„ONZE" ONDEUGD. Wij vrouwen-vinden het alles behal ve prettig als men ons minder lofwaar dige eigenschapen toeschrijft op een wijze, die onze gevoeligste snaar treft. Want als een blaam ons wordt aange rekend, alleen omdat onze medezus ters die verdienen, voelen wij ons on rechtvaardig behandeld. Is een heele sekse gebrandmerkt, alleen omdat eeni- ge eronder gerangschikt kunnen wor den? Wat is nu onze grief? D^t „ze" ons nieuwsgierig noemen! U allen weet wel, wie met dat „ze" bedoeld wordt. Nu, die noemen ons nieuwsgierig! En ze hebben er immers niet het recht toe? Waardoor zouden wij aan spraak maken op deze betiteling? Wij geven er toch niets om, te weten wat een ander raakt? Wij hooren toch niet graag spreken over onze vrien dinnen? Vooral niet het minder- vleiende dat soms verteld wordt. Wij toonen ons toch altijd onverschil lig als een of ander sensatie-jager ons een schandaaltje vertelt of als een be kende familie besproken wordt? En nooit gevoelen wij behoefte vra gen te stellen, om zoodoende aan onze nieuwsgierigheid meer voedsel te ver schaffen? We pluizen andermans zaken nooit na en denken immers altijd: die aange legenheden gaan ons niet aan? Ja, want wij zijn immers niet nieuws gierig? Durven wij dat volhouden? Durven wij dat rustig en eerlijk te beweren? Ach, het is eigenlijk niet zoo'n groo- te ondeugd. Er kan alleen zooveel kwaad uit voortvloeien. Het feit al leen, dat we graag hooren spreken over anderen en zoo gaarne weten, hoe het met anderen gesteld is, kan het groot ste kwaad niet zijn. Maar het een hangt met het ander samen en van onze vragen komt spre ken en als we zelf ons oordeel gaan uitzeggen, lokken we wellicht weer an dere woorden uit en dan wordt zoo vaak den mond voorbij gepraat Laten wij als vrouwen ons-zelf goed voorhouden, nieuwsgierig zijn is on- welvoegelijk en zeer onbescheiden. Op zichzelf lijkt het heel onschuldig maar men vervalt al spoedig in kwaad sprekerij. De weg leidt daar zoo ge makkelijk heen. Laten wij die ondeugd tegen gaan bij onszelf en bij onze kinderen. En als we ooit iemand ontmoeten, die de neiging vertoont vreeselijk nieuwsgie rig te zijn, dan zetten wij hem of haar op zijn plaats. Daar dienen wij de menschheid mee. Want het is onze plicht het kwaad te helpen voorkomen. Afgezien nu van de vraag, of deze on deugd een specifiek-vrouwelijke is, mo gen we toch wel bij de opvoeding van onze meisjes de nieuwsgierigheid flink tegengaan. Treedt die kwaal naar voren, dan moeten wij er dadelijk een stokje voor steken, door te wijzen op het onbeta melijke ervan. En, dan is er nog uw goede voorbeeld DE MODE VOOR ONZE KINDEREN Voor warme dagen is de strand- pyama een heerlijke dracht voor onze kleine meisjes en jongens. Zijn de dames gehouden deze vlot te en gemakkelijke kleeding ook wer kelijk alleen aan het strand te dra gen, onze kleuters kunnen zich ge rust permitteeren zich in hun strand- pyama's' overal waar ze spelen, te vertoonen! De slappe hoeden van gebloemde cretonne of effen gekleurd linnen blijven ook dezen zomer in de mode. Ze kleeden de kleintjes aardig en doen zoo echt zomersch aan. Veel zullen wij in het vacantie- seizoen ook de garnituurtjes van ge bloemde of geblokte stof zien. Deze garnituurtjes bestaan uit hoed en jurkje of hoed en kieltje van hetzelf de materiaal. Leuk is ook de dracht der „over- gooiers", die bovendien zooveel prac- tisch in zich hebben. Boven het kieltje of minutieuse bloesje draagt uw kleine jongen of meisje de schou derbanden, waaraan rokje of broekje bevestigd is. Er kunnen dan meerdere combina ties in gebracht worden door ver wisseling van bloesje, zoodat het kind meermalen iets nieuws of schoons kan aantrekken. GEZELLIGE HUISKAMER VAN BESCHEIDEN MIDDELEN. stopt, zoodat wij ons niet aldoor aan al die leelijke dingen ergeren. En om dat er meestal aan dergelijke leelijke dingen een of andere herinnering ver bonden is, komen wij er niet toe, deze dingen eenvoudigweg op te ruimen. Als ik bij kennissen soms zoo'n ver zameling aardewerk zie, welke den in druk maakt alsof het bewaard wordt om te gelegenertijd dienst te doen in de befaamde vroolijke keuken op de kermis, dan vraag ik mij wel eens af, waarom ze toch dergelijke voorwerpen niet geschikt maken voor het dage- lijksch gebruik en tot decoratie van 't huis. Met de speciale verven die in den handel worden gebracht, zijn zij met geringe kosten en moeite te beschilde ren, zonder dat het dressoir, de boe kenkast of de ontbijttafel „opgedirkt" wordt, wat iets heel anders is dan „sie ren". Men behoeft heelemaal niet al- lijd moderne beschilderingen, futuristi sche voorstellingen, vlakverdeelingen of dergelijke versieringen, die buiten gewoon moeilijk zijn voor een leek, op de vazen aan te brengen, doch is uw huis niet al te modern ingericht, pro beert u eens een gestvleerd takje bloe men of een dergelijk motief aan te brengen, terwijl u, als het u ten eenen- male aan schildertalent ontbreekt, in den winkel een aardige chablone kunt koopen, waardoor het schilderen een kinderspelletje wordt. Onze teekening laat u een oude aar- dewerkpot zien, die eerst een licht grond verf je heeft gekregen en daarna een bloemversiering met een gestyleerd randje, waardoor men de oude pot hee lemaal niet meer terugkent. MODE-ALLERLEI. Volgens de kalender zal het weldra „zomer" zijn en het zal dan alleen van het weer afhangen, of wij onze plannen voor de groote vacantie volgens het lang van te voren vastgestelde pro gramma kunnen afwerken. Maar of wij thuis blijven of dat wij uit logeeren gaan, verschillende nieuwe snufjes hebben wij toch noodig, want als wij b.v. aan zee wonen, of voor an deren onzer, die weer meer bij bosch en heide thuis hooren, steeds zullen wij met eiken mooien dag die de zomer ons geven zal, zoo vlug mogelijk trach ten ons huis te ontvluchten en den dag of minstens een groot gedeelte er van buiten door te brengen. Wij laten u nu enkele nieuwigheden zien, die behalve de gewone kleeren nog gemakkelijk meegenomen kunnen worden en waarvan wij ongetwijfeld veel pleizier zullen beleven. A. en B. toonen u een lumberjack. A. heeft ge breide ondermouwen, taillleband en kraag, waardoor het jack goed op zijn plaats blijft zitten en warm aansluit. Het tweede model is van peau de pêche en sluit geheel aan het lichaam aan, door het z.g. raglanmodel. Deze twee jacks zijn buitengewoon geschikt voor het strand of om te kampeeren. C. is een groote zijden sjaal, vierkant model, dat overlangs wordt gevouwen, zoodat een groot gedeelte onze rug be dekt. D. zijn een paar stevige sport- handschoenen, meer speciaal voor hen die de hockeysport beoefenen, terwijl E. en F. luchtige zomerhandschoenen zijn, de eerste van soepel kalfsleder en het tweede paar van ajour gebreide zijde. G. en H. toonen u een paar lichte en luchtige sporthoedjes, beide zijn ge makkelijk op te rollen, en nemen geen plaats weg in onze koffer, noch, als wij in ons bloote hoofd willen loopen, in onze zak. I. is een ajour bewerkte lin nen schoen, die niet alleen in wit, doch ook in grijs en bruin linnen verkrijgbaar is. Voor wandelschoen is deze met zijn breede niet te hooge hak, ideaal voor onze voet met het warme weer. J. is een stevige schoen meer geschikt voor onze jongens, terwijl K. een beetje nuf- figer model is voor onze jonge dame tjes, die er niet van houden met een wandelschoentje te loopen en liever een meer gekleed schoentje dragen. Doch dit schoentje is ook zeer luchtig en van licht soepel leer vervaardigd. groote steek. Heel aardig is ook, van dikke zijde de bloemen te leggen en deze met een dunne draad op het goed vast te hechten, men krijgt daardoor geen gaten in de stof. Het korte jasje is al heel eenvoudig te maken. In plaats van kraag en re vers heeft het jasje een sjaalkraag die in eens tot aan den zoom doorloopt. De mouw is zeer simpel en loopt naar de pols iets nauwer toe. Een paar zakken, met een biesje van de stof dwars ge nomen als garneering zijn aangebracht op dezelfde hoogte als den onderkant van het heupstuk. Een smal ceintuurtje met een gala- lithgesp vormt de eenige sluiting van het open te dragen jasje. Een ondeugend wit linnen hoedje met een lintje in de donkerste kleur van 't borduursel langs den hals fleurt het geheel nog meer op en ik twijfel er niet aan of ook de lezeressen zullen dit costuumpje allerliefst vinden. BESCHILDERDE VAZEN. Meerdere malen hebben wij potjes, stopflesschen, ja zelf aardewerkvazen enz., die wat kleur en teekening aan gaan, niet erg in onzen smaak vallen en daarom maar zoo ver mogelijk ach terin de rommelkast worden wegge Als ge in dezen tijd van bezuiniging uw huiskamer toch graag een ander aanzien zou willen geven, kan ik u eenige ideeën aan de hand doen van stoffeering met cretonne. De divan en de gordijnen zijn b.v. van groot-bloem patroon, de crapauds en de stoelen van een kleiner figuur, doch geheel in hetzelfde genre. Bij een cretonne stoffeering met een groot druk patroon wordt natuurlijk geen druk behang gebezigd, dat zou sto rend en onrustig zijn. Het cretonne moet in de heele kamer de overhand hebben en al het andere moet als om lijsting dienen. Aardig is het: behang en tapijt in de grondkleur van de cre tonne te kiezen. Doch niet slechts de groote stukken in uw huiskamer neemt gij van creton ne, ook de details: zooals uw theetafel kleed, de theemuts, eenige kussens, een schemerlampje enz. Er is op dit gebied nog zooveel te bedenken. De kamers met cretonne-stof bekleede meubels doen meestal zoo vroolijk en zonnig aan. Het is waar, nieuw is het aanwenden van cretonne- bekleeding niet, maar voor een be scheiden beurs is het verreweg de beste oplossing. Men bereikt er zoo spoedig prachtige effecten mee, bovendien is de stof niet kostbaar en uiterst sterk. De meeste patronen zijn zeer artistiek en de kleuren meestal bestand tegen de inwerking der zonnestralen. Denk eens aan, wat een voordeelen! U zult verrukt zijn, als u een goede combinatie gebruikt, over de verkregen resultaten! Wel moet u er voor zorgen, zelf als omlijsting niet storend op de kleuren combinatie te werken, want al te bru tale kleuren van uw toilet doen in het cretonne-interieur niet bepaald smaak vol aan. EEN EIKENHOUTEN EETTAFEL. Bij het inrichten van ons huis rijst onder andere ook de vraag: wat voor tafel zullen wij koopen voor de eet kamer. Het is een gewichtige vraag, omdat deze tafel geheel in den geest van de eetkamer en de overige meube len moet blijven. Onze teekening geeft u een heel nieuw model te zien, dat u zoudt kun nen nemen als het ronde en langwer pige model in uw oog geen genade maar kan vinden. Het principe is een langwerpige tafel, die vlak onder het blad twee gaten heeft. Er behooren nu twee losse stukken bij, die van twee uitsteeksels voorzien zijn. Heeft men dus gasten of heeft men een grootere tafel noodig, dan kunnen deze beide zijstukken of een van beide heel ge makkelijk in den tafelrand onder het blad gestoken worden. Deze verleng stukken zijn afgerond, of hoekig afge werkt terwijl de nerf van het hout in tegengestelde richting loopt van het tafelblad, hetgeen een buitengewoon aardig effect geeft. PAEDAGOGIEK. „Trek ten strijde tegen het begin", zoo wordt door alle paedagogen een parig voorgehouden. „Verzet u tegen de ondeugden der jeugd bij de opvoe ding, want de dwaasheid van het kind, wordt de ondeugd van den jongeman of het jonge meisje, en de misdaad van man of vrouw". Ja, het begin, de houding der opvoe ders in de eerste jeugd van het kind is wel van het hoogste belang. Is de grondslag der opvoeding eenmaal be vestigd, dan zal het verder gemakke lijker gaan op die stevige fundeering verder te bouwen. Vele opvoeders wachten op de jaren- des-onderscheids van het kind, als het kind-zelf zal leeren inzien en begrij pen, maar de innerlijke neigingen in het kind slapen niet. Die zijn reeds bezig zich te ontplooien en zich 'n weg te banen, De goede neigingen.... en de kwade. Het jonge boompje moet geleid wor den. De vruchten zijn zich reeds aan 't zetten. Ze zullen eens rijpen en het hangt van de opvoeders af of het gave, edele vruchten zullen wordn, of min derwaardige, slechte Vruchten rijpen niet in de koude, maar in de zonne-warmte. Zoo ook bij den mensch. De koesterende warmte van een vei lig tehuis, waar gestrengheid en zacht heid elkaar afwisselen en aanvullen, is de ware temperatuur voor de kinder ziel. Bij de ouder-liefde mag nimmer het gezond verstand achterstaan. Want, wie zijn kind waarlijk lief heeft, stelt het niet bloot aan de nadeelige gevol gen, welke een verkeerde opvoeding met zich sleept. En een opvoeding zon der gestrengheid, een opvoeding, waar bij de vaste, leidende hand ontbreekt, is een verkeerde opvoeding. Hoe zal men waarlijk energieke menschen kwee ken met vaste karakters, als men het kind niet geleerd heeft zichzelf in be dwang te houden en zijn wil te regelen naar de uitspraak van het gezond ver stand? EEN EENVOUDIGE WANDELJAPON. Onze afbeelding geeft u een aardige moderne groen zijden-linnen wandel japon te zien. Deze stof, het zijden linnen, is voor den zomer buitenge woon practisch, omdat het kleurecht en waschecht is, terwijl bovendien het groote voordeel er van is, dat de stof niet kreukt. De rok bestaat uit een kort recht heupstukje, waaraan de rok in plooien wordt aangebracht, die ech ter niet te diep en niet te veel in aan tal mogen zijn. Deze plooien worden halverwege vastgestikt, dat heeft het voordeel, dat de losse plooien beter blijven zitten en na het wasschen er veel gemakkelijker weer in te strijken zijn. Bovendien maken de gestikte plooien slank. De blouse onder het jasje is van wit linnen, met korte mouwen. Langs de hals. die V-vormig is, zijn van grove zijde in aardige frissche kleuren een paar bloe mmotieven geborduurd met 'n

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7