P. Zegwaard. Overgegaan wordt hierop tot ballotage van een drietal candidaat-leden. Alle drie werden na gehouden stemming toegelaten. Door den voorzitter werden zij boegesproken, in het bijzonder het derde lid van de lijst nJ. Zuster Jkvr. de Savornin Lohman, dat de ledenlijst van 150 vol maakte. Deze mededeeling van den voor zitter werd met applaus begroet. Wederom werd een tweebal candidaat- leden bekend gemaakt. Hierop werd aan den secretaris do gele genheid gegeven een inleiding te houden over het hier gebruikelijke „Keuringsstel- sel". Genoemde heer hield op zakelijke en duidelijke wijze een betoog waarin bezwa ren en gebreken tot uiting kwamen, ge staafd door iton reeks van voorbeelden. Zijn eindconclusie luidde dan ook, dat een jury zal moeten bestaan uit mensahen, die het ingezondene zuiver objectief kunnen booordeelen, en dat de jury in 6taat moet zijn om de gegeven bekroningen te moti- veeren. Vandaar dat spreker persoonlijk van mecning is, dat een vaste jury vele be zwaren zal ondervangen en dat daardoor verkregen wordt, dat er een vaster systeem van keuren en de te stellen eischen zal ko men, hetgeen z.i. zM leiden tot een nauwer band tusschen prij&vragencommissio en be stuur zoowel met de leden-inzenders. Na de pauze werd gelegenheid gegeven om de gehouden inleiding door den se cretaris nader bo bespreken. Van deze ge legenheid werd een groot gebruik ge maakt. Vele voorden over deze kwestie het woord. Zoowel voor als tegen. Na langduri ge discussie werd ten slotte besloten, dat het bestuur een en ander in studio zal ne men en met voorstellen in do vergadering daaromtrent zal komen. - Hierop brengt de jury bij monde van den heer D. de Rooy verslag uit van de gehou den keuring. Voor de prijsvraag 3 variëteiten anjers van ieder ten hoogste 6 bloemen werden toegekend aan de inzendiing van den heer C. van Vulpen een le prij» met 96 punten; C. G. van Tol 2e prijs met 23 punten, P. Kelderman 3c prijs met 22 punten, terwijl voor het punten stelsel werd toegekend voor 1. Aristalectica Vuwensis 8 p., inzender A. G. van Tol; 3 appels Zweden 9 punten; 3 peeren Pom Madame 8 punten3 perziken Montangne 8 punten; 3 vijgen 7 punten, ingezonden door den heer J. Anderson; 1 meloen Noir de Cannes 10 punten, ingezon den door J. v. d. Krogt

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7