23ste Jaargang VRIJDAG 17 JUNI 1932 No. 7229 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 3)e£cicbclie6ou^ant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V Misleidend. Met verklaarbare, volkomen gegronde verwondering en ergernis zullen velen on zer lezers kennis nemen van wat de socia listische pers gisterenavond schreef over den regeeringssteun aan de boeren. De boeren krijgen wel steun! Maar hebben ze dan niet lang genoeg moeten wachten, kónden ze dan nog langer wach ten; is hun nood niet ten top gestegen, is de geboden hulp niet volstrekt noodig, en blijft deze eigenlijk niet nog beneden het volstrekt noodige 1 De socialistische bladen gaven gisteren avond een beschouwing, waarin de voorstelling wordt gewekt, alsof de regee ring méér aan de belangen van de boeren denkt dan aan die -der arbeiders. Met vette letters stond het gisteravond in de socialistische pers: „De regeering voert in deze moeilij ke tijden een crisispolitiek, waaraan iedere leidende gedachte ontbreekt. De groepen, die het hardst schreeu wen, zooals de boeren, worderï met steunmaatr'egelen geholp.en, welke groote lasten leggen op de rest van het Nederlandsche volk. in het bijzon der op de arbeidersklasse". Zwaar is de verantwoordelijkheid derge nen, die zulk een voorstelling van den feitelijken stand van zaken geven zwaar, omdat zij zich schuldig maken aan misleiding, met het doel, verbitterde ontevredenheid op te jagen naar een re geering, wier politieke richting men be strijden wil. Misleidend is de voorstelling, alsof de re geering de boeren niet zóó moest steunen en alsof de tot nu toe getroffen maatrege len anders en beter beter ook in het ar beidersbelang hadden kunnen zijn, dan ze f e i t e 1 ij k zijn. Misleidend is de voorstelling, alsof de regeering den boeren warmer hart, gene- gener werkdadigheid toedraagt, dan den arbeiders. Misleidend ten slotte is de suggestie, alsof de S. D. A. P. als zij de regeering vormde den toestand zou verbeteren! Critiek op de regeering is natuurlijk niet misplaatst; fouten worden er door de regeering natuurlijk gemaakt. Maar gewetenlooze misleiding is het voor te stellen, alsof de regeering de crisis, de malaise zou kunnen, keeren, althans voor een groot deel en aanmerkelijk den breed- verspreiden nood zou kunnen lenigen. KONINKLIJKE BESLUITEN. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit zijn benoemd in het ge rechtshof te Arnhem: tot president mr. dr. C. W. Maris, thans vice-president van voormeld gerechtshof; tot vice-president mr. dr. J. A. G. de Vos van Steenwijk, thans raadsheer in voormeld gerechtshof. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Winschoten, ter standplaats de gemeente Wildervank, Tj. Wiersum, candidaat-notaris te Groningen. Posterijen, telegrafie en telefonie. Bij Kon. besluit is aan den commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst D. Rotgans, belast met de functie van direc teur van het post-, telegraaf- en telefoon kantoor te Terschelling, op zijn verzoek, als zoodanig ontslag verleend. DE RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen brachten in Mei j.l. 5.5 millioen gld. minder op dan in Mei '31; zij bedroegen echter over de eerste vijf maan den drie millioen meer dan geraamd was. TWEEDE KAMER DE DERDE KRUISER UND KEIN ENDE. ER WORDT DOOR TEGENSTANDERS GESPECULEERD OP DE VOLKSSTEMMING. Het zal waarschijnlijk van beteekenis gaan blijken,, dat ons katholieke kiezers volk goed wordt voorgelicht over de zaak, welke heden in de Tweede Kamer aan de orde is geweest. Want, al moge het dan ook een ernstige ontsporing van den heer Marchant (V.D.) zijn geweest, te bewe ren, dat deze zaak een symbool was voor ons geheele volk, de zeer slecht bezette tribunes, de even slecht bezette linkerzijde der Kamer, op het oogenblik, dat hij deze woorden sprak, waren wel een afdoende illustratie op deze bewering; de zaak was trouwens in de pers ook bijna niet ter sprake geweest, dat de derde kruiser tot een symbool zou kunnen worden onder de demagogische actie der sociaal-democra ten, lijdt wel geen twijfel! Daarom is het goed, dat men volledig begrijpe, wat er eigenlijk aan de hand is geweest. Men zal zich herinneren, de uitvoerige discussies, welke indertijd gevoerd zijn rond het z.g. vlootplan van Min. Deckers, dat geen vloot- plan was. Dit plan is dan ook niet door de Tweede Kamer aangenomen, doch wel wer den op einde 1930 op de begrootmg voor 1931 gelden toegestaan o.a. voor den bouw van een kruiser. Het volgende jaar wer den wederom gelden toegestaan voor het zelfde doel. Incusschen werd de aanbeste ding van den bouw van dezen kruiser ver traagd. Minister Deckers wilde zich in In- dië vergewissen hoe men op de Defensie- begrooting, met name wat aangaat den aanbouw van materiaal, zou kunnen bezui nigen. Bij zijn terugkeer uit Indië antwoord de deze Minister op vragen van den hoer Cramer, dat de bouw van een kruiser voort gang zou hebben doch alle andere aanbouw zou worden stopgezet. Toen geen verdere vragen volgden, werd het geschut van den kruiser gegund en op 23 Mei 1.1. had ook de aanbesteding plaats. Met de gunning den bouw werd echter gewacht omdat de Minister wilde trachten ook zooveel mo gelijk werk te doen verrichten in Viissiu- gen ter bestrijding der werkloosheid. Zoo stond de zaak; eigenlijk dacht hier te lande niemand meer aan dien derden kruiser, toen op 2 Juni 1.1. de heer Cramer in de Kamer een interpellatie over aanvroeg. Besloten werd toen, deze aangelegenheid te bespreken bij de suppletoire begrooting van Indië en deze suppletoire begrooting was nu heden aan de orde. Wat was nu de thesis van den heer Cra mer Deze: het gaat in Indië buitengewoon sleoht. De commissie van gedelegeerden heeft zich met 16 tegen 4 stemmen tegen den afbouw van de derde kruiser verklaard; er heerscht in Indië zelfs voedselschaarste en op allerlei belangrijke diensten moet tot het uiterste worden bezuinigd. In derge lijke omstandigheden behoort niet te wor den overgegaan tot den aanbouw van een derden kruiser. In andere woorden, verdedigde de heer A1 b a r d a (S.D.A.P.)' precies dezelfde stel ling en de heer Marchant voegde daar aan de voormelde tirade toe, dat deze krui ser voor ons volk een symbool was gewor den en dat men beter allé andere bezuini gingen op de marine had kunnen laten va ren en deze kruiser met bouwen, dan den aanbouw van dezen kruiser wel door te zet ten en het andere te laten varen. Wat nu dit laatste beteekent en in welke verie- gaande mate hier op de volksstemming en zelfs op de meest ongemotiveerde gevoele- righeden wordt gespeculeerd, bleek duide lijk uit hetgeen door den katholieken af gevaardigden, den heer F e b e r, werd ge zegd. Deze toonde aan, dat de voorstelling als zou op Defensie en Marine in Indië niet bezuinigd worden, totaal onhoudbaar is. Er wordt integendeel op de marine meer bezuinigd dan op eenigen anderen tak van dienst, üp het geheele Departement van Marine is sinds 1929 34 pet. bezuinigd en op de aanschaffing van nieuw materiaal zelfs 80 pet. Terwijl de maximale bezuini ging, welke zelfs de S.D.A.P. slechts durfde vragen niet meer dan 25 pet. van het to taal der uitgaven bedroeg. Er werd dus be langrijk meer bezuinigd, dan zelfs deze par tij aan durfde te vragen. En nu zou dus deze werkelijke bezuiniging volgens den heer Marchant beter prijsgegeven kunnen worden ctan dat de uitgaven voor den krui ser, die zeer en zeer veel minder zijn dan het bezuinigde bedrag, gehandhaafd kon den worden. Aan het „symbool" van bezui niging had dus de werkelijke bezuiniging opgeofferd moeten worden. Neemt men nu verder nog in aanmerking, dat de geheele bezuiniging in Indië, zooals de heer Feber aantoonde, op een bedrag van 550 millioen gulden ongeveer 150 mil lioen gulden bedroeg, dus nog geen 30 pet., en dat het totale bedrag der bezuiniging op marineaanbouw Minister Deckers be riep zich op deze cijfers van 19 millioen is teruggeloopen op 9 millioen (in ronde cijfers) en in 1933 nog verder zal terugloo- pen, dan begrijpt men, hoe hier werd ge pleit voor het offeren van de werkelijkheid aan den schijn'. Natuurlijk kan men volhou den, dat behalve al die bezuinigingen ook de kruiser nog niet aangebouwd behoorde te worden; maar Minister Deckers toonde in zijn voortreffelijk antwoord aan den spr. - duidelijk aan, dat hij al het an dere behalve juist de zeer beperkte uitga ve voor den kruiser, had geschrapt. Ging men nu ook nog den kruiser schrappen, dan beteekende dit algeheelen stilstand in de vervanging van oude schepen, ma.w. af braak van de weermacht ter zee. En dit, aldus de Minister, moge door sommige groepen aan de linkerzijde worden ge- wenscht, de Regeering kan de verantwoor delijkheid daarvoor niet dragen, en zij kan die verantwoordelijkheid niet afwentelen op welke commissie van gedelegeerden dan ook. Overigens was deze commissie, toen ze haar besluit nam, onkundig van de groo te bezuinigingen, welke 't opperbestuur in voerde. Uic het debat zouden nog aardige staal tjes zijn aan te stippen; zoo bijv. het ant- woord van minister D&pkers op een opmer king van den heer Marchant, dat hij als burger-minister van defensie erger was dan een militair-minister van defensie, omdat hij geheel onder den invloed verkeerde van hooggeplaatste officieren. Men gebruikt dit argument, aldus de Minister, wanneer men vindt, dat het in zijn kraam te pas komt, docht men ziet er ook niet tegen op precies het tegenovergestelde argument te gebrui ken, wanneer men dit meer geschikt acht. Immers toen spr. den aanbouw van dezen kruiser voorstelde, werd hem voorgehou den, hoe kunt gij dit nu als burger-Minis ter doen, terwijl hooggeplaatste officieren er tegen zijn? De Minister was bij alle hof felijkheid, ook verder zeer scherp tegen den heer Marchant, die hiertoe alle aanlei ding had gegeven. Het was alleen jammer, dat de heer Marchant de vergadering had verlaten, zooals achteraf werd medege deeld, omdat hij niet verder aanwezig Kon zijn. Uit het debat over de suppletoire be grooting stippen wij nog aan, dat de M i- nister van Koloniën de beweringen van den heer W ij n k o o p (O.P.) tegen sprak, als zou er in Indië hongersnood be staan. Juist was, dat er in ergere mate dan zulks gewoonlijk het geval is, van voedsel schaarste moest worden gesproken; maar daartegen deed de Regeering dan ook al les, wat mogelijk was, en zij zou dat ook blijven doen, waarbij de goede oogst haar zorgen had verlicht. Op een vraag van den heer Feber (R.K.) hoe het gesteld was met de intrek king van subsidies aan weeshuizen in In dië verklaarde de Minister, dat hij hierop nog geen volledig antwoord kon geven, maar dat hij dadelijk van de zaak had werk gemaakt, en nog in bespreking was met het opperbestuur in Indië. Aan het einde der debatten merkte de Minister van Koloniën nog op, dat bij uitstel van den aanbouw, dezelfde motie ven, die daarvoor nu golden ook in het vervolg nog langen tijd zouden blijven gel den en dat uitstel dus gelijk stond met af braak van de weermacht ter zee. De Minister van Defensie voeg de hieraan toe, dat zijn ambtgenooten 7»n Koloniën en Buitenlandsche Zaken en hij zelf in geen geval de verantwoordelijkheid daarvoor zouden kunnen dragen en dus zouden aftreden indien de motie-Cramer, welke uitstel aanbeveelt door de Kamer zou worden aangenomen. De stemming over de motie zal plaats hebben morgen bij het begin der vergade ring; de suppletoire begrootingen werden z. h. s. goedgekeurd. DR. FREDERIK VAN EEDEN T „INSECTOL" GIBBS het beste middel ter voor koming en genezing van insecten-beten Ook tegen zonnebrand. Groote tube 75 cents. In den ouderdom van 72 jaar is gisteren middag om tien minuten over half vijf in huize „Walden" te Bussum overleden dr. Frederik W. P. van Eeden. Op Goeden Vrijdag van het vorig jaar zijn hem de H.H. Sacramenten der Sterven den toegediend en sinds dien tijd verkeerde hij bijna voortdurend in een toestand van bewusteloosheid, waarbij hij zijn onmiddel lijke omgeving slechts zelden herkende. J.l. Maandag verklaarde de geneesheer, dat het einde spoedig te verwachten was, waarop de zeereerw. heer pastoor E. Beu- mer hem opnieuw de H.H. Sacramenten der Stervenden heeft toegediend. De zieke heeft sindsdien nog enkele flauwe momenten van opleving gehad. Gis terenmiddag is zacht en kalm het einde Niemand in zijne omgeving had het ster ven bemerkt. De begrafenis zal a.s. Maandag om 11 uur te Bussum plaats hebben op het R. K. Kerkhof aldaar. Om 10 uur heeft de plech tige uitvaartdienst plaats in de parochie kerk van St. Vitus. Frederik van Eeden was Haarlemmer van geboorte. Hij zag het eerste levenslicht op 3 April 1860, waar hij zijn jeugdstudies maakte. Aan de Amsterdamsche Universi teit promoveerde hij tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift over de kunst matige voeding bij tuberculose. Dit ge schiedde op 10 Juli 1886. Van Eeden was toen reeds redacteur van „De Nieuwe Gids", het tijdschrift dat de vernieuwing in onze letterkunde heeft teweeg gebracht door de werken van Willem Kloos, Lodewijk van Deyssel, Albert Verwey, Herman Gorter, Alphons Diepenbrock, Frans Erens te ver spreiden. Dit maandblad opende ^ïjn eer sten jaargang met Van Eeden's meest popu laire boek: „De Kleine Johannes". Hierin wordt de ontwikkeling geschetst van een kinderziel, die het geluk zoekt in het rijk van natuur en van kennis, maar zich af wendt naar „waar de menschen zijn en hun leed". De houding van den dichter tussohen zijn leeftijdgenooten is daardoor sterk getee- kend. Hij was de eenige van de „Tachti gers", die het kunstenaarschap van begin af aan beschouwde als een sociale roeping. Zijn maatschappelijke idealen trachtte hij te verwezenlijken door in 1898 te Bussum „De Walden-kolonie" te stichten, waar het leven gebaseerd was op het principe „ge meenschappelijk bezit". Een tijdlang ging de kolonie goed en kon „Walden" zich zelf onderhouden. Doch toen in 1903 de groote spoorwegstaking uitbrak, verliet van Eeden „Walden" om aan de organisatie deel te kunnen nemen. Toen de staking mislukte en vele spoorwegmannen werden ontslagen, was van Eeden een der weinigen, die zich hun lot aantrok. Hij stichtte een coöperatie „De Eendracht", met het doel de stakers aan levensmiddelen en geld te helpen. Door het ondeskundige beheer werd deze onder neming een groote financieele déb&cle en sleepte in zijn val ook „Walden" mee. Uit eigen middelen zuiverde Frederik van Eeden het tekort aan. Diep teleurgesteld verliet hij ons land en maakte een reis door Amerika, waar hij lezingen hield om voor zijn denkbeelden propaganda te maken. Hij slaagde er in Noord-Carolina in, een kolo nie te stichten. Ondanks de talrijke teleurstellingen van zijn bewogen leven, is Frederik van Eeden een der meest vruchtbare schrijvers van Nederland. De lijst van zijn geschriften be- j draagt een honderdtal titels, waaronder: VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De eerste indrukken te Lausanne. Re kent men op een langdurige zitting? (2e blad). Hoover weer candidaatgesteld voor het presidentschap der Vereen. Staten. (2e blad). BINNENLAND. Overleden is dr. Frederik van Eeden. (lste blad). Zes woonhuizen te Bakel afgebrand. Twintig personen dakloos. (Laatste Be richten). De Ambachtsschool te Emmen door brand verwoest. (Laatste Berichten). EEN VACANTIEREIS DOOR WESTFALEN Bladz. 9 DE REVOLUTIE IN CHILI Bladz. 9 „Ellen, een lied van de smart", „Lioba", „Pauls Ontwaken", „Dante en Beatrice", „Van de Passieloöze Lolie", „Van de koele moren des doods", „Sirius en Siderius", en de drie deelen van „De Kleine Johannes", met „Joannes Viator", vrijwel algemeen beketid zijn. Ook op wetenschappelijk ge bied heeft Van Eeden karakteristieke go- schriften in het licht gegeven. Van Eeden is altijd een rustelooze zoe ker naar de waarheid geweest. Al zijn boe ken bewijzen dat, doch bijzonder „Het lied van Schijn en Wezen", waarin hij de pha- sen van zijn leven bezingt en vervolgens „Het Roode Lampje", „Van Jezus' Verbor gen Leven" en „Van Jezus' Openbaar Le ven", die voorafgingen aan zijn bekeering tot het Katholicisme. Frederik van Eeden werd in Februari 1922 gedoopt te Oosterhout in de Abdij der Benedictijnen. Zijn peter was de katholieke letterkundige Pieter van der Meer do Wal cheren. Een maand later stierf te Amster dam de geleerde en algemeen beminde Pa ter J. V. De Groot O.P., die grooten in vloed had uitgeoefend op den dichter. Deze bezong hem in het schoone „Uitvaart'Mied De vriend, die mij geleidde, in 't Vader huis, streeft mij nu vóór in blijde heemol- landen, terwijl zijn koude, witte, stille handen omsluiten 't Kruis. Geliefde Leeraar, die nu de Engelen ziet, Gij leordet mij door leven en door sterven, Wie kan onmeetelijker schat beërven dan gij mij liet? Gij hebt uw laatste taak aan mij verricht. Uw laatste krachten hebt ge willen geeven, om mij te redden voor het Eeuwig Leeven Ik zie den leegen hemel weer bevolkt en kniel met de geloovigen tesamen, waar in het kleurig lioht der hooge ramen de wierook wolkt. En statig dreunt de lofzang door 't gewelf: hier ligt een eedel strijder uitges-treeden hem dragen onze dankbare gebeeden tot Jezus zelf. Over de waarde van het letterkundig werk van v. Eeden schrijvend constateert de „Maasbd.": Blijvend in hun bescheiden beteekenis zullen allereerst zijn de blijspelen, die Van Eeden in zijn studententijd geschreven heeft. Zonder de verbluffende meening van Frans Erens bij te vallen, dat we in deze tooneelstukjes het „beste werk" van den auteur hebben te zien, kan men gclooven, dat ze onveranderd gewaardeerd zuilen worden. Verder maakt van het tooneel- werk „De Heks van Haarlem" een goede kans en zullen van de minder-speelbare stukken vooral hier en daar lyrische frag menten erkend worden. Ook de „Gras sprietjes" zijn in hun soort „onsterfelijk". Van het proza zal het eerste deel van „De kleine Johannes" nog wel heel lang een

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1