MBBÊHBi Meest matige Wes- ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 Aug. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 765.1 te Haparanda Laagste barometerst.: 752.2 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 14 Aug.: ÉflËi- wind. Zwaar be- wolkt of betrokken met opklaringen. gen- of onweers- 9 buien. Warm weer. Van het langgerekte gebied van lagen druk, dat zich gisteren van Ierland Zuid waarts uitstrekte is de uitlooper over de Golf van Biscaye opgevuld, doch aan den Z. W. kant is door de nadering van een nieuwe depressie de lage druk versterkt. Waarschijnlijk zal deze depressie, die ten Westen van Ierland ligt en zich naar het Westen ontwikkelt, den toestand in onze streken na eenige opklaring weer onweer achtig maken met iets minder hoogere temperatuur-maxima. De onweersregens van gisteren bleven in hoofdzaak tot ons land beperkt en de regenhoeveelheid was, behalve te Lerwick en Groningen met 21 en 15 m.M., nergens meer dan matig. LUCHTTEMPERATUUR! Temperatuur om 12 uur hedenmiddag 21.2 gr. 0. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 8.58 uur tot Zon dagmorgen 5.11 uur; van Zondagnamiddag 8.57 uur tot Maandagmorgen 5.12 uur en- Maandagnamiddag 8.56 uur tot Dinsdag morgen 5.13 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminr., Hooge Rijndijk hedenmorgen 7 uur 22 en 12 uur 23 gr. 0. Zweminr. „De Zijl", hedenmorgen 7 uur 21 en 12 uur 22 gr. C. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zondag 14 Augustus voorna. 1.45 uur en nam. 2.10 uur; Maandag 15 Augustus v.m. 2.45 uur en nam. 3.10 uur; Dinsdag 16 Aug. voorm. 3.30 uur en nam. 3.55 uur. kelijkste films, die wij ooit zagen. Mis schien zegt het feit, dat in deze film Annie Ondra, Felix Bressart en Sieg fried Kruo meespelen reeds genoeg, maar toch verwacht men dan waar schijnlijk in deze film nog niet zooveel aardige een werkelijk geestige vondsten, als de film in werkelijkheid geeft. Daar is Anny Ondra met „auto" gemaakt vol gens eigen ontwerp, Siegfried Arno met zijn vondsten als detective, het is alle maal even kluchtig en de lach is niet van de lucht. Het groot aantal bezoe kers, dat er den eersten avond reeds was heeft van harte genoten en vol wassenen zij dan ook een bezoek aan deze film zeker aanbevolen. Voor de pauze gaat een spannende Wild-West film getiteld „Met donde rend geweld". Ook dit is een film van het goede soort, ,zeer spannend, sensa tioneel en met prachtige natuuropna men. Vooral ook de regie hier bij het- vervoer van de kudde der duizenden koeien is een meesterstukje. Gisteren maakten een ongeveer 40-tal verpleegden van het H. G. Wees- en Kin derhuis aan de Hoogd. Kerkgracht onder geleide een uitstapje naar Hoek van Hol land. Om ongeveer 8 uur vertrokken zij met een tweetal autobussen van Stadsverkeer. Te Hoek van Holland aangekomen ver maakten zij zich met zwemmen en andere spelen. Na de inwendige mensch eenige malen te hebben versterkt, ging het gezel schap over Den Haag terug. Te ongeveer 8 uur kwamen zij zeer voldaan te Leiden terug. Programma van het Parkconcert op Dinsdag 16 Augustus, 8 uur. 1. „Pro Libertate et Patria", marsch, Geijp; 2. „La perle du Danube'', Wals, Vollstedt; 3. 'Rliapsodie hongroide", Liszt- Geijp; 4. „Scenes Pittoresque" Suite, Mas senet, a. Marche, b. Our de Ballet, c. L'An- velus, d. Fête Bohème; 5. Valse Chromo- tique, Goverd-Geijp; 6. Ouverture „La Dame blanche", Boieldien; 7. „The Gladra- tors Farewell*', Blankenburg. De Commissie voor de Wieler-afstandrit „De 3de Elf dorpen-tocht om Leiden" uit geschreven door de 3 October Vereeniging en te verrijden op Maandag 3 October a.s. deelt mede, dat de eerste zending medail- le's voor de deelnemers en de vaandel-me- daille's voor de vereenigingen die met min stens 10 deelnemers uitkomen, zijn ontvan gen. Deze medaille's worden geëxposeerd in het Sporthuis „C. H. de Jong,' Nieuwstraat 28 en bij de firma P. J. van Kampenhout, Haarlemmerstraat 127. Aan deze adressen zijn tevens de regle menten voor dezen afstandsrit gratis ver krijgbaar. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 3518. Jac. J. Paarde- kooper, Leaden, Vrouwensteeg 16, Tapperij. Door het overgaan van de vergunning voor den verkoop van sterke kranken van Jac. J. Paardekooper op H. J. Favier is deze handelszaak ondergebracht bij H. J. Fa- vier, café 't Haantje. 1738. Johan Geijtenbeek, Leiden, Bree- straat 79, Fotohandel en Foto-atelier. Fil. gevestigd te: Noordwijk-Binnen, Douza- straat 9, per Mei 1932. 3782. Drukkerij „Moderne", Leiden, Nieuwstraat 30, Drukkerij. Uittr. E.: F. H. Stoxen, met ingang van 1 Augustus. 5436. Café ,,'t Haantje" H. J. Favier, Leiden, Vrouwensteeg 16, Cafébedrijf, ver koop van anderen dan Alcoholhoudende dranken. Thans tevens gerechtigd als ver gunninghouder voor den verkoop van ster ke dranken. Opheffing: 4188. Mooy en Waas dorp, Leiden, Oude Vest 207. Agenturen en Commissiehandel, Grossiers. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Personalia. Voor het vergelijkend toelatingsexamen voor de 1ste klasse der Rijkskweekschool voor onderwijzeres sen te Apeldoorn, slaagde Tine Visser, leerlinge der M. U. L. O. school Zijde. Benoeming. Bij beschikking van den Directeur-Generaal der Posterijen, Tele grafie en Telefonie zal de heer H. P. E. van Bendegom, Directeur van het P. T. T.-kantoor alhier, onder eervolle ont heffing van zijn tegenwoordig beheer, met ingang van 1 September a.s. in den rang van Referendaris 2e klasse werk zaam worden gesteld ten postkantore te VGravenhage. UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN. Brand. Hedenmorgen te half 12 onge veer is brand uitgebroken in de School straat, in het perceel bewoond door den heer Los. Mejuffrouw Los was op dat mo ment bezig in de keuken een japon te was- schen met benzine, terwijl het petroleum stel brandde. Toen zij met de japon te dicht in de buurt van het brandende pe troleumstel kwam, vloog de japon in brand, en in een oogenblik scheen de ge- heele keuken in lichte laaie te staan. De brandweer verscheen, doch behoefde geen werk te doen, daar het vuur inmiddels door de bewoners was gebluscht. Eenige gesprongen ruiten en beschadigde verf was de eenige materieele schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. WILT U IETS WETEN? Vraag: Kerken in Utrecht. Antwoord: De kerken, het dichtst bij het station zijn: Dominicuskerk, Mariaplaats cn Augustinuskerk, Oude Gracht bij Viebrug. Vraag: betreffende hooizolder, enz. Antwoord, Wij kennen hiervoor verschil lende middelen. Informeer bij drogisterij, Vraag: Waar kan ik mij vervoegen voor een Procureur. Ik heb een bewijs van onvermogen. Het Volkshuis is gesloten tot September. Antwoord: U kimt zich wenden tot het Bureau van Consultatie te 's-Graven- hage, gebouw van den Hoogen Raad, Plein, Woensdagavond 8 uur. Bewijs van onvermo gen meebrengen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige opname. LEIDEN. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6066. D. N. A. van Wijk, Leiden, Steenstraat 43, sigarenma gazijn. E.: D. N. A. van Wijk, Leiden W ij z i g i n g e n. 5951. J. v. Heeringen v.h. D. N. A. van Wijk, Leiden, Steenstraat 43, Sigarenwinkelier. Uittr. eigenaar: J. van Hee ringen per 31 Juli 1932. Wijz. handelsn.: D. N. A. van Wijk. 5509. A. Mieras. Noordwijkerhout, Kerkstr. 24. Bloembollenkweekerij en exporthandel. Zaak en woonadres' is verplaatst naar: van Leeuwenstraat 15, te Noordwijk-Binnen. Wij verwijzen belanghebbenden naar de in dit blad opgenomen advertentie van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, inzake de mogelijkheid van ruiling van waren ter verlichting van den economischen nood in den tuinbouw. De R.K. werkloozen zullen op 15 Augustus a.s. niet behoeven te stempelen. Bij de politie is aangifte gedaan, dat in het huis van den heer B. aan den Witte Singel is ingebroken. De inbrekers hebben, zich tegoed gedaan aan koekjes e.d., maar het zilverwerk onaangeroerd gelaten. Of er veel of niets ver mist wordt, kan nog niet worden medegedeeld, aangezien B. uitstedig is. RECTIFICATIE In ons artikel van gisteren over „Licht zijden van 's werelds schimmenspel" is een gedeelte onleesbaar geworden door het uit vallen van een regel. Bedoelde passage moet luiden: M.a.w. Amerika wenscht niet, dat het Kel- logg-pact een fraaie maar doode letter wordt, het wil, dat het leven zal. En de eenige manier om het Kellog-pact in leven te houden, is de publieke opinie er echter te zetten en geen bepalingen, die de landen dwingen om op een bepaald moment op een bepaalde manier in te grijpen. Want daar komt toch niets van terecht Dat ligt geheel in de lijn van de Amerikaan- sche politiek van „no entanglements", geen verwikkelingen, Amerika wil zich niet van te veren binden, het wil vrijheid hebben, om te handelen naar bevind van zaken. Leidsche winkelstand. De heer J. de Lange heeft de Jan Li- venstraat geschapen, door de bouw van de geheele straat, een der laatste zijstraten van de Haarlemmertrekvaart op zich te nemen. Reeds alle aardige huisjes zijn bewoond en het laatste huis op no. 5, een winkel huis, woixlt nu betrokken door zijn zoon, den heer W. de Lange, die er een banket bakkerij heeft gevestigd. Deze zaak ziet er modern en frisch uit, van buiten frisch groen en van binnen oranje en grijs geschilderd door de firma Bleijs uit het Noordeinde. Een mooie, ruime en hygiënische bak kerij, met een heete luchtoven van de fir ma van Osnabrugge uit Leiderdorp, een ruime bergplaats, kortom alles wat een moderne bakkerij vraagt. Het geheel, d. w. z. de geheele straat, is gebouwd door de Lange en Kret en met deze zaak en deze straat is de Haarlem merweg een mooie wijk rijker geworden. De tijdelijke Rijksklerk W. Eduard, wordt 1 Sept. a.s. verplaatst van Leiden D. B., Ie kantoor naar Delft, kantoor D. B. en Ace. (B. G.). Voor het examen Nuttige handwerken is geslaagd mej. L. 't Hart. Voor het examen Nuttige Handwerken is geslaagd mej. I. M. de Koning, alhier; voor het examen Nijverheidsonderwijs (Akte N. III) is geslaagd de heer A. van der Vliet. De 31-jarige M. C. van W. is gistermiddag op het Havenplein aangereden door een wa gen. Hij viel van zijn fiets en kwam met beide beenen onder het achterwiel, waarbij de lin kerknie ernstig werd gewond. EEN ZAKENMAN zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel treffende reclame. Hoeveel Chineezen zijn er? In d© aardrijkskundeboeken staat: on geveer 500 millioen, d.w.z. tussohen 1/3 en 1/4 der totale bevolking der aarde. Het kunnen echter ook 20 millioen min der of meer zijn. Men leest bij ons al tijd maar van de ongelooflijke vrucht baarheid van het Ohineesche ras ofwel dat eenige duizenden Chineezen bij overstroomingen of hongersnood omge komen zijn. Nu is de Ohineesche regeering van plan voor het eeerst na tientallen van jaren een volkstelling te houden om het totaal aantal zonen en dochters van het hemelsohe rijk statistisch te bepalen. Al is het oogenblik ook uiterst slecht ge kozen, wegens de moeilijke binnen- en buitenlandsche toestanden van het Rijk, toch blijft de meening, dat een geor dende staathuishouding slechts dan mo gelijk is„ wanneer men weet hoeveel menschen de Staat bevat, ,zeer te waar- deeren. IEDER ZIJN VAK! Meer dan moe was ik het om telkens van mijn leeren leunstoel te moeten opstaan voor al de boeken die ik bij mijn werk da^ gelijks noodig heb, en besloot ik een plank te doen plaatsen binnen het beireik van menn hand, links van mijn schrijftafel. Op die manier behoef ik slechts den arm uit te strekken om mijn brevier te grijpen, het adresboek, mijn woordenboeken, de „Tout-Paris" enz. Zoon' plank, heel een voudig! is het niet? Ik vervolg dus De schrijnwerker is gekomen. Ik heb he mmijn idee uitgelegd. Hij begreep het best: het was een ge makkelijk werkje. Maar welk hout ver kiest u? Eiken-, noten, of dennenhout? Mij dunkt, antwoordde ik hem, het moet stevig wezen. Boeken zijn zwaar en ik houd van mooie banden; ik heb alles keurig ingebonden. Het gaat mij, zooals met de vrouwen van Sparta. Wat zegt u? Maak het maar van eiken. Dat wilde ik u juist aanraden. I^iets boven eiken! Hij heeft zijn maatstok uit den zak ge haald, de maat genomen en is vertrokken, na mij eerst nog gevraagd te hebben: Dat BIOSCOPEN. Trianon. Volwassenen. City. Casino. Luxor. Goedgekeurd, is waar ook.... die vrouwen van? Wat zei u ook weer? Van Sparta. Wanneer die vrouwen een kleine verwachten, omgeven zij zich met schoone zaken, in het vertrouwen, dat zulks invloed zou uitoefenen op de schooifhoid van haar kind. Ik voor mij, wacht alle da gen een geesteskind iu den vorm van een artikel, oen. conferentie, een boek. In dat geval is eiken zeker het ver- kieslijkst! Twee dagen daarna kwam hij terug met een glanzend-ge boende plank in licht eikenhout. Hier is het verlangde. Is het zoo goed? Hij hiold de plank op armhoogte en monsterde ze met kennersblik. Puik! Nu moet u ze maar dadelijk voor mij aan den muur schroeven. Met twee handen maakt hij een ontken nend gebaar: Onmogelijk, dat doet de slote- makcr. De slotenmaker? Noodzaak je mij om een slotenmaker te neemn voor dat baga tel Het kan niet andersAls hij ervan hoort, is hij kwaad op mij en mag ik nooit meer met hem saanenwei-kenUw plank je zou mij duur te staan komen.... Nu dan, waarschuw hem even.... De slotenmaker is gekomen. Hij bezag de console met waardeerende belangstelling: Aardig gedoetjeluidde ziju oordeel. Daar behooren fraai-bewerkte schragen bij. Je kunt er geen gewone ijze ren haken aanbrengen, zooals in de keuken aan het plankje van den gasmeter.... Iinderdaad? Doch' dat is niets. Ik lever het u binnen twee dagen. Twee dagen later komt de alotemaker terug met drie sierlijke, luchtige en toch stevige schragen in blinkend staal. Nu ga je zo mij direkt aan den muur hechten. Met beide handen maakt de alotemaker hetzelfde ontkennend gebaar als de schrijnwerker Onmogelijk! Dat doet de metselaar. Ieder zijn vak.... Moet ik een metselaar laten komen voor dat prul? Het kan niet andersIndien hij het te hooren komt, neemt hij het mij hoogst kwalijk.... Geen samenwerking meer met den bondIk word buiten gesloten..., In 's hemels naam dan 1 De metselaar is gekomen. Breed, met kalk besmeurd, op klompen, kwam hij eerst het karweitje eens opnemen. O! dat is niets.... een paar patsen kalk, klaar is Kees. Morgenochtend kom ik terug. Den andeern morgen, zeven uur, ver scheen hij met een hal ven zak kalk, een bak en een eruweel. Aan de huishoudster vroeg hij om water en bereidde in mijn studeer kamer een gore, papperige massa, die hij overal rond spatte, een onvergeeflijke mis daad in de ooren van mijn gedienstige. Op het punt te vertrekken, toen de plank aan den muur bevestigd was te midden van een gescheurd en bemorst behang, zei hij: Het is een stevig ding, weet U- U kunt er op zitten. Dat is de bedoeling niet En hij gitjg heen met zwaarwichtige schreden en witbckalkte voeten, zijn mis drijf voortzettend tot aan den trap, ach tervolgd door de booze blikken van mijn huishoudster Eindelijk alleen Met droeve oogen beschouw ik mijn geha- venden muur, mijn beschadigd behang. Langs mijn bureau hangt het papier in flar den. Ik telefoneer om den behanger. Onmiddellijk is hij ter plaatse(Wij zijn in het slappe seizoen). Hij onderzoekt den toestand en kijkt mij bedenkelijk aan. Wil u het behang bijplakken? vraag ik hem. De man schudt het hoofd: ik wil wel maar ik zeg u vooruit, het zal te veel af steken, uw papier is minstens tien jaar oud! als ik het bij moet plakken, komt de verschoten tint nog meer te voorschijn. Het behang is danig-vervallen. Wat dan? De behanger spreidt de armen wijd uit: waar beginnen, waar eindigen? Er is maar één oplossing, een geheel nieuw behang. I In een week is de kamer nieuw behangen. Het papier is helder, vroolijk en frisch. Ja, maar met zijn versleten trijp, met zijn doffe paneelen heeft mijn ameublement thans het voorkomen van een armelijke, mottige uitdragersrommel. De sliname behanger raadt wat er in mij omgaat. Zal ik den meubelmaker eens aanstu ren, polst hij mij. Het verplicht u tot niets. Ik weet wel U is nu toch op weg.... En of ik op weg ben. aGu dan verder. Hij slaat vaderlijken toon aan: Ik voor mij, houd van menschen zooals u! roept hij uit. Omdat als ieder uw voorbeeld volgde, wij spoedig het einde van de arbcids-crisis zouden beleven.... Denkt u? Ik ben er zeker van Vooruit clan maar, zand mij den meu belmaker, zuchtte ik op mijn bureaustoel plaats nemend. „Geld." Pierre l'Ermite. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Adriana, d. van P. J. Har- tevelt en M. Neuteboom. Jannetje Isa bella, d. van D. Hoijmans en P. Gerritsen. Hendrik, z. van H. van Es en J. J. C. Te Water. Laanbertus, z. van A. Nieu- wenhuis en H. Kok. Everdina Elisabeth, d. van P. A. van Oosten en B. C. Sliggers. Maria Cornelia, d. van C. M. Langezaal en M. A. van Es. Leendert, z. van W. Zuij- derduijn en P. Koekebakker. Overleden: S. Fresco, m. 38 j. C. E. Havik, d. 24 j. J. J. de Neef z. 13 dg LAATSTE BERICHTEN ZWARE BRAND TE WORMERVEER. Schade van ƒ100.000.— Hedenmorgen omstreks vijf uur ontdek ten eenige personen, werwzaam in de fa brieken der firma J. Dekker te Wormer- veer, dat brand was uitgebroken in de z.g. hardingsfabriek voor oliën en vetten, welke fabriek deel uitmaakt va-n het com plex van bovengenoemde firma. Hoofdza kelijk werden in deze fabriek chemische producten vervaardigd. Door middel van een fluitsignaal werd alarm gemaakt. Do brandweer onder lei ding van commandant P. Klinkenberg was spoedig met vijf autospuiten ter plaatse en tastto met kracht den brand aan. Do vlammen sloegen intusschen uit het dak van de drie verdiepingen hooge fabriek. Spoedig kwam ook de brandweer van Wormer te hulp, terwijl ook do brand spuit van de fabriek haar werk deed. Met een tiental stralen werd het vuur bestre den, terwijl de twee aan het fabrieksge bouw grenzende gashouders, waarvan de afmetingen 2 bij 10 M. bedroegen, nat wer den gehouden. In een der gashouders zat waterstofgas, de ander was leeg. Binnen een uur was men den brand meester, waar na de brandweer haar taak beperkte tot het nablusschen. Do muren van do fabriek staan nog overeind, het inwondige gedeelte is vrijwel geheel uitgebrand. Kostbare ma chines zijn verloren gegaan. Voorraden wa ren bijna niet in de fabriek aanwezig. De schade wordt geschat op honderd duizend gulden, doch wordt door verzeke ring gedekt. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het ontbranden van waterstofgas. INBRAAK. In den afgeloopen nacht is een inbraak gepleegd in het staionsgebouw van do Nederlandsche Spoorwegen alhier. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft door inklimming. Zij hebben hierbij ge bruik gemaakt van een ladder en zijn door een raam op do eerste verlioping van de woning van den halteehef naar binnen gekomen, vandaar zij zich naar het kan toor der spoorwegen begeven hebben. Zoo wel in de woning als op hot kantoor is alles overhoop gehaald. In totaal wordt 100.vermist waaronder de inhoud van de spaarpot van de kinderen van don halte-chef. Van de daders is tot nu toe nog toe geen spoor gevonden. Do politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. TELEGRAMMEN DE OVERSTOOMINGEN IN N00RD- MANDSJOERIJE. LONDEN, 13 Aug. (V. D.). De „Daily Tel." meldt, dat tengevolge van de over stroomingen in Mandsjoerije vijf van de door de Japanners gebouwde bruggen over de Nonni-rivier zijn weggeslagen. Do toe stand van do bevolking te Charbin is wan hopig. Vijftigduizend menschen zijn dak loos en de cholera-epidemie, die zich nog steeds uitbreidt, eischt eiken dag meer slachtoffers. GROOTE DYNAMIETVOORRAAD ONTDEKT. LONDEN, 13 Aug. (V. D.). Door een toeval ontdekten eenige grondwerkers op 20 Meter afstand van den nieuwen autloweg te Kingston aan de Thames, dicht bij Rich mond, een opslagplaats van 3000 dynamiet- patronen, die gebruikt worden om wegge deelten op te blazen. De politie word ge waarschuwd, die een deskundige van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken ter assistentie ont-bdood. De opgeslagen voor- raad^ dynamiet was voldoende, om een groot ongeluk te veroorzaken. Men ver moedt dat nog meer patronen is de omge ving begraven liggen. De arbeiders deel den mede, de patronen tc hebben ontdekt, toen zij bij het weghalen van eenige bal ken, plotseling een wolk zwavelachtige gas inademden. Do politie stelt een onderzoek in hoe de patronen hier zijn gekomen en met welk doel ze apart zijn gelegd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Aug. Groentenveiling. Andijvie 0.501.20, Kroten 12, Komkommers 1 —4.90. Bloemkool I 2.40—8.50. id. II ƒ1— 3.50, Groene Kool ƒ1.102, Meloenen 5 21, Pieterselie 0.50—1, Prei 1.10—1.80, Kropsalade 0.401.90, Selderie 0.501.30 Uien 1—1.70, Wortelen 1.205.10, Rabar ber 0.801.50, Perziken 214, Snijboonen per 100 Kilo 411, Stokboonen 613, Pronkboonen 25, Stamboonen 37, Pos- teelin 25, Spinazie 713, Tomaten A 620, id B ƒ7.60, id. C 5, CC ƒ3, Uien 1.80—3. 13 Aug. Eierenueiling. Aanvoer 12278 stuks. Kipeieren ƒ3.104, Eendeieren ƒ2.60 3.50. Handel matig.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3