DE JAPON VAN CRêPE GEORGETTE. Een beeld van een crêpe Georgette japon laten wij u hierbij zien, met roode kerfjes bewerkt, terwijl de ondergrond van de stof zelf licht grijs is. Het taillestuk, dat bestaat uit een rood fond met lichtgrijze fi guurtjes, is eigenlijk een blouse met revers van het goed gebruikt voor de rok. De rok bestaat uit diep inge- stikte plooien, die bij de knie waaier vormig uitspringen. Het taillestuk is geknipt in den z.g. raglanlijn, doch heeft twee kapjes boven elkaar van af den schouder tot even boven den elleboog, waarna de gladde strakke mouw verder te voorschijn komt uit gevoerd in de kleur van den onder grond der gebruikte stof. Precies op den naad van het raglanmodel komt bij het lijfje het voorpand, dat zoo den indruk wekt van revers. Een breede nauw aansluitende ceintuur, sluitende met knoop en knoopsgat en uitgevoerd in de crêpe georgette van de mouwen, maakt het japon netje af. Deze zeer bijzondere japon kan ook door wat gezettere dames wor den gedragen, doch dan moeten zij er op letten, dat de ceintuur niet zoo breed wordt genomen; de lijn komt het allermooist uit, als de taille dadelijk aan den rok wordt geknipt zoodat de ceintuur geheel overbodig is geworden, dit maakt buitengewoon slank. Een korte bolero van dezelfde stof als de rok is zeer aardig en be schut de draagster toch eenigszins bij het kouder worden. De mouwen van de taille komen bij de bolero weer heelemaal zichtbaar, zoodat verdere garneering hier totaal over bodig, ja zelfs ongewenscht is. BEHANGSELPAPIER. Ook het behangsel speelt in ons leven een belangrijke rol, niet alleen de gordijnen en de meubileering. Had men vroeger over het algemeen saaie streeppatronen of patronen met veel en groote bloemen, tegenwoordig, nu ver schillende sierkunstenaars hun krach ten in het werk hebben gesteld, zien wij soms zeer fraaie effecten. Onze teeke- ning laat u een dergelijk voorbeeld van binnenhuiskunst zien. Doch men ziet ook kamers, die op een zeer bijzondere manier behangen zijn en wel een effen fond waarop hier en daar uitgeknipte figuren worden geplakt. Deze figuren worden door de fabriek uitgeknipt ge leverd en behooren heelemaal bij het soort behang. Men kan op deze manier b.v. een Chineesche salon inrichten met een blauwen ondergrond, waarop hier en daar gouden motieven worden ge plakt, wat het buitengewoon „doet". Maar voor dergelijke bijzonderheden •kan men natuurlijk geen gewone be hanger nemen, doch men moet zoo iets ook door een kunstenaar laten uitvoe ren, door iemand die precies weet waar en hoeveel van die motieven mo gen en moeten worden aangebracht. POEDERDOOSJES. Het is nog niet zoo heel veel ja ren geleden, dat een vrouw die zich poederde hier in Holland niet voor een dame werd aangezien. In het buitenland, vooral in Parijs is het al tijd anders geweest. Daar vindt een vrouw, die zichzelf respecteert, dat zij onmogelijk met een ongepoederd gezicht de straat op kan gaan. Toen nu de middelen van vervoer nog niet zoo snel waren als tegenwoordig en een reis naar Parijs werkelijk een reis beteekende, ja, toen kwamen de vrouwen wel eens met eigenaardige gedachten over de Fransche vrouwen naar huis terug. Doch de snelle ver voermiddelen zijn oorzaak geweest en misschien in mindere mate ook wel de oorlog, dat allerlei buiten- landsche gewoonten ook hier naar Holland zijn doorgedrongen en daar onder is zeker een van de voornaam ste wel geworden het verzorgen van de huid en daarmede samenhangend: het poederen van het gelaat. De verzorging van de huid is een van de eerste vereischten waarmede wij op de hoogte moeten zijn, willen wij onze huid niet grondig en mis schien wel voor ons heele leven be derven. Daarom is het poederen da delijk op een pas gewasschen ge zicht vreeselijk slecht voor de huid, want de poriën, die nu open staan, raken verstopt door de poeder, de huid kan zich niet meer veerkrachtig samentrekken en er ontstaan gaten, die buitengewoon leelijk zijn. En het zal ook wel de verkeerde huidbe- h^ndeling zijn, die vele huisvaders heeft doen zeggen, dat hij niet wilde hebben dat zijn dochters zich een poederdoos met poeder aanschaften. Maar tegenwoordig, nu men zooveel doet voor een goede huidverzorging, nu de poedersoorten uit prima ma teriaal bestaan, nu men voor de di verse tinten van huid verschillende kleuren poeder kan krijgen, nu kan men zich bijna geen vrouw meer in denken, die zich niet van poeder be dient. Hoewel, ik kan het me begrij pen, dat vele ouders zich ergeren aan hun dochters, die bij alle moge lijke en onmogelijke gelegenheden te pas en te onpas haar poederdoosje te voorschijn halen en haar neusje in de poeder zetten. Doch dat is meer een kwestie van opvoeding. Want een vrouw, die weet hoe zij zich moet opmaken, zal zulke toilet artikelen gebruiken, dat zij verder terwijl zij op bezoek is, of in ieder geval van huis is, geen gebruik be hoeft te maken van de hulpmiddel tjes en toiletgeheimen, waarmede de vele jonge meisjes tegenwoordig wel een beetje te koop loopen. Ik zag nog niet zoo lang geleden, in een der treinen een snoezig meisje binnenkomen. Nauwelijks was de trein vertrokken of zij haalde van allerlei uit haar handtaschje nam een spiegeltje in haar hand en begon zich op te maken. Haar oogharen kregen een beurt, haar oogen zelf maakte zij een beetje blauw, haar lippen rood en tenslotte poederde zij haar heele gezichtje, zoodat een oudere heer, die met groote belangstelling het heele geval had gade geslagen, niet kon nalaten te zeggen: ,,U bent werkelijk een schilderij van een vrouw". Dergelijke buitensporigheden zijn natuurlijk altijd te laken. Maar om op de poederdoosjes te rug te komen, onze teekening laat u een poederdoosje zien van verguld metaal, de deksel ingelegd met onix, versierd met een verguld bloemmo- tiefje. Daarin zit een ander doosje, waarvan het dekseltje de spiegel is, terwijl de poeder eerst wordt be schermd door het donsje en dit te samen weer door een glad dekseltje wordt afgesloten. Zoo'n poederdoosje heeft het groote voordeel, dat onze tasch niet altijd vol met poeder zit en dat de spiegel ook schoon blijft, omdat de poeder niet met den spie gel in aanraking komt. Een buitengewoon mooi cadeutje voor een van onze lieve vriendinnen. DE GORDIJNEN. De gordijnen vragen een groot ge deelte van onze aandacht bij het in richten van een kamer. Want, en dit geldt vooral voor de glasgordijnen, zij mogen geen licht en lucht buiten sluiten, daar wij èn licht èn lucht in onze woning zoo bitter van noode hebben. De materialen moeten soe pel en zeer doorschijnend zijn. Op het oogenblik ziet men zeer veel dat handgeknoopte werk, waarvan men glasgordijnen heeft gemaakt, die aan den onderkant met lange grove franje zijn afgezet. Daarnaast zijn de gewone tulle gordijnen zichtbaar, die zich niet aan mode schijnen te sto ren, doch altijd nieuw blijven. Doch er zijn vrouwen, die zoo'n recht paar beneden hangend gordijn nu heele maal niet decoratief vinden en meer houden van een bewerkt glasgordijn. Voor deze vrouwen geven wij een idee van een alleraardigste manier om uw glasgordijnen te maken, of aan te sclïaffen. U ziet, het idee doet wel een beetje ouderwetsch aan, toen hadden wij ook vitrages, die van boven naar beneden hingen en in het midden met een lint of een band werden opgenomen. Datzelfde idee ziet men tegenwoordig weer veel toegepast, alleen gebruikt men er nu zoo goed als geen bewerkte vi trage voor doch meer effen tulle, in wit, crème, doch veel in touwkleur en zacht geel. Deze tulle gordijnen vereischen echter wel iets meer on derhoud, omdat de tulle betrekkelijk gauw slap en kreukelig neerhangt, wat nogal onoogelijk is. Door de tulle echter na het wasschen even door wat rijstewater te halen, worden zij weer als nieuw en pakken zij niet zoo gauw stof als wanneer de gordijntjes alleen gesteven zijn. SPORTKLEEDING. Voor onze lezeressen, die een of meerdere takken van sport beoefe nen, geven wij hier eenige afbeel dingen van kleeding, welke in de praktijk heel practisch zullen blijken te zijn. Deze kleedingstukken zijn zoowel voor roeien, zeilen, tennissen enz. te gebruiken, en men kan door het aanbrengen van een speciaal sportteeken op de blouse deze spe ciaal maken voor de tak van sport, die men beoefent. De eenvoudig wit zijden of linnen overhemdsblouse wordt hoog aan den hals met een omgeslagen kraagje ge sloten. De sluiting heeft aan beide zijden eenige smalle plooitjes, ter wijl kleine parelmoeren knoopjes voor de sluiting zorgen. Men kan op deze overhemdsblouses zeer goed een das dragen, doch zooals u op de k fct&rv teekening ziet, noodig is het niet. De mouw kan omgeslagen gedra gen worden of wel afgeknipt en van een smal manchetje voorzien wor den. De blouse wordt in den rok gedragen, die van geruite Engelsche sportstof gemaakt is. De sluiting zit linksvoor. Het bovenste gedeelte van den rok, dat tevens het heupstuk vormt, doch in één stuk met den rok geknipt is, sluit strak om de heupen, daarom is in dit geval een sluiting niet te ondervangen. De rok loopt naar onderen klokkend wijder uit, zoodat men er zeer gemakkelijk hard mee kan loopen, doch mag vooral niet te veel stof bevatten of platte plooien en dergelijke, omdat de vele stof den rok dan te zwaar maakt. Een kleine ceintuur vast op den band van den rok en eveneens sluitend met knoop en knoopsgat als de rok zélf, maakt het geheel af. Houdt men niet van een ceintuur/ dan kan de rok ook afgewerkt wor den met een belegstuk aan de bin nenzijde. Zoo heeft b.v. het rokje dat onder de blouse zit, geen cein tuur, doch op zij een ,,zipp"-sluitirrg, waardoor toch het bovenstuk van den rok nauwsluitend om de heupen kan worden gemaakt. Is men verhit van het spel of moet men wachten voor men aan de beurt is, dan kan het op het sportveld soms leelijk koud zijn. Daarvoor ge ven wij een aardige jacket van fel rood of groen laken, zonder mouwen. De mouwen zijn trouwens geheel overbodig, daar het jasje speciaal dienst moet doen om longen en borst voor kouvatten te beschermen. De hals is met een schuin biesje naar binnen afgewerkt, terwijl twee rijen knoopen het model zeer vlug ma ken. Alleen een bustenaadje en twee taillenaadjes geven eenige tee kening aan het 'jasje, dat toch den indruk maakt van getailleerd te zijn. Een smalle ceintuur met een klein fantasiegespje kan op het jasje ge dragen worden, doch is niet noodza kelijk. Wel zijn twee kleine zakjes opzij buitengewoon handig voor het opbergen van een kammetje, zak doekje enz. ONS KAPSEL. Het kapsel heeft altijd een groote rol in het leven der vrouw gespeeld. En ik geloof, dat wij nu heel wat beter af zijn dan vroeger, met ons korte haar. Degenen onder ons, die haar haar nog opgestoken hebben gedragen, kunnen er van meepraten hoe lang wij 's morgens noodig had den om alleen ons haar op te ma ken, vooral als wij niet al te dik haar hadden en dit moesten opvullen met onderstukjes, zoogen. crêpe's. Vree selijk wat waren onze armen moe voor wij met onze dagtaak begonnen. Er is ook nog een tijd geweest, niet eens zoo heel veel jaren gele den, dat de dames het haar in rol len droegen, niet een rol bij wijze van toet, maar vele rollen, ja ik heb dames gekend, die tien en meer rol len van haar haar maakten. Dat was alleen al tien kleine stukjes crêpe, dan nog voor iedere rol twee haar spelden, behalve de kammetjes en ponnyspeldjes, om alles netjes te la ten zitten en tenslotte het haarnet. Het akeligste van ons kapsel was in vroegere tijden zeker wel het haarnet, dat ragfijn was, meestal juist niet in de kleur van ons haar verkrijgbaar en in een wip was er een flink gat in getrokken. Daarbij was dit een tamelijk dure liefhebbe rij.. Zoo ziet u, ook vroeger was het niet eenvoudig, om behoorlijk gekapt te gaan. U zult mij vragen, vindt u het dan nu niet eenvoudig? Neen dames, eenvoudig is het niet, want eer wij precies weten welk kort kapsel ons het best staat, hoe precies de ondu latie of de watergolf moet worden gelegd, om ons gezicht er zoo voor- deelig mogelijk te doen uitzien, daar hebben wij veel ervaring voor noo dig, daarvoor loopen wij langen tijd met kapsels, die ons eigenlijk niet staan of die nog niet heelemaal „dat" zijn. En vooral, of u permanent wave hebt, krullen uit de natuur of ondu latie, laat u niet kappen op de ge wone kappersmanier, want dan zien alle dames er zoo wat eender uit, wat eigenlijk zeggen wil, dat het kapsel geen mensch staat, omdat het als „onpersoonlijk" bij niemand behoort. Als u zich dus laat kappen, overleg precies bij u zelf wat u wilt en maakt u het uw kapper goed dui delijk, zoo, dat als uw haar klaar is, u niet teleurgesteld bent, omdat hij u niet precies heeft gekapt, zoo als u zich dat gedacht had. De permanent wave is anders voor al voor de werkende vrouw een uit komst, want, het is waar, het per manenten zelf duurt enkele uren, doch wij hebben allemaal wel eens een paar uurtjes vrij, die wij dan aan onszelf kunnen besteden. Is het haar eenmaal gepermanent dan kunnen wij ons zelf zeer goed oefenen met het watergolven. Er zijn allerlei spelden en knippen in den handel, die ons kunnen helpen. Hebben wij veel tijd, dan is het eenvoudiger het haar te laten wasschen en watergol ven, doch dit is heelemaal geen noodzaak. Bij permanent wave moeten wij het haar vooral niet te gekroest dra gen, doch zoo mogelijk het haar in groote, diepe ^golven om het hoofd leggen of laten leggen, waardoor de meer natuurlijke valling wordt be naderd. De moderne hoedjes, die veel van ons haar vrij laten, eischen wel een zeer verzorgd kapsel. Onze afbeelding geeft u een idee van een goedzittend kapsel, behoorende bij een speciale vorm van gezicht, en waarbij het haar van onder het mo derne hoedje zeer goed komt te zit ten.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 14