MAANDAG 18 JULI 193* DE LEIDSCHE COURANl TWEEDE BLAD PAG. 8 PAARDENSPORT OP DUINDIGT. tionale courses gehouden. De finish - om den Hortensiaprijs, Op Duindigt zijn groote na- van de ren op de vlaikke baan afstand 2500 Meter. DROEVIG EINDE. Op de begraafplaats „Zorg vliet" te Amsterdam heeft Zaterdag de ter aarde- bestelling plaats gehad van de overleden jeugdige actrice Ciska Cremer. De actrice Fientje de la Mar legt bloemen aan de groeve. VAN KLAVEREN KAMPIOEN-AF. KlaverenLocatelli te Rotterdam schap van Uit den bokswedstrijd van om het liohtgewickt-kampioen- Europa. BUITENLAND BELGIE TOT WERKHERVATTING BESLOTEN. Met ingang van heden. Zaterdagochtend hebben in tegenwoor digheid van den premier Renkin en van den minister van Arbeid, Heyman, de gemeng de commissies vergaderd voor de metaal- en de machine-industrie. Zooals men weet dreigde in deze industrieën een algemeens staking, indien de aangekondigde loonsver lagingen van telkens 21/» op lö Juli en 15 October zouden worden toegepast. Boven dien wilden de mijnwerkers den arbeid niet hervatten, zoolang in deze kwestie geen be slissing was verkregen. 's Morgens kon men nog niet tot een re sultaat komen, doch in den namiddag is een accoord tot stand gebracht. De minister van Arbeid deelde aan de pers mede, dat de patroons besloten hebben gehoor te ge ven aan het dringend beroep der autori teiten en bereid zijn, mits de arbeid onmid dellijk wordt hervat, de loonen tot 1 No vember 1932 te stabiliseeren. gelijk ook voor de mijnwerkers is geschied. Voor 1 November zullen er derhalve geen loons verlagingen plaats hebben. De toepassing der reeds aangekondigde verlagingen .wordt opgeschort, in afwachting van hetgeen de paritaire commissies in Augustus zullen be slissen; zij zullen den toestand dan op nieuw onder de oogen zien. In de gemeenschappelijke vergadering van het bestuur der socialistische partij en van het vakverbond, die onmiddellijk daar na plaats had, werd besloten tot werkher vatting in alle bedrijven in het geheele land op Maandag 18 Juli. Er is een oproep ge richt tot de arbeiders, waarin van dit be sluit wordt kennis gegeven en waarin ver der wordt gezegd, dat als de patroons en de regeering de diepere beteekenis der tragi sche gebeurtenissen der afgeloopen week niet begrijpen, de arbeiders met dezelfde eendracht den strijd zullen hervatten. DUITSCHLAND BLOEDIGE ZONDAG TE ALTONA. STRAATGEVECHTEN EN BARRICADEN. Twaalf dooden, 55 gewonden. Zondag is het te Altona tot steeds hevi ger straatgevechten gekomen, die 's avonds laat, volgens berichten uit particuliere bron, reeds twaalf dooden en 55, meeren- deels zwaar gewonden, waaronder zes vrou wen, hadden gevergd. Het werd toen wat rustig, nadat een van wagens gemaakte barricade in een der hoofdstraten door de politie was bestormd; maar nog altijd wa ren eerste hulp-colonnes aan het werk om gewonden te bergen, die door hun partij- genooten aanvankelijk de huizen waren binnengedragen. In een groot deel der stad, tot aan de Hamburgsche grens, lag het tramverkeer geruimen tijd geheel stil; van vele tram wagens waren de ruiten door schoten ver nield. Ondanks het feit, dat pantserauto's werden gebruikt, bleven de communisten van do daken af op de politie schieten. Heele straten moesten door de agenten huis na huis worden afgezocht en vele per sonen het getal 200 werd genoemd zijn gearresteerd en naar het hoofdbureau ge bracht. De bloedige incidenten begonnen Zon dagmiddag tijdens een nationaal-socialisti- schen opmarsch. Aanvankelijk verliep deze volkomen rustig. Eerst toen de stoet- uitge sproken arbeiderswijken binnentrok, kwam het tot handtastelijkheden en andere inci denten. Volgens ooggetuigen werd uit ver scheidene huizen op de stoet en op de be geleidende polilie-agenten geschoten. De politie opende toen ook het vuur, begon huiszoekingen te verrichten en fouilleerde verdachte voorbijgangers. De optocht der nationaal-socialisten moest gestaakt wor den en de stoet werd ontbonden. Op ver soheiden punten werden pogingen gedaan, de straat op te breken en barricades o,p te richten, hetgeen echter door de politie werd belet. De Hamburgsche politie had sterke pos ten aan de stadsgrens geposteerd om uit breiding der ongeregeldheden te voorkomen Niettemin kreeg een Hamburgsche agent een schot in den voet. Oo-k te Berlijn is het tijdens de weekwis- seling weer tot politieke botsingen geko men, waarbij eveneens slachtoffers vielen. Een na tionaa 1 -socia 11st werd uit een hinder laag beschoten en doodelijk gewondde po litie arresteerde in verband hiermede twee communisten. Een 19-jarig fietser werd door Hitlerianen met messteken zwaar gewond, een 51-jarig nationaal-socialist kreeg mes steken van communisten. Twee fietsers los ten in het wilde weg schoten en slaagde er in te ontkomen. In de nacht van Zaterdag op Zondag is verder op den straatweg van Langewahl naar Ketschendorf (nabij Fürstenwalde a.d .Spree) een vrachtauto vol nationaal-socia listen door communisten beschoten. De na tionaal-socialisten sprongen er af en er ont stond een handgemeen, waarbij vier Hit- lerianen werden gewond door dolksteken en slagen, en een communist door een schot van een polïtie-agent. Na deze overval trokken de communisten zich in een café te Ketschendorf terug Daar men verdere in cidenten vreesde, werd, aangezien andere Schupo-afdeelingen niet tijdig ter plaatse zouden kunnen zijn. een eskadron van het cavallerie-regiment te Fürstenwalde met machinegeweren naar Ketschendorf gezon den, waar het café met communisten werd omsingeld De Schupo vond in het café een aantal wapens, munitie, boksijzers enz. wel ke in beslag werden genomen. De commu nisten, die vrijwel allen uit Berlijn afkom stig bleken, werden onder politiegeleide daarheen gebracht. De rijksweertroepen be hoefden niet in te grijpen. Een optocht van ongeveer 1800 nationaal- socialisten is nabij Aurich (Oost-Friesland) van 'n café uit beschoten. Vijf hunner wer den gewond en moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. De politie arresteerde verscheidene personen. VRIJWILLIGE ARBEIDSDIENST. Nieuwe maatregel tot bestrijding der werkloosheid. Zaterdag is de verordenig inzake den vrijwilligen arbeidsdienst uitgevaardigd. Het doel van den nieuwe maatregel geeft de verordening zelf aan met de woorden: „De vrijwillige arbeidsdienst geeft den jon gen Duitschers gelegenheid, ten bate van de gemeenschap in gemeenschappelijken dienst vrijwillig ernstigen arbeid te leveren en zich tegelijk lichamelijk en geestelijk- zedelijk te sterken". Volgens den inhoud van de verorde ning moeten de werkzaamheden van den vrijwilligen arbeidsienst de gemeenschap dienen en een aanvullend karakter dra gen zij mogen niet tot een vermindering van de werkgelegenheden op de vrije ar beidsmarkt leiden. Leiders van de werk zaamheden zijn openbare lichamen of an dere lichamen, die deoleinden ten algemee- nen nutte nastreven. Deze lichamen heb ben ook de taak, voor passende werkzaam heden te zorgen. De arbeid-dienstwilligen genieten de ^oordeelen der sociale verze kering en van de arbeidsbescherming. In de eerste plaats zal aan jonge Duitschers beneden de 25 jaar gedacht worden, en van dezen weer speciaal de werkloozen, die uit penhare middelen worden gesteund. Daarnaast komen ook niet-werknemers in aanmerking. Om een zoo eenvoudig en goedkoop mo gelijke uitvoering van den vrijwilligen ar beidsdienst te verkrijgen, zullen de voor dit doel beschikbare rijksmiddelen en mid delen van het Rijksinstituut voor arbeids bemiddeling en werkloozenverzekering uni form gecombineerd en beheerd worden. Om een uniforme leiding te waarborgen, zal de Eijksregeering een rijkscommissaris, die onder den Rijksminister van Arbeid res sorteert, benoemen. ENGELAND ENGELAND—IERLAND. De tarievenoorlog begonnen. Het in wei'king treden van de bijzondere Engelsche rechten op Iersche waren had Vrijdag, na de mislukking van de onder handelingen tusschen MacDonald en de Valera, een bijna volkomen stilleggen van het goederenverkeer van Ierland naar En geland tengevolge. Slechts één lading van Dublin is in Liverpool aangekomen. De Clyde-scheepvaartmaatschappij zag zich gedwongen, haar geheele vrachtver keer tusschen Waterford en Bristol te sta ken, zoodat rekening moet worden gehou den met de mogelijkheid van ontslag van vele geëmployeerden. Met paarden bespannen wagens met melkladingen, die de grens van Ulster overtrokken, werden weer teruggezonden, omdat paarden zijn belast met een recht van 20 pet. De vrachten werden daarop met vrachtauto's verder gezonden. De prijzen voor eieren en varkensvleesch hebben in Ierland onmiddellijk op de nieu we tarieven gereageerd en zijn door een te groot aanbod in eigen land zeer aanzien lijk gedaald. ROEMENIE BLOEDIGE VERKIEZINGS CAMPAGNE. Ook Roemenië staat voor nieuwe ver kiezingen en bereidt zich daarop voor op de haar eigen wijze. Te Backau bracht een onbekende bij 'den candidaat Magirescu een pakket, dat bij de opening ontplofte. De ontvanger, zijn vrouw en zijn beide minderjarige kinderen, evenals een andere vrouw, werden gewond. De vrouw en de beide kinderen zijn reeds aan de gevolgen overleden. Men vreest, dat ook de anderen den aan slag niet zullen overleven. In verband met dezen aanslag zijn een notaris en een gendarme, die tot de libe rale partij van Dues behooren, gearres teerd. CHINA MUITERIJ IN MANDSJ0ERIJE. Twee Mandsjoerijsche regimenten zijn in Kirin tegen de Mandsjoerijsche regeering in opstand gekomen. In Kirin is de staat van beleg afgekondigd. Twee Japansche eskaders bommenwerpers zijn derwaarts gedirigeerd. ZUID-AMERIKA GR00TE SLAG VERWACHT IN BRAZILIË. De beide legers tegenover elkaar. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld: Men verwacht, dat een leger van 35.000 man fe derale troepen binnen 48 uur een aanval zal doen op de revolutionnaire strijdmacht van Sao Paulo, die 20.000 man sterk is. De twee legers staan omstreeks 75 K.M. van el kaar. President Vargas heeft Zaterdagavond een nieuw vredesvoorstel naar Sao Paulo laten seinen. Hij eischt daarin onvoor waardelijk overgave, maar verklaart zich bereid den staat Sao Paulo het recht toe te kennen zelf een niet-militair „interven tor" (regeeringscommissaris met bijkans dictatoriale bevoegdheid) aan te wijzen, die dan echter door de regeering te Rio officieel zou worden beneomd. Een eskader marine-vliegtuigen heeft Zaterdag door het werpen van bommen een munitiefabriek te San Bernardo nabij San tos, welke zich in handen van de opstan delingen bevond, vernietigd. WILT U IETS WETEN? Vraag: He heb een bediende, die ik van plan ben te ontslaan en die in het leger dien-en moet. Ben ik nu verplicht, hem zes weken van te voren op te zeggen (hij wordt per maand betaald) of kan ik wachten tot hij in dienst moet. treden en hem dan zeggen, dat ,het uit is met zijn. kantoorbediende-werk bij mij? In dit laatste geval behoef ik hem toch geen 6 weken loon méér uit te keeren, niet waar? daar hij toch eigenlijk die dienstbetrekking verbreekt. Antwoord: U kunt wachten tot de bediende in dienst gaat en hem dan de betrekking opzeggen. Dan behoeft u na zijn in-dienst-treding niet meer betalen, daar er ook geen arbeid verricht wordt. V raag Mijn broer is bij een boer en verdient 20 gld. in de week. Nu is hij 5 dagen thuis geweest met een dik been, dat hij bij dien boer bezeerd heeft. Nu wil de boer maar 70 pet. uitbetalen, moet hij daar mee tevreden zijn? Zoo niet, waar moet hij zich dan vervoegen? Antwoord De boer is inderdaad, verplicht de volle 100 pet. uit te betalen gedurende dezen korten tijd. Het bedrag is evenwel te gering om tot- gerechtelijke dwangmaatregelen over te gaan. Vraag: Is het geoorloofd het stuk on bebouwd terrein gelegen achter de Mau- rits-straat, tusschen Molenstraat en Van der Duinstraat tot voetbalveld te gebruiken, daar dit een zeer groote overlast voor de bewoners is? Antwoord: Wend u eens tot de po litie. Vraag: Welke is de kortste weg per auto van Lisse naar Avereest? Hoeveel K.M.? Antwoord: Lisse. Leimuiden, Uit hoorn, Abcoude, Nigteveoht, Nederhorst den Berg, Hilversum, Soest, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Harderwijk, Elburg. Zwolle, langs Lichtmiskanaal, Rollecate, Dedemsvaart, Avereest. Afstand plm. 170 K.M. V raag: Welke is de weg naar Heer Hugowaard Noord en naar Medemblikö Hoeveel K.M.? Zijn het goede fietswegen? Antwoord: Sassenheim, Lisse, Hille- gom, Haarlem. Santpoort, Velsen, Bever wijk, Ca-stricum, Heiloo, Alkmaar, Heer- Hugowaa-rd. Afstand 60 K.M. Deze weg is de groote rijksweg, gedeeltelijk voorzien van rijwielpaden. Van Heer Hugowaard verder naar O-bdammerdijk, Opmeer, Sijbe- karspel, Twisk, Medemblik. Afstand plm. 23 K.M. Geedeltelijk goede grintwegen overi gens rijkswegen. V raag: Welke is de reis per fiets van Alphen aan den Rijn naar Eijgelshoven Hoeveel K.M.? Antwoord: Woerden. Utrecht, Hou ten, Schalkwijk, Culemborg, Geldermalsen, Hedel, Den Bosch, Vugbt, Best, Eindhoven, Heeze, Maarheeze. Weest, Grathem, Wes- sem, Maas-bracht, Susteren, Sittard, Schin- veld, Waubach, Groenstraat, Eygelshoven. Afstand 225 K.M. Vraag: WTelke is de mooiste weg per auto van de Zilt naar Tegelen? Hoeveel K.M.? Antwoord: Lisse, Leimuiden, Rijnsa- terwoude. Alphen a. d. Rijn, Woerden, Harmeien, Utrecht, de Bildt, Zeist, Drie bergen, Rhenen, Opheusden, Zetten, An- delst, Herveld, Oosterhout. Nijmegen, Malden, Mook, Plasmolen, Gennep, Heyen, Afferden, Areen, Venlo, Tegelen. Afstand plm. 185 K.M.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8