23ste Jaargang DINSDAG 2 AUGUSTUS 1932 No. 7268 DAGBLAD VOOR LEDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling R,nn»,«n.«Mrr DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Voor Leiden 19 oent per week - f 2.50 per kwartaal BUTeaUX! PAPENGRACHT 32, LELDEN Gewone Advertentiën 30 cent oer reoel Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal AdvertenUen 3U cent per regel. Franco per port f2.95 per kwartaal r,. ...„c-rr, .tic nee ocntPTir ie r Voor Ingezonden Mededeelingen wordt Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'. ver- TCl" INT- ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I het dubbele van het tarief berekend, krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij riphniimmpd dhctdi tc M 11 Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met vs 11\ U IN U lM m L. K lUoUUo, rUoJoUj INo. 11 betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Duitschland leert! De uitslag der verkiezingen in Duitsch land geeft ons geen reden tot blijdschap al had het resultaat ook slechter kunnen zijn. Geen reden tot blijdschap, behalve dan toch voor het belangrijke feit, dat het ka tholieke Centrum in ongebroken kracht is blijven staan zelfs het aantal zetels nog met tien wist te vermeerderen, ondanks de felste bestrijding en de ongunst der tijden. Dat is een feit van verheugenis niet al leen voor de Duitsche katholieken, maar daar mogen de katholieken van de geheele wereld trotsch op zijn, zegt de „Residen tiebode". En onze Haagsche collega vervolgt dan: „Van grooten invloed is daarop natuur lijk ook geweest, dat de Duitsche katho lieken hun eenheid wisten te bewaren. Ook daar had de Regeering-Briining, door den nood der tijden gedwongen, tal van onaan gename crisismaatregelen moeten nemen en zware lasten aan de burgerij moeten opleg gen. Natuurlijk zijn daardoor tienduizen den katholieken onaangenaam getroffen, maar aan de liefde der Duitsche katholie ken voor hun politieke organisatie, door een Windhorst op zulk een onovertroffen wijze gesticht en gelouterd door een feilen „Kul- turkampf", heeft dit alles niet de minste afbreuk kunnen doen. Elke poging, onder de Duitsche katho lieken ondernomen om door een splitsing of splijtzwam deze katholieke eenheid te breken, is op een volslagen fiasco uitge- loopen. Over alle grieven en wenschen heenstappende, hebben de Duitsche katho lieken zich eendrachtiger dan ooit rond de oude katholieke vaan geschaard en, ter wijl alles afbrokkelde of weggevaagd werd, komt het katholieke Centrum sterker dan ooit uit den strijd. Zonder overdrijving mogen we zeggen, dat Hitier tegen het Centrum zijn kop te pletter geloopen heeft en het aan de ka- tholieke partij te danken is, dat ook hij zijn Marneslag verloren heeft. Was de ka tholieke partij niet zoo krachtig georgani seerd geweest en hadden de katholieken niet zoo krachtig hun beginsel gehand haafd, dan zou ook het Centrum door de nationalisten onder den voet geloopen zijn en was Hitier nu de baas geweest. Wat dit voor de Duitsche katholieken beteekend haxl, behoeft niet nader te worden betoogd. De 98 zetels van het Katb. Centrum, n.l. het Centrum 76 en de Beiersche Volkspar tij, de Centrum Partij voor Beieren, 22, ontnemen Hitier zijn meerderheid". Meerdere Katholieken in Duitschland zullen aan de stembus him partij ontrouw zijn geworden en, helaas, zijn overgeloopen naar een andere partij. Dat betreurens waardig verschijnsel zullen wij, natuurlijk niet ontkennen. Maar de eenheid der katholieke orga nisatie hebben de Duitsche katholieken be waard. En die organisatie is in Duitsch land gebleken een onoverwinnelijke rots, ook in de geweldige branding van dezen tijd. Germania docet Duitschland leert! BINNENLAND DE UITVOERING VAN DE CRISIS- ZUIVELWET. De uitkeering aan de melkveehouders blijft voor Augustus ongewijzigd. De crisis-zuivelcentraie maakt bekend, dat voor de periode van 30 Juli tot en met 27 Augustus 1932, de bijslag op de indus trieel verwerkte melk, dezelfde zal zijn als in de voorgaande maand. Deze uitkeering bedraagt thans IK oent> per liter melk van 3 pet. vetgehalte. Gaat Minister Donner heen? „Het Volk" verneemt, dat Minister Don ner niet voornemens zou zijn, na afloop van zijn tegenwoordige ambtsperiode op nieuw het ministerschap te aanvaarden. Reeds is, naar men van dezelfde zijde aan genoemd blad mededeelt voor den heer Donner een plaats gereserveerd in den Hoogen Raad. WERKLOOZENKASSEN. Bezwaren tegen Regeeringsmaatregelen. Zaterdag werd te Utrecht een druk be zochte vergadering gehouden door het be stuur van het R.-K. Werkliedenverbond met de besturen van de werkloozenkassen ter bespreking van de verschillende be zwarende maatregelen, welke de regeering ten opzichte der kassen treft. Heel in 't bijzonder hadden een drietal maatregelen der regeering de bijzondere aandacht der vergadering. Allereerst het verlangen om een lang- durigen wachttijd in te voeren voor nieu we leden. Wanneer zulk een bepaling dient te worden ingevoerd dan kwam het der vergadering voor, aldus bericht de „Volkskr.", dat het hier onder geen be ding een maatregel mag gelden met terug werkende kachtalleen ware en onder zeer bijzondere omstandigheden zulk een maatregel te accepteeren voor nog nieuw in te schrijven leden. Een andere maatregel welke de bijzon dere aandacht had, was, dat de regeering van de kassen die een crisispercentage- subsidïe genieten, vraagt: twee weken voor 1933 te reserveeren en maatregelen te treffen dat zulks alsnog zou kunnen ge schieden. Die opdracht van de regeering is met name voor die kassen, die zelfs aan 300 procent subsidie niet voldoende hebben, niet uit te voerenmen stond versteld van die opdracht en achtte ze fataal, want verdere verslechtering der uitkeeringsbedragen of verhooging der wekelijksche bijdragen is niet mogelijk. Van de regeering mocht worden verwacht, dat zij de uitkeeringsbedragen dit jaar had gegarandeerd, zelfs door een subsidie te geven hooger dan 300 procent. Een andere door de regeering getroffen maatregel moet tevens als zeer onbillijk beschouwd worden, n.l. de verlaging van de vergoeding der administratiekosten. De vakbonden leggen uit hun kassen reeds elk tienduizenden guldens per jaar uit, uit sluitend voor de administratie der werk- loozenkas. Die werkzaamheid, waarvan de omvang door den Rijksdienst bepaald wordt, is in deze geweldige werkloosheids periode op buitengewone wijze toegeno men en vordert bij vele vakbonden een staf-personeel. En nu vermindert de re geering zelfs dit jaar zonder meer de in verhouding tot het werk toch reeds al te geringe geldelijke tegemoetkoming. Het VerbondsbestuuT zal al hetgeen ter vergadering besproken is nog in eigen kring overwegen en dan met spoed na gaan op welke wijze dit onder de aan dacht der regeering is te brengen en hoe het belang der werkloozenkassen bij de re geering het best is te bepleiten. WERKLOOZENZORG. Meef* dan' een millioen per week. Door het Departement van Binnenland- sche Zaken is aan alle gemeenten een vra genlijst gezonden. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 1015 gemeenten. Uitgegeven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies van Staat, c.q. pro vincie) aan werkloozensteun 6.179.318. Uitgegeven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies van Staat, c.q. provin cie), voor werkverschaffing 1.-796.861. Uit betaald voor werkloozenkassen 1.198.569. Door het Rijk is betaald 596.606. Van 62 gemeenten met rond 250.715 in woners, waaronder o.m. Boxtel met 10.941, Deurne met 10.806, Ginneken ca. met 13.117, Ermelo met 14.731, Venlo met 24.287 en Hillegom met 10.281 inwoners, waren nog geen gegevens binnengekomen. DE TARWE-CENTRALE BEGINT TE VEILEN. In verband met de verschillende tegen strijdige berichten, die over den verkoop der z.g. T(arwe) C(entrale) tarwe (de vrije te veel verbouwde tarwe), de ronde doen, verneemt de „Msbd." uit de allerbeste bron dat de verkoop daarvan practisch reeds begonnen is. Er zijn reeds meerdere offertes gedaan. Dezer dagen zal er een circulaire, inhou dende de verschillende officieele ver koopcondities, worden rondgezonden. De Tarwe-oentrale verkoopt tegen vaste prijzen, welke weliswaar naar de omstan digheden wisselen, maar waarbij het sys teem van loven en bieden is uitgesloten. De verkoop geschiedt op monsters van vaste groepen b.v. B. kwaliteit, C. kwali teit etc. Groningsche, Zeeuwsche etc. Voor gewone Groningsche C vroeg de Tarwe- Cenlrale gisteden 44.per ton voor Zeeuwsche een kwartje meer, voor de B.- kwaliteit twee kwartjes meer. In de prij zen is vijf cent opgenomen voor tusschen- personen. De T. C. veilt echter zelf met eigen personeel. Men hoopt de eerste maanden onge veer 90.000 ton te veilen en daarmede dan regelmatig voort te gaan. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Enschede J. J. G. E. Rückert; tot burgemeester der gemeente Termun- ten R. van der Ley. Bij Kon. besluit is aan P. Dumon Tak, op zijn verzoek, met ingang van 2 Januari 1933, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Middelburg, met dankbetuiging voor de goede diensten, door hem in die betrekking bewezen. De nieuwe burgemeesters. De heer J. J. G. E. Rückert, die den heer Edo Bergsma als burgemeester van En schede zal opvolgen, is 46 jaar oud. Hij was aanvankelijk luitenant der genie en be kleedde verder ambtelijke betrekkingen in Ned. Indië; o.a. was hij directeur van Openbare Werken te Semarang. Laatstelijk was de heer Rückert burgemeester van Meester Cornelis, tevens lid vaü den Volks raad. De nieuwbenoemde burgemeester van Termunten, de heer R. van der Ley, werd te Steenwijk geboren en is thans 36 jaar oud. Laatstelijk was de heer van der Ley, die tot de Ned. Herv. Kerk behoort, com mies, chef ter secretarie van de gemeente Sleeswijk. NATIONAAL MARIA-CONGRES NIJMEGEN. Het lezen der H.H. Missen. Het spreekt vanzelf, dat er in de Con gresdagen zeer veel priesters te Nijmegen verwacht worden. Dat levert natuurlijk moeilijkheden op voor het lezen der H.H. Missen, indien hiervoor van te voren geen regeling is getroffen. Wie er derhalve prijs op stelt niet te leurgesteld te worden, gelieve ten spoe digste aan ondergeteekende mede te dee- len, welke dagen en op welk uur hij wenscht te celebreeren en in welke omge ving zijn logies gelegen is. Met alle desiderata zal zooveel mogelijk rekening gehouden worden. Pater C. PIELS, O.P., Kerkegasje 8, Nijmegen. NAT. PADVINDERSKAMP. Welpendagen. De afd. Pers van het Kath. subkamp deelt ons mede: Langzaam verrijst aan den Benoorden- houtschenweg in Den Haag het tentenkamp van 't Nat. Padvinderskamp. 2 Augustus zullen een duizend welpen, waaronder 500 Katholieke, hun oudere broers komen op zoeken. Zij worden ondergebracht in scho len, oa. in het Aloysius-college. Welpen zijn de Junioren-verkenners; hun leeftijd loopt van 811 jaar; ook voor hen ontwierp Baden Powell een methode, vol spel en rijt aan fantasie, geheel in aanpas sing met hun leeftijd, hetgeen zij op deze dagen zullen demonstreeren. Op 9 en 10 Augustus zal er 's avonds een welpenkampvuur worden gehouden; 't- kamp is dan tegen betaling van entree opengesteld voor het publiek. Op 11 Augustus zullen ook de welpen aanwezig zijn bij de pontificale H. Mis van Mgr. Aengenent, waaronder zij met de Ver kenners de Missa Brevis zullen zingen. KATHOLIEKE JONGE MIDDEN- STANDSVEREENIGING. Voor den katholieken jongen Midden stand in het bisdom van 's-Hertogenbosch' was het Zondag een dag van bijzondere be- teekenis. De organisatie van den jongen Middenstand, die reeds eenige jaren be stond in den vorm vah een contactcom missie kon worden uitgebouwd tot een krachtige diocesane vereeniging, die haar plaats is komen innemen in het groote leger der standsorganisatie. Tilburg had het voorrecht te zijn aangewezen als de plaats, waar de nieuwe beweging haar eigenlijk geboortefeest kwam vieren in den eersten Bondsdag, opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Z.H.Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van het diocees. Uit vele plaatsen van het bisdom wa ren jonge middenstanders naai' Tilburg op gekomen gevolg gevend aan de uitnoodi- ging van rector A. v. Hellenberg Hubar, die met enkele leden van de z.g. contact commissie de stichting van de K.J.V.M. in het bisdom den Bosch heeft voorbereid. Des morgens om 10 uur had in de kapel van het patronaat der parochie Heuvel een plechtige H. Mis plaats, waaronder de bondsmoderator Rector A. v. Hellenberg Hubar een toespraak hield. Na deze H. Mis vdlgde de eerste huis houdelijke vergadering, terwijl de deelne mers zich daarop vereenigden aan een ge zamenlijke lunch in café de 1'Industrie. Om half drie celebreerde Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen een pontificaal Lof, waaron der de bondsvlaggen en insignes werden gewijd en na dit Lof volgde een défilé voor den bisschop. De deelnemers aan het défilé trokken daarna op naar de feestvergadering in de zaal der Kon. Liedertafel, die nauwelijks groot genoeg was om al de belangstellenden te bevatten. Grooten luister, werd aan deze feestvergadering bijgezet door de tegen» woordigheid van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, den hoogeerw. heer J. F. Sanders deken van Tilburg en vele eerw. heeren geestelijken. Toen Mgr. Diepen de zaal binnenkwam zong het versterkt koor der Tilburgsche K.J.M.V. onder leiding van den heer P. Roaymakers een jubelend Ecce sacerdos magnus. Dit goed geschoolde koor zorgde verder op hoog te prijzen manier voor de feestelijke opluistering der vergadering. Het openingswoord werd gesproken door den heer Willy v. d. Schoot, voorzitter der afdeeling Tilburg. In het kort schetste spr. daaïop de ont wikkeling der organisatie, die aanvanke lijk begonnen met 3 afdeelingen thans dit getal reeds meer dan verdrievoudigd ziet. Voor het voorbereidend werk bracht spr. dank aan den zeereerw. heer dr. v. Beur den, die de richtlijnen der beweging uit stippelde. Door den zeereerw. heer dr. P. C. de Brouwer werd de feestrede gehouden. Vervolgens zong het koor wederom een lied en dan nam Mgr. Diepen het woord om in een vaderlijke toespraak te getui gen van zijn vreugde over de totstandko ming dezer nieuwe vereeniging van katho lieke jonge middenstanders, die met de vele reeds bestaande organisaties in het dio cees een aaneengesloten leger moge vor men ter verdediging der katholieke be langen op de eerste plaats en daarna ter verbetering en vermeerdering van den maatschappelijken welstand. Bij de rondvraag werden door de afge vaardigden van zusterorganisaties uit an dere diocesen gelukwenschen overge bracht, waarna de voorzitter dank bracht aan allen, die hadden meegewerkt aan het welslagen van dezen Bonds- en Stichtings dag. Aan het einde der vergadering schonk Mgr. Diepen aan allen zijn bisschoppelij- ken zegen. De feestelijke dag werd besloten met een excursie naar Öisterwijk. „Msbd." GEBRUIKT NEDERLANDSCHE STEENKOLEN! Naar wij vernemen hebben den Minister van Binnenlandsche Zaken klachten bereikt dat verschillende publiekrechtelijke licha men nog niet voldoende doordrongen zijn van de wensdhelijkheid, dat zooveel moge lijk gebruik wordt gemaakt van de produc tie der Nederlandsche mijnen, hoewel daai- op herhaaldelijk door de Regeering is gewe zen. Ten einde een zoo groot mogelijken af zet te bevorderen heeft de Minister thans aan den heer ir. G. F. H. Houben opge dragen, zich, in overleg met de Rijksoom- missie voor de Werkverruiming, ter zake in verbinding te stellen met die lichamen waarvan het bekend is, dat zij nog niet voldoende aan den wensch der Regeering hebben gevolg gegeven. Mariabond. De Mariabond in het Bisdom Haarlem houdt zijn vier en twintigste jaarvergade ring op Woensdag 3 Augustus 1932 te Am sterdam, in het Sint Elisabeth-Patronaat, Eerste Marnixplantsoen. Voor de Algemeene Vergadering zal de Bondsadviseur, de ZeerEerwaarde heer Pastoor Th. W. Taman, een H. Mis opdra gen voor den bloei van den Mariabond. Deze H. Mis wordt te 10 uur (zomertijd) opgedragen in de kerk van den H. Anto- nius, Lijnbaansgracht 47. Tegen kerk- en vergadertijd zullen leden der Maria-Vereenigingen te Amsterdam, kenbaar aan blauwe strik, aan de tramhal te aanwezig zijn, om de Afgevaardigden verder te geleiden. Alle afgevaardigden ge lieven het insigne zichtbaar te dragen. KERKNIEUWS BISDOM HAARLEM. Benoeming. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Professor aan het Theo- logicum te Warmond den zeereerw. hoog- gel. heer A. H. P. Cleophas, die kapelaan was te Rotterdam (H. Ant. Abt.) Naar wij vernemen zal prof. Cleophas de sociologie en gewijde welsprekendheid doceeren. Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Plannen van von Papen en van Hitier. Buitenlandsche persstemmen over de Duit sche verkiezingen. (2e blad). Oorlogszuchtige stemming in Bolivia en Paraguay. (2e blad). Veerpont in Bengalen omgeslagen, 200 arbeiders verdronken. (Buitenl. Berichten 2e blad). WIJ GEVEN HEDEN EEN VACANTIE NUMMER. Mgr. Dr. IGNAZ SEIPEL f De oud-Bondskanselier van Oostenrijk de prelaat Mgr. Dr. Ignaz Seipel is heden morgen te half acht in het sanatorium „Waldfrieden" in het Wiener Wald na een langdurige ziekte overleden. Ignaz Seipel werd 19 Juli 1876 te Wee- nen geboren. Hij gevoelde zich geroepen tot den geestelijken stand, maakte de voor bereidende lagere en hoogere studies en werd in 1899 tot priester gewijd. In 1908 promoveerde hij aan de Weensche univer siteit op een proefsohrift over moraal theologie en reeds het volgende jaar werd hij hoogleeraar aan de philosophisch- theologische Hoogeschool te Salzburg, van waar hij in 1917 hoogleeraar werd aan de Weensche universiteit. Reeds geruimen tijd had hij zich toen al op politiek gebied bewogen en in Oc tober 1918 trad hij als minister voor So ciale Zaken toe tot het kabinet-Lam- masch, terwijl hij in 1919 vice-president werd van de socialisatie-commissie. In Mei 1922 werd hij Bondskanselier, waarmede voor het eerst in 600 jaar een priester in Oostenrijk de leiding van "de regeering kreeg. In November 1924 trad hij af, doch na het aftreden van heb kabinet-Ramek vormde hij in October 1926 zijn tweede ka binet. Als gevolg van de verkiezingen in April 1927 trad hij wederom af, doch reeds op 19 Mei 1927 vormde hij zijn derde ka binet. In 1929 trad hij voorgoed af. Zijn invloed op het politieke leven van Oosten rijk was nog zeer groot, ook toen hij in 1930 de leiding van de Christelijk-Sociale Partij neerlegde. Oostenrijk verliest in dr. Seipel een zeer hoogstaand en zeer verdienstelijk man, die het land in buitengewoon moeilijke tijden heeft bestuurd. MGR. G. A. H. BAUDUIN. Z. H. de Paus heeft benoemd tot Pro- tonotarius Apostoücus Mgr. dr. G. A. H. Bauduin, Vicaris-Generaal van het bis dom Roermond en President van het Groot-Seminarie. Dr. Bauduin werd 22 Mei 1860 uit een magistratenfamilie te Maastricht geboren. Zijn humaniora maakte hij te Rolduc, waarna hij theologie studeerde aan het Groot-Seminarie te Roermond. Hij ver trok vervolgens naar Leuven voor de stu die in het kerkelijk recht aan de universi teit aldaar, waar hij in 1888 tot doctor pro moveerde. In datzelfde jaar werd dr. Bauduin benoemd tot kapelaan te Maas tricht, waar hij bleef tot 1891. Toen volgde zijn benoeming tot professor in het kerke lijk recht aa.n het Groot-Seminarie te Roermond. In de Septembermaand van het jaar 1928 werd Mgr. Bauduin benoemd tot Presi dent van het Groot Seminarie en tevens tot Vicaris-generaal van het bisdbm (17 Sept.) Mgr. J. A. Wouters. Tot Huieprelaat van Z. H. is benoemd de Hoogeerw. heer J. A. H. Wouters, ka nunnik van het kathedraal Kapittel en de ken van Maastricht. „Msbd."

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1