ZATERDAG 25 JUNI 1932 No. 7236 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN AANBIDDING OP DE „MARNIX" LANGS HET MEER VAN GENEVE BINNENLAND ST. CLEMENS-ftETRAITENHUIS 23ste Jaargang e £cid^clve0oii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. De Graal als Altaarwacht Mgr. Heylen bij de Nederlanders Massa-bijeenkomst der vrouwen DUBLIN", 23 Juni. Zooals ik in mijn vorigen brief al schreef, is het Congres gisteren officieel door den Kardinaal Legaat geopend, welke plechtig heid eindigde met het geven van den zegen met het Allerheiligste door den vertegen woordiger van Z. H. den Paus. Het zal toen zoowat half zes geweest zij>n en officieel was er toen nieis meer te doen vóór negen uur, toen in alle kerken van Dublin en van de omgeving het Allerheilig ste werd uitgesteld ter aanbidding. In alle kerken, dus ook in die op de „Marais van Sint Aldegonde". Tot twaalf uur duurde de uitstelling, die toen beëindigd werd met den zegen met het Allerheiligste en die volle drie uren hebben de Graalmeisjes, in groepen van veertig elkaar afgewisseld, in aanbidding voor Onzen Heer neergeknield gelegen. Een prachtig voorbëeld voor de overige passagiers. Ik acht het hier de plaats, om eens te wijzen op de schitterende discipline die er in de Graal heerscht. Al die jonge meisjes, vroolijk en levenslustig, die naar hier geko men zijn, willen natuurlijk ook wel eens wat van de stad zien; de leidsters achten het echter en terecht niet verantwoord, haar alleen de stad in te laten trekken en zoo luidde bijvoorbeeld gisteren het consig ne: niemand de boot af, allemaal thuisblij ven. Dat moet wel voor velen een teeurstel- ling zijn geweest, maar geen enkele die mopperde, geen enkele die ook maar een teleurgesteld gezicht zette. Allen begrepen ze het, ze waren hier niet voor zich zelf, maar ter meerdere eere Gods, ze waren hier, om een voorbeeld te geven, en ze ga ven het, blij het te kunnen, blij het te mo gen doen. En toen de overige passagiers uitzwermden, de vroolijke stad in, bleven zij achter, om in haar hut of in de kapel te bidden. De wereld móet bekeeren en God zal triomfééren Terwijl de Graalmeisjes in voortdurende aanbidding voor het Allerheiligste neerge knield lagen, trokken de K. J V.-sters, haar banieren gedragen door Iersche Padvind- sters, voor een propagandatocht de verlich te stad door, waar duizenden en duizenden haar hebben toegejuicht. Druk dat het in de stad was! Geweldig. Nog zelden heb ik zooiets gezien. Maar hoe druk ook, de orde was voorbeeldig. De winkels, die anders om zes uur sluiten, wa ren nu tot middernacht open en de restau rants, waar in gewone tijden in de week na tien uur zelfs geen bier meer mag worden geschonken, hadden nu tot twaalf uur daar voor permissie. Maar de kwade gevolgen, die sommigen er van vreesden, zijn uitge bleven; de menschen gedroegen zich voor beeldig vroolijk, maar netjes. En kwamen ze langs een kerk, dan gingen maar weinigen onmiddellijk voorbij; allen knielden ze eerst eenige oogen'blikken voor het Allerheiligste neer, zoodat het heel den avond in alle kerken stampvol was. Om half een 's nachts werd in alle ker ken een H. Mis opgedragen. Die wilde ik ook bijwonen, maar ik heb er de kans niet toe gekregen. Toen ik om twaalf uur, dus nog een half uur tevoren, voor de kerk aan kwam, was die niet alleen reeds meer dan vol, maar stond zelfs het voorplein ervóór, vol met een dicht opeengepakte menigte, zoodat de hekken daarvoor gesloten had den moeten worden om ongelukken-veroor zakend gedrang te voorkomen. Maar ook door gesloten hekken lieten de menschen zich niet weerhouden; honderden bleven ook nog daarbuiten staan, op de openbare straat. Voor een tweede kerk wa-s het pre cies zoo en voor een derde eveneens toen heb ik het maar opgegeven en ben naar m'n hotel gegaan; ik schijn nu eenmaal de vol harding der inwoners van Dublin niet te bezitten. Vanmorgen was er voor de pelgrims der verschillende landen, voor ieder in een an dere kerk. een H Mis. Voor de Nederlan ders was die in de dicht bij de boot gelegen kerk van het Onbevlekte Hart van^Maria, waar een pontifikale H. Mis werd gecele breerd door onzen Aartsbisschop. De kerk was stampvol en de kleurige kostuums der Graalmeisjes zorgden er voor, dat de kerk ©en schitterenden aanblik opleverde Om elf uur werd in de Pro-Kathedraal de Congres-Mis opgedragen, een plechtige Massa Lauda Sion van Palestrina, terwijl het Kathedraal-koor o a. ook nog zong het Jubilate Deo van Aiblinger en het Tantum Ergo van Vittoria. Deze Pontificale H. Mis werd ook uitge zonden en was door vierhonderd luidspre kers op tal van plaatsen in de stad te vol gen. Overal zag men dan ook groepen aan dachtig luisterende menschen om die luid sprekers geschaard staan. Over die luidspreker-installatie vertel ik morgen nog wel meer, nu moet ik eindigen om met de Nederlandsche pelgrims naar de audiëntie bij den Pauselijken Legaat te gaan. BIJEENKOMST DER NEDERLANDSCHE PELGRIMS. DUBLIN, 24 Juni. (Eilgen Telegram.) Op de 2e sectie-vergadering der Neder landsche pelgrims, waarop pastoor Willen- borg zijn reeds gemelde rede hield over de Eucharistie en het ziekenapostolaat, is mgr. Heylen, de bischop van Namen en voorzitter van het Comité der Internat. Eucharistische Congressen, gedurende eenige oogenblikken verschenen om Neder land te eeren voor zijn schitterende deel name aan het Congres. Nooit, zei de de populaire kerkvorst, zal ik het Congres van Amsterdam vergeten, dat een zoo groote triomph is geweest voor de Eucha ristie en dat. een teeken en voorbeeld was niet alleen voor Nederland maar ook voor alle ander landen. Spr. verklaarde steeds en overal de lof te zullen verkondigen van Amsterdam, dat weliswaar geen Katho lieke stad is, doch waar het Katholiek ge voel op zoo groot-sche wf/ze tot uiting is ge komen. Ik heb reeds andere af deelingen bezocht, aldus mgr. Heylen, maar mi dunkt, de Nederlandsche is de belangrijk ste van alle twintig. EEN VROUWEN-BIJEENKOMST. Des avonds had in het Phenix-park on der leiding van den kardinaal-legaat de massa-bijeenkomst plaas der vrouwen, ge lijk gisteren die der mannen. De Neder landsche graalmeisjes vormden met hun uniformen een kleurige noot in de verga dering, die nog door twee kardinalen werd bijgewoond. Het aantal der aanwezige bis schoppen was opvallend minder dan giste ren. In het Iersch werd gesproken door den bisschop van Down en Connor over „Bezoeken aan het H. Sacrament" waarna allen het lied „O Sterre der Zee" aanhie ven. Een Engelsche toespraak werd gehou den door den aartsbischop van St. Louis, mgr. Glennan over „De Eucharistie de Lief de en de Vrede", waarop het gezang „Sweet Sacrament Divine" volgde. Onder wijl begon het zachtjes te regenen, allengs harder, hetgeen wel niet in staat was het enthousiasme te dooven, doch de meeting een minder schitterend verloop gaf dan gisteren. Ook was het aantal der vrouwen begrij pelijkerwijze niet gelijk aan de overweldi gende massa der mannen. Alvorens de zegen te geven richtte de kardinaal-legaat zich in het bijzonder tot de Iersche vrouwen die zoo trouw de schat des geloofs- hebben bewaard en riep hij de bijzondere zegen van de Moeder Gods over hen af. V De politiek der Katholieken. Voor het Verbond van Katholieke Jon geren te 's Gravenhage sprak Donderdag avond in „Amicitia" aldaar prof. dr. J. A. Veraart over „het democratisch Program ministerie". Spr. begon met er op te wijzen, dat het komende ministerie ongetwijfeld een crisis ministerie zou zijn. En wij mogen daarbij hopen, dat het het einde der wereldcrisis zal beleven en het opgaan van ons land naar nieuwe welvaart. Het is echter volstrekt niet onverschil lig, met welken geest dit ministerie bezield zal zijn. Voor spr. stond vast, dat het een kabinet moet wezen dat vóór alles, bij leniging van de crisis-gevolgen en bij de medewerking tot den opbouw van een nieuw sociaal-economische orde, de be langen van het arbeidende volk in den wijd- sten omvang in het oog houdt. Het crisis-ministerie der naaste toekomst zal, aldus prof. Veraart, van alle liberaal economische smetten geheel vrij moeten zijn. En met vergete niet, dat dit econo misch liberalisme evenzeer bij groepen van rechts als bij den Vrijheidsbond wordt aan getroffen. En spr. besloot met de opwekking: „Er zal een groot 'en nieuw élan in het Katho liek-Staatkundig leven moeten worden ver wacht". Dat het economisch liberalisme nog over al in de samenleving leeft en zich beweegt, is een bewering van prof. Veraart, die zoo duidelijk in overeenstemming is met de sprekende werkelijkheid, dat zij geen be wijs vraagt. Prof. Veraart zeide niet in evenveel worden wij hebben dat althans niet in het verslag zijner rede gelezen dat de R. K. Staatspartij in haar leiding en ver tegenwoordiging, als zoodanig, door dat economisch liberalisme besmet zou zijn of misschien zelfs geleid en gedreven zou wor den. Een dergelijke boute bewering verne men wij den laatsten tijd nog al 'ns van andere zijde, buiten de R. K. Staatspartij. (Anderen zijn weer van 'n andere, tegen overgestelde, meening. De firma Ja-miif b.v. en ve-le anderen zullen de huidige re geering weer héélemaal niet beschouwen als een, die zich door oeconomisch-liberaüs- tische overwegingen laat leiden!) De heer Veraart, zedde het niet zou bout, al sprak hij wel de meening uit, dat er een groot en nieuw élan in het Katholiek- Staatkundig leven zal moeten komen. Ongetwijfeld, dat het leven van een poli tieke partij zich blijvend jong moet houden door wat men zal kunnen noemen „een groot en nieuw élan" op zich te laten in werken daarover zijn we allen het eens, maar toch kan 't nuttig zijn, dat 't eens héél hardop gezegd wordt. Prof. Veraart zoekt dat élan echter niet buiten de R. K. StaatsparijHij wil geen sprong in het duister, zooals de Katholie ken, die naast de R. K. Staatspartij andere politieke partijen oprichten of steunen. Deze doen een sprong in het duister: zij weten niet, waar ze terecht komen, ter wijl 't bijna zeker is, dat ze niet daar ko men, waar zij wenschen. De heer Veraart wil het „groot en nieuw élan" in het Ka tholiek-Staatkundig leven tot stand zien komen i n de R. K. Staatspartij. En dèt en dat alléén kan o.i. de juiste weg zijn. Ontspanning te Lausanne De Fransch-Duitsche besprekingen. Een gunstig teeken. Omtrent de Franseh-Britsche besprekin gen te Lausanne en het voorloopige ac- coord tussolien beide Landen meldt Havas nog, dat de dag van eergisteren in het tee ken stond van een ^erkelijke ontspanning. De Eransche en Engelsche delegaties zijn het eens geworden over de noodzakelijk heid van een definitieve regeling, maar ter wijl Engeland schrapping der herstelbeta lingen voorstelt, vraagt Frankrijk de vast stelling van een slotbedrag en de opstel ling van een financieel en economisch reor ganisatieplan voor Europa. Frankrijk erkent dat Duitschland voordat de normale toe stand is teruggekeerd niet in staat is eeni ge betaling te verrichten. Frankrijk vraagt alleen voor zichzelf eenzelfde behandeling gedurende de verlenging van het morato rium. Het is geneigd Duitschland een zeer edelmoedige verlichting toe te kennen van de verplichtingen, welke volkomen ver- eenigbaar met de bebalingsoapaciteit zou den worden gemaakt. Zulk een maatregel zou het voordeel hebben, dat hij verhindert, dat het Duitsche economische leven, van eiken last bevrijd, het evenwicht der mark ten zou komen verstoren. Het onderhoud tussolien MacDonald en Herriot waarop gisteren, zooals gemeld, een bespreking tusscken Herriot en von Papen volgde, wordt door de Parijsche bla den beschouwd als het slot van de eerste phase van de conferentie van Lausanne. Vrij algemeen toonen de bladen zich niet bevredigd door dezen gang van zaken. Men meent uit eenige uitlatingen van den Fran- schen minister-president te kunnen afleiden, dat MacDonald niet geheel afwijzend stond tegenover het Eransche standpunt. Een rede van rijkskanselier von Papen. Rijkskanselier von Papen heeft te Lau sanne in het stedelijk casino een rede ge houden voor de Duitsche kolonie, waarin hij o.m. het volgende verklaarde: De staatslieden te Lausanne zijn bijeen gekomen, om hun volken te bevrijden van den enormen druk, die elk economisch leven op den duur dreigt te zullen dooden. De conferentie mag niet eindigen met het aan nemen van resoluties, welke de wereld den vrede slechts beloven; zij moet de wereld den vrede definitief teruggeven. De oorzaken van de wanorde in het eco nomisch leven, ging von Papen voort, zijn voldoende bekend. Thans willen de volken daden zien. Ik kan niet gelooven, dat de wereld nog niet rijp is voor dit positieve werk. Van Papen besprak vervolgens den nood toestand in Duitschland, dat door de werk loosheid zwaar wordt geteisterd. De hoop der jeugd is bijna verdwenen, zeide hij. Het economisch leven gelijkt op een kerkhof. Doch meer nog dan de materieel© ellende drukt op het land het bewustzijn, dat het gedegradeerd is tot een natie, welke min der recht heeft dan de andere. Het valt dan ook niet te verwonderen, zeide spre ker, dat het volk tegen een dergelijken toe stand in verzet komt. Men dient te besef fen, dat de materieele ellende, waaronder Duitschland lijdt, zich ook uitbreidt tot voorbij de grenzen, zoodat het sociale even wicht van Europa ernstig wordt bedreigd. Von Papen betreurde het, dat het initia tief, verleden jaar door president Hoover genomen, niet op krachtige wijze heeft doorgewerkt. De vraag, hoe er een uitweg kan worden gevonden uit de wereldcrisis, kan echter duidelijk en eenvoudig worden beantwoord. Men moet besluiten, voorgoed een streep te zetten onder de rekening van den oor log. Dit alleen is in staat, de wereld het vertrouwen terug te geven, het vertrou wen, dat zij noodig heeft, om haar moreel en materieel evenwicht te herkrijgen. Het verloop der besprekingen FrankrijkDuitschland. Na afloop van de gistermiddag gehouden Frans ch -D u i ts ch e besprekingen werd hei volgende communiqué gepubliceerd: „De Fransch-Duitsche besprekingen zijn hedenmiddag voortgezet. Na een exposé van den Franschen minister van Financiën Germain-Martin had een gedachtenwisse- ling plaats, met het doel, naar van beide zijden werd verklaard, alle zijden van liet vraagstuk grondig te behandelen. De eerstvolgende bijeenkomst zal Maan dag 27 Juni 's middags had vijf plaats heb ben". Omtrent het verloop der besprekingen kan nog medegedeeld werden, dat de Duit sche minister van Financiën, graaf Schwe- rin zich 's morgens ertoe beperkt had, uit een te zetten, dat de toestand in Duitsch land sinds de deskundigen te Bazel in De cember hun rapport uitbrachten nog ern stiger is geworden. Herriot had namelijk dit rapport in de discussie ter sprake ge bracht. Graaf Sohwerin wees daarbij op de wijzigingen in de handelsbalans en de de viezenvoorraden van de Rijksbank, alsmede op de moeilijkheden betreffende de be grooting, de werkloosheid en de algemeene economische situatie. Germain-Martin, die 's middags aan het woord kwam, lichtte het Fransche stand punt toe. De noodtoestand in Duitschland wordt door Frankrijk geenszins onderschat. Is de crisis echter eenmaal overwonnen, dan bestaat de mogelijkheid tot een hervat ting der betalingen, en de bedoeling van het Fransche plan is juist, die mogelijkheid te scheppen. Na een kort debat werd de zitting tot Maandag verdaagd. Inmiddels zullen de deskundigen van beide landen, die reeds eerder in contact met elkaar heb ben gestaan, Maandagmorgen een reeks vraagstukken behandelen. Von Papen vertrokken. De besprekingen waren van alleszins vriendschappelijken aard. Rijkskanselier Von Papen, die bij het begin der middag zitting tegenwoordig was, verliet de bijeen komst tegen halfzeven, waarna hij met den trein van 6 uur 40 naar Berlijn vertrok. Von Papen zal over de onderhandelingen te j Lausanne rapport uitbrengen aan Hinden burg. Vóór zijn vertrek had de rijkskanse lier korte besprekingen met den president van de Rijksbank dr. Luther, den Oosten- rijkschen bondskanselier dr. Dollfuss en den secretaris-generaal van het Joegoslavische ministerie van Buitenla.ndsche Zaken. SAMENWERKING TUSSCHEN DE KLEINE STATEN? Inzake de ontwapening. In Volkenbondskringen gaat het ge rucht, dat de delegaties van Nederland, Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Bunstige berichten omtrent een ontspan ning te Lausanne. (1ste blad) Een omwenteling in Siam. De konink lijke familie in gijzeling. (3de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft de wetsontwer pen tot hulpverleening aan de varkens houderij ^n tot versterking van rentelooze voorschotten ten behoeve van den groven tuinbouw in West-Friesland aangenomen, (lste blad). HET INTERN. EUCH. CON GRES Bladz. 1 en 5 HET VIJFJARENPLAN IN RUSLAND Bladz. 3 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Bladz. 13 België, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Zwitserland, Spanje en Tsjecho-Slovvakijo gisteren een gezamenlijke bespreking heb ben gevoerd over den stand der ontwape ningsconferentie. Dit gerucht wordt door de betrokken delegaties niet tegengesproken. Men heeft den indruk dat men hier met een eerste informeel contact te doen heeft, dat.wellicht tot een nauwer samengaan tus- schen deze acht staten zou kunnen leiden. Omtrent het verloop der besprekingen wordt de grootst mogelijke geheimhouding bewaard. Tel." DE REGELING VAN DEN OPSLAG VAN BOTER. Aan de vanwege de regeering omstreeks half Juni gepubliceerde regeling van dén opslag van boter is nog een bepaling toe gevoegd met betrekking tot het, verbod tot verhandeling van de opgeslagen boter. Het betreffende artikel IV luidt na deze toevoeging als volgt: Tijd van uitslag. Deze regeling heeft al leen betrekking op boter, die in het vrije verkeer wordt gebracht, nadat, de Crisis- Zuivelwet in werking is getreden. Verhandeling van opgeslagen boter, is niet toegestaan in de periode gelegen tus- schen 15 Juni en den datum van het in werking treden der Crisis-Zuivelwet. In- dieu mocht blijken, dat aan het Crisis- Zuivelbureau opgegeven hoeveelheden op geslagen boter toch verhandeld worden, zoo zal noch boter van den verkooper, noch boter van den kooper onder dezo regeling kunnen vallen. R.-K. LANDARBEIDERSBOND. Blijkens het verslag over 1931 telde do R.-K. Landarbeidersbond op 1 Januari j.l. 14.978 leden, verdeeld over 284 afdeelin- gen, tegen 224 afdeelingen en 10.719 leden op 31 December 1930. In de eerste vier maanden van dit jaar nam het ledental opnieuw met ruim 3000 toe. Op 1 Januari j.l. was het aantal leden over de verschil lende provinciën als volgt verdeeld: Gro ningen, 241, Friesland 242, Drente 739, Overijssel 180, Gelderland 283, Utrecht 270, Noord-Holland 2265, Zuid-Holland 4405, Zeeland 2376, Noord-Brabant 3807 en Lim burg 170. TE N00RDWIJKERH0UT 28 Juni—1 Juli Heeren Middenst. 2—5 Juli Meisjes 5—8 Juli Geh. Dames Middenst. 2629 Juli Heeren Onderwijzers 30 Juli2 Aug. Geh. St. Jozefgez. 2—5 Aug. Meisjes boven 17 jaar 6—9 Aug. Jonge Middenstanders 912 Aug. Ongeh. Dames Middenst. 16—19 Aug. Jonge Middenstanders 20—23 Aug. Heeren 2327 Aug. Dames Onderwijzeressen 27—30 Aug. Mannen en Jongelingen 6.50 10.— 10.— 6.50 6.50 10.— 10.— 10.— 10.— 10.— 6.50

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1