VRIJDAG 8 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAu. 10 UIT DE OMGEVING HILLEGOM. ZIEKENVEREENIGING „HULP IN NOOD'. Verlaging der uitkeeringen. Deze ziekenvereeniging hield Woensdag avond in Hotel Flora een buitengewone alg. vergadering. De belangstelling was groot. De voorzitter, de heer C. J. L. van der List, opent de vergadering met een wooid van welkom. Hierna wordt punt 2 aan de orde ge steld, luidende: het bestuur stelt voor, over te gaan tot verdere verlaging van de uit keeringen met 10 pet. en deze dus te bren gen op 4/5 deel van de uitkeeringen zoo als die waren vóór 1 Maart 1932. De voorz. zegt, dat sinds de vorige vergadering 2 bestuursleden bedankten. Op deze convoca tie is bestuursverkiezing niet aan de orde gesteld. De voorzitter treedt n.l. met 1 Jan. af en wenscht zijn mandaat niet hernieuwd te zien, zoodat de leden dan tijd hebben, om op hun gemak naar goede candidaten voor verschillende bestuursfuncties uit te zien. De voorz. geeft nu aan, hoe de rege ling van den gang van zaken tot dan is gemaakt. Er wordt van bestuurszijde voor gesteld nóg 10 pet. lager te gaan dan de laatste regeling, totaal dus 20 pet. lager dan de uitkeeringén waren vóór 1 Maart j.l. De kas eischt dit, daar de cijfers aan geven, dat over de laatste 5 jaar het aantal gemiddelde ziekedagen is gestegen van 5 tot rond 8 per jaar en per lid. Aan do hand der officieole cijfers wordt aangetoond, dat verlaging onafwendbaar is, willen we met ten gronde gaan. Reeds thans is men ge noodzaakt geweest de reserve aaii te spre ken en een aandeel te verkoopen. Dank brengt spr. in dezen aan den heer Klaver, die het aandeel kocht en zich bereid ver klaard heeft t.z.t. tegen denzelfden prijs weer aan de Vereeniging over te doen. Na deze korte, maar zakelijke uiteenzet ting der feiten geeft de voorzitter het woord aan de -vergadering. Door verschil lende leden wordt gesproken en diverse voorstellen en denkbeelden naar voren ge bracht. Na zeer lange besprekingen en een korte conferentie aan de bestuurstafel ver klaart de voorzitter, dat het bestuur bereid is den leden zooveel mogelijk tegemoet te komen en wil het het voorstel aldus wij zigen: de totale verlaging worde 15 pet., gerekend van de uitkeeringen, die golden vóór 1 Maart, met dien verstande, dat de reserve niet mag dalen beneden 5000. In dien het bestuur voorziet, dat zulks (een verdere daling van het reservefonds) wel het geval zou zijn, zal het de leden bijeen roepen, ten einde nieuwe maatregelen ge zamenlijk te beramen. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Hierna rondvraag en sluiting. Het Raadslid J. v. d. Loo. De heer J. v. d. Loo, lid van den Gemeenteraad, die sinds enkele weken ongesteld was, is op genomen in de Mar ia-Stichting te Haarlem. Zondag zijn hem de laatste H.H. Sacra menten der Stervenden toegediend. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. Veilingen. Gisteravond had alhier in Hotel Sistermans de verkoop plaats van diverge perceelen. Deze geschiedde ten overstaan van Notaris D. Lodder te Hillo- gom. Uitslag als volgt: Perceel I. Een woonhuis aan de Van den Endelaan no. 14 met werkplaats, groot 1 Are 98 c.A. Hoogste bieder de heer W. C. van den Akker te Hillegom voor /'3500. Perceel 2. Een woonhuis Van den Ende laan no. 16, groot 89 c.A. Hoogste bieder dezelfde voor 3000. Perceel 3. Een winkel- en woonhuis, waar in lvappersbedrijf wordt uitgeoefend, Hoofdstraat no. 75 met steenen schuur, tuin en erf, groot 1 A. 99 c.A. In hoogste bod gebracht op 9500 door den heer YV. Spierings te Hillegom. Eigenaar de heer 0. M. de Mooij alhier. Perceel 4. Een winkelpand met woonhuis en afzonderlijke bovenwoning, liggend© aan de Weeresteinstraat no. S9a met gara ge, melkhuis, loods en erf, groot 4 A. 80 c.A. Eigenaar de heer W. Warmerdam. Afslag over een week. VOORSCHOTEN. Geboren: YY'ilhelmus, zoon van W. Vreebrug enn B. M. J. G. de Hosson. Cornelia Maria Catharina, d. van A. van der Zwet en S. H. E. Schroder. Ondertrouwd: P. Marck, 22 j'. en J. L. Cras, 22 j. Gehuwd: H. S. Schooneveld en E. Aschmutat. Ingekome n: G. J. Hiddink en ge zin, Oranjekade 35 van 's-Gravenhage. M. M. Verhoeven, Leidscheweg 114, van Loosduinen ('s-Gravenhage). P. E. Berg Leidscheweg 179, van Zoeterwoude. H. Kruize, Donklaan 66, van Avereest. Th. H. van der Hoven en echtg., Donklaan 7, van Wassenaar. Vertrokken: R. Tikatsoh, naar Hilversum. D. H. Andel en echtg., naar 's-Gravenhage. KATWIJK. Excursie naar de K.K.F. Donderdag hield de afd. Bouwkunde van de Middel baar Technische School te 's-Gravenhage onder leiding van de heeren Ir. Knuttel en de Bakker een excursie naar de Kat- wijksehe Kalkzandsteenfabriek te Katwijk aan den Rijn. Een groot aantal studenten, circa vijftig, had zich voor deze excursie opgegeven, wat niet te verwonderen valt, daar de kalkzandsteen tegenwoordig overal wordt toegepast en het bezichtigen van een modern ingerichte steenfabriek, in volle werking, op dit oogenblik, nu er zooveel steenfabrieken zijn stopgezet, een attractie beteekent. De bezoekers werden aan de fabriek verwelkomd en rondgeleid door den di recteur, den heer Van Herwaarden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gemeentebode. De functie van ge meentebode blijkt een zeer begeerenswaar- dige te zijn. Niet minder dan 302 personen zonden hun sollicitatie hiervoor in. Niet alleen het mooie salaris doch ook de zekerheid in deze tijd door een vaste be trekking geborgen te zijn, zal deze vele sol licitanten genoopt hebben een poging te wagen. Onveilig duin. YVegens schieten met scherp zal het duin achter de schietbanen onveilig zijn: Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag van 9 uur v.m. tot 2 uux n.m. en van 6 tot 9 uur n.m. Op Donderdag van 9 uur v.m. tot 9 uur n.m. en Zaterdag van 2 tot 8 uur n.m. Tuinbouw De verwachtingen waren voor de vroege aardappelen niet hoog ge spannen en hierdoor is de teleurstelling niet zoo groot als deze onder normale omstan digheden zou zijn geweest. Doch een te leurstelling blijft het als men door dage lijks hard werken en zwoegen niet in staat is iets te verdienen. Want verdiensten zit ten er in het algemeen niet aan met prij zen van 0.70 tot 1.20 per kist van 25 Kg. V oor export wordt de laatste dagen weinig gedaan. Hiervoor zijn de genoemde prijzen voor mooie zandaardappelen waarschijnlijk nog te boog. Uit de prijzen, gemaakt op exportveilingen, valt dit op te maken. On der de tegenwoordige omstandigheden ie men niet gelukkig als men op export is aan gewezen. Met peen is het up and down; vorige week ging het steeds in dalende lijn vanaf J 540 tot 8.80, doch begin dezer week, toen trouwens de aanvoer weer verminder de als gevolg vaar de lage prijzen, ging net weer op, van 7.60 tot 10.10 per 100 bos. Daarna kwaon de daling weer. Voor sla was laatst der vorige week bij na geen vraag. Duizenden draaiden door; ook hiervoor kwam weer even meer vraag met prijzen van 0.60 tot 1.80 per 100 krop in de goede kwaliteit. De veilingom- zetten geven weer belangrijk lager cijfers te zien da nin 1931. „Duinland". Naar we vernemen sal de Kring van Burgerwachten „Duinland waaronder resorteeren de Burgerwachten van Voorschoten, Katwijk, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg en Wassenaar, dit jaar geen Kringwedstrijden houden en dus ook niet meedoen aan den Gewestelijke wedstrijd! in Den Haag. Alleen de Burgerwacht Wassenaar had zich voor den Kringwedstrijd aangemeld doch de Bondsregeling laat niet boe, dat één Burgerwacht een „Kringwedstrijd' Naar we van bevoegde zijde vernemen, moeten zeer bijzondere omstandigheden de Burgerwachten (behalve YYYassenaar) er toe genoopt hebben aan den Kringwedstrijd voorloopig niet mee te werken. N00RDWIJKERH0UT. Auto ongeval. Een vrachtauto van v. d. R., propvol geladen met cokes reed over den Zilkerbinnenweg in de richting Zil-k. Ter hoogte van den „Groenen Tuin" moest de chauffeur eenigszins uitwijken voor een wielrijder. Tengevolge hiervan kwam de auto op den zaohten berm van den weg terecht. De auto ging schuin hangen, met gevolg dat bijna de heele la ding cokes in de sloot naast den weg te recht kwam. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Geboren: Cornelia Maria, d. v. N. Geerlings-van Duin. Wilhelmus Hendri kus, z. v. P. J. Geerlings-van den Berg. YVilhelmina Margaretha Hendrika, d. v. J. M. van Schie-de Ridder. Simon Petrus Antonius, z. v. P. C. Th. Warmerdam-Dui- neveld. Cornelia Gerarda, d. v. M. G. de Winter-van der Lee Hendrikus Theodo- rus, z. v. P C. Vlasveld-Duivenvoorden. Elizabeth Maria, d. v. J. Berg-Geerlings. Adrianus Johannes Antonius, z. v. A. J. A Baatsen-van der Ploeg. Marcelis Cor- nelis, z. v. M. van der Klauw-de Groot. Johannes Cornelis, z. v. W. van Wetten- van den Burg. Cornelia Catharina, d. v. L. J. J. Meijer-van den Burg. Francijn Gertruda, d. v. L. Th. A. Arts-Smits. Petronella YVilhelmina, d. v. H. P. de Groot- Ruigrok. Jacobus, z. v. J. A. van den Berg-Jansen. Overleden: Eduard G A. Rijneke, 69 j., echtgenoot van J. W. M. van Kerck- hof. Johannes van Dijk, 40 j., echtgenoot van P. S. Uijterlinde Hendrik Jan Huis man, 69 j.. echtgenoot van C. A. A. M. Yrugts. Stijntje Koster, 71 j., weduwe van Johannes van den Berg. YVilhelmus H Geerlings, 19 dagen. Antonius van den Berg, 69 j., echtgenoot van Elisabeth van den Berg. Johannes 'Rbmijn, 6] j., echt genoot van H. B. van der Lans. Petrus Verdegaal, 67 j., echtgenoot van Petronella Immerzeel. Leonardus Kortekaas, 83 j., echtgenoot van R. Mooijekind. Anna Ma ria Bank, 65 j., echtgenoote van Th. van der Wiel. Ondertrouwd: Jacobus Meijer, 52 j., weduwn. van C. van der Wiel en Johanna van Eeden, 46 j. Quirinus YY7. van der Klugt, 27 j. en J. J. M. van Steijn, 26 j. Gehuwd: Adrianus P. Duivenvoorden, 27 j. en Anna C. Duivenvoorden, 26 j. Wilhelm van der Meer, 34 j. en Helena H. Brama, 30 j. Hendrikus A. van Denzen, 25 j., en Anna Duivenvoorden, 23 j. Ja cobus Meijer, 52 j. en Johanna van Eeden, 46 j. N00RDWIJK CONCOURS HIPPIQUE. Uitgaande van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Op Zaterdag 23 Juli a.s. krijgt Noord- wijk een schitterend paardenfeest, een Concours-Hippique dat gezien mag wor den. De medewerking toch van vier Lan delijk Ruitervereenigingen is reeds verze kerd. De ruiters van Hoofddorp, de rui ters van Nieuw-Vennep, de ruiters van Sant.poort-Halfweg en de Amstelruiters van Amstelveen, zij komen op 23 Juli naar Noordwijk om ons een uiterst genoegelij- ken dag te bezorgen, zij komen om ons goede paardensport te laten zien. De Landelijke Ruitersport heeft zich de laatste jaren sterk ontwikkeld. Thans on geveer 6 jaar bestaande telt de Federatie pl.m. 70 onderafdeelingen over ons gehee- le land verspreid. Deze vereenigingen hebben zich van bekwame instructeurs voorzien, hier en daar zijn maneges ge bouwd, terwijl geregeld 1 a 2 maal per week wordt geoefend. Waren de verrich tingen van de Landelijke Ruiters in den beginne bescheiden, thans staan ze op hoog peil. Dit werd ons deze dagen nog door een directeur van een stadmanege meegedeeld. Trouwen de naam Hoofd dorp zegt ons genoeg. Wie denkt bij~*het hooren van dien naam niet aan het groot- sche hippische feest dat telken jare (he laas dit jaar niet) in de hoofdplaats van den Haarlemmermeer gegeven wordt en waar de Landelijke Ruiters steeds met groot succes iutkomen. Des morgens worden dressuurproeven gehouden, een specifiek nummer voor de echte paardenliefhebbers. Des middags krijgen we achtereenvolgens parade van alle vereenigingen, voorrijden der prijs winnaars van de dressuurproeven, con cours schoonste landbouwrijpaard, indivi dueel springconcours. Na de pauze komt een zeer aantrekkelijk nummer, de voltige een bravour6tukje der Hoofddorpers. Daarna een praohtnummer, patrouille- springen, een springconcours waarin tel- kéns 1 ruiter gevolgd wordt door 3 ruiters. Het feest wordt besloten met een ring- rijderij met paard en tweewielig rijtuig (versiering niet noodig) te houden door de jongelui van Noordwijk en omliggende dorpen. Vermelden we nog dat zeer waarschijn lijk 1 of 2 plaatselijke maneges ter opluis tering een extra nummer zullen geven, dan is het waarlijk niet te sterk uitge drukt, als we ze-ggen, dat het hippische feest te Noordwijk bij gunstig weer een schitterend feest zal worden. De leiding is in handen van Dr. de Graaf als voorzitter en den heer Elzinga als secretaris. Beide h'eeren zullen onge twijfeld gaarne nadere inlichtingen aan belangstellenden en belanghebbenden ver schaffen. Het concours zal worden gehou den aan den van Panhuysweg. Nadere bijzonderheden zullen worden bekend ge maakt. Tentoonstelling. In do groote zaal van Palace Hotel wordt een tentoonstel ling gehouden, uitgaande van het Ned. Fabrikatenhuis, omvattende de merken en artikelen van een groot aantal, der beste Nederlandsche industrieën. De officieele opening had plaats door den burgemeester, den heer v. d. Mortel, welke de goede gedachte roemde van het N. F. H. om op te wekken tot koopen van Ned. Fabrikaat. Na een gloedvolle rede verklaart de burgemeester de tentoonstelling voor ge opend. De heer Bom, directeur N.F.H., hield een voordracht over het onderwerp: „De gezamenlijke Nederlandsche huisvrouwen kunnen de nationale industrie krachtig bevorderen en Nederland voor een goed deel van de werkloosheid verlossen. Van de tentoonstelling zelve zeggen we niets. Ieder ga kijken en hooren en leeren. 't Is werkelijk de moeite waard. SASSENHEIM. Oranjevereeniging. Gisteravond hield onder presidium van den heer L. Ph. Bis- schops bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering in „Het Bruine Paard". Voor pl.m. 20 leden van de 1200 sprak deze een openingswoord, waarin hij vooral liet uitkomen, dat de huidige omstandigheden voor doze vereeniging remmend zullen wer ken. Vooreerst, omdat bet nu geen geschik te tijd is om feest te vieren, en vervolgens zal het veel moeite kosten de contributie algeheel binnen te krijgen. Het finantieel verslag van den penning meester vermeldde een inkomsten en uit gaven van 4138.52. Een achterstand van 500 was ingehaald. Voor de tocht voor ouden van dagen was 461.50 gecollecteerd. De voorzitter dankt den penningmeester voor diens accuraat beheer. Het is tevens een afscheidswoord, daar de heer Vlasveld niet meer herkiesbaar is. Ongeveer 9 jaar heeft hij deze functie, welke zeker de be langrijkste is, vervuld. Tot penningmeester werd gekozen de heer P. M. Beije, terwijl in de vacature-Hulsbosch werd gekozen de heer Sohrier. Alsnu kwam ter sprake om dit jaar de .feesten te beperken. Beslo ten werd op 31 Aug. een kinderfeest te hou den, zooals dit voorheen is geschied. De heer Veroouteren juicht dit voorstel toe en wilde tegelijk voorstellen elk jaar dit te doen plaats vinden. Ook werd overwogen enkele volksspelen en een zangavond te houden. Een ander opperde de sympathieke gedachte om op 31 Aug. een feestgave uit te reiken aan behoeftige gezinnen. Nog werd vastgesteld, om de autotocht voor ouden van dagen te beperken tot een mid- dagtocht, waarna de voorzitter beloofde hierover in het bestuur te spreken. Bij de rondvraag dankte de heer Vlasveld voor de hartelijke woorden tot hem gericht en voor de prettige samenwerking, waarna de vergadering werd gesloten. Zwemwedstrijd. De wedstrijd 1500 M. vrijen slag voor inwoners van Sassenheim om de wisselbeker zal worden gehouden op Zaterdag 16 Juli n.m. 5 uur. Tevens wordt dan gehouden de wedstrijd 1000 M. voor dames; start en finish zijn aan de Oost Haven. Zwemmen. Het diploma A der Sassen- heimsche Zweraclub is behaald door de da mes S. Landskroon, T. M. Tibboel, G. Möll- mann en M. v. Leeuwen, alsmede door den heer L. A. v. d. Berg. De dames M. Koning en J. M. Le Grand behaalden het diploma B. 7.25 Lezing. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Jeugdavond. Begunstigd door zeer fraai zomerweer werd gisteravond op de daarvoor bij uitstek geschikte terreinen der Martha-Stichting een jeugdavond gehouden georganiseerd door de Federatie van Al- phensche Christelijke Jeugd vereenigingen. Evenals het vorig jaar bestond voor dezen avond zoowel van de zijde der jeugd als vele ouderen een groote belangstelling. Als spreker van dezen avond trad op Ds. Pe ters van de Meern. Vooraf sprak de heer H. A. v. d. Komp als voorzitter der federa tie een kort openingswoord. Deze mooie avond werd overigens op keurige wijze afgewisseld door zang van de Meisjesvereeniging „Lydia", een fraai uit gevoerd lintenspel door eenige dames in keurige witte japonnetjes, begeleid met pianomuziek door Mej. J. v. Beek. Voorts door 't altoos weer aardig klinkende mu ziek van de jongens fluitclub der Martha- Stichting onder de voortreffelijke leiding van den heer Offringa en volkszang Kortom het geheel was een goed geslaag de avond waarop leiders en de vele aanwe zigen dankbaar kunnen terugzien. Aanbesteding. Door de bouwkundige B Snel werd Donderdagmorgen 11 uur in ..Concordia"' in het openbaar aanbesteed de bouw van drie woonhuizen aan .de Zaalbergstraat alhier. De inschrijvingen waren als volgt: Per ceel A. (Grond- en metselwerk) J. F. de Groot f 4960; Driebergsch Aannemersbe drijf Driebergen f 4825; Snel Henrij f 5600; H. Oudenes f 5670; J. C. Corsel f 5744; P. Mulckhuyze, Nieuwerbrug f 6274; YY'. Barre veld f 6332; A. Veltman f 6387; M. Hoek f 6468; H. Oudenes f 6791; J. Tolk f 6950; Gebrs. van YVijk f 7800. Perceel B. (Timmer- en Ijzerwerk): S. Mulder, Bodegraven f 3831 Gebrs. Bons f 4448; D Verweij, 'FJetveld bij YVoerden f 4552; H. YV. C. Vergunst f 4641; W. Mulckhuyze, Bodegraven f 4690; Westmaas Keizer f 4915; KI. de Jong f 4998; A. van Dam f 5111; J. van YYrieringen f 5123; L. van Beusekom f 5185; Groen Bregman, Benthuizen f 5193; S D. van Hemsbergen f 5299; Driebergsch Aannemersbedrijf f 6100 Perceel C. (Lood- en zinkwerk, gas- en water- en electriciteitsleidingen en sani tair): J J. Bonte f 790; A. J. v. d. Linden f 844; W. Tromn f 886; A. C. den Braber f 935.50: G. v. Klee, Krimpen a. d. Yssel f 949; M P. B Ymert. Koudekerk f 1225. Perceel D. (Glas-, verf- en behangwerk): P. Pauw. Nieuwerbrug f 792; G de Graaf f 800: H. .T. Geertman f 910; J. Veelenturf, Bodecraven f 947; Gebrs Yerhouff f 1060; Yran Keeken Bauer f 1095; P. Otfco, Lan- geraar f 1440. Perceel A. en B. tezamen (Grond-, met sel-, timmer- en ijzerwerk): L. van Beuse kom f 10.270; P Mulckhuyze, Nieuwerbrug f 10.776; Groen Brogman, Benthuizen f 11 993; J. Vonk f 12.300. Ma-ssa (Perceel A., B., C. en D. tezamen): S. Mulder, Bodegraven f 9754; H. W. C. Y7ergunst f 11.720; Gebrs. Bons f 12.046; B. Hons, Krimpen a/d Yssel f 12.145; West maas Keiizer f 12.785; Driebergsch Aan nemersbedrijf. Driebergen f 13.150; L. J. van Dissel. Bodegraven f 13 6S3; G. H. Houtman, Haarlem f 16.800; YV. P. Boers, Hazerswoude f 16.840 YVaar geen woonplaats vermeld staat, wonen de aannemers te Alphen aan den Bijn. ZY/VAMMERDAM. Gevestigd: Anna Kooistra, Oude- weg 18, van YVilleskop; Teunis Floris Os kam en gezin, Buitendorpstr. 154a, van YYraarder; Diderika Straver, wed. Anthonie YY7ijngaarde»n, Oud-Bodegraafscheweg 84, van Bodegraven; Matthijs Dirk Stouthart en gezin, Vlietkade 118b, van Bodegraven; Elisabeth Hölscher, Overtocht 46, van Bloemendaal; Clara- Elisabeth Bernardina v. Geen, Overtocht 46, van Bloemendaal; Cornelia Maria Geertruida- van Es en Anna Maria van Es, Overtocht 46, van Aalsmeer; Piet-er Boelen, Oud-Bodegraafschenweg 111 van Bodegraven; YVillemina van Maren, echtgenoote van Pieter Boelen. Oud-Bode graafscheweg 111, van Woerden; Henri Ka- rel Cornelis van 't Hof en gezin, Utrecht- sche straatweg 30, van Amsterdam; Aletta Maria Johanna Gaa-sterland geb. Van 't Hof en gezin, Ut-rechtsc-he straatweg 30, van Amsterdam; Josina Hendrika Wezenbeek, Overtocht 46, van Bloemendaal; YVillem Magiesle, Brugstraat 44a, van YY'oerden; Frans v. Wensveen en gez., Goudsche Straatweg 156, van Bodegraven; Joannes Cornelis Vernooij, Oud-Bodegraafscheweg 127, van Bodegraven. Vertrok k e n^driana Johanna van Vulpen, geb. Stougie, Schoolstr. 67, naar Bodegraven, Prinsenstr. 50; Kors Verweij, en gezin, Overtocht 23, naar Rotterdam, Zaagmolenstraat 42c II; Theodorus Vlas veld, Goudschestraatweg 140, naar Bode graven, Buitenkerk 38; Arida van der YVolf, geb. Snellema-n, Brugstraat 22, naar Alphen a. d. Rijn, Steekterweg 78b; Marinus Wil lem Verbrugge, Spoel wijk 84, naar Boskoop, Goudscheweg 50; Sipke de Leeuw, School straat 109, naar Utingeradeel, Oldehoorn B. 26; Maria Ritsema geb. van der Velden, Kerkstr. 138, naar Haagweg 44; Neeltje den Houtdijker, Oud-Bodegraafscheweg 12S, naar Hazerswoude, Rijndijk; Hendrik Tjas Ritsema en gezin, Kerkstraat 138, naar Woerden, Nieuwendijk 50. Wetenschappelijke Berichten EEN KAALGESCHOREN AAP. De wetenschap vloog erin. Sinds Darwin op het idee gekomen is, dat de mensch van de apen moet afstam men, is een deel der ongeloovige „weten schap" druk bezig om te zoeken naar een dier-soort of menschensoort, die een tus- schenschakel kan vormen tu-sschen aap en mensch. Want de sprong van aap op mensch is toch wei heel groot. Eenigen tijd geleden meende men inder daad een soort aap-mensch gevonden te hebben in NecL-Indië, welke de inlanders Orang Pendek noemden. Het dier-mensch of mensch-dier leefde diep in de bossohen en was zeer schuw, doch eindelijk was het gelukt een jong exemplaar neer te schieten. Op het eerste gezicht leek het veel op een dwergmensch, maa-r bij nader onderzoek, ingesteld door dr K. YV. Dammerman, hoofd van het Zoölogisch Museum te Buitenzorg, is gebleken, dat er aan het specimen van den orang pendek mets menschelijks valt op te merken. Het aangebrachte exemplaar heeft een volkomen aapachtig karakter en het is vrij zeker, dat men hier te doen heeft met een soort slank-aap. Inbusschen is hei voorhanden skelet met volledig De juk beenderen ontbreken er aan, de sbaartwer- vels zijn afgebroken met een scherpen hoek en de snijtanden zijn afgevijld. Die huid van dit exemplaar is kaal geschoren, behalve het hoofdhaar. De staart is zeer waarschijn lijk afgesneden. Dr. Dammerman komt tot de conclusie, dat men hier vermoédelijk te doen heeft met een opzettelijk bedrog. Of men hier staat voor een bekende of on bekende soort, valt niet met zekerheid le zeggen. Identificatie is lastig, gezien de feiten, dat het materiaal niet volledig is en het individu zeer jong. Intusschen wordt het onderzoek voortgezet. De socialistische „Vooruit", die het an ders bij zijn populair-webenschappelijke voorlichting niet zoo nauw neemt, heeft in dit geval den zwendel ingezien. De iniheemschen, schrijft heb blad, die weten, hoe zeer Europeanen op sensaties van dezen aard zijn gesteld-, kappen een aapje den staart af, vijlen de tanden bij en scheren het lichaam kaal. Op deze wijze worden lieden, die hun kennis omtrent de ontwikkelingsleer aan een of ander ver ouderd boekje ontleenen, gemakkelijk tot verrukking gebracht. Totdat, na onderzoek door de vakgeleerde blijkt, dat men zich weder bij den neus heeft laten nemen. Dat alles is reeds meer vertoond. Kwaad kan het niet. De inheemschen profiteeren er van, daar zulk een „vondst" natuurlijk niet onbeloond blijft en ook de journalisten va ren er in den komkommertijd wel bij. WILT U IETS WETEN? Vraag: Kunt u mij ook inlichting ge ven of er nog gelegenheid is om in dienst te treden als militair in N.-O.-Indië of West-Indië Antwoord: Wend u eens tot de afd. Militaire Zaken, Breestraat 119, Leiden. Vraag: Is er in Leiden een Roomsch- Katholieke H. B. S. met 5-jarigen cursus. Event, een R. K. Meisjes-H. B. S.1 Antwoord: In Leiden is een R. K. H.B.S. met 5-jarigen cursus, doch uitslui tend voor jongens. Voor meisjes is er geen H.B.S. In den Haag is een R. K. lyceum voor meisjes. Vraag: In welke plaatsen van Noord- Holland en Utrecht zijn jeugdherbergen ge vestigd en zijn deze voor een ieder toe gankelijk? Antwoord: Ons niet bekend. Secreta ris van de Ned. Jeugdherberg-Centrale is de heer H. L. F. L. Deelen te Amsterdam. Het door de Katholieken ingenomen stand punt ten opzichte van de Jeugdherbergen vindt men in wat in zijn vergadering van 17 Juni 1930 door het Nederlandsch Epis copaat aan de Interdiocesane Jeugdcom missie verklaard, n.l.: a). dat samenwerking van onze Katholie ke Jeugdorganisatie met de Nederlandsche Jeugdherbergoen trale niet gewenacht voorkomt. b). dat de oprichting van eigen Katho lieke Jeugdherbergen voor het oogenblik niet noodzakelijk wordt geacht. Vraag: Ik ben in betrekking geweest voor dag en nacht en verdiende 35 gulden per maand. Nu ben ik in mijn betrekking ziek geworden en moest van den dokter zes weken rust houden. Nu heeft mevrouw mij op 2 Juli opgezegd en die maand uit betaald 35 gulden. Heb ik nu nog recht op ziekengeld Antwoord: U hebt recht op het volle loon gedurende de opzegtermijn. Dat hebt u gekregen. Verder hebt u volgens de wet recht op verpleging, zoolang uw dienstbe trekking duurt (doch hoogstens 6 weken). Uw dienstbetrekking is evenwel geëindigd op 2 Juli.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10