WILT U IETS WETEN? HET PAD LANGS DE KLIP. VRIJDAG 17 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 NIEUWKOOP. Wijziging diensturen Postkantoor Maandag a.s. zullen de diensturen aan het postkantoor worden gewijzigd en wel als volgt: het postkantoor zal geopend zijn vanaf 8.30 uur bot 11 uur, van 14 tot 15.30 uur en van 18'tot 19 uur in verband daar mede, dat ook het, treinverkeer is gewij zigd en de posttrein van ongeveer 1.30 uur en 8.10 uur komen te vervallen. Wij willen nog even opmerken, dat bui ten den dienst geen postzaken worden ont vangen of afgegeven. Rijksontvanger. Tot tijdelijk ontvanger der directe belastingen is benoemd de heer A. Adnaanse, 'surnumerair der directe be lastingen te Hengelo, zulks in de plaats van den heer Schoonheijt, die naar Utrecht ver trok. Geboren: Hendrikus, z. van H. de Beer en G. Kas. Gijsbertus, z. van G. Groenendijk en M. Verduijn. Theodorus Joseph, z. van A. J. Boekhorst en J. H. L. van Dijk. WOERDEN. Op 't randje af. Gistermiddag had. een auto-ongeval plaats op den Utrechtschen Straatweg dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Een melkauto reed linke van den weg om ter hoogte van de melkfabriek goed de bocht te kunnen nemen voor het oprijden der inrijl^an. Hiertoe werd. de riohtingswijzer lutgestoken, welke echter van achter niet kon worden gezien. Een luxe auto, in volle vaart naderend, wilde rechts passeeren, juist toen de vrachtauto zou draaien. Door geweldig remmen werd een aanrijding vermeden, de luxe auto schoof echter door en bleef op den kant van de sloot, met de kop boven water, han gen. De bestuurder kon de auto verlaten, waarna Neuteboom's sleepdienst hem la ter op den weg trok. De reis kon hierna gewoon vervolgd worden. Beide autobe stuurders hadden schuld. Fluitisten-corps. Gisteravond werd een concertavond gegeven ui het Patronaatsge bouw door het Fluitistencorps „St. Uae- cilia', onder leiding vaD den heer W. Vis ser, met medewerking van de üeeren W. Bijwaard, tenor en A. Verkley, banton. De opkomst der belangstellenden was bevredi gend te noemen. En zij zullen ook geen spijt gehad hebben van hun komst.. De zaal droeg een gezellig aanzien en de stemming werd er onmiddellijk ingebracht door de eerste marsch van het corps genaamd „Dra- peau de Beets''. Uit de meerdere volgende nummers, die ten beste werden gegeen, o.a. Geschichten aus den Wiener Wald (Joh. Straus), Alte Kameraden, Kladeradatsch, Sefira bleek, dat onder de moeizame lei ding van den heer Visser hier iets kon wor den beluisterd, dat werkelijk de moeite waard was. Ook de tenor en bariton, in verschillende nummers als Ecce Panis (Bich. Hol), Ave Maria e.a. gaven een zuivere vertolking weer. Het geheel was een pret tige avond, waarvan de baten ten goede kwamen aan de armen. ZEVENHOVEN. Chr. Landarbeidersbond. Door een hoofdbestuurder van den Chr. Landarbeids- bond is alhier een afd. van den Chr. bond, aanvankelijk met 18 leden, opgericht. niet mogelijk is maatregelen te nemen tot werkverruiming, o.a. het aanleggen van een nieuwe begraafplaats, het dempen van een sloot langs den Katwijkschen weg, het verbeteren van verschillende wogen enz. Weth. Boichel antwoordt hierop, dat ver schillende van deze wenschen ook door B. en W. gevoeld worden en meerdere daar van reeds sinds lang in studio zijn geno men. Doch op de eerste plaats moet men ook daarvoor weer de noodige fondsen heb ben, terwijl het geld op de begrooting voor werkverschaffing eveneens reeds versnoept is, zooals do heer v. Leeuwen opmerkte, en vele werken een geruimen tijd van voorbe reiding eischen. Zoo kan bijv. de verbete ring van de Zijlwetering nog niet worden ter hand genomen omdat nog steeds geen overeenstemming met Rijnland is bereikt, terwijl het riooleeringvraagstuk evenmin binnen korten tijd tot oplossing ka-n wor den gebracht. Hoofdzaak bij dit alles is steeds, dat de credieten door Ged. Staten zullen worden toegestaan en dat is zeer twijfelachtig. De heer Leyenhorst vraagt dan nog een onderzoek te laten instellen naar het op treden der Wassenaarsche Bouwver. inzake de huuropzegging aan werkloozen, hetgeen de voorzitter toezegt. Op een vraag van de heeren Idenburg en Kiewiet de Jonge of in een volgende ver gadering een prae-advies mag worden tege moet gezien omtrent de subsidieering van het Groene- en Wit-Gele Kruis, antwoordt de voorzitter bevestigend, waarna deze ver gadering om precies vijf uur namiddag wordt gesloten. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 18 Juni. Huizen, 1875 M. 8.009.15 Morgenooncert. 11.00—11.30 Het K. R. O.-trio o. L v. Piet Lustenhouwer. 11.3012X10 Gosdienstig halfuurtje door pastoor Perquin. 12.151.45 Lunchconcert van het K. R. O.-sextet o. 1. v. Piet Lustenhouwer. 2.002.30 Op weg naar Dublin met de „Marnix van St. Aldegonde". Aan boord bij de pelgrims naar het Eucharistisch Congres. 2.301.00 Kinderuurtje. 4.005.30 Muzikale schetsen (Gramofoon) 5.305.45 Esperanto-nieuws. 5.456.10 Gramofoonplaten. 6.106.30 Journalistiek Weekoverzicht. 6.307.10 Gramofoonmuziek. 7.107.30 Interieurkunst door E. Nijsten. 7.45—8.00 Sportpraatje van de R. K. F. 8.00-^-11.00 Tweede Vroolijke avond. 11.0012.00 Gramofoon. Hilversum, 896 M. Uitsl. VAR A-uitzending. 10.0 uur V.P.R.O. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Boor Arb. in de Continubedrijven: VAR A-Mandoline-ensemWe o. 1. van J. B. Kok; Joh. Jong (orgel), Groot Volkstoo- neel en Gramofoonplaten. 12.001.45 uur VARA-Septet o. 1. v. Is. Eyl en Gramofoonplaten. 2.00 P. K. Polderman: Wat doen we dezen zomer. 2.15 Gramofoonplaten. 2.45 Sportpraatje door dr. B. Luza. 3.00 uur Gramofoonplaten. 3.20 Dr. D. de Lange: Darwin. 3.40 Volksliederen door „De Wielewaal" o. 1. v. P. Tiggers. 3.55 Uit de Roode Jeugdbeweging. 4.00 Vervolg volkslieden. 4.15 Actueel allerlei door het N.V.V. 4.30 Beoefening der huismuziek o. 1. v. P. Tiggers. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 VARA-Septet o. 1. v. Is. Eyl. 6.30 Friesch uurtje m. m. v. t)r. G. Gos- ses (lezing) en Y. C. Schuitmaker (voor dracht). 7.15 Vervolg septetooncert. 7.45 Toespraak door A. de Vries. 8.00 Zaterdagavond Programma m. m. van VARA-orkest o. L v. H. de Groot; Teun de Klepperman; Joh. Jong (orgel); Leo Fuld (refreinzang); VARA-tooneel o. 1. v. W. van Cappellen. O.a. Ouv. „Dichter und Bauer", Suppé; en Intermezzo sinfonico uit „Cavalleria rus tica.ua", Mascagni. 10.00 Vaz Dias, VARA-Varia, Voetbal nieuws. 10.15 VARA-orkest (vervolg). 11.0012.00 Gramofoonplaten. 'j Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Northern Studio-orkest o. 1. van J. Bridge. 1.05 Orgelconcert Reg. New. 1.50 Cricketmatch NorthSouth. 1.55—2.50 Commodore Grand-orkeet o. 1. van J. Muscant. 3.50 Het Cedric Sharpe Sextet m. m. v. A. Duxbury 'tenor) en H. Clarke (piano). 5.05 Orgelconcert Reg. Foort. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Cricketmatch NorthSouth. 7.05 Zang door Et'hel Barker (sopraa/n). 7.25 Actueele Causerie. 7.50 BB0-Dan8orkest o. 1. v. Hcnry Hall. 8.20 „Waterloo", herinneringsprogramma samengesteld door N. Edwards en V. Giel- gud. .920 Berichten en lezing. 10.10 Lichte Fransche muziek door het BBC-orkest o. 1. v. V. HelyHutchinson. 0.a. Suite brève, Dubois en Marohe des petits soldata de plomb, Pierné. 10.5512.20 Ambrose en zijn orkest. Dansmuziek. „Radio-Pari s". 1725 M. 8.05 en 12.20 Gramofoonplaten. 9.05 Concert. „La v'e drole" m. in. van M. Hérent en Mej. Jul. Meyrande. Kalun*dborg, 1153 m. 12.202.20 Concert uit een Restaurant. 3.505.30 Omroeporkest o. 1. v. Reesen. M. m. van K. Abrahamsen (zang) en V. Fischer (piano). 8.20—9.10 Oude dansmuziek o. 1. v. L. Gröndahl. O.a. Accelerationen wals, Straaus 9.10 Zang, piano en declamatie. 10.1010.30 Sonate (viool en piano) in F. gr. t., Mozart. (Otto Fessel en Folmer Jensen). 10.45 Concert o. 1. v. Gröndahl. Oa, 2 Slavische dansen, Dvorak. 11.1012.35 Dansmuziek, o. 1. v. Kai Julian. Langenberg, 473 M. 7.258.02 Concert uit Stuttgart. 12.201.10 Concert uit Münc'hen. 1.202.50 Middagconcert. 2.553.45 Gramofoonplaten. 5.206.35 Koorconcert o. 1. v. H. Pieper. M. m. v. Astrid Neuhaus (piano). 8.20 Vroolijke avond m. m. v. het Worag- orkest o. 1. v. Breuer. 10.4012.20 Dansmuziek door Emil Roosz en zijn orkest uit Hotel Excelsior, Berlijn. 12.201.20 Dansmuziek (Gramofoon). Rome, 441 M. 8.25 Gramofoonplaten. 9.05 „Dejanice", muzikaal drama in 4 actos van Alfredo Catalani Dirigent: R. Santarelli. Koorleiding: Caeolari. B r u s 8 e 1, 508 en 338 M. 508 meter: 12.20 Tearoom-orkest. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o. 1. v. Fr. André. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o. 1. v. Jean Kumps. 10.3011.20 Max Alexy's orkest. 338 meter: 12.20 Max Alexys' orkest. 1.30 Vervolg concert. 5.20 Dansmuziek. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o. 1. v. K. Walpot. 10.3011.20 Max Alexys en zijn orkest. Z e e s e 1635 M. 8.20 Vroolijke avond. Zie Langenberg. 10.20 Berichten en hierna tot 12.50 Dans muziek door Emil Roosz en zijn orkest. En nu zeg ik je eens voor altijd, Ma rie, ik wil geen bezoek meer van dien sol daat! Gunst mevrouw, komt hij bij u ook? GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR (V ervolg). Behandeling ingekomen vragen. De heer Kimman heeft gevraagd of B. en W willen indienen een voorstel tot hef fing van een vermakelijkheidsbelasting. De voorzitter deelt mede, da-t in de volgende vergadering hieromtrent een voorstel kan worden verwacht. Voorts zijn ingekomen een tweetal vra gen van den heer Boender betreffende stop zetting werkloozen-uitkeering en eenige on regelmatigheden bij den dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon. Op verzoek van den voorzitter licht te heer Boender zijn vragen ftog nader toe. De heer Boender wijst er op dat er dras tische maatregelen zijn genomen en aan de werkloozen een mededeeling is verstrekt, dat zij binnen 3 weken van verderen steun zouden worden uitgesloten Hij wijst er op, welke groote moeilijkheden dit met zich zou brengen Vroeger werd de steun verlening tegen den zomer ook stop gezet, maar dan betrof het seizoen-werkloozen, terwijl het nu crisis-werkloozen aangaat. Hij vreest dat de menschen daardoor in extremistische richtingen zullen worden ge dreven naar de communisten en fascisten. De overheid draagt dan daarvan de schuld. Hij meent, dat ontevredenheid kan worden voorkomen door hen werkzaamheden te la ten verrichten als riooleering, verbetering van de Zijlwetering, enz, die toch binnen korter of langer tijd moeten geschieden. Dat zal de menschen van de straat houden en verdere demoralisatie voorkomen. Weth. van Leeuwen is verheugd, dat deze vragen hem de gelegenheid geven eens de licht, en schaduwzijde te laten zien van het werk van Maatschappelijk Hulpbetoon. Al lereerst wijst spreker er op, dat zijn stand punt altijd is geweest en nog is, dat nie mand aan armoede mag worden prijsgege ven, die tegen zijn wil werkloos is. Daarom is een van zijn eerste werkzaamheden ge weest de instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon. Niemand heeft hem daarvoor dank gebracht. Hij wenschb dit ook niet, maar verlangt dan ook geen verwijten. Tot dusver is hij er steeds nog in geslaagd, wat 'de heer Boender kon weten, de steunrege ling buiten de •regecringscontrole te hou den. Onlangs is evenwel een schrijven inge komen van Ged. Staten, dat niet zonder meer met het geven van steun mag worden voortgegaan. Daarbij zijn momenteel onze centen „verschwunden", terwijl het aantal steuntrekkers eerder grooter dan kleiner wordt. Er is veel meer geld verbruikt dan voorzien werd, vandaar de nieuwe subsidie aanvrage die in den Raad zal komen, doch dan daarna nog weer door Ged. Staten zal moeten worden goedgekeurd. Die voor schriften zijn voor ons verplichtend en daaraan kunnen we niet ontkomen. Toch mag niemand het noodzakelijkste levens onderhoud komen te ontbreken en daarom kan tot op dit oogenblik iedereen nog bij dezelfde kas en ambtenaar aankloppen, zoolang er geld is. Hier is de steunregeling dus niet stopgezet Ik heb herhaaldelijk den heer Boender gezegd, dat, als hij iets heeft in het belang der menschen, de deur bij ons steeds voor hem open staat, doch hij is, behoudens een geval, nooit geweest. Wat de onregelmatigheden bij de admi nistratie van Maatschappelijk Hulpbetoon betreft acht spreker het een schande een dergelijk briefje te schrijven en in het open baar te laten behandelen tegen een ambte naar, die zich niet verdedigen kan en.... zelfs al zou het juist zijn. dan toch overal in de wereld fouten gemaakt worden, waar menschen werken. Spreker meent dan ook, dat de belangen van de werkloozen op be tere wijze kunnen worden gediend dan op deze manier, allereerst door betere voor lichting. De heer Boender zegt dan dat de heer v. Leeuwen het doet voorkomen alsof hij het is geweest die de circulaire heeft ver spreid, dat de steun zou worden opgeheven. Spr. heeft er slechts van gehoord en is toen bij den secretaris van Maatschappelijk Hulpbetoon geweest om inlichtingen, waar bij men hem mededeelde, dat individueel de steun wel werd voortgezet na onderzoek, doch dat de genomen algemeene maat regel zou worden gehandhaafd. Wat be treft de fouten bij de administratie merkt spreker op, dat die voortspruiten uit te wei nig controle, welke z.i. zeker verbeterd zou kunnen worden. Verschillende leden vragen dan of het Vraag: Mijn beide ouders zijn over leden. Nu zijn er huizen, een van de kin deren wil de boel onverdeeld laten en bijv. de huizen verhuren. De andere kinderen willen de huizen laten verkoopen, want die willen d'r geld hebben Die één geeft geen toestemming om te verkoopen. Ze zijn al len meerderjarig. Kan de notaris die hui zen toch gewoon verkoopen of moet dit langs een anderen weg? Antwoord Niemand is verplicht in een onverdeelden inboedel te blijven. Ieder der erfgenamen kan boedelschei ding vorderen. Het verzet van een der erfgenamen heeft dus geen effect. Vraag: Er gaan geruchten, dat de rijwielbelasting verhoogd wordt met 5. per jaar, terwijl de belasting op transport fietsen zal afgeschaf tworden. Is U hier van iets zekers bekend? Antwoord Ons niet bekend. Vraag Wat is de kortste weg per fiets van Oegstgeest naar Oirschot (N.-B.)? Hoeveel K.M.? Berekend over Rotterdam heen en over Utrecht terug. Antwoord Oegstgeest, Leiden, Zoe- terwoude, Zoetermeer, Bergschenhoek, Hil- legersberg, Rotterdam, Rijsoord, Zwijn- dreoht, Dordrecht, Willemsdorp, Moer dijk, Zevenbergschenhoek, Terheijden, Bre da, Dorst, Tilburg, Moergestel, Oirschot, Afstand 114 K.m. Terug: Oirschit, Best, Boxtel, 's Herto- genbosoh, Hedel, Zalt-Bommel, Geldermal- sen, Culemborg, Sohalkwijk, Horsten, Utrecht, Woerden, Bodegraven, Alphen, Leiden, Oegstgeest. Afstand ruim 150 km. Vraag: Welke is de geschiktste weg per auto van Leiden naar Den Helder? Hoeveel km.? Antwoord Leiden, Sassenheim, Lis- se, Hillegom, Haarlem, Schoten, Santpoort Beverwijk, Castricum, Heiloo, Alkmaar, Koedijk, Sohoorldam, Menwistenbuurt, 't Zand, Westeinde, de Kooi, Den Helder, Afstand 100 km. Vraag: Welke is de kortste weg per j motor van Leiden naar Erkenschwioh bij I Recklinghausen? Hoeveel km.? j Antwoord: Leiden, Woerden, Utrecht, do Bildt, Zeist, Woudenberg, De I Klomp. Ede, Arnhem, Zevenaar, Emmo- I rich, Wesel, Dorsten, Mare, Recklinghau sen. Afstand pl.m. 260 km. FEUILLETON. Uit het Engelsch van J. S FLETCHER. 86) „Weathershaw heeft een paar dingen ontdekt, die hij u wil vertellen", zei Mar ston, naar den detective knikkend. „Sir John en ik spraken er juist over. Etherton ging weer zitten. „Sir John gelooft niet dat de zaak ooit opgehelderd zal worden. Hij denkt, dat er veel meer achter steekt dan men zou denken." Marrows gaf Weathershaw onder de ta fel een zachte trap. „Dacht u dat, Sir John?" vroeg hij. „Ja zeker, ik geloof niet dat de zaak zoo eenvoudig is als zij lijkt", verzekerde Sir John, op een half vertrouwelijken, half over tuigenden toon. Hij keek naar Marrow en toen naar Marston, en knipte met zijn rech teroog. „Ingewikkeld gevalzei hij. „Mijn indruk is dat iemand verduiveld graag wou weten, wat er in dat testament stond I Begrijpt u? Iemand van.wien je 't op 't eerste gezicht niet zou verwachten, 'n buitenstaander! Jawel, 't testament, niks anders. Dat is de oorzaak van alles. Geloof ik beslist!" „Dus u denkt dat Sir Cheville Stan- bury aangevallen werd om dat testament?" vroeg Weathershaw. Sir John sloeg een minachtenden blik op den vreemde. „Dat denk ik, jongemanknikte hij. „Net wat ik zei Weathershaw nam een sigaar, stak die kalm aan en begon te rooken. Hij liet een minuut in stilte voorbijgaan. „Nu, ik weet dat 't niet daarom was zei hij plotseling op een scherpen afgebe ten toon. Etherton draaide zich om in zijn stoel en Lety keek cp van haar werk. Maar Sir John, die, zooals Marrows en Weathershaw duidelijk opmerkten, stevig gedineerd had en in een vertrouwelijke bui was, glim lachte uit de hoogte. „Zoo, weet u dat, jongeman vroeg hij. „Nou wees maar niet beleedigd, ik ken u heelemaal niet. Maar u bent nog jong. Jong, maar overtuigd van u zelf hè?" „Overtuigd van hetgeen ik weet!" gaf Weathershaw ten antwoord. „En dat is?" Etherton keek naar *den detective en meende een blik opgevangen te hebben tusschen deze en Marrows. „Sir Marston zei, dat u ons iets kon vertellen." „Ja!" antwoordde Weathershaw. „Dat kan ik zeker. Maar", hij wachtte even en wees me zijn sigaar naar Sir John Arn- cliffe, „daar deze heer vindt, dat ik nog zoo jong ben en zooals hij het uitdrukt overtuigd van mezelf, zoudt u hem be ter even kunnen vertellen, meneer Ether ton, dat ik als expert deze zaak onder zoek." „Meneer Weathershaw is een particulier detective", legde Etherton zijn gast uit." „Met een zeer goede reputatie I" Sir John knikte toegevend. Toen schud de hij weer het hoofd. „Die komen er heolmaal niet achter 1" zei hij. „De politie niet, maar particuliere detectives nog veel minder; Veel te inge wikkelde zaak 1" Etherton glimlachte te gen Weathershaw. „Wat weet u?" vroeg hij. „Om te beginnen dit", antwoordde Weathershaw. „Ik weet nu, waarom Sir Cheville op de nacht van zijn dood werd overvallen. En dat was alleen hierom. Zijn aanvallers wilden uw papieren hebben." HOOFDSTUK XXV. Ontmaskerd. Bij deze mededeeling keek Waethershaw naar het kleine mannetje in den grooten stoel. Het gezicht van Sir John toonde echter geen enkel teeken van verwonde ring of wantrouwen, en plotseling wist Weathershaw waarom. Hij had hier iemand voor zich, die niet gelooven kon, dat zijn plannen mislukt waren. Sir John Arncliffe, zei Weathershaw bij zichzelf, was van meening dat, hoe dicht de detec tive ook bij de waarheid was, de geheele toedracht toch nooit bekend zou worden hij waande het geheim veilig tusschen Madgwick, Stones en hem en het zou of kon ooit ontdekt worden. En van dat oogenblik af had Weathershaw onbe dwingbare lust om zijn verhaal te doen in tegenwoordigheid van den man, die er, vreemd genoeg nog geen idee van had dat hij verdacht werd. „Toen men mij vroeg, deze zaak te onderzoeken", begon Weathershaw, „be gon ik met eerst de verslagen te lezen van het onderzoek. En zeer spoedig ik kan wel zeggen dadelijk kwam ik tot de conclusie, dat het den man, die Sir Che ville dien nacht op zijn weg naar huis had aangevallen, om de papieren over de uitvinding te doen was. Hoe meer ik er over nadacht, hoe zekerder ik er van was, dat ik 't bij het rechte eind had. Er be staan nu eenmaal van die menschen, die een ander het geheim van een werkelijk belangrijke uitvinding ontstelen en ik was er van overtuigd, dat er in dit geval iemand achter stak, die u van de uwe wil de berooven." Weathershaw zweeg een oogenblik en keek rond. Hij had de belangstelling van zijn publiek al gewonnen. Maar hij lette voornamelijk op twee daarvan. Etherton had zich omgedraaid en keek naar hem met een vragende uitdrukking op het ge zicht; Sir John lag vadsig in zijn grooten stoel, zeker van zijn eigen veiligheid. „Dit", ging Weathershaw voort, „deed me dan ook veronderstellen, dat iemand, een of twee of misschien meer men schen, wisten dat u met een uitvinding bezig waart. En het scheen me, dat die menschen veel met u in aanraking kwa men misschien waren het personen in uw dienst. Daar was ten eerste uw secre taris Pike, naar hetgeen men bij het onderzoek kon opmaken, scheen Pike wel iemand, die als verdacht in aanmerking kwam. En ik verdacht Piko toen ik bij u kwam, en uw verhaal hoorde en ik u vroeg om uw kluis te mogen zien en me den sleutel er van te leenen. Maar toen de zaak zoover was, volgden twee dingen snel op elkaar. Het eerste, wat ik in de kluis deed, was dien sleutel grondig te onder zoeken, en ook het slot, waar hij in paste. Als u dien sleutel bij u hebt, meneer Ether ton, geeft u me dien dan even." Etherton nam een sleutel uit zijn zak en overhandigde dien zwijgend. Weathershaw hield hem omhoog. „U ziet allemaal", vervolgdwo hij, „dat deze sleutel zeer ingewikkeld bowerkt is. En zooals u ziet, zit hij zoo aan zijn steel dat er verscheidene indeukingen en hol letjes zijn. Toen ik dien sleutel onderzocht ontdekte ik in één van die holletjes een heel klein beetje groen was, groene, zachte was. Ik wist toen, dat die sleutel op een oogenblik niet in uw bezit was ge weest, en dat een ander hem lang gonoeg bij zich had gehad om er een wasafdruk van te maken. Weer zweeg Weathershaw een oogenblik; opnieuw keek hij om zich heen. En nu zag hij, dat de man, om wien het ging, de groote sigaar uit den mond had genomen en oplettend luisterde. „Daarop", vertelde Weathershaw ver der, „moest ik er achter zien te komen wie dien afdruk gemaakt had. Het was blijkbaar iemand, die er zeer op gesteld was in uw kluis te komen, om do ma chine te bekijken. En die iemand was, dat lag ook voor de hand, iemand uit uw omgeving. Ik begreep, dat het heel moeilijk zou zijp, dc juiste persoon aan te wijzen. Maar hier hielp een gelukkig toe val. U zult zich herinneren, dat u, toen u me meenam naar de verdieping waar do kluis is, één van uw opzichters riep, een zekeren Madgwick. U zei tegen hem, dat ik voor een paar veranderingen kwam en mocht rondloopen waar ik wilde. Toen ik uit de kluis kwam, keek ik rond in een paar leege vertrekken daar vlak bij. In een daarvan ik aan een haak de jas van een man hangen. Ik stak mijn hand in de binnenzak, on haalde er een paar pa piertjes uit en een paar brieven aan Madg wick, per adres juffrouw Beckett, Mar- riner's Fold. En op minstens drie van die stukjes papier stonden ruwe potloodteoko- ningetjes van de baarden van eon sleutel, van denzelfden sleutel die ik in mijn zak had." (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11