DE OLYMPISCHE SPELEN TE LOS ANGELES. ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1932 DE LE1DSCHE C0URAN1 DERDE BLAD PAG. 9 Zus Braun en Puck Oversloot niet meer uitgekomen DE HOLLANDSCHE ROEIERS VIERDE (Bijzondere correspondentie). DE OLYMPISCHE ZWEM WEDSTRIJDEN Mevr. Philipsen-Braun ernstig ongesteld. LOS ANGELES, 12 Augustus. Omtrent het niet vermelden van den naam van Mevr. Philipsen-Braun in de fi nale 100 Meter rugslag voor dames, welke gisteren gehouden werd, wordt ons nog het volgende gemeld: Mevr. Philipsen-Braun is gestoken door een insect. Tengevolge hiervan is zij ernstig ongesteld geworden en moest nog gister avond naar het ziekenhuis worden overge bracht. De toestand was ernstig, de koorts was tot 41 graden opgeloopen. Gelukkig trad in den loop van heden een lichte ver betering in den toestand van onze landge- noote in. Hoewel het natuurlijk niet uitge sloten is dat de hooge koorts wederom zal intreden, zijn de doktoren toch van mee ning, dat van een ernstig gevaar voorloopig geen sprake is. Het directe gevolg van dit betreurens waardige incident is echter, dat Mevrouw Philipsen-Braun in de demi-finales 400 M. vrije slag, welke heden verzwommen wer den, niet is uitgekomen. Ook Puck Over sloot heeft zich uit de demi-finale terugge trokken, in verband met het bovenvermeld incident. Begrijpelijk is, dat de stemming onder onze Hollandsche dames zeer gede primeerd is. De 400 Meter demifinales dames. Zonder onze zwemsters. De Olympische zwemwedstrijden werden heden in het Zwemstadion voortgezet met de halve finales 400 Meter schoolslag, waar-, in door het reeds vermelde ongeval van Mevr. Philipsen-Braun en het zich terug trekken van Puck Oversloot geen Holland sche dames meezwommen. Zooals te verwachten viel, won Helen Madison de eerste demifinale met grooten PUCK OVERSLOOT, die door de ziekte van Zus Braun eveneens niet in de finale 400 M. vrije slag uitkwam. voorsprong voor Mej. Maakal (Zuid-Afrika). De uitslag van de eerste demifinale luidde 1. Helen Madison (V.S.) tijd 5 min. 48.7 sec.; 2 Mej. Maakal (Zuid-Afrika) tijd 6 min. 0.6 sec.; 3. Miss Forbes (V.S.) tijd 6 min. 22.1 sec. Ook de tweede demifinale werd een ge makkelijke overwinning voor een Ameri- kaansche zwemster. Miss Kight won n.l. in 5 min. 50.2 sec. De uitslag der tweede demifinale luidde: 1. Miss Kight (V.S.) tijd 5 min. 50.2 sec.; 2. Mile Godard (Frankrijk) tijd 6 min. 0.1 sec.; 3. Miss Cooper (Engeland) tijd 6 min. 0.4 sec.; 4. Lily Andersen (Denemarken) tijd 6 min. 5.5 sec. Hierna werden de demifinales 1500 Meter crawl voor 'heeren gehouden. Toren springen dames. 200 Meter schoolslag heeren. Reeds in de morgenuren had het num mer torenspringen voor dame-s plaats ge had, waarbij ongeveer 10 tot 15000 toeschou wers aanwezig waren. De uitslag voor de dames luidde 1. en Olympisch winnares Miss Poynton (V.S.) 40.26 punten. 2. Miss Coleman (V.S.) 35.56 punten. 3. Miss Roper (V.S.) 35.22 punten. 4. Inge Sjoeuist (Zweden) 34.57 punten. 5. Mej. Larsen (Denemarken) 31.96 punten. 6. Mej. Kaïüakoera (Japan) 31.36 punten. 7. Mej. Epply (Oostenrijk) 26.76 punten. 200 Meter schoolslag heeren. Demifinales. De demifinales 200 Meter schoolslag heeren waren uiterst spannend. In de eer ste halve finale ontstond een felle strijd tusschen den Olympischen winnaar Tsoo- roeta (Amsterdam 1928) en zijn landgenoot Koikke, welke strijd door den laatste ge- PROGRAMMA VOOR HEDEN. 9 uur: Torenspringen, heeren, beslis sing, schieten. 12 uur: Waterpolo. 13 uur: Schermen, roeien. 14 uur: Boksen, ruitersport. 15 uur: Torenspringen (demonstratie). 15.30 u,200 M. borstzwemmen voor heeren, beslissing. 15.45 u.400 M. vrije slag voor dames, 16 uur: 1500 M. vrije slag voor heeren, beslissing. 17 uur: Waterpolo beslissing. 20 uur: Boksen. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. 13 uur: Ruitersport. 17 uur: Sluitingsplechtigheid. wonnen werd in 2 min. 44,9 sec., d.w.z. slechts 0,3 sec. boven het wereldrecord van den Franschen zwemmer Cartonnet. De uitslag der eerste demifinale luidde: 1. Koikke (Japan) tijd 2 min. 44,9 sec. Nieuw Olympisch record. 2. Tsoeroeta (Ja pan) tijd 2 min. 45,4 sec. 3. Adjaloedin (Phi- lippijnen) tijd 2 min. 50,2 sec. 4. Cartonnet (Frankrijk) tijd 2 min. 50,9 sec. 5. Reingoldt (Finland) tijd 2 min. 54,9 sec. In de tweede demifinale leidde aanvan kelijk de Philippijn Ildefonso, doch daarna kwam de Hamburgsche zwemmer Sietas sterk opzetten en won gemakkelijk in den uitstekenden tijd van 2 min. 47,6 sec. De uitslag der tweede demifinale was: 1. Sie tas (Duitschland)* "tijd 2 min. 47,6 sec. 2. Indefonso (Philippijnen) tijd 2 min. 48,4 sec. 3. Nagakawa (Japan) tijd 2 min. 52,4 sec. 4. Spence (Canada) tijd 2 min. 52,7 1500 meter vrije slag. Demi finales. Nieuw 01. record. In de eerste demi-finale 1500 meter vrije slag wist de Japanner Kitamoera, die gisteren zijn serie had gewonnen in 19 min. 55.2 secc., een grooten voorsprong te behalen op zijn sterkste tegenstanders Rat-is en Christie. Kitamoera won in den nieuwen Olym pische recordtijd van 19 min. 51.5 sec. Het oude Olympische record stond op naam van Arne Borg, Zweden, met een tijd van 19 min. 51.8 sec., destijds te Amster dam in 1928 gemaakt. Het nieuwe Olympische record van Ki tamoera bleef niet lang bestaan. Reeds in de tweede demifinale verbeterde de Japanner Matino het record van zijn land genoot en bracht het op 19 min. 28.1 sec. Het Olympisch record ging dus wel een flink eind naar beneden. Niettemin staat het wereldrecord met een tijd van 19 min. 7.2 sec. nog altijd op naam van Arne Borg hetwelk destijds tijdens de Europeesche kampioenschappen te Bologna werd ge vestigd. Crabbe (V.S.) zwom als tweede aanko mende juist in den tijd van Arne Borg tij dens de Spelen te Amsterdam. In den eindstrijd komen dus de Japan ners Kitamoera en Makino, verder de Amerikanen Christie en Crabba, de Cana dees Ryan en de Fransohman Taris. 4 X 100 Meter dames-estafette. Holland tweeden prijs. Na .de finale 100 Meter rugslag vond de eindstrijd plaats tusschen de Vereenigde Staten, Engeland, Canada, Nederland en Japan voor de estafette 4 X 100 Meter vrije slag dames. Naar men weet, hebben voor dit nummer geen series plaats gevonden in verband met het feit, dat slechts vijf landenploegen hadden ingeschreven. Door het niet meezwemmen van Mevrouw Philipsen-Braun was onze Hollandsche ploeg vanzelfsprekend zeer verzwakt. De estafetteploeg was thans als volgt samen gesteld: Marie Vierdag, Puck Oversloot, Corry Laddé en Willy den Ouden. Aanvankelijk ontstond er een felle strijd tusschen de Vereenigde Staten en Neder land, waarvoor de eerste zwemsters resp. waren Miss Mac Kim en Marie Vierdag. Doch nadat Puck Oversloot tegen Miss Johns gezwommen had, had de Vereenigde DE TENT WORDT OPGEZET. WE GAAN KAMPEEREN. Vacantiefoto ingezonden door Mej. F. Stikkelorum, Sophiastraat 42, Leiden. EEN HEERSLIJK ZITJE TN DE VRIJE NATUUR. Vacantiefoto ingezonden door C. J. de Bruijn B 308 Roelofarendsvoen, Staten een kleinen voorsprong, welke zij niet meer afstonden. Miss Saville zwom voor de Vereenigde Staten de derde baan en toen Helen Madison de laatste 100 Meter voor haar rekening nam, was er geen sprake van, dat Willy den Ouden haar nog kon inhalen. De Vereenigde Staten won het Olym pisch kampioenschap in den nieuwen Olym pischen recordtijd van 4 min 38 sec Het oude Olympische record stond eveneens op naam van de Vereenigde Staten met een tijd van 4 min. 47.6 sec., te Amsterdam in 1928 gevestigd. Nederland zag nog kans binnen dezen laatsten tijd te komen en won den tweeden prijs in 4 min. 47.5 sec. De derde prijs was voor Engeland. De uitslag luidde: 1. en Olympisch kampioen Vereenigde Staten met de dames Mac Kim, Johns, Sa ville en Madison. Tijd 4 min. 38 sec. Nieuw 01. record; 2. Nederland met. fle dames Vierdag, Oversloot, Laddé en den Ouden, tijd 4 min. 47.5 sec.; 3. Engeland tijd 4 min. 52.5 sec.; 4. Canade tijd 5 min. 5.1 sec.; 5. Japan tijd 5 min. 6.2 sec. Finale 100 Meter rugslag heeren. De uitslag hiervan luidde: 1. en Olympisch kampioen Kiokawa (Ja pan) tijd 1 min. 8.6 sec.; 2. Irye (Japan) tijd 1 min 9.8 sec.; 3. Kawatsoe (Japan) tijd 1 min. 10 sec.; 4. Zehr (VJ3.) tijd lmin. 10.9 sec.; 5. Kueppers (Duitschland) tijd 1 min. 11.3 sec.; 6. Kerber (V.S.) tijd 1 min. 12.8 sec. DE OLYMPISCHE ROEIWEDSTRIJDEN Dag van finales. Duitschland wint de vier met stuurman. Als eerste eindstrijd van lieden op de roeibaan te Long Beach vond het nummer vier met stuurman plaats, waarvoor aan den start verschenen Italië, Polen, Duitsch land, Nieuw Zeeland en Duitschland. De uitslag luidde: 1. en Olympisch kam pioen Duitschland tijd 7 min. 19 sec. 2. Ita lië tijd 7 min. 19,2 sec. 3. Polen tijd 7 min. 24,8 sec. 4. Nieuw Zeeland tijd 7 min. 32,6 sec. De ook in ons land bekende roeicoach Sullivan deelde op een vraag onzerzijds of hij de Olympische roeibaan aan alle eischen vond voldoen mede, dat dit niet liet geval was, de baan voldeed niet aan die eischen, welke men redelijkerwijze aan een Olympische roeibaan mocht stellen. Im mers, de wind had op de verschillende roeibanen een geheel andere uitwerking, hetgeen reeds menige ploeg moest onder vinden. De Hollandsche twee op de vierde plaats. Na de finale vier met stuurman vond de eindstrijd plaats van de twee zonder stuur man, waarvan ook onze Triton-twee aan den start verscheen. De start vond als volgt plaats: Neder land, Polen, Nieuw Zeeland en Engeland. Nederland had dus de onvoordeelige meest Noordelijk gelegen baan geloot. De Hollanders ondervonden dan ook aanvan kelijk veel nadeel van den wind. Na den start nam Polen de leiding voor Engeland, Nederland en Nieuw Zeeland. Op 300 Meter BOB MAAS, de Olympische overwinnaar in de zeilwedstrijden der Monotype-klasse. Lt. PAHUD DE MÖRTANGES, die in de samengestelde ruiterwedstrijden goede prestaties leverde. lagen de booten van Polen, Engeland en Nederland boord aan boord. Daarna echter zakte onze Triton-twee af. Polen en Enge land namen de leiding en op 500 Meter la gen Röell en Roelofsen twee lengten achter op Engeland en Polen, welke achterstand steeds grooter werd. Op 700 Meter heeft Engeland den kop genomen en op de helft der baan was de positie als volgt: 1. En geland den kop genomen en op de helft land weer 1 lengte voor Polen lag. Neder land was op dat moment vier lengten ach ter de derde ploeg, Polen. De zijdelings staande wind verhinderde, dat Holland voor loopig zijn achterstand kon inhalen. Op 1500 Meter was de onderlinge positie der booten dan ook vrijwel onveranderd. Eerst daarna kwamen de Nederlandsche roeiers krachtig opzetten. Steeds verkleinden zij hun achterstand op Polen ,die reeds te veel van hun krachten gevergd bleken te heb ben en wier roeien zwakker werd. Meter voor meter liepen de Hollanders op Polen in, doch de spurt was te laat ingezet om nog op de derde plaats te belanden. Slechts met een verschil van 0,2 sec. gingen de Po len als derde door de finish voor Holland. De Poolsche twee was volkomen uitge roeid. De eindspurt der Hollanders word door de toeschouwers hartelijk toegejuicht. Meermalen werd door de luidspreker ge zegd, dat de Hollandsche twee de ongun stigste baan had en dat daardoor de vierde plaats niet aan de Hollanders kon ontgaan. De meening van Sullivan over de Olympi sche roeibaan, welke wij reeds vermeldden, is dus volkomen juist gebleken. Roelofsen en Röell hebben als ware sportsmen ge roeid en gaven zich tot het uiterste. Engeland won gemakkelijk in precies 8 minuten met Nieuw Zeeland op de tweede plaats. Daar onze twee Nieuw Zeeland reeds 1 maal geslagen had, mag de wel heel ongelukkige loting van Nederland wel als de hoofdoorzaak worden beschouwd, dat Holland in het Olympisch roeitournooi geen prijs heeft kunnen behalen. De tijd van Nieuw Zeeland was de zelfde als die van Polen, wel een bewijs, dat het gespand heeft. De uitslag luidde: 1. en Olympisch kam pioen Engeland tijd 8 minuten. 2. Nieuw Zeeland tijd 8 min. 8,2 sec. 3. Polen tijd 8 min. 8,2 sec. 4. Nederland tijd 8 min. 8,4 Pearce sciff kampioen. Het slot van den middag werd gevormd door de eindstrijden in de nummers sciff en twee met stuurman. In het sciffnummer startten Southwood Engeland, Douglas, Uruguay, Miller V. S. en Pearce Australië. Van begin af leidde de Australische roeier. Zonder een moment bedreigd te worden roeide hij rustig verder. De Ame rikaan Miller bezette de tweede plaats voor Douglas en Southwood. Op 3/4 der baanlengte leidde Pearce met anderhalve lengte voorsprong voor Miller. In den eindspurt nam Pearce het te kalm op. Daardoor was het mogelijk, dat Miller inliep en zelfs kans zag zijn achterstand tot op een halve lengte te ver kleinen. Miller gaf zich geheel, doch Pear ce gaf geen kans en voor de' tweede maal werd de Australiër Olympisch kampioen. De uitslag luidde: 1. en Olympisch kam pioen Pearce, Australië, tijd 7 min. 44.4 sec.; 2. Miller V. S. tijd 7 min. 45.2 sec.; 3. Douglas, Uruguay, tijd 8 min. 13.6 sec.; 4. Southwood, Engeland, tijd 8 min. 33.7 sec. Voor de twee met stuurman luidde de uitslag: 1. en Olympisch kampioen Ver eenigde Staten tijd 8 min. 25.8 sec.; 2. Po len, tijd 8 min. 31.2 sec.; 3. Frankrijk, 8 min. 41.2 sec.; 4. Brazilië, 8 min. 53.2 sec. DE OLYMPISCHE SOHERM- WEDSTRIJDEN. Het sabelschermen. De Jong niet in de demifinale. Heden werden de scherm wed strijden voortgezet met de personeele wedstrijden op sabel waarin ook onze landgenoot De Jong uitkwam. In zijn poule trok hij tegen Piller (Hon garije), De Vecchi (Italië), Lubics (Polen), Gardere (Frankrijk), Hofman (V. S.), Oli ver (V. S.) en Leidersdorff (Denemarken). Sleohts de partij tegen Leidersdorff kon De Jong met 3 ontvangen en vijf gege ven treffers winnen. Hij verloor alle ande re partijen en wist zich dus niet in do do- mifinale te plaatsen. Wat Do Jong voornamelijk miste, was in ternationale routine. DE OLYMPISCHE TURN- WEDSTRIJDEN. Brug en ringen. Gisteren werden de personeele wedstrij den aan het paard, rek en in het paard- springen beëindigd. Heden werden nog twee wedstrijden ge houden, n.l. aan de brug en aan do ringen. Aan de brug was de Italiaanscho turner Neri weer do beste en zijn oefeningen aan dit toestel waren volkomen af. Ook Polio turnde aan dit toestel uitstekend. Over het algemeen blonk ook thans weer het werk dier turners uit, die in het landentournooi zulke goed prestaties had den laten zien. De uitslagen van den wedstrijd aan de brug luidden: 1. en Olympisch winnaar Neri Italië) 56.9 punten, 2. Pclle (Hongarije) 55.8 p., 3. Savolainen (Finland) 54.8 p., 4. Noroina (Finland) 53.4 p., 5. Letora (Italië) 52.6 p., 6. Jochim (V. S.) 52.2 p. Aan de ringen traden de Amerikanen sterk op den voorgrond. Vrijwel al hun oefeningen waren meer kracht-prestaties, waarmede zij niettemin vele punten bin nenhaalden. De uitslag van don wedstrijd aan de ringen luidde: 1. en Olympisch winnaar Gulack (V. S.) 56.9 punten, Denton (V. S.) 55.8 p., 3. Latuada (Italië) 55.5 p., 4. Bishop (V. S.) 55.4 p., 5. Capuzzo (Italië) 54.8 p., 6. Tognini (Italië) 54.1 p. WATERPOLO A. Z. I—L. Z. C. I 1—1. Ook do tweede degradatie-wedstrijd van L. Z. C. heeft geen overwinning mogen opleveren Op het smalle kleine veld te Weesp voelde A. Z. zich zichtbaar beter thuis dan L. Z. C. en het eerste begin is dan ook voor A. Z. Dc Leidsche verdediging weet echter spoedig het spel te verplaatsen, en dan komt L. Z. C. mot eenigo felle aan vallen opzetten. Buijs mist door tegen do lat te schieten een prachtkans en ook de la Court kan de latten maar niet missen. Met 00 komt dan de rust. Na de rust is L. Z. C. reeds spoedig ster ker, maar door onzuiver plaatsen en schie ten gaan de mooiste kansen verloren. El- singa ziet echter plotseling een opening, komt snel opzwommen, wordt heelemaal tegen de zijlijn gedrongen, maar weet va-n- daar met een schitterend achterwaartsoh schot te doelpunten! Een praohtaehot! L. Z. C. wordt nu brutaler en daardoor nog sterker, maar als Buijs het water wordt uitgestuurd, kan niemand beletten dat Bannenberg gelijk maakt. L. Z. C. komt weer fel opzetten, maar verder dan een twee-tal corners weet zij het niet te bren gen, zoodat de wedstrijd in een gelijk spel eindigt. De scheidsrechter leidde onpar tijdig maar floot voor de meest fantasti sche overtredingen en zoo vaak dat elk goed samenspel volkomen onmogelijk werd. De Zijl I—H. P. C. II 1-4. Het spel is nog maar nauwelijks begon nen als de achterhoede snel opzwomt en onhoudbaar 01 maakt. De Zijl valt een paar maal goed aan en wij noteeren een schot van Kramp juist over en rakelings naast. H. P. C. speelt beter en een goed achterwaarts schot gaat juist naast. Bij een volgende H. P. C.-aanval, redt Van Vliet goed. Na rust blijft het spel verdeeld, plotseling een ver schot dat Van Vliet ver- raat 0—2. De gasten blijven veel sterker en de score wordt geleidelijk opgevoerd tot 04 D. Kraaijcnbrink dc eer redt 14. Het, spel was het kunstlicht slecht te volgen. De overige uitslagen luiden: De Zijl II—H. P. C. III 1—2. De Zijl III—H. P. C. IV 0—1. A. Z. C. I—De Zijl I. A.s. Woensdag speelt A. Z. O,, I tegen De Zijl I te Alphen den eersten wedstrijd voor do promotie-degradatie competitie.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9