23ste Jaargang MAANDAG 18 JULI 1932 No. 7255 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.59 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent» TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Concept-program 1933 der R.K. Staatspartij. Het bestuur der R. K. Staatspartij pu bliceert (wij verwijzen naar ons 3de blad) het concept-program 1933. Een concept-program, waarin zooals vanzelf spreekt, door de in de R. K. Staatspartij georganiseerde katholieke kiezers langs organdsatorischen weg wijzi ging verandering en aanvulling kan worden gebracht. Een program van actie wordt niet ge vormd door een aaneenschakeling van ver- kiezings-leuzen. Verkiezingsleuzen zijn bij een verkiezing onmisbaar, maar 't is niet noodzakelijk, dat een program van actie zoodanig is geredigeerd, dat men ze er woordelijk uit kan overnemen; wel moet dat program den inhoud voor die leuzen bieden, haar motiveeren en rechtvaardi gen. Bij het samenstellen van het program van actie 1933 der R. K. Staatspartij heeft klaarblijkelijk niet voorgezeten het stre ven, om er in op te nemen verkiezingsleu zen, die de massa onmiddellijk pakken. Misschien zou men kunnen zeggen, dat men té weinig aandacht daaraan heeft ge schonken. Doch, bij een wat meer dan oppervlak kige lezing van dit program zal men moe ten erkennen, dat verschillende punten stof bieden voor die a c t u e e 1 e verkie zingsleuzen, welke nu eenmaal aan de stem bus niet kunnen worden gemist. Hierbij zouden wij dan echter wel willen opmer ken, dat voor enkele punten 'n nadere con cretiseering, een meer dadelij'k-practisohe uitwerking in het program zelf ons gewenscht schijnt. Aan het program van actie gaan vooraf enkele principieele richtlijnen. En de for muleering daarvan is o. i. inderdaad zoo danig, dat men bij nadere overweging en bestudeering klaar vóór zich heeft de groote lijnen, waarlangs de katholieke staatkunde haar opbouwend werk moet verrichten. Deze formuleering is eenerzijds resultaat van en kan anderzijds basis zijn voor gedegen principieele beschouwingen over de taak van de katholieke staatkunde in dezen tijd. „De komende parlementaire periode zal in menig opzicht een der gewichtigste en moeielijkste zijn, die ooit in- de moderne politieke geschiedenis zijn voorgekomen" met deze woorden vangt het concept- program aan, daardoor uiting gevend aan het besef van de geweldige ernst van de zen tijd. En het vervolgt: „Meer dan ooit is dan ook bezinning noodig op beginsel en practijk; het beginsel, dat de practijk moet bezielen en gezond houden; de prac tijk, die het beginsel vruchtbaar moet ma ken door een uit daden sprekenden wak keren werkelijkheidszin en vooruitziend beleid." „Het program van actie zelve noemt eenige concrete onderwerpen, die in dezen tijd op den voorgrond treden", constateert het partijbestuur. Eenige concrete on derwerpen; bij de beoordeeling van het program moet men wél in het oog houden, dat het geen volledige opsomming van de wenschen der katholieke kiezers kan noch wil geven, ook daarom niet, omdat van kracht blijven de programma's 1922 en 1929. Hoewel wij aanvulling van het pro gram volstrekt niet a priori zouden willen ontraden, meenen wij toch goed te doen, met onder de aandacht te brengen, dat men in zulk 'n program niet alles moet wil len opnemen Onder de bedoelde „concrete onderwer pen", in het program op den voorgrond gebracht, zijn er eenige, die onmiddellijk duidelijk zijn. Wij noemen: „Regeling van het Pachtvraagstuk on der volledige erkenning van het sociale karakter van den grond-eigendom". Een goed verstaander...... „Wettelijke bepalingen omtrent de uit oefening van het bankbedrijf, in het bij zonder ten aanzien van de openbaarheid". „Wettelijke regeling van geheele of ge deeltelijke verbindendverklaring van col lectieve arbeidscontracten" De voor zichtigheid, die geleid heeft tot de beper king „of gedeeltelijke", moet o. i. worden geprezen. Wij staan niet op het stand punt, dat de wetgever in deze alléén zou kunnen- regelen en vastleggen, wat van onder-op is gegroeid; maar wij zijn ook niet van meening, dat hij met dien groei uit het bedrijfsleven zelf héélemaal geen rekening zou behoeven te houden. Er zijn ook punten in het program, die, zooals we zeiden, o.i. in het programma zelf een nadere conoentiseering, een meer dadelij k-practische uitwerking vragen. Wat is er bedoeld met „Verder uitbouw van de organische samenwerking in be drijf en onderneming"? En vaag in den volmaabsten vorm is een program-punt als dit: „Zorg voor de vergrooting der ontwik kelingsmogelijkheden van het in zich ge zonde kleinbedrijf'. De zorg van den wet gever voor het in zich gezonde kleinbedrijf is een zéér belangrijke zaak, die met een bijzondere voorliefde op het program van actie zien, maar juist daarom zouden wij hoewel de moeilijkheid ervan niet on derschattend die vaagheid willen doen vervangen door een meer concreten aan duiding. Wij bevelen onzen lezers verder het con cept-program 1933 der R. K. Staatspartij ter bestudeering aan! LANDELIJKE FEDERATIE VAN R. K. GEMEENTERAADSLEDEN. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht had Zaterdagmiddag een vrij druk be zochte algemeene vergadering plaate van de Landelijke Federatie van R. K. Ge meenteraadsleden, welke bijeenkomst werd gepresideerd door den heer J. J. W. IJsselmuiden, uit Arnhem. Als belangrijk agendapunt werd behan deld een voorstel van het bestuur, om over te gaan tot de uitgifte van een eigen Vereenigingsorgaan, waarin tevens vraagstukken van gemeentelijk bestuurs beleid zullen worden behandeld. In zijn openingswoord werd dit be stuursvoorstel door den voorzitter nader uiteengezet. Reeds is door een uitgevers maatschappij een buitengewoon voordee- lig aanbod gedaan, waarbij werd bedon gen, dat de financieele risico geheel voor rekening van deze uitgeefster komt, doch dat de vereeniging de redactie geheel onafhankelijk behoudt. Na uitvoerige besprekingen hieromtrent werd deze voorloopige overeenkomst door de vergaderinig definitief aanvaard. In verband met de groote redactio neels moeilijkheden zal 'het te stichten orgaan voorloopig maandelijks verschij nen. Een niet minder actueel punt op deze bijeenkomst vormden de besprekingen omtrent de financiën der federatie. In zijn inleiding hieromtrent wees de voorzitter op de financieele moeilijkhe den, welke zich reeds in de kringen voor doen, vooral bij het innen der kring- contri'butie. Door een oentrale regeling bij het in nen van de kring- en de federatie-contri butie, zullen deze strubbelingen voor een groot gedeelte woeden opgeheven. In een uitvoerig betoog verklaarde de heer G. J. Suring, uit Maarssen, zich in principe tegen een dergelijke regeling, omdat men dan de autonomie der kring- besturen aanrandt, door hen de zelfstan digheid met een eigen 'budget te ontne men. Van bestuurszijde werd dit bestreden op grond, dat de kring geheel zelfstan dig de gedistribueerde gelden blijft be- heeren en onafhankelijk een eventueelc verbetering der kring-financiën ter hand kan nemen. Aldus ziet men in deze methode alleen een andere betere inning der con- tributiën. Ook over de voorgestelde contributie- verhooging werd zeer pitvoerig gedis cussieerd en waren de meeste aanwezigen van meening, dat voor verschillende le den bij de huidige tijdsomstandigheden deze vrij groote verhooging bezwaren zal' ontmoeten. Hierna werd de vergadering gesloten. INVOERRECHT VERHOOGD. Op paarden en varkens naar Frankrijk. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Pa rijs het Journal Officiel van Zaterdag het bes-luit bevat, waarbij het invoer recht op paarden en veulens verhoogd wordt tot frs. 2000 per stuk en dat op slaohtpaarden tot frs. 400 per stuk. CONTINGENTEERING VAN VISCH IN BELGIE. Bij Belgische exporteurs van visch te IJmuiden is van hun vertegenwoordigers en afnemers in België bericht ontvangen, dat van heden af het Beheer van het Belgische Zeewezen te Brussel is over gegaan tot contingenteering van den in voer van visch. Deze contingenteering betreft voornamelijk den invoer van alle soorten platvisch als schol, schar, tong, tarbot, enz., alsmede van kleine sohel- visch, gul, pieterman, poon, wijting en kleine koolvisch, van welke soorten slechts 25 pet. van het in 1931 door fac- toors en handelaars ontvangen kwantum wordt toegéstaan. Van de overige soorten ais kabeljauw, groote en middel schel- visoh, leng, zeepaling, rog, vleet, makreel, groote en middel sohoolvsdch wordt 90 pet. van het kwantum van verleden jaar toegestaan. Onzen uitvoer naar België wordt met deze contingenteering weder om een ernstige slag toegebracht, welke niet alleen tal van handelaars, maar in het bijzonder ook de kustvisseherij ern stig treft, daar het juist de door de kust visseherij aangebrachte soorten in het bij- zender zijn, waarvan de invoer beperkt wordt. „Tel." WINKELSLUITINGSWET. Comité van actie gevormd. Vertegenwoordigers van de Ver. van Ned. Cacao- en Ohocoladefabrikanten en van de Ned. Ver. van Suikerwerk- en Chocoladefabrikanten hebben te Amster dam een bespreking gehouden over de Winkelsluitingswet. Staande de bijeenkomst werd een co mité van actie tegen de Winkelsluitings wet gevormd, waarin zitting hebben ge nomen als bestuur en tevens uitvoerend comité de heeren D. J. van Houten Jr., lid der firma C. J. van Houten Zn., Weesp, voorzitter; L. Jamin, lid der fir ma C. Jamin, Rotterdam, vice-voorzitter; B. H. Welknann, secretaris-administrateur der Ned. Ver. van Suikerwerk- en Oho coladefabrikanten, Amsterdam, secreta ris; mr. G. Freem, secretaris der Ver. van Ned. Cacao- en Chocoladefabrikan ten, penningmeester, en verder als leden de heeren H. A. Bakels, commissaris der N.V. J. C. Kiene Co., Amsterdam; M. de Beer, ged. commissaris der N.V. „De Faam", Breda; G. J. Droste Jr., directeur der N.V. Droste's Cacao- en Chocolade fabrieken, Haarlem; A. J. M. van Iersel, directeur der N.V. „Kwatta", Breda; en L. A. Hagers, directeur der N.V. Beu kers en Rijneke, Rotterdam. Besloten werd het comité uit te brei den met vertegenwoordigers van winke- liersvereenigingen en van vereenigingen en bonden van winkeliers uit de aan verwante takken van handel en industrie. Het secretariaat van het comité is ge vestigd: Marnixstraat 380, Amsterdam; telefoon 36213. EEN COMMUNISTISCHE REL. Zaterdagavond werd in het „Eigen Huis", Prinsengracht 723, te Amsterdam, een be sloten fascistische vergadering gehouden. Een aantal communisten zag kans in de vergadering door te dringen, waar het spoe dig tot een handgemeen kwam. Ofschoon de communisten hun tegenstanders met messen te lijf gingen, was hun succes niet van langen duur en stonden zij spoedig en niet zonder kleerscheuren buiten de deur. De roode helden argumenteerden toen te gen de fietsen der fascisten, waarvan zij er enkele de gracht inwierpen. Had de politie wat spoediger aan het verzoek om assi stentie voldaan, zoo deelde men ons mede, dan had veel van de herrie kunnen worden voorkomen. Later op den avond, tijdens het zoeken naar de verdronken fietsen, hield zij een oogje in het zeil. Een en ander trok nogal belangstelling Op relletjes beluste elementen zijn zich de laatste dagen weer danig aan het roe ren. De herrie van communisten en Joden op het Waterlooplein en in de Utrechtsche- straat schijnt nog maar een inleiding te zijn geweest. BOETE-PROCESSIE TE HEILOO. Voor de tuinders van den L. T. B. Aan rector J. P. Kok, geestelijk advi seur van den L. T. B. werd Vrijdag het volgende schrijven toegezonden. Zeereerw. heer. Op deT gisteren te Haarlem gehouden tuinders vergadering hebben we met smart de noodkreten kunnen beluisteren. De nood in onze groote gezinnen is ook wer kelijk verbijsterend. Ik vond 't gisteren Iheelemaal niet geschikt om U de vol gende vraag te stellen, bovendien nie mand behoeft te weten, wie dit initiatief nam Zouden we geen massa-demonstratie kunnen houden te Heiloo? Ale 2 a 3 duizend mannen eens ter beevaart gin gen? Er leeft Goddank, nog Geloof, Hoop en Liefde in onze harten. Zou O. L. Heer in buitengewone tij den, ook geen buitengewone daden wil len gesteld zien? Waar natuurlijke hulp ontoereikend is, zouden we tot O. L. Vr. ter Nood onze toevlucht kunnen nemen. De wereld mag wel zien, dat wij geloo- ven, hopen en beminnen en ik ben over tuigd, dat deze demonstratie wel zal slagen. Ik zelf heb meermalen hulp on dervonden van Haar en waar Zij één 'helpt, helpt Zij ook duizenden, als deze er deemoedig om vragen. Als u eerw. door uwe bemoeiing dit eens in de afdeelingen kan brengen? De nood is wel zoo hoog, dat dit voorstel niet met een glimlach ontvangen zal worden. Overigens onderwerp ik dit ge heel aan uw advies. Met eerbied en 'hoogachting. Rector Kok juicht dit denkbeeld ten zeerste toe en schreef ons naar aanlei ding daarvan het volgende: Het zal een ieder duidelijk zijn, dat bovenstaand schrijven mij uit het hart was gegrepen en dat daarom aanstonds besloten werd gevolg te geven aan de sympathieke gedachte van den inzender. Op denzelfden avond werd aan de pastorie te Heiloo vastgesteld, dat op Zaterdag 23 Juli a.s. om 10 uur een plechtige H. Mis zou worden opgedragen op Runxputte, waaronder een toespraak zal worden gehouden. Om half één zal de boete-processie plaats vinden. Circa 13.45 is alles geëindigd en kan een ieder weer naar huis gaan. Den Z.E. pastoors werd in „De Tijd" beleefd dooh dringend ver zocht de Geloovigen aan te ssporen dien dag een algemeene H. Communie te hou den. Den Z.E. pastoors brengen wij hier voor gaarne hierbij onze hartelijken dank Onze oproep gaat nu voor Zaterdag al lereerst tot de Geestelijke Adviseurs van de afdeelingen en verder tot onze leden in West-Friesland, Kennemerland, West- land, de Yenen etc. Wij moeten deze keer de mannen hebben, va/ders en zoons boven de 18 jaren. De vrouwen en doch ters zullen thuis haar best wel doen! De reis zal natuurlijk moeten plaats hebben per fiets, per bus of per trein. Dezer da gen zal bekend gemaakt worden, wat wij nog met de Soporweg-Mij. bereikt heb ben. De afdeelingsbesturen direct in ac tie wat men ter plaatse nog kan klaar krijgen b.v. omtrent vaandels, reisgele genheid en natuurlijk zoo voordeelig mo gelijk! Het zal goed zijn om wat boter hammen en wat drinken mede te nemen, want voor die honderden, ja. duizenden, die verwacht worden, is natuurlijk geen voedsel en drinken voldoende aanwezig. De verwachting is eenvoudig deze. dat er in Heiloo nog nimmer, zooveel bedevaart gangers tegelijk aanwezig zullen zijn geweest! Dus verder geen bedenkingen, geen bezwaren, wij hebben maar een doel voor oogen: Bij Onze Lieve Moeder Maria gaan wij den Hemel eeen heilig geweld aandoen! Tot Zaterdag! Rector KOK. Eduard Brom. Een bekend Amsterdammer, een ge niale letterkundige, een fijnzinnig edel mensoh van Thijmsche levenshouding: de heer Eduard Brom wordt den twintig eten Juli zeventig jaar. Onvermoeid ijveraar voor de katho lieke cultuur en voor den bloei van kunst en wetenschappen, geëerd voorzitter van den Katholieken Kunstkring „De Vio lier", zal het hem ongetwijfeld niet ont breken aan belangstelling. De Gemeen schap, Uitgevers Utrecht, doen op dien dag een bloemlezing het lioht zien, sa mengesteld en ingeleid door An ton van Duinkerken, waarin ©en keuze uit zijn poëtisch werk werd gedaan en waarin zijn leven en werken worden bezien in het lioht van de hedendaagsche periode. In samenwerking met Charles Eyok, VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een bloedige Zondag te Altona. Twaalf dooden. 55 gewonden. (2de blad). Vrijwillige arbeidsdienst in Duitschland, als bestrijding van de werkloosheid. (2de blad). Tarieven-oorlog tusschen Engeland en Ierland. (2de blad). BINNENLAND. Het concept-program 1933 der R. K. Staatspartij (3de blad). De Zondag bracht weer tal van verkeers ongelukken. (Gem. Ber., 3de blad en Laatste Berichten). Groote brand in den IJpolder. (Gem. Berichten, 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. S. J. C. II wint den Leidsche Courant beker. Goedgeslaagde zwemwedstrijden van de Zijl. De nationale zeilwedstrijden van de Braassemermeer. De nationale roeikampioenschappen be ëindigd. De uitzending voor de Europoesche kampioenschappen. welke een portret van den jubilaris tee- kende voor dit boek, en door de goede zorgen van de uitgevers werd dit boek een voortreffelijk staal van hedendaag- söhe boekkunst. „Tijd" H.H. Wijdingen in het Bisdom Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem •heeft Zondagavond in de kapel van het Philosophicum te Warmond de Tonsuur toegediend aan de volgende Eerw. heeren: J. A. M. van Adrichem, G. A. Beek, J. J. Betjes, W. J. A. Bon, A. F. J. L. v. d. Boog, C. A. Bouman, P. A. v. d. Bosch, J. Breed- veld, F. S. P. v. Buchem, F. A. v. d. Burg, A. Th. v. d. Burg, A. W. A. Danckaarts, Th. G. Drost, W. J. J. Dijsselbloem, H. A. W. v. Egmond, B. A. Emmelkamp, P. M. A. von Fisenne, C. J. Graaf, F. Gnent, H. L. Groeneveld, H. J. Heesterbeek, J. A. M. ten Hengel, J. J. Hetem, G. J. Hooger- vorst, G. Jongkind, H. R. J. Keizer, H. Kooyman, P. J. Kraakman, W. J. F. de Lange, J. G. Louter, P. J. M. Matthijsen, W. J. J. M. van Niekerk, J. de Nijs, A. C. Pielage, G. van der Poel, J. J. M. A. M. van Rek, J. M. Th. Reiber, A. A. A. Rikkers, H. A. J. Roosen, Th. J. M. Ruiter, A. A. M. Sanders, J. A. M. Schmidt, C. SohuttcLaar, C. Stet, S. M. M. Steur, J. van Stijn, N. Tromp, W. G. Vet, L. A. Weiden, M. J. Wenners, A. A. M. Wentholt, C. P. Wit, M J. M. Wuyster. COLORADO-KEVER BIJ FRANKFURT WAARGENOMEN. Do gevaarlijke Colorado-kever is waar genomen in een aardappelland bij de grens van de gemeente Frankfurt a/Main. Larven werden onmiddellijk gezonden naar de autoriteiten, die met het onder zoek belast zijn. Voorzorgsmaatregelen zijn genomen. TIJDELIJKE AANBIEDING 6 OPNAMEN Selofilms 6x9 0.50 Selochrom 6x9 0.60 Selofilms 6>/2 x 11 0.60 Selochrom 61/., x 11 0.70 H. JONKER ZOON, Leiden AP0THEKERS0IJK 7

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1