VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE PONTIFICALE H. MIS GECELEBR EEBD DOOR MGR. AENGENENT IN HET PADVINDERSKAMP TE WASSENAAR. „ZOMERZORG" TE LEIDEN HERREZEN. „Zomerzorg" te Leiden is weer uit zijn assche opgestaan: hedenavond te 6 uur zal het nieuwe hulp-restaurant worden geopend. Wat niemand had kunnen verwachten, is, dank zij de energie van den heer Batenburg, toch gebeurd: weinige weken na de brand kan het restaurant weer geopend worden. Vanmorgen zijn wij eens een kijkje gaan nemen. Het moet gezegd: nieuw „Zomerzorg" in zijn voorloopig gewaad maakt een aardigen indruk. Het groen-houten gebouw omvat een oafézaal en een biljartzaal; daarnaast een terras en bovenop een ge zellige daktuin. Er is, inclusief terras, ruimte voor 600 personen. De technische installaties zijn zeer goed verzorgd, zooals de frigidaire-inrichting om 400 L. bier op een temperatuur te bewaren van 1 gr. beneden nul, de koelkasten, de keuken met waschmachines, enz. Uitwendig maakt het gebouw eveneens een smaakvolle indruk. Een neon-verlichting zal des avonds de feestelijke indruk nog verhoogen. Het zal ongetwijfeld iedere stadgenoot en tal van vreemdelingen genoegen doen, dat „Zomerzorg" er weer is. BUITENLAND VOLKENBOND JAPAN ONTSTEMD. In sommige diplomatieke kringen te Ge- nève bestaat de \rees, dat Japan zich in de volgende maand uit den volkenbond zal terugtrekken, wanneer zal blijken, dat de volkenbond de door den Amerikaanschen staatssecretaris Stimson verkondigde stel lingen met betrekking tot de interpretatie van het Kellogg-pact aanvaardt. Waar Stimson speciaal heeft gewezen op het voorbeeld van Japan's optreden in Mandsjoerije beschouwt Japan een derge lijk standpunt als een beleediging, welke het langer deel uitmaken van den volken bond onmogelijk maakt. DUITSCHLAND GRONDWETSVIERING IN DE DUITSCHE HOOFDSTAD. Plechtigheid in den Rijksdag. De hoofdstad van het Duitsche Rijk ver toonde gisteren op den grondwetsdag een tamelijk rijke vlaggentooi in de Rijks- en ■Pruisische kleuren. Behalve van de open bare gebouwen werd in de binnenstad ook van de banken, warenhuizen en zakenhui- zen gevlagd. Ook de stedelijke verkeersmid delen vlagden. Gisterochtend om 10 uur werd het grond- wetsfeest door de geheele Berlijnsche po litie gevierd. De Lustgarten was met guir landes en tallooze vlaggen versierd. Tegen over het. terras waren in totaal 10.000 agen ten te voet en te paard in een groo carré opgeseld. Onder de eeregasten zag men be halve den hoofdcommissaris van politie dr. Melcher o.a. den plaatsvervanigenden Rijks commissaris voor Pruisen, dr. Bracht. Het feest werd geopend met de Egmont-ouver- ture van Beethoven. Hierna hield dr. Mel cher de feestrede. Na het Duitschlanlied volgde een para-de der geheele politie. Onder groote belangstelling vond 's mid dags om 12 uur in de vergaderzaal van den Rijksdag het grondwetsfeest der Rijksre- geering plaats. Reeds Lang voor het begin was de groote zaal gevuld. Boven den pre- sidentszetel was een enorme Rijksadelaar aangebracht. Van de loge van den rijkspre sident 'hing de zwart-rood-gouden standaard met den adelaar. Precies om 11 uur ver scheen de rijkspresident. Iedereen verhief zich van zijn zetel. Nadat muziek ten ge- ihoore was gebracht, nam de Rijksminister van Binnenlaodsche Zaken, Freiherr von Gavl, het woord. Hij betoogde: Sedert. 11 Augustus 1919 fcijn dertien moeilijke jaren verloopen; den grootsten nood heeft ons volk dapper ge dragen. Alle pogingen om den grondwets dag tot een gemeen schappelijken feestdag te maken, zijn tot dusver mislukt. Het is voldoende openlijk te erkennen dat de grondwet de geesten niet vereenigt maar scheidt. Toch heeft de rij'ksregeering beslo ten den dag officieel te vieren, al kan het geen feestdag voor het volk zijn. Het is en blijft een historische dag. dien wij in de zaal van den Duitschen Riiksdag ter eere 1 van onzen rijkspresident gedenken. Von Gayl sprak vervolgens over den economisehen nood in Duitschland en over de versplintering in het land zelf. Hij ziet ihet volk in twee kampen verdeeld, die een verbitterden strijd voeren om de macht in den staat. Elk kamp noemt het andere „volksverleiders" en „staatsvijanden". Zoo behoort; het echter niet te zijn, aldus spre ker. HITLER'S KANSEN. De eiscben van het centrum. De onderhandelingen over de vorming van een nieuw kabinet bewegen zich meer en meer in de richting van een benoeming van Hitier tot rijkskanselier. Het centrum is principieel niet tegen een rijkskanselierschap van Hitier, mits waar borgen worden gegeven, dat de macht der nationaal-socialisten niet in anticonstitu- tioneelen zin wordt toegepast. Het centrum wil, dat de nationaal-socia listen de verantwoordelijkheid voor de re geering aanvaarden, zonder dat hun dicta toriale volmachten worden verleend of de parlementaire controle uitgeschakeld wordt. De waarborgen, die verlangd worden, ko men hierop neer, dat een kabinet-Hitier een boven de partijen staand karakter zou moeten hebben. Voorts moet onvoorwaar delijke garantie gegeven worden, voor het handhaven van de grondwet, terwijl de aan het bewind te beroepen krachten alle on wettige daden van hun aanhangers zullen moeten verhinderen. De rechten van de Duitsche staten moe ten gehandhaafd worden, waarbij in het bij zonder afgezien moet worden van plannen, om de S.A. als hulppolitie te gebruiken. ENGELAND ENGELANDS DREIGENDE TEXTIELSTAKING. Besluit van wevers-organisatie. De algemeene raad van de weversorgani satie heeft besloten het uitroepen van een algemeene staking in de katoenindustrie aan te bevelen. Dit is een gevolg van het afbreken der onderhandelingen met de werkgevers over de verlaging der loonen en het weer-aanstellen van ontslagen arbei ders. De algemeene raad is verder van meening, dat, alvorens uitvoering wordt gegeven aan het stakingsbesluit, pogingen moeten wor den gedaan om den steun te verkrijgen van den centralen raad der textielarbeiders van de Noordelijke graafschappen, die Maandag a.s. te Blackburn bijeenkomt. Bij een algemeene staking in de katoen industrie van Lancashire zouden ongeveer 250.000 arbeiders het werk neerleggen, het geen zou kunnen leiden tot stillegging van de spinnerijen, waarbij een ongeveer gelijk aantal arbeiders betrokken zou zijn. SPANJE DE SPAANSCHE OPSTAND BEDWONGEN. SEVILLA IN HANDEN DER REGEERING. Generaal Sanjurjo gearresteerd. Sevilla, dat in handen was van de op standelingen, heeft zich overgegeven en generaal Sanjurjo is gearresteerd. De mi nister van Binnenlandsche Zaken deelde den vertegenwoordiger van United Press gisterochtend vroeg mede, dat de opstan dige beweging volkomen afgeloopen was en dat Sevilla weer in handen der regeermg is; de rebellen hebben zich onder be fel van den loyalen generaal Gonzales ge plaatst. De gouverneur van Cordova heeft het geheele district Sevilla onder zijn lei ding gekregen. Nader wordt gemeld, dat generaal San jurjo te Huelva gevangen werd genomen. Hij is onder politie-geleide gisterochtend 7 uur per auto naar Madrid vertrokken, waar hij gisteravond werd verwacht. Met- hem zijn gearresteerd zijn zoon, kapitein Sanjurjo, generaal Herraiz en overste Est e van. Met de stad Sevilla is nog moeilijk ver binding te krijgen, daar de regeering alle lijnen controleert, omdat zij incidenten, welke zij, als reactie op de gebeurtenissen, van de zijde der bevolking vreest, wil ver mijden. De vakbonden van Sevilla hadden reeds besloten de algemeene staking af te kondigen om een einde aan de actie der re bellen te maken. Naar gemeld wordt, heeft de regeerïng bevel gegeven, dat een generaal, die met een viertal andere officieren in verband met de onlusten was gearresteerd, gister ochtend vroeg gefusilleerd zou worden. Zijn naam wordt niet genoemd. Verder zul len nog twee officieren, die aan den opstand hebben deelgenomen, worden gefusilleerd. Een officieele bevestiging van deze berich ten is nog niet ontvangen. De premier Azana heeft in een in de Cor tes gehouden rede nog verklaard, dat San- jurjo's beweringen, dat hij van plan wa-s een republiceinsche dictatuur in het leven te roepen, onzinnig zijn. De regeering was op de hoogte van het monarchistische com plot, dat in de verstreken vier maanden was voorbereid. De antecedenten en feiten bewijzen, dat men met een'monarchistische beweging tegen de republiek te doen had. Reuter meldt, dat naar het schijnt ex- koning Alfonso op geenerlei wijze met de opstandelingen in verbinding heeft ge staan. Republikeinen hebben bij een demonstra tie te Granada het voornaamste casino aangevallen. De zich in het gebouw bevin dende aristocraten schoten, waarop de be- toogers een arsenaal plunderden en den aanval hernieuwden. Er ontstond een hevig vuurgevecht, waarbij één persoon werd ge dood en twaalf personen verwondingen op liepen. Generaal Villegas is gearresteerd, gene raal Longoria, commandant van Caraban- chel, is van zijn post ontheven, de generaals Mola, Astray en Cavaloanti gaan over naar de reserve en de generaals Barrera en Fernandez Perez zullen geen tractement meer ontvangen. In de meeste provincies hebben de gou verneurs de reactionnaire bladen verbo den. CHINA CHINEESCHE PLAGEN. Bandietenwezen en communisme. De verschillende berichten over Oost- Azië blijken over het algemeen met elkan- i der in flagrante tegenspraak te zijn en stichten daardoor de grootste verwarring. De nieuwsbureaux staan in bijna de mees te gevallen in dienst van bepaalde, tegen strijdige belangen, waardoor hun mededee- lingen verre van objectief zijn. Een Engelsche geleerde, de deken van Canterbury, dr. Hewlett Johnson, die ge- ruimen tijd geheel China heeft doorreisd, heeft thans echter op grond van eigen er varingen de toestanden in China, welke hij daar persoonlijk heeft medegemaakt, beschreven. Niet als zoogenaamd wereldreiziger, niet als sensationeel reisbeschrijver, doch enkel en alleen om ter plaatse nauwkeu rig de mogelijkheden tot bestrijding van den hongersnood te bestudeeren, heeft dr. Johnson in opdracht va.n het „Internatio nale Famine Relief Found" het land in alle richtingen doorkruist. Per vliegtuig, auto, motorfiets, boot of pantserauto legde hij G0O0 mijlen af en op al deze tochten was het grootste gevaar, dat dr. Jhonson leer de kennen, het bandietenwezen. Tweemaal op zijn resuachtige reis trok hij de „opmerkzaamheid' der Chineesche rooverbenden. Dag en nacht zaten zij hem op de hielen. Dorpen, die hij juist verla ten had, werden geplunderd. Op een nacht waren de roovers tot voor de deur van zijn slaaphut doorgedrongen, doch lieten zich door een aantal geweerschoten op de vlucht jagen daar zij meenden, dat de bui ten staande auto een pantserwagen was om hen in de val te lokken. Op hun vlucht overvielen zij echter een nabijgelegen dorp en hingen de aldaar wonende Europea nen op, na hun uitgeplunderd te hebben. Toch draagt dr. Johnson dezen bandie ten geen kwaad hart toe, daar het in wer kelijkheid geen misdadigers, doch arme J duivels, „skeletten in lompen" zijn. Onjuist is het, aldus verklaa-rde dr. Johnson te Liverpool, waar hij bij zijn aankomst geinterviewd werd, deze, onge twijfeld gevaarlijke, menschen bolsjewie ken te noemen*» zooals dat zoo vaak ge daan wordt. Dr. Johnson onderscheidt het eigenlijke „Russische" bolsjewisme, het nationaal- economische Russische experiment, van het echte „Chineesche communisme", dat zich bij nadere beschouwing ontpopt als niets anders dan een boerenopstand tegen de militaire kaste. Hij was werkelijk verrast, te zien hoe weinig weerklank de Russische ideeën in de breede en doodarme lagen van het Chi neesche volk vinden. Slechts aan de kust, onder do studen ten, is een werkelijke invloed van het „Russische" bolsjewisme te vinden, in de meeste gevallen onder de ernstige, naden kende jongelui. Dezen wachten zich er echter wel voor de gedachten van hun hart uit te spreken, daar het communisme aan de meest hevige vervolging bloot staat. De Nanking-regeering kan zich slechts door de scherpste censuur handhaven. Zij verwiselt echter in haar angst voor het communisme de oer-Chineesche landbouw- revolutie met het Russisch© marxisme. En toch de eigenlijke hoop op een toekomst in China ligt alleen bij deze oentrale regee ring van Nanking, want zonder haar valt de reuzenstaat in kleine provincies uiteen die dan, op zichzelf aangewezen, machte loos zouden zijn. Wat het bandietenwezen betreft, houdt dr. Johnson de slechte verkeerstoestanden voor de voornaamste oorzaak van deze Chineesche plaag, niet alleen, omdat men zonder verkeerswegen de roovers niet ach tervolgen kan, doch ook omdat de roovers- benden ontstaan door den in die streken heerschenden nood, welke weer een gevolg is van het feit, dat de levensmiddelenover schotten van andere streken niet naar deze gebieden vervoerd kunnen worden. Koren bijvoorbeeld, dat in groote hoeveel heden voorradig is, kan niet getranspor teerd worden, wel daarentegen opium, welks vervoer door koelies ook bij naar ver houding zeer kleine hoeveelheden, loo- nend is. Het gebrek aan wegen is op 't oogenblik nog zoo groot, dat de reis van Nanking naar het midden van het land langer duurt dan de reis van Nanking naar Londen. Bovendien is de oorzaak van den hon gersnood in China tweeledig. Er bestaat een „natte" (tengevolge van overstroomin gen) en een „droge" (tengevolge van de droogte) hongersnood. De hongersnood is daarom niet met een universeel genees middel te bestrijden. Het beste hebben dat de Amerikanen begrepen. Zij zijn dan ook de eenigen, die tot nog toe in China op krachtdadige wijze de gruwelijke el lende hebben helpen verzachten, met name door het „International Famine Relief Fund". Amerika is derhalve op het oogen blik in China troef. De Vereenigde Staten hebben in dezen veel meer doorzicht ge toond dan Japan, dat op eoht Europee- sche wijze meent, China met wapengeweld naar zich te kunnen doen schikken. Had Japan, aldus besloot dr. Johnson het inter view, slechts het duizend© deel van de kos ten zijner bewapening tegen China uitge geven om de van honger omkomende Ohi- neezen te helpen, dan had het veel betere resultaten bereikt dan thans het geval is. AMERIKA MINISTER STIMSON OVER MANDSJ0ERI JE. Japans actie opnieuw afgekeurd. Naar Reuter meent te weten, heeft mi nister Stimson in het onderhoud, dat hij gisteren met den Japanschen gezant De- boetsji had, herhaald, dat de regeering der Ver. Staten gekant is tegen een bezetting door Japan van Mandsjoerije en geen en kele wijziging in het statuut van China zal erkennen, dat er uit zou kunnen voorts vloeien. De Amerikaansche regeering zal het Kellogg-pact steunen, ten einde te be letten, dat de souvereiniteit van China duurzaam wordt geschonden. BUITENL. BERICHTEN. ERNSTIG AUTO-ONGELUK NABIJ WüRZBURG. Twee dooden en vier gewonden. In Brückenau bij Würzburg is een auto met zeven personen in volle vaart tegen d© stoep van een gebouw gereden en over den kop geslagen. De landbouwer Johann Mül- ler werd op slag gedood en een andere in zittende stierf korten tijd later aan do be komen verwondingen. Verder werden twee personen zwaar en twee licht gewond. De chauffeur, die ongedeerd bleef, is door do politie gearresteerd. Twintigtal meisjes in beek gestort. Gistermorgen wilden 22 meisjesscholieren uit München zich laten fotografeeren in de buurt van Jachenau. Zij stelden zich daar toe op op een ouden vonder over een beekje. De belasting was evenwel te zwaar, zoodat de meisjes in de ongeveer 2 M. diepe beek stortten. Drie meisjes werden vrij ernstig gewond, terwijl de 19 anderen er met wat schrammetjes en builen afkwamen. Autobus verongelukt in het Beiersche Bovenland. Niet ver van Garmisch in Beieren is een autobus ten gevolge van een defect aan do stuurinrichting in een talud geraakt. Van de zeven inzittenden werd een persoon ge dood, terwijl de overigen min of meer ern stig werden gewond. AARDBEVING VERWOEST TURKSCH DORP. Het dorp Padiye bij Smyrna is gisteren door een hevige aardbeving verwoest. In totaal zijn 100 huizen ingestort, terwijl 50 huizen ernstige schade opliepen. Het aan tal dooden is nog niet bekend, doch moet naar verluidt groot zijn. De hittegolf in Engeland. Gisteren is te Londen de hoogste tempe ratuur voor de laatste twee jaren geregis treerd. De thermometer wees 58 gr. in den schaduw, terwijl in de zon een temperatuur van 135 gr. werd genoteerd. SCHILDERIJ IN HET LOUVRE BESCHADIGD. „Angelus" van Millet. Gistermiddag is in het Louvre een wan daad gepleegd op het beroemde schilderij van Millet „Angelus". Een onbekend man haalde voor het schilderij plotseling een mes te voorschijn en sneed als een waan zinnige dwars door het doek. Suppoosten konden er na moeite gelukkig in slagen den razende tegen te houden en verdere be schadiging te voorkomen, hoewel de reeds toegebrachte schade al ernstig genoeg is. In deskundige kringen is men echter van meening, dat het mogelijk zal zijn het schil derij te herstellen, aangezien de voornaam ste snede dwars tusschen de beide hoofd figuren heen loopt. DE EXPEDITIE TEGEN IPOEMBA. Het stamhoofd versterkt zijn kraal. De Zuid-Afrikaansche regeering acht heb onmogelijk het conflict met het Ovambo- hoofd Ipoemba, dat o.a. loopt over het be talen van boeten en belastingen, op vreed zame wijze bij te leggen. Ipoemba heeft alle strijdbare mannen van zijn stammen gemo biliseerd en met geweren uitgerust. Zijn troepen hebben reeds versterkte stellingen in de omgeving van zijn kraal ingenomen, terwijl een deel ervan opdracht hoeft do regeeringstroepen door middel van een guerilla zooveel mogelijk afbreuk te doen. Vrouwen en kinderen heeft hij uit de kraal doen verwijderen en naar een veilige plaats laten overbrengen. Ook onder de naburige stammen heerscht groote onrust. In verband hiermede hebben de Zuid-Afrikaansche autoriteiteft besloten dat behalve de twee reeds uitgestuurde pantserwagens ook eenige militaire vlieg tuigen naar Ovambo-land zullen worden ge zonden, ten einde de kraal uit de lucht te bombardeeren. De minister-president, ge neraal Hertzog, heeft de militaire expeditie tegen Ipoemba goedgekeurd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5