AGENDA ERNSTIGE DAGEN IN DUITSCHLAND EEN ZAKENMAN MAANDAG 27 JUNI 1932 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Daarbij wijst spr. cr vooral op, dat bet eer ste streven gericht moet zijn op een inwendige versterking, waaruit naast een hooggestemd enthousiasme ook blijkt een zeer zakelijke en ook nuchtere kijk op de werkelijkheid. De werkelijke vreugde wordt niet gevonden in allerlei vormen van ontspanning, maar in een goed en en groot besteden van zijn hei lige vrijheid. Daarom besluit spr. met den wensch, dat ieder met vreugde, zelfbewust en doelbewust in het komende winterseizoen zal medewerken aan verhooging van het peil zijner vereeniging. Het jaarverslag. De 1ste secretaris, de heer J. Ophof uit Amsterdam, brengt hierna een enthousiast verslag uit over het afgeloopen jaar. Er zijn geen daverende dingen gebeurd, maar er werd met succes gewerkt aan een krachtigen uit bouw. Het aantal afdeelingen steeg van tien tot zes tien, het aantal leden vermeerderde van 488 tot 902 (daverend applaus). De secretaris weidt verder uit over de vele werkzaamheden, vooral van het bestuur, me moreert den besturendag te Noordwijkerhout gehouden, op initiatief van rector Timp en wijst erop, dat de tijd van lamlendigheid en misdadige neutraliteit voorbij moet zijn. De leden moeten thans toonen te zijn een kern van jonge kerels, die weten wat ze willen en wilUn wat ze weten. Toespraak rector Timp. Vervolgens betrad rector Timp bet spreek gestoelte, om er zijn blijdschap over uit te drukken, dat er in twee jaar toch «wel iets bereikt is. Het resultaat beantwoordt echter nog niet aan de verwachtingen. Er zijn nog duizenden jonge middenstanders in ons bis dom, die afzijdig staan van de beweging^ De motor- en dancing-gesprekken onder de K. J. M. V.-ers verraden, dat er nog velen zijn, die meer aan ontspanning dan aan 't nut van de organisatie denken. Daarom, we zijn nog maar aan het begin. Er zal nog buitengewoon veel geestdrift en vuur noodig zijn, om ook die afzijdigen in den bond te brengen. Daarom hoopt spr, dat er van allen een kracht zal uit gaan, om ook hen te overtuigen, dat het in dividu in den tegenwoordigen tijd niet alléén kan staan. Zoo zijn er ook de vereenigingen, waar men het werk maar aan het bestuur overlaat. In de dorpen is het veel beter dan in de steden, waar de jonge middenstand nog voor het grootste gedeelte buiten de beweging staat. Daarom spoort spr. aan tot het houden vap geweldige acties, het opmaken van degelijke winterpogramma's, het houden van generale H. Communies, het bijbrengen van godsdien stige en sociale kennis. Voor alles en in alles moet men echte mid denstanders blijven, menschen van standing en ontwikkeling, kerels met Roomsche blijheid. Spr. stippelt dan nog eenige richtlijnen uit en beveelt dan vooral aan contact te zoeken met St. Jos. Gezellen, Jonge Werkgevers en met en naast, niet tegen hen te strijden ter bereiking van aller doel, waarna hij besluit met de slot regels van het bondslied: K. J. M. V. is je naam, K. J. M. V. is je vaan. Kerels vooruit I Laat de trommen nu slaan I K. J. M. V.\ Houzee! Toespraak prof. Niekel. -ij-- De voorzitter van den Dioc. Jeugdraad in het Bisdom Haarlem, prof. Niekel, hierna het woord verkrijgend, zeide, dat hij, wetend, dat de Jonge Middenstand is toevertrouwd aan rector Timp, weet, dat het dan goed gaat. Hij weet, dat rector Timp bij opstaan en slapen gaan en bij al zijn werkzaamheden denkt aan de taak, die Mgr. hem op de schouders heeft gelegd. Spr. wijst er dan op, dat we ons zeiven moe ten vormen om anders dan de anderen te worden. Wat is er heerlijker dan fier te zijn op het feit, dat we schepsels Gods zijn? Gij moet u zelf vormen, aldus spr. Van u zal wor den datgene wat ge met Gods hulp van uzelf maakt. Daarom spoort spr. aan Kathloieken te zijn van de daad, van hier heen te gaan met in u de drang om te doen wat van u verlangd wordt, voor God en Kerk en eigen stand. Na een dankwoord van den voorzitter aan de verschillende sprekers, stelde hij voor aan Z H. Exc. den Bisschop volgend telegram te ,,De K. J. M. V.-ers in het bisdom Haarlem, tezamen op den tweeden bondsdag te Leiden, betuigen Uw Excellentie hun kinderlijke aan hankelijkheid en vragen eerbiedig Uw gebed en steun voor hun jonge beweging". De vergadering betuigde onder applaus haar goedkeuring aan dit voorstel, waarna de heer van de Willige, redacteur van het orgaan, ver slag uitbracht van ,,De Keten", gedurende haar bestaan van een half jaar. Nadat tenslotte nog de voorzitter der Kath. Jonge Werkgeversver. een kort woord had gesproken en erop gewezen had, dat de K. J. W. V. gaarne de voorgestelde samenwerking wil aanvaarden, om eendrachtig op te trekken tot opbouw der Mij., sprak de voorzitter een woord van dank tot allen, die door hun tegen woordigheid blijk van belangstelling hadden gegeven. Daarbij noemde hij o.m. nog de hee- ren van Hellenberg Hubar, v. d. Laer en Klop- penbiifg, secretaris van den Dioc. Bond uit het Bisdom Utrecht. Voorts heette spr. wel kom pater de Greeve S. J., en bracht hij dank aan de Leidsche afdeeling voor de organisatie van dezen congresdag, in het bijzonder aan den heer T. Petit voor den bouw van het altaar aan de heeren P. Knaap en B. Vreeburg, kap. Gudde en aan het zangkoor onder eminente lei ding van den heer Smit. Hierna werd gepauzeerd. Rede pater H. de Greeve S.J. Te half twee werd het congres voortgezel met een rede van den bekenden pater Henri de Greeve S.J., die wilde spreken over: „Be tonbouw en IJzerconstructie". Spr. wilde, zooals we dat trouwens van hem gewend zijn, iets zeggen in eerlijke vrijmoedig heid en oprechtheid. Den gekozen titel achtte hij nog zoo slecht niet, want, hadden onze voorgangers meer in den geest van beton en ijzer gewerkt, dan stonden we nu misschien niet aan den vooravond van een algeheele in eenstorting der maatschappij. De heidensche geschiedschrijver Plinius heeft ergens gezegd, dat de natuur overal voor ge zorgd heeft, behalve voor den mensch. Dat noemt spr. een leugen, want God heeft den mensch rijkelijk gezegend. Hij heeft ons ook gegeven een werkkring. Waar iedereen in dezen tijd roept over gemeenschap, daar heeft een vorig geslacht teveel voor egoïsme geleefd. Maar ondanks gemeenschap hebben we ook nu den plicht voor ons zelf te werken, ons zelf te vormen. Wanneer iemand zijn persoonijkheid niet tot ontwikkeling brengt, wat kan hij dan voor een ander zijn? Duizenden plannen wor den gemaakt, er wordt niets bereikt. Wie aan de wereld werken wil, heeft het eerst het pro bleem van zichzelven op te lossen. Wat doet de mensch? Zijn god, dat is de arbeid, zijn godsdienst is het geld. Maar zoo heeft God de wereld niet gebouwd. Het werk der K. J. M. V. is een geestelijke beweging ,die invloed heeft op den geest van Christus. Spr. wijst dan in breede trekken op .het fa rizeïsme, dat vroeger en ook in onze dagen nog leeft, ook onder de Katholieken, waardoor zij Katholiek zijn in de Kerk, maar in hun zakenleven slechts mammonisten zijn en daarbij vele slachtoffers maken, doordat zij hun katho lieke beginselen allerminst in daden omzetten. Ook in de liefde schieten dezulken tekort. Broodnijd en concurrentie, jalouzie in de ver eenigingen en tusschen de middenstanders, zietdaar het resultaat! Is dat liefde, als men zijn naaste niets gunt? Christus gelooft niet in onze innerlijkheid, wanneer hij onze daden niet ziet. En wanneer de K. J. M. V. geen geest heeft, dan is het een prulleboel, en kan men de zaak wel op doeken. Spr. weidt dan uit over de waardigheid van den mensch, als evenbeeld van God en den Ka tholiek als den door Christus verloste. Zoo iemand kan zich toch niet aanstellen als een gek? Kunnen wij ons ten aanschouwe van God en de engelen als dwazen gedragen? Alleen bij het waarachtig besef van onze waardigheid kan er misschien nog iets van ons terecht ko men. Spr. komt dan tot zijn wenschen. Wat hij van de K. J. M. V.-ers niet verwacht? Niet die echte of kwasie-echtë branie of durf van een christenmensch, die durft laste ren en spotten; niet die menschen met een royaal geweten; niet dien hoogen slordigen toon over priesters en heilige zaken, vrouwen en meisjes; niet, dat men gemakkelijk durft wegblijven uit de H. Mis; niet dat ge van je krachtige K. J. M. V.-vereeniging langzaam maar zeker een groote fuifvereeniging maakt, die zich voornamelijk op cabaret-avonden toe legt. Wij verwachten niet Roomsche afzetters, Roomsche beetnemers, zooals er duizenden rondloopen; wij verwachten niet Roomsch kla tergoud, want middenstand duldt geen half slachtigheid; wij verwachten geen bijloopers, maar zien liever wegloopers. We hebben meer aan een kleine Gideonsbende! Wat spr. w e 1 verwacht? Ernst, waaruit zal blijken, dat ge door Jesus Christus verloste menschen zijt. vol eerlijkheid, oprechtheid en goedheid. Anders zijt ge ver loren. Spr. verwacht, dat Christus zich eiken dag reincarneert in een goede daad; een goede ge dachte van den K. J. M. V.-er Als je een keer niet ter H. Tafel nadert, dat je dat voelt als iets jammers, iets spijtigs. Spr. verwacht, dat de leden de H. Mis met ontroering zullen bijwonen, niet alleen wanneer dat eens in een heel bijzondere omgeving gebeurt. Dat je je voelt als een lid van het mystieke Lichaam van Christus. Dat je Roomsch bent en blijft. Dat de menschen, die bij jullie komen, zich veilig zullen gevoelen. We verwachten, dat je met schroom opziet tegen het meisje, dat eerlang je vrouw zal worden en, wanneer je ze eenmaal tot vrouw zult hebben, dat je ze zult beschouwen als een moeder voor je kinderen en niet als een prooi. Het „hebben is de kunst, lusten zal wel gaan" moet eruit! Dat is een vulgaire gemeenplaats, die bij echte K.J.M.-ers niet thuis hoort. Niet een zure, een kankeraar, een sjache raar in trucjes, maar een echte K. J. M. V.-er, d.i. een christen, dat verwachten we van jullie. De wereld en de menschen moeten aan je kunnen zien, dat je een christen bent. Anders gaat het jullie als den Orang Pendek, waar van de kranten schrijven, dat ze niet wisten of het een mensch of een aap was. Dan schieten ze erop. Zoo zal het ook jullie vergaan. Dat je wordt zwaar geladen korenaren, waar van ieder, die voorbijgaat, kan plukken, zonder dat zij ledig worden. En spr. besloot: Laat de K. J. M. V. en de Graal, die beide groot kunnen zijn, de sluit- steenen zijn van de, organisatie in ons Bis dom, de betonbouw en de ijzerconstructie! (Donderend applaus). Op deze geestdriftige en kernachtige rede volgde een hartelijk woord van dank van den bondsvoorzitter. Hierna werd, begeleid door de R.K, Mu ziekvereniging Perosi, het bondslied gezongen en volgde er een pauze van een uur. HET SPEL IN DE OPEN LUCHT Vermoedelijk heeft het niet in de bedoeling van den Burcht-bouwmeester gelegen een open lucht-theater te bouwen (de man had andere bedoelingen), maar te zijner eer kan gezegd dat het grijze bouwwerk, nu 't door den loop der tijden zijn krijgshaftige functie niet meer behoeft te vervullen, zich uitstekend leent als theater. De binnenplaats van de rotonde vormt de zitplaats voor het publiek, op een estrade bij de „grondelooze" put het tooneel en op de gaanderijen de engelenbak. Het geheele ge bouw bemand met vroolijke jonge Midden standers in plaats van ijzeren krijgslieden ziedaar een transformatie, die ook eens, hopen wij,-onze kazernes zullen ondergaan. Door het tooneelgezelschap van Vincent Berghegge uit den Haag werd opgevoerd: „De zonderlinge Marskramer". Het is de vraag, of marskramers tot den middenstand .gerekend kunnen worden; deze zonderlinge marskramer, de duivel in eigen persoon, behoort er zeker niet toe. Dit ,,vroolijk spel uit de oude doos" is bij zonder in den smaak gevallen. Het was een royaal en joviaal geschreven stuk, dat in de feestvierende sfeer juist van pas kwam. Het geval speelt zich af op het einde der Middeleeuwen, ten huize van den deken van het kistenmakersgilde te Bolsward. De deken, die vreeselijk in de war zit met zijn plannen voor de thans zoo vermaarde Bolswarder koorban ken, wordt geholpen door den duivel, in de vermomming van 'n markskramer, en verpandde hem in ruil voor teekeningen, zijn eigen kind. Maar vrouw Griet komt dit te weten, en vindingrijk als moeders zijn, als het welzijn van haar kind in gevaar komt, weet zij over den duivel te zegepralen met behulp van olie koeken! De vieze marskramer wordt sprakeloos gemaakt door hem een heerlijke oliekoek, ge vuld met 1 ij m, te laten oppeuzelen. Het kind is gered, en uit dankbaarheid voor zijn kranige hulp (door als baby te fungee- ren), krijgt de leerknecht Sjoerd de hand van 's meesters lieftallige dochter Akke. De vreug de is algemeen en met een rondedans eindigt het spel. Aan hel tooneelgezelschap niets dan lof! Vooral de typeering van den gildemeester was prachtig getroffen. Griet en Akke gaven fijn spel te zien: Griet in haar bezadigde rust van getrouwde vrouw en Akke in de aanstekelijke vroolijkheid en lachlust van een 18-jarig juf fertje. Een enkel critische tip: Wij begrijpen, dat deze opvoering niet bedoeld was als een artis tieke gebeurtenis, maar hadden voor een stuk, spelend in de Middeleeuwen, niet een ander kastje en vooral niet een ander Mariabeeld en vóóral niet andere kandelaars mooier geweest? Het is maar een kleine opmerking, want overigens valt deze uitvoering slechts te prijzen. Het publiek, bestaande uit een lange rij vertegenwoordigers van de geestelijkheid, onder wie de hoogeerw. Deken van Leiden, enkele genoodigden en het geheele leger van K.J.M.V.-ers toonde zich zeer voldaan en en thousiast. Met een kort dankwoord van voorzitter Lormann, werd na dit spel het congres geslo ten. In opgewekte stemming keerden de con- gres-gangers terug naar de ouderlijke haard steden, in zonnig humeur over den zoo prach tig geslaagden dag. INTERN. EUCHARISTISCH CONGRES. DE LAATSTE DAG. DUBLIN, 27 Juni. (Eigen telegram). De laatste dag van het Intern. Eucha ristisch Congres is een schitterende mani festatie gewordenHet aantal deelnemers mogen wij zeker schatten op 1 milloen. De drukte was méér dan overweldigend. Het tramverkeer zag geen kans, om door te dringen en werd 's middags dan ook stop gezet, zoodat duizenden en duizenden te voet naar het Phóenix-park trokken, want ook de taxi's waren tot de laatste toe in beslag genomen en de chauffeurs benut ten de gelegenheid om hooge prijzen te vragen. In onafgebroken file reden taxi's en auto's naar wat nog altijd het middel punt is, het Phoenix-park. De sluitings-Mis is geworden, wat er van verwacht werd: een grootsche demonstra tie van Geloof en Godsvrucht. Op de gras vlakte vóór het hoofdaltaar lag een onaf zienbare menigte neergeknield, die in eerbied aandachtig de H. Mis volgde. Een oogenblik betrok de lucht, doch spoedig klaarde het weer op. Na het Evangelie hield de Kardinaal- Legaat een toespraak, die door luidspre kers voor iedereen verstaanbaar was, ook voor hen, die 11/2 uur ver verwijderd wa ren- Incidenten in Ulster. In Ulster is het gisteren tot ernstige in cidenten gekomen door tegen de deelne mers aan het Eucharistisch Congres go- richte anti-katholieke demonstraties door protestantsche organisaties van zoogenaam de Oranje-mannen. Te Ballymena werden 300 terugkeerende deelnemers aan het Eucharistisch Congres door aanhangers der Oranje-partij met gejoel begroet en met flesschen een steenen geworpen, terwijl ver scheidene personen, waaronder eenige vrou wen, mishandeld werden. De onlusten plantten zich over naar het perron, waar een uit Dublin komende extratrein met Congresgangers gereed stond om te ver trekken. Er werden verscheidene ruiten van den trein ingeworpen, waardoor nog een aantal personen gewond werd. Ook te Lame in Ulster werden congres gangers door Oranje-mannen met steenen bekogeld en werden tien personen min of meer ernstig gewond. De politie stond ge heel machteloos. Later in den avond wier pen Oranjemannen de ruiten van eenige katholieke kerken in. Ook te Belfast en te Coleraine werden katholieke congresgangers aangevallen, waarbij eenige personen gewond werden. De bisschop van Down en Conner zonden een protesttelegram aan Sir Dawson Ba tes, den minister van binnenlandsche Za ken van Noord-Ierland, waarin bescher ming voor de Congresdeelnemers werd ge vraagd. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—«.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Juni tot en met Zondag 3 Juli a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552. CONFLICT TUSSCHEN RIJK EN BEIEREN. De latente burgeroorlog en het uniformverbod. BERLIJN, 27 Juni. De Duitsche rijkskanselier von Papen verklaarde Vrijdag j.l. te Lausanne in een gesprek met den hoofdredacteur van de Fransche „Matin", dat hij allo nationale krachten van Duitschland vertegenwoor digde, wat zijn voorgangers niet konden zeggen. „Frankrijk heeft in bijn persoon, aldus de rijkskanselier, voor een Fransch-Duib- sche overeenkomst don waarborg, dat Duitschland onderteekent, wat ik onder- teeken. Frankrijk heeft tot nu toe slechts met linksche partijen van Duitschland te doen gehad. Heeft het er geen belang bij, ook de rechtsche, d.w.z. geheel Duitsch land, voor deze toenadering te winnen?" De „Matin" maakte bij deze verklaring de opmerking dat het voor het oogenblik beter is, haar zonder eenig commentaar te laten. Dit weglaten van elk commentaar is commentaar voldoende! Wie kennis neemt van wat er op het oogenblik in Duitschland voorvalt, zal een welbeteekenende glim lach niet kunnen onderdrukken, wanneer hij een dergelijke verklaring van von Pa pen leest. Het geheele Duitsche volk zou achter hem staan Het is nogal een fraaie eenheid, welke het Duitsche volk op het oogenblik bezig is te demonstreeren. lederen dag leest men van politieke botsingen en arresta ties, iederen dag slaat men elkander eens gezind den schedel in. Rijksdag en Land dagen hebben een meer dan treurig beeld opgeleverd van de sehromelijkste oneenig- heid en van de grootste verwarring. Men spreekt reeds van een „verkapten burger oorlog" en ziet met angst den tijd nade ren, dat deze zal omslaan tot een openlij ken burgeroorlog. Nationaal-socialisten en communisten wedijveren met elkaar in ter rorisme en de heele structuur van de Duitsche republiek, opgebouwd op de sa men weving van Rijk en Landen, dreigt uiteen te scheuren. Het is dan ook wel al lerminst om zich te verkwikken aan het schouwspel van roerende eensgezindheid, dat de rijkskanselier Lausanne verlaten heeft om zich naar Berlijn te begeven, in tegendeel de dreigende burgeroorlog maak te zijn tegenwoordigheid daar noodzakelijk. Hitler's toon wordt met het naderen der rijksdagverkiezinigen op einde Juli met den dag agressiever. Hij voelt zich groeien en zit met. de zweep achter von Papen's regeering aan, teneinde haar meer en meer in zijn richting te drijven. Nu Duitschland een rijksregeering heeft, die naar Hitler's pijpen danst, wordt aan gestuurd op een sterke centralisatie, ten einde de macht van die Landsregeeringen te breken, welke van het nationaal-socia- lisme niets moeten hebben. Zooals men weet, heeft president von Hindenburg onlangs een nieuwe noodver ordening onderteekend, waarin niet lan ger verboden werd de organisaties van de nationaal-socialistische stormtroepen en het dragen van partij-uniformen. Een vol komen onbegrijpelijke verandering van koers, daar hij onder bet kabinet-Brüning niet lang geleden juist aan ontbinding der stormtroepen en aan het uniformver bod zijn sanctie had gegeven. Toen was de motiveering, dat een ge ordende staat geen partijleger in zich kan dulden, omdat de kans groot is, dat zoo'n leger zijn wil op ongeoorloofde wijze zal willen doordrijven. De tijden zijn er niet beter op geworden, integendeel dat zelfde gevaar bestaat nog, zelfs in nog girooter mate, wat de toeneming der poli tieke onlusten wel degelijk bewijst. En toch gaat von Hindenburg op advies van den nieuwen rijkskanselier weer toestaan,, wat hij indertijd zeide niet langer te kun nen dulden. Hoe dit zij, het verbod is opgeheven en' de Landsregeeringen werden verzocht er mede rekening te houden. Beieren verzette zich echter en hand haafde het landelijk verbod. Daar blijft INWERKINGTREDING DER CRISIS- ZUIVELWET. Op 10 Juli a.s. Naar het persbureau V.D. verneemt, zal in verband met het feit, dat de algemeene maatregelen van bestuur, die volgens de Crisiszuivelwet noodig zijn, nog niet zijn verschenen, het zeer moeilijk zijn de wet op 4 Juli in werking te doen treden. Dit is thans uitgesteld tot 10 Juli a.s. GEMEENTEBEGR00TING VAN DEN HAAG. Een zeer groot tekort? In verband met geruchten over een te kort op de gemeen te begrooting van 's-Gra- venhage over 1933 van ruim 5J-4 millioen gulden, vernemen wij van zeer bevoegde zijde, dat thans nog met geen mogelijkheid kan worden vastgesteld hoe groot het te kort zal zijn. Wel is uit voorloopige cijfers gebleken, dat de uitgaven de inkomsten stellig met vier millioen zullen overschrijden, aange zien reeds vaststaat, dat alleen voor „Maat- de legerorganïsatie van Hitier onwettig en blijft het dragen van de bruine uniform verboden. Toen dezer dagen de nationaal- socialistische afgevaardigden toch in uni form in den Beierschen Landdag versche nen, werden zij voor eenige zittingen uit gesloten. Ook Baden wenscht- niet mede te doen met de Berlijnsche pluimstrijkerij aan het adres van Hitier en zoo voltrekt zich gaandeweg een scherp conflict tusschen het Rijk en de Katholieke Zuidelijke sta ten. „Wij zijn vastbesloten aldus sprak Vrijdagavond Hitler in een redevoering te Munchen het rijk te dwingen ons recht te doen wedervaren, of wij zullen een toe stand scheppen, die de onmogelijkheid van dit Beiersche optreden aan een ieder on dubbelzinnig bewijst. Wij zullen in Oldenburg en Mecklen burg precies hetzelfde doen, wat de Beier sche volkspartij in Beieren doet. Dan moet het rijk ingrijpen en de met het recht strij dige houding der zwarte en roode par tijen corrigeeren." Dat wordt een felle strijd tusschen de par tijen, die orde en rustige ontwikkeling in Duitschland wenschen, en de terreur" der nazi's. De jongste berichten uit Berlijn luiden alweer zeer „hoopvol". Het is er Zondag weer verscheidene malen tot botsingen ge komen tusschen nationaal-socialisten eenerzijds en communisten en Reichsban- ner-leden anderzijds. Tot ernstige, inciden ten kwam het echter nergens. Op verschil lende plaatsen werden ruiten van natio- naal-socialistische en communistische par tij-lokalen ingeworpen, terwijl ook eenige malen schoten werden gelost. In totaal werden acht personen gewond, waaronder een politie-agent. In de afgeloopen 24 uur werden in totaal 70 personen gearres teerd. Gistermorgen werden bij een gevecht tusschen communisten en na<zi's te Leip zig verscheidene nazi's gewond. Te Hamburg is het tot een schietpartij gekomen tusschen nazi's en communisten. Een nationaal-socialist werd aan de hand gewond. Of'er communisten gewond wer den is niet bekend .Ook op de politie, die van haar vuurwapenen gebruikt maakte, werd geschoten. Ook te Wattenscheid in het Roergebied had een botsing plaats tusschen commu nisten en nazi's. Er werd met steenen ge gooid en met revolvers geschoten, waarbij twee nationaal-socialisten levensgevaarlijk gewond werden en eenigen lichtere ver wondingen opliepen. Een der nationaal-so cialisten, die een schot in het hoofd had gekregen, is in den loop van den avond in het ziekenhuis overleden. Eén communist werd gearresteerd. In den afgeloopen nacht is voorts nog de leider van den rooden anti-fascistischen Strijdhond te Landsberg aan de Warthe na het verlaten van het bondslokaal der K.P.D. door onbekenden, vermoedelijk na^- tionaalisocialisten, doodgeschoten. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Te Munchen was het Zondag rustig. Er werden geen demonstraties gehouden. De stad vertoonde het gewone beeld van den Zondag. De Berlijnsche hoofdcommissaris van politie, Grezsinski, heeft gistermiddag in het Reichsbanner-stadion te Maagdenburg een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat het IJzeren Front uit noodweer was geschapen. Op den dag, dat de nat.-socia- listische stormtroepen zich tegen wet en recht in het recht op de straat zouden willen veroveren, zou het IJzeren Front gebruik ma-ken van zijn recht op nood weer. De regeering-von Papen had ge meend, dat zij door de opheffing van het uniform-verbod de binnenlandsche rust zou bevorderen. Thans, eenige weken la ter, waren de werkelijke gevolgen er van reeds aan het licht getreden. In werkelijk heid, aldus spreker, bestaat reeds de la tente burgeroorlog. schappelijk Hulpbetoon" 3J4 millioen gul den meer zal moeben worden uitgegeven dan in 1932. Intusschen is bij B. en W. de begroeting nog niet ter sprake gekomen, zoodat ook van een dekking van het tekort door even- tueele verhooging van belasting of bezui niging nog geen middelen zijn aangegeven. Het kienen thans in het heele land verboden. Door de justitie is thans in verband met de Laatste uitspraken van den Hoogen Raad der Nederlanden betreffende het kie nen in verlofs- en sohijnsociëteiten aan de verschillende politie-autoriteiten een schrij ven gericht, waarbij verzocht wordt met kracht op te treden tegen het verboden kienen, alsmede tegen de inrichtingen waar zulks mocht plaats vinden. zal vooral In dezen tijd de kooplust trekken door doel treffende reclame.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2