De autobus niet van den weg gewerkt! 23ste Jaargang WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1932 No. 7280 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Fra-noo per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Het rapport-Weiter. Het Dagelijksch Bestuur van de R.-K. Staatspartij heeft in zijn Maandblad (men zie elders in dit nummer) zijn oordeel uit gesproken over het rapport-Weiter. Het is een „algemeen oordeel" „Met het oog op een gedetailleerde behandeling, die elders volgen moet, heeft het nut, en kele groote lijnen te trekken", zegt ge noemd bestuur. En wij hebben nagegaan, of bij het trek ken van die groote lijnen ook concreet naar voren is gekomen, wat, zij 't dan ook niet gedetailleerd, naar het oordeel van het Dagelijksch Bestuur der R.-K. Staats partij in het rapport-Welter goed en aan- vaardbaard of verkeerd en te verwerpen is. En dan is dit wel concreet, dat een ver laging van de bestaande steunnormen, naar het oordeel van genoemd Bestuur, niet kan worden aanvaard. Verder wordt er niets concreets uit het rapport-Weiter naar voren gebracht, om er een besluit „voor" of „tegen" bij te plaatsen. Over de verlaging van loonen en sala^ rissen wordt gezegd, dat geëischt moet worden: een nauwkeurig onderzoek naar het toelaatbare van deze bezuiniging, met name in den geest van ons ontwerp-pro- gram, dat „gezinspolitiek het geheele staatsbeleid moet doortrekken". Men be treurt hier waarschijnlijk het gemis van een meer concrete meening op dit punt, maar men zal toch ook wèl willen erken nen, dat men zeer bezwaarlijk zonder al- leste overzien als men niet in demagogie wil vervallen zulk een meening kan vor men èn volhouden. Men zal dit willen er kennen, als men bedenkt, dat het totale bedrag aan loonen en salarissen zeker 40 tot 50 pet. vertegenwoordigt van de voor bezuiniging vatbare 400 millioen. 400 millioen want niet voor bezuini ging mogen in aanmerking komen aldus het Dagelijksch Bestuur der R.-K. Staats partij de pensioenlasten, welke met in begrip van de Rijksbijdragen aan de so ciale fondsen, een som van rond 118 mil lioen gulden bedragenen de rente en af lossing der schuld, waarmede rond. 74 mil lioen is gemoeid, Dit zijn ook twee con creet aangegeven wenschen. En deze laat ste wensch (geen verlaging van rente der schuld) wordt geargumenteerd tegenover hen, die, vaak zonder nadenken, een verla ging dier rente propageeren, als waren daaraan geen lasten verbonden óók voor velen, wien deze lasten boven hun draag kracht gaan. Verder verwijzen wij den lezer naar de uiteenzetting van het Dagelijksch Bestuur der R.-K. Staatspartij zelf, elders in dit nummer opgenomen heel voorzichtig saamgesteld, ontwijkend alles wat maar zweemt naar demagogie.... Het R.-K. Werkliedenverbond heeft in een brochure „Door de duisternis naar 't licht" zich gewend tot de Katholieke ar beiders en bedienden van Nederland. Wij ontleenen aan deze brochure de volgende bladzijde: „De commissie-Weiter bevatte vrij wel uitsluitend mannen, die als gang makers voor positie-vermindering der arbeiders reeds naam hebben gemaakt. Het rapport, draagt dan ook voor een belangrijk deel het karakter der commissie-zelf. Dat in verschillenden vorm een aan slag zou worden voorgesteld op de po sitie van het overheidspersoneel stond reeds te voren vast, maar dat de com missie den euvelen moed zou hebben om ook nog te tornen aan de schamele ondersteuning der werkloozen en be houdens de mogelijkheid van verhoo ging hier en daar op het platteland zelfs tot een vermindering van vijftien procent zou durven adviseeren, moet den grootsten pessimist zijn tegenge vallen. Het rapport heeft, behoudens ver schillende bezuiningsvoorstellen, die aanvaardbaar schijnen, de tendenz, die in de heele loonsverlagings-actie zit: degenen, die op den rand van den nood of nog erger leven, te dwingen tot ver sobering, ten bate van degenen, die werkelijk versoberen kunnen. Men kome niet met de opmerking, dat de commissie slechts om bezuini gingsmaatregelen werd gevraagd, want zij heeft de grens van het bloot-aange ven van bezuinigings-objecten over schreden en zich gewaagd aan allerlei beschouwingen en bespiegelingen van sociaal-economischen aard. Waar zij zoo over de grens ging, daar had zij zich tevens de kleinigheid wel kunnen veroorlooven, de regeering te beduiden, dat ook op andere wijze, althans ten deele, het tekort in de schatkist kon worden weggewerkt, namelijk door een noodoffer, een crisisbelasting van al len, die nog over een behoorlijk inko men beschikken. En dan niet alleen van degenen, die boven de f 10.000.per jaar verdienen, zooals de Onafhankelijk Socialistische Partij blijkbaar wil, maar ook nog ver daar beneden, veel liever dan het geld af te troggelen van de werkloozen of ambtenaren ten bate van die even goed of beter betalen kunnen". Wij hebben meermalen in ons blad op de redelijkheid van een dergelijke crisis-belas ting, als hier bedoeld, gewezen. Maar ook wij willen er eerlijkheidshalve bijvoegen, dat men daardoor alléén er niet zal ko men; dat er toch bezuinigd zal moeten worden, en wel in sterk-ingrijpende mate, om 's lands begrooting kloppend te kunnen maken. En daarom verstaan wij goed, wat wij lezen op de bladzijde, volgende op de hier uit bedoelde brochure geciteerde: „Een belangrijk deel van het rapport (Welter) is voor ons niet te aan vaarden, wanneer niet (wij spatieeren, Red. L.Crt.) de regeering besluit door mid del van een crisis-belasting ieder naar de mate van zijn krachten de lasten van den nood der tijden mee te willen doen dragen". BINNENLAND VERLAGING VAN SPOORWEG TARIEVEN? De plannen verkeeren nog in het eerste stadium. De directie in overleg met den minister getreden. Naar de „Msbd." verneemt, overweegt de directie der Ned. Spoorwegen sinds eeni- gen tijd de mogelijkheid om door middel van een verlaging der tarieven het perso nenvervoer van de Spoorwegen te stimu- leeren. Naar de heer J. D. Evers, chef van den Dienst v. Exploitatie der Ned. Spoorwegen ons dienaangaande meedeelde verkeeren deze plannen echter nog in het eerste sta dium. Voor men aanvangt met deze plan nen uit te werken zal men immers in prin cipe de toestemming moeten hebben van den minister. De directie is dan ook reeds in overleg met den minister getreden. Overigens zal het nader uitwerken der plannen nog geruimen tijd in beslag nemen, daar bij een gecompliceerd bedrijf deze Ned. Spoorwegen de tarieven natuurlijk niet maar zoo met een bepaald percentage kunnen worden verlaagd. Daardoor is het momenteel nog onmogelijk zelfs bij bena dering te zeggen hoe groot de verlaging eventueel zal zijn. OPBRENGST RIJKS MiDDELEN 's Rijks middelen hebben gedurende Juli 1932 opgebracht 25.910.018.39, tegen 36.694.281.90 in dezelfde maand van 1931 Overzicht van gegevens inzake werkloozenzorg Het departement van binnenlandsche zaken heeft aan alle gemeenten verzocht, in de eerste week van Augustus op te geven, hoeveel geheel en gedeeltelijk werkloozen op 30 Juli 1932 als werkzoe kenden bij de plaatselijke organen der arbeidsbemiddeling (inclusief het aantal tewerkgestelden bij de werkverschaffin gen) waren ingesohreven. Bij het samenstellen van dit overzicht waren gegevens ontvangen van 901 ge meenten met 7.357,388 inwoners. In die gemeenten stonden op 30 Juli j.l. inge sohreven: 253,304 geheel werkloozen en 19.424 gedeeltelijk werkloozen. Van 176 gemeenten met rond 563.000 inwoners war ren nog geen gegevens binnengekomen. Op 25 Juni stonden bij 1065 gemeenten met 7.874.561 inwoners ingeschreven, 247.688 geheel en 19.099 gedeeltelijk werk loozen. De Commissie-Weiter heeft op blz. 334 van haar rapport het deficit van de Spoor wegen voor het dienstjaar 1932 berekend op niet minder dan elf millioen. Voor de tramwegen worden geen cijfers opgegeven, maar men weet, dat zij goed deels met overheidsgeld van Rijk, pro vincie en gemeente zijn aangelegd, en dat zij in vele gevallen bovendien met jaar- lijksche subsidies en rentelooze voorschot ten moeten worden gesteund, om de ex ploitatie-verliezen te dekken. Vergelijkt men, aldus merkt R. L. in een artikel in de „Maasbode" op, met dezen achteruitgang van he raiivervoer den snel len groei van het motorverkeer, dan wordt men getroffen door het schrille contrast. Immers blijkens de statistiek van de personeele belasting is de opbrengst naar den grondslag: motorrijtuigen van 1.041.000, in 1923 gestegen tot 2.068.000 in 1930. In zeven jaar tijds is het bedrag dus bijna verdubbeld. En als wij, zoo vervolgt bovengenoemde schrijver, het aantal van de motorrijtui gen nagaan, die tot de wegenbelasting bij dragen, dan zien wij, dat op 1 Januari 1928 belastingplichtig waren: 95.883 voertuigen met een opbrengst van 7.884.000 gulden, en op 1 Augustus 1930 niet minder dan 143.922 voertuigen met een opbrengst van 10.887.000 gulden, terwijl voor 1932 de opbrengst wordt geraamd op twaalf millioen gulden. De Commissie-Weiter schrijft dit con trast toe aan de „bevoorrechte positie", die het motorverkeer zou genieten, en het wil daarom dat verkeer extra gaan belas ten. Dit is de eenige bron van iijkom- sten, welke wordt voorgesteld in het rap port, dat overigens, krachtens de aan de Commissie gegeven opdracht, alléén bezui nigingen onder de aandacht brengt. De schrijver in de „Maasbode" verzet zich tegen deze soort „bezuiniging" van het rapport-Weiter. En wij zijn het volko men met hem eens. Hij merkt o.m. daar tegenover het volgende c/: „Voor zoover deze bevoorrechte positie (van het motorverkeer) bestaat, is zij een natuurlijk gevolg van den voorsprong, dien de vlugge benzine-motor, technisch zoowel ais economisch, zich op het meer logge stoomtuig heeft weten te verzekeren. Slechts voor personenverkeer over lan gen afstand en voor massaal goederenver voer heeft de locomotief haar vroegere be- teekenis nog goeddeels behouden. Maar zoowel in het buurtverkeer, als in het transport van stuk- en bestelgoederen toonen de autobussen en vrachtauto's be slist hare meerderheid. In het buurtverkeer is deze meerderheid zelfs zoo onloochenbaar, dat in den laat- sten tijd de eene stoomtramwegmaat-schap pij na de andere overgaat tot het aan schaffen van autocars, teneinde juist op de trajecten met het geringste verkeer in de behoeften van het reizend publiek te voor zien. Zelfs in streken waar het railverkeer nooit een schijn van kans heeft gehad, is de autobus zegevierend doorgeurden en heeft laten wij hopen voorgoe^een einde gemaakt aan het eeuwenheugende isolement van het platteland. Geen dezer autobuslijnen wordt gesub sidieerd: integendeel, zooals wij nog nader zullen toelichten, dragen zij zoowel direct door de wegenbelasting, als indirect door den benzine-a-ccijns, ruimschoots bij tot de kosten van wegen-onderhoud en verbete ring. En nu zou de Regeering op deze voor spoedige ontwikkeling remmend gaan in werken door een extra-belasting van het motorverkeer! Nu zou zij den technischen vooruitgang tegenhouden en de exploitatie voorwaarden van de doeltreffender en eco nomischer vervoermiddelen door belasting druk gelijk pogen te maken met die van 'het minder economische en voor het buurt verkeer ongeschikte apparaat der Neder- landsche Spoorwegen! En dit zou dan „Bezuiniging" moeten heeten1 Wij zouden hot veeleer een belemmering der natuurlijke groeikracht van het mo torverkeer willen noemen, waarbij de fis cus zich bovendien zou blootstellen aan de kwade kans, dat de te hooge heffing in dezen wrangen tijd op een finantieele mis- lukkig zou uitloopen." VOORNAAMSTE NIEUWS. HULP VOOR DEN NEDERL. FRUITTELER De drie centrale landbouworganisaties vragen hooger invoerrecht SUBSIDIAIR CONTINGENTEER ING VOOR BUITENLANDSCH FRUIT. De drie centrale Landbouworganisa ties schrijven in een adres aan den mi nister van Economische Zaken en Ar beid: Volgens de gegevens van het Cen- traal-Bureau van Veilingen in Neder land, zouden ruim 33.000 H.A. in ge bruik zijn voor de teelt van fruit voor den handel, wat 1 pet. is van de totale oppervlakte cultuurgrond in Nederland. Deze oppervlakte is groot genoeg om Nederland van voldoende fruit te voor zien en zelfs nog een belangrijk over schot te leveren voor export. Op grond van in het a-dres verwerk te berekeningen komen de landbouwor ganisaties echter tot de slotsom dat de gemiddelde invoerwaarde ruim pl.m. 20 cent per K.G. bedraagt, terwijl de ge middelde uitvoerwaarde nog geen 7 ct. per K.G. is. Dit wordt, volgens adressanten, ver oorzaakt door het feit, dat het goede fruit alleen in het binnenland geplaatst wordt en minderwaardig uitgevoerd. In goede bedrijven in Nederland zijn de laatste jaren de resultaten zoodanig geweest, dat gebleken is, dat ook een goede kwaliteit vruchten geteeld kan worden, die bovendien wat smaak betreft de voorkeur geniet. Wijzende op de groote hoeveelheden fruit, die uit het buitenland ons land worden binnengebracht en een overzicht gevende van de in andere landen van Nederlandsoh fruit geheven invoerrech ten, betogen adressanten dan de noodza kelijkheid van hoogere Nederlandsche in voerrechten op buitenlandsch fruit, wel ken wensch zij als volgt toeliohten: Wil de Nederlandsche fruitteler in de toekomst aan meer menschen een bestaan geven, dan is daartoe noodig, dat steun geboden wordt en wel in den vorm van een verhoogd invoerrecht op buiten landsch fruit, geheven per K.G. en niet van de waarde. De prijzen zullen daar door op peil blijven en de Nederlandsche consument zal er weinig van merken, want, zoo goed de Nederlandsche teler de verhooging van het invoerrecht in En geland betaalt, zal de Amerikaansche fruitteler het verhoogde invoerrecht op zijn producten te betalen hebben. Ook al zou men van de veronderstel ling uitgaan, dat het heffen van een in voerrecht van 10 pet. per K.G. tengevol ge heeft, dat de groothandelaar hier 10 ct. duurder moet inkoopen, dan beteekent dit nog slechts een geringe verhooging voor den consument, want de winst van den tussohenbandel zal dezelfde blijven. Met de gelden, die aan invoerrechten worden geheven, zou dan gezorgd kun nen worden voor verbetering van de Ne derlandsche fruitteelt. Indien bezwaar mocht bestaan tegen een invoerrecht op buitenlandsch fruit, dan verzoeken adressanten den minister te willen overwegen, of niet thans de tijd is aangeboken, om, gezien den s.erk ge stegen invoer van 1930 vergeleken bij dien van 1931, over te gaan tot contin- genteering van den invoer van fruit, spe- i ciaal van de appels en peren. Wijziging Tarwe-beschikking 1931 De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat, met ingang van 1 September 1932 artikel 1 van de Tarwe-beschikking 1931, zooals die is ge wijzigd, zal luiden als volgt: „Tarwemeel of tarwebloem A" is alle tarwemeel of tarwebloem, waarvan de samenstelling voldoet aan de volgende eisohen lo. elke hoeveelheid bestaat voor ton minste 25 pet. uit meel of bloem, uitslui tend afkomstig van inheemscho tarwe; 2o. deze 25 pet. is gelijkmatig door de hoeveelheid verwerkt; 3o. de inheemsohe tarwe, bedoeld on der lo. is geleverd door bemiddeling van: a. een gewestelijke tarwe-organisatie, bin nen welker gebied de tarwe is geteeld en b. de centrale tarwe-organisatie en c. de Vereeniging voor Inheemsohe Tarwe Afnemers (V.I.T.A.), alle op haar daar toe strekkende aanvragen als zoodanig door hem toegelaten. Waar in de toelichtende verklaringen op de modellen I tot en met IV B., be- hoorende bij zijn voormelde beschikking, wordt gesproken van „tarwe-organisa- ties", moet worden gelezen organisaties". BUITENLAND. Hitler in de oppositie. (2de blad). Het werkverschaffingsprogram der Duitsche regeering. (2de blad). Het echtpaar Lindbergh verblijd met de geboorte van een zoon. (Buitenl. Berich ten, 2de blad.) BINNENLAND. R. K. Staatspartij en R. K. Werklieden verbond over het rapport-Weiter (2de en lste blad). Is een verlaging van de spoorwegtarie ven in voorbereiding? (lste blad). Contingenteeringswetten afgekondigd Gisteren zijn in het Staatsblad afge kondigd de wetten tot regeling van den invoer van porselein, fijn en sanitair aar dewerk en muur- en wandtegcls en van lecstklaar sohoenwork. Naar men ons mededeelt, zal de N. Z. H. T. M. met ingang van den win- sneldienst N o o r d w ij kS c h e v e n i n- g e n weder invoeren. KERKNIEUWS De Apostolisch Prefect van Bandoeng geïnstalleerd. Te Bandoejig luid aldus de „Msbd." op plechtige wijze de installatie plaats van den Apostolisch Prefect van Bandoeng, pa ter J. H. Gounians. Bij deze plechtigheid waren tegenwoor dig Mgr. N. van der Pa-s, mgr. A. van Vel- sen, mgr. Th. de Backere, mgr. N. Visser, de Missie overste Pator V. Beekman O.F. M., pater van Kalken SJ. Voorts represen tanten van wereldlijke autoriteiten. De nieuwe Apost. Vicaris te Oslo. Naar de „Msbd." verneemt, aaJ de'Zeer- eerw. Pater Mangers, benoemd tot Aposto lisch Vicaris van Oslo, op Woensdag 24 Augustus te Luxemburg worden geconsa creerd. Benoemingen in het Aartsbisdom. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Huissen (O. L. Vr. ten Homolopn.) dén Weleerw. heer Th. J. van Wijk; tot pastoor to Woudsend den Weleerw. heer W. G. Welsing, en tot Rector te De Lage Vuu~ J~ heer H. S. Brugman. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. VERDUISTERINGEN BIJ DE BOERENLEENBANK. Tot een bedrag van ruim f 100.000. Uit officieele bron vernemen wij, dat v. d. H., de gewezen kassier der Coop. Boerenleen bank alhier, aangesloten bij de Centr. Boeren leenbank te Eindhoven, wegens verduistering in verzekerde bewaring is gesteld. Het tekort bedraagt meer dan 100.000. De verduisteringen loopen reeds sinds 1920. De vroegere kassier bediende zich daarbij van valsche handteekeningen. Het bestuur der Bank deelt mede, dat het tekort tenvolle is gedekt door vaste en roerende goederen en door borgstelling. Gemeenteraad. Vrijdagavcond te 7 uur komt de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. RIJNSBURG Bloemenhandel. De maand Augustus was den bloemisten niet gunstig. Er waren te veel warme dagen waardoor de prijzen aanzienlijk daalden. En de aanvoer werd steeds grooter. Betaald werd: Gladiolen per 100 in de ge wone soorten 1535, extra soorten 4060, rozen per bos van 20 stuks 1014, Dahlia's per 100 501.10, Pompon Dahlia's 2040, Convili 2030, Margrieten 1520, Montbre- tia 1020, Zinnia's 4070, Asters in diverse kleuren 1525, Centaurea 47, Scabiosa 15 25, Galardia 510, Lelie's ƒ3.504 10.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1