DE OLYMPISCHE SPELEN TE LOS ANGELES. DINSDAG 16 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Luit Pahud de Mortanges Olympische Ruiterkampioen Eigenaardige beslissingen bij het boksen DE RUITER WEPSTR LTD EN. PAHUD DE MORTANGES MET MTE MARCROIX. Holland tweede in het Landenklassement LOS ANGELES, 14 Augustus. Hedenmiddag werden in het Olympisch Stadion de ruiterwedstrijden voortgezet met het derde onderdeel van den samengestel- den ruiterwedstrijd, het springconcours. De eerste ruiter was de Nederlandsche Luitenant Schummelketel inet „Duiveltje''. De eerste hindernis werd omvergereden, terwijl „Duiveltje" weigerde over de sloot te springen. Nogmaals gereden ging het beter, doch luitenant Schummelketel reed voorzichtig, zoodat hem dat veel tijd kost te. In totaal kwam Luitenant Schummel ketel er met 58 strafpunten. De tweede ruiter was de Amerikaan Thompson op „Jennycamp". Hij maakte bij het nemen der hindernissen 1 fout, doch zijn tijd was lang zoo goed niet als die van Luitenant Schummelketel. Na den Zweed Hallberg op „Karokan", volgde als vierde deelnemer Jhr. van Len- nep, met het reservepaard „Henk". Even als „Duiveltje1' vermocht ook „Henk" de eerste barricade niet goed te nemen, ter wijl het paard de volgende hindernissen on willig en stijf nam. Een zadelriem geraakte los, waardoor Jhr. van Lennep gedwongen was af te stap pen en de riem vast te maken. Het gevolg was, dat hij veel tijd verloor, en iedere se conde tijdsvertraging verhoogde het aantal strafpunten. „Henk" weigerde daarna de sloot over te sprngen. Ook voor de tweede LT. PAHUD DE MORTANGES, voor de tweede maal Olympisch ruiterkainpioen. maal bleef het paard voor de hindernis staan en liep door het water. Het laatste gedeelte van het parcours vlotte beter en Jhr. van Lennep verkreeg 114.22 srafpunten. Hierdoor was het niet meer mogelijk ge worden om in het landenklassement eerste te worden, al reed luitenant Pahud de Mor tanges nog zoo goed. De achtste deelnemer was Luitenant Pahud de Mortanges, wiens springen met bijzondere belangstelling tegemoet gezien werd. Hartelijk toegejuicht door het pu bliek ving Luitenant Pahud zijn parcours aan. „Marcroix" ging uitstekend en eenige hindernissen werden slechts geraakt, doch niet omgeworpen. Jammer genoeg liep het paard de sloot door, doch daarna ging het steeds beter. Snel en zeker leidde Pahud de Mortanges zijn paard over do volgende hin dernissen, het tempo werd steeds sneller en onder applaus van de toeschouwers beëin digde hij het slechts 40 strafpunten het 1 parcours. Door dezen uitslag stond de over winning van luitenant Pahud de Mortanges vast. Thompson (Vereenigde Staten) verkreeg evenals zijn landgenoot Chamberlain, 60 strafpunten. Jhr. van Lennep tenslotte werd laatste met zooals reeds gemeld 114.2 strafpunten. Hiermede was het springconcours beëin digd. De einduitslag van den samengestel- den ruiterwedstrijd kon dus berekend wor den. Luitenant Pahud de Mortanges, de Olympische winnaar van Amsterdam 1928, werd ook ditmaal Olympische kampioen met het zelfde paard „Marcroix". Hij be haalde den gouden medaille met in totaal 1813.33 punten. Door zijn schitterend rijden van heden mocht het hem gelukken zijn grootsten concurrent luitenant Thompson in puntenaantal te passeeren en daarmede op de eerste plaats beslag te leggen. Do einduitslag van den samengestelden ruiterwedstrijd luidde: 1. en Olympisch kampioen Luitenant Pahud de Mortanges met „Marcroix" 1813.33 punten; 2. Thompson (Vereenigde Staten) mee „Jennycamp'' 1811 p.; 3 Von Bosen (Zweden) op „Sunnyside Maid" 1809.416 p.; 4. Chamberlain (VB.) 1687.9 p.; 5. Hallzerg (Zweden) op „Karokan" 1679.4 p.; 6. Luitenant Schummelbetel (fNedcr- land) op „Duiveltje" met 1634.5 p. Het landenklassement. De Hollandsche equipe had door het uit stekend springen van Luitenant Pahud de Mortanges een kans gehad om op de eerste plaats in het landenklassement te eindigen. Daar Jhr. van Lennep, die in totaal slechts 1241.29 punten verkreeg, in den springwed- strijd te veel fouten had gemaakt, bleef Amerika gemakkelijk eerste. De uitslag van het landenklassement luidde 1. en Olympisch kampioen Vereenigde Staten 5038.083 punten; 2. Nederland (zil veren medaille) 4689.03 punten. DE ZEILWEDSTRIJDEN. BOB MAAS BLIJFT TWEEDE. Bob Maas heeft protest aangeteekend tegen de beslissing der jury in de Mono- typklasse, waardoor in verband met heb toewijzen van een protest van den Fran- schen zeiler Lebrun, deze laatste het Olym pisch kampioenschap won en Bob Maas in plaats van den eersten, den tweeden prijs verkreeg. Het protest van onzen landgenoot is he den behandeld en afgewezen, waardoor hij de tweede plaats behield. De uitslag in de Starklasse werd eveneens gewijzigd en deze luidt thans defi nitief als volgt: 1. en Olympisch kampioen Vereenigde Staten 38 punten; 2. Engeland en Frank rijk 29 p; 3. Canada 23 p.; 5. Zweden 20 p.; 5. Nederland (Maas) 14 p,; 6. Zuid-Afrika 7 p. DE ZWEMWEDSTRIJDEN. TORENSPRINGEN HEEREh U. S. A. for ever! In het Zwemstadion werden hedenmor gen de Olympische zwemwedstrijden voortgezet met het torenspringen voor hee- ren. Het wordt bijna vervelend om te mel den, doch het is al weer een Amerikaansch nummer geworden. Op de zes eerste plaat sen kwam slechts een Europeaan te staan, n.l. de Oostenrijker Staddinger met 103.44 punten, doch hij bleef ver achter bij de drie Amerikanen. Het resultaat van het torenspringen luidde 1. en Olympisch kampioen Smith (Ver. Staten) 124.80 punten, 2. Galitzen (Ver. Staten) 124.28 p., 3. Kutrz (Ver. Staten) 121.98 p., 4. Staudinger (Oostenrijk) 103.44 JHR. VAN LENNEP EN LT. SCHUM MELKETEL, die met Lt. Pahud de Mor tanges "ederland op do tweede plaats brachten in den samengestelden ruiter wedstrijd. p., 5. Albo (Mexico) 77.95 p., 6. Philipps (Canada) 77.10 p., 7. Ishida (Japan) 75.92 punten. Er waren 6000 toeschouwers. 200 Meter schoolslag. Tsoeroeta winnaar. Het Zwemstadion was tot op de laatste plaats bezet, toen hedenmiddag aangevan gen werd met de finale 200 Meter school slag voor heeren, waarvoor aan den start verschenen de Japanners Tsoeroeta, Koik ke en Nagakawa, verder Ildefonso (Phi lippijnen), Adjaloedin (Philippijnen) en de Duitscher Sietas. Evenals gisteren ging ook ditmaal de strijd in hoofdzaak tusschen de Japanners Tsoeroeta en Koikke. De laatste had de demifinale gewonnen in den nieuwen we reldrecordtijd van 2 min. 44,9 sec., doch beide zwemmers bleven in den eindstrijd boven dezen tijd. Het resultaat was: 1. en Olympisch winnaar Tsoeroeta (Ja- pan) tijd 2 min. 45.3 sec., 2. Koikke (Japan) 2 min, 46.6 sec., 3, Ildefonso (Philippijnen) 2 min. 47.1 sec., 4. Sietas (Duitschland) 2 min, 48 sec., 5. Adjaloedin (Philippijnen) 2 min. 49,2 sec., 6, Nagakawa (Japan) 2 min, 52.8 sec. FINALE 400 METE VRIJE SLAG. Madison wint in nieuwen wereldrecordtijd. De 400 M. vrije slag finale werd een opwindende strijd tusschen de beide Ame- rikaansche zwemsters Helen Madison en Kight. Tot op 350 M. zwom Madison aan de spits, doch op de laatste 50 Meter spurtte Miss Kight op krachtige wijze bij, Een felle kamp ontstond tusschen beide rivalen en met onmerkbaar verschil tikte Helen Madison even eerder aan. Zij had een nieuw wereld- en Olympische record ge vestigd met een tijd van 5 min. 28.5 sec. Deze tijd werd ook voor Miss Kight ge noteerd. Als goede derde eindigde de Zuid- Afrikaansche mej. Maakal in 5 min. 47.3 De einduitslag luidde: 1. en Olympisch kampioene Helen Ma dison (V. S.) tijd 5 min 28.5 sec. 2. Miss Kight (V. S.) zelfde tijd.. 3. Mej. Maakal (Zuid-Afrika) 5 min, 47.3 sec. 4. Miss Coo per (Engeland) 5 min. 58.8 sec. 5. Mile. Go- dard Frankrijk) 5 min. 59.4 sec. 6. Miss Forves (V. S.) 6 min. 6 sec. FINALE 1500 METER. De laatste wedstrijd van het Olympisch zwemtoumooi bracht de finale 1500 Meter vrije slag voor heeren. Aan den start ver schenen de Japanners Kitamoera en Ma- kino, de Amerikanen Christie en Crabbe, de Fransc-hman Taris en de Canadees Ryan. De tijd van den winnar bedroeg 19 min. 12.4 sec., dus meer dan 25 sec. onder het gisteren gemaakte Olympisch record van Makino met 19 min. 38,1 sec, De uitslag luidde: 1. en Olympisch kampioen Kitamoera (Japan) tijd 19 min. 12.4 sec., 2. Makino (Ja pan) tijd 19 min, 15.1 sec., 3. Christie (V. S.) 19 min. 39.5 sec., 4. Ryan (Canada) 19 min. 4Ö.1 sec., 5. Crabbe (V. S.) 20 min. 2.1 sec,, 6. Taris (Frankrijk) 20 min. 9.1 sec. Tot slot werd nog een vriendschappe lijke polowedstrijd gespeeld tusschen Hon garije en Japan. Ruststand 70. Eindstand 160 voor de Olympische kampioenen, de Hongaren. EEN WEDSTRIJD EUROPA—AMERIKA—-AZIE. De Nederlandsche dames weigeren te starten. In het Olympisch Zwemstadion werd na de sluiting van de Olympische Spelen nog een zwemfeest georganiseerd, waaraan ver tegenwoordigende ploegen van Europa, Amerika en Azië deelnamen. De estafette-wedstrijd voor heeren over 4 X 200 Meter vrije slag werd op schitte rende wijze door de Aziatische ploeg (Ja pan) gewonnen in 9 min. 1,4 sec. Tweede was Amerika 9 min. 9 sec. en derde ver achter de Europeesche ploeg 9 min., 36 sec. Aan den estafette-wedstrijd voor dames over 4 X 100 M. vrije slag heeft de Euro peesche ploeg, waarin waren opgenomen mejuffrouw Godard (Frankrijk), mejuffrouw Cooper (Engeland), Puck Oversloot (Ne derland) en Willy den Ouden (Noderland)j niet. deelgenomen, omdat ook de Neder landsche dames weigerden te starten. Dit bewijst wel de geest onder de Europeesche deelnemers aan de Olympische Spelen. De wedstrijd werd gewonnen door Ame rika in 4 min. 42,2 sec. voor Azië in 5 min. 7,8 sec. MLLE GODARD. De bekende Fransche zwemkampioene Mile Yvonne Godard heeft een aanklacht tegen twee autobestuurders en haar ver zekeringsmaatschappij ingediend, waarbij zij een schadevergoeding eischt van 200.000 fres. Naar men zich herinnert werd de zwemster in October van het vorige jaar bij een auto-ongeluk ernstig gewond, met het gevolg, dat zij vier maanden lang niet heeft kunnen trainen. Het gevolg hiervan was, aldus Yvonne, dat zij op de Spelen te Los Angeles geen overwinning heeft kunnen behalen. Met belangstelling wachten wij dit spor tieve proces af. DE 'KIOEIW EDSTRIJ D EN. DE VIER ZONDER STUURMAN. Engeland wint. Onder begunstiging van ideaal roeiweer vonden hedenmiddag op de roeibaan te Long Beach de laatste eind wedstrijden plaats. Aangevangen werd met de finale. Vier zonder stuurman. De uitslag was: 1. en Olympisch kampioen Engeland 6 min. 58.1 sec. 2. Duitschland 7. min. 3 sec., 3 Italië 7 min. 4 sec., 4. De Vereenigde Staten 7 min, 14.1 sec. De double-scull voor de Vereenigde Staten. Voor de double-scull erschenen de Ver. Staten, Canada, Duitschland en Italië aan den start. De uitslag luidde: 1. en Olympisch kampioen Vereenigde Staten (Myers en Gillmore) 7#min. 17,2 sec. 2. Duitschland (Buthz en Boetzelen) 7 min. 22.4 sec. 3. Canada 7 min. 27.3 sec. 4. Italië 7 min. 49.1 sec. Ook de achtriemsgieken voor Amerika Het slot van het Olympisch roeitournoi werd gevormd door de finale achtriemsgie ken, waarvoor aan den 6tart versohenen Italië, Canada, de Vereenigde Staten en Engeland. Het werd een prachtig slot te Long Beach. Eerst met den laatsten slag voor de fi nish was het pleit beslecht en hadden de Amerikanen met 0.2 sec. verschil gewon nen. Canada bezette de derde plaats voor de Cambridge-acht. De uitslag van de finale achten luidde: 1. en Olympisch kampioen Vereenigde Staten tijd 6 'min. 37.6 sec. 2. Italië 7 min. 37.8 sec., 3. Canada 6 min. 40.4 sec., 4. En geland 6 min. 40.8 sec. DE BOKSWEDSTRIJDEN. DAG DER BESLISSINGEN. Onsportief Amerikaansch publiek. In het Olympisch Auditorium vonden hedenavond de beslissingen plaats der Olympische, bokswedstrijden, waarbij een zeer groot aantal toeschouwers aanwezig was. Onder hen bevonden zich vele dames, die haar favorieten natuurlijk Ameri- kaansche boksers door geschreeuw en gegil aanmoedigden, waardoor een atmos feer ontstond, die nu niet bepaald geschikt was voor goede sport. G-elukkig trokken de boksers zelf zich er niet al te veel van aan, doch de heeren juryleden waren er in de meeste gevallen naast. Bij enkele eindstrij den werden eigenaardige beslissingen gege ven, en het was voor ons Europeanen eenigszins vreemd, dat in die gevallen steeds Amerikaansche boksers er bij be trokken waren. Nog vreemder was, dat die Amerikaansche boksers dan overwinningen toebedeeld kregen anders zouden we het werkelijk Jiiet kunnen zeggen welke voor iederen neutralen toeschouwer eigen lijk nederlagen hadden moeten zijn. In het vlieggewicht bokste Eneces (Hon garije) in den eindstrijd tegen den Cana dees Cabanes. De uitslag was: 1. en Olympische kampioen Eneces (Hon garije); 2. Cabanes (Canada); 3. Salica (Vereenigde Staten). De finale in het bantamgewicht werd een fraaie zege op punten voor den Canadees Gwynne. De einduitslag werd: 1. en Olympisch kampioen Gwynne (Ca nada); 2. Ziglarski (Duitschland); 3. Vil- lanueva (Philippijnen). Ook in het vedergewicht werd een fraaie eindstrijd te zien gegeven. Hier stonden el kaar de Argentijn Robledo en de Duitscher Schleinkofel. De uitslag werd: 1. en Olympisch kampioen Robledo (Ar gentinië); 2. Schleinkofer (Duitschland); 3. Carlsson (Zweden). In het lichtgewicht bokste do Zweed Ahlquist tegen den Zuid-Afrikaan Stevens. Alhoewel Ahlquist in alle drie ronden in de meerderheid was, gaf de jury weer een fou tieve beslissing en de Zuid-Afrikaan werd tot aller verwondering tot Olympisch win naar verklaard. De uitslag was: 1. en Olympisch kampioen Stevens (Zuid- Afrika); 2. Ahlquist (Zweden); 3. Bor (Ver eenigde Staten). In het weltergewicht ging het niet veel beter. De Duitscher Campe ontmoette in de finale den Amerikaan Flynn. De laatste bokste technisch een uitstekenden wed strijd, doch ook Campe was beslist een bok- sit met prachtige kwaliteiten. De strijd werd verbitterd gevoerd en in elke ronde was de Duitscher iets sterker. Zijn treffers waren beter en directer dan die van den Amerikaan. Niettemin meende de jury ook in dezen wedstrijd een abnormale beslis sing tc moeten geven en de.... Amerikaan werd Olympisch kampioen. De uitslag werd: 1. en Olympisch kampioen Flynn (Ver eenigde Staten); 2. Campe (Duitschland); 3. Ahlberg (Finland). In het middengewicht speelde zich een zelfde drama af. De einduitslag werd: 1. en Olympisch kampioen Barth (Ver eenigde Staten); 2. Aroe (Argentinië; 3. Peirce (Zuid-Afrika). In het halfzwaargewicht wederom een foutieve beslissing. De Italiaan Tüossi was gedurende den geheelen wedstrijd de meer dere van den Zuid-Afrikaan Karstens ge weest. Niettemin kende de jury Karstens de zege toe. Het resultaat was: 1. en Olympisch kampioen Karstens (Zuid-Afrika); 2. Rossi (Italië); 3. Joergen- sen (Denemarken). In het zwaargewicht kwam de Italiaan Rovati tegenover den Argentijn Lovell. De uitslag was: 1. en Olympische kampioen Lovell (Ar gentinië); 2. Rovati (Italië); 3. Feary (Ver eenigde Staten). Hiermede was het bokstournooi geëin digd. DE SLOTPLECHTIGHEID. Los Angeles baadde in heerlijken zonne schijn, toen de duizenden in het Olympisch Stadion bijeenkwamen voor de slotplechtig- heid van Olympische spelen, die thans voor de tiende maal gehouden waren. Nog eenmaal vulde een duizendkoppige me nigte het reusachtig ovaal, dat wij tijdens de thans afgeloopen sportfeesten dag aan dag met zoo'n enthousiaste schare toe schouwers gevuld hadden gezien, Een licht briesje woei verkoelend van den zeekant en een vroolijke feeststemming heersohte alom. In de eere-loge had de vertegenwoordiger van president Soover, vice-president Cur tis, met groot gevolg plaats genomen, ter wijl verder aanwezig was het volledige Olympische Comité met aan het hoofd graaf Baillet Latour. Talloos waren ten slotte de officials der internationale sport bonden en organisaties. De plechtigheid van dezen laatsten dag werd geopend met een parade van de deel nemers aan de ruiterwedstrijden, die inzet te met een dressuurproef, die luiden bijval oogstte, waarna aangevangen werd met den wedstrijd voor hindernissen, landenprijs, welke den laatsten Olympischen strijd vóór de eigenlijke slotplechtigheden werden inge zet. Voor het echter zoo ver was vond nog het cérémonie protocolaire plaats voor de overwinnaars van de Zaterdag gehouden wedstrijden in het roeien, boksen, schermen, schieten en ruitersport. Eindelijk was het lang verwachte oogen- blik gekomen. In een halven cirkel stelden de vaandeldragers der afzonderlijke landen zich op vóór de eereloge. De voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, graaf de Baillet Latour sprak de voorgeschreven Olympische slotwoorden plechtig uit en weeB daarbij nogmaals op de beteekenis van de moderne Olympische Spelen. Hij verklaarde de Tiende Olympiade gesloten en volgens de traditie noodigde hij de jeugd van alle landen zich uit zich over vier jaar te Berlijn te vereenigen om er de spelen van de Elfde Olympiade te vieren. Trompetgeschal en kanongebulder weer klonken, de Olympische vlag werd gestre ken. Onze landgenoot, kapitein van Rossem reikte hierop de Olympische vlag over aan den eersten burgemeester van de stad Los Angeles, die haar in ontvangst nam ter be waring in het raadhuis gedurende de vier jaren van de Tiende Olympiade, die tot 1936 loopt. Wederom weerklonk trompetgeschal, waarop de indrukwekkende opmarsch der volkeren begon. In de plaats van de neer gehaalde Olympische vlag werd aan den mast de Grieksche vlag omhoog geheschen, als symbolische herdenking van de veelge roemde spelen van het oude Hellas. Spoe dig wapperden naarnaast de stars and stri pes ter eere van de Vereenigde Staten, die dit jaar de Olympische Spelen verzorgd hadden, terwijl de Duitsche vlag al spoedig eveneens do lucht inging, ten teeken, dat in 1936 de Olympische Spelen in Berlijn zullen worden gehouden. Hiermede waren de Olympische Spelen van 1932 geëindigd. WIELRENNEN. VAN EGM0ND OP WEG NAAR NEDERLAND. 21 Augustus te Rotterdam. j Volgens een draadloos telegram- aan het 1 Persbureau Vaz Diae van het stoomschip „Statendam" bevinden onze Olympische sprintkampioen Van Egmond en de beide officials van de Nederlandsche Wielren j Unie Schilling en Swaa-b de Beer zioh aan boord van dit tsoomschip op weg naar Ne derland. De „Statendam" zal op 21 Augus tus te Rotterdam aankomen. ATHLETIEK HAARLEM-REST VAN NEDERLAND. Twee nieuwe Ned. records. Op het Haarlem-terrein vond Zondag begunstigd door schitterend zomerweer onder vrij goede belangstelling de athle- tiek-ontmoeting plaats tusschen den ploeg van Haarlem, den winnaar van den wed strijd om den Prins Hendrik-beker op 17 Juli 1.1. en de Rest van Nederland. Deze ontmoeting eindigde in een overwinning van laatstgenoemde ploeg met 69.564.5 punten. Bij deze wedstrijden is men er ondanks de groote hitte in geslaagd een tweetal Nederlandsche records te verbeteren. De estafette-ploeg van Vlug en Lenig welke in het nummer 4 x 400 meter buiten mededinging medeliep slaagde er in het Ned. record op dit nummer met 0.2 sec. te verbeteren en te brengen op 3 min. 27.3 sec. Voorts verbeterde de Haarlem-athleet Esker het nog niet erkende Ned. record discuswerpen van den Hagenaar de Bruyn en bracht dit op 42.77 meter. De uitslagen waren als volgt: 100 meter: 1. Jansen R. v. N. 11.4 «ec.; 2. v. d. Berge, Haarlem. 400 meter: 1. Oostermeijer R. v. N. 52.2 sec., 2. Gerrits H.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10