DE OLYMPISCHE SPELEN TE LOS ANGELES. VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1932 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 „Zus Braun" en Puck Oversloot plaatsen zich DE HOLLANDSCHE ROEIERS IN DE FINALE (Van onzen bijzonderen correspondent). DE OLYMPISCHE ZWEMWED STRIJDEN. PROGRAMMA VOOR HEDEN. 400 meter vrije slag dames. Los Angeles, 11 Aug. Heden vonden ïn het Olympisch Zwem stadion voor 5000 toeschouwers de series 400 meter vrije slag voor dames plaats, waarbij ook werd deelgenomen door onze vertegenwoordigsters Mevr. Philipsen Braun en Puck Oversloot. In haar series kwamen beide zwemsters als tweede aan en plaatsten zich dus voor de demi-finales In de eerste serie ontstond een scherpe strijd tusschen Miss Cooper, Miss Forbes en Mile Godard, waarbij bleek, dat de drie dames op dezen afstand elkaar in kracht niets toegaven. Op de laatste baan wist Miss Cooper haar voorsprong in een ver diend© overwinning om te zetten met Miss Forbes op de tweede plaats en de Fransche kampioene als derde. De uitslag luidde: 1. Mise Cooper, En geland tijd 5 min. 56.7 sec.; 2. Miss For bes, V. S„ tijd 5 min. 57.8 sec.; 3. Mile Go dard, Frankrijk, tijd 5 min. 58 sec. In de tweede serie zwom mevr. Philip senBraun tegen de sterke Amerikaan- sche Helen Madison. Het tempo was heel wat sneller dan in de eerste serie en de tijden van beide zwemsters lagen dan ook een stuk beneden die der zwemsters uit de eerste serie. Toch dient nog te worden opgemerkt., dat Mevr. PhilipsenBraun lang niet alles gaf en zich tevreden stelde met een goede tweede plaats. Hiermede heeft zij zich geplaatst in de demi-finale. De uitslag luidde: 1. Helen Madison, V. S. tijd 5 min. 44.5 sec.; 2. Mevr. Philip senBraun, Nederland, tijd 5 min. 50.2 sec.; 3. Miss Edwards, Canada, geen tijd. In de derde serie kwam ook Puck Over sloot tegen een zeer sterke Amerikaansche zwemster. Hoewel Miss Kight V. S. met flinken voorsprong won, plaatste Puck Oversloot zich met een goeden tijd. van 5 min. 50.3 sec. op de tweede plaats. Dus ook onze tweede vertegenwoordigster in dit nummer is gekwalificeerd voor de demi finale. Deze tweede plaats is slechts' verkregen na bevigen strijd met Miss Bult, Australië, die een zelfde tijd maakte. De tijd van Miss Kight was 5 min. 40.9 sec. hetgeen een nieuw Olympisch record beteekende. Het oude Olympische record stond op naar van Martha Norelius V. S., welk record vanzelfsprekend ook in Am sterdam op de Spelen is gevestigd. De uitslag der 3e serie luidde: 1. Miss Kight Y. S. tijd 5 min. 40.9 sec.; 2. Puck Oversloot, Nederland, tijd 5 min. 50.3 sec.; 3. Miss Bult, Australië, tijd 5 min. 50.3 sec. Gemeld kan nog worden, dat zoowel Mevr. PhilipsenBraun als Puck Over sloot zich in uitstekende conditie bevin den. PUCK OVERSLOOT, die zich wist te plaatsen in de 400 m. vrije slag. In de vierde serie had Mej. Maakal, Z. Afrika, het niet moeilijk en won zooals zij wilde. De uitslag luidde: 1. Mej. Maakal, Zuid- Afrika, tijd 5 min. 53.9 sec.; 2. Mej. Ander sen, Denemarken, tijd 6 min. 5.1 sec.; 3. Mej. Marioka, Japan, tijd 6 min. 7.4 sec. Voor de demifinales zijn dus geplaatst de Nederlandsche zwemsters Mevr. Phi lipsenBraun en Puck Oversloot, verder de Amerikaansohe zwemsters Helen Ma dison, Miss Kight, Miss Forbes, de Zuid- Afrikaansche zwemster Mej. Maakal, de Engelsche zwemster Miss Cooper, Mej. Andersen, Denemarken en de snelste der de Miss Bult Australië. 8 uur: Turnen, schermen, roeien rui- sport. 9 uur: Verspringen dames, beslissing, boksen, schieten. 11.30 400 M. vrije slag voor dames, 11.55 Waterpolo. 12 uur: Zeilen. 13 uur: Schermen, roeien. 14 uur: Boksen. 14.30 Lacrosse-demonstratie. 15 uur: 200 M. borstzwemmen voor heeren, demi-finale, 15.20 1500 M. vrije slag voor heeren, demi-finale. 16.20 100 M. rugzwemmen, beslis sing. 16.35 4 X 1°° M. vrije slag voor da mes, beslissing. 16.55 Waterpolo. 20 uur: Boksen. Men houde er rekening mede, dat het programma de laatste dagen ge wijzigd is. Red.). MEVR.. PHILIPSEN—BRAUN, alias „Zus Braun", die wel voor de finale geplaatst werd, maar blijkbaar volgens de opgegeven uitslagen niet uitkwam. 1500 meter heeren. De meeste zwemmers, die op de 400 meter vrije slag heeren waren uitgekomen, kwamen ook in het nummer 1500 meter vrije slag uit, waarvan de series heden ge zwommen werden. Reeds in de eerste serie werd hevige strijd tusschen de sterren geleverd. Kita- moera, Japan, wist nog uiteindelijk met een flinken «voorsprong te winnen van den Amerikaan Crabbe, den winnaar van de 400 meter vrije slag. Het verschil tusschen Crabbe en Taris, die reeds op de 400 meter zulk een feilen strijd hadden laten zien, was ook nu weer gering. Met miniem verschil werd Crabbe tweede, de tijd van Taris bedroeg slecht® 1 sec. meer. De uitslag der eerste serie luidde: 1. Kitamoera, Japan, tijd 19 min. 55.2 sec.; 2. Crabbe, V. S„ tijd 20 min. 0.1 sec.; 3. Taris, Frankrijk, tijd 20 min. 1.1 sec. In de tweede serie werd de Amerikaan Christie gemakkelijk eerste. Doch ook ditmaal ontspon zich voor de tweede en derde plaats een hevige strijd. Na 800 meter lagen Charlton en de Japanner Ishi- harada vrijwel gelijk. Op de rest van den afstand slaagden geen van beide zwem mers er in uit te loopen en zij kwamen dan ook precies gelijk aan, met dezelfden tijd. De uitslag der tweede serie: 1. Christie V. S„ tijd 19 min. 58.4 sec.; 2. Charlton Australië, tijd 20 min. 9.5 sec.; 3. Ishi'hara- da, Japan tijd 20 min. 9.5 sec. Finale 100 meter rugslag dames. De 100 meter rugslag voor dames, eind strijd, vond hierna plaats. De Amerikaansche Miss Holm wist den eindstrijd te winnen in den tijd van 1 min. 19.4 sec., dus ruim 1 sec. langer, dan zij er over deed in de eerste «crie van dit num mer. De einduitslag luidde: 1 en Olympisch kampioene Miss Holm V. S. tijd 1 min. 19.4 sec.; 2. Miss Bonnie Mealing, Austra lië, tijd 1 min. 21.3 sec.; 3. Miss Davies, Engeland, tijd 1 min. 22.5 sec.; 4. Miss Harding V. S., tijd 1 min. 22.6 sec.; 5. Miss Cooper. Engeland, tijd 1 min. 23 sec.; 6. Miss Mae S'hee, V. S. tijd 1 min. 23.2 sec. Mevr. PhilipsenBraun had zich door haar serie te winnen in den eindstrijd ge plaatst, doch in het door ons uit Los Ange les ontvangen telegram staat zij niet bij de uitslagen vermeld. De mogelijkheid be staat, dat zij niet aan den start is versche nen, doch omtrent de reden daarvan tas ten wij nog in het duister. Bijzondorheden daaromtrent zijn op dit moment nog niet bekend. 200 meter schoolslag heeren. De zwemwedstrijden werden voortgezet met de series 200 meter schoolslag voor heeren. Ook op dit nummer toonden de Japan ners hun krachten en alle drié zwemmers wisten de demifinale te bereiken. De uitslag der eerst© serie luidde: 1. Tsoeroeta, Japan, tijd 2 min. 46.2 sec.; 2. Adjaladi Phüippijnen, tijd 2 min. 49.9 sec.; 3. Cartonnet, Frankrijk, tijd 2 min. 50.8 sec.; 4. Francis V. S. tijd 2 min. 57.2 sec.; 5. Hevner Zweden tijd 3 min. 0.7 sec. De uitslag der tweede serie luidde: 1. Koiki, Japan, 2 min. 46.2 sec.; 2. Sietas, Dyitschland, tijd 2 min. 51 sec.; 3. Cara- bello, Argentinië, tijd 2 min. 55.4 sec. De derde, serie had het volgende resul taat: 1. Ildefonso, Philippijnen, tijd 2 min 53.7 sec.; 2. Spence, Canada, tijd 2 min. 56.5 sec.; 3. Schoebel, Frankrijk, tijd 2 min. 56.6 sec.; 4. Paulsen V. S. tijd 3 min. 0 1 sec. De vierde serie bracht een overwinning van den bekenden Finschen zwemmer Rheingoldt met een tijd van 2 min. 53.7 sec; 2. Nagakawa, Japan, tijd 2 min. 55 sec. Demi-finales 100 meter rug- zwemmen heeren. Hierna werden de demi-finales 100 me ter rugslag heeren gezwommen. Uit de se ries hadden zich geplaatst de Japanners Kiyokawa, Irye en Kawatsoe, verder de Amerikanen Kerber, Zehr en Chalmers, Kueppers, Duitschland, Caisson, Noorwe gen en Bourne Canada. De uitslag der eerste demi-finale luid de: 1. Kiyokawa, Japan, tijd 1 min. 9 sec.; 2. Kueppers, Duitschland, tijd 1 min. 9.8 sec.; 3. Kawatsoe, Japan, tijd 1 min. 10.2 sec.; 4. Chalmers, V. S. tijd 1 min. 11.6 sec.; 5. Carllson, Noorwegen, tijd 1 min. 13.3 sec. Tweede demi-finale: 1. Irye, Japan, tijd 1 min. 10.2 sec.; 2. Zehr, V. S., tijd 1 min. 11.6 sec.; 3. Kerber V.S., tijd 1 min. 13 sec. Uit beide halve finales werden de drie eersten in den. eindstrijd geplaatst. Waterpolo-wedstrijd. Het slot der zwemwedstrijden werd ge vormd door een waterpolo-wedstrijd tus schen Hongarije en Amerika. Hamonai, Halssay en Vertesy (2 maal) gaven den Hongaren een 40 voorsprong. Na de pauze waren zoo mogelijk de Hon garen nog sterker. Nog drie maal wist Vertesy het doel der Amerikanen te door boren, zoodat Hongarije tenslotte won met 70. DE OLYMPISCHE ROEI- WEDSTRIJDEN. REPECHAGE-WEDSTRIJDEN. De Hollandsche twee zonder stuurman in de finale. Heden vonden op de roeibaan te Long I Beach repechagewedstrijden plaats, waar bij 8000 toeschouwers tegenwoordig waren Het reglement was in zoo verre gewij zigd, dat repechagewedstrijden zouden worden gehouden voor alle ploegen, die geen winnaar waren geworden in de heats, ongeacht of zij tweede, derde of vierde aankomende waren geweest. Besloten was behalve de winnaars der heats ook de beide eerst-aankomenden der repechage in den eindstrijd te plaat sen. Na de herkansingsrace van het nummer vier met stuurman vond de wedstrijd in de twee zonder stuurman plaats, waarin Holland dus nog een kans kreeg om zich voor de finale te kwalificeeren. Aan den start verschenen Nieuw Zee land, Vereenigde Staten, Frankrijk en Ne derland. De Triton-twee had de baan, wel ke het verst van-de tribunes af is gelegen. Nieuw Zeeland nam de leiding en Hol land lag op de tweede plaats, voorname lijk door de ongunstige baan, daar deze het meest wind bood. Op de helft der baan lag Nieuw Zeeland nog steeds voor met Frankrijk op de tweede plaats, daar achter Amerika en tenslotte Holland. Roe- lofsen en Rocll gingen toen 't aantal sla KELLENBACH, dc „chef de mission", op wiens leiding de Hollandsche ploeg te Los Angeles ernstige en naar de laatste be richten melden gegronde aanmerkingen heeft. gen verhoogen en brachten het op 32 per minuut. Zij liépen in en op de 1400 meter passeerden zij de Amerikaansche twee. Op 200 meter voor de finish zetten de beide Hollanders een prachtigen eindspurt in. Zij schenen tactisch him krachten ge spaard te hebben voor de laatste paar honderd meter. Zichtbaar liepen zij op Frankrijk en 'Nieuw Zeeland in. Op sohit terende wijze passeerden zij tenslotte Frankrijk, doch niet tevreden met J© tweede plaat® passeerden zij direct daar op ook Nieuw Zeeland en met een voor sprong van een halve lengte ging onze twee het eerst door de finish. Deze fraaie overwinning werd door de toeschouwers hartelijk toegejuicht. De tijd van de Hol landers was 8 min. 10 sec,, dus tamelijk hoog in vergelijking met den tijd, welke zij in den heat hadden gemaakt. Toch heeft men hier den indruk, dat de Triton-twee in de finale een goede kans maakt op een der prijzen. In den eindstrijd komen dus uit Polen, Engeland, Nederland en Nieuw Zeeland. De uitslag luidde: 1. Nederland tijd 8 min. 10 sec.; 2. Nieuw Zeeland, tijd 8 min. 11.4 sec.; 3. Frankrijk tijd 8 min. 13 sec.; 4. Vereenigde Staten tijd 8 min. 23 sec. Repechage vier met stuurman. In de herkansingsrace vier met stuur man verschenen aan den start Duitsch land, Japan, Nieuw Zeeland en Vereenig de Staten. Het resultaat was: 1. Nieuw Zeeland tijd 7 min. 38.2 sec.; 2. Duitschland, tijd 7 min. 3S.8 sec.; 3. Vereen. Staten tijd 7 min. 41.6 sec.; 4. Japan, tijd 7 min. 47 sec. De finale bevat dus de volgende lan den: Italië, Polen, Nieuw Zeeland en Duitsohland. NEDERLANDSCH ZEILSUCCES. De „Holland" derde prijs. In het eindklassement heeft de Hollan der Maa® met de „Holland" in de Star- klaese den derden prijs gewonnen. De eind-uitslag in de Starklasse luidde: 1. en Olympisch kampioen Cray V. S., met de „Jupiter" 38 punten; 2. en 3. Serboulot Frankrijk met de „Trema-ntain" en Rat- sey, Engeland, met de „Joy", ieder 29 pun ten; 3. Maas, Nederland, met „Holland" 26 punten. HET OLYMPISCH HOCKEYTOURNOOI Britsch-lndië Olympisch kampioen. De laatste wedstrijd van het Olympisch hockeytournooi werd hedenmiddag ge speeld tusschen Britsch-lndië en de Ver eenigde Staten. Britsch-lndië won met niet minder dan 241. Britsch-lndië is Olympisoh kampioen. De eindstand van het tournooi luidt: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Britsch-lndië 2 2 352 4 Japan 2 1 1 1013 2 Vereen. Staten 2 2 333 DE OLYMPISCHE GYMNASTTEK- WEDSTRIJDEN. Het landentournooi in het turnen is afgeloopen. Daarbij is Italië Olympisoh winnaar geworden met 5418.50 punten. Het eindklassement hiidde, waarbij dus alle vijf wedstrijden aan de afzonderlijke toestellen tezamen worden gerekend: 1. en Olympisch winnaar Italië 5418.50 pun ten; 2. Vereenigde Staten 5222.75 punten; 3. Finland 5097.75 punten; 4. Hongarije, 4656.50 punten; 5. Japan 4020 punten. De beste turner in het totaal klassement was Neri, Italië. RUITERSPORT. De Dressuurproef. Ds voorloopige uitslag van de dressuur proef der Olympische ruiterwedstrijden luidde: 1. Lesage, Frankrijk; 2. Marion, Frankrijk; 3. Tuttle, V. S. De Zweed Sandstroem heeft een pro test ingediend, waaromtrent nog geen be slissing is ingenomen. ZWEMMEN De Zijl. Het programma voor de Dualraeet tegen G.Z.C. op Zaterdag 13 Augustus a s. luidt als volgt: 3 X 50 Meter Wisselslag Dames, idem idem Heeren. idem idem adsp. Jongens. 5 X 50 Meter vrije slag Dames, idem Hem Heeren. idem idem adsp. Jongens. Vervolgens zullen 2 Polo-wedstrijden worden gespeeld en wel: De Zijl I G.Z.C. II; De Zijl II—G.Z.C. III. Door een supporter is een beker beschik baar gesteld. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Diploma Reddingzwemmen. Woensdagavond werden in de Zwemin richting aan den Hooge Rijndijk de proeven afgelegd voor reddingzwemmen. Voor Di- ploma A slaagden de heeren Dieben en Meuleman, voor Diploma B de heeren Phi- lippo, le Rute en Niekerk. De crhecte voor de Leidsche Reddings- brig.if's Zaterdag 1.1. gehouden bracht een i bati", saldo op van f 125.63, terwijl tevens 8 nieuwe leden zich opgaven. WATERPOLO HET Y—DOLFIJN S-2. Gisteravond vond in het Sportfondsen- bad te Amsterdam de eerste ontmoeting plaats tusschen de eerste zeventallen van Het Y en Dolfijn om het kampioenschap van Nederland. Als er eenigon tijd gespeeld is, krijgt v. d. Bosch (Y) den bal die doorgeeft naar van Oostrom Soede, die op zijn beurt weer door geeft aan Koehler die zijn club met een fraai schot de leiding weet te geven (10). Door beide partijen wordt strak gespeeld. Als v. d. Bosch weer den bal in handen krijgt weet hij het tweede doelpunt to sco ren. (20). Beide doelverdedigers krijgen daarna eenige fraaie ballen te verwerken. Van Oostrom Soede hindert binnen de 2 Meter-lijn zoodat v. d. Velde (Dolfijn) een vrije worp krijgt en er 21 van maakt. Uit een corner maakt daarna de Bohlan- der met een fraai schot er 31 van. Met dezen stand gaat de rust in. Na de rust wordt er zeer ruw gespeeld. Stender en v. d. Bosch moeten het water verlaten, die kort daarop gevolgd worden door Bohlander en Kuiper Ook v. d. Velde moet er uit. Het Y speelt nu met 5 Dolfijn slechts met 4 man. Het Y weet hiervan te profiteeren en Koë brengt den stand op 41. Mueller krijgt nu de bal en maakt er 4—2 van. Er zijn nog eenige minuten to spe len en Dolfijn zet er alles op om gelijk te maken. Dit gelukt echter niet. Tenslotte weet Bohlander nog eens te scoren en het einde komt dan met 52 overwinning voor het Y. Voor dezen wedstrijd vond nog een ont moeting-plaats tusschen het Y 2 en Dolfijn 2 welke door Dolfijn 2 met 51 gewonnen werd. Een en ander werd afgewisseld mot eeni ge zwemnummers. DE ZIJL KAMPIOEN 3e KLASSE. Protest toegewezen. De protest-commissie heeft besloten de uitslag van den wedstrijd De Zijl IC. J. M. V. I te wijzigen en het protest van „De Zijl" toe to kennen. De uitslag wordt 1—0 voor „De Zijl". Hiermede is De Zijl I kampioen van haar afdeeling geworden, waardoor zij met A. Z. uit Alphen aan den Rijn moet spelen om een plaats in de 2e klasse. LAWNTENNIS DE INTERNATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN TE HAMBURG. De uitslagen van gisteren luiden als volgt Damesenkel: Krahwinckel slaat Schom- brgk 64, 63. Rollin Oouquorque sl. Heyloy 6—4, 75. Pajot sl. Rosambert 63, 6—2. Adamoff sl. Hom 6—3, 6—1. Heerenenkelspel: Crawford sl. Fe ret 6— 2 6—2, 63. Boussus sl. Rogers 62, 6—4,64. Oramm sl. Lec 64, 63, 75. VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALBOND. DISTRICT LEIDEN VAN DEN D. H. V. B. Buitengewone ledenvergadering. Door het bestuur van het District Lei den was voor gisteravond een algemeene ledenvergadering uitgeschreven, welke gehouden werd in „Den Burcht" te Leiden. Te ruim half negen opende de Voor-z., de heer A. H. Schrama, de niet druk be zochte vergadering, met den Ohr. groet, heette allen wolkom, in het bijzonder ka pelaan H. Bangert, en zeide dat deze bij eenkomst ten doel had om van gedachten te wieden over plannen, in verband met de herdenking van het 10-jarig bestaan van het District op 16 Sept. a.s. Alvorens de besprekingen daarover te openen gaf spr. eerst den secretaris gelegenheid tot het lezen der notulen van de vorige jaar vergadering, welke, zonder opmerkingen, werden goedgekeurd. De Voorz. zette daarna uiteen het plan, hoe het Bestuur zich had ingedacht het 2e lustrum te vieren. In de eerste plaats: het vertegenwoordigend Junioren-elftal van het Leidsche District tegen een dito van dat van Den Haag. Voorts een wedstrijd, tusschen twee senioren-elftallen, samen gesteld uit spelers uitkomende in do.R. K. F. en D. II. V. B. Als datum werd ge noemd 18 Sept., waarop bedoelde wedstrij den zouden gespeeld worden. Aan de bosprekingen werd deelgenomen door de afgevaardigde van S. J. C., welke zeide bezwaar te hebben tegen eventueel te spelen proefwedetrijden; terwijl de af gevaardigde van Teijlingen bezwaar maak te tegen de data, waardoor zij in gedrang kwam met de door haar dan te houden athletiekwedst rijden. Het resultaat was dat als datum werd vastgesteld 18 Sept. Teijlingen zal trachten haar wedstrijddag te verzetten. De te spelen voetbalwedstrijden lever den stof voor besprekingen op, waaraan, ook door anderen nog word deelgenomen. Tenslotte werd besloten dat zullen ge speeld worden drie wedstrijden: le. District-elftal Leiden tegen het dito van Haarlem, dat voor deze gelegenheid zal worden aangezocht; 2e. District D. H. V.B.-elftal tegen een nader aan te wijzen R. K. F.-elftal; 3e. Het vertegenwoordi-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11