Hitier wou dictator worden. Het Jubileum van den Deken van Zoeterwoude 23ste Jaargang DINSDAG 16 AUGUSTUS 1932 No. 7279 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. 'm- Hindenburg denkt er niet over. De regeering Von Papen wordt niet gedupeerd. EEN KORT MAAR KRACHTIG ONDERHOUD. Zaterdag heeft een onderhoud plaats gehad tusschen Rijks-president von Hin denburg en den leider der nationaal-socia- listische partij, Adolf Hitler, dat Zaterdag middag om kwart over vier begon. Het onderhoud heeft twintig minuten geduurd en werd gehouden in tegenwoordigheid van rijkskanselier von Papen, staatssecretaris Meisner, alsmede de nationaal-socialisten Röhm en Frick. Hitler's eisch, de leiding der rijksregee- ring en daarmede het geheele staatsgezag in handen te krijgen, is door den Rijkspre sident afgewezen, daar deze de inwilliging van dezen eisch voor zijn geweten en het vaderland niet kon verantwoorden, aange zien z.i. de nationaal-socialisten van plan waren deze macht eenzijdig uit 'te oefe nen, m.a.w. de dictatuur uit te oefenen. De Rijkspresident verklaarde te betreu ren, dat Hitier niet zijn steun kon verlee- nen aan de regeering von Papen, die het volste vertrouwen van von Hindenburg had. Aan het einde van het onderhoud maande de rijkspresident den Nazileider om de door hem aangekondigde oppositie ridderlijk te voeren, opdat hij zich kon ver antwoorden voor vaderland en volk. Het Persbureau der N. S. D. A. P.' heeft in verband hiermede een communiqué ge publiceerd, dat o.a. het volgende behelst: In de Zaterdagmiddag tusschen onzen partijleider en den rijkspresident gehou den bespreking heeft onze leider op de vraag, of hij bereid was tot een regeering von Papen toe te treden geantwoord: ,Wij zijn bereid de volle verantwoordelijkheid voor de Rijkspolitiek te aanvaarden, wan neer ons de onvoorwaardelijke leiding wordt opgedragen. Zoo niet, dan kan de N. S. D. A. P. niet aan de verantwoordelijkheid deelnemen. Aan deelneming in de regeering von Pa pen kan de partij niet denken. De onder handelingen waren hiermede afgeloopen, daar de rijkspresident weigerde onze par tij als de sterkste, de leiding der regeering toe te vertrouwen. Onze leider heeft Zater dagavond Berlijn weer verlaten. In Berlijnsche politieke kringen is men over het negatieve resultaat niet verrast. De rijksregeering betreurt zeer niet ge slaagd te zijn, temeer daar de kanselier de deur wagenwijd heeft opengezet om den nationaal-socialisten een positieve mede werking mogelijk te maken. Hitier heeft gemeend zich te moeten onthouden. Men vindt dit onbegrijpelijk, omdat juist de regeering von Papen door intrekking van het S.A.-verbod en het vrij geven van de radio veel voor de nationaal- socialistische beweging heeft gedaan, ten einde de toenadering te bevorderen. Dit doel is thans mislukt. De rijkspresident is weder naar Neu- deck teruggekeerd. Afscheid nemend van von Papen zeide hij dat thans, nu de poli tieke verhoudingen opgeklaard zijn, met grooten spoed moest worden overgegaan tot het nemen van maatregelen tot leni ging van de werkloosheid, waartoe hij den rijkskanselier zijn krachtige medewerking GALGENHUMOR. Ware de zaak niet zoo bitter ernstig, dan zou men geneigd zijn, deze afscheids woorden als een stukje galgenhumor van de beste soort te savoureeren. De politieke verhoudingen opgeklaardschrijft de Ber lijnsche correspondent van de „Msbd." En het in elkaar tuimelende kabinet von Pa pen, dat zich aan de groote en grootsche taak van de werkverschaffing zet! Men is op alelrlei gebied zooveel gewend in Duitschland, dat de overgevoeligheid er wel uitgeroeid is, maar desniettemin moeten vele arbeidloozen zich door deze afscheidswoorden toch wel geirriteerd voe len. Na de mislukte besprekingen welke de regeering met Hitier voerde, zal de re geering von Papen dus aan het bewind blij ven. Echter kan eiken dag een vonnis van het staatsgericht in Leipzig los komen, waardoor deze regeering zoodanig gedes avoueerd wordt, dat een verdere handha ving ervan aan zinneloosheid zou grenzen. Slaagt de regeering er echter nog in, deze klip te omzeilen dan is de rijksdag nog daar. Dit college telt 607 leden en daar van kan het kabinet met eenige maar ook nog niet eens met volstrekte zekerheid op den steun van 37 leden rekenen. Het heeft omtrent 270 leden tegen zjch en, ge sterkt door deze wetenschap, zal het zich nu eens met frissohen moed aan de oplos sing van het arbeidsloozenvraagstuk zet ten. Grimmige galgenhumor. Hindenburg heeft dan deze regeering gehandhaafd en, hoe vreemd het ook klin ken moge, gaat een groot deel des lands hierin een klein stuk weegs met hem mee. Wane hij stond voor de keus tusschen dit regime en dat van Hitier. Hierbij valt allereerst te bemerken, dat een Hitler-re gime een erg vaag begrip is. Volgens de officieele lezing, welke van de onderhan deling tusschen Hindenburg en den „Führer" gegeven wordt, verlangde Hitier niets minder dan een verkapte dictatuur, welke hij meteen op éénzijdige wijze wilde expioiteeren. Het persbureau van de na tionaal socialistische partij geeft een veel gematigder lezing van het geval en ge bruikt zinswendingen, die heelmaal niet naar dictatuur zweemen, maar veeleer een aehterdeurtje naar het Centrum open la ten. Met eene verwijzing naar de overspan nen eischen, die Hitier hem stelde, recht vaardigt Hindenburg zijn weigering. Hitier met het kanseliersambt en andere be voegdheden te omkleeden. Deze nuanoeering in de redactie van de twee communiqué's is dus van gewicht, maar van veel meer beteekenis is de vraag wat Hitier eigenlijk wil. Wil hij werkelijk aan de macht komen of ducht hij de ver antwoordelijkheid en prefereert hij een goedkoope maar gewinbrengende oppositie te handhaven? Wat Hitler's persoon be treft, kan men aannemen, dat de man zich veel liever wat in het Bruine Huis in Mun- chen laat verafgoden (er is al eene nieuwe redactie van het Onze Vader in omloop, waarin Hitier de rol van O. L. H. vervult) dan dat hij in het kanselierspaleis van de Wilhelmslrasse elk oogenblik van den dag door beslommmeringen gederangeerd wordt. Von Papen en von Schleicher voelen zich gedupeerd. Naar uit de toon van sommige regee- rings communiqué's valt af te leiden, voe len von Papen en generaal von Schleicher, de rijksminister, zich schandalig door Hit- Ier gedupeerd. Zij zijn zoo vriendelijk te gen Hitier geweest en hebben zelfs belof ten van hem weten los te krijgen, en nu houdt Hitier zich niet aan zijn beloften. De socialisten hebben reeds een pro gram voor Ombouw van het staathuishou- den" gereed gemaakt en dat zal aan den rijksdag voorgelegd worden. In dat program komt o.a, confiscatie van alle groot grond bezit en verdeeling er van onder kleine ko lonisten voor. En nu wil het geval, dat de nazis, den mannen rondom Schleicher en consorten geen grooter hak zouden kunnen zetten, dan de socialistische voorstellen ten deze te ondersteunen. Trekt von Papen wat hard tegen hen van leer, dan sluiten de nazis zich direct aan bij een of ander socialistisch of com munistisch program van ombouw van het economisch leven aan en dan raken de poppen eerst recht aan het dansen. STEMMEN UIT PARIJS. De Parijsche bladen publiceeren uitvoe rige berichten over de besprekingen tus schen den Rijkspresident en .Adolf Hitler. De „Pauple": in het belang van den vrede en van de internationale samenwerking valt het toe te juichen, dat de Rijkspresi dent met Hitier gesproken heeft. De „Quotidien" is van meening, dat Hitier hiermede de eenige kans om zonder bloedvergieten tot eer en macht te gera ken, heeft verloren. De „Populaire" schrijft: de Nationaal- Socialistische beweging is thans voor de vraag gesteld: voor of tegen de politie. Een bittere strijd zal wellicht nog vol gen, doch Hitier zal toch het onderspit moeben delven. Een spontane en schoone feestviering. Reeds maanden te voren was de voor bereiding voor het veertig-jarig Priester feest van den hoogeerwaarden heer J. C. F. Jansen, deken en pastoor \an Zoeterwoude, aangevangen en had Kapelaan Brans een feest-comité gevormd, waarin hem als voorzitter de hoofdleiding werd gegeven. Als verdere commissieleden werden aange wezen door het R. K. Kerkbestuur de hee- ren Jac. v. Leeuwen Azn., J. de Jong, A. v. Leeuwen en Q. de Jong; R. K. Armbe stuur de heer J. v Leeuwen Joh.zn., voor de L. T. B. de heer Th. C. Bex*g, Hanze de heer Joh. Vlasveld, R. K. Zangkoor de heer O. H. de Boer, Volksbond de heer C. v. Haastrcgt, R. K. Onderwijs de heer J. Sohoyten en mej. C. Qmzigt, R. K. Vrou wenbond mevr. G. Schouten-Krom, Patro naat de heeren O. de Jong en C. P. J. Paardekooper, Kath. Gezellenvereenigxng de heer G. v. de Zon, Graalwacht mej. B. v. Noort. De heer Jac. v. Leeuwen Azn. fungeerde als secretaris-penningmeester. In het eere-comxt£ namen zitting de zeereerwaarde heer G. H. Klaverweijden O.S.Cr., de edelachtbare heer P. Wap, bur gemeester van Zoeterwoude, de heer H. F. Noordman, de heer M. Th. Kompier, oud wethouder, de heer H. Smeets, secretarxs der gemeente, de weled. zeergel. heer dr. J. B. J. Kortmann. Met groote toewijding heeft de Feest commissie hare taa<k onder energieke lei ding van Kap. Brans opgevat en ten uit voer gebracht, getxxige het heerlijke Pries terfeest waarvan de herinnering nu gelegd wordt tusschen de vele gpuden bladzijden in het boek der roemrijke geschiedenis van de oude parochie van St. Joannes de Doo- per Onthoofding. De blijde intocht. De Jubilaris zou te halfacht zijn blijde intocht doen door de beide parochies; oia zes uxxr begint dan ook de groote opmarsch naar „de Lamme schans". Volop muziek, zin gende opwaarts trekkende groepen, paar den in galop of dartel springend riepen de menschen op de been en ieder zocht reeds het mooiste plekje om alles te kun nen zien. Langs den Vliet heeft de regelingscom missie een zware taak om tusschen de vele menschen de stoet goed te regelen. Precies op tijd staat alles in marschorde en na eem- ge minuten wachten, arriveert de Jubilaris, vergezeld van zijn broer, den Zeereerw. Pa ter Ludovicus O.P. en zijn neef de eerw. Frater Emmanuel O.P. De Jubilaris stapt uit zijn auto en ieder ziet hoe de anders zoo kalme grijze pries ter getroffen is door zoo'n ontvangst. Nadat de Jubilaris met zijn gezelschap in de koets heeft plaats genomen, spreekt de edelachtbare heer P. Wap, het wel komstwoord. De Burgervader noemt het een voorrecht als hoofd van deze gemeente de jubileeren- de priester te mogen begroeten als een volle waardeering voor de verdiensten van den Herder die in zijn gemeente een pa rochie bestuurt met zooveel godsdienstzin en ware eensgezindheid. Dan noemt de Burgervader in hartelijke woorden de hechte samenwerking, noodig tusschen wereldlijk en geestelijk gezag, met den wensch dat deze verhoudingen steeds de allerbeste mogen blijven. Fanfa res en levendige toejuichingen volgen op het hartelijk welkomstwoord. Filmoperateurs en fotografen vangen nu hun werk aan en daar begint ihet grootsche défilé langs het rijtuig van den Jubilaris, dat geplaatst was voor de buitenplaats „Oud Cronestein". Een stoet met praalwagens. Daar komen de heeren voorrijders in zwart costuum, direct gevolgd door een groote peleton wielrijders op rijwielen, kwistig met de vele kinderen uit Flora'6 tuin gesierd. Nu gaat de groote praalwagen van de Kabh. Gezellenvereeniging aan het rollen, de vurige paarden, gemend door middel- eeuwsch gecostumeerde stalmeesters. Op deze wagen waren de hoektorens ge plaatst van de hechte Kolpingsburcht, sym- boliseerende de deugden of deviezen uit Kolpings rijk program en idealen en wij zien de leuzen: godsdienstzin, arbeidzaam- heir, vroolijkheij en eensgezindheid. Gezellen in kleeding uit den tijd van Kolping houden de wacht tusschen een frissche bloemenschat en ranke heesters. Fier loopen ook de gezellen met blinken Dit nummer bestaat uit vier bladen de gouden kruisen langs en ach tor de wagen. Daar komt de ruiterstoet,) een traditie van eeuwen voort zetten; eerst de bruine paarden en de schimmels waarop de jonge lingschap als echte jockey's, in witte hem den met gele sjerpen en wit-gele petten, langs rijden; een af deeling van dertig paar den. Het echte karakter van de blijde intocht is daarmede bewaard gebleven. Hoog een breed opgebouwd verschijnt nu de praalwagen van Aloysius Sport Club. Zes meter in de lucht staat de A.S.C.-vlag en daar glinsteren de vele medaille's aan den spits. Als een levend beeld van de Sport zit ten op de onderste treden de kleuters in frissche costuumpjes tegen de kleuren van belijning en bloemen, veertig in getal te vlaggezwaaien met het geelzwart van A.S.C. Hooger op de adspiranten achter de verschansing waarop een „Hulde aan den Jubilaris". Nog hooger de voetballers in onberispelijk geelzwart en bovenaan zwaait de athleet de groote vlag. Palmen en mooie bloemen wuiven mede met de vlaggen waardoor het geheel bui- tengéwoon voldeed. De Sport-Commissie volgt nu in het nieuwe sport-costuum waar achter de overige leden met vele vlaggen. Dan slaat hot corps tamboers van de St. Jansfanfare maat en orde en daarachter in uniform komt het muziekcorps in de volle dige bezetting. Jammer dat de drie saxo phones (het geschenk van den Jubilaris) nog niet mee konden gaan. De Duibsche Brandenburg marschen ge ven een stevige marschmaat en vroolijke klank. Voort gaat het défilé langs den Jubilaris. Daar slaan de leden van het Patronaat stram de Romexnsche groet. In hun fel groen, der hope kleur, maakt deze groep een mooi effect. En immer kleuriger volgen de Graal- wachters met de zwierige vlaggen en daar juicht het voor den Jubilaris op diens uit roep: „Excelsior, alleluia vooruit". Daarachter komen de eerste koetsen waarin het eere-comité, de voorzitter en enkele leden van <ie feestcommissie en het parochiaal Kerkbestuur en nu beginnen de bepluimde koppen van het vierspan paar den in beweging te komen en volgt de Her der zijn blijde schapen. De stoet wordt gesloten door de laatste ruiterij van zwarte paarden. Overal staan er veel menschen langs den weg. De klokken van de Kruisheeren-Kerk luiden zoo lang de stoet voorbij trekt en het geheele convent van het Kruisheeren klooster is opgesteld op de trappen voor de hoofdingang. Langs Noordibuurt en Dorpstraat en Schenkelweg komt de heerlijke stoet bij ondergaand zonlicht in de Zuidbuurt. De nieuwe klokken beieren. Bij deze lichttempering wordt het geheel stemmiger en gekomen aan de boerderij „Het Paradijs" houden de trommen en de muziek stil en beginnen de nieuwe klokken in den toren, het feestgeschenk der paro chie, voor het eerst te beieren. Langzaam schuift de stoet voor de kerk, dank zij de goede regeling, in elkaar en worden de praalwagens en groepen op het plein voor de pastorie opgesteld. Bij het uitstappen komt een rij bruidjes do Jubilaris me> bloemen geleiden naar het hooge bordes van de pastorie. En steeds maar galmen de klokken hun bron zen stemmen door de lucht, om weer te zwijgen voor koper van de St. Jansfanfare, waarbij de parochianen het welkomstlied zingen. Nu komt de weleerw. heer H. Brans, voorzitter van het feestcomité, om uit te spreken de Welkomstrede. Zoo staat ge thans temidden van uwe parochianen, aldus spr., die met vreugde dezen dag hebben tegemoet gezien, die zich dagen en weken lang in- en uitwendig heb ben voorbereid, die u vandaag zoo graag en zoo spontaan luisterrijk hebben begeleid bij uw entrée in uwe parochie om morgen in een blijde en dankbare stemming met u mede te vieren de herdenking van den dag, waarop gij 40 jaren geleden uit de handen van uwen bisschop de H. Priester wijding mocht ontvangen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. President von Hindenburg heeft Hitler's eisch om de dictatuur in te stellen afge wezen. (1ste blad). Hatelijke maatregelen in Spanje tegen de Katholieke Kerk. (3de blad). Het conflict BoliviaParaguay in kal mer banen. (3de blad). De stratosfeertocht van prof. Plccard voor onbepaalden tijd uitgesteld. (Lucht vaart, 2de blad). BINNENLAND. Verschillende priesterfeesten. LEIDEN. De pontificale inzegening van het Sport pak „Haagweg". (Pag. 5.). SPORT EN WEDSTRijuhin. De laatste resultaten der Olympische wedstrijden te Los Angeles. (3de blad). Het is on<s daarom een vreugde, op den vooravond van dezen voor u zoo schoone dag, u van harte namens allen een welkom in uwo parochio to£ te roepen. Welkom, Jubilaris, in ons middon, waar gij een tiental jaren gewerkt hebt als pas toor van deze parochie, met de u eigen vaderlijke leiding, met de bescheiden werk zaamheid van uwe goede daden, met de overtuigende kracht van uwe steeds wel gemeende woorden! Welkom, Jubilaris, als priester van God, als den goeden vader voor allen, als den minnaar van vrede, als den volijverigeu bouwheer in ons roomsch Zoeterwoude, bij zonder als den bouwheer in het belang van de Zoeterwoudsclio jeugd, als degene, die de luister van Gods huis steeds hebt liefge had, die hebt gewerkt en nog voortdurend werkt aan de verfraaiing en versiering van Gods huis onder ons volk. En dit welkom, waarin wij u begroeten als den minnaar van den luister van Gods huis, is u zoo juist het schoonste toegeroepen, van boven uit den toren van uw kerk, waar de drie groote klokken in blijde harmonie getuige nis geven van die liefde, die in u is voor den luister van Gods huis! Toen wij inder tijd met u spraken over een geschenk, dat de parochie u zou willen aanbieden bij ge legenheid van uw 40-jarig Priesterfeest, toen maaktet gij uw verlangen kenbaar van een tweetal nieuwe klokken, bij den reeds bestaanden klok. En hoe graag hadden w tj allen u dit geschenk in zijn geheel willen geven. Maar omdat gij zelf do omstandig heden van dezen tijd begreep, omdat gij zelf wist, hoeveel er voor die twee klok ken noodig was, hebt gij die klokken laten komen en ons overgelaten, wat er door de parochie voor zou geofferd kunnen worden. Zoo zingen die twee klokken een eenvoudig lied van de dankbaarheid van uwe parochia nen; maar juichen zij een hooggestemd lied van uwe mildheid in uwen ijver voor den luister van onze parochiekerk. Wilt u dan aanvaarden het geschenk van uwe parochia nen, dat zij met ijver en liefde bijeen heb ben gebracht, als blijk van waardeering en dankbaarheid bij uw 40-jarig Priesterjubiió. H. E. Jubilaris, naast dit stoffelijk ge schenk zullen wij morgen een ander, een beter, een meer volledig geschenk voor u brengen; de belofte van een hartelijk ge bed tot Jesus in het tabernakel, om zegen over uw persoon, zegen oyer uw arbeid, en zegen over u dierbaren. Zoo moge het feest voor de parochie zijn een feest van zegen en rijke vruchten in de zielen, en voor u, H. E. Jubilaris, een feest, dat u nog Lang in een blijde herinnering moge bren gen. Luide toejuichingen klinken door de lucht, de vlaggen worden gezwaaid en de St. Jansfanfare zet het „Lang zal hij le ven" in. De Jubilaris, hoe kalm ook, was nu diep onder den indruk en gaf een teeken om stilte en sprak: Dierbare parochianen, gij hebt mij op feestelijke grootsche wijze binnen do pa rochie geleid, ik ben dan ook van harte dankbaar voor dit bewijs van liefde en sympathie voor uwen pastoor.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1