UIT DE OMGEVING DE WREKENDE GERECHTIGHEID. WOENSDAG 13 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 NOOBDWIJKEBHOUT. Twee inbraken. In de twee laatste naohten zijn dieven in deze gemeente aan het werk geweest. Gisternacht brachten zij een bezoek aan een schuurtje, staande achter het woon huis van den heer Lemmers aan den Hee- renweg. Van twee fietsen werden de eleo- trisohe lantaarns en de dynamo's afgeno men; de fietsen zelf liet men staan. Ook een oliejas vonden de dieven van hun ga ding. De deur van de schuur, welke op slot was, bleek met kracht opengerukt. Hedennacht sloegen de dieven hun slag 'bij den heer P. M. van Paridon. Zij kwamen binnen door het openschuiven van een zij raam van de woning. Het geheel© beneden huis werd doorzocht. Enkele sieraden, zoo als een horlogeketting en horloge, werden meegenomen, evenals eenig geld. De inwoners hebben geen onraad be speurd. De politie stelt een ijverig onder zoek in. Concert Hedenavond te half 9 geeft de „Harpe Davids" een concert in de mu ziektent. Autobusdienst. Ged. Staten van Zuid- Holland hebben aan A. Gooi te Noordwij kerhout vergunning verleend tot het in werking brengen van een autobusdienst van Noordwijkerhout (Dorpsplein! naar Noord wijk (St. Mariagestioht) en omge keerd, zulks in aansluiting aan den be- staanden autobusdienst van het station naar Noordwijkerhout. VOORHOUT. Jubileum Gemeente-veldwachter. Vrij dag 15 Juli a.s. zal de heer A. Eggen, ge meente-veldwachter alhier, den dag her denken, waarop hij voor 121/a jaar in die functie in deze gemeente in dienst trad. De funotionaris heeft zich in dien tijd doen kennen als een bekwaam en ijverig politieman. Hij heeft zich in den loop der jaren bij de Voorhoutsche bevolking ge acht weten te maken, ondanks dat hij steeds zijn plicht wist te vervullen en het gezag te handhaven. Het zal den jubilaris op zijn koperen jubileum niet aan belang stelling ontbreken, terwijl hem zij toege- wenscht, dat hij nog vele jaren in het be lang van de gemeente Voorhout mag arbei den in genoemde hoedanigheid. Ergerlijke vernieling. Door onbekende personen is vermoedelijk Zondag j.l. met een scherp voorwerp de leiding van de Ra dio-distributie alhier doorgestooten of door gezaagd. Hierdoor ontstond op de eerste plaats stoornis in de uitzending en op de tweede plaats schade voor den exploitant dezer distributie, aan zijn leidingnet en moest hij dit wederom, met de daaraan ver bonden kosten, herstellen. Deze handeling is alleszins laakbaar en de politie stelt naar een en ander een on derzoek in. Het ware te wenschen, dat de dader of daders van deze moedwillige ver nieling achterhaald werden en een voor beeldige straf werd opgelegd. Belastingplaatjes. Op de Woensdagen 20 en 27 Juli, alsmede op 3 Augustus a.s. zal vanwege het kantoor van den Rijksont vanger te Noord wijk ter gemeente-secreta rie, alhier, telkens des avonds van 7.30 tot 8.30 zitting worden gehouden ter verkrij ging van kostelooze belasting-rijwiekuer- ken voor het jaar 1932/1933. Een ieder, die meent hiervoor in aanmerking te komen, kan zich op genoemde data aldaar vervoe gen. Personalia. Te VGravenhage slaagde voor M.Ul.O, diploma A. onze plaatsge noot,. de heer H. J. A. Eggen. KATWIJK AAN ZEE. Botsing. Op de hoek Voorstraat Rad straat kwam een luxe auto, een van de bekende zandauto's en een wagen van de gemeentelijke reinigingsdienst met elkaar in botsing. Van de drie beschadigde auto's kwam de „gemeentelijke" wel het slechtst uit den strijd. De politie doet onderzoek naar de schuldoorzaak. KATWIJK AAN DEN RIJN. Veraart, kranten en regen. Wie denkt niet, als de naam van prof. Veraart wordt genoemd, aan regen? Im mers iedereen. In 't vervolg echter zult ge behalve aan regen, ook aan oude kran ten hebben te denken en uit te zien of je straatje of je tuintje niet verontreinigd wordt door oud papier. Want prof. Ver aart is bij machte om een heel korps straat vegers te noodzaken extra werk, of te wel „overwerk" te verrichten. Gisterenmiddag hadden we in en buiten ons dorp hier het bewijs van in ontvangst te nemen. Ten Noorden, ten Zuiden, ten Oosten van ons dorp dwarrelden duizenden gebruikte Maas- bode's door de luoht, halverwege de stra- tospheer door prof. Veraart naar beneden gedirigeerd met het doel zegt „men" om regen te veroorzaken. En of het experiment gelukt is, of dat de kranten die een bepaald aantal dagen een zeker aantal graden on der het vriespunt bewaard waren, evenals de menschen door het abnormale weer, he vig gingen transpireeren, of dat het toeval wilde dat er vanwege de kans op onweer regen verwacht kon worden, we weten het niet, doch wel weten we dat er na de gratis krantenbezorging, alhoewel weinig, regen viel. Als de krantenzending deze regen ver oorzaakt heeft, zal prof. V. echter in bet vervolg, met ecnige kans op succes eenige honderdduizenden kilogrammen naar de aarde moeten zenden, wil deze regen eenig nut afwerpen. Als dan de kranten maar niet zoo dak op de aarde zullen komen te liggen dat de regen er niet kan doordrin gen! Tentoonstelling „Oud Katwijk". Het was ongetwijfeld een goede gedachte van mevr. Eerdbeek-Claassen om een tentoon stelling te organiseeren van foto's van Oud- Katwijk, oud aardewerk, verkregen door opgravingen, platen, enz. De officieele opening had gisterenmiddag plaats. Burgemeester W. J. Woldringh van der Hoop, die hiervoor wa© uitgenoodigd, zeide gaarne aan het verzoek om deze ten toonstelling te willen openen, te willen vol doen. En wel om twee redenen. Ten eerste om het goede doel, het steunen van het cri siscomité. Het is niet makkelijk om aan geld te komen. Doch zooals zulks hier gaat, als degenen die het comité willen steunen en daar zooveel voor krijgen te zien als hier wordt aangetroffen, dan zal het doel zeker bereikt worden. En ten tweede om dat allen, oud en joixg, nog eens gelegenheid krijgen kennis te maken met het oude Kat wijk. En als men dat te zien krijgt zooals hier, onder leiding van de meest bevoegde, van mevr. Eerdbeek, die zich- hiervoor al zoovele jaren moeite noch offers getroost heeft, dan krijgt men weer eens gelegen heid te leeren hoe uit het oude het tegen woordige is opgegroeid. Burgemeester v. d. Hoop dankte mevr. Eerdbeek voor de uit- noodiging en sprak de wensoh uit, dat de tentoonstelling een succes moge worden. Mevr. Eerdbeek sprak hierna woorden van dank aan den Burgemeester, die be reid was gevonden deze tentoonstelling te openen. Ook aan wethouder Veltkamp werd dank gebracht voor diens aanwezigheid. Verder aan de heeren Windhorst en Holt- rust, die, zeide mevr. E., zich bij het arran- geeren en verdere hulp buitengewoon be ijverd hadden. Mevr. E. raadde ieder, die hiervoor in de gelegenheid gesteld werd en met de heer Windhorst nog niet had samen gewerkt, aan, het eens met hem te pro- beeren. Dan werden de aanwezigen rondgeleid door het gebouwtje, waarbij mevr. E. van een en ander uitleg deed. Hierna werd do thee aangeboden. Wanneer we de bezoekers(sters) en dat zullen er vele zijn, een dienst willen bewij zen, adviseeren we, neem daar nu niet eens een verloren kwartiertje voor, want dan hebt u er weinig aan. Het tentoongestelde is het rustig bezichtigen overwaard. Tien tallen etsen en foto's van oud Katwijk, allen zeer interessant. Er zijn er ook van niet zoo respectabelen leeftijd, b.v. uit het tijdvak 18801900 waarop meer bejaarde inwoners er nog eens aan herinnerd worden hoe het in hun jeugd op verschillende plaatsen was en dat voor jongeren evenzoo interessant omdat ze hierdoor den toestand van thans en voorheen te zien krijgen. Er is ook een massa Romeinsch en Germaansoh aarde werk, gevonden bij opgravingen in Kat wijk aan den Rijn voornamelijk in de Nieu- we-Zanderij en omgeving. Op verschillend gebied treft men er oud heid aan. Zoo b.v. een orrigineel schrijven bij een collectie van de eerst gevangen ha ring, gezonden aan Prins Willem V, waar van de aanhef luid: „De eerstelingen der Katwijksche haringvissoherij aan d-en dier baren Prins Willem V van Oranje Nassau", volgt het schrijven in dichtvorm. Er is ook veel aardewerk van eeuwen terug, gevon den onder Valkenburg. We zullen ons thans van verdere opsom ming onthouden. We durven de tentoonstel ling, met het oog op het vele dat te be wonderen valt, alsmede in verband met het goede doel dat beoogd wordt, (de bruto opbrengst van de tentoonstelling wordt af gedragen aan het crisis-comité) voor een bezoek ten volle aanbevelen. Behalve het crisis-comité, zullen de vele bezoekers mevrouw Eerdbeek dankbaar zijn dat hun deze gelegenheid, het zien en in herinnering brengen van oud Katwijk, ge boden wordt. We hopen op een en ander nog nader terug te komen. De tentoonsteling is geopend iederén werkdag van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. WASSENAAR. Tuinbouwvereeniging Wassenaar en Om streken. In het „Wapen van Wassenaar" hield bovengenoemde tuinbouwvereeniging haar maandelijksche ledenvergadering. Daar de voorzitter als zoodanig had be dankt. werd deze geopend en geleid door den eere-voorzitter de heer C. van Drent- Deze ving aan met mede te deelen, dat hij slechts noode de voorzittersplaats had ingenomen. De groote opkomst, zal ook wel niet vreemd zijn aan het feit, dat zeer zeker door allen wordt betreurd, n.l. het bedanken van den voorzitter de heer A. G. van Tol. Een man, die sedert jaren deze zeer uiteenloopende vereeniging op kalme en bezadigde wijze wist te leiden en tot bloei te brengen. Hoewel door spreker pogingen in het werk zijn gesteld om den heer van Tol op zijn besluit te doen te rugkomen, mocht hem dit evenwel niet ge lukken. Spreker is evenwel de meening toegedaan, dat wanneer uit de vergade ring ondubbelzinnig zal blijken dat zijn blijven op hoogen prijs wordt gesteld, de heer van Tol zijn oude plaats als voor zitter wel zal willen innemen. Ten slotte sprak de voorzitter zijn groo te voldoening uit dat er ondanks het slechte weer zoo enorm veel op dè uitge schreven prijsvragen was ingezonden. Hij zegt den inzenders dan ook dank voor den moed daartoe, en hoopt dat voorts de vergadering in de goede banen zal ver- loopen, tot welzijn van de vereeniging. Hierop worden door den secretaris de zeer uitvoerige notulen voorgelezen die zonder meer worden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken is voorts nog een schrijven van de vereeniging „Nos Jungunt Rosae" te Den Haag waarin wordt medegedeeld, dat deze vereeniging ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan op 22 tot en met 24 Juli een tentoonstelling zal organiseeren in „Pulchri Studio" en wordt daarin tevens verzocht een prijs be schikbaar te willen stellen. Besloten wordt een zilveren medaille uit te loven. Aan de orde komt nu de kwestie van bet bedanken van den heer A. G. van Tol als voorzitter. De heer van Drent zet op kalme en be zadigde wijze in grove trekken het een en ander uiteen. Als gevolg van deze in leiding werd ten slotte besloten een com missie van drie leden te benoemen, welke commissie tot taak zal hebben het ver schil tusscben partijen uit den weg te rui men en hen tot elkaar te brengen. Na ge houden stemming werden to commissiele den gekozen de heeren R. Laarman, D. de Rooij en C. van Drent. Hierop wordt door de jury verslag uitge bracht van de gehouden keuring. Voor prijsvraag I luidende zes soorten bloemen van vaste planten, van ieder 5 takken wer den toegekend aan: A. van Duivenvooorden le, J. Sietinga le, D. de Gans 2e, D. de Rooij 2e, Amba 2e, UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Donderdag 14 Juli. Huizen 296 M. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.30 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus Handenarbeid v. d. jeugd. 5.45 Gramofoonplaten. 6.00 J. Logtenberg declameert „Enoch Arden" van Tennyson. M.m.v. L. de By (muzikale illustratie). 6.45 Knipcursus. 7.00 Gramofoonplaten. 7.45 Ned. Ohr. Persbureau. 8.00—10.30 Chr. Gem. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" o.l.v. A. Vranken. M.m.v. Mevr. C. v. Rave nz waay-M dl le nkamjalt- mezzo, Mej. C. Beenakker, koorbegel. en A. Vranken, soli-begel. ca. 9.909.30 Declamatie door Mevr. H. Arnbz-De Jong. ca. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hilversum 1875 M. Uitsluitend A.V.R.O.-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 AWJO-Kamer-orkest olv. G. Hem mes. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert. H. v. Oss, bas-bariton; F. de Nobel, piano. 11.00 Mevr. R. LotgeringiHillebrandt: Bowls en IJsè 11.30 Vervolg concert. 12.002.30 AVRO-Klein-orkest o.l.v. N. Treep. In de pauze: Gramofoonplaten. 2.30 Ton Koot: Het Nationaal Pad vinderskamp. 3.15 Cello-recital door Tom Wisse v. d. Corput. M.m.v. J. Goverts, piano. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Radiokinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.30 Orgelconcert door Pierre Pa-lla (Uit Scheveningen) m.m.v. Alb. de Booy, zang. 6.30 Sporbpraatje H. Hollander. 7.00 Gramofoonplaten. 8.1510.30 AVR'O-Concert door het Con certgebouw o.l.v. L. Schmidt. M.m.v. Adele Kern, sopraan en Marcel Wittrisoh, tenor. Weensch Programma. O.a. Uit „Der Zigeu nerbaron'' en „Cagliostro" Strauss. In de pauze: Gramofoonplaten. Hierna o.a. uit „Zigeunerliebe", Lehar en „Das Modell, Suppé. W. D. Schnitzler 2e en O. van Fulpen 3e prijs. Voor prijsvraag II luidende zes varië- ten grootbloemige rozen, kweekwijze vrij, van ieder vijf takken: D. de Gans le pr., D. de Rooij 2e en J. Sietinga 3e prijs. Prijsvraag III. Het mooiste bloemstuk van LathyrusD. de Gans le, Kelderman le, C. van Fulpen 2e en J. Sietinga 2e pr. Overgegaan wordt tot stemming van een nieuw lid. Deze werd met ale stemmen voor aangenomen. Een drietal candidaat-leden wordt voorts weder bekend gemaakt. Besloten wordt voorts de excursie naar Nijmegen te doen plaats vinden op Woens dag 10 Augustus a.s. Nadat tijdens de rondvraag nog eenige huishoudelijke zaken werden besproken werd na dank gebracht te hebben en aan inzenders en aan de jury, aan de verga dering voor de welwillende geest met den wensch dat het werk der Commissie zal leiden tot een oplossing die allen zal be vredigen en een tot weerziens tot de vol gende vergadering onder onze oude voor- ziter, de heer A. G. van Tol, hetwelk met een luid applaus werd onderstreept, deze bijeenkomst gesloten. Diefstal van gouden ringen. De heer L. en Mej. D. uit Leiden kwamen tot de on aangename ontdekking, dat uit him aan het strand liggende kleeding waren ontvreemd 4 gouden ringen en twee portemonnaies. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Gramofoonplaten. 11.00—12.00 Uit Grand Hotel Brittannïa t© Vlissingen: Schacht-Langers Orchester m.m.v. Walter Schacht (refreinzang). Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert door Edw. CHenry. 1.20 Shepherd's Bush Paviljoen-orkest. 1.50 Verslag Cricketwedstrijd. I.55 Vervolg concert. 2.20—2.50 Concert. Glad. Noon, viool en Bertr. Harrison, piano. 3.20 Kerkdienst. 4.05 BRC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. 4.50 Schotsch Studio-orkest o.l.b. G. Dai- nes. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.55 Haydn's Pianomuziek door K. Tay lor. 7.10; 7.40 en 7.50 Lezingen. 8.20 „The Auld Alliance", hoorspel met muziek van John Gough. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Concert. David Brynley, tenor; Nor man Notley, bariton en Jean Pougnet, piano. O.a. Menuet, Couperin (viool); La Plus que lente, Debussy (piano) en Der König von Thule (zang), Schubert. 10.50 Kerkdienst. II.05—12.20 BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonplaten. 7.20 dito. 8.20 Orkestconcert. O.a. Bewerkingen van „La Marseillaise''. 9.501.20 Dansmuziek. V Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Concert uit bet Bellvue- Strandhotel. 3.505.50 Concert o.l.v. Meyer-Radon. M. m.v. A. Erichson, zang en C. Schnedler- Meyer, piano. 8.20 Orgelconcert. 8.40 Operamuziek. 0.a. Uit „Die Ver- kaufte Braut", Smetana en „Carmen", Bi- zet. 9.40 Zang en piano. 10.25 Orkestconcert o.l.v. Meyer-Radon. Oa. uit de „Eroica", Beethoven. 11.0512.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Concert uit Bad Orb. 12.201.10 Gramofoonplaten. I.202.50 Concert door werklooze musici. 5.206.05 Concert o.l.v. Wolf. 8.50 Uit Weenen: Weensch Philh. orkest M.m.v. V. Polatschek, klarinet. 0.a. Klari netconcert, Mozart en Ouv. „Pledermaus", Strauss. II.0512.20 Zigeunermuziek door de ka pel Bela Racz. ÏÜome, 441 M. 9.05 Gevarieerd concert. O.a. uit „Le Cid'', Massenet. 9.50 „Un capriccio", comedie van A. de Musset. 10.20 Zang voordracht. 10.50 Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.l.v. A. Meulemans. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o.l.v. F. André. 8.35 Carillonconcert. 9.20 Kurzaal-concert uit Ostende 11.00 Gramofoonplaten. 338 M.12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Ooncert o.l.v. F. André. 8.20 Omroeporkest o.l.v. A. Meulemans m.m.v. Meisjeskoor. 10.30 Gramofoonplaten (Lichte muziek). Z e e s e n, 1635 M. 8.40 Eerste internationale bijeenkomst van Studentenkoren in München. 9.20 „Johann Strauss der Walzerkron- prinz", hoorspel van R. Fitzod. 10.40 Berichten en hierna vocaal concert. Vervolgens tot 12.50 Dansmuziek. FEUILLETON. Naar het Duitsch (Nadruk verboden). 19) Sandory had ook een krant genomen en was aan een ander tafeltje gaan zit ten. Toen de kellner hem zijn half fleschje wijn bracht, dat hij besteld had, vroeg hij hem zacht naar den naam van den vreemdeling. „Hij heeft als zijn naam opgegeven Frans Eschenbach, uit Hamburg." „Hij logeert hier dus?" „Ja zeker mijnheer, zijn kamer is vlak naast de uwe." „Blijft hij lang hier?" „Daar kan ik u niets van zeggen. Maar als ik goed verstaan heb sprak hij met mijnheer Schwanflugel over het koopen van een huis in de stad." Op dit oogenblik klonk van de andere tafel de stem van den vreemdeling, een zachte, haast schuchtere, zangerige stem „Zeg eens kellner, zou je me de Kölni- sche Zeitung niet eens kunnen brengen?" Dat was juist de krant, die Sandory in de hand had en hij stond direct op om den andere de krant aan te reiken. De vreemdeling scheen over deze beleefd heid eenigszins verlegen te zijn. Hij nam de krant eerst aan, toen Sandory hem herhaaldelijk verzekerd had, dat hij zelf maar geda-chteloos zonder een bepaalde bedoeling in de krant had zitten kijken. Zij stelden zich aan elkaar voor en de geleerde scheen zeer verheugd, dat hij in Sandory zijn kamerbuurman had lee ren kennen. „Daar moet u niet om lachen", zeide hij. „Maar ik heb in mijn leven zoo wei nig gereisd, dat ik mij heelemaal niet op mijn gemak voel, als ik soms eens in een hotel moet logeeren. De gedachte dat ik slechts door een dun schotje gescheiden ben van menschen, die ik heelemaal niet ken, misschien wel van verdachte indivi duen, geeft mij een gevoel van onrust en houdt me soms zelfs 's nachts uit den slaap. Het is dom, maar misschien is het daaruit te verklaren, dat ik het leven slechts uit de boeken ken." Sandory sprak met een beminnelijk toegevend lachje de hoop uit, dat de pro fessor dezen nacht rustig zou slapen en er klonk zoo weinig spot in die woorden, dat de ander hem vriendelijk toeknikte en met de mededeelzaamheid van een arge- loozen mensch Sandory een omstandig verhaal ging doen van de reden van zijn verblijf in Waldenberg. Men had hem het klimaat als bijzonder gezond aanbevolen en hij wilde hier een aardige kleine villa koopen waar hij zich rustig aan zijn we- tenschappelijken arbeid wijden kon. Na tuurlijk moest hij zich eerst trachten te oriënteeren en probeeren in kennis te ko men met verschillende menschen en dat was voor een wereldvreemde man als hij was, een zware taak. „U staat mij misschien wel toe, dat ik u hierbij van dienst ben", stelde Sandory op zijn openhartige innemende manier voor. „Ik woon zelf pas een paar weken in Waldenberg, maar ik heb mij op mijn zwerftochten de gewoonte eigen moeten maken, snel menschen en dingen te be- oordeelen en ik geloof wel, dat ik op het oogenblik al heel aardig weet, wat er in Waldenberg te koop is." „U is werkelijk zeer goed. Ik weet niet waarmee ik zulk een voorkomendheid en vriendelijkheid verdiend heb. Maar het zou toch al te onbescheiden zijn, als ik u« kostbaren tijd voor mijn onbeduidende aangelegenheden in beslag nam." „O, wat dat betreft", lachte Sandory, maak u daar maar geen zorg overIk lummel maar een beetje rond en doe waar ik lust in heb., Als u wilt, maken we na het eten een wandeling door de stad. Thans wil ik u niet langer van uw lec tuur afhouden." Zij gaven elkaar de hand en Sandory ging naar zijn tafeltje terug. Een oogen blik later stond de heer Esschenbach op groette nog eenmaal vriendelijk naar Sandory en verliet dan de eetzaal. Het was tegen het middaguur dat hij weer in het portaal van de „Koning van Spanje" verscheen en bedaard den wag naar het postkantoor insloeg. Hij had slechts één brief bij zich om te posten, maar het be hoorde zeker bij zijn pedante preciesheid dat hij dien brief zelf op de post wilde brengen. Eö Rudolph Sandory zou het zeker wel vreemd gevonden hebben als hij had kunnen zien dat de brief van den verlegen geleerde uit Hamburg, aan nie mand anders dan aan den chef van de recherche in Berlijn geadresseerd was. VIII. Het was daags voor het veelbesproken gemaskerde bal. dat alle inwoners van Waldenberg in een zenuwachtige span ning scheen te brengen, dat Sandory tegen twaalf uur de uitgesleten wentel trap van de woning van mevrouw p-r. nitz besteeg. Hij trof de dame alleen thuis. Haar dochter was naar de repe titie in het theater, zij zelf was ten prooi aan de grootste opwinding. Zij gaf zich tegen haar gewoonte niet de minste moeite om vroolijk en opgewekt te schij nen. Op Sandory's deelnemende vraag toonde zij zich aanstonds bereid haar zorg en leed voor hem uit te storten. „Ach beste vriend, gij kunt niet geloo- ven, hoe moeilijk het leven van een al leenstaande vrouw is. Gij zoudt veront waardigd zijn als gij wist, welk een arm zalig honorarium deze bloedzuiger van een directeur ons betaalt. Ik schaam me om het te zeggen. En daarbij komen nog de kostbare toiletten en het dure leven in dit ellendige nest. As ik er aan denk zou ik wanhopig kunnen worden." „Maar als dat zoo is, beste mevrouw Pollnitz", zeide Sandory, „waarom gaat u dan niet bij dien vampyr weg?" De tooneelspeelster lachte bitter en snij dend. Het was een lach, die beroemd was geweest in de dagen, toen zij nog heldin- nenrollen speelde. „De raad is goed, als het maar net zoo gemakkelijk was om hem op te volgen. Daar ziet u eens en zij hield hem een brief voor, waarop vette vingerafdrukken zichtbaar waren, met het gedrukte hoofd van een Berlijnsohen thea ter-agent zooeven krijg ik een prachtig engagement voor mij en mijn dochter voor Brünn. Meer dan het dubbele als vaste gage en een behoorlijk honorarium voor iederen speelavond. Ik zou den hemel op mijn bloote knieën danken als ik daarheen kon gaan." „En waarom kunt u dit aanbod niet aannemen? Hebt u hier een contract?" „Och, mijn contractDaar heb ik me ~"f vee] van aangetrokken. Nood breekt wet. Maar daar ik u als een vriend be schouw, waarom zou ik het u verzwijgen. Het zijn onze schulden, die ons hier hou den. Men zou ons niet laten vertrekken voor ze betaald waren. En waar zou ik het reisgeld vandaan moeten halen? Al mijn sieraden en Elli's beste kleeren staan trouwens allang in den lommerd." Dat was een bekentenis, die aan open hartigheid niets te wenschen overliet. Sandory toonde zich echter in het minst niet verwonderd. „Vermoedelijk zoudt gij een tamelijk groote som noodig hebben, niet?" De tooneelspeelster ging naar de lade waar allerlei papieren in bonte wanorde dooreen lagen met poederkwastjes, hand schoenen en honderd andere dingen. „Ik heb het nog niet eens opgeteld", zeide zij, „dat is zoo ontmoedigend werk. Hier zijn de rekeningen. Maar men hoeft toch niet alles te betalen. De menschen hoeven niet te weten, dat je gaat ver trekken. De sieraden en de toiletten zou den natuurlijk ingelost moeten worden. Onder duizend Mark zal het niet te doen zijn." „En juffrouw Elli? Denkt die er net zoo over als u?" „Hoe komt u daarbijDat lieve kind is in die dingen zoo onschuldig en oner varen, ze is nog echt een kind. Als ik op haar toestemming wachte, zou ik nooit dit ellendige juk kunnen afschudden. Zij weet van heel de zaak niets af en hoeft er voorloopig ook niets van te weten." „Maar gij zult haar toch in vertrouwen moeten nemen als u j$an plan bent te ver trekken (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8