3)e £eicbelie 0ou^ont Als prof. Piccard de lucht in gaat. 23ste Jaargang WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1932 No. 727! DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2,60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. 1 Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen De nood onzer dagen. „Zetel der wijsheid, sedes sapientiae, de nood onzer dagen is de leege ijdelheid in woorden en daden, is de losbandigheid in onze huwelijken, is het verwaarloozen van onze plichten, is het gebrek aan lief de, is het verlies van zelftucht, is de ver zwakking van onze volkskracht: leer ons de wijsheid, leer ons de zelfbezinning, leer ons den innerlijken vredewij weten al wel genoeg van politiek en economie, maar leer ons bidden." Aldus de Amsterdamsche wethouder mr. Kropman in zijn rede op het Maria-congres te Nijmegen. Mgr. dr. Poels zeide gisteren op den sluitingsdag van de jaarlijksche Sociale Studieweek te Rolduc: „Als ik eerlijk mijn visie geef op de we reld dan zal het lang duren, ^er dat ge weldige complex van vraagstukken zal zijn opgelost, vooraleer we zullen komen aan de gekerstende menschheid. Het zal lang duren eer de periode van de dictatuur van het kapitaal zal voorbij gaan. Maar misschien zal het vlugger gaan, dan we denken. Waarom? Als we het alleen moesten krijgen door de politiek zou het lang du ren. Maar er is een stille kracht in de we reld, die in de menschen de broeders en zusters van zichzelf doet zien in God. Als deze stroom begint te werken en millioenen aansteekt met den haat tegen onrecht, dan kan het wel gaan. Dat gebeurt. Het is gebeurd door Chris tus en de apostelen, Eén mensoh bekee- ren iB reuzen werk, maar een wereld be- keeren Het werk van Franciscus, van Don Bos- co, van Vincentius, dat is wat anders dan de wetten." Gedachten van mr. Kropman en dr. Poels die op hetzelfde neerkomen: niet alleen de politiek, niet alleen de wet ten zullen de wereld redden. De geestes houding der menschen moet veranderd wor den. En daarom rust een zeer zware ver antwoording op de Katholieken aller lan den, op ons, Katholieken, individueel BINNENLAND DE NOOD IN DEN TUINBOUW „Het Hoofdbestuur van den L.T.B. in vergadering bijeen, overwegende de steeds ernstiger wor dende noodstoestanden in den tuinbouw dringt er bij Uwe Excellentie op aan spoedig een steunontwerp in te dienen. De ondergang van honderden tuinders in bepaalde streken is niet meer een questie van weken doch van dagen en uren. De gevolgen ook moreele zijn niet te over zien indien niet binnen enkele dagen de Staat helpend optreedt. GROEN, Vice-Voorzitter. DEKKER, Secretaris. EIEREN-U ITVOERBESLU IT. Klasse-indeeling van eieren. Afgekondigd is het Staatsblad no. 420 be vattende het Kon. besluit van 30 Juli 1932 ter uitvoering van de artikelen 1, 2 en 3 der wet van 29 Nov. 1930 (St.-bi. no. 441) tot re geling van den uitvoer alsmede wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende de in- en doorvoer van kippen- en eendeie ren, zooals deze is aangevuld en gewijzigd bij de wet van 8 April 1932 (St-bl. 148). In dit besluit worden de kippeneieren on derscheiden inversche Hollandsche eieren, Hollandsche koelhuiseieren, Hollandsche geconserveerde eieren 2e soort en eieren on der bijzondere benaming voor zooveel noo- dig door den minister vast te stellen. Vervolgens wordt voorgeschreven welke vermeldingen op of aan de verpakking van ikippeneieren moeten worden aangebracht. Dit besluit treedt in werking op een na der bij Kon. besluit te bepalen dag. INVOERBEPERKING BOTER. Wet in werking getreden. In het „Staatsblad" is afgekondigd de wet van 25 Juli tot regeling van den invoer van boter. Zij is met ingang van Zondag j.l. in wer king getreden. DE INVOER VAN BOTER IN DUlTSCHLAND. De correspondent" van de „N.R.Crt." te Berlijn meldt: De Vossische Zeitung wijdt vanavond een zeer uitvoerig artikel aan het probleem van „botertarief en margarinebelasting". De schrijver van het artikel neemt eerst de in ons blad reeds uitvoerig besproken plannen inzake het botertarief onder de loupe, somt daarna pro en contra van de margairinebe- lasting op en schrijft dan verder: „Dus: botertarief óf margarinebelasting; beter is echter geen van beide, want ook verhooging van het botertarief zou voor de veredelingsproductie van den landbouw geen betere prijzen opleveren, aangezien de boterprijs bij den tegenwoordigen toestand van de binnenlandsche markt nauwelijks nog reageert op de vorming van een tarief, maar veeleer uitsluitend op de bepaling van de koopkracht van het publiek. Botertarief en margarinebelasting behooren beide thuis in het rijke arsenaal van de subsidie- wenschen van den landbouw, waarmede wij reeds zoo menige droevige ondervinding hebben opgedaan. Zij hebben den landbouw niet geholpen; zij hebben echter op ander gebied vele verwoestingen aangericht. Wij hopen, dat men 't er niet op zal laten aanko men, thans weer dezelfde ondervinding op te doen". Bij deze voor Nederland zoo sympathiek klinkende taal vergete men niet, dat de in vloed van de Vossische Zeitung op de in aanmerking komende instanties buitenge woon gering is. R. K. WERKLIEDENVERBOND. De positie der Werkloozenkassen. Door het R. K. Werkliedenverbond is aan den Minister van Binnenlandsche Za ken, volgend adres verzonden: „Naar wij van meerdere Desturen van werkloozenkassen vernemen, werden door Uwe Excellentie aan die besturen in den loop der vorige maand een aantal circu laires gezonden, waarvan vooral 'n tweetal 'n minder aangenamen indruk gemaakt heeft op de kasbesturen der bij ons Ver bond aangesloten Vakbonden. Wij bedoelen de circulaires No. 605 A.Z. Afd. W.V. en A.B. d.d. 13 Juli j.l. en No. 652 V.S. Afd. W.V. en A.B. d.d. 19 Juli j.l. Deze circulaires werden besproken in eene speciaal daartoe belegde vergadering, als resultaat waarvan wij u het volgende berichten De eerste circulaire, die betrekking heeft op de reserve-vorming voor het volgend jaar, werd voor bonden, welke het maxi mum-percentage van 300 zulien genieten, in tegenspraak geacht met de toezeggingen van Zijne Excellentie den Minister van Ar beid, Handei en Nijverheid, wiens schrifte lijke mededeelingen uitdrukkelijk de bedoe ling hadden de betrokken kasbesturen de zekerheid te geven, dat ze dit jaar voor het doen van uitkeeringen zouden kunnen be schikken over de 300 pet. Op deze uitdrukkelijke bedoeling wijst oa. ook de mededeeling, dat voor het doen der uitkeeringen ook de aanwezige reser ves moeten worden aangewend, terwijl bo vendien den besturen werd in overweging gegeven, na te gaan of met 300 pet. en de aanwezige reserve aan de verplichtingen zou kunnen worden voldaan en, zoo niet, maatregelen te nemen ten einde dit wel te kunnen. De kasbesturen hebben op grond van die circulaire (bedoeld is No. 716, A.Z. Afd. W. V. en A.B. d.d. 20 Jan. 1932) hunne bereke ningen voor 1932 gemaakt en meerdere kasbesturen hebben, toen zij tot de con clusie kwamen, dat ze met 300 pet. subsi die niet zouden kunnen volstaan, maatrege len genomen tot versterking van de positie hunner kassen. Intusschen zou die circulaire als noodza kelijk gevolg hebben, dat de werkloosheids verzekering voor verschillende bedrijven practisch op 1 Januari a.s. zou ophouden te bestaan. De besturen der drie grootste Vakeentra- len, dit voorziende, hebben toen bij Zijne Excellentie den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid aangedrongen op maat regelen, die zouden voorkomen, dat het groote sociale goed dezer verzekering zou verdwijnen en hunne vertegenwoordigers ontvingen de toezegging, dat maatregelen zouden worden genomen, welke de kasbe sturen in staat zouden stellen eene kleine reserve aanvankelijk was sprake van 6 dagen, doch later werd ze op 12 dagen be paald in kas te houden. De circulaire, welke Uwe Excellentie thans aan de kasbesturen toezond, schijnt ons bedoeld als de inlossing der gedane toezegging, doch uit het bovenstaande zal Uwe Excellentie al wel gebleken zijn, dat ze voor die kassen, welke reeds de volle 300 pet. genieten zullen, 'n onmogelijk heid is. Dit zal Uwe Excellentie nog duidelijker worden, wanneer wij erop wijzen, dat het o vergroot e deel der uitkeeringen, welke dit jaar zullen plaats hebben en die berekend waren op de indertijd door Zijne Excellen tie den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid verstrekte gegevens, reeds heb ben plaats gehad, zoodat 't voor verschil lende kassen practisch uitgesloten is zelfs bij de meest drastische maatregelen tot versterking der kas, maatregelen die van de werkloosheidsverzekering 'n carioatuur zou den maken, voor 1933 eenige reserve te vor- Wij hopen en vertrouwen daarom, dat Uwe Excellentie op deze circulaire zal wil len terugkomen en bepalen, dat ten behoe ve van de reservevorming voor 1933 het sub sidie-percentage voor de kassen, die reeds 300 pet. genieten, zal worden verhoogd. In dit verband meenen wij op Uwe Ex cellentie tevens nog 'n dringend beroep te mogen en te moeten doen om toch niet zoo angstvallig vast te houden aan het maxi mum-percentage van 300. In sommige be drijven toch (wij noemen het textielbedrijf en de baksteenindustrie) is de werkloosheid zoo groot, dat ondanks de door de kasoe- sturen reeds genomen maatregelen, die zware offers van de betrokken leden vra gen, met 300 piet. onmogelijk de reglemen taire uitkeering kan worden verstreict. Waar duizenden van de betrokken leden in 't verleden zich voor de werkloosheidsver zekering vrij groote offers hebben getroost zonder er ooit van „genoten" te hebben, daar vertrouwen wij, dat de Overheid, hun ne zorgzaamheid waardeerende, verder zal willen gaan om hun eene groote teleurstel ling, met als gevolg grooter zorgeloosheid in de toekomst, te besparen. De tweede circulaire heeft betrekking op de tegemoetkoming in de kosten van ad ministratie. Van de zijde der kasbesturen werd op gemerkt, dat de tegemoetkoming van 1 cent, die in de laatste jaren werd ver strekt, in normale omstandigheden slechts 'n zeer sobere tegemoetkoming is en dat zij daarin hebben berust, omdat ze het be- heeren der kassen door de Vakbondsbestu- ren als 'n goed wisten te waardeeren. Om een duidelijk sprekend voorbeeld te noemen: het bestuur van onzen Bouwvak- arbeidersbond heeft sedert 1921 tot en met 1930 alleen voor de administratie der werk- loozenkas uitgegeven een bedrag van j 413.866.99 en als toelage ontvangen 73.384.81. 't Spreekt vanzelf, dat tengevolge van j de huidige werkloosheid de administratie j der verzekering zeer sterk is toegenomen j en de lasten dus verzwaard. Dat in deze omstandigheden de tege- i moetkoming nog zal worden verminderd, j werd reeds onbillijk geacht en men kon zich dus met den aangekondigd en maatregel i principieel niet vereenigen. Op deze wijze, J zoo werd opgemerkt, geeft de Nederland- sche Staat wel minder geld uit, doch hij wentelt die uitgaven op anderen af en eco- nomisch beteekent deze vermindering niets, i wijl de uitgaven evengoed als voorheer. I moeten worden gedaan. Vooral veel bezwaar ontmoette de aan- j kondiging, dat reeds voor het loopende jaar j de tegemoetkoming zal worden terugge bracht tot cent. O.i. volkomen terecht werd opgemerkt, dat, gezien de omstandigheid, dat de me dedeeling eerst in Juli gedaan werd, de kasbesturen niet in de gelegenheid zijn met deze vermindering ook maar 't minst re kening te houden. Op grond van het bovenstaande verzoe ken wij Uwe Excellentie beleefd dezen maatregel en zeker voor het loopende jaar terug te nemen". De Europeesche Verkeersseinen. Door den A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland is in een handig formaat vouwblad uitgegeven, waarop alle inter nationale waarsohuwings- en verbodsbor den voor het autoverkeer in Europa ver klaard worden. Bovendien bevat de keuri ge folder, welke in vier kleuren gedrukt is, de in'heemsche borden uit de belang rijkste landen, terwijl op een tweetal schetkaartjes aangegeven wordt, hoe men in Europa rijden, moet. Met deze gratis uitgave zal de A.N.W.B. de internationale toeristen ongetwijfeld aan zich verplich ten. Uitstel van betaling. Aan den minister van Economische Za ken en Arbeid heeft de Nijverheidsraad een uitvoerig rapport uitgebracht over de wet telijke maatregelen ten aanzien van uit stel van betaling. Daa/rin is de Raad op ver schillende gronden tot de conclusie geko men, dat er geen aanleiding bestaat, om de mogelijkheden tot het verkrijgen van een wettelijk uitstel van betaling, zooals deze in den tweeden titel van de Faillissemcntswet „Van de surséance van betaling'' zijn gere geld, ten behoeve van door de crisis in moeilijkheden geraakte debiteuren te ver ruimen. De N.V. Hollandsche Cacao en Choco ladefabrieken Bensdorp Co. heeft besloten om eenige verkoopfilialen te ope nen. Zij tracht hiermede te bereiken, dat het publiek aan eenige vaste adressen hare specialiteiten geregeld kan koopen en daar door tevens den verkoop hiervan bij de andere winkeliers te bevorderen. Er zullen te Amsterdam vier en in Bussum op het terrein van de fabriek één filiaal geopend worden. In den ouderdom van 89 jaren is te 's-Gravenhage overleden de heer d r. i r. J. L. Cluysenaer, oud-directeur-generaal van de LETTEREN EN KUNST Concert met oude instrumenten. Op uitnoodiging en met medewerking van de Vorstin van Albanië zullen Olga Schwind, de in Nederland gevestigde be kende luitzangeres en Corry de Rijk eeni ge Concerten met oude instrumenten in VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Nieuwe Duitsche noodverordening tegen de daden van terreur. (2e blad). China zonder regeering. (2e blad). BINNENLAND. De uitvoering van de crisis-varkenswet. (Laatste Berichten). De onbewaakte overwegen. Twee doo- delijke ongelukken. (Gem. Ber.„ 3de blad). DE TOCHT VAN PROF. PICCARD IN DE STRAT0- SPHEER Blad% 1 en 2 IN HET PADVINDERSKAMP TE „OOSTERBEEK" Bladz. 3 Duitsehland geven, namelijk in Weimar onder auspiciën van „Die Gesellschaft der Freunde Weimars", te Jena, en op den Wartburg te Eisenach. O.m. zal worden uitgevoerd „Heer Je zus heeft een Hofken", voor stem, vielle, altfluit en harp, getoonzet door Joh. Win- nubst. De Vorstin van Albanië treedt hierbij als harpiste op. Vóór de concertenreeks in Dutschland zullen de dames Schwind en do Rijk op Vrijdag 12 Augustus voor den K.R.O. een concert met oude instrumenten geven. BIJ DE TWEEDE STRATOSFEER- BALLONTOCHT. De gevaren van een dergelijke hoogte-vaart. Binnenkort zal zooals bekend prof. Piccard voor de tweede maal een ballontooht ondernemen naar de strato sfeer voor het verrichten van metingen van cle z.g. doordringende straling op zeer groote hoogten in den dampkring. Zoo'n stratosfeer ballontooht is een merkwaardige aeronautisohe en in ze keren zin ook sportieve prestatie, die wel onze volle aandacht verdient. Als leider van een groot aantal hoogvaarten ten behoeve van het Meteorologisch In stituut, in vroegere jaren verricht met ballons der Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, heb ik eenige ervaring van zulke vaarten op gedaan en zou daarom op enkele bij zonderheden willen wijzen, die de stra tosfeer-toch ten uit een aeronautirch oogpunt wellioht begrijpelijker maken. In de eerste plaats moet men bij zoo'n stratosfeertocht geen te groote sportieve beteekenis hechten aan de be reikte hoogte. De bereikbare hoogte hangt n.l. uitsluitend af van de grootte van den ballon, d.w.z. van het omhulsel dat de gasvulling bevat, van het ge wicht van den ballon met inbegrip van uitrusting en ballast en van het soor telijk gewicht van het vulgas. Het gas moet zoo weinig mogelijk wegen en uit den aard der zaak heeft men dus geen keus: alleen waterstofgas kan worden gebruikt. De ballon moet ook zoo we:nig mogelijk wegen maar zoo orroot moge lijke gasvulling bevatten. Beidon zijn begrensd door de eischen van constru eerbaarheid en sterkte. Een kwestie dus van ontwerp en uitvoering, waardoor de eer van een hoogte-record grootendeels aan den ontwerper en den fabrikant toe komt. Toch heeft de ballonbestuurder eenig recht op de eer van een hoogte-record, daar het van zijn ervaring, bekwaamheid en goed inzicht afhangt of de grootste bereikbare hoogte werkelijk bereikt wordt. Dat zit n.l. zoo. Wanneer de bal lon zijn tophoogte bereikt heeft, gaat hij automatisch en met toenemende kracht en snelheid dalen. Deze daling moet met ballast worden afgeremd en nu hangt de daarvoor noodige hoeveel heid ballast uitsluitend af van de grootte van het omhulsel (gasvulling) en van het verschil in temperatuur op de tophoogte en op den grond. Nu is de eerste natuurlijk door meting bekend maar de tweede moet geschat worden. Schat nu de ballonbcstuurder de tem peratuur op don grond te hoog, dan re serveert hij tijdens de stijging te veel remballast en verkleint daardoor de be reikbare hoogte. Bovendien moet hij z.g. landingsballast reserveeren en doet hij dat op een te voorziohtige en te royale manier dan beperkt hij de bereikbare hoogte nog meer. Het gaat er dus om zoowel rem- als landingsballast zooveel mogelijk te beperken en dit is natuurlijk een zaak van groote ervaring en juist meteorologisch inzioht. Wat de kwestie van het gevaar be treft kan het volgende worden opge merkt: Een stratosfeer-tooht met geslo ten gondel waarborgt een veel grootere veiligheid van de vaarders in do lucht omdat zij niet te lijden hebben van do enorme bestraling door do zon, van de geweldig lage temperatuur in de stra tosfeer, die ongeveer 60 gr. C. onder nul is, en van het gebrek aan zuurstof in de ijle lucht, die bij hoogvaarten in open manden gecompenseerd moet wor den door een sterk verhoogde werking van hart en longen. Natuurlijk zou het lek worden van den gesloten gondel zeer gevaarlijk kunnen worden op hoog ten boven b.v. 10.000 meter maar als veiligheidsmaatregel wordt dan ook zuurstof in cylinders meegenomen. De landing met den stratosfeorballon lijkt mij echter veel gevaarlijker dan met den -gewonen vrijen ballon. Bij de zen laatste toch is 'het landingsgevaar dank zij de moderne voortreffelijk en wel absoluut zeker werkende landings- organen, het sleeptouw, het ventiel en de scheurhaan, en de in de open mand onbelemmerde bediening van deze orga nen, zoo goed als gevaarloos geworden. Maar als de bediening van deze drie or ganen op een of andere wijze hokt ont staan groote gevaren voor de tijdige en veilige landing en nu is het bij den Piccard-ballon natuurlijk eenigszins be denkelijk, dat deze landings-organen anders moesten worden ingericht en niet zoo goed konden worden beproefd als bij den gewonen vrijen ballon, waar ja renlange ervaring het beste heeft voort gebracht. De eerste stratosfeertocht heeft trouwens geleerd, dat een nieuwe constructie faalde en de landing, vooral het tijdig dalen, ernstig in gevaar hoeft gebracht. Bovendien is de aanstoot met den grond van den stijven, metalen gon del heel wat ruwer dan die met den veerkrachtigen ballonmand, die onder

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1