HET EUCHARISTISCH ZIEKENTRIDUUM VRIJDAG 8 JULI 193*. DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Wederom Geschenken van Mr. GIBSS! Bij aankoop van een GIBB'S artikel moet U van Uw leverancier een BON ontvangen. Een klein aantal van deze bonnen geeft recht op een interessant geschenk. Nadere gegevens vindt U op de bonnen. 5289 De Tip der Tips: TAWDZEEP GIBBS! INWIJDING SANATORIUM „HELIOMARE". „Hier is werkelijk iets grootsch tot stand gebracht". Onder zeer groote belangstelling, vooral uit medisoh-chirurgische kringen, heeft gis termorgen te Wijk aan Zee de officieele opening plaats geha-d van het sanatorium „Helioniare" voor chirurgische tuberculose en chronische beenziekte. Aan de opening van het gebouw, ging inwijding van kapel en stichting vooraf, welke door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent werd verricht. Bij voornoemde plechtigheden werd de Bisschop geassisteerd door deken Lucas- sen van Beverwijk, Pastoor P. J. v. d. Pa- voordt, pastoor van O. L. Vr. v. Goeden Baad aldaar en don Zeereerw. heer Smul ders, rector van „Heliomare". Na do inwijding der kapel droeg Mgr. Aengenent met voornoemde assistentie 'n plechtige H. Mis in' de nieuwe kapel op, waarna tot de inzegening van de nieuwe inrichting werd overgegaan. Te half twaalf vereenigden zich de tal rijke genoodigden in de openluchtsohool van het sanatorium, alwaar de officieele openingsplechtigheid plaats vond. Hier waren met Mgr. Aengenent en de reeds genoemde hoeren geestelijken nog aanwezig: pastoor L. Stolk uit Amsterdam als lid van den Baad van Bestuur en nog een aantal eerw. heeren geestelijken. Voorts waren met. den voorzitter dr. N. P. van Spanje, bijna alle leden van genoemden bestuursraad tegenwoordig. Onder de aanwezigen merkten wij ver der op den directeur-generaal van de Volks gezondheid, mr. L. Lietaert Peerbolte als vertegenwoordiger van Z.Exc. den Minis ter van Binnenlandsche Zaken. De voorzitter van den Raad van Bestuur dr. van Spanje sprak een kort begroetings woord. In het kort ging spr. de geschiedenis van bet ontstaan van „Heliomare" na en wees op de allergunstigste ligging tusschen de duinen, onmiddellijk aan zee, hetwelk zoo'n buitengewoon grooten invloed op het gene zingsproces der patiënten uitoefent. In het kort ging spr. nog de geschiedenis van den bouw na. De financieele bezwaren waren vele en velerlei. Een gehouden loterij bracht bij de te Den Haag gehouden fancy-fair, voor een deel uitkomst. Spr. hoopte, dat in dit fleurige en kleu rige gebouw, waar bij de inrichting alles1, wat aan een ziekeninriehting doet denken, zooveel mogelijk is vermeden, velen gene zing naar geest en lichaam zullen mogen vinden. Naast verpleging van het lichaam, zal ook hier aan de verzorging van het geeste lijk deel vee] aandacht worden geschon ken, dank zii de medewerking van de Eerw. Zusters uit Maastricht en den bijstand van den inwonenden rector. Met den wensch, dat de inrichting in alle opzichten aan het doel moge beant woorden. besloot spr. Mr. L. Lietaert Peerbolte, bovenver- noerad, namens den Minister van Binnen landsche Zaken het openingswoord spre kend, wees eveneens op de allergunstigste ligging dezer instelling, waarin zon, zee en liefde steeds den hoofdtoon zullen voe ren, maar vooral de liefde zal als de voor naamste dezer drie Godsgaven, op den voorgrond treden. Mei de bede. dat Gods rijkste zegen over de „Heliomare" mocht nederdalen, ver klaarde spr. het sanatorium voor te zijn geopend. Mgr. Aengenent, zich vervolgens tot de aanwezigen richtend, verklaarde uit eigen aanschouwing dezen morgen den indruk te hebben gekregen dat hier werkelijk iets grootsch tot stand is gebracht. Spr. feli citeert van harte het bestuur en zegt, dat ongetwijfeld de inrichting zoowel wat de lichamelijke als geestelijke zorgen betreft aan het gestelde doel zal beantwoorden. Na het woord van den Bisschop, zette vervolgens de geneesheer-directeur, dr. van Haeff, doel en beteekenis van „Helioivare" uitvoerig uiteen. Hierna spraken nog dr. Vos uit Hellen- doorn en de heer Thomassen namens de Ned. Ver. tot bestrijding der beentubercu- loze. Ten slotte uitte de Burgemeester van Wijk aan Zee, die met zijn collega's uit Be verwijk en Heemstede, eveneens tegen woordig was, zijn groote vreugde over de totstandkoming van „Heliomare". Hierna werd door de aanwezigen een rondgang door het nieuwe schitterende en grootsche gebouw gemaakt. PERSONEELRAAD SPOORWEGEN. ~aat Voorzitter Moltmaker hc:n? Wij lezen in „Het I*. '.te Spoor": In de vergadering van den Personeelraad van 1 dezer kwam aan de orde een brief van den voorzitter van den Raad, Moltn aker, waarin hij meedeelde als zoodanig te be danken en zijn organis-"e te willen vra gen voor hem een ander aan te wijzen, ook als lid van den Personeelraad, zulks op grond van de beschuldigingen door het hoofdbestuur van den B.A.N.S. in een ex tra-orgaan aan zijn adres geuit, als zou hij verraad tegenover den B.A.N.S. en te genover het spoorwegpersoneel hebben gepleegd. Na uitvoerige besprekingen werd ter zake den voorzitter gevraagd nog geen de finitief standpunt in te nemen, doch nog even af te wachten een nadere verklaring, die de vertegenwoordiger van de B.A.N.S. toezegde zoo spoedig mogelijk van zijn hoofdbestuur te zullen uitlokken. In afwachting daajvan werd de verga dering verdaagd. DEMONSTRATIE-VERGADERING VAN TUINDERS L. T. B.-LEDEN. Thans is de toestand zoodanig, dat, wanneer er in welken vorm ook geen hulp komt voor de tuinbouwende bevolking in Noord- en Zuid-Hc"and zonder in de tails te treden die mensohen absoluut hopeloos en reddeloos verloren zijn en met hen de arbeiders en de nevenbedrij- ven. Het Bestuur van den R.K. Dioc. Tuin dersvakbond van den L. T. B. heeft Woensdag 13 Juli a.s. des namiddags half drie in het gebouw „St. Bavo" te Haar lem een demonstratieve vergadering uit- gc—hreven, waarop alle L.T.B.-leden-tuin- ders word ?n uitgenoodig De leidende gedachte zal zijn: Steun aan den xuinbouw is dringend noodzake lijk. Als sprekers zullen ogtieüen: de heer Tac. Groen Azn., te Zuid Scharwou- de, voor..!tt~r van den TuindersvakbonJ van den L. T. B. Spr. zal een algemeene inleiding houden. Vervolgens Th. Roosje te GrooteHroek, voorzitter van de Ver- eeniging, deze zal spre'-en over den gro- ven tuinbouw, de heer R. Poelman, secre taris \~n cin Kring "ennemerland van den L.T.B. te Beverwijk pver den vollen grondscultuur, de ^cc P. Jong, wet houder te Roelofarendsveen zal spreken over den toestand in de Venen, terwijl de heer J. D. de tfok, te Loosduinen, be stuurslid van den Tuindersvakbond van den L.T.B. zal spreken over den glascul tuur in Westland en den Streek tusschen Den Haag en Rotterdam. Het Bestuur van den Tuindersvakbond hoopt door deze vergadering de Regeering te bewegen een groep van de Nederland- sche bevolking, welke ten onder dreigt te gaan, staande te houden door intensief ingrijpen. De plechtigheden op den tweeden en derden dag Gesprekken met zieken De plechtigheden op den tweeden dag van het Eucharistisch Ziekentriduum werden gistermiddag voortgezet met een plechtig Lof dat gecelebreerd werd door den zeereerw. heer G. Klaverweijden Pastoor te Zoeterwoude met assistentie van Kapelaan A. Kramer als diaken en Pater H. Buschman als subdiaken. Op het priesterkoor hadden verschillende geestelijken plaats genomen. Na het plechtig gezongen Magnificat be steeg de Zeereerw. Pater Ign. Smeets den kansel tot het houden der predikatie. Tot tekst had hij gekozen de woorden: Quia virtus ab illo exivit. Want een kracht ging van Hem uit. Na een inleiding over de goede zorg der Kerk, die ook de zieken niet vergeet, her haalde de gewijde redenaar van Jezus' leven, hoe men de zieken tot Hem bracht en hoe Hij hen de handen oplegde. Dat zelfde geschiedt dezer dagen hier. Een kracht ging van hem uit. Spr. zet dan uit een, dat deze kracht vooral is te vinden in de H. Communie, omdat met Jezus alleen de smarten van het lijden, de smar ten cener langdurge ziekte te dragen zijn. Spr. verhaalt dan van het lijden der hei ligen en martelaren en van een, die ant woordde op de vraag, welk toover-mid- del hij gebruikte, daar de pijnen hem niet niet deerden: „Mijn toovermiddel is Christus", Dien hij kort te voren in de H. Communie had ontvangen. Spr. zet dan uiteen, waarom in de H. Communie de verklaring ligt van het ge duld, waarmede veel lijden en smarten ge dragen wordt. Met Jezus kan men zelfs naar het lijden verlangen. Maar toch blijft Hij niet ongevoelig voor Uw lijden, Hij weende bij het graf van La zarus. Hij handelt zoo uit liefde tot U. Aan vaardt dan uit Zijne hand uw lijden en smarten en kruisen, want Hij is de Verrij zenis en het Leven, de verrijzenis uit den dood in het leven zonder einde. Daarna had de processie met het Aller heiligste door de kerk plaats, waaronder devoot de gezangen en Kerkelijke hym nen werden gezongen. Direct na de pro cessie had wederom de zegening der zie ken met het Allerheiligste plaats. Deze zegening werd verricht door Pas toor G. Klaverwijeden uit Zoeterwoude met assistentei van Kap. A. Kramer en Pater H. Buschman en door Pastoor C. Thole- naar uit Wassenaar met assistentie van Rector J. J. C. Groot en Kapelaan N. N. Hoek. De luide aanroepingen werden weder om door Kap. L. Gudde gedaan, die door alle zieken werden herhaald. Na het Tantum Ergo en de zegen met het Allerheiligste waren ook de plechtig heden van den tweeden dag ten einde. WEELDE-UITGAVEN AAN KAMER LEDEN. Zonde van het geld, vindt de heer Blomjous. In verband met de toezending van een portefeuille, o.a. aan de leden van de bei de Kamers der Staten-Genera^l, betref fende de afsluiting en gedeeltelijke droog making van de Zuiderzee, inhoudende een twaalftal reproducties van aquarellen van H. Heuff, Roeland Koning, J. H. van Mastenbroek, C. Vreedenburgh en Ype Wenning, heeft het lid der Eerste Kamer, de heer Blomjous, aan minister Reymer gevraagd, hoe groot het aantal dezer por tefeuilles is, welke gratis zijn rondgedeeld en tevens hoe groot het totale bedrag der kosten van deze portefeuilles en derzelver verspreiding is, en voorts uit welken ber grootingspost deze kosten zijn bestreden. Verder vraagt de heer Blomjous of de minister niet van oordeel is, dat deze re producties niet het geringste nut hebben om zich technisch een oordeel te vormen over de Zuiderzeewerken, maar zuiver moeten worden beschouwd als een kostba re weelde-uitgave, welke het Rijk zich niet mag veroorloven, en zeker niet in deze zware tijden, waarin met den allergroot sten ernst moet worden gestreefd naar het herstel «en het evenwicht van 's-Lands financiën en tenslotte of de minister be reid is te verklaren in 'e toekomst, zeker zoo lang de toestand van 's-Rijks schat kist de allergrootste inperking der uitga ven dringend eischt, aan dergelijke on- noodige uitgaven zijn goedkeuring te zul len weigeren. De laatste dag. Hedenmorgen werd de laatste dag van het Ziekentriduum ingezet op dezelfde wijze als de voorafgaande dagen. Na de zegening der zieken en de uitstel ling van het H. Sacrament werd wederom een plechtige H. Mis opgedragen door den zeereerw. heer J. H. W. Borsboom, deken van Noordwijk met assistentie van Pater H. Buschman als diaken en Kapelaan A. Kramer als subdiaken. De predikatie onder de H. Mis werd ge houden door den Zeereerw. Pater E. van der Helm, die tot tekst nam de woorden: Ecce Mater tua! Ziedaar, Uw Moeder. In treffende woorden wees spr. op de hulp en troost, die de zieken van de H. Ma ria te wachten hebben. Maria is ons allen tot Moeder gegeven, maar vooral aan u lijdende broeders en zusters, omdat Maria zoo dicht staat bij het lijden van Haar Zoon. De gewijde redenaar schilderde daarna de deugden en eigenschappen van een Moe der ,onze liefste herinnering. Een Moeder is machtig door haar liefde, maar zij kan tooit niet alles. Zij kan van de ziekenkamer een heiligdom, van het ziekbed een altaar maken, waar een leven zich opoffert. Spr. verwees daarbij naar Lourdes om te bewijzen, dat een gebed tot Maria alles vermag. Zij ie de Salus infirmorum, het heil der zieken. Onder de H. Mis, die daarna werd voort gezet, gingen wederom alle zieken ter H. Communie, die werd uitgereikt door Pas toor J. C. Vijverberg en Kap. L. Gudde. Een mooi danklied besloot den morgen van den laat sten dag. Om twaalf uur had wederom de plechti ge handoplegging plaats, die na een korte meditatie door een groot aantal geestelij ken werd verricht en waarna wederom de zegen met het Allerheiligste werd gege ven. Om kwart over twee had het plechtig sluitingslof plaats door den Hoogeerw. De ken A. H. M. J. Homulle, met predioatie van prof. Z. de Korte van Warmond. De zieken over het Zieken triduum. Vandaag hebben we eens met verschillen de zieken een gesprek aangeknoopt en hen eens laten vertellen hun meening, hun in drukken over dit vijfde Eucharistisch Zie kentriduum. En dan pas hoort men en voelt men wat een geweldig groot goed zulk een Ziekentriduum is. Allen zijn even enthousiast, even blij. Daar liggen zieken, die al heel veel jaren op het ziekbed liggen, 15, 16 jaren en meer. Daar zijn er, die al vele ja-ren niet meer in staat zijn zich te bewegen, die smarten hebben en pijnen, maar die nu weten door dit triduum, dat zij die lasten gemakkelijker zullen kunnen dragen. Dit triduum heeft hen gelukkiger, tevre- dener nog gemaakt. Allen zijn vol lof over de regeling door het comité, over de verzorging der ver pleegsters en haar helpsters. 't Is alweer de laatste dag, verzucht er een, maar je leeft er een heel jaar op. Ik heb alle Ziekentriduums nog meege maakt enik hoop er nog vele te mogeu medemaken. Een ander uit zich op deze wijze: 't Is juist of het vorige Ziekentriduum pas een week geleden is. 't Is allemaal zoo heerlijk, zoo mooi, je voelt je zoo gelukkig. Een bewijs van den invloed-, die een Zie kentriduum nog langen tijd blijft uitoefe nen. Wij kwamen bij menschen, van wie wij hoorden, dat hun dagen geteld waren, en die dit zelf ook wistea. Zij waren gelukkig en tevreden en geheel overgegeven aan Gods Wil. Zoo spraken wij ook met een moeder van vijf kinderen, die hier lag. Op het bed naast haar, lag haar dochtertje van elf jaren, die vanaf haar tweede jaar aan een bloedziek te lijdt. Zij kan plotseling sterven, vertelde zij, en weet dat zelf ook, maar zij is altijd even blij en gelukkig. Den negentienden Juli gaat zij nu naar Lourdes, vertelde de moeder verder. Ver leden jaar ben ik daar geweest. En vol enthousiasme vertelt zij van de schoone dagen daar doorgebracht en van het Eucha ristisch Ziekentriduum. Wilt u gelooven, zei ze mij, je zou heusch gaan verlangen om ziek te zijn, alleen om zoo'n Ziekentri duum te kunnen meemaken. Ik keek eens naar haar dochtertje. Zij was gekleed als een bruidje, in een mooie, witte kanten jurkje en met een witte strik in het haar. Zoo lag zij daar op bed, een bleek, smal engelenkopje op het witte kus sen. Ik sprak' haar over haar reis naar Lourdes. En wat ga je daar doen, vroeg ik. Wij hadden verwacht, dat zij zou zeggen, dat zij ging bidden om beter te worden. Maar heb antwoord klonk anders: Ik ga bidden, dat Moeder beter mag worden, zei zij. Zoo waren al deze zieken vol lof en vol enthousiasme over het Ziekentriduum en een was er, die zeide: Ik las altijd in de kranten over de Ziekentriduums, die overal gehouden worden, maar ik geloof toch niet, dat er een zoo mooi is, als hier. Toen ik dit alles gehoord had, heb ik ge dacht de lezers allen wel te mogen vragen, een triduum als dit, dat zooveel goed en zooveel geluk schenkt, toch eens goed te bedenken. Gij zijt gezond en zij zijn krank, al vele lange jaren. Helpt dus mede de zieken deze groote vreugde en troost te schenken. STADSNIEUWS NOODLOTTIG ONGELUK BIJ HET VUURWERK TE SCHEVENINGEN. Een monteur bij de firma Kat gedood. Gisteravond is bij het wekelijksche vuur werk op het strand te Scheveningen een doodelijk ongeluk gebeurd, waarbij de 57- jarige J. J. Bakker, wonend Oude Rijn 10-2 alhier, werkzaam in de vuurwerkfabriek der fa. J. Kat aan den Haarlemmerweg al hier, het leven heeft gelaten. Omstreeks kwart voor elf stak zekere Hartevelt een mortier af van 20 c.M. Door onbekende oorzaak sprong hiervan de ke tel uiteen en trof Bakker, die naast Harte velt stond ter hoogte van de hartstreek. Doodelijk getroffen stortte de ongelukkige ter aarde. Twee doktorne, dr. Guljé uit Uit geest en dr. Funkenberg uit 's-Gravenzan- de, snelnen onmiddellijk toe toen om dok tershulp gevraagd werd. Zij konden echter niets dan den dood constateeren. Hetzelfde constateerde ook even later dr. Fortuyn van den Geneeskundigen dienst Het stoffelijk overschot van den monteur werd door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht. Het verder afsteken van het vuurwerk werd afgelast. De talrijke toeschouwers bemerkten wel dit ontijdig einde, doch slechts enkelen wa ren er zich van bewust, welk droevig on geluk daarvan de oorzaak was. Commissaris P. Kramer, die bij het vuur werk aanwezig was, stelde onmiddellijk een onderzoek in. Enkele strandstoelen in de onmiddellijke nabijheid van het ongeluk waren door de ontploffing uit elkaar gesia- gen. Nader vernemen wij nog in verband met het bovenstaande ongeval, dat een dame, mevrouw G. uit de Tornatenstraat, die op het wandelhoofd, dicht bij de rotonde stond te kijken, door een stukje ijzer in de lin kerborst werd getroffen. Gelukkig was de verwonding slechts van weinig beteekenis. Ook eenige badstoelen, die op 10 M. af stand geplaatst waren, werden door het weggeslagen ijzer getroffen en beschadigd. De scherven van de gesprongen mortier zijn voor zooveel dit mogelijk was door de politie in beslag genomen. Ook is een der projectielen ter beschikking van de brandweer gesteld. BRUTALE INBRAAK Hedennacht heeft een brutale inbraak plaats gehad in Heck's Lunchroom aan den Sta tionsweg. De ongewenschte bezoekers zijn met lad ders op een platvorm aan de achterzijde van het huis in de slaapkamer van den gérant bin nengekomen. Daar hebben zij een geldkist met f 600 k 650 medegenomen. Door de deur van de kamer zijn zij verder het huis inge gaan. In het salon van den gérant hebben zij een bureau overhoop gehaald, doch vermoe delijk niets van hun gading gevonden. Daarop zijn zij na§.r beneden gegaan, alwaar in de lunchroom getracht werd het kasregister te forceeren. Waarschijnlijk bevreesd voor la waai of belgerinkel hebben zij de kassa echter niet geopend. Intusschen schijnen de dieven wel op hun gemak geweest te zijn, want twee ledige bier glazen deden vermoeden, dat zij hun dorst wat gelescht hebben. De ledige geldkist werd hedenmorgen in de poort naast de lunchroom teruggevonden. AGENDA LEIDEN. Dinsdag, R. K. Vereeniging van Gezins hoofden, ledenvergadering, Hotel „Den Burcht", 8.15 Uur. De avond-, nachtr en Zondagdienst der apaotheken, wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Juli a.s. waar genomen door: apotheek A. J. Donk, Doe- zastraat 21, telefoon 1313 en apotheek G. D. Reijst, Steenstraat 35, telefoon 136. DRINKT NU vU\W Vanaf f. 1.10 W. A. ELSH0F Zn. STEDELIJK GYMNASIUM Toelatingsexamen eerste klasse Voor de eerste klasse van het Stedelijk Gymnasium zijn de volgende candidaten toe gelaten: E. H. J. Akkeringa, S H. T. B. Barge, C. Bloot, I. H. Boeke, P. Boet, P. Boevé, C. L. Boogerd, J. Borger, D. A. Brinkerink, W. Brinkgreve, W. J. C. Brouwer, A. de Bruyn, M. Burger, H. Caron, J. Catz, H. van Dam. W. Doekes, M. L. Duyvendak, C. Dyckmeester, C. Eggink, A. J. Eykman, D. Fauel, F. Fumée G. van Gerrevink, W. A. de Groot., A. Ha- gens, O. E. B. Hamel, W. G. P. van der Heij den, L. E. van Hoik, G. Holtz, E. C. Idema, A. H. C. Jakobs, J. W. de Jong, H. de Jong, J. G. de Jong, K. Kool, A. C. E. C. van Kop penhagen, G. Korthof, L. E. Kranenburg. H. Krieger, A. C. Krijkamp, L. C. Kuiper. A. J. Landaal. J. C. Ligtenberg, G. A. Makkink, M. G. J. Manders, W. C. J. Manders, A. H. Mas tenbroek J. G. v. Mourik Broekman, M. C. Mulder, B. G. Mulder, M. E. van Outeren. J. W. Perdeck, E. H. Plantenga, C. O. van der Plas, E. V. A. Remouchamps, C. L. Riemens, J. D. van Rijnbach, N, B .Roos, F. van San- diok, C. H. van Schooneveld, A. Schouten, J. C. Smalt, R. S. Soejoed, P. T. A. Sormani, F. L. Stenfert Kroese, W. J. Stibbe, L. Taverne, J. M. van Til, C. H. Vedder Christiaanse, W. D. Verduyn, F. J. M. Visser, D. Vlaanderen, G. L. P. G. Vos, C. I. de Vos van Steenwijk, A. A. de Vos van Steennwijk, A. Vriend. J. Wagemaker, A. F. Weinberg, P. van Weizen, IJ. S. de Wilt, E. de Witte, R. M. Jansen (v. de 2e kl.), J-. Keiler (v. d. 6e kl.) Gisteren slaagden te Den Haag voor het M.U.L.O.diploma B M. Smit te Voorschoten en Th. Stikvoort alhier, leerlingen van de R.K. Jongens M.U.L.O.-schooll alhier. KINDERFEEST 31 AUGUSTUS. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin organiseert de Ver eeniging „Koninginnedag" op 31 Augustus a.s. 's middags van 24 uur op het Schut tersveld verschillende wedstrijden voor kinderen van 1215 jaar, bestaande uit Wedstrijd met springtouwtjes, eierloopen, kruiwagenrijden, voor meisjes van 1215 jaar en Tonnetjes steken, Mastklimmen, Boegsprietloopen, voor jongens van 1215 jaar. Voor de winnaars(essen) worden fraaie prijzen uitgeloofd, terwijl alle kin deren getracteerd worden. De deelname is kosteloos voor alle kin deren opengesteld van 1215 jaar, waar voor de inschrijving zal plaats hebben op de Zaterdagen 9 en 16 Juli 's middags van 35 uur in de vestibule der Stadsgehoor zaal. „LEIDSCHE DILETTANTENCLUB" Gebroeders Kalkoen. Blijspel in 3 bedrijven van Gerard Nielen. De Kon. Leidsche Tooneelvereeniging „Leid- sche Dilettantenclub" had Woensdag wel een zeer dankbaar gehoor, toen zij het oeuvre van Nielen: „Gebroeders Kalkoen", voor het voet licht bracht in de turnzaal van het Rijksasyl voor psychopathen. Fientje van Elze werd schitterend gespeeld door mevr. SimonsLeget, die in de heeren T. Simons Jr .en A. de Water een paar voor treffelijke tegenspelers als Gebroeders Kal koen had. Onmiddellijk na hen moet ge noemd worden mevr. LegetNieboer, die als Truus de huishoudster een prachtcreatie gaf. Haar formidabele lachbuien waren van eene buitengewone natuurlijkheid en in 't geheel ty peerde zij de echte ouderwetsche huishoud ster, die jaren lang haar meesters had gediend tegen een laag loon, tegen een zeer laag loon en een slecht humeur. De heer Schreuder als huisvriend Horstman, maakte van zijn rol wat er van te maken was, ook al zouden wij een rentenier-huisvriend in dat midden wel een beetje stijver hebben willen zien. De heer K Kwestro, die als vrijgestelde eener winkel bedienden-organisatie op bezoek kwam bij de Gebr. Calkoen, kon ons niet bekoren, omdat wij ons de positie van zoo'n vrijgestelde ge heel anders zien als deze werd gegeven. Neen, dan was de heer Fluks als Leo Nieuw- land, de vlam van Fientje en neef van het ver liefde broederpaar, stukken beter, alhoewel nog niet ideaal. Mevr. KramKettenis gaf ons als de zuster der gebroeders een zwak uitgebeelde rol, ook al was haar flauwvallerij in het derde bedrijf zeer vrouwelijk. De verdere bijrollen werden voldoende vertolkt. Het geheel werd zeer vlot gespeeld, de rol len zaten er gehamerd in en, in aanmerking genomen dat de speelruimte zeer beperkt is, mag gezegd worden, dat de regie van den heer A. de Water er van heeft gemaakt wat er te maken was. Toen na afloop de geneesheer-directeur dr. Scholtens opstond om het gezelschap oprecht te bedanken, een hartelijk tot weerziens toe te roepen en verzocht om een driewerf hoera voor de Koninklijke Tooneelvereeniging, werd aan dit laatste verzoek met groot enthousiasme voldaan. Het kapwerk werd geleverd door de firma van der Pijl.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2