ZONDAGSBLAD 23ste Jaargang WOENSDAG 6 JULI 1932 No. 7245 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Fra-noo per poE-t f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 'het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. V De aandacht waard. Het sociaal-democratisch Kamerlid ds. v. d. Heide schrijft in de „Blijde Wereld" van deze week o.m. het volgende: „Al zou op ons initiatief deze regeering tot aftreden kunnen worden gedwongen, zouden wij, in deze omstandigheden, be lust en in staat zijn de regeering over te nemen? Is hét een voorrecht te besturen met een schatkist, die van maand tot maand minder ontvangt? Niemand, zal het beweren." Een verder: „Maar, men moet wel een vreemdeling in de wereld zijn, om niet te weten, dat een regeering, waarin wij een aandeel zouden hebben, zeer velen zou teleurstel len, omdat die zeer velen zich een volsla gen onjuist beeld van de huidige werkelijk heid vormen". Deze opmerkingen zijn wel de aandacht waard en zij mogen vooral worden over wogen en onthouden door de velen, die zich door socialistische demagogie, in de socialistische pers, op het dwaalspoor la ten brengen van bandelooze, rede- 1 o o z e critïek op de regeering. 't Is o.i. duidelijk, dat ds. v. d. Heide, toen hij het bovenstaande neerschreef, de dagelijksche lectuur van de „democratische" pers zijner partij voor den geest had. Naast deze opmerkingen van den so ciaal-democraat v. d. Heide willen wij plaatsen een uitlating van een anderen soèiaal-democraat prof. mr. W. A. Bonger in „De Socialistische Gids", waaruit óók blijkt, hoe men toch ook in socialistische kringen zelf de democratie van het „Volk" niet.... bewondert! Prof. Bonger schrijft n.l. in een artikel „Over democratie." o.m. het volgende: „De note gaie" heeft aan het slot der Amsterdamsche gemeenteraadstragedie, waarbij dit lichaam van vier harer zeer verdienstelijke leden beroofd werd, geluk kig niet ontbroken: „Het Volk" deelde mede, nadat het „groot slem" had gemaakt, dat er nu maar niet „nagekaart" moest wordenMen moet wel zeer groen zijn in de problemen der democratie om zoo iets te durven neerschrijven, al kan erkend worden, dat het aan durf in deze materie de redactie van het hoofdorgaan niet ont broken heeft: de oppositie, door de leiders zoowel van de Tweede al& van de Eerste Kamerfractie tegen haar gevoerd, werd ergens in een hoekje der krant, met kleine letter onder de ingezonden stukken, weg gestopt! Vermoedelijk een nog nooit in de politieke geschiedenis van Nederland voorgekomen feitMet het groote for maat, het groote aantal abonné's, de groo te letters en de daarbij behoorende groote woorden, is dezen alleenheerschers in het rijk der socialistische publieke opinie van den dag de kam wel wat al te zeer ge zwollen." Inderdaad, democratie ontaardt in de socialistische pers maar al te zeer. in de magogie èn in despotisme. ACCOORD TE LAUSANNE. TUSSCHEN DUITSCHLAND EN ENGELAND. Slotbetaling van 2.6 milliard. Bij de besprekingen te Lausanne tus- Bche de Duitsche en Engeleche ministers te Lausanne is een principeele overeenstem ming inzake een regeling van het herstel- vraagstuk op de basis van het rapport Layton bereikt. Deze overeenkomst voorziet, wat het financieels gedeelte betreft, in de volgende maatregelen De slotbetaling door Duitschland be draagt 2.6 milliard. De oorspronkelijke ter mijn voor een moratorium van drie jaar vervalt. Duitschland geeft aan de herstelbank te Bazel als trustee direct een eerste deel van de totaal-som ten bedrage van 1.6 mil liard, welke in 5 pet. bonds zullen worden uitgegeven tegen een emissiekoers van 90 pet. De resteerende 1 milliard mark worden BINNENLAND DE VERKIEZING VOOR DE EERSTE KAMER. De R. K. candidaten voor Overijssel, Groningen en Drenthe. Voor Gelderland een aparte lijst. De (RJ. K. Statenclubs in Groningen, Overijssel en Drente en Gelderland hebben, naar De Morgen meldt, geen overeenstem ming kunnen bereiken over de samenstel ling van de candidatenlijst voor de Eerste Kamer. Dit heeft tot gevolg, dat in Gelderland een andere candidatenlijst zal worden in gediend dan in 'Groningen, Overijssel en Drenthe, waarmee Gelderland anders een kieskring vormt. De drie provinciën zullen uitkomen met de volgende lijst: 1. A. J. Schoenmaker te Deventer; 2. J. C. L. van der Lande te Ubbergen; 3. H. Ruyter te Arnhem; 4. dr H. W. Takken- berg te Groningen; 5. H. W. Andriessen te Utrecht; 6. mr. J. B. H. van Schaik te den Haag. Deze lijst zal verbonden worden met de Geldersche lijst. Het politiek advies voor de vier provin cies luidde: 1. J. C. v. d. Lande, 2. Ant. J. Schoen maker, 3. H. Ruyter. 4. dr W. W. Takken- berg, 5. J. W. Andriessen, 6. mr. J. van Schaik. Op de lijst voor Overijssel, Groningen en Drenthe komen dus, evenmin als op het po litiek advies, de namen voor van de zitting hebbende leden, de heeren J. F. C. Arntz en P. T. H. M. Dobbelman, die tegen de Pachtwetten hebben gestemd Wèl daarop voor komt de naam van den heer van der Lande, die bij die stemming was. STEUN AAN DE KIPPENHOUDERIJ. De handel en de coöperaties. Verschenen is het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V (oud) der Rijks- begrooting voor het dienstjaar 1932 (Ga rantie-regeling ten behoeve vaji de kippen- houderij). Wij ontleenen er het volgende aan: Sommige leden wenschten onder de aan dacht van den Minister te brengen, dat naar hun meening de vrije handel te veel bij diens regeling uit het oog wa-s verloren. Wanneer de vrije handelaren daaraan geen deel hebben, zet men hen als het ware uit het bedrijf. Dat achtten deze leden een grievend onrecht voor deze handelaren. Andere leden betuigden hiermede hun instemming en voerden de volgende bezwa ren aan: le. door een deel der uitvoering in han den te geven aan bepaalde gemeentebestu ren, wordt de in- en verkoop der koelhuis eieren volkomen gedecentraliseerd en de behartiging daarvan opgedragen aan or ganen, welke op dit gebied elke practische ervaring missen; 2e. door den vrijen handel buiten te slui ten werden bovendien de coöperatieve instellingen niet denkbeeldig bevoordeeld; 3e. de coöperatieve instellingen krijgen bovendien het buitenlandsch afzetgebied in handen ten koste van de handelsrelaties van den vrijen handel, -die deze betrekkin gen in den loop der jaren zorgvuldig en met groote opofferingen heeft opgebouwd. Deze leden verlangden van den Minister de toezeggingj dat bij de uitvoering der wet op loyale wijze aan den vrijen handel een gelijke en gelijkwaardige positie als aan de coöperatieve instellingen zal worden gebo den. Algemeen werd de wensch geuit, dat het koelhouden en bewaren van de eieren uit sluitend in Nederlandsche inrichtingen en hier te lande zoude geschieden. geëmitteerd tegen 95 pet. en kunnen eerst dan op de internationale kapitaalmarkt worden ondergebracht, wanneer het eerste deel der bonds ten bedrage van 1.6 mil liard volkomen zal zijn geplaatst. Mocht binnen een termijn van tien ja ren de volkomen plaatsing van alle bonds tot een bedrag van 2.6 milliard niet moge lijk zijn dan zal het resteerende worden geschrapt. De onderhandelingen tusschen MacDo- nald en Herriot hebben plaats gehad op de basis van dit Duitsch-Engelsche ac- coord. STEUN AAN DE VARKENSHOUDERIJ. Mesters en baconbedrijven. De Bond van Kaasproducenten te Gouda, welks leden tot de grootste mesters van zware varkens behooren, zet in een adres aan de Eerste Kamer zijn zeer ernstige be zwaren uiteen tegen het ontwerp tot steun aan de varkenshouderij. Adr. betoogt o.m., dat de minister deze zaak veel te eenvou dig heeft gezien, door slechts aandacht te schenken aan den bacon-export met de weinig floreerende baconbedrijven, terwijl de varkensmesterij voor het binnenland en voor andere landen dan Engeland, een veel grooteren omvang heeft. Adr. verzoekt de Kamer het wetsontwerp in zijn huidigen vorm niet aan te nemen, maar terug te wijzen naar de regeering tot breedere voorbereiding. DE STEUN AAN DEN LANDBOUW. En landarbeidersloonen. De besturen van den modernen, van den Christelijken en van den R.-K. landarbei- dersbond hebben aan den minister van economische zaken en arbeid een brief ge zonden, waarin zij wijzen op de houding van de landbouwers in zeer vele streken van het land, die ondanks den belangrijken regeeringssteun voor hun bedrijven niet slechts de loonen verlagen, maar ook elk overleg met de arbeidersorganisaties wei geren. Bovendien gaan de landbouwers door met de tewerkstelling van uitheem- sche (Belgische) arbeiders. In den brief wordt er op gewezen, dat die toestand vooral in Zeeland, maar ook in andere provincies voorkomt. Genoemd worden Zuid- en Noord-Holland en Friesland. De landarbeidersbonden vragen van den mi nister maatregelen tegen die groepen land bouwers, die inzake de loonen overleg met de arbeidersorganisaties weigeren en on- noodig uitheemsche arbeiders tewerkstel len. TOESTAND IN HET BOUWBEDRIJF. Minister Ruijs gaat overleggen met de organisaties. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Mi nister van Binnenlandsche Zaken, jhr. Ruijs de Beerenbrouck, de besturen der verschil lende landelijke bonden a-vn bouwarbeiders uitgenoodigd tot een bespreking op 12 Juli a.s. over den toestand in het bouwbedrijf. Gunstige regeling voor veraf wonenden. De aanvragen van kostelooze rijwielmer- ken konden tot heden alleen geschieden op de kantoren van de ontyangers der ac cijnzen, waartoe de aanvragers persoonlijk ten kantore moeten verschijnen. Ten einde tegemoet te komen aan de bezwaren van hen, die ver van een kantoor wonen zullen belanghebbenden met ingang van het be lastingjaar 1932'33 de aanvraagformulie ren ook kunnen verkrijgen en indienen bij den dienstgeleider van den post waaronder zij wonen, mits die post niet is gevestigd in een plaats die ook standplaats is van een ontvanger van de accijnzen. De aanvrager moet het formulier per- sonlijk bij den dienstgeleider inleveren, (desgewenscht kan hij het door een ander soonlijk bij den dienstgeleider, inleveren vragen. Evenals vorige jaren zullen de ontvan gers gedurende een tijdvak van ongeveer drie weken, ingaande omstreeks half Juli, des avonds en c.q. des Zaterdags eenige extra zittingen houden voor het inleveren van de aangiften en het afhalen van de rijwielmerken. Bij de hierboven bedoelde dienstgeleiders zal eveneens op voor be langstellenden gunstige tijdstippen gele genheid bestaan het benoodigd formulier aan te vragen en in te leveren. Met de afgifte van de rijwielmerken worden de dienstgeleiders niet belastzij worden uitsluitend ten kantore van den be- treffenden ontvanger der accijnzen uitge reikt. Gelijk bekend is, kan de aanvrager het rijwielmerk door een ander persoon doen afhalen, mits tegen overlegging van de aan den aanvrager toegezonden kaart. „DE AARDIGSTE MEIJES". Zonder verf en poeder! Een speciale correspondent van de „Ca tholic Times" naar het Eucharistisch Con gres te Dublin uit zijn sympathie voor de Nederlandsche delegatie op de volgende wijze: „Nederland was vooral door jonge meisjes vertegenwoordigd en dezen wisten zich een buitengewone sympathie te ver werven. Een goede Engelschman verklaar de mij de reden als volgt: „The pretty girls of Holland waren de aardigste meisjes, die ik ooit gezien heb. En ze zijn zoo lieftallig, wijl ze niet weten, wat verf en poeder is''. De kinderen van Dublin waren ook dol op haar, en ze haalden een rijken oogst aan lekkernijen binnen". NED. OUD-ZOUAVEN BOND. Zondag had te Utrecht de jaarlijksche vergadering plaats van den Oud-Zouaven Bond, onder leiding van den voorzitter, den heer Harkx uit Valkenswaard. Vertegenwoordigd waren de af deelingen Amsterdam, Den Bosch, Eindhoven, Utrecht, Gouda en Nijmegen. Ook was vertegenwoordigd het volledig bestuur van het Ondersteuningsfonds van den Bond, benevens de geestelijk adviseur, pastoor B. van Leeuwen uit Hillegom. Ingekomen was o.m. een schrijven van pastoor I. Wils uit Akersloot, waarin deze den bond verzocht, moeite te doen, dat alles, wat voor de historie der Oud-Zoua ven van eenig belang was, te verzamelen en op te sturen naar het Bisschoppelijk Museum. Naar aanleiding van dit verzoek vroeg pastoor Van Leeuwen de medewerking van de afdeelingen en de leden persoonlijk, om alles, wat voor dat doel belangrijk is, aan zijn adres op te zenden, opdat hij het al vast eenigszins in samenwerking met pas toor Wils kan ordenen. Nog was ingekomen een schrijven van den heer Tiggers uit Den Bosch, waarin hij wegens hoogen leeftijd bedanken moet als penningmeester. De voorzitter memoreert hetgeen de heer Tiggers voor den bond beeft gedaan en vindt het jammer, dat hij tot dit be sluit moest komen. Op voorstel van Pastoor van Leeuwen wordt de heer Tiggers benoemd als eere voorzitter van den bond. In zijn plaats wordt tot penningmeester van den bond gekozen de heer W. Kuitems te Hillegom. Nog 125 in leven. Aan bet jaarverslag van den secretaris ontleenen we, dat momenteel nog 125 Oud-Zouaven in leven zijn, van wie er 66 ondersteuning genieten. In 1931, stierven er 18, waaronder de heer Romijn te Delft, die zooveel voor de Zoua ven-beweging heeft gedaan. Dank zij de milde gift van Z.H. den Paus kon de ondersteuning op denzelfden voet plaats hebben als het vo rig jaar, echter loont bet aantal donateurs beduidend terug, hetgeen betreurd wordt, daar zooveel noodig is. Aan het verslag van den penningmees ter van het Ondersteuningsfonds ontleenen wij, dat in het afgeloopen jaar ongeveer 37Qp aan behoeftige Oud-Zouaven werd uitgekeerd, terwijl aan donaties slechts sec.werd ontvangen. De penning meester hoopt vurig, dat hij in de gelegen heid zal blijven uitkeeringen te doen. Gi ronummer van Pastoor van Leeuwen is 114345. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren besproken, sloot de voorzitter met een speciaal dankwoord aan pastoor van Leeuwen voor alles wat hij voor de Oud- Zouaven deed en sloot, deze zeer geani meerde vergadering, waarna de geestelijk adviseur een gebed verrichtte voor alle overleden Oud-Zouaven. DE VRIJHEID VOOR aLLES. In ons vrije vaderland! In verband met de demonstratieve be tooging der communisten te Haarlem heeft het Katholieke lid van den Haarlemsciien gemeenteraad, mr. dr. F. A. Bijvoet, vragen gericht tot den burgemeester, waarin de aandacht er op wordt gevestigd, dat tijdens den optocht door verschillende groepen lie deren werden gezongen en spreekkoren werden gezegd, waarin o.m. bij herhaling voorkwam „Hang op, hang op, Ruys moet in den strop". De heer Bijvoet vraagt, of de burgemees ter, als hoofd der politie, het toelaatbaar acht, dat in een door de plaatselijke over heid geautoriseerden en onder politiebe scherming voorttrekkenden optocht luid keels de wensch wordt kenbaar gemaakt, den minister-president der Nederlandsche regeering op te hangen. Hij vraagt, of de burgemeester bereid is, maatregelen te nemen, dat dergelijke stuitende en ergerniswekkende feiten voortaan de Haariemsche burgerij gespaard, zullen blijven. COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND. Donderdag audiëntie-dag. Voortaan zullen de audiënties van den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland niet meer op Woensdag doch op Donderdag plaats hebben. De audiëntie van deze week gaat echter niet door. Weer een „open brief" inzake Winkel sluiting. De firma Jamin heeft wéér een open brief gericht aan den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid te 's-Gravenhage, welke luidt: „Met verschuldigden eerbied deelt de Dit nummer bestaat uit drie bladen Weekabonnè's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Duitsch-Engelsch accoord te Lausanne. (le pagina). Nog steeds vechtpartijen in Duitschland. (2de blad). Een nieuwe wereldvlucht begonnen. (Luchtvaart, 2de blad). binnenland. Auto door een trein gegrepen op den onbewaakten overweg te Hem. (Gem. Be richten, 3de blad). Berooving van f 22.000 in een D-trein. (Geip. Berichten, 3do blad). sport en wedstrijden. De intern, tenniskampioenschappen te Noordwijk. (2de blad). firma C. Jamin Uwe Excellentie mede, dat zij, nu de win'kelsluting&wet twee maanden in werking is, ten duidelijkste ondervonden heeft, dat hare aan Uwe Excellentie en de leden der Staten Generaal kenbaar ge maakte gedachte, dat door de inwerktre- ding van de betreffende wet het debiet ten zeerste zou worden geschaad en de werkge legenheid zou worden verminderd, maar al te zeer bewaarheid is. Tengevolge van de betreffende wet ont stond werkloosheid voor een groot deel van haar personeel. Uit verschillende berichten, welke haar toekwamen en welke Uwe Excellentie er zeer zeker over ontving, en verder van al- gemeene bekendheid zijn, blijkt de wet bij allen er door getroffen debietsverminde- ring te veroorzaken met een zelfde als door haar aangegeven gevolg. De handel in het algemeen en allen, het zij direct of indirect erbij betrokken, onder vinden de ongewenschte nadeelige gevol gen. Velen zijn genoodzaakt, willen zij zich niet de bestaansmogelijkheid geheel zien ontnomen, de wet op allerlei wijze te ont duiken. Inmiddels is deze wet aan de consumen ten ook allerminst sympathiek. Zij richt zich thans tot Uwe Excellentie met het dringend verzoek en is ervan over tuigd dat hierin een wensch van allen er door getroffen, tot U spreekt, aan de leden der Sta ten-Generaal voor te stellen, de wet voor onbepaalden tijd op te schorten en in middels een enquête te doen instellen naar de van verschillende zijden en hare firma aan Uwe Excellentie kenbaar gemaakte bezwaren. 't Is haar bekend, dat do Tweede Kamer op reces is, doch zij vleit zich met de ge dachte, dat de Edelachtbare Leden gaarne bereid zullen worden bevonden, hunne va- cantie te onderbreken om mede te kunnen werken aan een zoo dringend noodig eco nomisch herstel. In dezen tijd van crisiswetgeving kan door opschorting van de wet een door haar invoering ontstane crisis worden opgehe ven. Met velen zou zij het betreuren, wanneer hiermede noodeloos langer zou worden ge wacht en daardoor steeds ingrijpender en voor menigeen onherstelbaar onheil zou ontstaan. Zij is ervan overtuigd, dat een als door haar aan Uwe Excellentie voorgestelde be slissing door het grootste deel der Neder landsche bevolking zal worden toegejuicht en gewaardeerd Zij verzoekt Uwe Excellentie beleefd haar Uwe goedgunstige beschikking met het oog op het dringend karakter ten spoe digste te willen mededeelen''.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1