GRATIS: WIST EL GAAT U OP REIS VROOM DREESMANN - LEIDEN NED. KATHOLIEKE REISVEREENIGING DINSDAG 2 AUGUSTUS 1932 l LEIDSCHE COURANT I VIERDE BLAD PAG. 1" Reizen naar Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee Vraagt inlichtingen: ONZE MOOIE VELUWE. Fraaie rijwielroutes voor 1 of 2 dagen. Vreemdelingen, die ons land bezoeken, plegen de handen ineen te slaan, wan neer zij het uitgaan van de kantoren in een groote stad en de daarmede gepaard gaande onafgebroken rijwielfile zien. „Nein, ist das möglioh". Hoe is het mogelijk! Vol nationalen trots vertellen wij hun dan, dat er in Nederland ruim 3 millioen fietsen zijn, dooh wanneer we eerlijk moeten wezen, zeggen we er te ven? bij, dat zij nu nog maar alleen de „werkfietsers" zien, doch dat het rijwiel- toerisme in ons land eveneens een zeer belangrijke plaats inneemt. Den waren toerist zien we echter in den regel juist niet, want die mijdt het geroezemoes van de groote stad. Hij zoekt het toer- genot op eenzame zwerftochten door veld en bosoh, langs rivieren en plassen, nu eens over de golvende heide met ein- delooze horizonten, dan weder onder het dichte loof van groote bosschen, maar steeds zoover mogelijk van het geraas en het stof van de groote verkeerswegen. Alléén met de natuur. Hier volgt een reisje over de Veluwe, waar de groote brokken ongerepte na tuur ons telkens en telkens weer onder bekoring brengen. De rondrit begint in Deventer en neemt tevens in deze IJsel- stad een einde. Wie tamelijk veraf woont zal de heenreis per trein kunnen maken, toeristen uit de drie Noordelijke provin cies stappen b.v. in Nunspeet uit; Am sterdammers en andere bewoners van N.-Holland, beginnen den rit in Amers foort en peddelen over Nijkerk, Putten naar Garderen; uit Zuid-Holland en Utreoht komende kan men den tocht in Zeist beginnen, om over Maarn, Maars- bergen, de Haar, Veenendaal langs een prachtig rijwielpad Ede te bereiken; uit Noord-Brabant, Zeeland en Limburg kan men met den trein tot Nijmegen, daar allereerst het fraaie gebied ten Zuiden van het aloude Noviomagum doorkruisen, om vervolgens in Arnhem aansluiting met onzen rondrit te verkrijgen. Men kan de beschreven route natuur lijk ook in tegengestelde richting rijden; daartoe zijn de totale afstanden even eens in omgekeerde richting vermeld. Wie den afstand te groot vindt, kan onder weg den tocht eindigen; zoo kan men b.v. komende van Kootwijk bij Nieuw Milligen rechts afslaan, om via Apel doorn naar Deventer terug te rijden. En fin, het aantal variaties is onbeperkt, vooral wanneer men in het bezit is van de Rijwielpaden-kaart voor de Veluwe of den Reiswijzer voor Nederland, deel I, beide Bondsuitgaven van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, (Amster dam en Den Haag). WEGBESCHRIJVING. Onze route dan voert van Deventer naar Zutphen door een interessant land schap, bij Gorssel de bekende heide. Men kan ook over Twello, De Lathmer, De Poll (fraaie landgoederen), Gietel, Appen en Voorst naar Zutphen rijden, deze laatste route is 5 K.M. langer. Deventer en Zutphen zijn interessante steden; in eerstgenoemde plaats, welke reeds in 1200 ommuurd was, heeft men de wallen omgetooverd in fraaie plantsoenen; in Zutphen zijn tal van fraaie renaissance- gevels te bewonderen. Een mooie omweg leidt thans via Eerbeek naar Dieren, vanwaar de Veluwezoom gevolgd wordt. De excursie naar den Viruly-koepel is zeer mooi, evenals de verdere weg over den Zijpenberg en langs Rozendaal. Tus- schen Ellekom en de Steeg, de beroemde Middagter Allee, links het kasteel Mid dagten. Bij de Steeg ligt het landgoed Rhederoord, aansluitend aan de Middag ter en de Onzalige Bosschen; bij Velp het kasteel Biljoen; deze streek behoort tot de allerschoonste van Nederland. Door de oude en zeer fraaie stad Arn hem (reeds in 1233 verkreeg deze de stadsreohten) langs een minder bekenden weg naar Oosterbeek; men passeert o.m. Burgers Dierenpark en het Openluchtmu seum; daarna langs den Italiaanschen weg naar het kasteel Doorwerth, waar het Legermuseum gevestigd is, via Heel- sum naar de zomerverblijfplaats Benne- kom. In deze omgeving kan men tal van mooie variaties op onze route vinden. Via Eden, Otterlo en Harskamp, langs rijwielpaden naar Kootwijk (rechts in de verte de 212 M. hooge masten van het Radiostation Kootwijk); vervolgens langs het Remonte Depot Milligen naar het Uddelermeer en het prachtig gelegen kasteel Staverden (even doorrijden tot achter het huis; fraai gezicht over den vijver) om via Elspeet het welbekende Nunspeet te bereiken. Ook de verdere tocht is belangwekkend; eerst door de fraaie bosschen van Nieuw Soerel en over de heide naar Epe en voorbij Vaas- sen meer en meer door de IJsselvlaktef Onze rondrit gaat hier en daar door heu velachtig terrein; een drieverenellings- naaf op de fiets kan dan goede diensten bewijzen. Maar ook zonder dit accessoire is de tocht gemakkelijk te maken; af en toe kan men een eindje te voet gaan, wat in deze mooie omgeving waarlijk geen straf is. De veiligste plaats in Engeland. In Margate, het bekende Engelsche plaatsje, in de Noord-Westelijke punt van het graafschap Kent aan de Noordzee ge legen, is in het afgeloopen jaar geen en kel slachroffet van eenig verkeersongeval geregistreerd. Toch bezit Margate een vrij nitensief verkeer. SCHOONHEID UIT GODS HAND. De zomer is de weide der natuur, waar in wij als kinderen mogen gaan spelen. Het is allemaal maar zon en licht en geur en bloei, wat men overal ziet. De zomer is zoo mooi. Hij bloeit open als 'n grootsch tooneel, waarop de moede mensch het blij de spel der verkwikking spelen mag. En dat is allemaal schoonheid uit God3 eigen hand. Dat is het kunstwerk van den Meester, dat door alle kunstenaars later is afgekeken. Dat zijn Zijn kleuren, Zijn boomen, Zijn bloemen, Zijn velden, waar door de mensch mag wandelen als door een tentoonstelling van den goddelijken Kunstenaar. Ja, ik weet het wel, dat er velen zijn, die deze kunst niet voldoende kennen, en haar daarom niet zien en bewonderen; die meenen, dat zij ver weg moeten gaan om schoonheid te zien; die waarlijk meenen, dat de zon en de hemel elders mooier zijn. Alsof de zon van ons land niet zou bran den! Alsof de eenvoudige kinderen, die we zien spelen in onze dorpen, niet het na tuurlijkste en schoonste zon-verbrande zomer-gezicht zouden hebben! Alsof de duinen van Nederland niet even heerlijk en de heuvelen van Limburg niet even prachtig zouden wezen als elders! Zeker, er zijn naturen en daar wil ik me zelf gaarne bij rekenen, al is het mis schien geen teeken van fijn gevoel die gemakkelijker kunnen genieten van het grootsche en majestueuze; die eerst op de hemel'hooge hoogte van een Zwitser- sche berg, die echte diepe rilling van be wondering door hun ziel voelen gaan; die eerst op de wijde zee, als geen oever of land meer te zien valt, de golf der onme telijkheid over hun ziel voelen slaan; die eerst op een brakenden en krakenden Ve suvius het geweld van Gods almacht kun nen aanvoelen. Iu dit opzicht zijn wellicht de fijnere zielen, wier bewondering reeds mederit- selt op het zwakste windje der natuur, voor ons land er gelukkiger aan toe. Want ons landje is vlak en eenvoudig. Maar toch is het zoo mooi. En allen kun nen die schoonheid leeren begrijpen en bewonderen. Daarvoor moet men leeren „zien". Daarvoor moet men alle verwend heid en ontevredenheid want die be staat ook in dit opzicht geweerd heb ben uit zijn hart. Dezer dagen kreeg ik een bundeltje ge dichten van iemand, die al zoo lang ziek is, en die nu weer eens buiten mocht. Ik weet niet of ze mooi zijn als gedicht. Ik geloof trouwens, dat dit wel niemand meer weet tegenwoordig. Maar dat zij mooi zijn als^gedachte, dat hoeft niemand mij te zeg gen, omdat ieder, die nog waarheid en eenvoud kan proeven, er dat vanzelf in moet voelen. Een van die gedichtjes heette ,,'t Geluk" Dat begon zoo mooi: „Een parelende grashalm, een droppeltje dauw, een klein beetje zonne, en 't geluk is er gauw". Zoo ging het door en iedere strophe, of ze dan begon met een grashalm, of een .bloesem, of een merel, of een visöhje, ein digde in een geluk. En ik dacht me .in den geest weer aan de voeten van Gezelle, die ons allen leerde lezen in de natuur; die de heerlijkste verzen kon schrijven over het kleinste „waterding"; die ons begeesterd vertelt, hoe hij gelukkig was en kon bid den, als hij mocht wandelen tusschen de korenvelden of mocht klimmen op 'n stille hoogte. Inderdaad, de vreugde van zulk een ziel, die eindelijk weer eens naar buiten mocht na lange ziekte, en daar genietend staat te zingen van een „parelende grashalm" of een „droppeltje dauw", is 'n les voor ons, verwende wezens. Na dit simpele gedicht was mijn Lim burg weer veel mooier en mijn land weer heel schoon. Zoo moge het U gaan, goede lezer, na dit „Hoekje". Roermond. Dr. FR. FéRON. „Mooi Limburg". PER AUTO NAAR HET BUITENLAND. Welke papieren men noodig heeft. Aangezien juist in dezen reistijd her haaldelijk blijkt, dat de automobilisten over het algemeen niet voldoende op de hoogte zijn van de papieren, welke zij voor het internationaal verkeer per auto noodig hebben, acht de K.N.A-C. het in het belang van de reizigers er de aan dacht op te vestigen, dat men aan de grenzen zeer veel last kan ondervinden, wanneer er aan die papieren ook maar iets hapert. Vele automobilisten zijn van meening, dat zij kunnen volstaan met een triptiek of carnet en een internationaal rijbewijs; dat is eohter onjuist. Behalve deze pa pieren dient men ook nog een interna tionaal wagen-bewijs te kunnen toonen, dat feitelijk de beteekenis heeft van een internationaal nummerbewijs. Vermoedelijk is het misverstand te wijten aan het feit, dat vroeger inder daad met een triptiek of carnet en een internationaal rijbewijs kon worden vol staan. Dit laatste was toen een lijvig boekdeel, dat zoowel de gegevens van den bestuurder als van den wagen be vatte. Het nadeel daarvan was, dat men het alleen voor een bepaalden wagen kon gebruiken; wanneer men dus met een andere auto op reis wilde gaan, diende men een geheel nieuw internatio naal rijbewijs aan te vragen. Teneinde de reizigers hierin tegemoet te komen, is besloten het oude internationale rij bewijs te splitsen in twee nieuwe be wijzen, n.'l. een rijbewijs voor den be stuurder en een wagenbewijs voor de auto. Het nieuwe internationale rijbewijs dat een geldigheidsduur van een jaar heeft kan de eigenaar voor iederen wil- lekeurigen wagen gebruiken: het wagen- bewijs-, dat eveneens een jaar geldig is, behoort bij de daarin vermelde auto. Wie dus met de auto naar het buiten land gaat, diene er voor te zorgen, dat hij, teneinde ongestoord de grens te kunnen overschrijden, in -het bezit is van a. een triptiek of carnet; b. een inter nationaal rijbewijs; c. een internationaal wagenbewijs. De K.N.A.C. verstrekt deze napieren aan haar leden gratis. Niet-leden kun nen do internationale rij- en wagenbewij- zen tegen een kleine vergoeding bij het secretariaat der cluo, Lange Vijverberg 10 te den Haag of bij een der inliohting- bureauy te Amsterdam, Weteringschans 120 of Arnhem, Velperbinneusingel 1, verkrijgen. Teneinde te voorkomen, dat men bij terugkeer aan de Hollandsche grens moei lijkheden zal kunnen krijgen, is het noo dig er aan te denken, dat men in het bezit dient te zijn van een nationaliteits- bewijs van de auto en van de wegenkaart ten bewijze, dat men de wegenbelasting betaald heeft. Aangezien 1 Augustus een is ingegaan dient men er voor te zorgen, than? de wegenbelasting te betalen, voor zoover men deze althans per kwartaal voldoet. Het aantal motorvoertuigen ter wereld. Volgens de jongste publicatie van de American Automobile Chamber of Com- emree is het aantal automobielen in het afgeloopen jaar, berekend over de geheele wereld, met 400.814 stuks gedaald. Deze teruggang moet hoofdzakelijk op de debetzijde van Amerika worden ge schreven, waar het aantal met 698.650 stuks verminderde. Het totaal aantal bedroeg op 1 Januari 1932 38.060.856 stuks, waar onder 2.621.422 motorrijwielen. Het aantal automobielen is over de vijf werelddeelen als volgt verdeeld: Amerika 28.144.913 stuks; Europa 5.585.001 stuks; Australië 772.297; Azië 566.363 en Afrika 370.880 automobielen. Na de vlucht der laatste jaren is deze teruggang des te meer in het oog sprin gend. „Auto-kampioen" dat er in ons Vaderland een Katholieke Reisvereeniging is met duizenden leden. Het Centraal Bureau is gevestigd Prin sengracht 967, Amsterdam. Zij organiseert de allerluxeste tot de meest eenvoudigste reizen, zoowel in het Binnen- als in het Buitenland. De contributie bedraagt inclu sief incasso 1.40 per jaar. Voor Leiden en Omgeving kunt U ook inlichtingen beko men bij: G. v. BAAL, 113 Haarl.str., Telef. 1731 C. SCHINCK, 16 Hoogewoerd, Tel. 1424 B. VREEBURG, 229 Haarl.str., Telef. 248 Breng eerst een bezoek aan de bekende Heeren-Modemagazijnen van CM MAI rT Haarl,straat 206 li. NULL I Botermarkt 9 Wi] brengen een schitterende Collectie HOEDEN, REISPETTEN, OVERHEMDEN, DASSEN, SLIPOVERS, SOKKEN, SPORTKOUSEN enz. fSF" REGENJASSEN ook in echt Tiroler Loden *91 ALLES TEGEN ONZE ZEER VOORDEELIGE UITVERKOOPPRIJZEN. niW,HW

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 12