MAXIMILIAAN. KEIZER VAN MEXICO NED. OOST-INDIE LUCHTVAART SPORT VRIJDAG 8 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DUITSCHLAND VON GAYL VERLANGT VERBOD VAN DE „DONAUBOTE". Baden wendt zich tot 't Rijks" gerechtshof. Aan den minister van Binnenlandsche Zaken van Baden is door den Rijksminis- ter van Binnenlandsohe Zaken verzocht het dagblad „Donaubote" te Donau- esohingen voor den duur van vijf dagen te verbieden. Aanleiding tot dit verzoek is een artikel in het nummer van 25 Juni waarin een bespotting en belastering van den Rijksweerminister wordt gezien. De minister van Binnenlandsche Zaken van Baden heeft niet aan het verzoek vol daan, doch een beslissing van het Rijks- geredhtshof gevr^gd. POLITIEKE BOTSINGEN TE ESSEN. Onmiddellijk na de begrafenis van een partijgenoot, die bij een .politiek handge meen om het leven was gekomen, is te Essen een groep van dertig nation&al- socialisten opnieuw met politieke tegen standers in botsing gekomen. Zij ver wondden twee personen met revolver schoten en namen daarop de vlucht.-De politie heeft 26 hunner echter weten op te sporen en in hechtenis genomen, waarbij enkele wapens- werden gevonden. Zij geven voor door een groep van 100 communisten te zijn besohoten en met steenen bekogeld en uit noodweer het vuur te ehbben beantwoord. Ook in een andere stadswijk werd door nationaal-socialisten, die op een vracht auto van de begrafenis terugkeerden,ge schoten. De politie wist de auto te ach terhalen en nam de 57 nationaal-socialis- tische inzittenden in hechtenis. Bij het doorzoeken van den auto werden vuur wapens, dolken en ploertendooders ge vonden. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. FRANSCHE DUIKBOOT GEZONKEN VOLGENS EERSTE OPGAVE 66 SLACHTOFFERS. Een zware slag voor de Fransche Marine. Gisteren is de Fransche duikboot „Pro- metheeeen duikboot van het allernieuw ste type, die op de hoogte van Cherbourg aan de oppervlakte vian het water manoeu vreerde, gezonken. Aan boord bevonden zich 66 man, waar onder verscheidene ingenieurs van het ma- rine-arsenaaj, d-ie waarschijnlijk verdron ken zijn. De kapitein en enkele ingenieurs, die zich in den toren bevonden, konden worden gered. De oorzaak van -het ongeluk is nog on bekend. De duikboot ligt op een diepte van ongeveer 50 meter. Nadere bijzonderheden zijn op het oogenblik nog onbekend. De Parijsche oorrespondent van de „Msb." seint nog: De ontzettende ramp, die de Fransche marine treft, met het vergaan van één der groote nieuwe onderzeeërs, de „Prome- thee", heeft te Parijs een zeer diepen in druk gemaakt. De bijzonderheden raakten eerst bekend uit een officieele mededeeling van het mi nisterie van marine. Het opzienbarende van het onheil ie, dat de boot gezonken is, terwijl ze aan de op pervlakte voer. Het betrof een technische proefvaart, waarbij, behalve de opvarenden, ook des kundigen van arsenaal en van de Schei der-fabrieken aanwezig waren. De ramp heeft plaats gehad op de reede van Cherbourg, zeven mijl Noordelijk van kaap Levy. Daardoor kon onmiddellijk alarm wordèn gemaakt en wat ©enigszins tot redding kon dienen uitgezonden wor den. Zij, die op het oogenblik, dat de boot naar de diepte zonk, zich op het dek be vonden, werden in zee geworpen. Van hen werd een officier, een adelborst, twee kwartiermeesters-machinisten, een matroos-werktuigkundige en twee andere matrozen gered. Van de bemanning worden aan officie ren, onderofficieren en matrozen negen en veertig man vermist, maar bovendien be vonden zich in den onderzeeër een marine ingenieur, twee werktuigkundigen en zeven werklieden van het arsenaal en voorts nog een ingenieur, twee chef-monteurs en vijf werklieden van de Schneider-fabrieken, zoodat totaal 67 man vermist worden. Admiraal Malavoy zond onmiddellijk alle materiaal uit en een aantal vliegtuigen om de „Promothée" op te sporen en redding te beproeven en hij nam zelf de leiding van het reddingwerk, dat zeer bemoeilijkt wordt door den sterken stroom. De „Promothée" behoort tot de nieuwe duikbooten van de eerste klasse en meet 1379 ton. De boot was gebouwd in het arsenaal van Cherbourg eji 23 October 1930 te water ge laten. AFSCHUWELIJKE MISDAAD. Gisteren begon te Fraustein, Beieren, het proces tegen Michael Westenhuber uit Freilassing wegens verzekeringsfraude en verduistering. Het geval-Westenhuber heeft in Maart groot opzien, gebaard, daar oorspronkelijk aan roofmoord werd gedacht. De vader van den beklaagde werd op 19 Maart dood in het bosch gevonden. Hij was van al zijn geld beroofd. Het politie-onderzoek bracht aan het licht, dat Westenhuber, na afspraak met zijn familie, zichzelf had doodgeschoten en dat de jonge Westenhuber nog in den nacht naar het lijk van den vader was ge slopen en daar, volgens afspraak, het in- gekasseerde geld, dat bij den doode te vinden was, had weggenomen. Door den in scene gezetten roofmoord zou bereikt worden, dat de nagelaten be trekkingen van Westenhuber bij drie ver zekeringsmaatschappijen in totaal het be drag van 50.000 rijksmark uitbetaald kre gen. HET PROCES G0RGUL0FF. Toch een nieuw psychiatersonderzoek. Nadat het door de verdediging ge vraagde nieuw onderzoek naar de geestes- vermogens van Gorguloff (den moordenaar van president Doumer) zoowel door den instructierechter als door de kamer van inbeschuldigingstelling was afgewezen, werd algemeen verwacht, dat het proces in de laatste week van Juli zou dienen. Maar de verdediging schijnt haar pogin gen nog niet op te geven en heeft op ver zoek van de vrouw van Gorguloff het ge neesheerenrapport Genil-Perrin aan ver schillende psychiaters doen lezen en hun oordeel gevraagd. De opinie der geconsul teerde geneesheeren zou, altijd volgens de verklaring van de verdediging, zijn, dat de conclusies van het rapport i/i tegen spraak zouden zijn met de feiten, die aan de bewijsvoering ten grondslag liggen. Thans wordt medegedeeld, dat de ver dedigers, mrs. Géraud en Rogier, voorne mens zijn, aan den president van het ge zworenenhof te verzoeken, Gorguloff in de gevangenis door de bovenbedoelde psychiaters te doen onderzoeken. Alleen de president van het gezworenenhof is op het oogenblik nog maar bevoegd zulk een verzoek in te willigen. Wordt het verzoek toegestaan, dan bereikt de verdediging toch de verlangde contra-expertise, die door den instructierechter en de kamer van inbeschuldigingstelling was geweigerd en het proces zou dan zeker een belang rijk oponthoud vinden. DE PIRATENSCHAT OP HET C0C0S- EILAND. Gevonden door de expeditie-Clayton. Volgens een bericht uit New York aan de „B. Z. am ALutag is men ear inderdaad in geslaagd gelya eenige dagen geleden reeds bij geruchte verluidde den zeeroo- versschat op de (Jocos-eiianden te ontdek ken. Dit succes werd behaald door de Ca- nadeesch-Anierikaansche expeditie onder leiding van den ingenieur Clayton, die daarbij gebruik maakte van een nieuw ap paraat, de „Metallophon", een soort elec- trische wichelroede. De expeditie is einde Februari van Vancouver vertrokken, in de vaste hoop met behulp van dit nieuwe in strument den begeerden buit te behalen en in die verwachting is men niet bedro gen: de schat is ontdekt. De Cocos-eilanden zijn in de laatste der tig jaren reeds minstens twintigmaal door expedities bezocht, echter steeds tever geefs. Vóór Clayton werd de laatste speur tocht ondernomen door den bekenden En- gelschen coureur six Malcolm Campbell. Hij moet in 1925 zeer dicht bij den schat zijn geweest, want de gelukkige vinders van den schat, welks waarde wel op 150 millioen gulden is geraamd, melden, dat de vind plaats slechts tien meter verwijderd is van de plek, waar Campbell h.eeft gegraven. Clayton heeft al acht jaar geleden proeven genomen met de metallophon, doch des tijds had hij geen geluk. Nu wae hij zeker van zijn zaak en stichtte een maatschappij met den naam: De Cocos-eilandenschat, Naamlooze Vennootschap. De schat is afkomstig van den zeeroover Davis, doch in sommige kronieken wordt ook gesproken van den schat van kapitein Thomson. Davis of Thomson kreeg in 1821 van Peruaansche Jezuieten opdracht gedu rende 'n revolutie een groot aantai gouden staven, een hoeveelheid oud zilverwerk en een gouden madonna-beeld zoo zwaar dat drie mannen het niet van zijn plaats konden verwijderen, zoo vertellen de kro- nieken het land uit te brengen, 's Nachts werd de schat in het geheim het land uit gebraoht.en op een schip geladen, dat daar op de reis naar Engeland aanvaardde. Thompson kon echter zijn hebzuaht niet beteugelen en landde, nadat hij degenen, die den schat gedurende de reis moesten bewaken, had laten opknoopen, bij de Co cos-eilanden, waar hij alles begroef, met de bedoeling het later op te delven. De regee ring van Peru zond vier schepen uit om de roovers te achterhalen. De medeplichtigen van den roover werden gevangengenomen en ter dood gebracht, doch hijzelf kon ont komen en kwam na velerlei dooltochten in Canada terecht waar hij is gestorven. Voor zijn dood, aldus het verhaal, heeft hij zijn geheim aan 'n vriend toevertrouwd. Deze, Keating geheeten, vond ook de aangeduide plaats, doch durfde geen medewerkers te nemen uit vrees bestolen te worden of zelf niet alles te kunnen behouden bij groef 's nachts en vond inderdaad eenig goud, dat hij in Amerika verkocht. Toen hij later op het eiland terugkeerde, was de plek door een aardstorting onvindbaar geworden. Sindsdiens zijn tal van expedities er heen getogen en vaak is het tot bloedigen strijd gekomen tusschen concurrenten. Honderd jaar geleden geboren Kortstondige regeering met dramatisch ei^e Keizerin Charlotte in waanzin gestorven Aan de Golf van Triest rijst wonderlijk feëriek, met zijn blanke tinnen, hei kasteel Miraniare omhoog, de plaats waar eens een keizerskroon rijpte en waarheen slechts lut tele jaren nadien een vrouw werd terugge bracht, over wier leven voorgoed de waan zin zijn zwarten sluier had gespreid zes tig jaren lang, tot de dood zich ontfermde over de levende doode Onze gedachten gaan uit naar dit kas teel Miramare, aan de Golf van Triest, nu het een eeuw geleden is, dat op 6 Juli 1832 Ferdinand Joseph Maxi- miliaan, aartshertog van Oostenrijk, het le venslicht aanschouwde, de man, die twee jaar lang de keizerskroon torstte van Mexi co, een nietige pion in het politieke dobbel spel van den derden Napoleon, keizer van Frankrijk. „L'Empire c'est la paix!" „Het keizer rijk wil zeggen Vrede!" bad Napoleon Keizer Maximiliaan eenmaal georakeld, toen hijzelf het tweede Fransche keizerrijk stichtte. De kogels van het vuurpeleton van Querebaro maakten een einde aan het met behulp van Fransche troepen tot stand gebrachte Mexicaanscbe keizerrijk; slechts drie jaar later ging in een orgie van vuur en bloed ook Napoleons eigen keizerrijk ten onder. Weinig hadden de 32-jarige keizer van Mexico en zijn beeldschoone vrSuw prinses Charlotte van België met wie hij, toen zij zeventien jaar was, in het huwelijk was getreden op dien 13den April 1864 kun nen bevroeden, dat het schip, hetwelk hen beiden wegvoerde naar hun nieuwe bestem ming, hèn regelrecht in de armen van een meedoogenloos noodlot zou voeren. Wèl had men Maximiliaan gewaarschuwd, hem ontraden, zich in te laten met Napoleons politiek spel en, wanneer het alleen aan hem had gelegen, ongetwijfeld zou hij er de voorkeur aan hebben gegeven, te blij ven in zijn behaaglijk Oostenrijk, in plaats van te trachten, een onrustig, naar revo luties hakend volk naar een betere toe komst te leiden. Maar Charlotte was een wilskrachtige vrouw, voor wie een keizerskroon de hoog ste eer was, die ooit voor eenig menschen- leven ken zijn weggelegd en zij was het, die tenslotte haar man er toe dreef, aan Napoleons roepstem gehoor te geven. In het kasteel Miramare hangt nog haar por tret uit dit ongeluksjaar 1864 en men ziet het onmiddellijk, wanneer men den fraai Keizerin Charlotte KBVUimuDU eliergieken mond der «ra dend schoone keizerin van Mexico Be schouwt deze vrouw wast, wat zij wilde. Omstreeks eind Mei 1864 zeife hot kei zerlijk paar te Veracruz voet te wal, op 12 Juli vond de plechtige intocht plaats in de hoofdstad van de nieuwe monarchie temidden van 'net daveren van nei. geschut en de wilde geestdrift der lichtontvlambare Mexicanen. Helaas, maar al te spoedig koerde het getij. Politieke twisten ontaar den alras in bloedige botsingen, terwijl de te weekhartige keizer terugdeinsde voor ieder doortastend optreden. En temidden van al deze verwarring trok tenslotte ook Frankrijk, beducht voor een oorlog met de Vereenigde Staten, zijn legermacht van 26.000 man onder generaal Bazaine uit Mexico terug. Dit vertrek der Franschen, op wie hij rotsvast had vertrouwd, was voor Meximi- iaan als een afscheid aan het leven. Wel had hij er een oogenblik aan gedacht, zelf ook heen te gaan, maar Charlotte's houding greep nog eens noodlottig in zijn levens loop in. „Afstand doen van de kroon is zichzelf als onbekwaam stempelen. Zoo iets doen slechts grijsaards en dwazen; een vorst van 34 jaar echter is dit onwaardig. Ik ken geen situatie, waarin zulk een af stand doen iets anders ware dan een fout of lafheid", liet zij haar man in een memo randum weten. En Maximiliaan bleef, aldus met duize lingwekkende snelheid zijn noodlot in de armen vliegend. Door verraad viel hij bij Queretaro in handen van zijn repubHkein- eche tegenstanders onder Juarez, die hem op 19 Juni 1867 samen met de generaals Miramon en Mejia liet fusilleeren. Maar deze Habsburgsche aartshertog, die bij zijn leven steeds aarzelend en wankel moedig zijns weegs was gegaan, hij wist te sterven zooals nauwelijks een tweede. „U bent soldaat", wendde hij zich minzaam tot den officier van het executiepeleton, „u moet gehoorzamen". En aan elk der zeven manschappen gaf hij een stukje goud als aandenken, met de woorden: „Mikt goed Van de zeven soboten troffen hem er vijf. „Mensch!" hoorde men hem nog stamelen, terwijl hij stervend ineen zakte. Een der soldaten, door medelijden aangegrepen, schoot den doodelijk gewonde van vlakbij door het hart. Maximiliaan, keizer van Mexico, had opgehouden te lijden. Zijn vrouw Charlotte heeft het einde van het drama niet meer bewust beeefd. Men weet, hoe zij zich naar Europa inscheepte, hoe zij de vorstenhoven afreisde, overal vergeefs om hulp smeekend voor haar man en hoe zij tenslotte-te Rome voorgoed ver zonk in den waanzinsnacht, die pas in 1927 met haar dood op het kasteel Bouchout in België zou eindigen. Werkloosheid in Duitschland verminderd. In de laatste helft van Juni is het Duit- sche werkloozencijfer gedaald met ongeveer 93.000. Het aantal werkloozen bedroeg per 30 Juni ongeveer 5.476.000. Sedert den re- oordstand van midden Maart is het aan tal met ongeveer 653.000 verminderd, het geen hoofdzakelijk moet worden be schouwd als een sëizoensverschijnsel, dat nog niet op een blijvende verbetering in den toestand wijst. CHINEESCHE KOELIES IN VERZET. Twaalf hunner gearresteerd. Aneta seint uit Medan: Meer dan honderd Ohineesöhe koelies van de onderneming „Paggar Marbau" van de Senembah Maatschappij pleeg den verzet tegen drie assistenten. Dezen slaagden n;et den administrateur er in 100 Chineezen uit de fermenteersohuur te verwijderen, waarbij 400 ruiten werden vernield. De veldpolitie, inmiddels gear riveerd, arresteerde de zeven belhamels- en vijf andere Chineesche koelies, die dezen wilden ontzetten. De rust is terug gekeerd. NOG GEEN BERICHT VAN DE WERELDVLIEGERS. Tot gistermiddag halfvier was bij de „Ossoaviaohim" te Moskou nog geen en kele mededeeling ontvangen betreffende de beide wereld vliegers Griffin en Mat- tern. Ruseisohe vliegtuigen hebben het traject afgezocht, doch geen spoor van de „Century of Progress" werd gevon den. Het uitblijven van de vliegers heeft te Moskou groote ongerustheid teweeg gebracht. Op verzoek der „Ossoaviaohim" zijn inlichtingen gevraagd in Polen en Letland. Men gelooft dat de vliegers den koers zijn kwijt geraakt en zioh buiten Russisch gebied bevinden. Het vliegveld is Moskou was gisteren extra verlicht, ten einde den vlieger© voor het geval zij daar nog zouden aankomen de landing te vergemakkelijken. IN ELK KATHOLIEK GEZIN Het Katholieke Dagblad! LAWN-TENNIS DE INTERN. KAMPIOEN SCHAPPEN TE NOORDWIJK. DE LAATSTE DAG VAN HET HEEREN ENKELSPEL. Mevr. Dros geslagen. 't Was gisteren een mooie dag voor Noord wijk. De belangstelling viel wel mee, al kon het natuurlijk niet druk ge noemd worden en het weer was vooral voor tennis ideaal. De afwerking van het programma vor derde weer goed. In het heeren-enkelspel bleven de laat ste acht over, of beter gezegd nog slechts zeven, want Koopman werd inmiddels uitgeschakeld door Timmer, die hem met 61, 61, 75 versloeg. Van de drie partijen uit de tweede ron de was die tusschen Graaf del Bono, (re serve van de Italiaansche Davis Cup- ploeg) en den Belg de Borman, wel het meest interessant, 't Was een levendige strijd met nijdige aanvallen van weerszij den, die tal van verrassingen brachten en den spelers somwijlen de haren te berge deden rijzen.... Het heeft er gespannen, want om elke game werd gevochten door twee jonge, temperamentvolle spelers, het geen wel blijkt uit het feit, dat zij, en vooral dan de Italianen, zich meer uitten in gebaren en kreten dan welke andere spelers ook. De eerste twee sets waren voor del Bono. In den derden set kwam hij op matchpoint en'de Morman sloeg toen een service, die volgens veler oordeel doi>- blefault was, hetgeen den umpire ont ging. Wellicht is dit van veel invloed ge weest op het verder verloop, want de Borman, die zich onverwacht nog een kans geboden zag, kwam er beter in en won zoo waar twee sets achter elkaar. (97, 64), zoodat de vijfde set de beslissing moest brengen. Del Bono spande zich toen nog eens extra in en hij werd ten slotte toch winnaar. In het damesenkelspel werd mevr. Dros Canters door de Amerikaansche mrs. Burke geklopt en verdiend geklopt, want hoewel het spel van de laatste nu niet zoo buitengewoon was, speelde mevr. Dtos vooral in den beginne veel te slecht. De eerste set ging voor haar met 61 verlo ren. In den tweede ging het beter en wist zij met 86 te binnen, maar in den laat ste scheen het of zij na een voorsprong van 54 weer in haar matheid verviel en mevr. Burke won met 61 68 75. Miss Ryan nam het kalmpjes op tegen mej. de Jong, die met 61 60 geslagen werd. Miss. Ryan komt nu tegen mej. Bel- liard en daarna, indien zij wint tegen mej. Couquerque die reed door een walk over in den hal ven eindstrijd is gekomen. In het damesdubbelspe-l wonnen FrL von Ende Pflügner en Frl. Sander van mej. Belzer en mevr. Boutmy. De eerste set werd gemakkelijk voor de Duitsche da mes, doch in de tweed set gaven de Hol- landsche beter partij. Vooral mevr. Boutmy maakte zich aan het net verdienstelijk, doch de returns van mej. Belzer waren te zwak. De tweede set leverde een ware strijd op, doch eindigde met een overwin ning voor de Duitsche dames. De uitslag werd 61 119. In het gemengd dubbelspel werd de Duitsche combinatie Frl. von Ende Pflüg ner en Nourney door mevr. Boutmy en Karsten uitgeschakeld. Vooral Karsten, die meer dubbel- dan enkelspeler is, was goed op dreef, doch werd uitstekend aan het net gesteund door mevr. Boutmy. Het was een groote fout van Nourney om, zoo- als gebruikelijk in mixed-double, op mevr. Boutmy te spelen, die steeds goede re turns gaf. Ook miste hij nogal eens smashes. Bij one set all werd het 44 in de derde set, waarna Karsten met zijn service 54 maakte. Dan weet Nourney echter zijn service niet te winnen en speelt op mevr. Boutmy, die den bal aan het net buiten bereik slaat. Hiermee is de set en match voor Holland gewonnen. In het heerendubelspel verloren de Am sterdammers J. van Olst en T. Hughan van de Duitsche combinatie Nourney en Mef- fert. In de match von Kehrling—Timmer te gen NourneyMeffert was von Kehrling verreweg de sterkste speler. Vooral aan het net was hij zeer snel. Alleen Meffert slaagde er in hem enkele malen aan het net te passeeren. Er ontstond menig volley-duel. Het was een mooie, vlotte partij, alleen zonder spanning door de meerderheid van von Kehrling en Timmer. In de partij Del BonoMen zei tegen D. TeschmacherW. Marinkelle was het spel van den Duitscher Menzel in de tweede set zwak. De uitslagen luiden: Damesenkelspel 3e voorronde: mej. T. Kawilarang el. mevr. Camphausen 61, 6—6. Ie ronde mevr. Burke sl. mevr. Dros Canters 6—1, 6—8, 7—5; mej. T. Kawila rang w.o. Miss Ryan 1. mej. T. de Jong 6—1, 6—0. 2e ronde: mej. N. Rollin Couquerque Heerenenkelspel le ronde: H. van Zuy- len sl. D. Rinkel 61 61 6-. 2e ronde: A. del Bono sl. L. de Bor man 6—3 6—3 7—9 4—6 6— A. Bernard sl. T. Hughan 6—0 6—3 3—6 6—4; H. van ZuylenJ. Rasmussen 16 60 63 45. Rasmussen retired. 3e ronde: T. Timmer sl. O. Koopman 6—1 6—1 7—5. Heerendubbelspel le ronde: Hughan en Van Olst w.o.Nourney en Meffert w.o. Bernard en Leembruggen w.o. 2e ronde: Wetselaar en Van Riemsdijk sl. Tjoa en Ttinjes 6—0 6—1 6—1Rasmus sen en Heynen sl. van Till en von Ademek 62 61 61; Bernard en Leembruggen sl. Rinkel en A. Knottenbelt 62 60,

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6