HET EUCHARISTISCH CONGRES De ineenstorting van Midden-Europa op handen? UIT DE OMGEVING MAANDAG 27 JUNI 19a*. DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 EEN NA-BESCHOUWING DUBLIN", 23 Juni. Eigenlijk is hefc al den 24sten Juni, nu ik dit schrijf, want het is over twaalven én ik heb juist mijn telegram over den mannen- avond naar het telegraafkantoor gebracht, maar voor mijn gevoel was- het nog „van daag" en daarom dateer ik dan ook maar op vandaag, den dag die voor de Neder landers vooral een zoo bizondere dag is ge weest. Van de sectie-vergadering, waarin pas toor J. L. van Mulukom uit Nijmegen sprak over: „Wat men van Eucharistisch Neder land verwachten mag", hoef ik niet veel meer te vertellen; zijn rede hebt u reeds kunnen lezen en dat zoowat alle Hollan ders er bij aanwezig waren met de drie Bisschoppen en den Prelaat van Hees-wijk aan het hoofd, heb ik al in mijn telegram vermeld. De vergadering had plaats in de zelfde kerk, waarin vanmorgen door onzen Aartsbisschop voor de Nederlanders een pontificale H. Mis was opgedragen en le verde weer denzelfden schitterenden aan blik op. Voor het altaar zaten de Bisschop pen en de Prelaat; het kerkgebouw was ge heel gevuld. Meermalen gaf de Aartsbis schop het sein tot applaus en vooral klonk dit luide op, toen aan het slot van zijn rede de Z.Eerw. spreker het had over het groote aandeel van de Nederlandsche jeugd aan den weer-opbouw van wat het economisch systeem heeft ontzet en goddeloosheid en zedenbederf hebben verwoest. Na die vergadering kwam het bezoek aan den Pauselijken Legaat, een bezoek, dat van te voren maar aan weinigen be kend was en waarover ik dan ook in geen enkele plaatselijke krant iets heb gelezen, wat zeer zeker niet het geval zou zijn ge weest, wanneer de redacties er van hadden geweten, want Nederland met zijn K.J V.- meisjes en vooral met zijn Graal, trekt hier zeer de aandacht. Iedereen heeft het hier over de „Dutch Graalgirls" in haar kleurige kleedij en iedereen is het er over eens. dat geen enkel land beter dan Nederland op dit Eucharistisch. Congres is voor den dag gekomen. In optocht ging het naar het paleis van den Aartsbisschop van Dublin, waar de Le gaat vertoeft: voorop de K. J. V. met haar vele fraaie, maar alle eenvormige vlaggen; dan de vrouwelijke en daarachter de man nelijke Nederlandsche Congresgangers en ten slotte de Graal in haar veelkleurige costuums, de in verscheidenheid van kleur en vorm uitmuntende vlaggen ontplooid. Na een lange marsch in de hitte van den dag, kwamen we tegen vijf uur in den tuin van het aartsbisschoppelijke paleis aan, waar allen zich vóór het bordes opstelden, links de K.J.V., rechts De Graal en tus- schen deze beide groepen in de overige Ne derlanders. Na eenige oogenblikken verscheen in ge zelschap van onzen Aartsbisschop, de Kar dinaal Legaat op het bordes, op welk oogenblik een luid gejuig opsteeg, waar voor de Legaat buigend dankte. Daarna richtte hij zich in de Fransche taal tot de verzamelde Nederlanders, die gekomen waren om in hem den Paus hun eerbiedige hulde te betuigen en den H. Va der hun niet verflauwde aanhankelijkheid te betoonen. Vooral, zei hij, zal het den H. Vader groote vreugde verschaffen, te vernemen dat zooveel jonge meisjes uit Nederland naar Dublin zijn gekomen, om mee te wer ken aan de verovering der wereld voor de H. Eucharistie. Met de kreet van de K.J.V.; „Voor Christus onzen Koning God wil het", gevolgd door den groet van Do Graal: „Ex celsior Alleluja Vooruit! en het ap plaus der overigen, werd voor de woorden van den Legaat gedankt. Nu trad Jonkvr. Y. C.. M. M. G. Bosch van Drakestein naar voren om in een keu rig Engelsch speechje nederig om het voor recht te verzoeken. Zijn Eminentie in den naam van alle Nederlandsche Graalmeisjes haar kinderlijke onderwerping aan te bie den en te danken voor de goedheid allen te hebben willen ontvangen. „In naam van deze deputatie van 200 meisjes", vervolgde zij, zeg ik Uwe Eminentie onze vurigste ge beden toe voor onzen Heiligen Vader den Paus niet enkele vage gebeden op den een-of-anderen ver verwijderden dag, maar onze gezamenlijke Heilige Communie mor genochtend. Wij verzoeken Uwe Eminentie nederig onzen H. Vader te zeggen dat Zijn Heiligheid kan rekenen op een leger van 12.000 Nederlandsche Graalmeisjes, die ge reed staan om met al haar kracht en al haar liefde pal te staan en te strijden voor de uitbreiding van het Koninkrijk van Chris tus. Onze meisjes zouden het op prijs stellen. Uwe Eminentie op haar eigen wijze te mo gen zeggen, wat ik getracht heb namens haar te vertolken, waarna zij U nederig verzoeken om uw Heiligen zegen". Hierop hieven de Graalmeisjes haar Graallied aan: „Als de Graal haar vaan dels laat wapperenenz., ook nu weer in de Engelsche vertaling, die ik roeds in een mijner vorige brieven inlaschte. Vervolgens sprak mcj. Hoogenberk, na mens de K. J. V. den Legaat in de Fran- sohe taal toe om hem ter gelegenheid van het Eucharistische Congres een feestelijk bouquet van H.H. Missen en H. Communies aan te bieden. „Wij, leden eener vereeni- ging, die leeft in den geest der Katholieke actie, waarvoor de H. Vader zoo uitnemend den weg heeft bereid, wij staan er op, U de verzekering te geven, dat wij door het bij wonen van het Congres van Dublin vooral eer hebben willen betuigen aan de H. Hos tie, als het middelpunt van geheel onze actie. Wij willen ons vormen tot vrouwen en moeders, die in de omgeving waarin God ons heeft geplaatst, apostolisch werkzaam willen zijn"'. Met een betuiging van gehoor zaamheid en trouw en de verzekering, dat de K. J. V. vervuld is van den geest des ge- beds en van geestelijke actie, eindigde zij. Op een wenk van onzen Aartsbisschop knielden nu allen neder, om van den Le gaat den Apostolischen zegen te ontvangen, waarop met enkele vriendelijke woorden de Legaat zich terugtrok. In den tuin achter het Aartsbisschoppe lijke paleis werden de meisjes vervolgens onthaald en voerde De Graal op een groot grasveld eenige reidansen uit, waaraan op uitnoodiging der Graalleidsters, ook de K.J.V.-sters deelnamen. Het is voor de Nederlanders, die naar Dublin zijn gekomen, een mooie dag ge weest, die zij niet licht zullen vergeten. Geen der andere landen is tot-nog-toe de eer eener gezamenlijke ontvangst door den Kardinaal-Legaat te beurt gevallen. En nu de avond. Het was vandaag de avond voor de man nen, zooals die steeds op elk Eucharistisch Congres plaats vindt, zooals er ook een avond voor de vrouwen is. Het was mij niet mogelijk er op tijd te wezen, maar zelfs dat heeft zijn voordeel gehad, daar ik nu persoonlijk heb kunnen waarnemen, hoe uitstekend de luidspreker- installatie werkte, waarover ik u beloofde nog nader te zullen schrijven. Terwijl ik den langen weg naar het in het Phoenixpark gebouwde altaar aflegde, eerst een klein half uur per tram, daarna nog een groot half uur te voet, dwars over uitgestrekte grasvelden, begon de plechtig heid, die ik, al trammende en al loopende. geheel heb kunnen volgen. Door het schit terende stelsel van luidsprekers was elk woord langs den geheelen weg (on ook in de straten der stad zelf was dit het geval) duidelijk te volgen; al kon ik dan ook van de Iersche toespraak geen woord verstaan, hóóren kon ik alles en wat de Kardinaal Logaat in het Engelsch sprak was volko men te volgen. Om dit te kunne bereiken, waren er langs een weg van ongeveer 21 K.M. (waarbij de straten in de stad zelf zijn meegeteld) niet minder dan 500 luidsprekers, waarvan 32 in het Phoenixpark zelf. Ieder dezer luid sprekers, behalve die welke in smallere straten staan en dus zoo ver niet behoe ven te reiken, is op een afstand van 700 a S00 meter nog duidelijk te verstaan, zoodat men al loopende van den eenen naar den anderen voortdurend het in do omgeving van het altaar gesproken woord kon vol gen. Natuurlijk dichtbij het duidelijkst, wat dan ook de rede was, dat in de buurt van eiken luitspreker groepjes mdhschen stonden te luisteren. Vlak bij het altaar stond nog een bij zondere luidspreker opgesteld, die de mu ziek van een harmonium, versterkt tot de kracht van een orgel, uitzond en via de mi crofoons naar de luidsprekers langs den weg uitzond. Toen ik eindelijk bij het altaar in het park aankwam, trof mij daar een overwel diger/den aanblik. Veel meer dan honderd duizend menschen, naar ik schatte (later hoorde ik, dat het er meer dan 200.000 ge weest zijn) luisterden daar naar de woor den van den Kardiaal Legaat. In het middengedeelte van het grootsche bouwwerk, waar het eigenlijke altaar zich bevindt, dat in een zee van waslicht baadde, stond de plaatsvervanger van Z. H. den Paus te spreken. Ter weerszijden van dit altaar zaten, onder roode troonhemels, de Kardinalen en in de lange zuilengalerijen links en rechts alle voor het Congres in Dublin vertoevende Aartsbisschoppen en Bis schoppen, benevens honderden lagere geestelijken. Aan de Evangeliezijde van het Altaar waren speciale plaatsen geresorveerd voor president De Valera en de ministers van den Ierschen Vrijstaat, benevens voor voorname gasten uit den vreemde, waar onder o.a. ook G. K. Chesterton. Hoog opgericht stond daar do purperen figuur aan de Evangeliezijde van het al taar en zijn stem, langzaam, duidelijk en met slechts even een vreemd accent in zijn Engelsch, was klaar door iedereen te ver staan Het waren woorden van gelukwen- sching die hij sprak en die culmineerden in deze woorden, die sloegen op de trouw van het Iersche volk aari Porno. „Heel de wereld weet dat, bewondert dat en be wondert ook u er voor". Doelende op de bewijzen van godsvrucht en liefde tot het H. Sacrament, zei de Legaat o.a. nog: „Ik bon er door getroffen en gosticht op een wijze, die met geen woorden te beschrij ven is." Nu zou de zegen met het Allerheiligste plaats hebben. Eensklaps, als bij toover- slag flikkerden daar tusschen die enorme menschenmassa kleine sterretjes op in de vallende schemering de kaarsen, die ieder van die tweemaal honderdduizend menschen in de hand hielden. Overal licht, overal sterren, alsof heel het uitspan sel zich gelegd had op de aarde, Steeds meer lichtjes flikkerden en ten slotte zag men de kleine vlammetjes zoover het oog reikte. Jammer dat het nog niet hcelemaal donker was (het was ongeveer half tien; de indruk zou nog grootscher, nog indruk wekkender geweest zijn. Een priester zette de Hostie in de mon strans en allen knielden In aanbidding neer en bogen het hoofd. Daar knielde ook de Kardinaal-Legaat omhangen met het wit-gouden priesterge waad, op de trappen van het altaar; de Kardinalen knielden onder hun baldakijn ook het purper der Bisschoppen boog zich en het wit der Dominikanen, het bruin der Franciscanen en daarvoor het donker van de kleeding der leeken. Een verheven gezicht Het orgel zette het „Tantum Ergo" in en al die tienduizenden zongen het mee en bij het „Veneremur cernui" bogen al die hoofden van prinsen der kerk, zoo goed als van de eenvoudige geestelijken en van de leeken zich voorover. De wierook geurde en toen de laatste klanken van den zang wegstierven kwam het grootsche moment: de zegen met het Allerheiligste door den Pauselijken Legaat gegeven met een drievoudig kruis met de monstrans, naar het Noorden, naar het Oosten en naar het Zuiden, over de diep gebogen hoofden van allen. Met het zingen van het „Adoremus" en het „Laudato" door allen eindigde de plechtigheid. De Legaat ontdeed zich van zijn pries- terkleeren en weer in zijn kardinaalspur per knielde hij in aanbidding neer aan voet van het altaar, om daarop plaats te nemen in een open auto en zoo, langzaam, de handen zegenend geheven, door de rijen der geloovigen te rijden. Toen was het afgeloopen en de twee honderdduizend moesten weer naar de stad terug. Dat geen tram, of geen autobus- dienst zulk een menschenmenigte aan stonds kan verwerken, zal iedereen begrij pen en de meeste menschen vingen den langen weg dan ook maar te voet aan. Het was half elf toen de plechtigheid was afgeloopen meer dan twee uren la ter kwamen nog heele drommen uit de i richting van het Phoenixpark de stad in. De kindermis. DUBLIN, 25 Juni. In een kort bericht konden wij reeds melding maken van de groote deelname der kinderen aan de Kindermis van heden morgen. Deze H. Mis word opgedragen in het Phoenixpark, h-et glorierijke middel punt van de grootsche congresweek. Hot prachtige weer droeg veel bij tot den luis ter van deze verheven plechtigheid. De zon stond in volle pracht aan een open blauwen hemel en sproeide goud licht over den witten stoet der kleinen en over de reusachtige menigte, die was opgekomen om deze feest-mis mee te vieren. De kin derschaar, blinkend van het wit der on schuld, maakte een overweldigenden in druk. Temidden van de stemmige stilte en den eerbied in Gods Huis ditmaal de vrije, wijde, open lucht! voltrok zich het Offer, dat door den Kardiflaal Legaat speciaal voor de kinderen werd opgedra gen aan den Vader ïrtt deu Hemel. Na afloop sprak de Kardinaal de kinde ren minzaam toe. „Lieve kinderen", aldus de Kerkvorst, „gij moogt Ierland niet verlaten zonder zegen te brengen in uw land. De II. Vader dankt jullie voor jullie groot bewijs van liefde voor God en geloof in Jezus Chris tus den Koning der H. Eucharistie. Leer tot Jezus H. Hart te spreken en bidt veel en vaak voor jullie heil en voor het tijde lijk en eeuwig geluk van jullie dierbare ouders. Bidt, dat O. L. Heer het volk moge bewaren en goed en braaf mag hou den. Bidt ok voor den Paus van Rome, onzen H. Vader, opdat Hij nog lang ge spaard moge blijven tot glorie van de H- Kerk en tot redding van alle zielen." Daarna gaf de Legaat den zegen, spe ciaal door den Paus voor de kinderen ge zonden en het witte leger der onschuld trok af en werd spoedig opgenomen in de onbeschrijflijke drukte der stad. Die druk te duurde den geheelen dag en het leek, wel, of Dublin juist deién dag nog sterker was aangegroeid. Nog 100.000 pelgrims. Dit bleek trouwens inderdaad het geval, want in den loop van den dag zijn niet minder dan honderd duizend nieuwe pel grims naar de congresstad gekomen om den gloriedag van Zondag, die het hoogte punt van het congres zal worden. De gebourtenissen van morgen en vooral de enorme processie worden druk bespro ken en de grootsto zorg gaat uit naar het weer. Zal het zonlicht zijn of regen? Maai de bezorgdheid is vrij overbodig, want den geheelen dag heeft een prachtige zon over de stad geschenen en vreugde en geest drift grooter luister bijgezet. Zondag, de laatste en de grootste dag, zij een dag vol zon en devotie Pauselijke telegrammen De Paus heeft de telegrammen uit Du blin beantwoord aan den Kardinaal-Le gaat on den Aartsbisschop van Dublin. De H. Vader sprak de hoop uit, dat tenge volge van het Dublinsch Congres de liefde en devotie tot het II. Sacrament in de wereld zullen toenemen en dat het H. Ge loof groote triomfen zal vieren onder do ongoloovigon. De H. Vader verheugt zich over den trouw van Ierland en ovpc 'de oprechte gevoelens der Ieren. Do PauH dankt Goii daarvoor en zendt Zijn Aposto' lischen Zegen. Na Dublin Eeunos-Ayres. Naar wij vernemen, is thans besloten, dat het eerstvolgend Eucharistisch Congres zal worden gehouden in 1934 in Buenos- Ayres. Er moet iets van drastischen aard worden gedaan of het zal ons worden opgedrongen. De doorsnee-burger van heden ten dage is bezig het vertrouwen to verlie zen in de uitwerking van conferenties, als middel om de wereldproblemen op te lossen. De laatste jaren zijn getuige ge weest van een hccle reeks conferenties en na elke van deze rij ie- de conditie der wereld er slechter op geworden. Op het oogenblik zijn wij weer midden in een druk conferentieseizoen. Nog niet lang geleden hadden we de Donau-con- ferentie, die Centraal-Europa van het bankroet moest redden. Zij ging uiteen zonder iets verricht te hebben. Een ont wapeningsconferentie houdt al maanden lang zitting in Genève en blijft maar zitting houden. De conferentie van Lau sanne over de internationale schulden staat nog aan haar begin. De conferen tie van Ottawa is in zicht. Verder in het verschiet is dc belofte van een Lon- densohe conferentie. Zullen zij tot iets leiden? De openbare meening is niet erg optimistisch omtrent eenige ervan. De scherpzinnige opmerking is gemaakt dat de wereld zich gedraagt ale 'n chro nisch zieke, die onophoudelijk van het eene sanatorium naar het andere rent op zoek naar genezing. Ongelukkigerwijs kan er geen enkele kuur worden toege past, daar de patiënt volhardt in de ge woonten, die do ziekte hebben veroor zaakt. Hij schijnt hcelemaal niet voor nemens te zijn die gewoonten op te ge- De oorzaken van de kwaal zijn zoo langzamerhand goed genoeg bekend. Dc tariefmuren, de nog meer afdoende con- tingenteeringsbarrières en invoerverboden en de beperkingen van den wisselhandel hebben samengewerkt om den wereld handel te vernietigen. De nalatenschap van den oorlog in binnenlandsche en in ternationale financiën loopt uit op een algemeen bankroet. De stijgende verkwis ting aan bewapeningen vergroot het on derling wantrouwen en vergiftigt de atmosfeer tegen elke poging tot samen werking. Het is een ziekelijk wantrouwende wereld geworden. Niemand vertrouwt zijn buurman. De landen worden steeds beleefder jegens elkaar, doch tegelijker tijd maken zij patentsloten op hun deu ren en rolluiken voor hun ramen. Aldus zijn do omstandigheden waar onder de conferentie van Lausanne is bijeengekomen. Geen wonder, dat de hoop die er op gesteld is gemengd is met een weinig vrees! De conferentie komt veel te laat. Als een middel om de Duitsche herstelbeta lingen en andere internationale verplich tingen te regelen, had haar noodzake lijkheid al voorzien kunnen worden van af den tijd van het Hoover-raoratorium. Zij werd urgent bij het verschijnen, vor- leden herfst, van het rapport der des kundigen van Bazel. En toch opent dc conferentie nog zonder scherp omlijnd plan. De landen zijn niet verder geko men dan de herziening van con der bo den uit het Onze Vader, welke nu luidt: „Vergeef ons onze schulden, want als ge dat doet, dan zullen wij vergeven aan onze schuldenaren". Frankrijk, kan men veilig voorspellen, zal alles goedkeuren zoolang het er fi nancieel geen cent aan te kort komt en er militair geen geweer op achteruit gaat. Italië zal alle concessies willen doen, waartoe Frankrijk bereid is. De Britsche gedelegeerden zullen alles goed vinden. wat goed belooft, te staan in het offieipele rapport. Duitschlnnd zal niets goedkeuren, dat de verplichting mee brengt tot het. betalen van een enkele' Mark of om de bestaande inferioriteit inzake bewapening te handhaven. Het zal natuurlijk afhangen van de houding van Duitschland, en misschien nog meer van den weerklank, dien do regeerjnigs wisseling in de Europeosche kanselarijen vindt. Er bestond een vrij algemeen vertrouwen in Brüning. Zijn eerlijke pogingen om Duitschland in staat te stollen zijn internationale ver plichtingen na te komen, werden open- NAAR DE MISSIE. Uit het Missiehuis te Tilburg vertrokken Woensdag 22 Juni naar Brazilië: Pater VV. Hendriks, uit Veur, Overste te Campinas, Pater Adr. Bayings uit Princonhagc cn Broeder H. Surtel uit. Tilburg. Pater Hen driks en Broeder' Surtcl 'vertrokken voor de tweede maal. lijk erkend. De nieuwe jonker-regoering, die president Hindenburg plotseling op touw heeft gezet, moet haar politieke bekwaamheid nog toonen, vooral in het behandelen van Duitschlands critieke economische moeilijkheden. Generaal Schleicher heet de strateeg dor nieuwe regeering. Zijn handigheid blijkt we-1 uit het feit, dat hij, die drie jaar geleden nog maar een koloniaal was, thane- do voornaamste militaire figuur van het Rijk is. Hij heeft achtereenvolgens Von Seeckt, Groener en Brüning verslagen. Als de berichten waarheid spreken, is hij er thans in geslaagd Hitier buiten ge vecht te stellen. Deze moet zijn positie ven hebben verloren en bang zijn voor de regeeringsverantwoordelijkheid. Het gerucht gaat, dat Schleicher van plan is de gezonde elementen van êo Hitlerpartij aan de regeering te binden en een zekere mate van officieele erken ning te geven aan het Bruine Leger der Nazi's, om het onder staatscontrole te brengen. Zulk eeen stap zou ongetwij feld een afwijking zijn van de normen, die het Verdrag van Versailles voor hot Duitsche leger heeft gesteld. Doch er kend moet worden, dat de andere mo gendheden nauwelijks in staat zullen zijn ertegen te protesteeren, nu Frankrijk nog volhardend zijn eigen verdragsplicht verzaakt om te ontwapenen. Of Duitschland er te Lausanne in slaagt een schrapping der herstelbeta lingen te krijgen of alleen een opsohor- ting, bekend is dat er geen kans bestaat dat deze betalingen worden hervat. Toch zal, indien Lausanne geen eindoplossing brengt op dit punt, de ineenetorting van Midden-Europa ophanden zijn. Ten aanzien van dat gevaar, moet iedereen Lausanne succes toewenschen. De resultaten van de conferenties zijn er echter weinig naar om moed te geven. De ontwapeningsconferentie is het hoogtepunt van jaren voorbereiding. Do debatten duren a.l maa.nden, doch de re sultaten zijn totnogtoe nul. Er wordt ge zegd, dat een der mathematische formu les, ontwikkeld door de commissie der luchtvaartdeskundigen, aan porf. Ein stein werd voorgolegd. Deze verklaarde, dat het boven zijn bevattingsvermogen ging. Het ziet er naar uit, dat Gcnëve ons een rijken oogst van zulke formules zal brengen, doch totnogtoe is er geen teeken, dat er een enkel geweer zal wor den gesloopt. Ik ben geen vijand van conferenties. Ik heb er een goed aantal op mijn re kening. Ik erken volkomen haar mogelijk heden om iets t.ot stand te brengen. Doch een confe*vjntie 's een iriddcl om overeenstemming to bereiken over een oplossing of een moeilijkheid en moet niet dienen om de oplossing te ontdek ken. Geen enkel opbouwend plan is voort gekomen uit een conferentie indien dit plan niet van te voren is uitgewerkt door een of ander moedig en energiek man. Het is tijdverspilling te gaan pra ten over moeilijkheden, die do deelne mers vreozen aan te pakken cn den tijd te besteden aan het zoeken van formu les om de moeilijkheden en den onwil te verhelen. Indien het. de staatslieden en kel om hun positie te doen is, dan is te vreezen dat heb resultaat verachtelijk wordt. Zooals ik de dingen zie, moeten de zaken nog veel slechter gaan, willen de landen komen tot. wat noodzakelijkheid is om den wereldhandel te herstellen. ..Wait and see" is nog steeds do leidraad der staatsmanschap. Men zegt ons ,,tn wachten en te zien", wat Lausanne zal brengen en wat Ottawa. Ramsay MaeDonald schildert zeer lis tig een anderen zonverliohten horizon op het achterdoek: de wereldconferentie. Als één van deze conferenties lukt, dan is het best, maar als ze allemaal mislukken en do internationale han del nog steeds dood ligt en de werk loosheid stijgt en do bankrooten zich vermenigvuldigen dan zal er iets van draslischen aard moeten worden gedaan, of het zal ons worden opgedrongen. LEIDSCHENDAM. Schoolarts. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de schoolarts de ouders in dc gelegenheid zal stellen ook tusschentijds hun kinderen geneeskundig to laten onder zoeken. Hij zal daartoe een spreekuur houden en wel te: Veur: 4e Woensdag van iedere maand van 3—4 in het gemeentehuis. Stompwijk: le Woensdag van iedere maand van 9.3010 uur in de R.-K. Jon gensschool. In de maand Augustus wordt er geen spreekuur gehouden. VEUR. Geboren: Theodoras Hugo z. van Th. G. Schutte en II. M. Wilms. G e h u wdC. M. v. d. Brock en J. H. Zaa.t M. J. van Veen en A. K. Gretter. HAZERSW0UDE (GROENENDIJK). Auto te water. Zaterdagmiddag reed een luxe-auto, komende van de richting Leiden, en op weg naar Arnhem, nabij do woning van den landbouwer W. de R,, doordat de bestuurder zijn weg versperd zag door de auto van bakker P., inplaats van te stoppen tegen de bakkerswagen aan en vervolgens in de sloot. De achterwielen bleven nog op den kant, zoodat de inzit tenden cr enkel met een paar natte voe ten afkwamen. De auto werd later door een kraan wagen gelicht en kon,'nadat de motor geheel was schoongemaakt, de reis vervolgen. STOMPWIJK. Geboren: Johanna Maria d. van C. J. v. Brecht en M. v. Lochcm. Jacobus Antonius z. van. J. J. Bontje en E. G. A. de Groot. G e h ti w dEverardus Dirk van Iperen i en Maria Antonia Taa.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9