23ste Jaargang DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1932 No. 7270 &£cidóefoeGou/tamt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend.. Kleine advertentiën, van ben hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Onze politiek - sterke positie. De mensch raakt gauw gewend aan een zekeren welstand. Dat kan in het stoffelijke door ieder persoonlijk in zijn eigen leven duidelijk worden waargenomen. Maar ook voorrechten van geestelijke waarde gaan we spoedig niet meer waar- deeren, omdat we ons van het bezit ervan niet bewust zijn. We denken en doen dan, alsof 't zóó behoort en niet anders kan, totdat we.... voor de werkelijkheid staan, dat het anders is geworden. Wij bezitten in Nederland vele rechten, die Katholieken van andere landen ons be nijden; rechten, verworven door een eer lijken strijd, een doeltreffende po litieke activiteit. En velen onzer maken den indruk, alsof zij meenen, dat wij die rechten niet zouden kunnen ver liezen. 't Is goed, als anderen ons er 'ns aan herinneren, hoe wij b.v. op het gebied van het onderwijs een positie hebben verkre gen, waarvoor wij dankbaar moéten zijn. De heer Kleerekooper in het „Volk" is vol bewondering voor „het juist verschenen 4e deel van „De politieke geschiedenis van het Lager Onderwijs in Nederland" door den pater Franciscaan dr. Cassianus Hent- zen". En hij zegt er van: „Welk een monument sticht deze wer ker zich met dezen reuzenarbeid! En hoe levendig en frisch is, bij alle eenzijdigheid, deze uitvoerige en volledige geschied schrijving, vol kleurigheid en beweging. Deze ontzagwekkende serie boekdeelen wordt uitgegeven door het „R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding" m Den Haag, een der machtigste instellingen van de Kerk in ons land. En wie, in dezen tijd vooral, deze kostbare uitgave bekijkt, die aan betrekkelijk weinigen te verkoo- pen is en aan velen gratis toegezonden wordt bovendien, die leert eerst goed waar de macht is en waar het geld om haar te dienen, en bovenal wat voor de Katholieken het onderwijs beteekent". Dit is van den heer K. een loyale erken ning, al is het slot er wel wat naast: het geld zit heusch niet bij de Katholieken; wat bereikt is, is, onder Gods zegen, be reikt door een optreden en handelen, dat gesteund en gestuwd werd door een in eendracht sterke en doeltreffende toe wijding en offervaardigheid. Dat het huidige geslacht, door kortzich tigheid en roekeloosheid, niet in onderlinge verdeeldheid moge verspelen en ver liezen, wat de voorgangers hebben ver diend en verworven, met name: onze poli- tiek-sterke positie in Nederland.... BINNENLAND REGEERINGSCREDIET VOOR HET BOUWBEDRIJF. GEEN OVEREENSTEMMING. Zooals bekend, is de Regeering bereid aan het bouwbedrijf credieten tot een be drag van 20 millioen beschikbaar te stellen, mits o.m. een loonsverlaging van 15 pet. voor de arbeiders wordt ingevoerd. Ter be spreking van deze voorwaarden heeft Woensdag te Haarlem een bijeenkomst plaats gevonden tusschen de vertegenwoor digers van werkgevers- en werknemers organisaties in de bouwvakken, waarbij zoowel het hoofdbedrijf als de onderdee- len waren vertegenwoordigd. Overeenstemming ten aanzien van de loonsverlaging kon echter niet worden be reikt. Een datum voor voortzetting der bespre kingen werd nog niet vastgesteld. PACHTVERMINDERING. Hoezeer de Crisispachtwet in een be hoefte voorziet blijkt wel uit het door het „Hbld." vermelde feit, dat gedurende de maand Juli j.l. bij het kantongerecht te Reetsterzwaag 411 verzoekschriften zijn binnengekomen, strekkende tot verminde ring van pacht. Tot nu toe heeft de kantonrechter in 56 zaken persoonlijke comparities gehou den, waarvan slechts vijf door minnelijke schikking zijn afgedaan. DE UITVOERING VAN DE CRISIS- ZUIVELWET. Een wijziging ten aanzien van de merken voor margarine. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft zijn beschikking van 8 Juli no. 6 betreffende de bestemming van de merken voor margarine gewijzigd. De eerste zin onder I vervalt en daar voor wordt gelezen: „Margarine A dient voor het vervoeren, verkoopen of afleveren uitsluitend te zijn verpakt in wikkelpapieren, bevattende hoeveelheden van K of kg., welke, wan neer het gewicht van de vervoerde, ver kochte of afgeleverde hoeveelheid 3 kg. of meer bedraagt, bovendien verpakt moe ten zijn in doozen of kisten, inhoudende een gewicht van 3, 5, 10 of 25 kg. In afwijking van het bovenstaande geldt het volgende: a. voor contractueele Rijkslevering kan margarine A vervoerd, verkocht of afgele verd worden in doozen of kisten, inhouden de een gewicht van 5, 10 of 25 kg., in kluiten van 2% kg.; b. korstmargarine A, die voldoet aan door de Crisis-Zuivel-Centrale te stellen voor woorden met betrekking tot het product en bestemd is voor bakkers, kan met vergun ning van de Crisis-Zuivel-Centrale ver voerd, verkocht of afgeleverd worden in kisten, inhoudende een gewicht van 10 of 25 K.G. in bulk; c. eene hoeveelheid margarine A, groo- ter dan 100 K.G., kan met vergunning van de Crisis-Zuivel-Centrale, vergezeld van een geleidebiljet, dat de uiteindelijke bestem ming aangeeft, worden vervoerd, verkocht of afgeleverd in kisten, inhoudende een gewicht van 25 K.G. in bulk, mits ze is be stemd voor bakkers, die eene verklaring afleggen, dat die hoeveelheid voor eigen gebruik bestemd is". Onder Ila wordt achter het woord „men gers" ingevoerd: „of grossiers". Aan lib. wordt toegevoegd„In afwijking van het bovenstaande geldt het volgende: Margarine B ban, voor zoover zij is be stemd voor mengers, door grossiers, die in de jaren 1930 en 1931 onvermengde marga rine aan mengers leverden, tot eene door de Crisis-Zuivel-Centrale te bepalen hoe veelheid per jaar, worden vervoerd, ver kocht of afgeleverd in van de fabriek af komstige, ongeopende kist/en, houdende een gewicht van 25 K.G. in bulk, welke kisten zijn vergezeld van een door de Crisis-Zuivel- Centrale afgegeven geleidebiljet". ZELF KARNENDE BOEREN. Aanvragen van botermerken. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is, ter kennis aan de gemeentebestu ren gebracht met verzoek er in hunne ge meenten algemeene bekendheid aan te ge ven, het .communiqué dat dezer dagen ais waarschuwing voor zelfkarnende boeren is gepubliceerd, waarbij oa. werd mede gedeeld dat na 31 Juli ingevolge de bepa lingen van de Orisis-zuivelwet geen enkele hoeveelheid boter de fabriek, de melkin richting, de boerderij, de melkslijterij, in het algemeen de bereid- of bewaarplaats zal mogen verlaten, tenzij voorzien van het Rijksbotermerk, of het speciale crisis-bo- termerk en in verband daarmede zelfkar nende boeren, die zich tot dusver niet bij de betrokken botercontrole-sbations opga ven met verzoek botermerken te ontvan gen, daarom in hun eigen belang werden aangeraden, zulks alsnog ten spoedigste te doen, aangezien het n.l. in de bedoeling ligt na 31 Juli nauwlettend op de naleving van de wettelijke voorschriften toe te zien en bij overtreding dier voorschriften tot het doen opmaken van processen-verbaal over te gaan. AANBESTEDING ZUIDERZEE WERKEN. Vanwege de Genie is heden aanbesteed het bouwen van verdedigingswerken als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee (twaalfde gedeelte): Het maken van een granaatvrij werk van gewapend beton c.a. op het Kornwerderzand. Raming ƒ52.300. Laagste inschrijver was N. Vermeulen te Haarlem voor ƒ45.490. Vanwege de directie der Zuiderwerken is aanbesteed: de aanleg van een verhar den weg, een rijwielpad en een aarden baan als gedeelte van den Rijksweg no. 9, tusschen den weg op den afsluitdijk door het Amsteldiep en den Koningsweg te Westerland op Wieringen, met bijkomende werken. Raming 92.000. Laagste inschrijver: N.V. Aannemings bedrijf v.h. H. J. Siepe te Winterswijk, voor 57.360. Voorts het uitvoeren van baggerwerk in de haven van Vollenhovc en het baggeren van een geul naar die haven. Raming 60.000. Laagste inschrijve'r H. Hageman te Medemblik voor 30.627. Verder het aanleggen van klinkerwegen tezamen lang 7400 M., in sectie B. van de Wieringermeer. Raming 40.000. Laagste inschrijver Fa. Bosman en Witteveen, te Stroobosch voor 25.689. NATIONAAL PADVINDERSKAMP. 3000 Jongens bijeen. Gistermiddag om twee uur heeft de offi- cieele opening van het nationaal Padvin derskamp aan den Bezuidenhoutschenweg te Den Haag plaats gehad. Dinsdagavond nog waren wij in de gele genheid onder vriendelijk geleide van den chef van den persdienst het kamp door te wandelen. De groote oprijlaan van het land goed Oosterbeek leidt aanstonds naar het centrum. De tent van den leider ligt er langs, verscholen achter hoog© struiken, doch duidelijk kenbaar aan de twee natio nale vlaggetjes, die er boven uitsteken. Cm 'n rustigen kleinen cirkelronden vijver la gen de tenten van de stafleden de wig wams van de operhoofden hadden wij haast geschreven, 's Avonds wordt hier raad ge houden. Hier spreken de organisatoren el kaar. Hier groeit het kamp en worden de ervaringen verzameld. Het verzamelen van ervaringen voor een groot internationaal kamp immers is een der doeleinden, waarmee deze tentenstad gebouwd is. Nederland was al gevraagd voor een Jamboree (een woord dat Baden Powell uitvond), zooals die in 1929 in En geland gehouden is, waar 50.000 jongens bij eenkwamen uit alle deelen van de wereld. Doch daar had men niet genoeg onder vinding van. Groote kampen hebben de Ne- derlandsche padvinders nog niet opgesla gen. Dit is het eerste. Een voorbereiding op wat naar men heel stil hoopt in 1937 zal komen. Een oefening met 3000 man. En die oefening vereischt veel zorg, veel over leg en contact. Onmiddellijk sluit hierbij aan het sub kamp der Katohlieke Verkenners. Een groote langwerpige ruimte, de kamp vuren gecentraliseerd en bijeengetrokken aan de buitenzijde, een openlucht-altaar, onder een tentoverkapping rechts, de ten ten allemaal voor ons. In het midden een groot open veld. Opzij van het altaar een klokkentoren van dennestammen. Een kleurigen indruk maakt het geheel. In zijn geheel doet trouwens de deelname van de katholieken uiterst sympathiek aan bij de andere groepen. Wij waren nog even in de gelegenheid Pater Mr. Dr. Berens S.J. naar zijn indrukken te vragen. Pater Berens sprak met enthousiasme over de beweging, moedigde de jongens aan bij hun ondernemingen, volgde alles, leefde mee en sloot tenslotte het gesprek af met de opmerking, da-t de pad vinder sbe we ging geen uiteenzetten is, geen indrukken vergaren, geen praten, maar doen. En hij liep alweer weg om ergens een handje mee te helpen. Hij deed. Diezelfde levendige spirit beheerschte het heele kamp en automatisch alle aanwe zigen. In marschpas trokken ons de boys scouts voorbij, allen met den stok in de hand. Allen met verschillend gekleurde das sen en diverse insignes. De katholieken met een geel kruis, waar in de groene lelie. De protestanten met een cirkel. Er liepen zee-verkenners met witte matrozenpetten op en blauwe pakjes aan. Eén diepzee-verkenner zelfs was erbij. Er waren Schotten, Denen, Duitschers, Fran- schen. Engelschen en Hongaren werden nog verwacht. Het kamp van het blijvende vuur hebben wij gezien. Het totembeeld uit een telephoonpaal gekapt. De keurige ingangs poorten. De latrines (een heele zorg in een kamp!) De waterleiding en badgelegenhe- den. De groote tenten voor de consumptie. De winkelgalerij ook in tenten. De in ternationale boekenstand. Het bleef aan den gang. En tusschen dat alles door hon derden tenten, waarvan het overgroot© deel in den middag nog was opgeslagen. Zóó is het Padvinderskamp. De opening. Gistermiddag even over twee arriveerde Z.K.H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant, per auto aan het kamp. Alle bewoners, een kleine 3000 in getal behalve zij, die wacht hadden aan de pon ten, vuren of telephooncentrales, stonden in lange kolonnes opgesteld op het demon stratie terrein, de vlaggen voorop; links de Schotten in him kleurige uniform met hun doedelzak en kwasten. Z.K.H. werd verwelkomd door den kamp leider, kolonel Diemont en door den leider der afd. ontvangst, Ph. Baron van Pallandt van Eerde en werd door de rijen der voor trekkers onder het spelen van het Wilhel mus naar het posthuis geleid, waar de na tionale vlag door Z.H.K. werd geheschen. Deze vlag bestaat uit de nationale drie kleur, die in 't witte veld de groene lelie (eigenlijk de punt van het kompas) draagt. Tot nu toe ontbrak een dergelijk teeken. Elke groep had een andere vlag. Van nu af aan is de nationale vlag geheschen. Aan stonds na deze plechtigheid zette de mu ziek het padvindersliéd in, dat uit volle borst door alle jongens werd meegezongen. Met de Schotten en de buitenlanders voorop begon vervolgens het défilé, waar na de verschillende spelen elkander snel opvolgden. „Tijd". DE WINKELSLUITINGSWET. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bezwaar gemaakt tegen de door den Raad van Ubbergen vastg-stelde verordening tot afwijking van de bepalin gen der Winkelsluitingswet voor het win tertijdvak, omdat de gewoonte om des Zondags na kerktijd inkoopen te doen, waarop een beroep werd gedaan ter moti veering van de bedoelde afwijking op zich zelf geen voldoende aanleiding is tot vast- stelling van de verordening. De minister merkte op, dat, werden alle bestaande ge woonten bestendigd, alsdan practisch van de Winkelsluitingswet niets zou overblij ven. De Raad heeft de verordening inge trokken. Opheffing belastingkantoren. De minister van Financiën heeft besloten met ingang van 1 October 1932 de kantoren der directe belastingen en accijnzen t© Spanbroek en De Rijn op te heffen. Voorts wordt eenige wijziging gebracht in de indeeling der inspecties en de werk zaamheden der betrokken inspecteurs. Vacantieverlof rijkspersoneel op arbeidsovereenkomst. De voorzitter van den ministerraad heeft het volgende ter kennis gebracht van de hoofden van dienst: In artikel 22 van het Arbeidsovcroen- komstenbesluit wordt de duur van het vacantieverlof van personeel op burger rechtelijke arbeidsóvereenkomst werkzaam, in het algemeen bepaald op 8 dienstdagen. Op grond van het tweede lid van dat artikel kan echter, ten aanzien van bepaal de arbeiders, van het bepaalde in het eer ste lid worden afgeweken. Dienaangaande heeft de regeering nu be slist, dat personeel of groepen van perso nen, in 's rijks dienst werkzaam, die vóór de in werkingtreding van het Arbeidsover- eenkomstenbesluit aanspraak hadden op een jaarlijksch vacantieverlof van meer dan 8 dienstdagen, ook voortaan een zoodanig verlof blijven genieten van gelijken duur als dat, waarop zij aanspraak konden ma ken op grond van het arbeidscontract, het welk gold voor 1 September 1931. Begrootingsmoeilijkheden te Zaandam. Ter tegemoetkoming aan den eisch der regeering om de begrooting met een be drag van f 400.000 te verminderen, hadden B. en W. van Zaandam bij den gemeente raad enkele bezuinigingsvoorstellen, in to taal loopende over een bedrag van f 55.000, ingediend. In de gisteravond gehouden raadsvergadering werden deze voorstellen verworpen. Tevens hadden B. en W. voorgesteld om bij de regeering een crisisleening onder te brengen van circa drie en een halve ton. De regeering is evenwel daartoe slechts be reid, indien de uitgaven voor den gewonen dienst met f 400.000 worden verminderd. B. en W. stellen zich echter op het standpunt dat de inkomsten en uitgaven voor den ge wonen dienst elkaar dekken en dat het te kort ontstaan is door de crisis. Burgemees ter Ter Laan, die verklaarde dat voor de S.D.A.P. loonsverlaging geen oplossing van de crisis beteekent, zeide, dat zonder tijde lijke hulp van buiten, de begrooting niet sluitend te maken is. De raad droeg B. en W. op om opnieuw te komen met voorstellen tot wijziging van de begrooting. »>Tel. UIT DE OMGEVING ZOETERMEER—ZEGWAART. Paardenmarkt. De paardenmarkt wordt dit jaar gehouden op Woensdag 17 Augustus a.s. ZEGWAART. Auto-botsing. Woensdagmorgen had op den Bleiswijkschenweg bij den Hoogen- weg een auto-ongeluk plaats, hetwelk, de omstandigheden in aanmerking genomen, voor de betrokkenen zeer goed is afgeloo- pen. Op genoemde plaats kwamen twee auto's elkaar tegemoet gereden, de eene, komende uit de richting Bleiswijk, bestuurd door den heer H. uit Rotterdam, bij wien nog twee personen waren gezeten, en de andere bestuurd door den heer F. uit Gouda. Op de brug reed laatstgenoemde bestuurder de eerstgenoemde auto aan. De bestuurder daarvan raakte hierdoor het beheer over z'n stuur kwijt, reed door de leuning en kwam met de bij hem zitten- den in de eenige meters dieper gelegen tochtsloot terecht. De auto kwam geluk kig in normalen stand in de tocht te staan. Door stukslaan der ruiten kondon de in zittenden de auto verlaten. Zij bekwamen alleen eenige lichte verwondingen. De mate- rieele schade aan leermiddelen voor aan schouwelijk onderwijs is zeer groot. Met VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De kansen van coalitie tusschen Cen trum en Nazi's in Duitschland. (2de blad). De toestand in Zuid-Amerika. (2de blad.) BINNENLAND. Het Nederlandsch-Belgische-Luxemburg- sche accoord tot verwijdering van handels belemmeringen. (3de blad). OMGEVING. De consecratie van we Kerk te Hoogmade (2de blad). groote moeite is de auto gelicht en wegge sleept. De politie stelt een onderzoek in. Geboren: Cornelis, z. van N. Peppel en C. Jongenotter. Ulina Huberdina, d. van J. van den Bos en S. Haasdijk. Syl via Willy ëGrda, d. van C. M. G. Nieuwen- huis en W. Folten. Ondertrouwd: M. de Bruijn 21 j. te Voorburg en S. P. Jörg 22 j. alhier. J. J. Vollebregt 28 j.alhier en G. M. Duive- steijn 24 j. te Zoetermeer. ZOETERMEER. Ondertrouwd: J. Bolleboom 22 j. en M. Th. van Dorp 23 j., beiden wonende te Zoetermeer. J. J. Vollebregt 28 j., wonende te Zegwaart en G. M. Dui veste ij n 24 j., wonende te Zoetermeer. Zwemwedstrijd. Dinsdagavond werden zwemwedstrijden gehouden in de Groote Dobbe. Een dergelijk sportfestijn had hier nog nimmer plaats gevonden. Eenage inge zetenen hadden een commissie gevormd en de wedstrijden georganiseerd, waarvoor zij eenige medailles beschikbaar had gesteld Zeer veel publiek was getuige van dit sportevenement, die zeer voldaan na afloop huiswaarts togen. Voor vrije- en rugslag werd een baan ge zwommen van pl.m. 100 Meter; voor ge kleed zwemmen over een lengte van pl.m. 50 Meter. De uitslagen luiden als volgt: Vrije slag: le prijs A. Nühn, Zoetermeer, 2e pr. P. Scheer en 3e pr. A. Groenheyde Bzn. Zegwaart. Rugslag: le prijs A. Nühn, Zoetermeer, 2e pr. N. Groenheyde Bzn., Zegwaart. Gekleed zwemmen: le prijs W. van der Goes, Zegwaart en 2e pr. G. van der Tas, Zoetermeer. In de diverse nummers werd goeden strijd te zien gegeven. Voor de zwemsport, die de Laatste jaren alhier populair is ge worden, zijn de wedstrijden een mooie pro paganda geweest. WOUBRUGGE. Vertrokken: H. van Dorp naar Oegstgeest; N. Auken en gezin naar Woer den; J. C. van der Weijde naar Aalsmeer; F. T. Smit naar Wierum; N. C. van der Meer naar Alkemade; G. C. Hoogendoorn naar Wassenaar; J. van 't Wout naar Sas- senheim; M. Postma naar Alphen aan den Rijn Gevestigd: A. C. van den Geest, van Alkemade; J. W. van der Zwart, van Overschie; O. W. Verbij, van Zoeterwoude; J. 0. Vermoord, van Zeist; A. T. van der. Eng, van Leiden. KATWIJK AAN ZEE. Personalia. Voor het examen Hoog- duitsche taal 1. o. ia geslaagd de heer E. C G. Labree. NOORDWIJK. Personalia. Voor het examen nuttige handwerken is te Rotterdam geslaagd mej. O. Hegeman. VOORSCHOTEN. Personalia. Voor het examen nuttige handwerken is te Rotterdam geslaagd mej. T. van Ginkel. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Personalia. Voor het examen Franech 1. o. ie geslaagd mej. M. M. de Vries. Voor het examen nuttige handwerken is te Botterdam geslaagd mej. M. E. van Diik.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1