VOLENDAM Wr r hp m NAAR LIMBURG EN DE ARDENNEN FIETSEN DOOR ARDENNEN EN EIFEL B. L. v. d. KLUGT ZONEN DINSDAG 2 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. OP REIS MET DE AUTO Valkenburg, Echternach en de Grotten van Han De schoonheid van eigen land, gecom bineerd met een fraaie excursie door de Ardennen, ziedaar in enkele woorden de reis, die op bijgaand schetskaartje van de A. N. W. BToeristenbond voor Ne derland, is afgebeeld. Dezen rondtoer zul len wij beschrijven met Utrecht als begin- en eindpunt, de bewoners van de overige provincies zullen gemakkelijk een geschikt punt vinden, waar zij de reis kunnen be ginnen. Allereerst gaat het dan in noord- zuidwaartsche richtng door de Betuwe, waar de jonge vruchten, resultaten van de onlangs genoten bloesempracht, thans aan de boomen rijpen. Daarna via 's-Hertogen bosch, de belangwekkende hoofdstad van Noord-Brabant, naar de Peel, een nog min of meer onontgonnen gebied, waar de na tuur op vele plaatsen in ongerepte pracht te bewonderen is. Men rijdt b.v. via Veghel, Deurne, Meijel (hier linksaf!), naar Venlo, doch deze weg is tamelijk smal, dus alleen voor toeristen geschikt, en niet voor snel heidsliefhebbers. Deze laatsten zullen een geschikteren weg vinden over Eindhoven, Weert naar Roermond. Van Sittard kan men direct over Maastricht naar het zui den gaan, maar veel mooier is het, om een excursie te maken langs Valkenburg, het Geuldal, enz. of via Heerlen, waar men het Nederlandsche steenkoolgebied door kruist. Een prachtige rit voert dan naar Hoogcruts, waar 't Nederlandsche douane kantoor gevestigd is. Op de „uitreis" heb ben automobilisten daar niets te maken, doch in het „tegenoverliggende" De Planck staat de Belgische douane gereed, om de documenten af te teekenen. Welke docu menten dat zijn, hebben wij elders ge publiceerd. Via Battice naar Verviers. waar men de rivier de Vesdre bereikt, die in oostelijke richting gevolgd wordt. Het eer ste doel is de Barrage de la Gilleppe, een 47 meter hooge muur in de bedding van de gelijknamige rivier. Aldus is een kunst matig meer gevormd, waaruit de stad Verviers van drinkwater voorzien wordt. Men kan ook een prachtigen omweg ma ken over Spa, en langs Jalhay den stuw dam bereiken. Onze excursie, die bewerkt is door den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, gaat dan verder over de Hohe Venn, een prachtig stuk natuur; men stijgt tamelijk sterk naar de Baraque Mi chel, het hoogste punt van België (672 m. b. d. zee) en daarna gaat het, soms 6teil bergafwaarts, naar Malmédy. Dit heele gebied was vóór den oorlog Duitsch; Eupen, Malmédy en St. Vith hebben se dert 1919 een groote bekendheid verwor ven. Van Stavelot af volgt men het dal van de Amblève, bij Trois-Ponts, even een uit stapje maken naar den bekenden waterval van Coo, terecht in de reisgidsen met een sterretje aangeduid! In Luxemburg. Door het schilderachtige dal van de Salm over Vielsalm, Salmchateau naar Dey- feld, waar de Luxemburgsche grens be reikt wordt, welke geheel onbewaakt is en zonder eenige formaliteit overschreden kan worden. (Tolunie) Ware dit overal zoo in Europa! Bijzonder mooi is onze route in het dal van de Olerf naar Wilterwiltz (berg achtig terrein). Esch le Trou ligt in een zeer nauw rotsdal, de omgeving blijft voort durend zeer mooi. Bij Diekirch een vlak ge deelte, maar verderop, langs de Duitsche grens (men volgt den loop van de Sure) is het weder schitterend, o.m. bij Echter nach (een excursie naar de Wolfsschlucht), bekende zomerverblijfplaats. Vanaf Was- serbillig door het Moezeldal; door de stad Luxemburg (typische mengeling van Duitsch en Fransch) gaat het nu west- waart langs den grooten weg over Arlon naar Florenville, waar de streek weer boschrijkcr wordt. Bouillon ligt prachtig aan de iSemois (zijrivier van de Maas), doch het summum van natuurschoon be reikt men wel bij Han sur Lesse, waar men de beroemde grotten bezichtigen moet. (De grootste, de Salie du Döme, meet 154 X 136 X 165 meterOok Rochefort bezit mooie grotten. Langs Chateau d'Ardenne (tegenwoordig als hotel geëxploiteerd) naar het Maasdal, dat men over Dinant tot Na men volgt. Men kan nu weder naar Limburg terugrijden en volgt dan het dal van de Maas over Hoei (vanaf H. den Noordelij ken oever). Velen zullen wellioht aan deze route een bezoek aan Brussel en Antwerpen willen verbinden. Men rijdt dan b.v. over Quatre Bras en Mont St. Jean, waar de slagvelden van Waterloo liggen, of wel direct via Wavre kan men, door de route via Leuven en Oostmalle te kiezen, naar Nederland terugkeeren, zonder de drukke steden aan te doen. Ook is het mogelijk al léén Brussel te vermijden en van Leuven over Antwerpen naar het vaderland terug te keeren. Ten zuiden van Breda liggen mooie bosschen, terwijl ook de Vennen niet veraf zijn. Om die te bezoeken, rijdt men naar Utrecht terug over Tilburg, Oisterwijk en 's-Hertogenbosch. Hoewel de tocht gedeeltelijk door berg achtig terrein aaat, zijn toch nergens moei lijkheden te vreèzen. Wie in Nederland zijn wagen behoorlijk meester is, zal ook op deze reis rustig van de natuur kunnen ge nieten. Tot slot geven wij eenige Kilometer afstanden. Utrecht 's-Hertogenbosch Veghel Deurne Meijel Venlo Sittard 192 K M. Utrecht 's-Hertogenbosch Eindho ven Roermond Sittard 165 K.M. Sittard Schinnen Valkenburg Berg Maastricht 35 K.M. Sittard Heerlen Valkenburg Meerssen Maastricht 40 K.M. Maastricht Hoogcruts/De Planck (Douane) Verviers Barrage de la Gil leppe Malmédy 78 K.M. Malmédy Trois Ponts Salmchateau Marbourg Clervaux Diekirch 122.5 K.M. Diekirch Laroehette Müllertal Echternach Grevenmacher Remich Sandweiler Luxemburg Arlon Flo renville Bouillon 206.5 K.M. Bouillon Rochefort Han sur Lesse Dinant Namen Wavre Brussel 179 K.M. Namen Quatre-Bras Brussel (om weg van 5 K.M.) Brussel Antwerpen Wuestwe- sel/Wernhout (Douanes) Breda Kei- zersveerbrug Gorinchem Utrecht 165 K.M. En tevens door „Mooi Nederland" sur Lesse (232.6) Beouraing Dinant (273.3) Namen (301.3) Hoei (332.9) Luik (365.4) Mouland Eijsden Roosteren (432.3) Wessem Weert (466.4) Leende Eindhoven (494.7) Oirschot (508.5) Oisterwijk (521.3) Tilburg (529.1) Breda (550.8). Wanneer men van Spa over Aywaille, De rijwieltoerist wordt in ons land eigen lijk wel wat verwend: bijna geen hellingen, tallooze rijwielpaden door de mooiste dee- len van het vaderland, en een ver-doorge voerde „bewegwijzering". Dezen zomer in het bizonder zullen er dan ook wel talloozen zijn, die van hun iiets gebruik maken, oin een goedkoope, en toch zeer aangename vaoantie in eigen land door te brengen. Maar daarnaast bewijzen de tallooze aan vragen om inlioiitingen voor buitenland- sche rijwieltoohten, zoo schrijft ons de A.xs.W.B., Toeristenbond voor Nederlami, dat er ook dit jaar veien zijn, die per fiets eens een kijkje buiten de grenzen willen nemen. Voor den geoetenden toerist is zelis het bergachtige terrein van Eifel en Ardennen niet onbereikbaar, ofschoon' men daar natuurlijk wel eens naast zijn fiets zal moeten loopen. Voor hen, die de be koring van een zwerftocht door deze stre ken zoeken, zijn deze regelen geschreven. Naar Spa en de Maasvallei. Op bijgaand schetskaartje ziet men al lereerst een route uitgestippeld van Roer mond over Valkenburg en Margraten naar Eupen, de typisch Duitsche stad, welxe sedert 1919 in België ligt. Vandaar is het een wipje naar den stuwdam (barrage) in hét dal van de Gileppe, waardoor een kunstmatig meer gevormd wordt, waaruit het naburige Verviers drmkwater betrekt. Een zeer mooie route gaat dan ongeveer zuidwaarts over de Baraque Michel, bet hoogste punt van België naar Malmédy, maar deze is vrij sterk geaccidenteerd en daarom is het minder vermoeiend om over Spa en Francorchamps naar Stavelot te rijden, vanwaar men het dal van de Am blève volgt tot Trois Ponts. Vlak bij deze plaats ligt de bekende Cascade (water val) van Coo. Zeer interessant is onze verdere route door heuvels en bergen, over een fraaie hoogvlakte naar het unieke Ourthe-dal (Laro'che). Over Hotton, Marohe en Rochefort komt men in Han, dat spe ciaal in Nederland algemeen bekend is vanwege de schitterende grotten, welke den stroom van de Lesse omsluiten. Twee wegen leiden van Han naar de Maasvallei, die bij Dinant bereikt wordt, de eerste over Beauraing en de tweede, haast nog interessanter langs Ch&teau d'Ardenne (als hotel geëxploiteerd). Van Dinant af volgt men de Maas, vooral het eerste gedeelte is zeer de moeite waard. Voorbij Hoei kan men ook den linkeroever nemen, de wegen zijn daar wat beter Tenslotte komt men in het industriegebied bij Luik. Wie dezen tocht wat te lang vindt, kan ook van Spa direct naar Luik rijden over Aywaille (door de dalen van Amblève en Ourthe). Op Nederlandsch gebied teruggekomen moet men even voorbij Maastricht (bij Beek) eens linksaf gaan en over Obbicht, Roostenen en Wessem, inplaats van over Roermond naar Weert rijden. Ook de ver dere tocht door Noord-Brabant, gedeelte lijk over eenzame rijwielpaden zal voor menigeen een openbaring zijn! Naar de romantische Eifel. Een anderen, zeer aanbevelenswaardigen tocht vindt men op het kleine kaartje geschetst. Deze begint in Utrecht, over schitterende rijwielpaden gaat het langs de Pyraanide van Austerlitz, Maarsbergen, Yeenendaal, Ede en Wolfheze naar Arnhem. De rit door de Betuwe zou wat eentonig worden, wanneer niet reeds na een uurtje fietsen de torens van Nijmegen in het gezicht kwamen. Desgewenscht can men -dit traject echter ook per trein af leggen, maar van Nijmegen naar Wesel moet men beslist fietsen. Langs de Hei lige Landstichting en Groesbeek door het Reichswald naar Kleef is zoo belangwek kend, dat het missen van dien rit onver geeflijk ware! In Wesel aangekomen doet men evenwel verstandig, wanneer men zijn fiets op den trein zet, want de Rijnoevers genieten weliswaar een groote vermaard heid, maar deze contreien van den Neder- Rijn „haben daran keine Schuld". Tot, Keulen dus weer sporen, daar moet men echter enkele uren of misschien wel een paar dagen blijven, om het vele schoons te zien, dat in dit aloude Colonia Agrip- pina te bewonderen valt. Het traject Keu lenDiiren is niet interessant genoeg, om te fietsen, maar voorbij dit laatste stadje komt men in de Eifel dat zegt genoeg! Over Nideggen, Gemünd naar Montjoie, het laatste stuk door het Hohe Venn is onbeschrijfelijk mooi, maar.... vermoeiend. Door het Ahrdal. Wie over veel tijd (en uithoudingsver mogen!) beschikt, kan ook beginnen met het Zevengebergte. Van Keulen per trein naar Bonn, of zelfs naar Godesberg, maar niet verder s.v.p„ want in deze streek is weer heel wat te zien. (Dnachenfels, Petersberg, Königswinter, enz.) Men volgt het dal van den Rijn tot voorbij Remageu en gaat daar langs de Ahr zuidwestwaarts over Altenahr naar de Eifel. Via BLanken- heim komt men dan tenslotte ook in Gemünd en Aken. Natuurlijk maakt men nog een uitstapje naar Valkenburg en het Geuldal, streken, die dan wat men noemt „in de buurt" liggen. Inwoners van verder afgelegen provin cies kunnen heen- of terugreis in Neder land geheel of gedeeltelijk per trein doen, maar wanneer men terugkomende niet al te vermoeid is, verdient het aanbeveling om den prachtigen tocht van zuid naar noord (MaastrichtNijmegen) door Lim burg eens per fiets te volbrengen. Tot slot nog eenige Kilometerafstanden Ardennen- reis. (Gerekend vanaf Roer mond). Itoermond Sittard Geleen Beek de Kruisberg Valkenburg (48) Wittem Hoogoruts De Planck (71) Eupen Barrage de la Gileppe Jalhay Spa (120.2) Stavelot Trois Ponts (Cascade de Coo) Vielsalm Baraque de Fraiture Laroche (187.8) Hotton Marche Rochefort Han Esneux en Tilff direct naar Luik rijdt en verder den terugweg maakt zooals hier boven aangegeven is, wordt de totale ai- stand tot Breda 359.4 K.M. De Eifeltocht. Utrecht Bunnik Zeist Drieber gen Pyramide van Austerlitz (20.5) Maarbergen Veenendael Station Ede Wolfheze Oosterbeek Arnhem (67.3) Nijmegen (85.3) Berg en Dal Heilige Landstichting Groesbeek (98.6) Kranenburg Kleef (114.7) Calcar Xanten Wesel (161.3). Düren Nideggen Gemünd (45.2) Kesternich Mpntjoie (Monschau) Aken (104.8) Maastricht (136.2). Bonn Remagen Altenahr (4S.6) Diimpelfeld Blankenheim (98.9) Gemünd Aken (187.5) Maastricht (218.9). Aansluitingen: Almelo Hengelo Enschedé Haaksbergen Groenlo Varsseveld Terborg Wesel (114). Deventer Zutfen Doetinchem - Terborg Anholt Wesel (85.5). Formaliteiten. Gebruikte rijwielen worden in Duitsch- land zonder formaliteiten toegelaten; men moet een paspoort (zonder visum) heb ben. Voor België is een douanekaart (in lichtingen bij den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland) voor de fiets noodig, de toeristen kunnen volstaan met een bewijs van Nederlandschap. Lezers, die iets na ders willen weten over rijwielvervoer per trein, kunnen zich tot dat bureau wenden. NAAR VOLENDAM American Hotel Café-Restaurant. Lunch-Plats du Jour-Diners. Speciaal ingericht voor groote partijen 8 Directeur: P. J. REGEER De Eerste Leidsche Glazen- wasscherij en Witte rij IS TOCH DE BESTE!!! Kantoorv.d. Werfstraat 34, Tel. 777, Giro 58225 J. KUKLER Sc ZONER Lucas Rijwielen m. torpedo-naaf, reflector, drager enz. f 37.50 Dienstrijwiel, idem verzwaardf 47.50 Juncker J.C. R. met torpedo-naaf, kast, drager, enz. vanaff57. A. D. W. Rijwielen, gebouwd van de beste Eng. fitting, vanaff 50. Rijwielmagazijn A. DE WIT, VOLDERSGRACHT 10 c - TELEFOON 1328 LEIDEN Onderdeden als Banden, Lampen,enz. tegen zeer lage prijzen Vakkundige Reparatie-Inrichting. 3 Beleefd aanbevelend IU II tl! U Behangselpapier, Karpetten, enz, TELEF. 2154 HAARLEMMERSTRAAT 253 ATTENTIES Heden ontvangen een collectie moderne Klokken, Ba rometers, Koekoekklokken, Polshorloges met metalen band in goud, doublé, zilver en nikkel. 11 Vertegenwoordiger van de eerste klas Electrtsche Klokken Fabrieken. Annex reparatie inrichting voor allo voorkomende uurwerken. J. NIJENHUIS, Haarl.straat 63

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 14