OVERALLS ENGELAND EN LAUSANNE VRIJDAG 15 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE HERBOUWDE KERK TE HOOGMADE, NADERT HAAR VOLTOOIING. GE ACTRICE CISKA KRE- MER, die te Sohevenineren is verdronken. DE NEDERLANDSOHE ROEIBOND org aniseert driedaags dhe roei wedstrijden op den baan bij Sloten. De eerste heat op Do nderdagavond tusschen Njord en Willem 3 welke door Njord gewonnen werd. m mÊÊËÊSRm DE HEER J. TONOKERS is Donderdag geïnstalleerd als burgemeester van Zweelo (Drenthe). De oudste wet- v">ider Warmolts hangt den nieuwen burgemeester den ambtske ten om DE BEGAAFDE JEUGDI- ROOSJE KöHLER. Onlangs werd door mevrouw Roosje Köihler, welbekend als commère in de vroegere Ter Hall-revue een kwartet opgericht onder den naam „The Harmony Ladies". Het eerste optreden vond dezer dagen plaats in het Thalia-theater te Elberfeld, waarbij een groot succes werd behaald. Het eerste optreden van dit gezelschap hier te lande is bepaald op 16 Juli a.s. in het theater Arena te Rotterdam. DE JONGE BEERTJES in den Haagschen Dierentuin krijgen hun drinken uit een blikken kruik, die zij als echte menschen ledigen. Vertrouwen in de redelijkheid van Amerika De ontwapeningsconferentie LONDEN, 11 Juli 1932. Wat beteekent het succes van Lausanne yoor Engeland? In cijfers uitgedrukt beteekent het voor het oogenbiik een zwaar verlies. Engeland ontving, althans theoretisch, 19 millioen pond sterling per jaar aan Duitsche herstelbetalingenvan zijn Euro- peesohe debiteuren (Frankrijk, Italië enz.) inde het een ongeveer even groot bedrag tot aflossing der oorlogsschulden. Te Lausanne is een einde gemaakt aan de herstelbetalingen. Verder is het oorlogs- sohuldenmoratorium verlengd geworden tot na de ratificatie van het verdrag, welke niet zal plaats vinden alvorens Amerika belangrijke concessies doet aan zijn debi teuren. Engeland ontvangt due niets. Daarente gen zal het over een half jaar, voor het eerst sinds het Hoover-moratorium in wer king trad, een bedrag van 33 millioen pond sterling aan de Vereenigde Staten moeten uitbetalen. Dit bedrag was gedekt geweest door Engelands ontvangsten aan reparaties en oorlogssohuldaflossingen. Het is thans niet gedekt. De overeenkomst van Lausanne betee kent, op zichzelf bezien, voor Engeland een verlies van veertig millioen pond sterling per jaar, hetgeen bijna twee maal meer is dan de regeering door conversie der oor- logsleening hoopt uit te sparen, en ongeveer twee derden van wat sinds den vorigen zo mer ten koste van zeer zware offers ge spaard geworden is. De in 1923 te Washington door mr. Bald win, dien toen kanselier der schatkist was in het kabinet Bonar Law, gesloten schuld overeenkomst geeft Engeland het recht zijn betalingen aan Amerika voor den tijd van een jaAr op te schorten; van dit reoht zal in geen geval gebruik gemaakt worden, al ware het slechts omdat het crediet van een Land, dat geheel op eigen krachten aan gewezen is en zijn heil zoekt in financieele striktheid en rechtschapenheid, dergelijke manoeuvres niet gedoogt. Was de overeenkomst van Lausanne een op zichzelf staand feit, dan zou zij Enge land duur te staan komen. Maar als op zichzelf staand feit zou zij alle waarde mis sen, behalve voor Duitschland. Men legt den nadruk op haar „moreele" beteekenie, en doelt hiermede op verschillende facto ren. De voornaamste daarvan is deze, dat de kwijtschelding der reparaties onmogelijk kan nalaten de houding van Amerika te beïnvloeden. Het is waar, dat de aanvan kelijke berichten omtrent de uitwerking van het succes te Lausanne op Washington overdreven optimistisch geweest zijn. Vóór de presidentsverkiezing in November schijnt in geen geval iets van Amerika verwacht te kunnen worden. Maar Frank rijk en zijn Eerste Minister worden door de Engelsche pers luid geprezen, omdat zij datgene gedaan hebben, wat zeer kort ge leden nog geen Fransch staatsman wilde doen, of met goedkeuring der openbare meening had kunnen cloen. Tot in de eer ste week van Juni toe heette Frankrijks recht op reparaties „sacré". Op geen punt was men te Parijs onverzettelijker. In drie weken tijds evenwel is een wonder ge schied. Washington is niet minder onver zettelijk geweest dan Parijs. Bestaan er niet alle redenen om te gelooven, dat Ame rika, welks moreele aanspraken op beta ling zeker niet sterker zijn dan die van Frankrijk waren, eveneens zal toegeven aan den drang der noodzakelijkheid? In het vaste vertrouwen, dat dit geschie den zal, heeft Engeland het risioo van SVOOi in BLAUW, KHAKI, BRUIN en WIT 4.75, 3.95, 3.75, g% «F 3.50, 3.10 ^|||9 Lausanne op zich genomen. Schrapping der reparaties op zichzelf is voor de niet- Duibsche wereld zeker geen voordeel, of schoon men mag aannemen, dat zij er praktisch weinig bij verliest, aangezien de kans, ooit Duitsche herstelbetalingen te ontvangen, sinds het Hoover-moratorium uiterst gering was. Politiek en financieel is de toestand in Duitschland te onzeker dan dat men zich eenig denkbeeld kan maken van de indirecte voordeelen, welke de we reld trekken zal van een economisch her stel van dat land en van den terugkeer der milliarden marken, die, onder het re paratie-regiem, buiten zijn grenzen ge houden werden. Maar indien schrapping der reparaties de inleiding, de eerste schre de is tot likwidatie van alle door den oor log ontstane internationale schulden, dan zal de weg gebaand zijn tot een algemeen economisch herstel. Het verdrag van Lausanne is, wat En geland aangaat, een heldhaftige acte van vertrouwen in de redelijkheid van het Amerikaansche volk en zijn staatslieden. De voldoening niet algemeen. De beurs, een wel niet onfeilbaar, maar toch zeer scherp beoordeelster der wereld gebeurtenissen, heeft maar heel weinig geestdrift aan den dag gelegd voor de te Lausanne bereikte resultaten. Zij was „te vreden", maar haar voldoening gold niet zoozeer de gesloten overeenkomst als wel het feit, dat de conferentie niet mislukt gpfas. Alleen Middel-Europeesche sbaatslee- ningen zijn hoog opgeloopen in sommi ge gevallen met 15 pet. en meer in ver band met de te Lausanne genomen beslui ten. Van een uitbundige stemming, gelijk die welke een week vroeger door het con versie-aanbod was uitgelokt, was in het geheel niets te bespeuren, en het optimis me dat de city bleef beheersohen was uit sluitend het gevolg van dezelfde factoren, welke de beurs reeds een tijd lang gesti muleerd hadden, en waarvan de voornaam ste is de toenemende goedkoopte van het geld. Onder de pers is een neiging merkbaar de resultaten van Lausanne wat kritischer te bezien, dan zij deed onmiddellijk nadat deze bekend gemaakt waren. De Beaver- brookbladen (Daily Express enz.) geven hun ontevredenheid zonder voorbehoud te kennen, en noemen het een dwaasheid dat Engeland te Lausanne tot overeenstem ming gekomen is met de Europeesche mo gendheden, zonder hèt eerst of tegelijker tijd eens geworden te zijn met de Vereenig de Staten. De Morning Post meent, dat zoolang met Amerika geen accoord aange gaan is, er voor Engeland geen enkele re den tot blijdschap bestaat. „De verplich tingen, waaraan Duitschland ontkomen is, rusten thans op Groot-Brittannië, dat er een zeer gezonde traditie op nahoudt zijn verplichtingen na te komen", schrijft het blad. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat mr. MacDonald als conferentie-voor zitter te Lausanne veel meer gepresteerd heeft dan als hoofd der Britsche dele gatie, maar wat bijna algemeen dankbaar erkend wordt is, dat hij aldus Engelands internationaal prestige opnieuw aanmer kelijk versterkt heeft. De groote ontvangst, welke hem gisteren bij zijn terugkeer van het vasteland te Londen ten deel viel, gold voorpamelijk den staatsman, die het „Euro- peesch Orkest" op meesterlijke wijze gedi rigeerd had, en zijn land ongetwijfeld op nieuw de leiding in Europa verzekerd had. Met weinig minder geestdrift werd trou wens mr. Snow den ontvangen, toen hij in het najaar van 1929 uit Den Haag terugkeer de, ofschoon hij er niets volbracht had, dat Engeland positief ten goede had kunnen komen. De conferentie te Lausanne is niet zoo zeer belangrijk geweest om de groote po sitieve en onmiddellijke gevolgen, die zij had kunnen hebben, indien zij slaagde ai3 wel om de rampzalige gevolgen, die haar mislukking met zich had kunnen sleepen. Haar niet-mislukking is voor het oogen biik voor Engeland het belangrijkste feit, en de verdienste daarvan geeft men aan mr. MacDonald, den conferentie-voorzitter. Lausanne en Genève. Aangezien Amerika den sleutel in han den heeft van het internationale schulden probleem, en zijn houding tegenover de Europeesche mogendheden in hooge ma te beïnvloed kan worden door de bereid willigheid van deze om over te gaan tot een aanmerkelijke beperking van bewape ning, is de zg. ontwapenings-conferentie te Genève in zekeren zin een sohakel tus- sohen de overeenkomsten van Lausanne en de schuld-besprekingen met de Ver eenigde Staten, welke beslissend zullen worden voor de praktische waarde dier overeenkomsten. Het ontwapeninge-vraagstuk is oneindig veel gecompliceerder dan het Reparatie probleem tenslotte geworden was. Maar het moreele succes van Lausanne zal wel licht den onderhandelaren, die te Genève een zooveel moeilijker taak te verrichten hebben, ben goede komen. Resultaten zul len slechts bereikt kunnen worden indien Engeland en Amerika ten volle samenwer ken. De Britsche regeering heeft de begin selen, opgeworpen door president Hoover, aanvaard, maar in de rede, Donderdag door mr. Baldwin in het Lagerhuis gehouden, werd toch tusschen de regels door te ken nen gegeven, dat het Amerikaansche plan tot vermindering der strijdkrachten met één derde en één vierde (al naar de „cate gorieën") beter strookte met de Amerikaan sche dan met de Engelsche belangen. Do Britsche voorstellen zijn gebaseerd op ver laging van den inhoud der schepen en het kaliber van het geschut. Van alle zijden wijst men er thans op, dat tusschen de Britsche en Amerikaansche voorstellen, die verwezenlijking van eenzelfde.beginsel b^- oogen, een „compromis" niet alleen ge- wensoht doch ook mogelijk is. Moeilijkhe den van Fransohe en nog veel grooter moeilijkheden van Japansche zijde, kunnen alleen overwonnen worden indien Amerika en Engeland samenwerken. En dat te Ge nève resultaten bereikt worden, is des te

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5