LICHTZIJDEN VAN 'S WERELDS SCHIMMENSPEL 23ste Jaargang VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1932 No. 7Z77 S)e ÊciddeHeGoti/ïcmfc DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent* met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V De Katholieke jeugd en de sport. De toekomst is buitengewoon mooi. Wij durven deze profetie doen, omdat het heden ons, naar onze meening, zoovele aanwijzingen daarvoor geeft. De toekomst is buitengewoon mooi omdat er na een periode van geestelijke inzinking, van slapheid en halfheid, van vermenging tusschen Christendom en mam- monisme, van een water-en-melk practijk in de beleving der Christelijke beginselen waaraan betrekkei ij k weinigen onzer ons zich hebben weten te onttrek ken omdat er na zulk een periode o. i. moet en zal komen een tijd van openlijk en fier en consequent voor óf tegen Christus, van brute ontkenning óf be sliste aanhankelijkheid, van vinnige be strijding óf opofferende liefde, van: zonde óf deugd! Halfslachtigheid half Christen en half heiden is altijd uit den booze ge weest, maar zal in den komenden tijd. óók onmogelijk zijn, niet geduld en verdragen worden. Men zal méér: kleur moeten bekennen! En voor de toekomst, die zoo mooie èn zoo gewichtige toekomst, moet de jeugd van heden worden opgeleid en gevormd. Daarom zijn katholieke jeugdorganisa^- ties vóóral in dezen tijd zoo dringend nood- En wij bezitten die organisaties, God-zij- dank Wij hebben op de eerste plaats onze Congregaties; wij hebben op de tweede plaats onze jeugdorganisatie in velerlei anderen vorm. Wij hebben ook onze katholieke orga nisaties op het terrein van sport, gymnas tiek, e. d. En ook deze laatsten kunnen en willen wij in de katholieke jeugd-beweging niet Deze organisaties hebben niet alleen een negatief doel: de katholieke jongens en meisjes af te houden van vereenigingen, waar, door de wijze van sportbeoefening of door de onderlinge omgang, de beoefe ning van de katholieke moraal gevaar loopl. Neen, zij hebben ook en dit wordt te dikwijls vergeten! een positief doel: zij willen de katholieke jongens en meisjes opvoeden tot mannen en vrouwen, die in een gezond lichaam een gezonde ziel dragen; die de tucht en 'discipline van het sportveld of de gymnastiekzaal overbren gen in het dagelijksch leven, waarin een overwinning moet worden bevochten op tallooze moeilijkheden, die geloof en ze den belagen Zoo beschouwd en zoo moet 't worden beschouwd zijn de katholieke sport- en gymnastiekvereenigingen, opgebouwd en geleid in echt katholieken geest, zoo nut tig voor de karaktervorming der jeugd. En daarom heeft de sport- en gymnas- tiebbeweging ook de daadwerkelijke be langstelling van 'het Kerkelijk Gezag In 5t bijzonder ook van den Bisschop van ons diocees. De Bisschop, die ook in deze jeugdorga nisatie ziet een deel der katholieke orgfu- nisatie in zijn bisdom, waarvoor Hij de verantwoordelijkheid draagt, toont her haalde malen, dat deze jeugd-organisatie Zijn sympathie heeft en dat Hij daaraan Zijn steun wil verleenen. Op heel bijzondere wijze zal de Bisschop daarvan een bewijs geven as. Zondag, als Hij te Leiden komt inzege nen het nieuwe sportterrein (aan den Haagweg) van de katholieke sport- en gymnastiekorganisaties. Wij zijn ervan overtuigd, dat niet alleen de katholieke sport- en gymnastiek-min- naars zich daarover verheugen, maar dat heel katholiek Leiden dit gebeuren zal weten te waardeeren. VEERTIG-JARIG PRIESTERJUBILEUM VAN DEN HOOGEERW HEER J. C. F. JANSEN, Deken en Pastoor van Zoeterwoude. Op het feest van Maria Hemelvaart, 15 Augustus a.s., hoopt de hoogeerw. heer Joan nes Cornelis Florentius Jansen, deken en pas toor van Zoeterwoude, den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar zijn H. Priesterwijding ontving. De jubilaris maakte zijn priesterstudiën op het Klein-Seminarium Hageveld te Voorhout en op het Groot Seminarie te Warmond, waar na hij in 1892 tot priester werd gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te in 't Veld, Castricum, St. Hildegardis, Rotterdam, de Posthoorn, Amsterdam, waarna hij pastoor werd te Zuid-Zijpe en te 's Gravenhage: H. Hart. Sinds 1921 is de jubilaris deken en pastoor van Zoeterwoude. De parochie van den H. Joannes Onthoof ding bereidt zich thans voor om het jubileum van den beminden herder op waardige wijze te vieren. Bekend is, dat onze parochie zijn priesters steeds wil eeren en oude menschen kunnen nu nog met trots vertellen hoe schoon b.v. het feest van pastoor Bottemanne later bischop geworden gevierd werd. De deelname aan dit feest is ongekend spon taan. Deken Jansen is een vredelievend mensch en de groote verdienste van het rijke pastoraat is, dat de sociale vrede steeds zijn allergrootste zorg is geweest. Kennend zijn tijd ging hij met een jeugdig vuur de nieuwe richtingen als' het ware tegemoet om met zijn parochie op tijd te zijn, als een heer lijk voorbeeld van roomsch leven voor de omgeving. Zoo staan daar als schoone monumentale getuigenissen de gebouwen die spreken van den grooten ijver van dezen priester; de jon gensschool aan den Schenkelweg, het patro naatsgebouw, het Gezellenhuis, het gymnas- tiekgebouw met sportveld, waarachter het nieuwe huis reeds oprijst voor de Graalwacht. Ook het Huis des Heeren was een voortdu rende zorg voor den jubilaris. Het mooie H. Hart-monument, de vernieuwing van den on derbouw van het hoogaltaar zijn reeds tot stand gekomen. En groote klokken zullen in den toren de eerste tonen van het „Credo" luid door de lucht weergalmen, als getuigenis sen van de geloofsbelijdenis van den jubilaris. Het groote nieuwe kerkorgel zal eerst na de feesten klaar komen. Wij mogen niet ongenoemd laten de vele stichtingen die tijdens het pastoraat nog tot stand kwamen. Op godsdienstig gebied werd opgericht de Derde Orde van den H. Fran- j ciscus, de Maria-congregaties voor jongens en j meisjes; op charitatief gebied kwam de op- richting van de R.K. Wijkverpleging tot stand j Bij de bestaande standsorganisaties werd de j Vrouwenbond en de Kath, Gezellenvereeni- ging opgericht. Als bewijs van de frissche j werkkracht mogen wij niet ongenoemd laten j de krachtige steun gegeven voor de R.K. sport, bij de oprichting van de St. Jansfanfare en vooral bij de Graalwacht. De jubilaris plaatste zich nooit op den voorgrond, maar was in allen eenvoud de stuw kracht die ongemerkt velen tot grooten arbeid voor de goede zaak wist te winnen en te houden. Vooral de groote gelegenheid, gegeven aan zijn priesterlijke medehelpers tot ontplooiing van eigen initiatief, is gebleken een systeem te zijn dat tot een verantwoordelijkheidsgevoel prikkelt en tot groote daden leidt. Dit herderlijk inzicht, gepaard aan een war me hartelijkheid, in den grootsten eenvoud ge houden, voor de leidende personen, heeft vele leeken ook tot werken gestuwd en zijn paro chianen bewogen hun plicht op sociaal gebied te doen. Als priester was de Jubilaris steeds het le vend voorbeeld van den waren godsdienstzin Zoo gaat dan met recht en reden de parochie aan het einde van de reeks van 40 jaren van dit rijke priesterleven groote feesten voorbe- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Grondwetsviering in de Duitsche hoofd stad. (2de blad). De opstand in Spanje bedwongen. Ge neraal Sanjurjo gearresteerd. (2de blad). BINNENLAND. Een vergadering van het R. K. Overheids personeel over het rapport van de commis- sie-Welter (1ste blad). BERICHT. Wegens den Feestdag van Maria ten Hemelopneming zal ons blad Maandag a.s. NIET verschijnen. DE DIRECTIE. AMERIKA'S TOEPASSING VAN HET KELLOGG-PACT. Fraaie beginselverklaringen krijgen eerst inhoud bij de practische toepassing. Nog onlangs hebbe® wij er op gewezen, hoe op iedere opflikkering van hoop oen teleurstelling pleegt te volgen, en wij heb ben toen voornamelijk de schaduwzijden van dit clair-obscuur-spel onder de loupe genomen. Laten wij thans de lichtzijden eens be zien, opdat het niet den schijn hebbe, alsof er op het wereldtooneel slechts een schim menspel, ©en spel van schaduwen wordt vertoond. De jongste redevoering van den Ameri- kaanschen minister van buitenlandsche za ken, staatssecretaris Stimson, geeft ons daartoe aanleiding. Deze Amerikaansche minister heeft de zer dagen voor de Council of Foreign Re lations een redevoering gehouden, welke niet alleen bestemd was voor de ilkistre mannen, die zich onder zijn gehoor bevon den, maar over hun hoofden heen gericht was tot de geheele wereld. Er werden di rect na, afloop van de rede gedrukte exem plaren aan alle binnen- en buitenlandsche persorganen verstrekt, hetgeen bewijst, dat, wat Stimson zei, bedoeld was voor een grooteren kring. En de groote kring van volkeren, die vooral in dezen tijd de oogen strak gericht houden op hetgeen de groote broer in het Westen zegt en doet, heeft zich van deze redevoering dan ook terdege rekenschap gegeven. Wij hebben er al meer op gewezen, hoe verkeerd de houding van de Amerikanen, als volk, in z'n geheel genomen, is, om zich van de rest van de wereld afzijdig te hou den. De landen zijn te veel aan elkander gebonden door economische en industrieel e banden, zijn te veel op elkander aangewe- zen, dan dat één van hen, al is het nog zoo'n groote broer, zich van het wel en wee der overigen niets zou behoeven aan j te trekken. De Amerikanen staan nog al- i tijd op dat standpunt en dat komt tot uiting in de stemming van het Congres. Er zijn echter gelukkig aanwijzingen, dat de verder ziende leiders in Amerika, het i verkeerde van dit hooghartige standpunt gaan inzien. President Hoover heeft door de afkondiging van het bekende Hoover- moratorium verleden jaar blijk gegeven, dat hij inzag, dat het eischen van het volle pond noodlottig kon worden niet alleen voor de debiteuren, maar ook voor den crediteur. Senator Bora/h heeft zich zelfs opgewerkt tot het hooge inzicht, dat het voor een schuldeisc-her zelfs goed kan zijn, de ge heele vordering te schrappen, hetgeen voor dezen man een sensationeele bekeering DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND maakt bekend, dat in verband met de bespreking der tuindersbelangen op 2 Augustus j.l. eene conferentie heeft plaats gehad met Duitsche belanghebbenden. Bij deze conferentie bleek dat mogelijkheid bestaat tot plaatsing van orders uit Duitschland op Hollandsche augurken en tomaten, mits Nederlandsche afnemers kunnen worden gevonden, welke in staat zijn in Duitschland nieuwe orders te plaatsen, zoodat een z.g. „Austausoh" (ruiling) van waren kan tot stand komen. De Kamer verzoekt derhalve degenen die dergelijke orders voor zoover deze bij de Nederlandsche Industrie niet geplaatst kunnen worden, hebben en mede willen werken om den economisohen druk van velen te verlichten, zulks zonder eenig nadeel hunnerzijds, hiervan ten spoedigste, onder opgave van den aard en de waarde dezer orders, aan het Bureau der Kamer, Stationsweg 43 te Leiden, mededeeling te willen doen. 6018 DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND, TEN CATE BROUWER, Voorzitter. Dr. KNIBBE, Secretaris. was. En thans komt minister Stimson op een gunstig oogenblik even wijzen op de waarde van het Kellogg-pact. Dat Kellogg-pact is niet nieuw, wij we ten het. Het is in 1928 gesloten en de na ties, welke daartoe zijn toegetreden ook Amerika hebben de verplichting op zich genomen, niet langer den oorlog te erken nen als middel van nationale politiek. Zij hebben den oorlog als onwettig veroordeeld en de plicht op zich genomen, eventueele internationale geschillen op vredelievende wijze op te lossen. Dat was heel mooi; het was een begin sel-verklaring, waaruit veel goeds kon voort komen. Maar, zooals het gaat met alle fraaie beginsel-verklaringen, op de practische toe passing komt het aan. Het Chinecsch-Japansche conflict ligt nog versch bij allen in het geheugen en is eigenlijk nog steeds hangende. Dit conflict bewijst, hoe twee landen, die beiden tot het Kellogg-pact zijn toegetreden, desal niettemin elkander toch lustig in de ha ren kunnen vliegen. Zij kunnen dat des te geruster doen, om dat in het Kellogg-pact geen sancties zijn opgenomen tegen naties, die zich niet sto ren aan him plechtig gedane belofte. Nu is Amerika in dit opzicht een voor zichtig stapje verder gegaan en heeft in Januari van 1932 een nota do wereld in ge zonden, waarin het verklaarde geen rechten te zullen erkennen, welke door geweld- maatregelen van het eene land op het an dere waren verkregen. En dit beginsel, wel ke de „Stimson-doctrine" wordt genoemd, naar den opsteller der nota, is in Maart j.l. door vijftig landen plechtig onderschre ven. Een r'echtstreeksche strafmaatregel is dat wel niet, maar het is een prijsgeven van het land, dat nog dergelijke methoden toepast, aan de verachting van de publieno opinie. Het is de consequentie van het Kellogg- pact in de practijk: „Wij billijken den oorlog als middel niet, en wij zullen de door dit- onwettig middel bereikte vruchten ook nimmer erkennen". Thans heeft Stimson hier nog eens op gewezen en aangegeven, dat Amerika van plan is om op dezen weg voort te gaan. M-a.w. Amerika wenscht niet, dat het Kel logg-pact een fraaie maar doode letter wordt, het wil, dat het leven aal. En de eenige manier om het Kellogg-pact in le ven te houden, is de publieke opinie er lingen, die de landen dwingen om op een bepaald moment op een bepaalde manier in te grijpen. Want daar komt toch niets van terecht. Dat ligt geheel in de lijn van de Ame rikaansche politiek van „no entanglements", geen verwikkelingen, Amerika wil zich niet van te voren binden, het wil vrijheid heb ben, om te handelen naar bevind van za ken. In zeker opzicht heeft Amerika gelijk. Want vooreerst is het zeer moeilijk precies vast te leggen, in welke mate elk land aan militaire of economische sancties moet meewerken. Bij elk conflict zijn de belan gen der diverse naties hemelsbreed ver schillend en bij elk nieuw conflict zijn tel kens andere mogendheden in het spel, waarbij het kan voorkomen, dat ©en rijke mogendheid slechts weinig belang en een arme mogendheid daarentegen veel belang bij de zaak heeft. Vervolgens is het van groote beteekonis op welk moment e©n conflict uitbreekt; niet op elk oogenblik kan een land even krachtig ingrijpen. Daarom is de doeltreffendste sanctie de moreele sanctie, de publieke wereld-opinie. Iedere krachtige inroeping van deze on-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1