B. DE KONING, Leiden PER FIETS ER OP UIT! S. A. BROERSE, Drogisterij „Boerhaave" MOOI ZEELAND DINSDAG 2 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Door de Geldersche Vallei; Gooi- en Eemland; langs Twenthe's kasteelen en door den Achterhoek Ruim drie milliocn fietsen zijn er in ons land is liet dan niet verwonderlijk, dat er nog met meer menschen zijn, die in hun vacantie per rijwiel ons mooie vaderland doorkruisen'1 Waar vindt men een zoo uit gebreid net van rijwielpaden waar ont breken de bergen, die het fietsen zouden beiemmeren, zoozeer, als juist in Neder land? „Per fiets er op uit" het is een leuze, die juist dit jaar meer belangstel ling verdient dan anders, omdat het rij- wieitoerisme niet alleen heerlijk vrij is, maar bovendien goedkoop. Wij hebben reeds eerder een aantal denkbeelden gepu bliceerd voor rijwieltochten door ons land, ditmaal maken we een rondtoer, (wederom samengesteld door den A. N. W. B. Toe ristenbond voor Nederland), door Over- ijssel's lustwaranden, door den Achterhoek, de Geldersche Vallei; wc gaan fietsen over de heidevelden bij de Vuursohe, langs de weteringen in Zuid-Holland, langs de Vecht met zijn prachtige 18e eeuwsciie buitenverblijven. De eerste van deze ritten, aangegeven op bijgaand kaartje, begint in Zwolle. Langs de Iraaie Wipstrik Allee gaat het langs Wijthmen naar het schitterende kasteel Rechteren en vervolgens langs en over de heuvels, die hier aan het land schap een bijzondere bekoring verleenen. Langs Hellendoorn en Almelo, voorbij Tub- bergen (waar een monument voor den bekenden staatsman Dr. Schaepman staat, die hier geboren is), naar de aan natuur schoon zoo rijke omgeving van Üotmarsum, Denekamp en de Lutte. Voor vele bewo ners van verder afgelegen provincies zal deze streek met recht een „openbaring" zijn! Oldenzaal, Hengelo: het hart van de textielindustrie; vóór Delden rechts het kasteel T wie kei door bijzonder mooi eiken hout omzoomd. Langs Goor, het kasteel Weldam en Diepenheim naar Lochem, om via Warnsveld naar Deventer en Zwolle te komen. De tweede tocht begint in Arnhem en voert langs den fraaien Veluwezoom (kas teel Rozendaal, Zijpenberg, Posbank, Koe pels van de Kaap en Viruly) naar de Steeg. Wie dezen rit te vermoeiend mocht vin den, kan den grooten weg volgen over Velp naar de Steeg, waar de beroemde Middachter Allee bereikt wordt Via Elle- kom den Achterhoek in, over Doesburg. Hummelo en Doetinchem naar Montferland en dan vervolgens door een liefelijk land schap op Winterswijk aan. (Een fraaie excursie langs de Henxelsche beek, door prachtige bosschen is met eenlijn aan gegeven). Ook de verdere rit, over Groenlo en Ruurlo naar Loohem is mooi, doch bijzonder interessant- is weer de omweg langs het kasteel Ampsen, huize de Ehze, Almen en kasteel de Voorst naar Warns veld, en vervolgens naar Zutphen, waar nog zoo menig Renaissancegeveltje schijnt te droomen van lang vervolgen .eeuwen. Wie een gemakkelijken weg naar Arnhem terug wil fietsen, rijde via Brummen en Dieren, maar de geoefende wielrijder, die genieten wil van een uniek brok natuurschoon, moet onzen tocht over Hall, Eerbeek en den Im- bosch niet vermijden. Deze rit gaat vrij wel geheel over rijwielpaden, aangeduid door de bekende A. N. W. B. „paddestoe len", welke als trouwe gidsen overal Langs de route hun diensten aanbieden. Van Amsterdam uit. Ook vanuit Amsterdam zijn prachtige tochten te maken; onze derde route gaat eerst door laag polderland naar Abcoude, terecht beroemd vanwege het schilderaoii- tige Gein. Over 's-Graveland naar de prach tige omgeving van de Vuursohe, daarna via Soesterberg, steeds langs schitterende rijwielpaden naar Maarsbergen, de Haar en Veenendaal, waar de terugweg aanvaard wordt. Men kan nu de hoofdroute vol gen over Amerongen, Leersum, Doorn, Drie bergen en Zeist, waarlangs ongetwijfeld zeer veel schoons te genieten valt-, maar een typische omweg (van 6 K.M.) welke de Langbroeksche Wetering volgt, kan wel licht een welkome afwisseling bieden voor hen, die deze route reeds kennen. Men rijdt dan van Leersum langs Sandenburg, Sterkenburg en Odijk naar de Bilt. Ook de terugweg naar Amsterdam wijkt van de meest gebruikelijke af. Van Utrecht namelijk allereerst naar het fraaie kasteel de Haar en vervolgens daar een echt-Ne- derlandsch polderlandschap over Wilnis en Ouderkerk op de hoofdstad aan. Wie de smalle grintwegen op dezo route vermij den wil, kan van de Haar regelrecht naar Breukelen rijden en zoo vervolgens via Nieuwersluit en Loenersloot, Amsterdam bereiken. Ofschoon de Veluwe wel algemeen be kend wordt geacht, meenen wij toch een buitengewoon mooien tocht van Zutphen naar Amsterdam niet ongepubliceerd te mogen laten. Ook deze rit gaat vrijwel uit sluitend over rijwielpaden; zij mag tot de schoonste tochten gerekend worden, d.e men in ons land maken kan. Daar, op die eenzame heide, dan weer door dichte bosschen waar geen „beschavingsuitingen" de rust verbreken, gevoelt de mensch zich weer één met de natuur. Globale routetaanduiding. (Afstanden in K.M.) L Zwolle Ommen 25.1 Lemele 32.9 luttenber Haarle Nijverdal 57 Almelo 71.6 Tubbergen 84.1 Denekamp 105.6 De Lutte 117 Oldenzaal 123.3 Hengelo 133.7 Delden 139.5 Goor 148.6 Loohem 165.3 Warnsveld 179.1 Gorssel 186.5 Deventer 193.8 Zwolle 227.1 II. Arnhem Velp 4.9 Rozendaal 6.4 Zijpenberg 11 de Steeg 22.2 Doesburg 28.8 Hummelo 38.5 Doetinchem 45.4 Zeddam 52.9 Ter borg 64.5 Aal ten 80.9 Winterswijk 98.2 Groenlo 112.1 Ruurlo 125.6 Loohem 134.6 Almen 147.2 Zutphen 155.9 Hall 165 Eerbeek 167.8 Imbosoh 174.5 Arnhem 187.9 III. Amsterdam (Leidsche Plein). Abcoude 14 Nigtevegt 1S.5 's-Graveland 26.7 Lage Vuursche 38.7 Soesterberg 49.7 Maarsberge 62.8 Veenendaal 76.5 Amerongen 86.6 Leersum 88.6 Sterkenburg 101.8 Odijk 106.8 Bunnik 109.9 de Bilt 115 Utrecht 121 Kast. de Haar 132.2 Wilnis 142.6 Ouderkerk 157.3 Amsterdam 167.9 (Leidsche Plein). IV. Zutphen Hall 9.1 Loenen 16.3 Beekbergen 22.6 Apeldoorn 29.1 Assel 38.8 Barneveld 61.9 Hamersveld 76.3 Oud Leusden Soest 89.9 Baarn 95.8 Bussum 109.3 Weesp 122.5 Amsterdam 137.3 (L. PI.). REfS-VERBANDTRONIMELS in diverse grootten en prijzen META BLOKJES EN APPARATEN - Verpakte Geneesmiddelen enz., enz. bij HAARLEMMERSTRAAT 68 TELEFOON 784 GK&TBS REIZEN net uw buisgezin PEK TRABES naar KATWIJK, NOORDWIJK enz., enz. WIJ VERGOEDEN U cfio reiskosten. LEEST DE ACHTERZIJDE van uw Tram- of Tienritten kaart. Het kost U niets, en U profiteert van de buitengewone voordeelen onzer VERB0UWINGS-UITVERK00P Haai*lemmerstr. hoek Donkersteeg 2-4-6, Telef. 695 De geschiedenis va^i een vrijwel onbekende Provincie. Wat Zeeland is. Zeeland werd voorheen door Neder- landsche toeristefi zelden in hun reisplan opgenomen, niettegenstaande deze pro vincie tot een der vruchtbaarste en merkwaardigste deelien van ons land be hoort. Vermoedehük was dit voor een groot deel te wijten aan de dikwijls ze<*r gebrekkige en kostbare» verbindingen t.usachen de eilanden onderling. Do ar betere organisatie der verschillende veer diensten en doelmauige propaganda voor het- natuur- en stedenschoon is hieirtn echter langzamerhand een verbetering gekomen, zoodat de eilanden, vooral "ge durende de laatste jaren, zich in een aanmerkelijk drukker bezoek mogen ver heugen. Deze toeristisevhe trek is wel het- meeste naar Waleheoen gericht: drt prachtige eiland doet o.i. niet onder vtwr de mooiste plekjes in bet Gooi of in <3eli Achterhoek, terwiil de fraaie entypisdhe Zeeuwsche kleederdrarfrten, welke op het platteland nog zeer veel "bedragen wor den, en de veelal \Jiohtgroen geschilderde ramen en deuren der '■huize-n, aan ihot landschap een bijzonder karakter ge p«n. Ook de overige eilanden met hun 'be plante dijken, waarover do wegen ioopen en hun prachtige vei gezichten over de bouwlanden, zijn echter ae-er zeker een bezoek waard In Zeeuwsch-Vlaanderen treft mira merkwaardiee oude stadies aan. Een ckir oudste gedeelten van Zeetrwsch-Vla?wi- deren is wel de tegenwoordige polder Oudeland met Cad/and, vroeger e»n eilandje tussehen het Oude «en het in 1377 ontstane Nieuwe Zwin, welke eeDi- maal den haventoegang vornvden v,»n Brugge. Aan dit water lag ook de hé- langrijke handelsplaats Laminnnksvl iet (thans Sluis), eertijds de voorhagen van Brugge. Sedert de evrlanding van bet Zwin in de 15e eeuw was het met ck?n bloei van Sluis en Brugge echter gedaan. Eerst na de verovering van het laotir en watergebied door de Prinsen Mauri's en Frederik Hendrik, waardoor ShBAts- Vlaanderen als Generaliteitslanden ai n de Republiek kwam, werd met de gena gelde indijking een aanvang gev taakt, die tot in den tegenwoordigen tijd heeft vortgednnrd (in 1872 de Willem- en- poldpolder, het laatste overbhjfsel vjan het Nieuwe Zwin). Nog vindt men in Zeeuwsch-Vla.Tirde- ren talrijke oude forten en schansen, als herinnering aan den voortdurenden sdrijd vooral in de 17e en lSe eeuw (o.a. ei/en ten W. van Breskens). Ook de bootvaarten op de zeeaitinen Ooster- en Wester-Schelde zijn zeerr in teressant en bieden veel afwisseliogv Op merkelijk is hierbij nog het groote ver schil «tussehen hoog- en laagtij, hek-velk het laden en lossen der booten zeer moeilijk maakte. Om daaraan tegd noet te komen zijn op sommige plaatsen een drietal steigers naast elkaar aamiielegd, n.L een voor hoogtij, een voor Iaacjfij en een voor half tij. De pontons, weDe men thans te Hansweert, Terneuzen, "NHissin- gen en Breskens ziet, zijn. van. tetteren datum. L De verschillende stokken, die" heter en daar boven het water uitsteken geven veelal de onderverdeeling van. de mos- seibanken aan, welke verpacloit ïorden. De kust der Zeeuwsche eilanden was in den loop der eeuwen aan groote wij zigingen onderhevig. Veel land giQig door de breede diepe zee-armen Ooster en Wester-Schelde verloren, hetwelk meest al gesohiedde door oeverafschiai-vingen en dijkvallen, ontstaan door de inwerking van het zeewater op den weinig samen hang vertoonenden ondergrond. Onder de 2 M. dikke laag klei en de daaronder liggende derrie liggen dilu vium en tertiair, bestaande uit zandla gen, die allen weinig samenhang vertoo- nen. Het water dringt in deze losse massa, zoodat een min of meer vloeibaar mengsel van water en zand ontstaat, waarin het evenwicht verbroken wordt. Dit mengsel verdwijnt en de daarboven gelegen vastere lagen storten na. Vroe ger legde men achter de bedreigde dij ken een tweeden dijk de z.g. inlaagdijk (de inlaag of kuip is het gedeelte tus sehen de twee dijken gelegen). Op het gebied van zeeweringen heb ben vooral de systemen van ir. de Muralt ingang gevonden. Een van zijn vindingen o.a. bestaat in het aanbrengen van soe pele betonmuren op zeedijken tot kee ring van golf oploop bij stormen en hoo- ge vloeden. Volgens dit project zijn in de laatste 25 jaren alleen in Zeeland zee weringen over een lengte van 120.000 M. verbeterd. Sommige polders waren niet in staat de ontzaglijke lasten, verbonden aan heb onderhoud der dijken, te dragen, terwijl ook de polder zelf dikwijls de kosten niet waard was, dooh het algemeen be lang van het omliggende land het noodig maakte, dat geen verdere landverliezen geleden werden. Na veel strijd werd in 1871 een wettelijke regeling gemaakt voor deze calamiteuse (noodlijdende) pol ders en waterschappen, waarbij aan de lasten voor zeewering en oeververdedi ging, behalve door alle belanghebbenden ook wordt bijgedragen door Rijk en Pro vincie. Ook door overstrooming verdwenen groote stukken grond. Bekend is vooral de- ondergang van Reimerswaal en het omliggende land, waar zich thans de oesterbanken van Ierseke bevinden. De Hilden (Hil Terp of vliedberg), welke men nog in Zeeland aantreft o.a. bij Wemeldinge en ten Z.O. van West- kapelle, komen wat de geografische ver spreiding betreft overeen met de Gro- ningsohe- en Friesohe terpen, n.l. in de nabijheid van de oudste dorpen der ker nen (eilanden) en lang? oude geulen. Overigens verschillen ze in elk opzicht, daar de Hillen in Zeeland een steile hel ling bezitten en een kleine oppervlakte, zoodat zij nimmer gestrekt hebben tot woonplaats, dooh alleen dienst deden als vluchtheuvel, opgeworpen in een. tijd, welke aan de algemeene bedijking voor afging, n.l. van de 5e tot de 10e eeuw. Zeeland telt thans ongeveer 450 pol ders, terwijl de dijken een lengte beslaan van ongeveer 500 K.M. Rijwielroute. Per trein naar het station Goes (het rijwiel kan men doorzenden naar Vlissin- gen, zoodat men dit niet met de boot behoeft mede te nemen). Per tram van heb station Hoedekenskerke. Vandaar per boot naar Terneuzen; zeer interessante vaart op de druk bevaren Wester- Schelde. De tram te Goes en de boot te Hoe dekenskerke sluiten aan op de treinen van Roosendaal, ook al zijn deze niet precies op tijd. Alle dienstregelingen vindt men ver meld in de Tramgids van Nederland, welke in den boekhandel verkrijgbaar is. Zoo mogelijk een wandeling maken door Terneuzen. De vestingwerken zijn nog grootendeels bewaard gebleven. Van de havenhoofden fraai uitzicht over de Wester-Schelde. In den namiddag van Terneuzen per boot naar Vlissingen, waar men nabij het station aankomt en dus direct het rijwiel tot zijn beschikking heeft. Zeeuwsch-Vlaanderen. Wil men een meer uitgebreid bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen brengen, dan kan men ook per trein tot het Station Vlake gaan en vandaar per tram naar Hansweert, om daar de boot te nemen naar Walsoorden. Daarna van Walsoor den per rijwiel langs de tramlijn naar Kloosterzande (mooi kerkje) en bij het monument (watersnood) afslaan naar Hengstdijk, waar een der vele kreken gelegen is, welke overblijfselen zijn van de oude zee-armen. Van Hengstdijk via Pauluspolder naar den keiweg naar Hulst. Afstand 17 K.M. Te Hulst brenge men een bezoek aan het Stadhuis uit de 16e en 17e eeuw, en de St. Willebrorduskerk. Deze kerk deed van de Fransohe overheersching af tot in 1929 zoowel dienst voor den Protes- tantschen als Katholieken eeredienst, en unicum in ons land. Thans is zij al leen R. K. kerk en wordt zij gerestau reerd. Verder zijn nog bezienswaardig een overblijfsel van een refuge van de Abdy te Duine en de wallen (oude ver dedigingswerken). De markt wordt op Maandag gehouden. Over den grooten weg via Absdale en vervolgens rechts afslaan naar het ka naal naar Axel met aardige nauwe schil derachtige straatjes en bekend om de eigenaardige kleederdrachten, welke men daar nog aantreft. Van Axel langs de prachtige Axelsche Kreek, naar Axels Sassing en Sluiskil (cokes- en ammoniakfabriek). Vandaar langs het kanaal naar de belangrijke in dustriestad Sas van Gent. Afstand 24 Kilometer. Deze streek van Terneuzen tot en met Sas van Gent is een belangrijk industrie centrum (goedkoope aanvoer der grond stoffen enz.) Van Sas van Gent zou men per trein naar Terneuzen kunnen gaan (Belgische Maatschappij) en vandaar per boot naar Vlissingen. Ook kan men per stoomtram (het rij wiel wordt medegevoerd in een goederen wagen) zeer gemakkelijk het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen bereiken (Oostburg). Per rijwiel is deze route vrij eentonig, door de weinige afwisseling van het landschap. De rit voert langs Philippine, gelegen aan de Braakman. Het haventje is bij laag water niet veel meer dan slib. De mossel teelt is geheel ingericht op den export- handel naar België. In het haventje van Isabelle S'luis lig gen de visschersbooten van het Belgische plaatsje Boekhoute, dat vroeger aan de Braakman gelegen was. Over Yzendijke, Schoondijke (een reeks huizen langs den straatweg) naar Oost burg, het oentrum van deze streek (Hoo- gere Burgerschool, Ambachtsschool en Graanbeurs). Van Oostburg via Draaiburg naar Aar denburg, een aardig oud stadje. Over den grintweg langs Kruisdijk, naar Sluis, vroe ger aan het Zwin gelegen, een haven en koopstad van beteokenis. Bezienswaardig zijn o.a. het stadhuis, met den mooien to ren (een bouwwerk uit de veertiende eeuw), een aardig voorbeeld van een Go tisch huis, de oude stadswallen en enkele oude straatj s en steegjes (o.a. het Vleesch- dragersslop). De haven van Sluis is het eindpunt van het door hooge populieren omgeven ka naal van Brugge naar Sluis. Ten Westen van. Sluis ligt het stadje St. Anna ter Muiden. Eertijds een handels-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10