DE CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. 23ste Jaargang VRIJDAG 15 JULI 1932 No. 7253 Seicbdie (Bauront DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V Samenw'ik ng. Uit een pas verschenen boek van IKlitter von Lama blijkt het volgende: Voor het groote winteroffensief van 1916, toen de oorlogsmoeheid èn in Frankrijk èn in En geland een aanleiding dreigde te worden voor ernstige onlusten en, toen de Duitsche positie, van strategisch standpunt be schouwd, nog buitengewoon gunstig ge noemd kon worden, zou de wereld den vrede hebben kunnen erlangen door bemid deling van Paus Benediotus XV. In Duitschland was niet alleen de Rijks dag met het voorstel ingenomen maar ook Ludendorf, Hindenburg en de Keizer. Zake lijk beschouwd moest ook de toenmalige Rijkskanselier Dr. Michaelis met het voor stel van den Paus instemmen. Toen ge beurde het volgende: Dr. Michaelis heeft het aanbod van Paus Benedictus en daarmee de mogelijkheid om in 1917 vrede te sluiten gesaboteerd en wel op een wijze, die een eerlijk mensch on waardig is. Dr. Michaelis wilde bij het vier de eeuwfeest van de reformatie den vrede niet aanvaarden uit de hand van den Paus. Toen Ritter von Lama jaren geleden reeds tot Dr. Michaelis dit verwijt richtte, achtte Dr. Michaelis zich beleedigd en dien de een aanklacht in bij den officier van jus titie, maar het proces vond geen doorgang, daar Dr. Michaelis zijn aanklacht introk. In het bovenbedoelde boek speelt dat pro ces geen rol meer, omdat alle persoonlijke dingen en gevoelsargumenten totaal op den achtergrond geplaatst worden, zoodat al leen de bronnen openstaan, die voor de aanklacht van Ritter van Lama een stroom van bewijzen leveren. In een tragisch zielsconflict van een pië tistisch bekrompen geweten is derhalve in 1917 het vermeende belang van het Pro testantisme boven dat der natie gesteld. Dit boek moest geschreven worden in het belang der waarheid. Gelukkig, dat de geest van Dr. Michaelis niet de gezindheid is van vele geloovige protestanten, die in vrede naast de katholieken willen leven, en die te zamen een geloovig volksdeel willen vormen tegen het rijk van het ongeloof, dat steeds dreigender afmetingen aanneemt. De Katholieken vragen van hun mede- Christenen waardeering innerlijk èn in de practijk van het dagelijksche leven van de Katholieke beginselen en het Katho lieke optreden, óók in bet belang van die mede-Ohristenen zelf, óók in het belang van de geheele samenleving. In het bovenstaande wordt in bet licht gesteld, dat, tengevolge van kleingeestig heid en benepenheid, die waardeering is onthouden, met, wie weet, welke funeste gevolgen voor de mensohheid. En gevallen van een dergelijk anti papisme zijn er, helaas, zoovele De Katholieken vragen niet alleen waar deering, maar zij zuilen ook waardeering schenken, in het bijzonder voor èl het leven en werken, dat voorkomt uit en gestuwd wordt door het geloof in Christus, door de aanvaarding van het Evangelie. Zóó worde gevormd een eenheid van Geloof tegenover het van alle zijden opdringend en vaak met met satanisohen haat aanvallend ongeloof. De bedoeling Men wil van Nederland een eiland maken Onze export Den Haag stelt de noteering van den boterprijs vast «aas en consumptiemelk V Waardeering. Op U Juli consacreerde Kardinaal Bour- ne den nieuwen bisschop van Nottingham, Mgr. John Francis Mc Nulty. 's Avonds had de in Engeland gebruikelijke „public recep tion" plaats, waar men zijn opwachting kwam maken bij den nieuwen bisschop. Onder de aanwezigen, aldus vertelt de „Universe", was ook de niet-katholieke bur gemeester van Nottingham, die de hoop uit sprak, dat de Bisschop er in zou slagen „goede Katholieken te maken van de velen, die naar geen kerk gaan en zonder gods dienst leven". „Voor ds. Kersten" zette de „Maas-* bode" boven dit bericht. En voor.... vele anderen, die, hoewel De Regeeringscommissaris voor den steun aan de Melkveehouderij, tevens leider van de Crisis-Zuivel-Centrale, de heer L. Bück- man, heeft dezer dagen'een aantal persver tegenwoordigers ontvangen om hun een uit eenzetting te geven van de werkwijze der Crisis-Zuivel-Centrale, haar doel, haar op richting en het buitengewoon gecompli ceerde geheel van maatregelen, beschikkin gen, controle-systemen enz. waarmede de centrale moet werken om den steun aan de melkveehouderij zoo effectief mogeiijk te doen zijn en tevens om bevoordeeling van bepaalde groepen te voorkomen. Het spreekt vanzelf, dat de praktijk bij de ontwikkeling der Crisis-Zuivel-Centrale verschillende minder juiste maatregelen cor rigeert en wegen aanwijst, waarlangs ge makkelijker en eenvoudiger het doel bereikt kan worden als op de wijze, die men zich aanvankelijk had voorgesteld. Aan de an dere zijde echter komen ook telkens nieuwe moeilijkheden op, bemerkt men steeds weer onvoorziene gevallen en ziet men zich ge- •noodzaakt nieuwe maatregelen te treffen teneinde bepaalde groepen en producten ook onder de regeling te brengen. De Crisis-Zuivel-Centrale is een rechts persoonlijkheid bezittende vereeniging een vereeniging, welke echter geen leden telt. Bij het passeeren der acte hebben de Minister van Economische Zaken en Arbeid de heer Bückman en de secretaris dan ook als leden gefungeerd. Men verwijt de De partementen wel eens, dat zij langzaam werken en vooral het Departement van Justitie, dat allerlei dingen moet uitpluizen en controleeren, krijgt rijkelijk zijn deel in deze verwijten. Daarom wilde de heer Bückman er bij deze gelegenheid, op wij zen, dat hij ook van dat Departement de grootste medewerking heeft ondervonden. Op 21 Juni werd de wet afgekondigd en reeds den 23sten Juni was de Koninklijke goedkeuring op de statuten reeds verkre gen. Nog een ander voorbeeld haalde de heer Bückman aan. Op Donderdag 7 Juli werden door de Koningin verschillende Algemeene Maatregelen van Bestuur en Koninklijke Be sluiten ter uitvoering van de wet, geteekend en reeds Vrijdagavond werden deze uitge vaardigd. Vroeger, toen men van de boeren iets te halen had, werd de Regeering ver weten, dat zij in dat geval wel snel kon werken. De heer Bückman hoopte, dat in gezien zou worden, dat nu de boeren ge holpen moeten worden het minstens even snel geschiedt. Wat het doel der Crisis-Zuivel-Centrale betreft, deelde de heer Büchman mede, dat men trachten wil van Nederland een eiland te maken, waar de boer voor zijn produc ten een hoogeren prijs ontvangt dan in het buitenland en waardoor hij zooveel moge lijk zijn productiekosten kan dekken. De toestand is zoo, dat in overgroote meerder heid der gevallen de melkveehouder thans den -verbruiker subsidieert, die van onge woon Lage prijzen profiteert, terwijl de pro- duoent zelfs niet aan zijn productiekosten toekomt en dus dagelijks groote verliezen lijdt. Het systeem van de Crisis-Zuivelwet, komt neer op het leggen van een belasting op botervet in zuivelproducten en de op brengst van die belasting a-f te dragen aan producenten. De positie op de wereldmarkt is van dien aard, dat zelf® de kostende prijs voor den Nederlandschen zuivelboer bij export niet is te bereiken. Bij den uitvoer moet de producent dus steeds verlies nemen en ook de binnenland- sche afzet levert verliezen op. De conse quentie, welke uit dezen toestand getrokken zou moeten worden, zou zijn, dat men het bedrijf moet stopzetten. Dit kan echter bij een levend organisme als de veestapel is, niet worden aanvaard, wil men de reeds tanende welvaart niet in een totale ruïne doen omslaan. Het is een - volksbelang van de eerste orde, dat Nederland als zuivel-exporteerend land voet houdt op de buitenlandsche markt. Daarom moet het met den export gepaard gaande verlies gevonden worden in de belasting, die geheven wordt op bo tervet, margarine en andere spijs vetten en zelf godsdienstig, te kortzichtig zijn, om in te zien, wat die niet-katholieke burgemees ter van Nottingham begreep en uitsprak; om waardeering te hebben voor het streven „goede Katholieken te maken van de velen, die naar geen kerk gaan en zonder gods dienst leven" 1 Met nadruk ontkende de heer Bückman, dat hier van een min of meer verkapte po ging tot dumping sprake zou zijn. De we- reldprijs blijft vrij; ook wordt er geen bo ter meer naar het buitenland in consignatie gegeven. De regeling beoogt slechts de vaste afnemers te behouden en er zorg voor te dragen, dat, wanneer de toestand zich in gunstigen zin wijzigt en er weer sprake kan zijn van export onzer zuivelproducten, niet alle mogelijkheden en wegen om te exporteeren zijn afgesloten. Voorts vestigde hij er de aandacht op, dat het onjuist is te meenen, dat de buiten landers goedkoope boter ten onzen koste eten. Als wij ze niet leveren tegen wereld- prijs, koopen Engeland en Duitschland bo ter van Denemarken, de Oostzee-la-nden, Rusland, Australië en Nieuw-Zeeland en betalen dan ook niet meer dan den wereld- prijs. De belasting wordt gestort in een fonds: het Crisis-Zuivelfonds en uit dit fonds moe ten de middelen gevonden worden om den export in stand te houden. Het systeem is eigenlijk het verwekken van 'n kunstmatige schaarschte. Op veler lei 'gebied heeft men reeds getracht deze kunstmatige schaarste te bereiken. Echter nam men de voorraden wel uit de markt, doch zij bleven steeds boven de markt zwe ven, m.a.w. zij werden niet opgesoupeerd. Daarom heeft Minister Verschuur de zaak anders aangepakt. Het streven is er thans op gericht, de voorraden inderdaad gecon sumeerd te krijgen. Het heffingssysteem (dat gepaard gaat met de toepassing van negen aparte mer ken voor boter, voor margarine en weldra ook voor allerlei eetbare vetten) is in hoofd zaak van administratieven aard. Het stelsel der Crisis-Zuivel-Centrale is: belasting bij de bron, en daardoor zal het publiek prak tisch zeer weinig van de werking der weti bemerken, behalve de geleidelijke stijging van den boterprijs, die echter nog steeds aanzienlijk blijft beneden den prijs, dien de Nederlandsche verbruiker nog in 1929 voor de boter betaalde. De belasting bedoelt n.l. niet verder te gaan dan den veehouder een uitkeering te garandeeren, die een richtprijs van 5 6 cents per Liter gewone melk be reikbaar maakt, zijnde het equivalent van de onmisbare productiekosten. Het ligt in de bedoeling in de toekomst den binnenlandschen boterprijs op te voe ren tot 1.60 per K.G. in den groothandel. Die prijs kan, volgens den heer Bückman ook wel bereikt worden. Men heeft dezen prijs gekozen, omdat bij 1.60 per K.G. aangenomen mag worden, dat de consump tie op peil blijft. Stelt men echter een prijs van 1.70 vast, dan zal de consumptie sterk dalen en komt er aanzienlijk minder in het Crisis-Zuivelfonds. Ook is er in den winter een te kleine productie om den boterprijs op 1.60 te stabiliseeren. Men heeft daar om besloten een regeling te treffen voor het opslaan van boter in koelhuizen, waar door men ook in den winter dezen prijs kan handhaven. Tot heden werd de boterprijs voor den groothandel vastgesteld door de Leeuwar der noteering, welke des Vrijdags afkomt. In het vervolg echter wordt de noteering beheerscht door de politiek der Cri«i®-Zui- vel-wet en wordt dus de noteering feitelijk in Den Haag vastgesteld. In 1931 bedroeg onze totale boterproduc- tie pl.m. 86 millioen K.G., waarvan wij 60 millioen K.G. zelf hebben geconsumeerd en 29 millioen hebben uitgevoerd. Het ver schil tusschen deze hoeveelheden wordt ver oorzaakt door den invoer van buitenland sche boter. De Crisis-Zuivel-Centrale schat voor 1932 het eigen gebruik op 45 millioen K.G.; de productie inclusief import op 80 millioen K.G. Onze uitvoer zal dit jaar on geveer 20 millioen K.G. bedragen. Het res tant, 15 millioen K.G., wordt verwerkt in de margarine, die daardoor duurder wordt, maar tevens van beter kwaliteit en hoo- gere voedingswaarde. Bij de uitvoering der bepalingen kan men verschillende wegen bewandelen. Er is daarbij gestreefd naar een methode, die zoo weinig mogelijk kosten meebracht. De Crisis-Zuivel-wet is een steunwet, moet dus goedkoop werken, of, zooals de heer Bückman het formuleerde: het is de steun van een verarmd volk aan een nog armer deel van dat volk. Elke producent moet boekhouden. Bij de fabrieken geeft dit geen groote moeilijkheden, maar de wet heeft ook te doen met een zeer groot aantal boeren en slijters, die nooit eenige controle gekend hebben. De formulieren en productie- en verkoopsstat-en heeft men dan ook zoo een voudig en zoo overzichtelijk mogelijk opge steld. De accijns wordt gestort in het Crisis- Zuivelfonds en uit dit fonds worden de zui- velboeren gesteund. Zoo zal b.v. van de boe ren ïyi oent per Liter melk van 3 pet. vet worden uitgekeerd voor de periode van 11 tot en met 30 Juli. Exporteurs, die boter naar het buiten land zenden, ontvangen bij den expert den accijns terug. Daardoor zijn zij in staat naar het buitenland te blijven exporteeren tegen wereldprijs. Om te voorkomen, dat er in boter naar het buitenland wordt gespeculeerd, zullen alleen uitvoervergunningen worden ver leend ten aanzien van vaste handelsrela ties van den exporteur. De prijs van de boter is niet constant. Wordt ze duurder, dan stijgt ook de prijs van de margarine. De regeling voor de margarine-distributie is zoo, dat de ver schillende categorieën margarine-gebrui kers naar eigen verlangen worden bediend (Israëlieten, vegetariërs enz.). Bij het mengen van boter met margarine (25 pet. boter en 75 pet. margarine) wordt een zeer strenge controle uitgeoefend in de fabrieken en meng-inriohtingen. Hoe de distributie zal geschieden van de onver mengde margarine aan het financieel meest zwakke deel van onze bevolking staat nog niet vast. Evenmin is /er reeds een regeling gepro jecteerd voor de wijze, waarop de andere spijsvetten, die margarine zullen vervangen, zullen worden belast. Voor een maximale consumptie van boter en margarine is een belasting op die andere vetten noodzakelijk. Het terrein biedt hier zeer vele moeilijkhe den. De heer Bückman deelde het een en ander hierover mede, bijvoorbeeld over de lijnolie. De lijnolie werd algemeen geacht te zijn een industrieele olie. Toen deze meening van de regeering echter bekend werd, hebben enkele fabrieken een procédé toegepast waardoor lijnolie als spijsvet te gebruiken was en bak- en raapolie kon ver vangen. Ook op de k a a s zal een heffing worden gelegd, die uit den aard der zaak lager zal zijn dan op boter, omdat er minder boter vet inzit. Het geheele systeem toch berust op het belasten van het botervet. De consumpti e-m e 1 k valt buiten de regeling, in zooverre, dat aangenomen moet worden, dat, als de industriemelk (dat is de melk, die verwerkt wordt tot boter, kaas, melkpoeder en gecondenseerde melk) in prijs stijgt, de consumptiemelk automa tisch ook in prijs zal omhoog gaan. Indien het niet zoo ware, zou deze melk immers aan de industrie ter verwerking worden aangeboden, omdat dit voor den producent dan loonender is. Uitvoerig is, met behulp van graphische voorstellingen en cijfermateriaal, de zeer ingewikkelde techniek van de uitvoering der wet door den eher Bückman uiteenge zet. Het doel is, dank zij ingespannen ar beid en krachtige medewerking van de be trokken departementen, aanvankelijk be reikt, ook al valt op dit oogenblik nog in 'het geheel niet te voorspellen, of aan de gekoesterde verwachtingen zal worden vol daan, gezien het uiterst onzekere van den wereldtoestand, die in niet geringe mate de positie van ons zuivelwezen beheerscht. BINNENLAND ALARM GESLAGEN. GROOTE BEROERING ONDER DE MIJNWERKERS. Dc Nederlandsche R. K. Mijnwerkers- bond heeft een telegram gezonden aan den Minister van Waterstaat te Den Haag, waarin geconstateerd wordt, dat sinds de conferentie tusschen den Minister en de vertegenwoordigers der mijndirecties en ar beiders-organisaties de toestand in de mijn industrie nog moeilijker is geworden. De Oranje-Nassau Mijnen zullen tegen 1 Aug. omstreeks 700 arbeiders ontslaan, hetgeen groote beroering onder de mijnwerkers ver oorzaakt. In het telegram wordt er nog maals met kracht en klem op aangedrongen op het treffen van de besproken maatrege len, waardoor de positie der mijnindustrie kan worden verbeterd. Heden is op de 4 Oranje-Nassau mijnen per 1 Aug. a.s. aan 672 mijnwerkers ont slag aangezegd en wel 285 op de Oranje- Nassau mijn I te Heerlen, 132 op de Oranje Nassau mijn II te Schaesberg, 239 op de Oranje Nassau mijn II te Heerlen en 16 op de Oranje Nasau mijn IV te Heerlen. Ook is aan een aantal ongehuwde arbei ders op de Staatsmijn Hendrik te Bruns- sum ontslag aangezegd. Verder onderzoekt de directie der Oranje Nassau mijnen ern stig in hoeverre een inkrimping van het beambtencorps noodzakelijk is, om dit aan te passen aan het geheele bedrijf. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Italië en België willen toetreden tot het Fransch-Engelsche accoord. (2e blad). De politieke onrust in Zuid-Amerika. (2e blad). BINNENLAND. Ontslagen in de mijnen. (1ste blad). De gemeenten hebben geen recht tot een winkelsluiting 's middags te verplich ten (1ste blad.) Zware fabrieksbrand te Veghel. (Gem. Ber., 4e blad.) Doodelijke verkeersongelukken. (Gem. Ber., 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Inschrijvingen voor de Kaagweek en voor de Nationale Zwemwedstrijden van de Zijl. (3de blad). WAT BEOOGT DE CRISIS- ZUIVEL-CENTRALE Bladz. 1 DE VOORGENOMEN STEUN AAN DE VARKENSFOK KERIJ Bladz. 9 HET SUCCES VAN LAUSANNE Bladz. 5 RIJKSWEG AMSTERDAM—HAARLEM. Verbetering van het stuk Sloterdijk Halfweg. De Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland heeft de aandacht van den Rijks waterstaat gevestigd op den minder goed berijdbaren staat van het wegdok van dea Rijksweg AmsterdamHaarlem tot Half weg. De arrondissementsingenieur van den Rijkswaterstaat deelde mede, dat tusschen Sloterdijk en Halfweg op ruime sohaal her- bestratings-werkzaamheden in dit jaar aan de vakken kei- en klinkerbestrating uitge voerd worden, zoodab binnenkort dit weg gedeelte wederom in behoorlijk berijdbaren toestand zal zijn gebracht. Het werd niet gewenscht geoordeeld, reeds dadelijk de kei- en klinkerbestrating te vervangen door een gesloten wegdek en dit hoofdzakelijk wegens do nog steeds voorkomende verzakkingen van het weg- lichaam. Hiermede wil men nog eenige ja ren wachten, omdat verwacht mag worden, dat dan een gesloten wegdek zonder gevaar voor beschadiging ten gevolge van nazak- king van het weglichaam mogelijk is. HET NATIONALE PADVINDERS KAMP. Z. H. Exc. Mgr. Aengenent zal op 11 Augustus een pontificale H. Mis opdragen. De „Katholieke Verkenners" zullen in het nationale padvinderskamp, dat van 212 Augustus op het landgoed Oosterbeek te Wassenaar wordt gehouden sub-kamp J. vormen. De dagelijksche godsdienstoefeningen worden in het kamp gehouden. Op 11 Aug. den Baden Powell's-dag, zal Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem om half tien een pontificale H. Mis opdragen. In verband hiermede trachten de „Katholieke Verken ners" een zoo groot aantal leden als moge lijk, op dien dag in het kamp te verzame len. Daar dien dag het Ned. Meisjes-Gilde eveneens een massabezoek aan het ka-mp denkt te brengen, zal het daar extra druk worden. Het officieele diner, op 11 Augustus, waaraan de Prins zal aanzitten, wordt niet in „Wittebrug", maar in het Kurhaus ge houden. BELANGRIJKE BESLISSING. De kapperszaken behoeven Donderdagmiddag te Haarlem niet gesloten te zijn. De Haarleni8che Kantonrechter heeft vonnis geveld in een zaak, waarbij de kwes tie der gedwongen sluiting van kappersza ken op een bepaalden dag in de week, naar aanleiding van de desbetreffende verorde ning, zooals die o.m .te Haarlem en Velsen bestaat, aan zijn oordeel onderworpen werd. De kantonrechter besliste, dat de ge meentelijke verordening niet bindend is.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1