LAUSANNE'S HERSTELCONFERENTIE. DE „GRAF ZEPPELIN" IN ONS LAND. Retraiten voor den Middenstand 23ste Jaargang ZATERDAG 18 JUNI 1932 No. 7230 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangebodèn of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V0N PAPEN OVER HET DUITSCHE STANDPUNT. RADICALE SCHRAPPING Nio JOELTREFFEND, NOCH RECHTVAARDIG, ZEGT HERRI0T. DE RECHTSGELDIGHEID DER VERDRAGEN. Na de inleidende redevoering van Mac- Donald, den voorzitter der herstelconfe rentie te Lausanne, heeft Vrijdag rijkskan selier von Papen en na hem de Fransche premier Herriot het woord gevoerd. MacDonlad had de begnselkwestie scherp gesteld, dat n.l. „overeenkomsten" niet eenzijdig kunnen opgezegd worden, doch dat men die verdragen, welke on uitvoerbaar zijn geworden, aan een her ziening in gemeenschappelijk overleg moet onderwerpen.'" Door zijn verklaring aldus te formulee ren, was MacDonald de Duitschers al een heel eind weegs tegemoet gekomen, en rijkskanselier von Papen heeft gistermor gen, bij de uiteenzetting van het Duitsche standpunt, de hem geboderf hand niet af gewezen. Zelfs maakte hij bedoelde pas sage uit de rede van den Engelschen pre mier tot het uitgangspunt van zijn betoog door te verklaren, dat niemand dus ook Duitschland niet de rechtsgeldig heid van de overeenkomst van Den Haag, het Youngplan in twijfel trok of ook maar wilde betwisten. Het is derhalve doelloos het herstelvraagstuk wederom van juri disch standpunt te onderzoeken en te be handelen, want daaromtrent bestaat abso luut geen verschil van meening. Deze officieele verklaring is van het hoogste belang: zij houdt immers een er kenning van Frankrijks recht op herstel betalingen inzij erkent ook, dat het Young-plan nog steeds rechtsgeldig be staat. En deze officieele erkenning door Duitschland was door Heriot in zijn re- geerings'verklaring als conditio sine qua non voor verder besprekingen beschouwd. Wie een recht uit verdragen heeft, heeft ook het recht die verdragen ten gunste van de tegenpartij te verzachten, ze ten hare voordeele buiten werking te stellen, was de gedachtengang van Herriot. Daar voor ligt nu de weg open. Na Frankrijks recht erkent te hebben, deed von Papen een beroep op de schuld- eischerslanden om de feiten onder de oogen te zien en daaruit de onafwendbare con clusies te trekken. Dit beroep ondersteun de von Papen door een zeer sterk betoog, waarin hij de verarming van Duitschland duidelijk demonstreerde en verklaarde, dat het land voor een catastrofaal bankroet stond, waarbij niet alleen de regeerings-, maar ook de particuliere schulden zouden betrokken zijn. Van den daverenden vuistslag op de conferentietafel, welken velen gevreescr en enkelen in Duitschland zoo graag gezien hadden, valt in von Papen's rede niets te bespeuren. Deze rede zou Bruning ook ge houden hebbenzij is trouwens de slotsom van zijn werk, gelijk von Papen gisteren nog verklaarde: de Duitsche regeering zal, het spreekt vanzelf, de nationale nood zakelijkheden met dezelfde standvastig heid als haar voorgangster verdedigen. Te Lausanne wordt een Bruningsche politiek gevoerd: van gezond realisme, zonder sen sationeel© uitdagingen, welke Duitsch- lands zaak meer zouden schaden dan vooruit helpenwelke wellicht alle kans op redding zouden vernietigen. Herriots antwoord. In antwoord op de rede van den Duit- schen rijkskanselier heeft de Fransche mi- nister-presndent Herriot heden een ver klaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide: De Fransche regeering heeft natuurlijk den plicht haar eigen belangen te verde digen, zij wil echter tevens het Duitsche volk te verstaan geven, dat zij wil hande len in het algemeen© belang en in het be lang van den vrede. De Fransche regeering neemt met be vrediging kennis van de verklaring van minister-president MacDonald over de eerbiediging der verdragen, welke eerbie diging slechts de grondslag voor de inter nationale moraal in de komende tijden kan zijn. Het rapport van de deskundigen van Bazel dient voor de conferentie een alge meen advies te zijn. De Fransche regee ring aanvaardt de conclusies van het rap port ten aanzien van de huidige crisis, die verre overtreft wat men bij de opstelling van het Youngplan had voorzien. Zij aanvaardt ook, dat de financieele moeilijkheden van Duitschland voor een groot deel oorzaak zijn van den toenemen- den stilstand van het crediet en dat een gemeenschappelijk optreden van de re geeringen noodzakelijk is. De Fransche regeering constateert, dat de conferentie van Lausanne reeds den grondslag van een „universeele regeling" heeft aanvaard. Het rapport der Bazelsche deskundigen zegt dat Duitschland een maal zijn econamisch evenwicht zal hervin den. Daarom kan men bij een duurzame re geling noch van een periode van buitenge wonen welstand, noch van een periode van buitengewone depressie uitgaan. Herriot behandelde vervolgens de her stelkwestie en de kwestie der spoorwe gen, alsmede de wederzijdsche internatio nale schuldenuitwisseling. De schuldbeta lingen bedragen momenteel voor Duitsch land 12 milliard rijksmark, voor Frankrijk 61 milliard voor Engeland 105 milliard. Het Hoover-moratorium heeft voor de Fransche begrooting een hiaat, van 1.8 milliard frs. veroorzaakt. Volgens het Youngplan be draagt het overschot van Frankrijk jaar lijks 360 millioen mark. Hieruit blijkt de onrechtvaardigheid van het offer, dat bij algemeene schrapping der herstelbetalin gen Frankrijk zou worden opgelegd. De last die op de Duitsche spoorwegen is gelegd voor de betaling van 660 mil lioen aan herstelschulden is geenszins overdreven. Wanneer men deze last zou schrappen zou de schuldenlast der Duit sche spoorwegen met 10 milliard franc verminderd worden, terwijl de Fransche spoorwegen gedrukt worden door een last van 65 milliard francs én de Engelsche spoorwegen door 100 milliard franc. De Duitsche regeering zou in geval van schrapping de spoorwegtarieven aanzienlijk kunnen verlagen voor een deel tot 15 of 25 procent van het tarief van voor den oorlog. Naar Fransche meening is het herstel probleem niet uitsluitend een Duitsch- Fransche kwestie. De schrapping zou tal rijke landen treffen. Het herstelvraagstuk betreft het geheele probleem van het Euro- peesche economische leven. Duitschland kan ongetwijfeld niet alleen de algemeene crisis weerstaan. Noodzake lijk is het algemeene herstel van Europa. Frankrijk verlangt thans slechts een algemeen plan, zonder het zijne te willen opdringen. De volledige schrapping der herstelbe talingen is geen doeltreffende en recht vaardige oplossing van het te Lausanne te behandelen probleem. De herstel- en schuldenkwestie is slechts één oorzaak van de onrust in Europa en in de wereld. Er bestaat geen economische vrede zonder politieken vrede en omgekeerd. Van dit standpunt moet de conferentie bij haar werk uitgaan.. De Fransche regeering con stateert daarom in den zin van de des kundigen, dat de regeling die noodig is ver boven het probleem Duitschland" uit- Amerika bereid tot betalingsverlichting. President Hoover heeft op het bericht inzake het Vijfmogendhedenverdrag te Lausanne, waarbij voorzien wordt in een voorloopige staking der betalingen, voort vloeiende uit politieke schuldverdragen en der herstelovereenokmsen, den leiders der Europeesche mogendheden de mededee- ling doen toekomen, dat de regeering der Vereenigde Staten bereid is ook harerzijds met de Eurppeesche debiteurstaten onder handelingen aan te vangen inzake ver lichting van betaling voor het geval de Europeesche landen onderling een aan- melijke herstelregeling zouden tot stand brengen. Mussoiini wil daden zien. Naar aanleiding van de opening der conferentie van Lausanne heeft Mussolini aan persvertegenwoordigers verklaard, dat de volken het geredeneer moe zijn en da den willen zien. De tijd der herstelbetalin gen is voorbij, aldus de Duce. Wanneer de Duitschers ,neen" zeggen, zal ook Ita lië „neen" zeggen. Engelands bereidwilligheid. In een rede ter herstelconferentie ver klaarde de Engelsche minister van finan ciën Neville Chamberlain o.a. het volgende: Het is niet zoo eenvoudig de aanspraken DE MATINEUZE GAST OP HET VLIEGVELD TWENTE, LANDING ONDER ENORME BELANGSTELLING. Het vertrek van Friedrichshafen. Het luchjws*ip „Graf Zeppelin" is heden nacht te 1.10 uur van Friedrichshafen ver trokken voor de vastgestelde vlucht naar Nederland. Aan boord bevinden zich ze ventien passagiers. Het staat onder com mando van kapitein E. A. Lehmann, ter wijl als onder-commandanten meegaan de kapiteins Flemming Von Schiller en Witle- man. Het luchtschip boven Twente. Het luchtschip „Graf Zeppelin" werd to ongeveer tien minuten vóór acht boven de stad Enschede zichtbaar. Üm 8 uur vloog het luchtschip over Enschede en tien mi nuten later was het vlot op het vliegter rein Twente geland. Te 8.50 uur steeg de „Graf Zeppelin" weer op voor de voorgenomen rondvlucht met als einddoel Rotterdam. DE LANDING OP HET VLIEGVELD TWENTE. Meer dan honderdduizend toeschouwers. De belangstelling voor de landing van het Duitscne luchtschip „Graf Zeppelin" was niet alleen, te Enschede doch in geneol Twente en in nog verdere omgeving enorm. lteeds tegen vijl atir in den ocinend oe- gon de geweldige stroom belangstellenden op te trekken naar het vliegveld Twente, dat zooals bekend tuasohen Enschede, Oldenzaal en Hengelo is gelegen. Allo auto's werden over Enschede m de rich ting Oldenzaal geleid, waar de file links-af sloeg om vandaar uit het vliegveld te be reiken. De stroom fietsers en voetgangers kwam langs verschillende wegen naar net vliegveld. Eenige extra treinen brachten nog vele belangstellenden van grootere af standen en tegen zeven uur, het tijdstip waarop de luchtreus werd verwacht, waren naar schatting zeker honderdduizend toe schouwers bij het vliegveld aanwezig. Het weer, dat in den zeer vroegen och tend zeer mooi was geweest, begon tegen het tijdstip waarop de landing zou geschie den, te betrekken. Donkere wolken kwamen aan den hemel; het bleef echter vrij goed, zoodat geen moeilijk/heden bij de landing plaats hadden. De „Graf Zeppelin" had in den loop van den nacht naar de weerberichten in Twente op te geven op de groote sommen, waarop Engeland recht heeft, maar het is er van overtuigd, dat alleen door radicale maat regelen het vertrouwen kan worden her steld en daarom is het bereid zijn aandeel te dragen aan een algemeene uitwissohing der sohulden, mits alle andere regeeringen hetzelfde doen. Het standpunt der andere landen. De ItaJiaansche minister Mosconi ver klaarde gistermiddag, dat er een oplossing gezocht moet worden in het kader van den algemeenen economischen toestand; een oplossing, die alle volken baat en niet den een begunstigt ten koste van den ander. Men moet zich Laten leiden door het begin sel der gelijkheid en solidariteit. Er moet thans gehandeld worden in overeenstem ming met het beginsel van de zoo vaak ge proclameerde economische afhankelijkheid van alle volken. De Belgische premier Renkin verklaarde o.m., dat de Belgische regeering niet aan toestemmen in een volkomen schrapping der herstelachulden, aangezien België hier door het meest van alle landen zou worden getroffen. België zou zich evenwel niet ver zetten tegen een aanpassing der herstel- regeling aan den huidigen economischen toestand. België heeft aldus Renkin de bei- stelbetalingen noodig voor zijn financieel evenwicht. De Japansche ambassadeur Josjida ver klaarde dat zijn regeering iedere oplossing van het herstelvraagstuk zal aannemen, welke zou kunnen leiden tot een oplossing van de economische wereldcrisis. Vandaag worden particuliere besprekin gen gevoerd en Maandag komen de zes uit- noodigende mogendheden in een vertrou welijke zitting bijeen. Dinsdagmorgen vindt dan weder een plenaire zitting plaats. gevraagd en ook aan boord was men dus geheel op de hoogte. Üm zeven uur was alles voor de landing gereed. De gymnasten van zestien turn- veroenigingen uit Twente stonden klaar om als landingsmanschappen dienst te doen. Het was reeds tien minuten vóór achten, toen de „Graf Zeppelin" uit het Zuiden in het gezicht kwam. Een gejuich ging reeds op toen het luchtschip naderde. Te acht uur was de „Graf Zeppelin" boven Ensche de, waar het door het neigen niet het voor schip een groet aan de bevolking bracht. Steeds lager vloog het luchtschip en te tien minuten over acht word op hot vlieg veld Twente de eerste landing van de „Graf Zeppelin" in ons land uitgevoerd. Touwen werden uit het luchtschip geworpen, de gymnasten trokken volgens de ontvangen instructies en vlot kwam het gevaarte, waarvan de geweldige afmetingen thans op het vliegveld wel zeer goed bleken, naar be neden. De daarvoor aangewezen gymnasten pakten daarop den gondel beet en het luchtschip was gemeerd. De landing ge schiedde in de richting Oost-West. Een enthousiast gejuich ging óp toen het luchtschip vast lag. Intusschen waren Z. K. H. Prins Hendrik, de ministers Reymer en Decker en een aantal autoriteiten, be nevens de passagiers, die zioh voor de rond vlucht zouden inschepen, op het vliegveid aangekomen. De autoriteiten werden op het vliegveld begroot door den voorzitter van het lucht vaartterrein Twente, den heer Edo Berge nia, burgemeester van Enschede. Hij ver klaarde dat het bezoek van den Prins en do autoriteiten ter gelegenheid van de lan ding van de „Graf Zeppelin" op hoogen prijs wordt gesteld. De commandant van het luchtschip, ka pitein Lehmann en de onder-commandan ten waren, nadat de douane-beambten vluchtig een kijkje in het luohtschip hadden genomen, uitgestegen en naar het voorste gedeelte van het vliegveld gekomen. Bij huD aankomst speelde het muziekcorps van de Enschedesche politie het „Duitschland lied". De commandant en zijn metgezellen wer den begroet door den heer Edo Bergsma, die zich in het Duitsch tot hon wendde. Hij heette hen welkom en sprak er zijn buiten gewone verheugenis over uit, dat het luchtschip „Graf Zeppelin" zijn eerste lan ding in Nederland op het vliegveld Twente maakte. Hij zag in het luchtschip en do geweldige prestaties, die hiermede werden bereikt, de groote kracht van het Duitsche volk. Een gejuich ging op en daarna dankte kapitein Lehmann hartelijk voor de ont vangst. Hierna was het woord opnieuw aan Bur gemeester Edo Bergsma, die thans den ka pitein de geschenken aanbood, die door de leerlingen van de Hoogere Textielschool te Enschede, een badhanddoek met een beeld van de Twentschc stad en de „Zeppelin" erboven erin verwerkt, en een damast tafel laken, waren vervaardigd Ververschingen waren aangeboden. Kapitein Lehmann dankte hartelijk voor de geschenken en hiermede was de offi cieele plechtigheid geëindigd. De commandant en zijn metgezellen be gaven zich weer naar het luchtschip, waar op de inscheping der passagiers, Z. K. H. Prins Hendrik, do ministers Roymer en Deckers en de overige passagiers plaats had. Tien minuten vóór negen startte het luchtschip voor de rondvlucht over net Noordwestelijk deel van Duitschland, onze Noordelijke provinciën, den afsluitdijk van de Zuiderzee, Noord- en Zuid-Holland met als bestemming Rotterdam, waar het schip tegen 5 uur verwacht wordt. Een luid gejuich weerklonk toen het luohtschip los van den grond was en spoe dig was het in Noordoostelijke richting ver dwenen. Het duurde geruimen tijd vóór dat de vele tienduizenden, die het schouwspel had den gadegeslagen, weer van het vliegveld, waar ook eenige vliegtuigen van de K. L. M. stonden, waren vertrokken. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags- blad. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het standpunt der diverse regeeringon inzake het Herstelschulden-probleem, (le blad). De tegenrevolutie in Chili. (3e blad). Te Weenen heeft Matuschka 6 jaar zware kerkerstraf gekregen. (Buitcnl. Berichten 3e blad). Ontploffing op een Engelsch oorlogsschip eischt 25 dooden. (Buitcnl. Berichten 3o blad). BINNENLAND. De aankomst van de Zeppelin op het vliegveld Twente. (1ste blad). Overleden is de heer A. Colijn, burge meester van Nieuwer Amstel. (1ste blad). Een geheime radio-zender te Almelo op gespoord. (Gem. Ber 3de blad) Het landgoed „Duivenkade" te Nijver- dal afgebrand. (Gem. Ber. 3e blad). HOE IS DE UITKEERING VAN DE CRISIS-ZUIVEL- WET 1932 Bladz. 10 SOCIALE TROEBELEN IN SPANJE Bladz. 5 BINNENLAND CRISIS-PACHTWET. In werkingtreding op 1 Juli a.s. Naar wij vernemen, hebben de Raad van Stute en do Regeering II. M. de Koningin geadviseerd, haar sanctie te vorleenen aan de C'risispachtwet-Ebele. Daar do wet eerst op 3 Juni j.l. werd goedgekeurd door de Eerste Kanier, die haar ook al zeer snel behandeld heeft, is de onderstelling gewettigd, dat ook II. M. de Koningin, do Raad van State en do Mi nister van Justitie buitenge wonen spoed hebben gozot achter do afhandeling van deze initiatiofwet, welke trouwens met be hulp van Minister Donner tot stand kwam. De bedoeling der Rogeoring is do wet, zoo eenigezina mogelijk, reeds op 1 Juli a.s. in werking to laten treden. Weliswaar zullen dien datum nog niet alle uitvoeringsmaatregelen hun beslag hebben gekregen, zoo de samenstelling der Kamera voor crisisjiaclilzaken. die in overeenstemming van Justitie en Economi sche Zaken moet plaats hebben maar do wet zal dan toch in zoover effect hebben, dat beroep op den kantonrechter al tot schorsing van betaling der paehtpenningon kan leiden en deze, in afwachting der Ka mers voor pachtzaken, zelf al kan probee- ren partijen tot overeenstemming te bren gen. Verlaging luchtposttarief Indië. Te beginnen mot do post voor het vlieg tuig, dat 30 Juni van Schiphol vertrekt, wordt het luoht-posttarief dat boven do gewone porti en rechten verschuldigd i», voor de verzending naar Ned.-Indië gewij zigd in dien zin, dat voor stukken van 5 tot 10 gram het recht verlaagd wordt tot 50 cent. St. Ciemens Retraitenhuis Noordwijkerhout 28 Juni1 Juli Hoeren Middenstand. 58 Juli Gehuwde Dames Middenstand. 69 Aug. Jonge Middenstanders. 9—12 Aug. Ongehuwde Dames Middenstand 16—19 Aug. Jonge Middenstanders. VERGOEDING 10.—. AANMELDING BIJ DE DIRECTIE. TELEFOON 6048. -:-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1