m HUIZE„ST.AGNES" ZATERDAG 23 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT IIÏTERPAROCHIEELE TIJD IS GENADE. Ben je al eens in 't St. Clemenshuïs ter retraite geweest? Niet? Nou dan heb je wat gemist! Dan maar gauw dat verlies ingehaald. Neen maar, wat hebben die pan ters er slag van om de retraite in alle op zichten te doen slagen. Moet je 'ns lezen, wat je in je vrijen tijd ten dienste staat. 'n Mooie tuin met bloemperken, vijver met fontein en rotspartij, goudvissohen enz., ook mooie lanen van oude boomen. Dan daar achter 'n heusch bosch, met smalle wandelpaden, mooie hoekjes met prieeltjes, «rad geboomte en jong groen weelderig er tusschen groeiend, in één woord 'n echt bosch. Wij zijn er nog niet. Voor liefhebbers van voet- en handbalspel 'n ruim veld tus schen de duinen. Had je dat kunnen drou- men in 'n retraitehuis? En voor hen, die graag biljarten, staan er 2 mooie biljarts met nieuwe ballen en rechte queu's te wach ten. Dat is nu nog maar voor lichamelijke ont spanning, dat nog maar bijzaak is. 't Gees telijke deel is nog meer af! Langs de trappen van geloof klimmen we uit boven 't stoffelijke en betreden 't bovennatuurlijke, 't Zielenterrein. 't Gebied, waar God s stralend licht ons beschijnt en koestert 1 In dit Licht zien en overwegen wij de eeuwige waarheden. Groot en majestueus wordt voor ons gees tesoog deze stof ontwikkeld en dan pas zien we hoe klein wij zijn en hoe nietig al les wat van de aarde is. Als 'n groote schat en verheven geluk ligt dan open voor onzen geest de onwaardeerbare schat van ons H. Geloof. Dan ziet men duidelijk en scherp omlijnd het levensdoel: God dienen, Hem eeuwig bezitten. Vandaar hier op onzen doortocht, dat nooit bevredigend gevoel, dat verlan gen naar volkomen geluk. Wij zijn nu een maal eeuwigheidskinderen. Natuurlijk heb ben wij de Uitdeelster der genade in 't bij zonder aangeroepen. Door Maria tot Jezus! Haar hebben we met beide handen vast gepakt en gesmeekt: Moeder, trek ons om hoog, omhoog uit de modderpoel, omhoog uit de materie, omhoog in de serene lueht, waar onze geest scherper ziet en ons hart beter aanvoelt, God, ons Alles 1 Hoe blijven wij ^taande in de atmosfeer van zonde, die als 'n epidemie de luchten bezwangerd. Mee-offeren ons zelf en onze dagelijksche arbeid, één met den Priester in de H. Mis. En volkomen door te coram u- nieceeren. Met Jezus in ons hart zullen wij volhouden en als 'n rots in de branding staan. Want alleen zij wij als 'n riet in den storm. Als 'n apotheose is ten slotte de generale H. Communie. Dat is met geen pen te be schrijven. Allen zijn we blij, gelukkig met 't rijke bezit in ons hart! Alles bij elkaar is 't als 'n groote geeste lijke schoonmaak. Licht en blij keer je te rug. En je weet weer béter waar voor je leeft, 'n Retraite good voorbereid en ge maakt, vooral door God's Geest over je ziel af te smeeken, maak je tot leeken- a postel. Daar de hoofdgroep uit Amsterdam was, kwam de Centraal-Praeses sluiten. Hij zei oa. dit: „Niet alleen ben je zelf beter geworden, maar je keert in de vereeniging terug als apostel voor de zaak Christi". 't Heden is aan ons, de toekomst aan God. Iedere minuut is kostbaar; vandaar dat 't tot je doordringt: „Tijd is gena- d e". Tijd krijgt in deze zin eeuwigheids waarde voor je ziel! Weet je nu, broeder in Kolping, wat 't voor je leven zou beteekenen eens 'n goede retraite te maken?! Daarom niet meer aar zelen; je dagen daar besteed, zijn 't dubbel en dwars waard. Met blije harten en vrede in de ziel zijn weer zooveel jongemannen teruggekeerd met de kreet op de lippen: Voor Ohristus, onzen Koning! God wil het! Laat 't zoo blijven. 'n Kolpingsbroeder. Naschrift. Het bovenstaande getuigt van den gl-ooten invloed eener retraite, in het waarachtig belang van onze jongeman nen. Gelukkig gaan er tientallen der onzen telkenjare ter retraite, maar nog meer kunnen er gaan enzullen er gaan. Daarvoor dienen woorden en daden van de oud-retraitanten, die de beste propagandis ten zijn. „Tijd is genade", een waarheid, die over weging verdient bij ons, jongeren. R. ADOLF KOLPING XXXXII. Aanvankelijk bedoeld als familieblad, heeft Kolping zijn „Volksblatter" ook eenigszins bekendheid gegeven door de spe ciale rubriek: Politisches Tagebuch. (Poli tiek dagboek). Dat „dagboek" werd door burger en land man verslonden en zelfs den bekenden staatslieden dwong Kolping's wijze van po- litiseeren meer en meer belangstelling af. Hierbij trapte hij wel eens op sommiger „eksteroogen", maar onwrikbaar eerlijk als hij was, noemde hij het kwaad niet goed. Zoo was nu eenmaal zijn karakter en zoo vatte hij zijn plicht op. Een persoon met wereld-vermaardheid, Napoleon III, nam hij telkens in het vizier en hij noemde hem aldoor de „Lamperökr". Kolping verkent en doorschouwt hem en wijst dan Napoleon's schaduwzijden aan. En dat deed hij in een tijd, dat bijna ge-, heel Europa den keizer der Franschen hul de bracht en zelfs de vorsten zich beijver den om tegenover dien „Lamperöhr" zeer vriendelijk te zijn. Het verraderlijk spel, door Napoleon met den Paus gespeeld, deed Kolping krachtig protesteeren en de voornaamste brieven, acten, allocuties en geschriften van dien tijd kwamen in zijn blad. Kolping had een klein aantal medewer kers, waarvan we noemen: Dr. Heuser, prof. aan het Seminarie, de bekende Dr. Vosen en de Justitieraad Franz Rkeinbard. Talrijke artikelen zijn uit de „Volksblat ter" in andere bladen verschenen en alom prijst men thans nog in het Kath. Rijnland het werk van Kolping als schrijver. Bij Schwann te Keulen versoheen in 1849 de „Katholischer Volkskalender", waarvan bijkans de gansche inhoud door Kolping ge schreven was. Als de „Kalenderman" heeft hij zeer veel goeds uitgewerkt tegenover de vele slechte kalenders, die toen in Duibschland verschenen. Eenigen van die kalenders hadden een oplage van ruim 70.000 exemplaren, waardoor het kwaad bij stroomen door Duitschland ging. Kolping heeft 17 jaren achtereen, van 18491S66, zijn kalender uitgegeven en bij duizendtal len werden ze verspreid en gretig gelezen. Door zijn kalender werd Kolping populair en in de Feierstunde van 1852 onderteeken- de hij zijn artikelen als „der Kalender- mann". Een meer populaire toespraak kan men zich haa-st niet indenken als die, waar in hij zich als volgt aandient: „Ten derde male komt de kalenderman bij zijn vrienden aankloppen en verzoekt, dat men hem vriendelijk binnenlaat. Hij is nu weer begonnen zijn reiskoffer in orde te brengen en zijn nieuwe rariteiten te mon steren, die hij voor het Christenvolk het onchristelijke deel zou het ook geen kwaad doen mee wil brengen. Wel is hij ouder geworden, maar hij treurt er niet om; dat gij het zult ondervinden is zeker! Hij wil vroolijk kouten en vertellen, zonder com plimenten en buigingen te maken, want een geleerd gezicht en mooie zinnen stuiten hem tegen de borst. Zooals hij tot dusverre gedaan heeft, zal hij zich niet met verzon nen vertelseltjes ophouden, maar ook dit maal slechts vertellen, wat óf hem óf an deren op den levensreis is overkomen. Ook mijn prentenman heeft beloofd netjes voor den dag te zullen komenwe zullen zien hoe hij woord houdt. Dus, beste vrien den, de kalenderman zal spoedig komen. Zorgt voor gnede logies en zegt het ook aan je buurman en aan je tante, opdat nie mand mij vergeet. Ik houd er wel van dat hij en zii mijn komst weten; hoe meer ken nissen, des te beter het gaat". Geen verzinsels dus, maar het gewone leven wist Kolping op boeiende wijze te vertellen, met de noodige kantteekeningen als leering en leiding. S. M. GESCHIEDENIS DER ST. JOSEPH'S-GEZELLEN- VEREENIG ING. 1920. Na luttele dagen had de Tooneelafdee- ling appèl geblazen en weldra was „Vader Kolping" in volle actie, want me-n moest allereerst gaan studeeren voor het Jaar feest. Met eere worde het vermeld, dat deze verdienstelijke onderaf dee ling alle reden had, er trotsch op te gaan, dat zij zich evenals de „Bibliotheek", ondanks de bal lingschap had weten staande te houden. Des te meer pakt dit, wijl „Vader Kol ping" toch ook geleden had door mutaties, door mobilisatie veroorzaakt en niet min der ook door droeve sterfgevallen onder haar beste leden. Een tweede Novum in de Geschiedenis der Ver. was de benoeming op 10 Aug. van een Priester-Vice-Praeses. Die eer geviel den nieuwbenoemden Kape laan aan St. Pieter, de weleerw. heer Th. Outersterp. Heel begrijpelijk, dat de blijde inkomste van dezen functionaris een praciht- titel gaf voor een nieuw gezellig vereeni- gingsfeest! En ookdie er zoo niet af kwam! Wat een weelde en vreugde tevens voor gezellen, ouders, donateurs en zoovele gas ten, toen de Gez. Ver. van 1423 Nov. wijd haar deuren openzette, om vol jeugdig enthousiasme en in vollen luister haar 33e Jaarfeest te kunnen vieren, 't Behoeft na tuurlijk niet extra vermeld, dat „Vader Kol ping", onder de gebruikelijke fijnverzorgde leiding daarbij he leeuwenaandeel had. Het fraai gemonteerde, geestige blijspel „Naar China" sloeg prachtig in en trok vijf stampvolle zalen. Met een fijn gekruid spcecihje leidde de zeereenv. Praeses eiken feestavond in, ter wijl de weleerw. Vice-Praeses met minstens evenveel voldoening alomtegenwoordig de helpende hand uitstak, daar, waar 't het meest noodig bleek. Zoodoende werd het weldra ruchtbaar, welk een onverwachte aanwinst de Ver. in Z. E. mocht boeken, vooral op het gebied van tooneel-arrangement en wat daarbij behoort. Dat kon heusch te pas komen en.... dat i s ook te pas gekomen. Om volledig te zijn meten we nog notee- ren, dat in den na-zomer, met krachtigen steun van den Z. E. Praeses, speciaal uit de jongere gezellen, werd opgericht de Man dolineclub „Concento". Dit gezelschap, on der leiding van den heer Jordaans, stu deerde con amore en werkte meer dan eens mee aan de opluistering der huiselijke feestavonden KERKNIEUWS HET NATIONAAL MAR IA-CONGRES TE NIJMEGEN. De omdracht en kroning van het Maria-beeld. Zooals bekend zal het hoogtepunt van het Nationaal Maria-Congres, dat 6, 7 en 8 Augustus te Nijmegen plaats vindt, worden gevormd door de grootsche Maria- omdracht op Zondag 7 Aug. des namiddags te 4 uur, gevolgd door de plechtige kro ning, namens Z. H. den Paus, van het oude Maria-beeldje uit de St. Canisiuskerk. De Maria-omdracht is bedoeld als een grootsche, kleurrijke manifestatie ter eere van Maria, de Moeder der menschen maar zij heeft ook ten doel het luisterrijk verleden te doen herleven voor het huidig geslacht. Want de Maria-omdracht heeft een belangrijke rol gespeeld in de geschie denis van Nijmegen. Zij stamt uit den tijd va-n den II. Albertus den Groote, die in 1273 bepaalde, dat er jaarlijks, op den Octaafdag van Pinksteren, een processie door Nijmegen zou trekken met het Aller heiligste, met het beeld der H. Maagd en de reliquien der Heiligen. Eenige eeuwen is dit voorschrift van den grooten bisschop van Regensburg door Nijmegen's katholieken trouw opgevolgd, todat helaas tegen het einde der 16e eeuw, door de hervorming aan deze uiting van Maria-devotie een einde werd gemaakt. De traditie werd nu eeuwen lang onder broken, totdat, enkele jaren geleden, eeni ge Nijmeegsche Mariavereerders de ver- eeniging „Onser Liever Vrouwen van Nim- wegen" oprichtten, welke vereeniging wel dra begon met jaarlijks weer een Maria- Omdracht te organiseeren. Dit jaar nu, ter gelegenheid van het Nationaal Maria- Congres, zal deze Omdracht den histori- schen weg door het oude en het nieuwe Nijmegen afleggen met een luister en een kleurenpracht, die de indrukwekkende middeleeuwsche processie wil evenaren zoo mogelijk overtreffen. Zeker, we mogen, helaas, geen proces sie houden zooals in den schoonen bloei tijd der middeleeuwen. Ons Heer zal in de Maria-Omdraeht te Nijmegen niet mee gaan, er wordt niet luidop gebeden. Maar niettemin zal het ongetwijfeld een stoet worden, zoo grootsch en luisterrijk, als Katholiek Nederland maar zelden te aan schouwen heeft gekregen. Alle vijf Hoog waardige Bisschoppen van Nederland, een lange stoet van hooge geestelijke en we reldlijke autoriteiten, vertegenwoordigers van seculiere en reguliere geestelijkheid, de professoren der R.-K. Universiteit in toga, de Maltezer ridders, deputaties van honderden katholieke religieuse en socia le vereenigingen met vaandels en banie ren enz. enz., zullen het Mariabeeld, ge plaatst op een draagbaar met hemel, om stuwen. De stoet bestaat verder uit vele kleurrijke groepen, welke uitbeeldingen voorstellen van de H. Maagd, van de menschenrassen, waarover Maria als moe der is gesteld, en van de verhoudingen van Maria tot de menschheid. Deze groepen zijn ontworpen door ar chitect Ch. Estourgie, en er zijn geen kos ten gespaard om dit belangrijke deel van het Congres te maken tot een grootsche, een indrukwekkende manifestatie van vromen godsdienstzin en kunstzinnige ver eering der H. Moedèr-Maagd. De Omdracht, die ton aanschouwe van de tienduizenden Congressisten, welke on getwijfeld van dit grandioos schouwspel de devote getuigen zullen willen zijn, door de stad trekt, zal te ruim 5 uur arriveeren op het Congres-terrein, Bijleveldsingel. Op dit terrein, dat alleen voor houders van Congreskaarten toegankelijk is, zal ver volgens Zijn Hoogwaardige Excellentie Mgr. A. F. Diepen. Bisschop van 's-Herto- genbosch, een Pontificaal Lof celebreeren. Daarna zal eveneens Mgr. Diepen, namens Z. H. den Paus, de plechtige kroning van het Maria-beeld verrichten terwijl bazuin geschal de indrukwekkende gebeurtenis zal aankondigen. Op het terrein zullen verder luidsprekers aanwezig zijn. zoodat de plechtigheden, zoowel van het Lof als van de kroning, door iedereen zullen kunnen worden gevolgd. Na de kroning wordt het Maria-beeld, omringd door eenige kleurrijke groepen van de Omdracht, teruggebraoht naar de St. Canisiuskerk in de Molenstraat, waar het ter blijvende vereering wordt opge steld. Uit bovenstaande zal duidelijk geworden zijn, dat de plechtige Omdracht en kro ning van het oude Maria-beeld een schit terende openbaring belooft te worden van Maria-devotie en Marie-liefde. Ongetwij feld zullen duizenden katholieken van Ne derland het zich tot een eer en een voor recht rekenen deze schoone, indrukwek kende plechtigheden bij te wonen. BEKEERINGEN IN DE 00STERSCHE KERKEN. In 1931 dertien duizend. Naar Kipa uit de Vaticaansche Stad ver neemt, publiceert de H. Congregatie voor de Oosterscbe Kerk een interessante sta tistiek over de in het jaar 1931 plaats ge had hebbende bekeeringen van de Ooster- sche tot de «Katholieke Kerk. Het totale aantal dezer bekeeringen be draagt 13.000, waaronder in de eerste plaats de massa-bekeering van 8000 Mala- barische Jacobieten, die met hun bisschop mgr. Ivanios tot de Katholieke Kerk over gingen. Onder hen bevinden zich een groot aantal priesters en monniken alsmede voor aanstaande leeken, o.a. de advocaat Geor ge, een leider der nationalistische bewe ging en naaste medewerker van Gandhi, die langen tijd het blad „Young India' leidde In Transjordanië gingen zooveel Mala- chielen tot het Katholicisme over, dat zij daar een eigen diocees konden stichten. Ook onder de Kopten van Egypte en Abessynië hadden talrijke bekeeringen plaats. 162. Het spreekwoord zegt: Het wordt mij groen en geel voor mijn oogen. Men geeft iemand een draai om z'n oóren dat „het groen en geel voor z'n oogen wordt". Je tracht iemand een ingewikkel de zaak uit te leggenmet hetzelfde gevolg. Iemand valt met z'n neus op het ijs, loopt te-gen een lantaarnpaal, met als resultaat eenzelfde kleurencombinatie; of holt, als hij de bus rechts moet hebben, met z'n bol tegen de bol van den meneer die de bus links hebben moet, zoodat bei den een regenboog zien met als boventoon groen en geel. Al sinds een paar weken w;ordt mij al les hier groen en geel voor de oogen. Het Missiehuis moest een nieuw „vurfie" heb ben. Het geval werd besproken en heel on- noozel vroeg ik: „Welke kleuren?" Alsof ik iets buitengewoons gevraagd had, kreeg ik ten antwoord: „Groen en geel, natuur lijk." Groen en geel, natuurlijk. Natuurlijk groeeeeen en geeeeel. En als straks de rekening wordt gestuurd, dan moet je maar rekenen, dat ze van groen papier is met gele strepen. En de wissel is natuurlijk groen met een geel aanhechtsel. En de jas van den schilder die ze presen teert, zit natuurlijk vol met groene en Maar laat ik ophouden. Het zou u ook groen en geel voor de oogen worden. Ja, het is anders wat, als zoo'n huis „vurfd" moet worden. Dat is geen kleinig heid. Zooveel honderden ramen en raam pjes, zooveel tientallen van deuren. Inviteert mij nu eens bij u. Ik weet een aardig spelletje. Zoo u nu weet, zitten mijn oogen vol groen en geel. Legt u nu een aantal velletjes gewoon papier van aller lei kleur op uw tafel met een of meer bankbiljetten er tusschen. Dan moet ik, die alles groen en geel zie, probeeren of ik die bankbiljetten er kan uitpikken. Lukt het mij niet, nu ja, dan lukt het mij niet. Lukt het mij wel, dan, ja dan.... dat moet nog een geheim blijven. FATHER LEFEBER St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, postrek. 120937. De tijden zijn voor ons ook zeer zwaar. Toe, kijk eens of u nog iets in de oude kous kunt vinden. Andere bladen schrijven DE SOC. DEM. MINISTER VERSCHUUR... De Residentiebode schrijft Dat de belangstelling voor de Katholieke Staatspartij buitengewoon is, wordt weer eens bewezen door het min of meer vreemdsoortige weekblad „Nederland, ver- eenigd met de Buitenlandsche Post", waar in de redacteur Valter voortdurend iets-of- wat buitenissige artikelen pleegt te Lan- ceeren. Hij heeft het in zijn jongste nummer o.a. over„Saneering of revolutioneering der R. K. Staatspartij'. Die titel doet op zich zelf al heel raar aan, omdat de Kath. Staatspartij zich gezond voelt. Hij past echter best bij de rest van 't artikel, want dat hangt van komiekigheden aan elkaar. We lezen o.a. dat er in onze partij man nen zijn opgenomen, die wel trouw aan de Kerk willen blijven op 't stuk van Gods dienst en zede, doch „die in alle zaken van politiek, welke de Kerk niet direct raak ten, sociaal-democraat waren". Zelfs, o wonder, „e>en groot deel der R. K. Gees telijkheid is van sociaal-democratischen aanleg". Dat blijkt dan uit het partij-pro gram en meer nog uit de practijk". De schrijver kent de pauselijke uitspraak over heb niet samengaan van socialisme en katholicisme, maar geen nood, daar weet hij wel raad op. Hij is vaii alle markten thuis, en weet natuurlijk ook best, hoe dit zoo kan. Immers hij voelt zich als uitlegger der Pauselijke Bood schappen bij uitstek competent om uit te maken, dat die „sociaal-democratische pastoors" de pauselijke voorschriften ver keerd uitleggen; het most niet magge, dat de Boodschappen der Pausen worden „ge ëxploiteerd door onbevoegden"; dit „moest voorkomen zijn"! Kostelijker is misschien nog, dat het blaadje „den huidigen katholieken Minister van Arbeid" noemt „een sociaal-democraat die nauwelijks nog gematigd heeben kan". En dit: sommige (katholieke sociaal-demo craten) „staan al niet ver meer van de communisten". Dit alles is te fraai om er iets van te zeggen. Het bewijst alleen, hoe ver de oude liberale zuurdeesem bij dezen schrijver nog is doorgevreten. Hij kan geen sociale ge rechtigheid zien eischen of hij denkt aan socialisme en communisme. Is het wonder, dat men zulke schrijvers maar m hun eentje laat voortbazelen KALENDER DER WEEK O FEEST VAN DEN H. APOSTEL JACOBUS. ZONDAG 24 Juli. Tiende Zondag na Pinksteren. Mis: Cum clamarem. 2e gebed v. d. H. BernuLphus, Bisschop en Belijder (Zie in het Feesteigen van het Bisdom); 3e v. d. H. Christina, Maagd en Martelares. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Wat wij zijn en hebben danken wij niet, zooals die akelig trotsche Farizeeër meent (Evangelie), aan ons zei ven, maar aan den éénen Geest, Die zijne gaven uitdeelt zoo als Hij wil (Epistel). Daarom aan God alle eer en glorie (Alleluja-vers). Ons passen de nederige gevoelens van den tollenaar. In het nederig bewustzijn van onze schuld, doch het hart vol vertrouwen opgeheven tot God, moeten wij ons H. Offer brengen. (Offertorium). Want dan alleen verwerven wij ons Gods barmhartigheid, maken wij ons deelgenoot van de hemelsche goederen (Gebed), geven wij eer en glorie aan Gods H. Naam (Stilgebed) en maken wij ons Of fer tot een offer van gerechtigheid, dat God van ons zal aannemen (Oommunio). Als de tollenaar gaan wij dan gerechtvaar digd naar huis en God zal de afgebeden hulp (Graduale en Poatcommunio) welke wij iederen dag noodig hebben ons niet onthouden. MAANDAG 25 Juli. Feestdag van den H. Jacobus, Apostel. Mis: Mihi autem. 2e ge bed v. d. H. Christophorus, Martelaar (al leen in stille H.H. Missen); 3e voor den Bisschop (wegens den verjaardag zijner H. wijding). Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. De H. Jacobus de meerdere, getuige van de gedaanteverandering des Heeren op den Thabor en ook van Christus' doodstrijd, predikte na Christus' Hemelvaart eerst in Samaria, later in Spanje. Na zijn martel dood door onthoofding is zijn lichaam over gebracht naar Compostella, nu nog de be roemde bedevaartplaats St. Jacobus ter eer. DINSDAG 26 Juli. Feestdag van de H. Anna, Moeder der Allerheiligste Maagd. Mis: Gaudeamus. Kleur Wit. „Eene vrouw, die den Heer vreest, wordt geprezen''. Heilige moeder Anna bid met uw allerheiligst kind Maria voor alle chris telijke huismoeders den waren christelijken geest af en help haar dien overstorten in hare kinderen. WOENSDAG 27 Juli. Mis v. d. H. Panta- leon, Martelaar: Laetabitur. 2e gebed A Cunctis; (om de voorbede der Heiligen); 3e (naar willekeur v. d. priester; 4e) tot den H. Geest (wegens de pr fes ter-retraite in ons Bisdom). Kleur: Rood. DONDERDAG 28 Juli. Mis v. d. H.H. Nazarius en Gezellen, Martelaren: Intret. Gebeden als gisteren. Kleur: Rood. VRIJDAG 29 Juli. Mis v. d. H. Martha, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H.H Felix en Gezellen, Martelaren; 3e A Cunctis; 4e tot. den H. Geest (wegens de nriester-re- traite in ons Bisdom). Kleur: Wit. Martha toonde hare groote liefde voor den Zaligmaker door hare zorg en voorko mendheid jegens Hem, wanneer Hij een be zoek bracht bij de Hem dierbare families: Lazarus en zijne twee zusters Martha en Maria. Haar vertrouwen op Jesus komt heerlijk uit bij den dood van Lazarus. Vier dagen na diens dood kwam Jesus naar Be- thanië. Zoodra Martha Jesus' komst ver neemt gaat zii Hem tegemoet. En zij zegt: „Heer, zoo Gij hier waart geweest, mijn broeder zou niet gestorven zijn. Maar ook nu weet ik, dat al wat Gij God vragen zult, God het U zal geven". Haar vertrouwen werd dan ook heerlijk beloond in de op standing van Lazarus. In het H. Evangelie wordt verder geen melding meer gemaakt van Lazarus, Martha en Maria. Volgens een oude overlevering zouden zij uit het Joodsche land verdreven zijn en zich heb ben ingescheept naar Marseille, waar zij een kerk hebben gebouwd, van welke La zarus de eerste bisschop zou zijn geweest. ZATERDAG.30 Juli. Mis v. d. Maagd Maria op een Zaterdag: Salve. 2e gebed v. d. H.H. Abdon en Sennen, Martelaren; 3e tot den H. Geest; 4e voor den Paus. Pre fatie van Maria (invullen: En U om de vereering). Kleur: Wit. N.B. Als niet anders wordt aangegeven Gloria en geen Credo. De gewone Prefa- IN DE KERKEN DER E.E.P.P. FRANCTSCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Cunegundis, Maagd; 3e v. d H Christina. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Maria Magda- lena Martinengo, Maagd: Dilexisti. 2e ge- gebed v. d. H. Pantaleon. Kleur: Wit. ZATERDAG Mis v. d. Z.Z. Simon van Lypnica, Petrus van Moliano, en Archan- gelus van Calataphimo, Belijders: Confi- teantur. 2e gebed v. d. H.H. Abdon en Sen nen; 3e A Cunctis; 4e voor den Paus. Kleur Wit. Amsterdam. ALB. M KOK, pr. De kok: „Waar zou. die andere gummi schoen toch zitten?" VOORHOUT (Z.-H.) 2581 Pension Ie, 2e en 3e klas DAMES EN HEEREN IV- PROSPECTUS OP AANVRAGE -m Directie: Zusters Franciscanessen van Veghel

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6