DE WINKELSLUITING OP ZONDAG IN DE GEMEENTE LEIDEN DINSDAG 9 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 VERBOUWING H.B.S. VOOR MEISJES. Kosten 78.000 gld. Gelijk bekend is werd in 1930, ter voor ziening in bet toen aan de H.B.S. voor Meisjes bestaande gebrek aan plaatsruim te, overgegaan tot inrichting van een bij bet gymnastieklokaal van die school behoo- rende kleedkamer tot leslokaal, terwijl in het volgende jaar een leslokaal op de zol derverdieping werd bijgebouwd. Toen reeds bestond bij B. en W. het voor nemen bij den Baad een voorstel in te die nen tot algeheele verbouwing van die H.B.S. Inmiddels bleek, dat ook aan het Gymnasium te weinig ruimte was. Bij do overweging van deze zaken kwam bij B. en W. het denkbeeld op, om, indien de onder handelingen inzake de overneming door de gemeente van het H. G. Weeshuis mochten slagen, in dat Weeshuis, na verbouwing, het Gymnasium to vestig&n en het alsdan vrij komende Gymnasiumgebouw te be stemmen tot H.B.S. voor Meisjes. Met de uitwerking van dat denkbeeld, waarbij nog kwam het opmaken van plannen voor de stichting van een nieuw Weeshuis, ter ver vanging van het bestaande, en dat noodza kelijkerwijs ten gevolge had, dat de plan nen tot verbouwing van de Meisjes H.B.ü. werden opgeschort, is geruimen tijd gemoeid geweest, terwijl de onderhandelingen in zake de overneming van het Weeshui9 thans nog niet tot een definitief resultaat hebben geleid. Nu echter door de zeer ongunstige tijds omstandigheden voorloopig aan de uitvoe ring van dit veel omvattende plan naar onze meening niet kan worden gedacht en de voorziening in de behoefte aan vergroo ting van de H.B.S. voor Meisjes intusscken zeer urgent is geworden, moet deze voor ziening, aldus B. en W., worden los ge maakt van de plannen in zake het Gymna sium. Het totaal aantal leerlingen van de Meis jes H.B.S., dat in 1928 99 bedroeg, steeg in 1929 tot 116, in 1930 tot 138, in 1931 tot 182 en zal, naar het zich thans na gehoudeu toelatingsexamen, waarvoor zich 86 candi- daten aanmeldden, alsmede 9 voor hoogere leerjaren laat aanzien, met ingang van den nieuwen cursus, ruim 210 bedragen, zoodat het totaal aantal leerlingen derhal ve in drie jaren meer dan verdubbeld is. Waar, gelijk boven gezegd, door B. en W. in 1930 reeds algeheele verbouwing van de school noodig werd geoordeeld, behoeft de noodzakelijkheid van spoedige vergrooting van die H.B.S., gezien de zeer belangrijke toeneming van het aantal leerlingen sinds dien tijd, nu geen nader betoog, aldus B. en W. Volledigheidshalve merken en W. nog op, dat, afgescheiden van de vraag of het gemotiveerd zou zijn maatregelen te bera men tot beperking van den belangrijken aanwas van de bevolking van deze school, zulks op grond van de wettelijke voorschrif ten niet mogelijk is. Ter toelichting van het plan tot verbou wing van de H.B.S. voor Meisjes deelen B. en W. mede, dat bij dat plan, behalve met de behoefte aan uitbreiding van schoolruimte, rekening is gehouden met de omstandigheid, dat een aantal lokalen en andere ruimten thans niet aan het doel be antwoorden of te gering in aantal zijn, dat het gebouw niet aan bekoorlijke eischen van brandveiligheid voldoet en dat de staat, waarin het gebouw verkeert, noodzakelijk verbetering behoeft. In het plan is opge nomen het aanbrengen van centrale ver warming en van een rijwielen bergplaats. Aangezien de ruimte in het gebouw, thans ingenomen voor woning van den concierge, dienstbaar moet worden gemaakt aan de vergrooting van de schoolruimte, bevat het plan voorts de stichting van een nieuwe conciërgewoning op het terrein van de school aan de Raamsteeg. Door de- verbouwing zal het aantal lo kalen worden vermeerderd met twee gewo ne leslokalen en een lokaal voor natuurlijke historie. Ter verbetering van den opgang naar de verdieping en mede met het oog op brandgevaar is gerekend op het aan brengen van een tweede trap en vak een directe verbinding met de Raamsteeg. Ver der zal de hoofdtrap worden doorgetrok ken tot de zolderverdieping en zullen ver schillende lokalen worden verschikt. De kosten van het geheele plan worden geraamd op 78.000. Leeraren Gymnasium. Met het oog op het aantal in den a.s. cursus te geven lesuren is het noodig de hierna onder I genoemde leerkrachten aan het Gymnasium, welke verleden jaar voor den cursus 19311932 zijn benoemd, ook voor den cursus 19321933 als zoodanig te benoemen. Voorts ware over te gaan tot het geven van een vaste aanstelling aan Ir. A. A. La- gaay en Mej. G. H. Los, thans tijdelijk lee- raar (leerares) onderscheidenlijk in de wis kunde en in de lichamelijke oefening. B. en W. geven in overweging: I. te benoemen tot tijdelijk leeraar (lee rares) aan het Gymnasium voor den cursus 19321933: in de oude talen W. Wiersma, in het Fransch Mej. A. M. M. Smit, in de geschiedenis Dr. R. E. Dinger Hatting, in het Hebreeuwsch Mej. C. E. te Lintum; II, te benoemen tot leeraar (leerares) aan het Gymnasium: in de wiskunde Ir. A. A. Lagaay, in de lichamelijke oefening Mej. G. H. Los. In verband met de uitbreiding van het aantal klassen is voor den a.s. cursus noo dig de benoeming van een nieuwen leeraar in de oude talen. B. en W. bevelen aan: 1. J. A. G. van der Veer, te Hilversum, 2. Mej. L. De Haas, tijdelijk leerares aan het Vossius-Gymnasium, te Amsterdam. Leerares H.B.S. met 5-jarigen cursus. Met verwijzing naar de missives van den Directeur der Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus, betreffende de aanstel ling van tijdelijke leerkrachten aan die in richting van onderwijs geven B. en W. in overweging mevr. W. H. van DamNeder- hoed, mej. L. O. J. Wery en den heer D. G. Magé voor den duur van den cursus 1932 1933 opnieuw te benoemen aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus tot resp. tijdelijk leerares in Engelsch, tijdelijk leerares in Duibsch en tijdelijk leeraar in aardrijkskunde en geschiedenis. Leeraar Lichamelijke Opvoeding. In verband met het aan den heer A. Sohwantjes verleend ontslag is het noodig aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen eene voorziening te tref fen voor het onderwijs in de lichamelijke oefening, welke naar het B. en W. voor komt ook thans weder voorloopig tijdelijk, tot wederopzeggens dient te zijn. Voor de benoeming ran een tijdelijk lee raar in de lichamelijke oefening aan de Ge meentelijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen bieden zij de volgen de voordracht aan: lo. H. Kühler te Am sterdam, 2o. A. Verschoof te Rotterdam. Onderwijrar Lichamelijke Opvoeding. Tengevolge van het aan den heer A. Schwantje verleend eervol ontslag, moet worden voorzien in de betrekking van on derwijzer in de lichamelijke oefening bij het openbaar lager onderwijs alhier. B. en W. bieden daartoe de volgende voordracht aan: lo. H. Kühler te Amster dam; 2o. A. Verschoof te Rotterdam; 3o W. C. Kornmann te Haarlem. Geneesheer Gestichten. In de Raadsvergadering van 20 April 1931 werd do heer N. Ver we ij benoemd tot 2en geneesheer aan de gestichten „Endegeest'', „Voorgeest", en „Rhijngeest", onder bepa ling dat de benoeming zou gelden voor één jaar, ingaande 1 Juni 1931. B. en W. stellen thans voor den heer N. Verweij in vasten dienst te benoemen tot Sen geneesheer aan de gestichten „Ende geest", Voorgeest" en „Rhijngeest" en te bepalen, dat deze benoeming geacht zal worden te zijn ingegaan op 1 Juni 1932. Wijziging verpleeggelden „Rhijngeest". In het feit, dat 2 k 3 groote kamers van de le klasse van het sanatorium „Rhijn- geest"voortdurend onbezet zijn, heeft de Geneesheer-Directeur aanleiding gevonden voor te stellen die kamers voor de verple ging van twee patiënten in te richten en in verband daarmede een verlaagd tarief in het leven te roepen. Met dit denkbeeld heeft de Commissie voor de Gestichten zich kunnen vereenigen; ook toch naar hare meening moet het voortdurend onbezet zijn van deze kamera toegeschreven worden aan de hooge kosten daarvan, welke 10. en 11.per dag bedragen. Verwacht mag dus worden, dat een verlaagd tarief, het welk door verpleging van 2 personen in één kamer mogelijk wordt gemaakt, op de bezetting van die kamers een gunstigen invloed zal hebben. Dit tarief ware per pa tiënt op 6.per dag te stellen. Daarentegen kunnen de kosten van de kleinere kamers der le klase, welke 7. en 7.50 per dag bedragen en welke in ver gelijking met de kosten van een afzonder lijke kamer in de tweede klasse A te laag zijn deze bedragen ook 7.per dag zonder bezwaar bot 8.verhoogd worden. Als gevolg van een en ander zullen de prijzen van de kamers der le klasse, wel ke thans 7.7.50, 9.10.en 11.per dag bedragen (de prijzen ge durende de eerste veertien dagen der ver pleging blijven buiten beschouwing), kun nen worden vastgesteld op resp. 8. 9.en 10.bij gebruik van een afzon derlijke kamer en op 6.per dag bij ver pleging van twee patiënten in één kamer. Nu de verordening zal behooren te wor den gewijzigd, worden ook nog eenige an dere punten voor herziening voorgedragen. Overname grond en sloot. In verband met be- en verbouwing ter plaatse, dienen de hieronder genoemde ge deelten grond en sloot aan de gemeente te worden overgedragen. B. en W. geven in overweging te beslui ten kosteloos in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen: a. van de Naamlooze Vennootschap „Leidsche Exploitatie-Maatschappij van Onroerende Goederen", gevestigd te Lei den, de strook grond, ter grootte van pl.m. 503 M2., deel uitmakende van de perceelen, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie P, Nis 1762 en 1755, gelegen aan de Tessel- echadestraat en aan de Öpieghelstraat; b. van Jac. Kukler Hzn., te Leiden, het 6trookje grond, ter grootte van pl.m. 0,7 M2., deel uitmakende van het perceel, kada straal bekend gemeente Leiden, sectie H, No. 3511, gelegen aan den Stillen Rijn, hoek Vrouwensteeg; c. van Th. G. Barthen Sr., te Leidon, het strookje grond en sloot, ter grootte van pl.m. 50 M2., deel uitmakende van het per ceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie M, No. 4836, gelegen aan de Rijn- en Scbiekade. Straat-namen. Het is noodig aan enkele nieuwe straten namen te geven. B. en W. geven derhalve in overweging aan elk der hieronder genoemde Btraten den daarachter geplaatsten naam te ge ven: I. de straat tusschen den Hoogen Rijn dijk en de Fruiustraat, ten Z. O. van den Zoeterwoudschesingel P. J. Blokstraat; II. de straat, uitkomende op den Zoeter- woudscheweg, ten Z.W. van de Groentevei ling Torna tenstraat; III. de straat, uitkomende op de onder II bedoelde straat en evenwijdig loopende met den Zoeterwoudscheweg Meloen straat; IV. de straat, uitkomende op de Crone- steinkade en loopende langs de Stadsmo- lensloot Van den Brandelerlaan. Voorstel, om de bestaande bepalingen betreffende Zondagssluiting te handhaven. Banketbakkers winkels Zondags open van 10 tot 2 uur. Open op 3 October tot 12 uur. Een verplichte middag sluiting voor de kappers? leiding van het in art. 5 bepaalde, voor het venten op 3 October een analoge regeling getroffen. Naar aapleiding van het praeadvies van Burgemeester en Wethouders op verschil lende adressen in zake de winkelsluiting zijn nog enkele voorstellen on adressen in- Zooals bekend, is op 1 Mei 1932 in wer king getreden de Winkelsluitingswet, ten gevolge waarvan kwam to vervallen de ver ordening van 10 Juli 1931 op de winkel- en bedrijfssluiting en de bezorging van waren, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 30 April 1928 De Commissie voor de strafveiordening heeft overwogen, of en, zoo ja, op welken voet van de bevoegdheid, door Je genoemde wet aan de gemeenten toegekend tot het maken van afwijkende regelingen, door do gemeente Leiden zou moeten worden ge bruik gemaakt. Daarbij doet zij opmerken, dat zulks alleen dan mogelijk is, indien bij zondere omstandigheden de afwijkende re gelingen gewenscht maken. Het komt de commissie voor, dat inder daad voor de gemeente Leiden bijzondere omstandigheden aanwezig zijn, welke tot het maken van afwijkingen van de W:nkel- sliytingswet aanleiding geven. Zij is van gevoelen, dat in de eerste plaat .le bepa lingen van de vervallen verordening op de winkelsluiting, voor zoover deze naast de wet nog van belang zijn, in een nieuwe ver ordening dienen te worden gehandhaafd. Deze bepalingen toch, welke voor een groot deel op verzoek of met instemming van de belanghebbenden zijn vastgesteld, hebben geruimen tijd gegolden, zoodat men er ge heel op ingesteld is en zij in het stadsleven hebben wortel geschoten. Er schijnt de Commissie dan ook alles voor te zeggen op dit punt van de in de wet gegeven bevoegd heid gebruik te maken. De bepalingen, welke zij op het oog heeft, zijn die betref fende den verkoop en de bezorging van melk, bier, limonade en mineraalwater op Zon- en feestdagen, alsmede die betreffen de water- en vuurneringen en den verkoop van geneesmiddelen en dergelijke en van waren op geneeskundig voorschrift. Daarnaast heeft de Commissie een rege ling ontworpen nopens de winkelsluiting en het venten op den dag van het 3-October- feest, voor welken dag onder de vervallen verordening Burgemeester en Wethouders ontheffing plachten te geven van de bepa lingen dier verordening. Vervolgens heeft zij eenige bijzondere af wijkingen voorgesteld naar aanleiding van in ingekomen adressen van belanghebben den of anderzins onder haar aandacht ge brachte bijzondere omstandigheden. Ter nadere toelichting van een en ander het volgende. Melkwinkels. Art. 1. Dit artikel betreft de sluiting op Zon- en feestdagen voor melkwinkels. Ingevolge art. le der oude verordening mochten deze winkels des Zondags, den Nieuwjaarsdag, den Hemelvaartsdag en den eersten Kerstdag slechts geopend zijn van 71/J10 uur v.m. en van 68 uur n.m., be halve voor den verkoop uitsluitend voor ge bruik ter plaatse van verkoop. De wet geeft voor deze winkels alleen een bijzondere re geling voor de sluiting op Zondagen, en wel in dier voege dat zij tot 12 uur 's middags geopend mogen zijn, doch uitsluitend voor den verkoop van melk en room. De Commissie heeft de bepaling der oude verordening gehandhaafd, waarbij echter •de redactie, in verband met de wet, eenigs- zins moest worden gewijzigd. In het ontworpen derde lid behouden Burgemeester en Wethouders de bevoegd heid tot ontheffing op grond van bij-zondere omstandigheden, als hoedanig bijv. te noe men zijn buitengewone warmte dés zomers en het geval, dat 1 Januari of 25 December op een Zaterdag of Maandag vallen waar door er twee „Zondagen"' achter elkaar zou den zijn. Bier- en limonade-fabrieken. Art. 2, betreffende de sluiting op Zon- en feestdagen voor de zaken van bier- en li- monadefabrieken en mineraalwaterfabri- kanten. De regeling der oude verordening was analoog aan die nopens melkwinkels, behoudens dat de hier bedoelde zaken slechts van 710 uur vxn. geopend mochten zijn en dat de bepaling niet zou gelden voor den verkoop van ijs en koolzuur. De wet houdt geen speciale regeling voor deze za ken in, zoodat de Zondagsluiting daarop in vollen omvang van toepassing is, behalve wat den verkoop van ijs aangaat, welke in gevolge art. 3 lid 1 onder geheel buiten do wet valt. De Commissie heeft ook hier de bepaling der oude verordening overgenomen, behou dens dat zij den verkoop van ijs, evenals de wetgever gedaan heeft, geheel buiten beschouwing heeft gelaten. Banketbakkerswinkels. Art. 3, betreffende de Zondagsluiting voor banketbakkerswinkels en dergelijke. De wet staat toe, dat deze winkels op Zon dag gedurende ten hoogste 4 achtereenvol gende uren tusschen 9 uur v.m en 8 uur n.m. geopend zijn; de belanghebbenden zijn overigens vrij deze uren zelf te bepalen. In gekomen is een verzoek van belanghebben den om deze uren te fixeeren, en wel op 10 uur v.m. tot 2 uur n.m. Waar te dezer stede de bijzondere omstandigheid bestaat, dat er enkele zaken zijn met een of meer filialen, die derhalve door die filialen beurtelings open te laten practisch den geheelen dag geopend kunnen zijn, acht de Commissie wel termen aanwezig om aan dit verzoek te voldoen. Fruitwinkels, Art. 4. Dit artikel betreft de sluiting op Zondag van fruitwinkels. De wet treft voor deze winkels dezelfde regeling als voor i melkwinkels (open zijn op Zondag alleen tot 12 uur 's middags, voor den verkoop van fruit). Een aantal belanghebbenden heeft er op gewezen, dat deze bepaling voor Loiden niet overeenkomt met de behoeften. Des Zondags toch wordt veel versch fruit ver kocht aan personen, die dien dag de pa- tiënten in de verschillende ziekeninrich- tingen gaan bezoeken. Vooral aan het Aca- j demisch Ziekenhuis, waar de Zondagmid- dag de voornaamste bezoektijd is. is de toe- loop groot. In verband hiermede acht de Commissie het wenschelijk de uren, waarop fruitwinkels voor den verkoop van fruit op i Zondag geopend zijn, eenigszins te ver schuiven en te stellen op II1/» uur v.m. tot 2l/j uur nun. De 3de October. Art. 5, de sluiting op 3 October. Zooals gezegd, werd deze tot nog toe, ingevolge art. 8 der oude verordening, door Burge meester en Wethouders geregeld. De ge woonte was het sluitingsuur dien dag te be palen op 12 uur 's nachts. Aangezien do aanwezigheid van bijzondere omstandig heden voor Leiden op dien dag wel buiten kijf is te achten, meent de Commissie, dat de bestaande regeling dient te worden ge handhaafd. Zij heeft daartoe de bepaling ontworpen, dat de winkels op den dag, waarop het 3-Octoberfeest wordt gevierd, geopend zullen mogen zijn tot een door Burgemeester en Wethouders vast te stel len sluitingsuur; de tot dusverre gevolgde gedragslijn in dezen zal aldus gehandhaafd kunnen bl ij-ven. Het bestuur <ler 3-Octobervereeniging heeft in een schrijven verzocht het sluitings uur op genoemden dag te bepalen op 1 uur 's nachts. Het komt de Commissie voor, dat er geen aanleiding bestaat van de bestaan de praktijk af te wijken, zoodat niet aan dit verzoek moet worden gevolg gegeven. Uitzonderingen. Art. 6. Ingevolge de artt. 4. 5 en 6 dor oude verordening waren de sluitingsuren voor de winkels niet van toepassing op den verkoop van waren op geneeskundig voor schrift, op apotheken, voor zoover betrof den verkoop van genees- en heelmiddelen, heelkundige werktuigen en verplegingsar- tikelen, op inrichtingen en localiteiten, waarvoor bij andere verordening een slui tingsuur is voorgeschreven, en op winkels in de stations, terwijl water- en vuurnerin gen voor den verkoop van water en vuur twee uren vóór het vastgestelde uur, dus om 3 uur v.m. mochten openen Deze uitzonderingen zijn, voor zoover noo dig, in art. 6 der ontwerp-verordening over genomen. Bezorgen van melk. Art. 7. Dit artikel betreft de van melk op Zon- en feestdagen. Deze was volgens art. 7a der oude verordening ver boden, behalve aan ziekenhuizen, gestich ten en bakkerijen. Wordt thans geen spe ciale regeling getroffen, dan zou ingevolge art. 7 lid 3 der wet het bezorgen van melk enz. op de bedoelde dagen geoorloofd zijn van 71/»10 uur v.m en van 68 uur n.m. De Commissie is van oordeel, dat ook hier de vervallen regeling moet worden gehand haafd. Art. 8, betreffende bezorging van bier, li monade en mineraalwater op Zon- en feest dagen. Hiervan geldt m.m. hetzelfde als bij art. 7 is opgemerkt. Venten met bloemen. Art. 9: venten met bloemen. Art. 8 van de wet regelt het venten. Dit is in het alge meen verboden gedurende den tijd, dat de winkels gesloten moeten zijn, dus den ge heelen Zondag, des Zaterdags vóór 5 uur v.m. en na 10 uur n.m. en op de overige werkdagen vóór 5 uur v.m. en na 8 uur n.m., terwijl als uitzondering het venten met ge ringe eetwaren op Zon- en feestdagen na 5 uur v.m. onbeperkt geoorloofd is. De Commissie is van oordeel, dat deze regeling voor Leiden in elk geval op één punt aanvulling behoeft, n.l. voorzoover betreft het venten met bloemen. Leiden toch ligt in een streek, waar bij uitstek veel bloemen worden verkocht. Ook afgezien van den tijd der bloeiende bollenvelden, kan men onze gemeente een centrum van bloem- kweekerijen noemen. Uit den aard der zaak wordt hier ter stede dan ook voortdurend ook op Zon- en feestdagen, een levendige straathandel in bloemen gedreven, hetgeen mede in de hand wordt gewerkt door het drukke bezoek aan de ziekenhuizen. Gezien haar ligging, bestaat voor de gemeente Lei den, aldus de Commissie, dan ook alle reden om de wettelijke regeling voor het venten met geringe eetwaren van toepas sing te verklaren op het venten met bloe men Art. 10. In dit artikel wordt, naar aan- Vergunning- en Verlofhouders. In een adres verzoeken een tweetal ver- gunninghouders-vereenigingen te bepalen, dat slijterijen op Zondag geopend zullen mogen zijn van 10 uur v.m. tot 2 uur non. voor het verkoopen van alcoholhoudende en alcoholvrije dranken. Ter adstructie van dit verzoek betoogen adressanten, dat de nieuwe (met 1 April 1932 in werking gotre- den) Drankwet de splitsing tusschen tap- en slijtvergunningen handhaaft, zoodat alleen de slijterijen onder de Winkelsluitingswet komen te vallen en dus op Zondag gesloten moeten zijn, terwijl de houders van volledi ge vergunningen op dien dag, zoowel zou den mogen tappen als slijten. Daargelaten nu de vraag, of inderdaad van opheffing van de bovenbedoelde onder scheiding tusschen de versohi Hondo vergun ningen het gevolg zou zijn geweest, dat de tegenwoordige slijterijen niet onder de wer king van de Winkelsluitingswet zouden zijn gevallen (hetgeen immers, blijkens art. 3 lid 1 onder c dier wet, van feitelijke om standigheden den verkoop uitsluitend of in hoofdzaak voor verbruik ter plaatse van verkoop afhangt), kan de Commissie in de aangevoerde argumenten bezwaarlijk bij zondere omstandigheden, als bedoeld in art. 9 lid 1 der wet, zien: de gevolgen, door adressanten aangewezen, zijn h.i. algemeen en zullen zich overal in den lande voordoen. De gemeente is derhalve niet bevoegd een regeling, als gewenscht, te treffen. Boven dien zij opgemerkt, dat de volledige ver gunningen, waarvan adressanten in het 'bij zonder de concurrentie vreezen, geleidelijk uitsterven. Hetzelfde kan gezegd worden, aldus de Commissie, van hot voorstel van het lid der Gemeenteraad E. J. Coster, hetwelk een zelfde strekking heeft als het vorenge noemde adres. Dit voorstel beoogt voor slijterijen de Zondagsluiting op te heffen en het sluitingsuur voor de>ze zaken op 31 De cember te beaplen op 10 uur. Ook hier zijn naar haar meening geen bijzondere omstan digheden aan te wijzen om een dergelijke regeling te rechtvaardigen. In de derde plaats heeft de Commissie eveneens het hierna afgedrukte adres van de Verlof houders vereeniging „Hocares" overwogen, waarin verzocht wordt te bepa len, dat wjnkels, waarvoor een verlof A (d.i. een verlof voor den verkoop van zwak-alco- holischen drank) geldt, des Zondags ge opend mogen zijn van 10 uur vjn. tot 2 uur n.m. Ook hier kan zij echter geen bijzondere omstandigheden zien, waarop een derge lijke bepaling in hot licht van art. 9 lid 1 der Winkelsluitingswet, zou kunnen worden gegrond. Zij moet daarom ook to dezen aanzien afwijzend advisceren. Ten slotte heeft de Commissie, zulks naar aanleiding van een nader tot Burgemeester en Wethouders gericht adres, opnieuw de sluiting, krachtens art. 6 der Winkelslui tingswet, op één middag per week van do kapperszaken onder het oog gezien. Kapperszaken. Zooals men zich zal herinneren, heeft de Raad een desbetreffend voorstel van Mr. D. A. van Eek op 11 April 1932 verworpen. Nader is ons thans uit een schrijven van de Kappersvereeniging „Ons Belang", al hier, gebleken, dat een belangrijk percen tage van de te Leiden gevestigde kappers patroons tegen het voorschrijven van ver plichte sluiting hunner zaken op één mid dag per week ernstig bezwaar heeft. Onder deze omstandigheden meent de meerder heid van de Commissie, dat, mede gelet op het standpunt van de Regeering in zake de toepassing van art. 6 der Winkelsluitings wet een voldoen..o stc, ..e. aandrang uit .le kringen der belanghebbende werkgevers niet bestaat, zoodat zij geen vrijheid kan 1 vinden een regeling als hier bedoeld te ont- werpen. De minderheid van de Commissie ziet in 1 het bovenstaande geen voldoende aanlei- ding om van het voorschrijven van verplich te sluiting der kapperszaken op één middag per week, hetgeen zij een wenschelijken maatregel acht, af te zien. Een adres van de baan. De Nederlandfirhe Bond van Perso neel in Overheidsdienst, verzoent aan den r.i-ad, om te Le-ederen. dat het aan den werkman bij den Reinigings dienst, F. J. Brocaar, met ingang van 1 Mej j.l. verleend eervol ontslag wordt opgeschort, totdat de Pensioenraad een beslieeing zal hebben genomen omtrent het door belanghebbende ingediende be zwaarschrift tegen de beslissing van dien Raad d.d. 22 Maart 1932, waarbij hij in verband met het door de geneeskundi gen uitgebrachte rapport, uit hoofde van ziekten of gebreken voor de ver dere waarneming van zijn betrekking ongeschikt werd verklaard. Blijkens van den Pensioenraad ont vangen mededeeling d.d. 6 Juli j.l., heeft Brocaar echter inmiddels het be zwaarschrift ingetrokken. Hiermede is het verzoek om opsohorting van het ont slag derhalve automatisch komen to vervallen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7