Transpireerende DONDERDAG 16 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE DICHTER REINE DE CLERCQ Een klein bericht in dit. dagblad ver meldde deze week het overlijden van dr. René de Clercq. Dit berichtje bracht ons op de gedachte den lezers van onze courant iets naders over dezen Vlaamschen dichter te vertellen. In een oordracht, die de geleerde Vlaamsche pastoor Hugo Vcrriest in 1905 te Amsterdam hield voor de leden van „dc Violier'', zegt hij o.a., sprekende over de herleving van de Vlaamsche taal: „Einde lijk is ook gekomen het lied. Ja, Vlaande ren was wel aan 't herleven, maar t „Vlaamsche lied w<as er nog niet. Ik ben „nu in de zestig jaar en 't is me tot verle- „den jaar niet gebeurd, dat ik een wiegelied „gehoord heb. Maar 't lied ontwaakt, 't „bloeit en thans kunt ge geen stap doen „door Vlaanderen, of go hoort Vlaamsche „liederen zingen. Kort geleden waren er „nog geen liederen. Als ik zag vrouwen aan ,,'t weefgetouw zij kenden geen Vlaamsch „weverslied'. En als ik zag moeders bij de „wieg van 'hun kind zij hadden geen „Vlaamsch wiegelied. En als niet lang gc- „leden een Vlaamsche vrouw neerzat bij het „ziekbed van haar kind, dat niet slapen „kon en ze vroeg me: „hoe betert het", en „ik zeide; zing een wicgeliedeke en zij „kende er geen. En als ik rondvroege: wel- „kc is de boekenlaag, die wiegeliederen en „kinderliederen heeft? En er was cr geen. „Maar thans maar thans ja, de wiege liederen bestaan, ja de smidsliederen be- „staan en de liederen van deze, die den „oogst, de tarwe inhalen, bestaan. En de „wekker van dat lied is o.a. René dc „Clercq". Uit het courantenbericht vernamen we, dat De Clercq den 14den November 1877 te Deerlijk in West-Vlaandoren geboren werd. Deerlijk ligt een goeie anderhalf uur van Kortrijk. Hij was dus een echte buiten man. In een van zijn gedichten zegt hij dan ook van zich zelf: Ik kreeg van mijn ouders Van ieder mijn part, Van vader mijn schouders, Van moeder mijn hart. Ik vocht om mijn s-tuiten (sneden brood) Met zuster en broer; Ik ben van den buiten, lk ben van den boer. René kon goed leeren en daarom zond men hem naar 't bisschoppelijk college te Thielt en later naar Kortrijk. Hier kwam bij in aanraking met Hugo Verriest, ais-., mede met Guido Gezelle, wiens gedichten een groote bekoring op hem uitoeienden. Van Kortrijk vertrok hij als student naar de hoogeschool te Gent. Mijn boeken en mijn borden Zijn eindelijk te Gent. Ik wil een dokter worden, Nu ben ik al student. Daar valt wat meer te leeren, Dan ik eerst had gedacht.... Ik zal wel braaf studeeren, Ik ben een goede schacht. Hij had de beste voornemens, want, zoo als hij zelf verklaarde, was hij een goede schacht d.i. een goed beginneling. Toch hield hij wel van een pretje, zooals uit de volgende regels blijkt: Ik drink wel graag een beker, En hoor wel graag een lied, En meedoen zal ik zeker, Als 't niet te vaak geschiedt Eén pintje kan ik teeren, Geen negen noch geen acht, Ik zal wel braaf studeeren, Ik ben een goede schacht De Clercq studeerde werkelijk hard, maar toen hij een jaar in „de medicijnen" geblokt had, liet hij ze in de steek en begon met de beoefening der letteren en met gunstig gevolg, want in 1902 promoveerde hij op een dissertatie over Guido Gezelle, waarmee hij zijn loopbaan aan de hooge school beëindigde. Als student in de Ger- maansche philologie had hij kennis ge maakt met de Oud-Germaansche goden sagen, sproken, legenden eii volksliederen, die door hun eenvoud hern er toe brachten zelf eenvoudig in zijn gedichten te blijven, van welke hij er al heel wat geschreven had. Zoo was er» in 1900 reeds een dicht bundel van hem verschenen, Echo's gehee- ten, met verzen van zeer ongelijke waarde en op 't eind van 't zelfde jaar een sonnet tenkrans onder den titel „Ideaal". Een groot gedicht „De Tcrwe" zag het licht in 1903, waarin hij eenigszins overhelde tot het platte realisme, hetgeen gelukkig in zijn volgende gedichten niet te vinden is. In 1899 'had hij met twee zijner vrienden een Katholiek Vlaamschgezind letterkundig maandschritVgesticht, dat slechts een paar jaren heeft bestaan. In dit tijdschrift „Jong Vlaanderen" ge- lieeten, heeft hij zijn eigen kunst in proza geteekend. Daar zegt hij: „De kunst is het „vrijo veulen uit. de wilde weide. Geen za- „del stramt zijn lenden, geen kam strijkt „zijn manen, geen toom kwetst zijn mond. ,.Hct rent en tuimelt over het hooge gras „het draaft, het vlucht, het vliegt, het „staat. Zijn losse levensvolte stoomt zijn „opgesperde neusgaten uit; hot edele „schuim vlokt van zijn breede borst op zijn „voorgeplanten voet; zijn staart slaat op „en rond; zijn ooren staan gespitst en het „briescht zijn fieren lust. over de wijde „vlakten". En in dichtvorm zegt hij: Ik ook ben een zanger en boven 't genie lk ook ben een zangeren boven 't gemeen. Al klinkt, er mijn lied in het wilde En zóó ik zinge, zoo zingt er niet een In gansch de gevleugelde gilde 't Is koekoet- en singfcsing en tierliere, hoor! De veugelkes fluiten me voor. Ik leer mijn liedekes achter het land Ze hangen in 't koren te ruischen Ze waaien als winden ze laaien als brand, Lijk hagel zoo buien ze en buischen (=r kletteren) En koeket en ringtsing enz. Ik zing voor het werk en het spel en den dans, En drink er mijn pint en mijn droppel Ik zing voor de vrouwen, ik zing voor de mans, Maar 't liefst voor een blcuzenden koppel Van koekoet enz. En krijg ik somwijlen den krop in de keel En voel ik een traan in het pinken; Ik voel het algauw, het is valsch, wat ik speel En 'k laat er mijn liere maar zinken, 't Moet koekoet en ringtsing en tierliere, hoor De veugelkes fluiten me voor. Dat is de klank zijner liederen, gerezen uit zijn rijk gemoed en de gezonde zinnen van dezen onverbasterden Vlaamschen zan ger, die dc Vlaamsche letterkunde verrijkt heeft met parelen van echte dichtkunst en het Vlaamsche volk heeft gegeven gezonde volksliederen Luister maar eens naar het liedje van Pier den mandenmaker. Pier zei: ik weet een woordeko Een woordeke voor u. We trekken 't korte koordeke (maken 't kort) Katrien, we trouwen nu. Trienlief, is dat geen plan, geen plan, Trienlief is dat geen plan? Een huiske en een hoveke, Een keuken en een schouw, Wat stoelen en een stovekc, (kachel) En wij daar man een vrouw. We komen met ons handekes Wat makk'lijk aan den kost: Ik maak er voort mijn mandekes, Mijn winkel wordt uw post. En kunnen wij wat stuiverkes Besparen op 't gewin, Ze gaan alzeer en zuiverkes Den aarden spaarpot in. Blaast dan een gunstig windeke Het wonderschipke alhier; We koopen ons een kindeke En heeten 't Trientje of Pier. Gij kiest uit al mijn wiegekes Het allersierlijkste uit En jaagt de dolle vliegekes Met kussen van zijn huid. Trienlief is dat geen plan, geen plan, Trienlief is dat geen plan? Wie kent tegenwoordig niet het innig ontroerend wiegeliedje: „Wie'zal er ons kindeke douwen" (wiegen), waarmee hij het hart der Vlaamsche moeders stal? „Wie zal er ons kindeke douwen En doet het zijn moederke niet? Wie zal er zijn dekentjes vouwen Dat 't schaarsc-h door een holleken ziet? Kleine, kleine Moederke alleen Douw-douw-douwde-rideine Kleine, kleine Moederke alleen Kan van uw wiegken niet scheen (scheiden). Gaarne zouden we 't in zijn geheel over schrijven, maar we achten het, aangezien het ook op muziek gezet is, bij velen uwer bekend. Minder bekend is 't volgende ont- roerend-innige gedichtje: Ligt een kindeke temet bij de schouders van zijn ouders in het. groote, groote bed, 't wrijft zijn snoetjen keert zijn kop; steekt zijn voetjen uit en op, moet van woelen komt zich schoren 'op zijn handen, op zijn zielkcn. Ligt een kindeke temet bij zijn ouders in het bed: ongescheiden doen ze beiden over 't kindeke een gebed. De Clercq had een open oog voor de na tuur en voor alles wat hiermee in verband staat. Daaraan hebben we zeer veel na- tuurzangen te danken, waarvan we er hier een laten volgen en wel die van „Het pui deken" d.i. „De kikvorsch". GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. MEISJE ONDER DE TRAM. Aan de gevolgen overleden. De zesjarige Vrouwke Reitsma is gister middag te Hemrik onder de tram gekomen on in zeer ernstigen toestand naar het zie kenhuis te Heerenveen overgebracht. Al daar is zij gisteravond aan dc gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag is in de Waal bij Nijmegen bij het zwemmen op de gevaarlijke zand plaat verdronken de 20-jarigo H. K. Zijn lijk kon gistermiddag nog niet gevonden worden. GEVAARLIJK SPEELGOED. Jongen door geweerpatroon zwaar gewond. Achter de huizen aan den Hcidscheu Weg in de geméfente Monster is men bezig duinterrein af te graven. De G-jarige M. V. was daar gisteren aan het spelen en vond er een oude beschimmelde patroon. Met deze patroon heeft hij enkele uren ge speeld, heeft er met een hamertje op ge slagen en haar aan zijn vader gegeven. Deze. liet de patroon vallen en gaf haar aan het kind terug, in de veronderstelling, dat de patroon onschadelijk was. Op een gegeven oogenblik, toen de jongen er mede in de kanier van het ouderlijk huis aan het spelen was, is zij ontploft. De linkor- hand van den jongen werd nagenoeg ge heel afgerukt. Hij bekwam voorts een ga pende wonde in den buik en ernstige ver wondingen aan beide oogen, waardoor hij niet meer kon zien. Na verbonden te zijn door dokter Klci- pool, is hij vervoerd naar het ziekenhuis te 's-Gravenhage, met de opdracht van dokter Kleipool om de linkerhand direct te aniputeeren. De politie stelt een onder zoek in. LANDBOUWSCHUUR EN STALLING AGEBRAND. Tien dieren omgekomen. Een schade van ƒ20.090. Gisternacht om half' één ontstond braud in de groote landbouwsohuur van J. Ver aart, onder de gemeente Dinteloord (N.-B.). Een persoon, die zich pev auto in de om geving bevond en de vlammen zag oplaaien, waarschuwde de bewoners, die nog sliepen. Aan blussching viel toen niet meer te den ken. De schuur met bijbekoorende stalling ging geheel in vlammen op. Vijf varkens en vier stieren kwamen in de vlammen om. De landbouw-werktuigen en machines gin gen \erloren. Het woonhuis bleef gespaard. De schade wordt geraamd op circa 20.000 gulden. De oorzaak van den brand is onbe kend. BOERDERIJ AFGEBRAND. Door tot heden onbekende oorzaak is brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer Vcrschaeren in het gehucht Zo terbeek bij Baarlo. De woning alsmede de inboedel gingen geheel in vlammen op. Door het spoedig ingrijpen van de brandweer konden de belendende perceelen gespaard- blijven, als ook een groot kippenhok, dat aan het woonhuis grensde. In de schuur werden verscheidene landbouwmachines en een voorraad landbouwproducten een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering ge dekt. NOODLOTTIGE TWIST. Te Kootwijkersbroek. gemeente Barne- veld, heeft de 19-jarige boerenzoon P., den rietdekker E. S. bij een twist met een mes in den buik en de borst gestoken. De verwonde is in levensgevaarlijken toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. ding geweest om twee waarschuwingen tot het publiek te richten. Op de eerste plaats wordt men aangera den de grootste voorzichtigheid te betrach ten met het aanknoopen van relaties met zoogenaamde rechtskundige* adviseurs. Dc goeden niet te na gesproken zijn er onder hen velen die op een uiterst eigenaardige manier met dc belangen van hun cliënten omspringen. Een voorbeeld daarvan is :iog het volgende: Een vrouw wier man in Ham burg werkte wilde het geld opvragen van een spaarbankboekje, dat op zijn naam stond. Op het postkantoor deelde men haar mede, dat dat niet mogelijk was, zonder cr echter bij te vermelden dat zij, nadat de noodige formaliteiten, die ongeveer 14 dagen in beslag konden nomen, vervuld wa- ron, het geld wel kon krijgen. Ook deze vrouw wendde zich tot een rechtskundigen adviseur die de zaak onmiddellijk door had, 70.voor zijn diensten bedong en na verloop van 14 dagen zonder eonigo moeilo het, geld op het postkantoor inde. Voorts waarschuwt de politie het pu bliek niet in te gaan op voorstellen van onbekenden om gelegenheden te bezoeken waar hasard gespeeld wordt. Gewoonlijk is de naam speelhol identiek met roofhol. DE WATERFIETSER TERUG. Ongastvrije Engelschen. Gisterochtend is schipper Hein Schil- peioord, die Zaterdag j.l. met een water- liets het Kanaal overgestoken is met dc „Aniiral lTicrmite'' in Rotterdam terugge keerd. Hij is hartelijk ontvangen door familie leden en de overal en altijd aanwezige persvertegenwoordigers, aan wie hij enkele bijzonderheden over zijn toch heeft ver teld, aldus dc „Msb.". Zaterdagochtend om half 8 is „schipper Hein", zooals hij onder intimi op Delfsha- ven genoemd, wordt, bij prachtig weer uit Galais vertrokken. Een heclcn tijd ging het goed en peddelde hij vroolijk o\er een zee „waar je op kon schrijven" tot cr in het westen donderkoppen opstaken. Er brak een onweer los, dat twee en een half uur aanhield, gedurende welken tijd» schipper Hein stuurloos over de wilde baren dobber de met een kompas dat draaide als een mallemolen. Toen de bui over was getrokken was Schilperoord absoluut den koers kwijt en het «as maar goed dat hij na eenigen tijd een Deensche boot tegen kwam, waarvan do bemanning hem de richting naar Dover aanwees. Hij was toen 5 mijlen van deze plaats verwijderd. De ontvangst in Engeland is heel anders geweest dan schipper Hein zich die had voorgesteld en hij was absoluut niet ge sticht over liet optreden van do Engelschen, wien hij wel wat meer hartelijkheid en sportiviteit toegedacht had. Nadat 'hij zijn waterfiets bij een wachts- ma-n van een zandzuiger, die aan den mond van dc haven lag, had toevertrouwd, kwam hij in connectie met 'n meneer die er voor zorgde dat er een auto voor kwam. Het begin was dus veelbelovend, maar iplaats dat deze auto hem naar den Hollandschen consul bracht, kwam hij terecht op een po litiebureau waar men hem niet begreep en dies in een cel stopte. Toen ook de hoogste politicautoriteit niets van schipper Hcin's Delfshavcnsch bleek te begrijpen, werd er een eenigszins vochtige stroozak in de cel geworpen hetgeen maar voor een opvatting vatbaar was. Het was oen invitatie om den nacht in het ongezellige vertrek door to brengen en schipper Hein, die doodmoe was, schikte zich daar tenslotte in. Een nog onaangenamer gewaarwording wachtte Iipiii den volgenden ochtend. Met veel moeite had hij den Engelschen commissaris ten slotte aan het verstand weten te brengen, dat hij den Hollandschen consul wilde spre ken. Deze arriveerde, maar bleek ook al geen woord Hollandseh te verstaan! Een employé van den veerbootdienst op Calais, waarschijnlijk een Vlaming, maakte einde lijk een eind aan de spraakverwarring, en lichtte den consul in. Er werd naar Rotter dam om inlichtingen getelegrafeerd en toen van daar de geruststellende mededeoling was gekomen, dat schipper Hein geen mis dadiger en de waterfiets een wel wat, uit zonderlijk doeh overigens ongevaarlijk ver voermiddel was, werd onze waterfictser met bekwamen spoed naar dc boot gebracht, waar hij zich triomfantelijk met water fiets cn al omhoog liet hijschen, Engeland, en de Engelsche politie in het bijzonder vaarwel cn tot nooit meer weerziens toe wuivend. In Calais was de ontvangst heel wat har telijker. Na per trein naar Duinkerken ge gaan te zijn is schipper Hein gisteren per „Aniiral l'Hermite" vertrokken. Hij voelt, niet veel voor een reprise van deze onderneming cn hoopt maar, dat hij in Nederland zoo bekend is geworden, dat de kaarten, die hij gaat \prkoopeti, een grooten aftrek hebben. Lukt dat. dan hoeft, schipper Ilein niet meer naar de „steun", waar hij een broertje aan dood heeft. Vreemde geschiedenis met een postzak te Amsterdam. Een ietwat vreemd gebeuren is gister avond te ongeveer elf uur geschied in de Nieuwe Spiegelstraat tc Amsterdam. Een beambte der posterijen was daar op dat tijdstip bezig met het lichten van een post bus ,toen hij plotseling bemerkte, dat zijn auto, die hij tegen het. trottoir had ge plaatst, door ©en anderen auto werd aan gereden. Teneinde den chauffeur lot stoppen tc dwingen sprong hij met postzak cn al op de treeplank. De man achter hot stuur gaf echter op zijn sommatie om «til te houden, meer gas. met het gevolg, dat de postbe ambte van de treeplank op straat, terecht kwam. waarbij echter zijn postzak in den doorrijdenden auto achterbleef. Wat precies oksels en voeten verliezen hun onaangenaam karakter voor U en Uw omgeving door een geregelde be handeling met fhirolpoedcr. Zij houdt ze droog en voorkomt het stukloopen der voeten. In bussen van 13 cL, 60 ct. en 1 gld. Alleen bij Apothekers cn Drogisten. de inhoud van dc postzak was is uitcraai niet bekend. Dc beambte, die hevig overstuur was, heeft zich om van het gebeurdo aangifte te doen iu zijn agitalio achtereenvolgens vervoegd bij het bureau Raampoort en bij het bureau Lcidschcplein. Men verwees hem echter naar het. bureau Singel, van waaruit hot onderzoek naar den vreemden auto da delijk ter hand is genomen. Nader vernemen wij, dat de chauffeur van de auto, waarin de postzak was achter gebleven, dozen heeft gedeponeerd op do Nieuwe Zijdsch Voorburgwal, waar hij go- Er is geen misdrijf in het spel. Vermoe delijk is dc man doorgereden naar Haar lem, althans, die richting heeft hij inge slagen. Men vermoedt verder, dat hij on der den invloed stond, van sterken drank. De postbeambte hoeft het nummer van de auto, waardoor zijn wagen werd aange reden genoteerd. Of dit echter juist is, zal nog moeten blijken. UIT DE OMGEVING SASSENHEIM. Concert. Bij gunstig weer zal de R.K. Harmonie „St. Ambrosius" Zaterdagavond a.s. te 8 uur een zomerconcert geven in do tent. Het programma bevat o.a.: 1. Marche „Le Mantagnard2. Les Lilas Bleus, ouverture. 3. Fantasie „Une Soireé d'automne aux Ardennes". 4. Madam© Bijou, concoursnummcr. 5. Met moed voor- aarts, march. 6. La dame au Coeur d'or, Fantasie. 7. Chrysan thème, Fantasie. 8. March Finale. Voor dit concert wordt aller aandacht gevraagd, opdat het- luisterend publiek niet gehinderd wordt door enkele jeugdige personen, die Soms de rust ver storen. Geboren: Joannes Wilhelmus z. van J. van Bonten cn A. Dombrowski. Adriana Apoloni Ambrosia d. van L. J. van Nobelen en A. C. van Kesterrn. Agnes Maria d. van II. Bax on G. W. W. Post. Theodora Johanna Helena <1. van G. ITutijs cn C. van der Plas. Wilhcl- mina Cornelia d. van J. Oh. van Klaveren en N. J. van Heilsbergen. Dirkje Hcn- drika d. van J. Schalk en L. Ch. J. Mo- nijn. Leonardos Cornelis z. van B. van dor Lans en M. Hoogkamer. Wilhelmina Jacoha d. van A. Molenaar cn J. Blijle- G e h u w <1J. D. van der Sluis 22 j. en G. Zwiers 21 j. Overleden: Elizabeth Hilaria d. v. C. van der Voort en C. Slanian 1 j. Pie- ter le Grand, weduwnaar van W. J. G. v. d. Most van Spijk 79 j. Gevestigd: N. S. G. Schreuder van llaarle Nassau. Mej. M. Schrama van Voorschoten. J. Th. van der Ven van Hazerswoude. -M. C. A. Driessen, van Rotterdam. Mej. M. N. van der Voort van Leiden. Mej. D. S. P. Pol van Acht- karspelen. Mej. M. J. Olijkan van Voor hout. W. van der Linden van Noord- wijk. J. F. J. Berkhout en gcz. van Hil- lcgom. Vertrokken: K. J. Wicpkcma naar Ecnrum. J. J. H. Grevrs naar Wasse naar. Mej. E. Hoogstraten geb. Ver hoog naar Rotterdam. WARMOND. Christelijke zangvereeniging. Giste ren was het 25 jaar geleden dat in deze gemeente werd opgericht de Christelijk© Zangvereeniging „Excelsior". Als een bijzonder feit zij vermeld, dat een van de oprichtsters n.l mej. A. M. v. d. Voet momenteel nog lid der verecniging is, zoodat ook zij epn 25-jarig jubileum Ruim 22 jaar heeft mej. v. <1. Voet de vcreeniging gediend als bibliothecaresse Dit bijzonder feit hoeft men niet onopge merkt voorbij laten gaan, en behalve de vele persoonlijke gelukwenschcn ontving zij tevens van de leden der verceniging een zilveren vork en lepel. Bij deze gelegen heid werd aan dc verceniging een minia tuur vnandel aangeboden, waarmede zeker te ken no werd gegeven, dat het gewcnscht was «lat de verecniging spoedig over gaat tot aanschaffing van een groot vaan del. Collecte. Aan de dames B. ©n L. Snijders alhier is door B. en W. vergun ning verleend tot het houden van een spcldjcsdag op Woensdag 13 Juli a.s. ten behoeve der verecniging „Het Hoogcland" en zulks iu verband met het veertigjarig jubileum dezer instelling. Werkloozcn. Bij het plaatselijk or- gaan der arbeidsbemiddeling alhier staan momenteel ingeschreven als geheel werk loos II personen en gedeeltelijk werkloos 12 personen al zoo in totaal 53 personen. Trekhonden weg! Het aantal trek honden wordt in deze gemeente steeds minder want bij de laatst vanwege de po litie gehouden keuring te dier zake kwam slechts één persoon zich met een trek hond aanmelden. Warmond geeft in deze oen goed voorbeeld. Geen kloefe (klomp) en kletst cr In 't krakende kruid Of: plompe! daar pletst cr Een puideken uit. Het dompelt in 't water Zoo pootig te per; (met de poolen omhoog) En een kringetje gaat er Een voetje ver. Het schiet hem zoo stille En het rept meteen Zijn buik en zijn billc En zijn achterbeen. Het strekt hem zich) en strijkt, cn Hoe dieper het duikt, Hoe lomper het lijkt En 'hoe dikker gebuikt. Het stribbelt en strevelt En eer ge 't ziet, Daar kruipt het en krevelt beweegt zich) In 't roerende riet. Zoo zouden we kunnen voortgaan en wel een heele courant vol kunnen schrijven, maar daar zou de Redactie toch wel handig een stokje voor steken. We mogen al heel blij zijn, dat ze ons toegestaan heeft u iets te mogen aanbieden uit den rijken schat der gedichten van den trouwhartigen en onvervalsehten Vlaming: R©né do Clercq. Leiden 14-6-'32. P. G. HOCKS. VERDUISTERING VAN 4500. Door een „rechtskundigen adviseur". Wegens verduistering van een bedrag van 45U0.— ten nadeele van de familie B. van den Carnissesingel te R'dam, is aan gehouden cn in bewaring gesteld de „rechts kundige adviseur" V. De heer B. was eenigen tijd geleden over leden en had zijn familie een bedrag van 4300.nagelaten, waarvan 1200.op oen spaarbankboekje stonden en de rest bij de Rottcrdamsehc Bank verecniging gede poneerd was. Een notaris had zich met de regeling van de erfenis bemoeid en dc zaalc keurig in orde gemaakt. Eenigen tijd na het overlijden van den heer B. kwamen twee zoons ^ehter hun aandeel in de erfenis bij 'hun moeder, die het beheer over het geld gekregen had, opvragen. Mevrouw B. wend de zich toen tot V. met het verzoek om het geld los te maken. V. beweerde, dat het geld bij den Kantonrechter gedeponeerd moest worden en mevr. B., die dit geloof de. gaf hem een machtiging oin over hot geld te beschikken. Men hoorde daarna niets meer van V. en toen de familie eens ging informeeren bleek dat. het geld weg was. De politie werd in de zaak gemengd en V. werd gearresteerd. Hij verklaarde, dat hij het geld in cn speel hol aan de Boompjes verloren had. Een en ander is voor de politic aanlci-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9