MOM EERST NflflR WflflLS WAALS BEST-VERKOOP DAMES- EN MEISJESKLEEDING DAMES- EN MEISJESHOEDEN f 2.90 0.90 5.90 7.90 25 m 50 75 cent VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 weerstaanbare macht, zegt Stimson, eischt echter bespreking en consultatie. Amerika is dus bereid, op steeds ruimer schaal, tot s-amenspreking en samenwerking. Het wil den weg, dien het heeft ingeslagen, toen het Chineesch-Japansche conflict zulke dreigende vormen aannam, blijven volgen. Zoo heeft dit heillooze conflict tusschen 'de geeltjes dan toch iets goeds ten gevolge gehad: Amerika is er door gekomen tot een nauwere samenwerking met Europa en met den Volkenbond. In verband beschouwd met de steeds in niger samenwerking aan deze zijde van den Oceaan, welke o.a. tot uiting is gekomen in het onlangs tussohen Engeland en Frank rijk gesloten vertrouwenspact van Lausan ne, waarbij zich reeds verscheidene andere Europeesche landen hebben aangesloten, oa. ook Nederland in verband met deze toenadering der Europeesche volken, is het Amerikaansche perspectief, dat Stim son ons geopend heeft, zeker te beschou wen als een der lichtzijden, welke het po litieke spel van schaduwen gelukkig ver lichten. En dat wij de rede van Stimson inder daad zóó moeten opvatten, bewijst de ont stemming van Japan, welk land last krijgt van z'n booze geweten. Het vage woord wereldvrede, dat tot nu toe niet meer was dan een onduidelijke schim, welke telkens dreigde te vervagen tot een niets, begint iets scherper op te lichten. Overdreven verwachtingen behoe ven wij niet te koesteren de Ontwape ningsconferentie is nog altijd geen uitbun dig succes maar verheugen doet bet ons toch. Mr. H. G. BINNENLAND ACTIE TEGEN HET RAPPORT- WELTER Vergadering van het R. K Overheids personeel te Utrecht. In een vergadering te Utrecht Donder dag in het Jaarbeursgeobuw gehouden, be legd door de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel en de groep van over heidspersoneel, aangesloten bij het R. K. Werkliedenverbond, werd het Rapport- Welter behandeld en besproken. In deze bijeenkomst traden een tweetal inleiders op, de heeren bestuurders L. Guit en J. Waterborg. De voorzitter, de heer G. Bulten, wees in zijn openingswoord op de harde praktij ken der Regeering in dezen tijd, die de aan leiding vormen van deze bijeenkomst en actie. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat samenwerking met het R'.K.W.V. is be reikt en een commissie is gevormd ter be handeling van het rapport, werd het woord gevoerd door den eersten inleider, den heer L. Guit. Spr. wees er allereerst op, dat het Rap- port-Welter moet worden afgewezen, alleen reeds omdat het in strijd is met „Quadra- gesimo Anno" en het concept-program der R. K. Staatspartij. Het Rapport is geheel vrij van frissche economische politiek, het houdt een ontwrichting in van den toestand en de Regeering zelve had de' taak der com missie op zich moeten nemen, daar alleen zij in staat is, de voorbereiding in verband hiermede te treffen. Het blijkt, dat de commissie-Weiter zeer oude, reeds afgedaan verklaarde theorieën volgt. „Arbeid is koopwaar" is weer een theorie. De commissie geeft in het rapport duidelijk te kennen, da-t zij den toestand slechts cynisch beschouwd heeft en niet menschelijk heeft gedacht. Zij dacht „slechts in guldens''. Het rapport getuigt van een verontrus tende mentaliteit, terwijl de samenstelling van de commissie voldoende zegt: één ka tholiek en de rest liberaal. Nadat spr. de samenstelling der commis sie besproken had en de handelingen en voorbereidingen had becritiseerd, deed hij enkele grepen in het rapport, waaruit blijkt, dat de arbeidersklasse volgens spr. wordt verdrongen en getroffen Spr. kan zich niet voorstellen, dat een Regeering die zelf zegt, dat zij op christe lijke beginselen berust, en waarvan vier katholieke ministers lid zijn, een rapport dat van een liberaal-economiscne politiek doortrokken is, aan de Kamer ter aanne- ,ming zal durven voorleggen. Eén ding staat vast: de Nederlandsche arbeidersbeweging zal zich ernstig moeten verzetten tegen de voorgestelde wreede maatregelen, in het Rapport-Welter vervat. Spr. kwam hierna tot de volgende con clusies. I. De in het rapport voorgestelde maat regelen zijn absoluut in strijd met de katho lieke opvatting omtrent loon en rechtsposi tie. II. Doorvoering van de aanbevolen maat regelen beteekent afbraak en tot alle ont reddering van veel wat na jarenlange moei te en strijd, niet het minst door katholieke sociologen, aan de hand van de Encyclieken „Rerum Novarum" en Quadragesimo Anno" werd tot stand gebracht. III. De maatregelen in het rapport druk ken eenzijdig zwaar op het Overheidsperso neel en de overige arbeiders en is daardoor in wezen onrechtvaardig. IV. Tegenover de door de commissie aanbevolen maatregelen zijn op dit oogen- blik nog geen voorstellen bekend, waardoor zou kunnen worden bereikt, dat de crisis- lasten zooveel mogelijk evenredig op de Ne derlandsche bevolking drukken. V. Om deze redenen is het. Rapport- Wel ter niet te aanvaarden en dient al het mogelijke te worden gedaan om te bereiken, dat de uitvoering van de voorgestelde maatregelen wordt voorkomen. De heer J. W. Waterborg behandelde hierna den materieelen inhoud van het ïv'apport voor het Overheidspersoneel. De Commissie Weiter heeft, aldus spr., in haar rapport de staatsuitgaven trachten te maatregelen naar de inkomsten en niet Alle nog voorradige DAMES- en JONGEDAMES MANTELS worden verkocht tegen Serieprijzen Alle nog voorradige HOEDEN worden verkocht tegen Serieprijzen Deze rest-verkoop betreft uitsluitend artikelen van dit Seizoen Voor de DAMES- en MEISJESKLEEDING zie men de Etalages in onze Speciaalzaak HAARLEMNIERSTRAAT 114 Voor do DAMES- en KINDERHOEDEN zie men de Etalage's onzer zaak HAARLEMMERSTRAAT 130-136 HAARLEMMERSTRAAT 114-130-136 MAANDAG 15 AUGUSTUS zijn onze magazijnen IBF" DEN GEHEELEN DAG GESLOTEN. omgekeerd, zooals toch gezonder zou zijn geweest. Aan de commissie was opgedragen te on derzoeken, hoe de uitgaven te besnoeien zouden zijn. Vermeerdering van inkomsten viel buiten haar opdracht. Ook had de com missie zich niet moeten wagen aan een po ging om de begrooting sluitend te maken. Zij ging hier eveneens te ver. Spr. somde een uitgebreide reeks krasse staaltjes op, welke duidelijk illustrieerden hoe de Regeering op vreemde wijze om springt met het geld der belastingbetalers, vooral bij de Post en Spoorwegen. Over al deze feiten wordt door de Commissie Wel ter niet gerept. Daarentegen worden door de commissie voorstellen gedaan, welke juist hen weder treffen, die reeds meerdere malen moesten offeren door salariskortin gen e.a. Spr. heeft den indruk gekregen, waar het betreft de opwachtgeld-stelling enz., dat de Commissie Weiter de hoogere personen ont zien heeft met als noodlottig gevolg, dat de kleineren er des te erger onder lijden. Spr. behandelde hierna op uitvoerige wijze de wijze van salariskorting, die in het Rapport is voorgesteld. Spr. herinnerde ten slotte aan de woor den van den voorzitter van het R. K. W. V., den heer A. C. de Bruijn, in de protest meeting van September j.l. gesproken: „Een gesol met de salarissen van de Rijks ambtenaren, zooals de Regeering dat doet, zou zeker niet worden aanvaard door de arbeiders in de vrije bedrijven". Spr. uite de hoop, dat dit woord de lei dende gedachte zal zijn in de komende actie tegen de onrechtvaardigheid, die in het Rapport-Weiter tot uiting komt. De vergadering werd hierna geschorst tot Na de pauze werd een aanvang gemaakt met het debat. Hierbij brachten eenige leden als hun meening naar voren, dat de actie van de bonden evenals vorige jaren wel geen uitwerking zou hebben. Ook blijkt volgens hen een val te zijn ge steld in het rapport; bij de behandeling in de Kamer zullen de verlagingen van den werkloozensteun vermoedelijk als compro mis kunnen worden gebruikt om de verla ging der ambtenaren t© doen doorzetten. Uit de vergadering werd nog opgewor pen, dat toch Katholieken, die hun beginse len in de politiek beleven, in tegenstelling met het door den heer Guit beweerde, het Rapport-Weiter kunnen aanvaarden, waar mee de heer Guit het echter oneens bleef. De heer Bulten zeide vervolgens, dat de actie geenszins priori zonder gevolg zal zijn. Mocht het echter wel zoo zijn, dan rust het odium daarvan niet op de besturen der vakvereenigingen. Voorts is in overweging aan de toekomstige landelijke meeting een demonstratie te verbinden. Nog werd voorgesteld de Begeering een rapport te doen toekomen, eventueel samen te stellen door de vakbonden, waarin wordt uiteengezet, waar het geld wel te halen is. Door den zelfden spreker werd ook nog ge vraagd wat het bestuur zich nu voorstelde te doen, waarop werd geantwoord, dat voorloopig de ^wijzende houding der bon den zal worden kenbaar gemaakt, terwijl naderhand, als eenmaal de millioenen- nota zal zijn verschenen, na-der za-1 worden beraad. Voorloopig zal de weg van overleg met de respectieve autoriteiten worden be wandeld. Hierna werd de volgende motie aangeno men: Motie. De vereenigde hoofdbesturen van de organisaties aangesloten bij de EI. K. Centrale van Burgerlijk Overheidsperso neel en van de Vakgroep van het Ned. R. K. Werkliedenverbond in vergadering bijeen te Utrecht, op 11 Aug. 1932; gehoord de inleiders van het Rapoprt- Welter, spreken hun afkeuring uit over de sterke eenzijdige samenstelling van de Commissie Weiter; zijn van meening, dat de omstandighe den waaronder de Gemeenschap gebukt gaat, zich nog te weinig hebben gesta biliseerd om reeds nu te besluiten tot maatregelen van definitieven aard; zijn van oordeel, dat ook eventueel te nemen tijdelijke maatregelen niet eenzij dig behooren te drukken op het over heidspersoneel en de minst draagkrachti- gen, zooals het geval zou zijn bij uitvoe ring van de door de Commissie Weiter voorgestelde maatregelen; constateeren, dat de voorstellen in het Rapport van deze commissie, voor zoover zij de salarissen en rechtspositie van het overheidspersoneel betreffen, onaan vaardbaar zijn en dat het mogelijke dient te worden gedaan om uitvoering van de voorgestelde maatregelen te voorkomen; en besluiten, deze resolutie te pu'bli- ceeren in de pers. Hierna werd de vergadering gesloten. „Nieuwe Dag''. VERHAAL PENSIOENPREMIE. In haar geheel ten laste van het overheidspersoneel? Naar het „Volk" verneemt, is een wette lijke regeling in voorbereiding, waardoor aan de gemeentebesturen en aan de pro vinciale besturen de bevoegdheid zal wor den ontnomen, om zelf vast te stellen, welk deel van de pensioenpremie door het overheidspersoneel zal moeten worden be taald. De bedoeling zou zijn, de geheele pen sioenpremie, 'zoowel van het rijks- als het provinciale en gemeentelijke personeel ten laste van het personeel te brengen. UIT DEN UTRECHTSCHEN RAAD. De raad besluit tot aangaan van een geldleening van 1 millioen. In de gisteren gehouden gemeenteraads zitting is besloten ten laste van de gemeen te Utrecht met de N.V. Nationale Levens verzekeringsbank te Rotterda-m aan te gaan een geldleening groot een millioen, op onderhandsche schuldbekentenis, tegen een rente van 5 pet. 's jaars en een koers van 99 pet. voor den duur van 30 jaren. De storting heeft plaats 1 Sept. 1932. UIT DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. In de gistermiddag gehouden buitenge wone zitting van den Amsterda-mschen ge meenteraad is het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening, ten bedrage van vijf millioen gulden tegen een emissie-koers van 95.5 pet. en een rente voet van 5 pet. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. UITVIER VAN EIEREN. Nieuwe bepalingen. Met ingang van 15 dezer treden een aan tal bepalingen in werking ten aanzien van den uitvoer van kippen- en eendeneieren. Aan deze bepalingen die men in ex- tenso in de „Staatscourant" van gister avond vindt afgedrukt ontleenen wij: Als kantoren, waarlangs de uitvoer is toegestaan, worden aangewezen alle voor den uitvoer van goederen te water, per spoor, per tram of door de lucht openge stelde kantoren der invoerrechten en voorts die te Nieuweschans, Ter Apel- grens, Coevorden, Glanerbrug, Kotten, Heurne, Dinxperlo, Gendringen, 's-Heeren- burg, Babberik, Beek (bij Nijmegen), Hek kens, Wezelsohe Barrière, Tegelen, Maal- broek, Ylodorp-Rothenbach, Waubacht, Locht, Oud-Vroenhoven, Roosteren, Itter- voort, Reuesl, Wernhout, Clinge Koe wacht, j-Jb'is. Ten aanzien van de controle wordt be paald, dat aanvragen schriftelijk moeten worden gezonden aan den Rijkspluimvee- teeltconsulent, directeur van het Rijksin stituut voor Pluimveeteelt, te Beekbergen, die verplicht is zoo spoedig mogelijk, na dat de kosten van de controle aan hem zijn betaald, de aanvragen te behandelen. De kosten bedragen tien cent per hon derd eieren, met een minimum van 15. INVOERBEPERKING BOTER. De wet in werking getreden. In het „Staatsblad" is afgekondigd de wet van 25 Juli tot regeling van den invoer van boter. Zij is met ingang van Zondag j.l. in wer king getreden. DE BOTERKWESTIE. Voortzetting der onderhandelingen in Den Haag. Vandaag zal te 's-Gravenhage een Duit- sche deglatie aankomen, ten einde de be sprekingen over de boterkwestie voort te zetten. LEEUWARDER BOTERNOTEER ING. Heden 78 cents per K.G. De boternoteeringscommisie deelt mede, dat de Leeuwarder boternoteering voor vandaag is vastgesteld op 78 ets. per K.G. (Wij herinneren er aan, dat op dezen ex port-prijs der boter nog de accijns komt. En natuurlijk komen er ook nog handels- onkosten en -winst op). HET NATIONALE PADVINDERS KAMP. De laatste dag is waarlijk een gloriedag voor het zoo wel geslaagde nationale pad vinderskamp geworden. Het weer was zoo mooi, als de stoutmoedigste kampeerders- verwachting zich maar had kunnen wen- schen en toen gistermiddag om twee uur de rally en de demonstraties voor Lord Ba den Powell, den hoofdverkenner van de wereld, zouden beginnen, waren er dui zenden belangstellenden om het demon- stratieveld verzameld. In het officieele palviljoen hadden zich, behalve de voormannen van de Neder landsche padvinderij en h$t kamp, ver schillende bekende personen uit ons land vereenigd, o.a. graaf van Lynden van San- denburg, de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. dr. van Ivarnebeek, de commissaris der Koninging in Zuid-Hol land, jhr. Loudon, onze gezant te Parijs en de Zweedsehe gezant, deken van het corps diplomatique. Voor de hoofdtribune was het muziek korps van de huzaren opgesteld. Toen Lord Baden Powell vergezeld van vice-admiraal Rambonnet naderde hief deze het Wilhel mus aan, door alle aanwezigen staande aangehoord. Onmiddellijk hierop beg-on het défilé in de eerder, na de officieele opening, be schreven orde. Daarna brachten de geza menlijke troepen den chef-seout hun eigen aardige hulde in den vorm van een rally, die met bijzondere geestdrift werd uitge voerd en een oogenblik van waarlijk ont róerenden aard vormde. Lord Baden Po well, die dit alles staande en onophoudelijk groetende had gevolgd, gaf, toen de rally met de gebruikelijke yell te zijner eere was besloten, het teeken, dat de jongens moes ten gaan zitten en hield een kernachtige, dank zij de versterking en de overal op het veld geplaatste luidsprekers, alom ver staanbare rede. Hij sprak er zijn voldoe ning over uit temidden van de padvinders te zijn, betuigde zijn bijzondere tevreden heid over hun uiterlijk, houding en optre den, roemde de voortrekkers, die 't kamp hebben ingericht, de op den achtergrond opgestelde leidsters van de meisjesgezel len en de leiding van het kamp en toonde zich hoogst ingenomen met den vooruit gang van de padvindersbeweging in Ne derland, waaraan hij nog nader uitdruk king gaf door aan vice-admiraal Rambon- net, den hoofdverkenner van de Neder landsche padvinders, de hoogste onder scheiding van de padvinderij, den zilve ren wolf, ter hand te stellen. Hij nam het onderscheidingsteeken van zijn eigen hals en legde het vice-admiraal Bambonnet on der daverend gejuich van de padvinders om.' Bijzondere toejuichingen gingen er ook uit de padvinder en het publiek op toen Lord Baden Powell zeide, dat de padvin derij, wel verre van oorlogsinstelling te zijn, den vrede dient, daar zij de jeugd van de verschillende naties te za-men brengt en verbroedert. Ü9 jubel over de rede van Lord Baden Powell geluwd zijnde, verzamelden de troe pen zich weder in hun gewone formatie en ruimden het veld, waar nu onmiddellijk de demonstraties begonnen. De volgorde was eenigszins anders dan de vorige maal. Met het bouwen van een brug en van uitkijktorens en tenten werd begonnen. Aardige nummers, als behendig heidsrijden op rijwielen, rijwielpolo, gym nastiek, het bouwen van vlaggenmasten en springen en duikelen (vooral dit had groot succes) enz., sloten hierbij aan. Kortom, het was een bijzonder levendige en amu sante voorstelling, die het publiek in de hoogste mate boeide en telkens hartelijk applaus uitlokte. Onderwijs verliet Lord Baden Powell in stilte het demonstratieveld en begaf zich naar de .Witte Brug, om daar, in intiemen kring, eenige personen te ontvangen en wat te rusten. Gisteravond was er in het Kurhaus een officieele maaltijd ter eere van Lord Ba den Powell en na afloop daarvan is deze nog eens verschenen bij 't afscheidskamp- vuur, dat wederom geweldig druk bezocht was en tot een demonstratie van genegen heid aan den „Grijzen Wolf" uit Engeland en de Nederlandsche leiders is geworden. Heden wordt het kamp opgebroken en keeren de padvinders huiswaarts. „N. R. Crt." Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. B. en W. van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het ver zoek van: a. de N.V. Fabriek van suikerwer ken enz. voorheen Gebrs. Pel, om vergunning tot het oprichten van een fabriek van suiker werken in de perceelen Morschweg Nos. 50 58; b. de firma G. R. van Alphen om vergun ning tot het oprichten van een banketbakke rij in het perceel Nieuwe Rijn no. 62 en Hooigracht no. 2; c. de N.V. Sajetfabriek P. Clos en Leembruggen om vergurining tot het oprichten van een sajetfabriek in het perceel Langegracht no. 5; de N.V. Nederlandsche Rotogravure Mij. om vergunning tot het op richten van een koperdiepdrukinrichting in de perceelen Galgewater nos. 22-24, Noordeinde nos. 10, 10a en 12 en Weddesteeg nos. 3, 5, 5a, 7, 9, 11, 13 en 15, is verdaagd. j B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan Th. C. J. den Hollander en rechtverkrij genden tot het oprichten van een zuivelinrich- ting in het perceel Kooilaan no. 2. AGENDA De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Aug. a.s. waargeno men door apotheekG. H. Blanken, Hooge- woerd 171, telef. 502. HET WEER OP ZONDAG. Bij het warme, zonnige zomerweer dringt zich meer dan ooit de vraag aan ons op: Zal 'het nog eenigen tijd zoo mooi blijven? De meteoroloog zou daarop liefst een stel lig antwoord geven, maar ditmaal moet er op gewezen worden, dat de plotselinge warmte-ontwikkeling over een groot ge bied zeer licht tot min of meer uitgebreide storingen aanleiding kan geven, die een paar dagen noodig hebben om voorbij te trekken. Er is wel in den laatsten tijd een algemeene neiging tot mooi en warm weer, voornamelijk over Midden-Europa, waaraan op goede weerkundige gronden een lange- ren levensduur moet worden toegeschreven, maar onder de nu in West-Europa ingetre den weersomstandigheden moeten wij ern stig rekening houden met locale storingen. Een paar dagen geleden was er geen be zwaar nog eenigen tijd mooi weer te voor spellen. Thans is echter de algemeene weerstoestand in West- en Zuidwest-Europa zoodanig gewijzigd, dat we van een ver broken evenwicht moeten spreken, waar van we nog verrassingen moeten verwach ten (indien deze niet reeds gekomen zijn). Er heeft zich namelijk in Z.W.-Europa en over Engeland een hitte-gebied ontwikkeld, dat hoogstwaarschijnlijk tot verdere uit breiding van de reeds in Frankrijk begon nen onweders over Engeland, ons land en omgeving aanleiding zal geven. De dalen de beweging van den barometer wees gis teren nog op een verdere ontwikkeling van den oweerstoe-stand. Daarop zal ongetwij feld een afkoeling volgen, misschien reeds vóór Zondag. Het is echter volstrekt niet zeker, ja zelfs op goede gronden onwaarschijnlijk, dat deze afkoeling lang zal duren, zoodat de kans op een spoedig herstel van het mooie weer heel groot moet worden geacht. Een en ander maakt echter, dat de vooruitzich ten voor het week-einde onzeker zijn. Wat niet gecontinl zal worden. Naar wij vernemen, zal niet worden over gegaan tot contingenteering van den in voer van staaldraadkabel, ijzer- en staal- touw, rijwielen, frames en motorrijwielen, triplex en dergelijk hout, gloeilampen, ge zaagd naald- en kisthout, aardewerk, te« gels en vuurvast materiaal. Gevaarlijk Duitschland? Men schrijft uit West-Duitschland aan de „Msbd.": De politieke relletjes, welke zich den laatsten tijd vooral in het Noorden en Oosten van Duitschland voordeden, heb ben in het buitenland bij velen de mee ning doen postvatten, dat de publieke veiligheid, in het bijzonder voor den bui- tenlandschen bezoeker, in gevaar is. In heel het gebied van het rijk zijn de autoriteiten den toestand volkomen mees ter. Tegenover eventueele bezorgdheid voor het Nederlandsch-Duitsche reizigersver keer moet worden vastgesteld, dat juist in West-Duitschland volkomen rust heerscht. Aan den Neder-Rijn, het gebied, dat voor het Nederlandsche vreemdelingenverkeer het meest in aanmerking komt, zijn tot nog toe geen daden van politieke terreur voorgekomen. Zelfs de verkiezingsstrijd is hier geheel rustig verloopen. Nu bovendien de rijksregeering strenge straffen voor po litieke gewelddaden in uitzicht heeft ge steld, kan men aannemen, dat ook in het overig gedeelte van Duitschland volledige rust en orde zullen terugkeeren. Het vacantie-vreemdelingenverkeer van Nederland naar Duitschland en ook de be devaarten vinden in het Westen des rijks even vreedzame toestanden als voorheen. Het Katholieke Dagblad! IN ELK KATHOLIEK GEZIN

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2