SPORT LUCHTVAART VRIJDAG 17 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 VOETBAL R. K. FEDERATIE. R. K. Sportvereeniging Teijlingen. A.s. Zaterdag speelt Teijlingen I tegen Concordia I om 5 uur op Sporthof. Om 2.30 uur athletiek en gymnastiekwedstrijden vanwege den Sportdag, welke tweemaal per jaar wordt gehouden onder de vier plaatselijke sportvereenigingen ter Leede, T. O. P., D. O. S. en Teijlingen. Het programma voor a.s. Zondag is als volgt: Om 1 uur nederlaagwedstrijd Teijl. Jun.S. M. C. Jun. Om 3 uur Teijlingen III—N. V. C. III. Teijlingen I speelt om 3.30 uur tegen Blauw Zwart I op het S. M. C.-terrein. Teijlingen II speelt tegen S. M. C. I om 1.30 uur om den lsten en 2den prijs van de seriewedstrijden van S. M. C. OUD-INTERNATIONALS TEGEN ELKAAR. In verband met de uitzending van een damesploeg 4 x 100 meter estafette naar Los Angeles, waarvoor nog een aanzienlijk bedrag benoodigd was, werd gisteravond in het Stadion te Amsterdam, dat daar voor belangeloos ter beschikking was ge steld, een wedstrijd gehouden tusschen oud-internationals. Dat het publiek deze ontmoeting wist te waardeeren bleek wel uit de groote opkomst; zeker 10.000 men- schen waren binnen de muren. Oude ster ren hebben hun best gedaan om onze da- mesathleten naar Los Angeles te „schop pen" en of .dit gelukt is, kan momenteel nog niet gezegd worden, daar direct na afloop van dezen wedstrijd het bestuur van de K. N. A. U. bijeenkwam om nader te beraadslagen. Intusschen was deze ontmoeting zeker het aankijken waard. Ongetwijfeld waren er momenten van goed, zelfs uitstekend spel, doch ook ging er menigmaal een gulle, lach op in het publiek bij komische mo menten. In het elftal van Grijseels was Formenoy vervangen door de Waal van V. u. c. Onder leiding van den vroegeren inter nationalen scheidsrechter critiek op zijn leiding is volmaakt overbodig werd begonnen en na 15 minuten doelpunt Pijl uit een voorzet van de Natris. Nog geen twee minuten later scoort dezelfde speler wederom. Toen Sohindeler onvoldoende een schot van Petterson stopte, maakte Jan Thomee er 30 van. Eerst toen scoorde Homborg uit een voorzet van Delsen tegen 31. Een uitste kende ren liet Petterson volgen met een hard schot, dat doel trof en Dr. Thomee maakte er nog voor de rust 51 van. Na de rust verkleinde Bieshaar den achter stand tot 5—2, doch alweer was het de Delftsche meester, die er een doelpunt bij fabriceerde. Een fout van Schindeler en het was 72! Even voor tijd scoort van Dordt nogmaals tegen, zoodat Jan Thomee c. s. wonnen met de aardige cijfers 73 en de duizenden voldaan huiswaarts gingen na een uiterst aan ge namen avond. Wat de internationale wedstrijden opbrachten. Dat de wedstrijd NederlandBelgië een record-recette heeft opgeleverd, is duide lijk; hij bracht den K. N. V. B. netto bijna 34.000 op, waarbij dus alle kosten, belas ting en het aandeel van het Stadion in mindering gebracht zijn. De wedstrijden NederlandIerland en NederlandTsje- cho-Slowakije waren wel wat minder goed bezet, maar leverden elk nog niet minder dan 23.000 netto op. Neemt men in aan merking, dat daarbij resp. 500 pond ster ling en 5000 gulden aan de tegenstanders betaald moesten worden, dan moet het aantal toeschouwers toch niet zoo heel veel minder geweest zijn dan bij HollandBel gië. 't Scheelt ten hoogste een 2000 toe schouwers op de diiurste rangen. „Sportkr." Seriewedstrijden L. P. S. V. De Leidsche Politie Sportvereeniging organiseert seriewedstrijden om den Louis Dobbelman-wïsselbeker, waaraan zullen deelnemen de vereenigingen: N. R. M. (Rotogravure Mij.), L. D. (Leidsch Dag blad), D. A. L. (Tabaksgrossiers) en de L. P. S. V. Er zal een halve competitie wor den gespeeld, zoodat alle deelnemende ver eenigingen elkaar eenmaal ontmoeten. De wedstrijden worden gespeeld op het L. P. S. V .-terrein aan den Zoeterwoudsche Singel en vangen te 7 uur nam. aan. Het programma is vastgesteld als volgt: 20 Juni: D.A.L.N.R..M. v. d. Pot 24 Juni: D.A.L.LD. Hillebrand 27 Juni: L.P.S.V.LD. Honsbeek 30 Juni: L.P.S.V.N.R.M. v. d. Pot 5 Juli: L.P.S.V.—D.A.L. Hillebrand 7 Juli: N.R.M.L.D. Honsbeek De fraaie wisselbeker is tentoongesteld in den sigarenwinkel van de fa. Jung en Blanken, Noordeinde 57. Voor de verliezers zijn mooie troostprijzen beschikbaar. WATERPOLO De uitslagen. De resultaten van de gisteravond ge speelde wedstrijden zijn als volgt: Eers te klasse A. L. Z. C.—S. V. H. 5—1; Het Y—H. P. O. 6—2. Res. Ie klasse A. L. Z. 0. II—G. G. 0. II 1—4; Het Y II— u. z. c. n 4—2. L. Z. C. I—S. V. H. I 5—1. Het eerste zevental der Leidsche Zwem- club heeft gisteravond tegen S. V. H. een goede beurt gemaakt. De Leidenaars wa ren volledig, de gasten hadden één inval ler voor den rechtsachter. De opstelling was als volgt: L. Z. C.: J. Meijn v. Ingen Schenau J. Elsinga v. Helvert J. Buijs J. de la Court C. de Reede Barents M. Korink Langguth F. Tordoir A. Verhoeff P. van Beurden Zelsmann S. V. H.: Als scheidsrechter Prins beginnen fluit is S. V. H. het eerst bij den bal, doch de eerste aanval wordt afgeslagen. Dan be machtigt Buijs het leder, hij zwemt eenige slagen op en van 10 M. schiet hij fraai in (10). Een applausje is er het gevolg van. Na den uitworp is L. Z. 0. weer dadelijk in den aanval. De la Court krijgt een vrijen worp te nemen, hij plaatst naar Buijs, die opnieuw doelpunt (20). Hetzelfde her haalt zich nog eens. Na den uitworp krijgt de middenvoor weer een vrijen worp, hij geeft aan Elsinga, die den bal met een verren worp naar Buijs plaatst, die zich in middels mooi vrij gemaakt had. Buijs zwemt op en hoewel Tordoir nagenoeg naast hem ligt en hem het schieten bemoeilijkt, weet Buijs toch voor de derde maal in enkele minuten te doelpunten. (30). De gasten waren als het ware overdonderd. Dne mooie aanvallen en drie schoten, waardoor de keeper telkenmale verrast werd en drie fraaie doelpunten't Is een ongekende weelde, zelfs voor den besten voorhoede speler. Weer dreigt hetzelfde spelletje zioh voor S. V. H. te herhalen, als la Court weer een vrijen worp krijgt te nemen. Nu plaatst hij naar de Reede, die echter te gen de zijlat schiet. Uit een vrijen worp voor S. V. H., komt het eerste schot op het L. Z. O.-doel, doch Meijn stopt het leer. Uit een vrijen worp voor Elsinga plaatst deze naar la Court, die achter waarts over het doel schiet. Dan komt S. V. H. iets meer in den aanval doch de ver dediging der Leidenaars bezweert voorloo- pig het gevaar. De S. Y. H.-aanval'len worden vinniger, L. Z. C. laat zioh zelfs iets insluiten en ten slotte krijgt Langguth op enkele meters voor doel eveneens uit een vrijen worp een mooie kans, die hij benut (31). Dan komt de rust. Na de hervatting speelt S. Y. H. iets beter. Verhoeff schiet uit het middenveld op doel, maar de bal ketst van de lat in het water terug. Buys blijft actief en als hij enkele schoten te zacht of op den kee per heeft gelost, heeft hij opnieuw succes met een mooi schot (4l). Dadelijk daarop maakt hij nog een vijfde doelpunt, doch de scheidsrechter had reeds voor een overtreding gefloten. Dan wordt Verhoeff achter de lijnen verwezen, maar la Court plaatst den bal uit den toegekenden straf- werp precies tegen het hoofd van den keeper. Numeriek de meerdere, blijft L. Z. C. in den aanval en als la Court door twee spelers tegelijk wordt aangevallen, wordt de keeper uit het water gezonden. De strafworp in het leege doel bracht den stand op 5I, waarmede het einde kwam. De stand in de eerste klasse A is nu: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Het Y 2 2 94 4 L. Z. C. 2 1 1 6—2 3 H. P. C. 2—11 3—7 1 S. V. H. 2 2 3—8 L. Z. C. II—G. Z. C. II 1—4. De reserven der Leidsche Zwemclub brachten het er minder goed af. Evenals in den eersten wedstrijd tegen U. Z. C. II werd ook nu verloren. Heelemaal te ver wonderen is deze nederlaag niet als men weet dat ir. van IJsselstein, de oude goal- getter van het eerste zevental der G. Z. 0. nu bij de reserven de middenvoorplaabs bezette. Hij was gedurende driekwart van den wedstrijd de eenige gevaarlijke man in de Goudsche voorhoede en Kees Wa lenkamp had geen benijdenswaardige taak om hem te moeten bekampen. Onaange naam bovendien waren de vele vrije wor pen, die hierbij tegen hem werden toege wezen, naar wij meenen veelal ten on rechte. De L. Z. C.-reserven kwamen als volgt uit: L. Westen F. Hofsteenge C. Walenkamp v. Leeuwen A. Smink H. Walenkamp H. v. d. Reijden De uitworp is voor de G. Z. C., IJssel stein schiet onmiddellijk op doel, doch te zacht, zoodat Westen kan ingrijpen. Dan volgen eenige L. Z. C.-aanvallen. H. Wa lenkamp geeft een mooien doorslagbal, maar juist in handen van den keeper. Een schot van v. d. Reijden ondergaat hetzelf de lot. Als G. Z. C. dan in den aanval komt doelpunt IJsselstein (01). Uit een vrijen worp van H. Walenkamp kreeg v. d. Reijden een mooie kans, doch de bal ontglipt hem en de kans is verkeken. De L. Z. C.'ers geven zich allerminst gewon nen. Een corner wordt geforceerd, zonder resultaat evenwel. Bij een nieuwen aanval uit een vrijen worp lost v. d. Reijden een hard achterwaartsoh schot, dat doel treft (11). L. Z. C. blijft in het veld de meer dere, terwijl IJsselstein de eenig gevaar lijke man in den Goudschen aanval is. Wim van Leeuwen krijgt een prachtkans om zijn club de leiding te geven, maar op 1 meter schuin voor doel schiet hij over. Na de hervatting pakken de Leidenaars weer dadelijk flink aan. Als de bal onpar tijdig in het water wordt geworpen doel punt IJsselstein ineens zonder dat de te genpartij het leer heeft aangeraakt, het geen tegen de regels is, zoodat het doel punt niet wordt toegekend, en een doel- worp het gevolg is. Bij een L. Z. C.-aanval wordt de middenvoor achter de lijnen ge zonden. IJsselstein weet dan op fraaie wijze G. Z. C. opnieuw de leiding te ge ven (12). De Leidenaars geraken ver moeid en laten de tegenpartij veel te veel vrij hetgeen nog twee doelpunten van een der Gouwenaars tot resultaat heeft, zoo dat het einde komt met een 41 nederlaag In de res. Ie klasse is de stand nn: gesp. gew. gel. verl. v.—t. pnt. Het IJ II 2 2 9—3 4 U. Z. C. n 2 1 1 7—7 3 G. Z. C. II 2 1 1 5—6 2 L. Z. C. II 2 3 4—9 Hedenavond speelt L. Z. C. IY een competitiewedstrijd aan den Hooge Rijn dijk tegen H. Z. en P. C. R. Z. C. II—De Zijl II 0—3. Gisteravond speelde De Zijl II haar 2e competitiewedstrijd voor de res. 3e klasse tegen R. Z. C. II (Rotterdam). Beide ploe gen zijn volledig. Direct na het uitzwem- men blijkt, dat R. Z. C. over het geheel iets sneller is. Het spel gaat snel op en neer, waarbij De Zijl-achterhoede alle zeilen moet bijzetten om onheilen te voorkomen. Als Dick Kraayenbrink dan vlak voor goal den bal krijgt toegespeeld, scoort hij zwaar gedekt met een fraai achterwaartsch schot. Vlak hierna is het rusten. Na de rust blijkt De Zijl door beter po sitiespel iets sterker. Direct na de hervat- ting scoort Dick Kraayenbrink door goed opzwemmen van de achterhoede voor de tweede maal. Er ontstaan hierna enkele hachelijke momenten voor het Leidsche doel, doch van Vliet weet tweemaal ten j koste van een corner te redden. Als het I spel zich dan weer naar de andere helft I verplaatst scoort F. v. d. Horst uit een I vrije worp het derde doelpunt, waarmede het einde komt en De Zijl II een verdiende overwinning heeft behaald Scheidsrechter Scheevelenbos leidde de zen wedstrijd correct. ROEIEN GEMEENTERAAD VAN ZWAMMERDAM JUBILEUM-WEDSTRIJDEN WILLEM III. Op de Ringvaart van de Haarlemmer meer, nabij Sloten, de Olympische roei- baan, zijn gisteravond de jubileumwedstrij den van Willem III ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan aangevangen met eenige voorwedstrijden. De uitslagen hiervan luiden als volgt: Overnaadsche twee voor beginnelingen: le heat 1. Poseidon 9 min. 8 sec., 2. Het Spaarne. 2e heat: 1. De Amstel 8 min. 59 sec.; 2- Nereus. Jonge vier B: le heat: 1. De Hoop 7 min 24.6 sec., 2. Laga. Jonge sciff A: le heat: 1. Nautilus 8 min. 0.5 sec; Willem III omgeslagen. De wedstrijden worden hedenmiddag en -avond voortgezet. WERELDRECORD 1000 M. VRIJE SLAG VERBETERD. Door den Japanner Soegimoto. Uit Tokio wordt gemeld: De 18-jarige student Sa kon Soegimoto van de universi teit van Nihon, die op het oogenblik in training is voor de Olympische Spelen, waar heen hij door Japan zal worden afgevaar digd, heeft het wereldrecord zwemmen 1000 meter vrije slag verbeterd, door dien afstand in 12 min. 51 sec. af te leggen. Het record stond sedert 1925 op naam van Arne Borg, die er er 13 min. 4.2 sec., over deed. De Japanners zijn er van overtuigd, dat Soegimoto in staat is het record over 1500 meter te verbeteren, dat door Borg in 1927 te Amsterdam op 20 min. 51.4 sec. werd gebracht. 5>Tel." De raad in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Na opening met ambtsgebed, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Uitbreidingsplan. Volgt bespreking en zoo mogelijk voor- loopige vaststelling van het uitbreidings plan. De heer Koning spreekt zijn blijd schap er over uit dat dit plan nu ter tafel komt. Hij vraagt hoe lang het nog zal du ren eer daarop de goedkeuring is verkre gen. De voorzitter antwoordt dat daarmede zeker nog wel 3 maanden zullen heengaan. De Gemeente-opzichter, de heer D. Scheer, geeft omtrent het voorgelegde plan toelichtingen, waarna hot z.h.s. conform wordt vastgesteld. Voorstel om in afwijking van het geno men raadsbesluit, op den aan de heeren Hoogendoorn en de Grauw te Alphen a. d. Rijn aangeboden bouwgrond, inplaats van 5 woningen, 6 woningen te bouwen en een gedeelte van dien grond, nabij het brugje niet te verkoopen. Na discussie wordt het ontwerp goedge keurd. Nieuwbouw openbare school. Voorstel tot stichting van een O. L. school met 2 lokalen, op den tuin, be grensd door de N. H. school en de Steen plaats. De voorzitter zegt dat het in uitzicht ge stelde wetsontwerp tot verruiming van het aantal leerlingen per leerkracht, oorzaak is geweest dat met het nemen van een de finitief besluit nog is gewacht. Nu echter bekend is dat het wetsontwerp in den be- staanden toestand voor kleine gemeenten geen verandering zal brengen en gezien ook de toezegging van den Minister daarom trent, willen B. en W. nu de knoop maar doorhakken en komen thans met dit voor stel dat h.i. 't goedkoopste plan is. De heer Koning vraagt of B. en W. een stemmig zijn inzake dit voorstel, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. Weth Hoogendijk zegt het zeer toe te juichen, dat aan den meer dan onhoudba- ren toestand waarin het openbaar onder wijs (Dorp) hier verkeert, nu eens een ein de komt. De heer Linschoten is blij dat B. en W., 2 weken na de laatste raadsvergadering reeds komen met een plan tot oplossing der schoolkwestie. Echter spijt het hem dat B. en W. zijn indertijd gedaan voorstel niet hebben overgenomen en overeenkomstig dat plan een oplossing hebben gezocht, n.l. de bouw van een nieuwe Herv. school met 3 lokalen en het inrichten van het lokaal der bestaande Openbare school tot gym nastieklokaal. Dit is volgens spr. de goed koopste wijze van bouw. Weth. Hoogendijk: De inspecteur heeft gezegd dat het bouwen van een gymnastiek lokaal de eerste 10 jaar niet verplichtend zal worden gesteld De heer LinschotenWat de inspecteur zegt laat mij koud; die toont dat hij het dan blijkbar niet weet. Ik heb er speciaal ter bevoegder plaatse naar geinformeerd en daar is mij verzekerd, dat het in 1936 beslist verplichtend wordt. De voorzitter: Door het beschikbaar stel len van een groot terrein wordt aan dien eisch teemoet gekomen en dan kan wel licht ontheffing worden verleend. Weth. Hoogendijk: Wij moeten ook in de toekomst zien. Bij eventueele uitbreiding van het openbaar ouderwijs is ruimte ge noeg ©en 3e lokaal bij te bouwen, terwijl bij eventueele uitbreiding der Herv. school als 4e lokaal de nu vrijkomende school ruimte der openbare school kan worden gebruikt.. Wat de heer Linschoten wil, kan nooit de voordeeligste weg zijn. De heer Linschoten: Een gymnastieklo kaal voor de R. K. scholen is destijds zon der slag of stoot toegestaan; nu de Herv. school het vraagt kan het niet, dat is meten met 2 maten. Wethouder Hoogendijk: Toen was het verplichtend, nu niet. De heer Koning: Ik heb verwonderd ge staan, toen ik 10 dagen na de laatste raads vergadering de agenda ontving, waarop een voorstel van B. en W. tot bouw eeaier nieuwe Openbare school. Wij zijn zulke snelle plannen vanB en W. niet gewoon. Het is echter nu onmogelijk een beslissing te nemen, aangezien een kostenraming ont breekt. Met het oog op de gemeente-finan- ciën dienen wij toch vooraf te weten wat do kosten zullen zijn. 8 jaar geleden is een R. K. Meisjesschool gebouwd die mim f 85.000 en 2 jaar geleden een R. K. U.L.O.- school welke ruim f 16.000 heeft gekost, dat is samen meer dan een ton, hetgeen een groote financieele druk op de belastingen heeft gelegd. Is in deze zaak ook geconfe reerd met Alphen a. d. Rijn, daar zooveel kinderen uit die gemeente de openbare school alhier bezoeken? Het is wel de moeite waard deze zaak eens van alle kan ten te bekijken. Do voorzitter merkt op, dat meermalen tot B. en W. het verwijt i6 gericht, dat zij te langzaam waren, nu wordt weer critiek uitgeoefend, omdat het te vlug gaat. Dit voorstel van het college is geen plan van 14 dagen, maar reeds maanden was deze zaak in bewerking. Bij een oppe-rvlakkige beschouwing is reeds te zien, dat het voor stel van B. en W. het goedkoopste plan is. Naar spr. is medegedeeld, zou men te Al phen er niet voor voelen een gemeenschap pelijke school te stichten of in de stich- tingskosten bij te dragen. Men wil zich daar aan de oude regeling houden. De heer Edelman stelt het voorstel van B. en W. zeer op prijs in het belang van het openbaar onderwijs, waarin noodig voorzien moest worden en dat al langen tijd geen bevrediging gaf. Ook wat het terrein betreft vindt spr. de keuze zeer goed. Hij zou het echter gewenscht vinden dat de 2 plannen worden uitgewerkt om dan daaruit een keuze te doen. De voorzitter kan hier ook met meegaan. Hij had gaarne ook nog nader overleg om zoo mogelijk tot overeenstemming te komen. Het is beter dat een beslissing met alge meen© instemming wordt genomen. Met 5 tegen 2 stemmen wordt hierna het voorstel van B. en W. aangenomen; tegen de heeren Koning en Linschoten. De heer Linschoten deelt mede dat hij naar aanleiding van deze beslissing bij Ged. Staten in beroep zal gaan. Wethouder Hoogendijk: Dat laat mij koud. Na rondvraag volgt sluiting. GEMEENTERAAD VAN ZOETERMEER—ZEGWAART NIEUW WERELDRECORD DAMES DISCUSWERPEN. Tegen de Olympische Spelen komen tel kens nieuwe berichten los omtrent verbe tering van diverse wereldrecords. Dit be hoeft geen verwondering te baren, daar immers juist nu de training der diverse athleten hun hoogtepunt bereikt heeft. Mej. Grete Heublein te Bannen wierp de discus 40.28 meter ver, waarmede zij het oude wereldrecord van de Poolsohe Ko- nopacka met 39.62 meter aanzienlijk ver beterde. Dit laatste wereldrecord werd gevestigd op de Olympisohe Spelen te Amsterdam in 1928. LOT VAN DEN VLIEGER BERTRAM NOG ONZEKER. In verband met de verdwijning van den Duitschen vlieger Bertram wordt nog uit Australië vernomen, dat het vermiste wa tervliegtuig thans ook door een Austra lisch vlieger is gezien. Het vliegtuig schijnt over het algemeen niet beschadigd te zijn. Verder wordt gemeld, dat onder de in boorlingen geruchten de ronde hebben ge daan, volgens welke Bertram en zijn met gezel zouden zijn vermoord. Door de auto riteiten in We&t-Australië wordt echter aan deze geruchten geen geloof gehecht. Australischè beambten zijn naar de plaats gezonden waar het vliegtuig zich bevindt, ten einde een nader onderzoek in te stel len. De Raden van beide gemeenten vergaderden Donderdagavond om 8 uur te raadhuize van Zegwaart. Voorzitter: burgemeester L. R. Middel- berg. Secretaris: de heer C, P. Blauwhof. Af wezig van Zegwaart: de heeren A. J. M. van Well en J. Lamers; van Zoetermeer: de heer C. H. Brinkers. Na de opening door voorlezing van het for muliergebed, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastge steld. Hierna werd de agenda aan de orde gesteld. De voorz. zeide dat de Raden bij elkaar waren geroepen tot het in ontvangst nemen van „het rapport ter beoordeeling van de wenschelijkheid der vereeniging van de ge meenten Zoetermeer en Zegwaart tot één ge meente", hetwelk ook het eenige punt der agenda uitmaakt. Spr. releveerde, dat in de gecombineerde openbare raadsvergadering van de gemeenten Zoetermeer en Zegwaart, gehouden op 9 Juli 1931, met op één na algemeene stemmen werd besloten tot de Ged. Staten van Zuid-Hol land het volgende verzoek te richten: „De Raden der gemeenten Zoetermeer en Zegwaart verzoeken Gedep. Staten van Zuid- Holland hun een rapport te willen doen toeko men, waarbij de wenschelijkheid tot vereeni ging meer overzichtelijk wordt. Bij schrijven van 20/28 Juli 1931, berichtten Ged. Staten met groote belangstelling van bo venvermeld verzoek te hebben kennis geno men en voegen daaraan toe het op prijs te zullen stellen, alsnog te vernemen, „of naast het argument van de geografische en econo mische eenheid nog meerdere factoren pleiten voor deze samenvoeging". Ali gevolg van deze briefwisseling werd mij, aldus spr., in de gecomb. Raadsvergade- rin van Zoetermeer en Zegwaart d.d. 5 October 1931 opgedragen een rapport samen te stellen, waarin de gegevens, welke tot beantwoording van de vraag van Ged. Staten kunnen dienen, worden vastgelegd en de gevolgen van een eventueele vereeniging der beide gemeenten tot een administratieve eenheid zoo volledig en objectief mogelijk worden belicht. Het is nu zonder schroom, dat ik, aldus spr., mij tot de kwijting van deze opdracht heb gezet, doch hoop dat met de samenstelling van het rapport bereikt wordt, hetgeen wordt beoogd. Spr. stelde voor om ongeveer over 4 weken met de behandeling van dit rapport aan te vangen en uit de afzonderlijke Raden der ge meenten, commissies te benoemen tot het ne men van die maatregelen, voorgeschreven bij de Gemeentewet. Spr. hoopte, dat de besprekingen in een rus tige atmosfeer mochten geschieden en een aangenaam verloop mogen hebben. Het rapport werd daarna den Raadsleden aangeboden. Nadat de rondvraag was gehouden, die geen belangrijke feiten opleverden, werd de ver gadering gesloten. Het rapport is een lijvig, in kwarto-for maat, boekdeel, groot 52 bladzijden. Zeer dui delijk en overzichtelijk, prettig om te lezen, is het rapport samengesteld. Een kaartje geeft duidelijk de geografische samenstelling der gemeenten aan. Eenige staten met cijfers over verschillende aangelegenheden verduidelijken de teksten en de conclusies. Het rapport is verdeeld in 9 hoofdstukken met onderverdeelingen: I. Historisch overzicht van hetgeen tot nu toe inzake het vraagstuk der samenvoeging is geschied. II. De geografische samenstelling der beide gemeenten. III. De maatschappelijke factoren, welke 't vraagstuk beheerschen, n.l.: a. het onderwijs, b. kerkelijke verhoudin gen, c. publieke diensten, post, bankwezen, volksgezondheid, vereenigingsleven, polderbe sturen, armenzorg en werkloozensteun, d. po litie en brandweer; e. electriciteits-, water- en gasvoorziening. IV. de economische samenstelling der ge meenten. V. Wegenonderhoud. VI. De financieele verhoudingen. VII. Dc politieke gevolgen eener vereeni ging- VIII. Het Gemeentebestuur. IX. Slotbeschouwingen. Voor belangstellenden is het rapport ter secretarie van beide gemeenten tegen den kostenden prijs verkrijgbaar gesteld. Wij hopen binnenkort op het rapport terug te komen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13