UIT DE OMGEVING AGENDA DINSDAG 2 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 LITURGISCHE DAG TE HAARLEM, KERKELIJKE VOLKSZANG. De Liturgische Vereeniging van het Haarlemsche diocees koos voor het hou den van haar jaarvergadering in de Bis schopsstad den feestdag van St. Petrus- Banden. Aan den oproep, in de verschillende pa- rochieele bladen van Haarlem en omge ving aan de geloovigen gericht, om de Pontificalo Hoogmis in de St. Bavo-ka- thedraal bij te wonen, hadden talloozen gevolg gegeven. Pontificale Hoogmis. De Commissarissen van orde, bijge staan door de wakkere knapen van het St. Bavogilde in hun kleurige costuums, zorgden er voor dat allen een plaatsje vonden in het groote kerkgebouw en voor- 'zagen tegen den geringen prijs van 10 et. alle binnentredenden van de noo- dige muziek en de populaire uittreksels van het missaal voor dit bijzondere ker kelijke feest, op zichzelf alreeds een prachtige propaganda voor het mooie doel: bevordering van den liturgischen geest onder het volk. In het middenschip hadden de grootere leerlingen der Katholieke Scholen van Haarlem een plaatsje gevonden, en toen te precies tien uur Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, de Haarlemsche Opperherder door den clerus werd binnengehaald on der het zingen van het Gregoriaansche „Sacerdos et Pontifex", was het groote kerkgebouw, dat voortdurend aan schoon heid en sfeer schijnt te winnen, tot in alle hoeken gevuld met geloovigen. In het priesterkoor en de zijbeuken daarvan had den tal van eerw. heeren Geestelijken en lieligieusen een plaats gevonden. Onder assistentie van de HoogEerw. Heeren Mgr. H. J. M. Taskin, Wester woud t, Wijtenburg en de Z.Z. E.E. Heeren pastoor F. C. van Beukering en L. Wil- lenborg, de laatse als diaken en subdia ken, droeg Z.H. Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent de Pontificale Hoogmis op, waarbij de wisselende gezangen door de Priester-studenten van Warmond werden uitgevoerd onder leiding van prof. v. d. Wiel, die tevens de algemeene leiding voerde bij het uitvoeren der Vaste Misge zangen (8e Mis en 3e Oredo) door do ge loovigen. Na het Evangelie beklom mgr. Aenge nent den kansel en sprak naar aanleiding van het Bijbelsche verhaal van de ontmoe ting van Christus en de Samaritaansche vrouw bij den put, over de beide voor waarden, waaraan de Katholiek© Eere- dienst moet beantwoorden, wil hij van waarde zijn in de oogen van God. Wij moeten, zoo zeide Tngr., God aanbidden in geest en waarheid. Daartoe kan de Li turgische beoefening van den Eere- dienst door het volk zoo machtig voel bij dragen. In voor allen zeer duidelijke woorden ontwikkelde Z. H. Exc. verder deze ge dachte en sprak aan het slot van zijn toe spraak de hoop uit, dat deze 18e Liturgi sche dag naar wensch zou slagen, dat het geloovige volk zou leeren inzien, wat door Z. H. den Paus wordt bedoeld, gewenscht en gewild en dat men zou leeren aan de wenschen van Z.H. gehoorzaam te zijn. Mgr. Aengenent zeide, dat schoone vruch ten verwacht zouden mogen worden, indien het christen-volk de voorwaarde vervult, waaraan het H. Evangelie ons herinnert, n.l., dat we goed moeten aanbidden in géest en waarheid. De Pontificale Hoogmis, waaronder door alle aanwezigen dapper werd meege zongen, vormde een prachtige inleiding voor dezen 18en diocesanen liturgischen dag. In de middagvergadering werd een in leiding gehouden door den zeereerw. heer pastoor Beukers. Inleiding pastoor Beukers over de Ward-methode. Op dezen liturgischen dag, die geheel staat in het toeken van den kerkelijke volkszang, mag een demonstratie van de Ward-methode niet ontbreken. Jammer is het, dat de directeur van ons Ward-instituut, rector Yullinghs, hier niet aanwezig kan zijn en dat gij er ge noegen mee moet nemen, dat ik de korte inleiding zal geven om een tip op te hef fen van die geheimzinnige methode. In den beginne en helaa-s ook nog nu stonden zeer velen heel vreemd tegen over deze methode: „Uit Amerika! van een dameniet eens een onderwijze res de leerboeken alleen voor de cur sisten! duur cursusgeld!".... En dan die verdere Amerikaansche humbug: „A1- 1 e klasse-onderwijzers kunnen die zang lessen gevenalle kinderen van het eerste leerjaar zingen k-veu, en componee- ren liederenkinderen van 8 a 9 jaar kennen 't Gregoriaansch door en door en geven onberispelijk met arm- en voetge- baar het moeilijk Gregoriaansch rythme aan en dan nog wel het rhythme van Solesmes En wat men ziet: allemaal aardigheidjes en trucjes, die al zoo lang worden toegepast Maar dan is het toch wel eigenaardig, dat bij de eerste kennisming van die me thode, in Augustus 1928 te Utrecht, de honderden toeschouwers versteld stonden over de resultaten, en daar waren mannen bij, die toch wel kunnen oordeelen over muziek,, zooals een Hubert Cuypers, een Jan Nieland, een Theo van der Bijl, een Herman Putters, een de Zwaan zoodat men in recensies heeft kunne lnezen: W.e kunnen niet dan met groote vereering en dankbaarheid denken aan wat de St. Greg. Ver. ons in het optreden van mevr. Ward gegeven heeft. En wat was de St. Greg. Ver. zelf blij!, want het vormen en onderhouden van jon genskoren waaraan zij al 50 jaar gear beid had en wat boe langer hoe moeilijker werd had reeds geruimen tijd haar bij zondere aandacht; en nu men ook meer intensief kon gaan werken aan der ker kelijke volkszang, moest wel de kverbete- ring van den kinderzang bovenaan op het program komen. En op denzelfden dag waarop het nieuwe program werd inge luid, op haar gouden jubeldag, opent de Ward-demonstratie perspectieven, waar van men nimmer had kunnen droomen. Dat wij toen die bepaalde methode gretig aanvaardden en aanstonds begonnen te propageeren, moest vanzelf de volle- sym pathie hebben van alle musici en liturgis- ten; er bestond trouwens geen andere methode, die rechtstreeks ten doel had om aan kinderen den kerkelijken volkszang bij uitnemendheid, het Gregoriaansch, spe lenderwijs volledig te leeren. En zoo waren wij feeds drie maanden aan den gang, toen Paus Pius XI in Zijn Constitutio Apostolica de kerkelijke muzi kale ontwikkeling van het volk „aan de zorgen der geestelijkheid toevertrouwde" en voorschreef: „dat de muzikale oplei ding der toekomstige priesters moet be ginnen op de lagere school"„dat reeds bij de kleinste kinderen de liturgische gezangen moeten aangeleerd worden, op dat het volk op muzikale wijze de voor hem bestemde gezangen zal kunnen mee zingen" en „dat er jongenskoren moeten worden opgericht, ook in de kleinere ker ken, ter uitvoering van polyphonische mu ziek". Zulk een pauselijke aanmoediging sterkte ons om op den ingeslagen weg te blijven doorgaan. Mevr. Justine Ward heeft haar zang- methode juist ontworpen, opdat de kerke lijke volkszang, het ideaal van Paus Pius X, zou kunnen verwezenlijkt worden. Zij wilde aan de kinderen meer meegeven dan een aantal liederen: zij wilde de stem cul- tiveeren en het gehoor oefenen en het rhythmisch gevoel ontwikketen, zij wilde trefzekerheid leeren en kennis van een smaak voor het Gregoriaansch aankwee- ken. Zij was er van overtuigd, dat de kin deren reeds op de lagere school goed en zelfstandig konden leeren zingen, als ten minste het zangonderwijs terzelfder tijd zou beginnen en even zorgvuldig en metho disch zou worden onderwezen als de an dere schoolvakken. Zij wilde een methode, zóó eenvoudig, dat ook ieder onderwijzer met voldoende paedagogische kwaliteiten en met een dra-gelijk muzikaal gehoor de door haar bedoelde zanglesen bevredigend zou kunnen geven. Welke punten vallen bijzonder op in haar methode 1. De verschillende elementen van het muziek-onderwijs worden zorgvuldig en angstvallig zooveel mogelijk g e s p 1 it s t, zoodat de kinderen niet telkens meerdere moeilijkheden tegelijk te verwerken krij gen: de stem, heb oor, het oog, het rhyth misch gevoel, alles wordt in het begin af zonderlijk geoefend: zoo zullen b.v. in dè lijkheden voorkomen. 2. Ieder onderdeel wordt slecht kort behandeld 2 3 minuten daar som mige oefeningen hoe noodig ook voor kinderen weinig aantrekkelijk zijn en andere te veel inspanning vereischen daardoor reeds wordt een aangename af wisseling gegeven, die de aanda-cht boeit, en de belangstelling gaande houdt. 3. Ook de geheele z a n g l es is van korten duur hoogstens 20 minuten maar moet zoo goed als dagelijks her haald worden, niet alleen omdat men zóó des te gemakkelijker kan voortbouwen op de vorige lessen, maar ook omdat de mu ziek een fundamenteel element is in de ontwikkeling van het intellect en in de vorming van het karakter 2 maal 1 uur les geeft volstrekt niet hetzelfde resul taat als 6 of 5 maal 20 minuten. 4. De oefeningen zijn zóó een voud i g en klimmen zóó geleide- 1 ij k op, dat men oppervlakkig zou mee- nen, dat er gerust meerdere kunnen wor den overgeslagen. Daardoor zijn de kin deren in staat zelf de nieriwe moeilijk heden te overwinnen: het eenige wat de onderwijzer mag vóórzingen is het eerste deel van den toonladder in het eerste leerjaar, n.l. do, re, mi, fa, sol. 5. Ook moeten de kinderen zelf standig optreden door elkaar muzikale sommetjes op te geven, b.v. door vinger- dictée's of door een muzikale conversatie te houden, wat de innerlijke muzikaliteit bijzonder ontwikkelt. 6. Wordt in het begin alleen gebruik gemaakt van de c ij f e r-n o t a t ie. reeds spoedig ook worden oefeningen gemaakt in het notenschrift op den notenbalk. Maar is dat alles nu nieuw 1 Zijn die punten nog nooit door anderen toegepast? „De methode-Ward, zégt pater Smits, moet men niet beschouwen als een geheel nieuwe creatie van muziek-onderwijs. Haar wereld-vermaardheid dankt zij aan de origineel© wijze van voorstellen, aan het practische toepassen en combineeren, het benutten van alle middelen volgens de lo gica en de activiteit der kinder-psyche en vooral aan de eenheid van opbouw, waar door zij het kind tot de hoogste resultaten brengt." Is het wonder, dat de Ward-methode meer dan een methode is Zij is een „beweging" geworden en van alle kan ten loopt men warm om de idealen te be reiken, die zij nastreeftDe nu volgende demonstraties van eenvoudige schoolklas sen zullen er u beter van overtuigen dan mijn woorden. (Wordt vervolgd). N00RDWIJKERH0UT. Bevolking. In de maand Juli had een vermindering plaats van het bevolkings cijfer met 4 vrouwen en 4 mannen, zoodat thans het definitieve bevolkingscijfer is: 3725 mannen en 2861 vrouwen. Totaal 6586 personen. SASSENHEIM. Teraardebestelling L. van Leeuwen Sr. Een groote schare belangstellenden uit alle rangen en standen was gistermiddag tegenwoordig bij de teraardebestelling van het stoffellijk overschot van den heer L. van Leeuwen Sr., om den overledene de laatste eer te bewijzen en uiting te geven aan de dankbaarheid voor het vele dat door hem in zijn werkzaam lewen op zoo velerlei gebied en tot in de laatste dagen van zijn gezegenden ouderdom werd ver richt. Bij de talrijke familieleden had zich een lange stoet van vrienden en bekenden aangesloten, w.o. het schoolbestuur van de School met den Bijbel, de onderwijzers en eenige kinderen van die school, het .Bestuur van de Protestantsche wijkverpleging, de Commissie van Beheer van de Coöp. Boe renleenbank en verdere vertegenwoordigers van bestuurscolleges waaraan de heer van Leeuwen verbonden was geweest. Ook be vonden zich onder hen Burgemeester en Wethouders van Sassenheim, Ds. Boeyen- ga van Haarlem en Ds. P. D. Kuiper, Gere formeerd Predikant alhier en Wethouder Goslinga van Leiden. Ds. Kuiper, aan de geopende groeve het woord nemende, deelde mede dat een der laatste wenschen van den overladen broeder was geweest dat bij de begrafenis de sober heid zou worden betracht en daaraan ge volg gevende zouden slechts Ds. Kuiper en Ds. Boeyenga het woord voeren. Wanneer wij ons het beeld van den overledene voor den geest roepen, aldus Ds. Kuiper, dan denken wij er in de allereerste plaats aan dat zijn leven niet in het verborgen is ge leefd, hij heeft zich op velerlei terrein be wogen en ook daarvan zien we in deze ure door het groot getal aanwezigen het welsprekende bewijs. Als man van karak ter kon hij meer dan eens scherp en pun tig wezen en in botsing met anderen ko men, maar toch had hij zijne vrienden, en die waren hem vrienden voor zijn leven. Den wensch van soberheid eerbiedigende zullen wij zijn vele verdiensten en goede hoedanigheden niet uitvoerig vermelden, hoewel het weinig moeite zou kosten zulks te doen. Hij laat een ledige plaats in het midden van onze gemeenschap en evenzeer een diepbetreurde plaats in ons kerkelijk leven achter en wij dragen waarlijk rouw om hem. En één ding bovenal is het waar wij ons in verheugen en wat wij van hem willen getuigen, dat was zijn levend geloof in God en Jezus den Zaligmaker. Hoewel spr. niet gaarne te veel spreekt van de laat ste woorden van den overledene wil hij toch in dit geval dit niet nalaten. Toen de scha duwen des doods den zieke reeds beslopen sprak hem de overledene van den breeden en den smallen weg. Die op den smallen weg wandelen zijn zij die in kinderlijk ge loof de toevlucht nemen tot Jezus Christus den Zaligmaker, en dit heb ik gedaan en doe ik nog. Met den wensch dat dit het woord mocht zijn, wat tot ons ook nog na zijn dood mocht spreken, eindigde Ds. K. zijn rede. Hierna richtte Ds. Boeyenga zich tot de familie en de vele aanwezigen en teekende den heer van Leeuwen als man van een sterk sprekend en eigen karakter, hij was geen cliché of gewoonte-wensch. Hij was zichzelf en als zoodanig een interessant man, van groote energie en doorzettings vermogen. En daarom hebben wij des te meer in dezen man van ijzer en staal zijn kinderlijk geloof bewonderd en ons daarin verblijd. De gestalte van zijn geestelijk leven was altijd klein en ook in zijn ambte lijk werk als ouderling der Gereformeerde kerk voelde hij zich altijd in het bijzonder aangetrokken tot dezulken. Ook daaruit kunnen wij verklaren zijn groote liefde tot het kind, in het bijzonder belichaamd in zijn groote liefde voor de school met den Bijbel, waarvan hij 40 jaren onafgebroken een zoo ijverig en onvermoeid bestuurslid is geweest, wiens gelijke moeilijk te vinden zal zijn. En ook in zoo vele anderen was er in zijn werk en streven een levend getuige nis van zijn echt geestelijk leven, en wer den de vruchten daarvan openbaar tot roem van Hem tot Wiens eer ook wij dit alles vermelden. Hierna dankte de oudste zoon, de heer Jan van Leeuwen, met een enkel woord voor de laatste eer aan den overledene be wezen, waarop de schare diep onder den in druk de groeve verliet. Inbraak in een motorjacht. Tot het motorjacht van den heer S., liggende in het schuitenhuis nabij het Wije, hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag ongenoode gasten zich toegang weten te verschaffen en allerhande artikelen van hun gading meegenomen. Niets werd versmaad, zelfs een wandelstok werd meegenomen. De poli tie is ijverig in de weer de daders op te sporen. LISSE. Personalia. Voor het examen nuttige handwerken is geslaagd mej. J. A. Hulsbos. Hinderwet Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente hebben aan den heer L. J. .Persoon, slager alhier, vergunning verleend, ingevolge de Hinderwet tot het oprichten van een vetsmeltinstallatie in het perceel plaatselijk gemerkt Heereweg no. 166, kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie C. no. 2141. Burgemeèster en Wethouders dezer ge meente hebben aan den heer S. van Heerd, melkhandelaar, alhier, ingevolge de Hin derwet vergunning verleend tot het plaat sen van 2 electro-motoren met een geza menlijk vermogen van 3 P.K. in het per ceel plaatselijk gemerkt Heereweg no. 200, kadastraal bekend gemeente Lisse in sec tie C. no. 2168. Arbeidsbemiddeling. Bij den plaatselij ken correspondent der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering stonden op Zaterdag 30 Juli j.l. 159 werkzoekende per sonen ingeschreven. Het aantal werkloozen neemt in deze gemeente al wederom toe. HILLEG0M. MOTOR TEGEN RIJDENDE TRAM GEBOTST. De berijder ernstig gewond. Hedenmorgen om 11 uur had in de hoofd straat ter hoogte van Garage „Zeldenrust" een motorongeluk plaats. Van de richting Haarlem kwam de stoomtram. Van de tegenovergestelde richting de motorrijder H. A. K. uit Hoofddorp. Getuigen zeggen, dat de bestuurder achter twee autobussen reed. Op het laatste oogenblik trachtte hij nog links de locomotief te passeeren. De af stand bleek echter te klein, zoodat hij met een snelheid van 30 K.M. tegen de rijdende tram botste. Den machinist, treft dus geen schuld. De aangeredene werd voorloopig verbonden door de E H.B.O. en verder door dr. Ten Hoopen behandeld, die noodig oor deelde hem per ziekenauto naar Haarlem te vervoeren. De getroffene heeft een rech ter dijbeenfractuur en een wonde aan de hand. Het ongeluk is dus nog betrekkelijk goed afgeloopen. Verbetering Loosterweg I. Nu Loos- terweg I door de goede gemeentelijke zor gen is verbeterd zijn ook de woningen van „Het Kraaiennest" bekeken. De gemeente heeft daar een keermuur doen aanbren gen, mooi metselwerk met gewapend be ton aan de achterzijde ter versterking. De toegangen tot de woningen zijn heel aardig gemaakt van trapjes, zoodat ze een aardi ger aanzien hebben. Indien de bewoners nu de voorliggende strookjes als grasperk je of tuintje benutten is het daar „af". Arbeidsbeurs. Het aantal werkloozen alhier is na de laatste opgave met 5 geste gen; het bedraagt thans 240. Oude Belastingplaatjes. Gaarna wek ken we op, de oude belastingplaatjes niet weg te gooien, doch deze te willen afstaan aan mejuffr. Vis, Kerkplein 1 alhier. De opbrengst van het metaal komt de T. B. C.-bestrijding ten goede. N00RDWIJK. Personalia. Voor het examen nuttige handwerken is geslaagd mej. M. J. Vis voor het examen hoofdact© mej. L. M. F. de Vreede. Gevonden voorwerpen. Een groote bruine hond met witte pooten, alpine muts, een ceintuur, koralen damestaschje met in houd, zilveren briche, een zonnebril, R. K. gebedenboekje, zakdoekje, waarin 24 cen ten geknoopt, 2 belastingmerken 1932 1933 in portemonnaie, gaberdine regenjas, heerenrijwiel, badschoen, alarmpistool, een collier roode kralen, een Lips-sleutel no. 1153, paar lage zwarte kinder-lakschoenen met bruine kousen, een verm. doublé arm band met witte en blauwe steentjes, hee renrijwiel, laag bruin kinderschoentje, bril met hoornen montuur, een oud damesrij wiel, een rechter badschoen en een witte strandschoen met blauw randje. Inliohtin- gen uitsluitend des Woensdags en des Za terdags van 12 tot 1 uur aan het Politie bureau. teNoordwijk-Binnen. OEGSTGEEST. Volksconcert. Hedenavond geeft het harmonie-gezelschap „Triumph" een volks concert" in het „Witte Huis" ter eere van den verjaardag van H.M. de Koningin- Moeder. VOORHOUT. Verdronken. Maandagmorgen omstreeks elf uur is het 2-jarig zoontje van den heer A. van der Lans spelende in de Zandsloot langs den Rapenburgerweg in het water geraakt en verdronken. Arbeidsbemiddeling. Bij den corres pondent der Arbeidsbemiddeling en Werk loosheidsverzekering staan *ruim 25 werk zoekende personen ingeschreven. De werk loosheid begint in deze gemeente, evenals in de overige gemeenten in de bloembol lenstreek wederom met rasse schreden toe te nemen. Geboren: Johanna Theresia, d. van F. A. Montanus en P. B. G. den Hollan der. Johannes Cornelis, z. van A. G. van der Lans en H. G. van der Lans. Overleden: Gerardus Leonardus van der Lans 2 j. Gevestigd: M. C. J. Augustinus van Zijpe. J. C. Evers van Bloemendaal. C. J. van der Ploeg van Rijnsburg. Q. W. van der Klugt uit Noordwijkerhout. J. J. Heideman van Purmerend. Ch. M. Steinbac-h van Oberfrohna. G. Hoekstra van Nederweert. W. J. H. Deeterink van Amsterdam. D. Knetsch van Sassen heim. Vertrokken: J. M. G. den Held naar Zaandam. K. J. Graaf naar Texel-den Burg. J. J. Hibbeln naar Amsterdam. J. M. Broeders naar Heijthuijzen. P. J. J. Dessing naar Naaldwijk. Th. E. G. Lieverse naar Wijk bij Duurstede. J. A. van Nobelen naar Haarlemmermeer. E. C. A. Marjot naar Teuve-n. B. J. van der Hulst naar Nootdorp. A. J. M. Geene naar 's-Gravenhage. WASSENAAR. Paard in een strandtent gesprongen. Een door een heer bereden paard sprong plotseling in een strandtent met het gevolg, dat Mevr. v. d. M. uit Leiden een hersen schudding bekwam. Mej. B. uit Leiden werd aan een der armen gewond. Aanrijding. Bij het uitwijken voor een wielrijdenden jongen, reed de heer J. alhier met zijn motorrijwiel tegen de auto van den heer v. W. uit Den Haag, welke auto werd beschadigd. Het motorrijwiel werd in elkaar gereden. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Veel op zijn kerfstok. H. v. G. alhier, wiens aanhouding door de politie wij reeds meldden, blijkt ook nog een zilveren lepel te hebben ontvreemd in een van de groots ste hotels te Scheveningen, bij gelegenheid LEIDEN. Donderdag. Zitting reclasseering Vinoen- tiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 8—9 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Aug., a.s. waarge nomen door apotheek: P. du Croix, Ra penburg 9, telefoon 807. dat de familie bij wie hij in betrekking was, aldaar een diner gaf. Het voorwerp werd in beslag genomen. Voorts is kunnen worden vastgesteld, dat verdachte zich heeft schuldig gemaakt aan de misdrijven, vermeld in art. 247 en 248 bis, in Utrecht, v. G. is in het Huis van Be waring te Den Haag ingesloten. Zakkenrollers op het strand. Ten na- deele van strandbezoekers werd ontvreemd een gouden zegelring, portemonnaie m. inh., horloge met schakelketting en een geldsbe drag uit een vestjeszak. ST0MPWIJK. De Kermis. Naar wij vernemen, heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente aan den Burgemeester verzocht om de ker mis ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin niet te doen plaats hebben in verband met de ernstige tijdsomstan digheden. De Kerkeraad van de Gereformeerde Gemeente, benevens eenige Chr. organisa ties hebben aan dit verzoek adhaesie be tuigd. Oi. zal dit verzoek niet veel kans van slagen hebben, daar de Protestanten nog geen 30 pet. der bevolking uitmakeu, waarvan een deel nog niet behoort tot een der genoemde Kerkgenootschappen. Daar naast maken vooraanstaanden in de Ned. Herv. Gemeente deel uit van de Wilhel- minavereeniging, welke deze feesten orga niseert. Bovendien vergeten adres-santen, dat een en ander reeds is voorbereid, zoo dat hun verzoek wel wat laat is geschied en o.i. onmogelijk kan worden ingewilligd. Ook dient nog rekening te worden gehou den met het feit, dat deze feesten steeds veel publiek van elders trekken, wat be- teekent een niet te versmaden bron van inkomsten voor winkeliers, enz. UIT DÉ RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Voor het examen nuttige handwerken is geslaagd mej. A. van der Tang; voor het examen Duitsoh L. O. de heer G. A. Bahlraann. Schietwedstrijden. Stand der Prov, Schietwedstrijden op 100 M. scherp om den zilveren B. V. L.-wisselbeker te Al phen aan den Rijn op 30 Juli. Afd. korps: Alphensche Burgerwacht 230. Personeel: 1. A. C. Meys 112-27, 2. W. B. Kroon 112-25, 3. G. Bergshoeff 110-27-26, 4. A. Bruynes 110-26-26. Vrije baan: 1. W. B. Kroon 87. 2. A. C. Meys 85, 3. G. Bergshoeff 84-27-26. 4. A. Bruynes 84-26-26. Motor over den kop geslagen. Op den Heerenweg is gisteren onze plaatsgenool B. met zijn motorrijwiel over den kop ge slagen. De motor werd aanzienlijk be schadigd, terwijl de berijder behalve ge havende kleeren, aan zijn arm werd ver wond. Het ongeval werd veroorzaakt door dat een hond plotseling voor de motor schoot, met het bekende gevolg. Een fiets zonder baas. Door D. ie langs de Vei lengde Aarkade een onbe heerd damesrijwiel gevonden. LEIDERDORP. Schietwedstrijd burgerwacht. Woens dag heeft de Kring „Rijnland" hare schiet wedstrijden gehouden te Katwijk aan Zee ondanks de sterke wind werden de vol gende punten behaald in klas-se A: Burgerwacht Hazerswoude 218, Leider dorp 208, Zoeterwoude 198 en Koudekerk 177 punten. Klasse B: Burgerwacht Leiderdorp 230, Benthuizen 225, Hazerswoude I 215; idem II 195, Zoeterwoude 168 en Koudekerk 131 punten. Klasse C: Hazerswoude I 198, idem II 180 en Zoeterwoude 178 punten. Van de personeele baan behaalden de navolgende schutters in klasse A: 1. C. Verdegaal, 2. A. J. van Vliet, 3. J. M. de Koning, 4. J. Dekker, 5. J. Nagtegaal, 6. G. den Braver, 7. L. Bosman, 8. J. Brinks, 9. J. Ravensbergen, 10. J. Hogenes, 11. T. Molema Wz. Klasse B.: 1. Th. Nagtegaal, 2. J. H. Pels, 3. H. J. Varkmeener, 4. A. Verbeek, 5. L. Zandbergen, 6. J. M. Rijlaarsdam, 7. J. Vermeulen, 8. T. Molema Jz., 9. J. Kap- tein, 10. J. Koetsier, 11. W. Moraal, 12. Th. J. Verkleij, 13 J. ZwanepoL, 14. W. Vroeg- rijk, 15. C. van Vliet, 16. G. Mets, 17. M. Vermeulen, 18. W. J. Dekker, 19. G. Koet sier, 20. C. G. de Groot, 21. J. M. Straat hof, 22. Joh. Dompeling, 23. N. Berg, 24. C. A. van Dam. Klasse C.: 1. A. de Jong, 2. J. Rijkaart, 3. J. Hartman, 4. W. Wesseling, 5. W. Mulder, 6. A. Rijkaart, 7. J. Q. Onderwa ter, 8. W. Buitenhuis, 9. Joh. Vlasveld, 10. C. J. de Groot, 11. J. Versteegen, 12. W. Jansen, 13. G. Rijkaart, 14. J. v. Wieringen. Vrije baan: 1. J. M. de Koning, 2. A. Verbeek, 3. L. Zandbergen, 4. L. Bosman, 5. L. v. d. Poel, 6. C. J. de Groot, 7. Th. J. Verkleij, 8. G. de Braver, 9. A. van Rem men, 10. Zandbergen, 11. W. Buitenhuis, 12. Z. Hartman, 13. J. H. Pels, 14. G. de Koning, 15. Th. Nagtegaal. De wisselbeker werd gewonnen door Burgerwacht Hazerswoude, het vorige jaar in het bezit van Leiderdorp. Op de revolverbaan werd geschoten door burgemeester en commandanten: 1. J. Dek ker, 2. J. M. de Koning, 3. A. Verheul, 4. M. de Vreede.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2