MM ER VACANTIE-NU DE LEIDSCHE COURANT I Fa. VAN KLOETEN I WERELDBEROEMDE „BEKA LUXE'' VULPEN ZUID-LIMBURG VACANTIELAND LEIDSCHE en GOUDSCHE KAAS DINSDAG 2 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 [UIlUinUlillHUIUilllilllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllltN GOEDE REIS! VACANTIE IN HOLLAND. Lachende vacantiegangers, Gnuivend van vacantiepret WJ hebben wat vacantieplannen, Voor U in elkaar gezet. De vacantie is begonnen En "u is wellicht van plan, Een vacantiereis te maken Assut effetjes maar kan. Als u nu uw geld geteld hebt, In de ballen van uw hand, Kijk dan even heel aandachtig In deze vacantiekrant. Trek te voet, per fiets of auto Eens ons eigen landje door, 't Is ten eerste even prachtig En dan: eigen land gaat voor. Bovendien, 't is niet zoo duur ook, Want het is lang niet zoo ver, En u hoeft niet steeds te smoezen: „Thank you, Sir" of „Bitte Herr!" Zoek hier dan uit onze voorraad Eens een aardig reisje uit, Elke reis is leverbaar en Voor U een vacantiebuit. Als u er een uitgezocht hebt En U gaat op reis per fiets, Luister dan nog even naar mij, Dan vertel ik U nog iets. 't Is wel goed, dat ik het even, Voor U afreist nog eens zeg, Denk vooral goed aan de regels En de wetten van den weg. Wijs de richting, die U heengaat, Met goed uitgestoken hand, Ander staat u morgen bij de Ongelukken in de krant. Zijn uw remmen goed in orde? Hebt ge een rood achterlicht? Als u met de auto uitgaat, Denk er om, de knalpot dicht! Houd goed rechts; dat is: rijdt altijd Aan den rechtschen rechterkant, Daar U anders na een poosje Bij den rechter aanbelandt. Rechts gaat voor en steeds goed bellen, Kijk goed uit, waar of gij gaat. Denk om uw en and'rer leven Enom uw belastingplaat. Want het was juist 1 Augustus, Dag van fietsbelastingplicht; Autorijders geeft signalen, Maar geeft geen verblindend licht. Rijdende vacantiegangers In de auto of per fiets, Prent dit goed in je geheugen En ze doen je lekker niets! Is U klaar nu met uw plannen? Komt het uit ook met den prijs? Wel, geniet dan uw vacantie In mooi Holland. Goede reis! TROUBADOUR. Wie dit jaar zijn vacantievreugde eens in het eigen land wil zoeken en toch de illu sie hebben wil van een buitenlandsche reis, kan hetgeen hij wenscht en zoekt vinden in Zuid-Limburg, dat door zijn bewonde raars wel eens „Neerland's Zwitserland" of „het Italië van Nederland" wordt ge noemd en dat als toeristenland terecht meer en meer bekendheid gekregen heeft. Het typische Zuid-Limiburgsche heuvel land ten Oosten van Maastricht, doorsne den door talrijke riviertjes en beken, biedt met zijn lieflijke heuvels en valleien, zijn romantische kasteelen, zijn heerlijke ver gezichten en schilderachtige dorpen den toerist veel afwisseling en een rijke bron voor het maken van tochten, zoowel te voet als per fiets of met de auto Van de iheuvelplateau's, meestal bedekt met uitgestrekte akkers, geniet men prach tige panorama's over de omgeving, tot in verren omtrek; dal waar ts gaande, door dikwijls schilderachtige holle wegen, be groeid met laag houtgewas, bereikt men de snelstroomende riviertjes, de Geul of de Gulp, aan den voet van steil oprijzen de mergelrotsen, of door met vruchtboo- men beplante weiden. Merkwaardig zijn de groeven, waaruit de mergelblokken werden gehaald voor den bouw van huizen en ker ken in de geheele streek en deze onder- aardsche gangen en grotten, die zich over groote afstanden uitstrekken, behooren tot de bezienswaardigheden van dit land. De belangrijkste ervan zijn wel de Gemeente grot aan den Cauberg en de Historische grot, ook wel Fluweelen grot genaamd, een door instorting afgescheiden gedeelte van de Valkenburger grot. De eerste met een oppervlakte van ongeveer 100 H.A., is de grootste en belangrijkste grot van het Geul boerderijen, meestal groote gebouwen rond om een binnenplein gelegen, waartoe een breede, hooge inrijpoort toegang verschaft en waarvan de bouwtrant herinnert aan de villa's der oude Romeinen, die in 't begin onzer jaartelling in deze streken vier eeuwen lang hun nederzettingen hebben gehad, waarvan nog telkens door opgravin gen belangwekkende overblijfselen worden gevonden. In het hart van dit mooie land, in dezen zuidelijksten hoek van ons land ligt Val kenburg, dat er ook het toeristisch cen trum van vormt en dat het uitgangspunt is van tal van tochten voor den wandelaar, den fietser en den automobilist. Het oude stadje, dat uit den tijd dat het een ommuurde sterkte was, van zijn vier stadspoorten enkel nog maar heeft over gehouden de Berkelpoort en de Grendel poort, dateerende uit de 15e eeuw, is schil derachtig gelegen in een lieflijk dal, aan het riviertje de Geul en aan den voet van de hooggelegen ruïne Lichtenberg nabij Maastricht de eenige 'hoogteburcht van Nederland is en die het stadje als 't ware beheerscht. De hooge heuvelen bij Valken burg hebben eeuwen lang gediend als steen- dril en diende menigmaal tot schuilplaats in. benarde tijden, o.a. gedurende den. 7-ja- rdgen oorlog en tijdens de Fransche «over- htiersching. Hiervan getuigt nog een iin de groot uitgehouwen kapel met bijbehorende verrtrekken, waar twee geestelijken ziich 21 maanden verborgen hielden. Vele teeke- ningen, schilderingen en beelhouw a/erken vetcs-ieren de wanden; het beeldhoiorwwerk vertoont dikwijls afbeeldingen van voorhis torische dieren, waarvan de fossieba over blijfselen in de mergel werden ge»vonden. Merkwaardig is de Driedrup (in 'het Ro- meinstche gedeelte) en het onderaardsche uneer, waarop in het vacantie-seizoen vaar tere-hj!j fakkellicht worden gehouden. .Ver leden jaar werd de Gemeente-grot bezocht door ruim 35.000 personen. Andere beziens waardigheden zijn de Model-Steenkolen mijn, die ook tal van houtskool- en krijttee- kerbjigen bevat en in een der gangen een kleine verzameling fossielen en de Cata comben, gesticht in de Valkenburgsohe grot ben, die een zoo nauwkeurig mogelijke nabtiobsing zijn van de merkwaardigste ge deelten der beroemde Catacomben te Ro me, «die door de eerste Christenen aldaar zijn aangelegd en in tijden van vervolging dienst hebben gedaan als verzamelplaats en toevluchtsoord. Aan den voet van den Cauberg is de Lourdes-grot, een getrouwe weergave van de beroemde grot van Lour- des. Druk bezocht zijn voorts het Polver- bosoh, met Rotspark, waarvan vooral merk waardig is de geheimzinnige spelonk, de „hekaenj'ceuken" genaamd, in de nabijheid waarvan, het bekende Openlucht-theater is en de Wjlhelminatoren op den Heunsberg, een uitzichttoren, van waar men een prach tig panorama heeft over het Limburgsche landschap. Van Valkenburg uit zijn naar alle rich tingen mooie wandelingen te maken, die gemakkelijk te combineeren zijn; bovendien zijn de meeste streken gedurende het zo merseizoen door de vele uitstekende auto bus-verbindingen met weinig moeite te be reiken, zoodat de wandelaar die zijn tocii- ten over groote afstanden maakt, na een langen dagmarsch op een gemakkelijke ma nier naar zijn verblijfplaats kan terugkee- ren. Dikwijls voeren de tochten langs ge deelten van den prachtigen Bondswandel- weg door Zuid-Limburg, welke door den A. N. W. B. is uitgebakend en die uitvoerig beschreven is in het door dezen Bond sa mengestelde en uitgegeven Bondswandel- boekje voor Zuid-Limburg. De route vangt aan te Roermond en loopt over een afstand van meer dan 200 K.M. in twaalf, of voor meer geoefende wandelaars in negen dag- marsohen over St. Odiliënberg, Montfort, Echt, Susteren, Sittard, den Kapellerberg en Puth naar Schinnen; van hier door het dal van de Geleen en over Spaubeek, Beek, Elslo, den Hussenberg, den Snijdersberg, Meerssen, Vliek, Waterval, Raar en Groot Haasdal naar Valkenburg. Van Valkenburg uit volgt een groote ronatoer: eerst door het Oostelijke gedeelte van Zuid-Limburg over Genhout, Nubh, Hoensbroek, langs de Staatsmijn „Emma", den Heksenberg en het oude, vervallen kan teel Schaesberg naar Heerlen; dan zuid waarts langs de bekende uitzichtspunten van den Ubaghsberg naar Eys, Simpelveld, Nirwyler, Vijlen, HoLset en Vaals, om van hier door het HblSfeter-, Kerper- en Vijlo- nerbosch, over Epen, Eperheide, Slenaken, Hoogcruts, Gulpen en door het prachtige Geuldal weer naar Valkenburg terug te keeren. Van Valkenburg voert de tocht ten slotte over Geulem, Berg, Bemelen, Cadier, Gronsveld en den.. St. Pietersberg naar Maastricht.. Kleinere wandelingen voeren van Val kenburg over Oud Valkenburg, Schaesberg, Schm-op-Geul en Wylre naar Gulpen (pl.m. 10 K.M.), waar men weer autobusverbin ding heeft met Valkenburg, of van dit centrum uit naar Oud-Valken burg, Sibbe en den Wilhelminatoren (7.2 K.M.); naar IJze ren (10.7 K.M.); naar Schaesberg (5 K.M.); naar Geulem, Berg, Bemelen, met mooi panorama op Maastricht en de Maasval lei, (13.6 K.M.); over Geulem naar Meers sen, Groot Haas dal en Schimmert (11.4 K.M.); naar Groot Haasdal, Schimmert, Aalbeek, Arensgenliout (15 K.M.); naar Broekem, Vilt en Sibbe (9 K.M.); door beo Geuldal van Gulpen tot Epen (7.5 K.M.); van Vaals over Vijlen en Epen naar Gul pen (10.6 K.M.); door het mijngebied öij Heerlen, of naar den Ubaghsberg van do spoorweghalte EysWittem over een af stand van ruim 10 y, K.M. Voor rijwiel- en autotochten is Valken burg eveneens een uitgezocht centrum. Wielrijders moeten rekening houden met de sterke stijgingen, welke op den duur zeer vermoeiend kunnen zijn. Men late zijn rijwiel goed nazien; vooral ook de rem men, opdat deze bij het afdalen van de steile hellingen, waarin dikwijls onver wachte scherpe bochten voorkomen, volko men te vertrouwen zijn. Een twee- of drie- versnel lingsnaaf kan goede diensten bewij zen. Vrijliggende rijwielpaden, zooals men die in het Gooi, op de Veluwe of in den Gelderschen en Overijsselschen Achterhoek aantreft, komen in Zuid-Limburg niet voor; men maakt dus gebruik van de gewone rij wegen op deze routes, die alle ook door automobilisten gevolgd kunnen worden. Een mooie tocht is van Valkenburg, over Wittem, Gulpen, Margraten, Heer, Meers sen, naar Valkenburg terug. Deze route, over een afstand van circa 40 K.M., is een der weinige tochten in deze streek, waar bij men niet telkens hellingen behoeft te bestijgen. De eenige belangrijke klim is voorbij Gulpen, waar de weg over een af stand van 2.8 K.M. 84 meter stijgt. Verder voert de weg van Valkenburg tot Wittem door het fraaie Geuldal; daarna langs den Rijksweg tot Heer en van Meerssen af weer door het Geuldal. Een tocht met zeer belangrijke stijgin gen en dalingen (vooral tot Wittem) loopt van Valkenburg over Ubaghsberg eu Wit tem naar Valkenburg terug. Bij den molen van Ubaghsberg en vooral ook van het Triangulatiepunt op de Vrouwenheide heeft een een der prachtigste panorama's van Limburg. (Afstand 35.8 K.M.). Andere aanbevelenswaardige routes zijn: Valkenburg, Heerlen, Hoensbroek, Valken burg, 36 K.M., die bij Heerlen door het mijngebied voert en mander zware hellingen heeft dan de voiuge; Valkenburg, Meers sen; Hoogcruts, Epen, Wittem, Valkenburg (47 K K.M.) een prachtige tocht, die van St. Geertruid af Langs de zuidgrens van Limburg loopt. Van Gronsveld tot Epen belangrijke hellingen; daarna terug door het Geuldal, met uitzicht op de heuvels ter weerszijden; Valkenburg, Hoogcruts, Epen, Vaals, Wittem, Valkenburg (50 K.M.). Bij Hoogcruts en Meohelen sluit deze route aan bij de vorige, door oen der mooiste ge deelten van het Zuiden. Van Valkenburg tot Vaals sterke hellingen. Maakt men den tocht in omgekeerde richting, dan zijn de stijgingen iets minder zwaar, doch de uit zichten verliezen bierdoor; Valkenburg, Geleendal, Sittard, Beek, Valkenburg (5U K.M.). Van Schinnen tot Sittard door het dal van de Geleen; daarna van Born langs de Maasdorpen en van Beek door het Lim burgsche heuvelland terug; Valkenburg, Bemelen, Eysden, Reimerstok, Gulpen, Wylre, Valkenburg, een rondtoer van 47 K.M. door de vruchtboomenstreek bij Eys den; tusschen Valkenburg en Heer en van St. Geertruid tot Gulpen heuvelachtig ter rein, met prachtig uitzicht bij Bemelen op de Maasvallei en Maastricht, het laatste gedeelte van den tocht voert weer door net Geuldal; Valkenburg, Schimmert, Hussen berg, Bune, Maastricht (Wijk), Scharn, Be melen, Vilt, Valkenburg, een tocht van 43 K.M0 aanvankelijk over de heuvelen, daar na door de Maasvallei en weer over het heuvelland terug. Wie aan het maken van grootere tochten de voorkeur geeft, kan de hierboven ge noemde gemakkelijk combineeren. Een uitvoeriger beschrijving volgens het beproefde, overzichtelijke systeem der A. N. W. B.-reiswijzers, met vermelding van de voornaamste bezienswaardigheden, de hotels, enz., geeft de door den A. N. W. B. uitgegeven reisgids voor Maastricht en Zuid-Limburg, een handig boekje, met plat tegronden van Maastricht, Valkenburg, Aken en Luik, een panorama over het mijn gebied van den Heksenberg bij Hee<rlen en een overzichtskaartje van de belang rijkste autobusdiensten en de verbindingen per trein en tram. Voor hen, die aan een bezoek aan Zuid-Limburg een tochtje even over de grens willen verbinden, geeft het boekje een beschrijving van Aken en Luik, met opgaaf van de gemakkelijkste verbin dingen en van verschillende rondwandelin gen in de mooie omgeving dezer oude ste den. Treinreizigers kunnen van Leiden tot Valkenburg of Maastricht gebruik maken van een vacantiekaart. Toeristen, die hun geheele vacantiereis per auto of per fier.s willen maken, kunnen langs verschillende routes Zuid-Limburg bereiken: via Bode graven, Utrecht, Den Bosch, Veghel, Deur- ne, Meyel, Venlo, Sittard, Schinnen, Val kenburg, Berg, Maastrioht (circa 280 K.M.), of van Leiden over Utrecht, Arnhem, Nij megen, Gennep, Venlo, Roermond, Sittard, Valkenburg, Maastricht, welke route onge veer even lang is. De route van Sittard over Heerlen, Valkenburg en Meerssen naar Maastricht is circa 5 K.M. langer. Men kan ook van Leiden over Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijksche veer naar Breda rijden en dan door Brabant, waar ten zui den van Breda mooie bosschen en vennen liggen, naar Eindhoven en zoo verder zuid waarts over Weert en Roermond naar Zuid- Limburg. Men heeft langs al deze routes behoorlijke autowegen, waar do wegwijzers van den A. N. W. B. als betrouwbare gid sen langs "den weg staan en die voeren door streken vol afwisseling, die den toerist ons mooie land in al zijn afwisseling leeren kennen. geven wij voor iederen gebrofcrtïn of lekkenden Vulpenhouder, ook do gouden pen mag stuk zijn, bij aankoop van onzen met 25 jaar gairantie. 14 Karaats zware Gouden Pen onslijtbare osmium iridium- punten, ingebouwde draagclip parker vulsysteern, elegante kleuren Deze ongeëvenaarde Vulpen van f6.90, kost dus bij inlevering van Uw ouden Vulpen slechts LEEST DE SCHITTERENDE PERSBEOOR- DEELINGEN OVER DIT VULPEN-WONDER E !aSF~ Profiteert van deze zeldzame aanbieding E 1 BREESTRAAT 52 - TEL. 1703 - LEIDEN 1 NATUURLIJK voor alle soorten HET ADRES VOOR UITSLUITEND GELDERSCHE EIEREN 9 en DELFTSCHE BOTER

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9