ting: 1 DONDERDAG 16 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 ATHLETIEK TWEEMAAL NIEUW WERELDRECORD 4 x 100 M. Bij het Dinsdagavond te Kassei gehou den „Olympische Rportfeest" heeft de Duitsche Olympische Estafette-ploeg kans gezien de vier maal 100 meter tot twee maal toe in nieuwen wereldrecordtijd te loo pen. De eerste poging om het oude we reldrecord, dat staat op 40.8 sec. te ver beteren, slaagde doordat de ploeg, bestaan de uit de loopers Hendrix, Geerling, Borohmeijer en Jonath den afstand afleg de in 40.7 sec. Bij een tweede poging tot recordverbetering slaagde de estafette ploeg bestaande uit Körnig, Lammers, Borohmeyer en Jonath erin het nieuwe re- oord opnieuw te breken door een tijd te maken van 40.6 sec. 40 K.M. WANDELTOCHT DER L. P. S. V. Het bestuur van de Leidsohe Politie Sportvereeniging deelt mede, dat het af te leggen parcours als volgt is vastge steld: Vanaf de Kweekschool voor de Zeevaart, Noordeinde, Weddesteeg, Galge water, Princessekade, Blauwpoortsbrug, Steenstraat, Stationsweg, Rijnsburgerweg, Leidschestraatweg, Wilhelminapark langs het Raadhuis te Oegstgeest, Rijngeester- straatweg, Van Assendelftstraat, Rijn- zichtweg v.h. (Groenesteeg), naar Rijns- burg langs de trambaan (Noordwijk), Brou werstraat, Voorhouterweg, over de brug de trambaan volgen naar Noordwijk-Binnen, Voorstraat, Gooweg bij de buitenplaats „Klein Leeuwenhorst", rechtuit naar Noord- wijkerhout, Dorpstraat, Heerenweg, Was- senaarsche weg, Regen vliet weg bij Toe ristenbord, rechtsom Zilkerbinnenweg, bij driesprong linksom naar het station Lis- se langs het Keukenhof, bij handwijzer rechtsom Veldhorststraat langs trambaan door Lisse naar Sassenheim, Rijksstraat weg tot Pos tb rug, linksom Haarl. Vaart, over de brug bij Warmonderhek, rechtsom langs den A'bspoelweg, Warmonderweg, linksom Rijnsburgerweg, Stationsweg, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Princesse kade, Kort Rapenburg, Noordeinde naar de Kweekschool voor de Zeevaart.. Bovengenoemd parcours zal door mid del van pijlen langs den weg worden aan gegeven. R. K. Ath. vereen. „De -Bataven". Morgenavond zullen de afstandloopers van „De Bataven" zich verzamelen om half acht op het Pieterskerhof om te gaan trainen te Zoeterwoude voor den Schenkelloop. Allen worden verzocht op tijd met hun fiets aanwezig te zijn. Verder zal a.s. Zaterdag gepubliceerd worden het vertrek, tijd en gelegenheid voor de deelnemers en supporters welke a.s. Zondag naar Heemstede zullen trek ken naar de wedstrijden van A. C. E. te Haarlem. Als extra mededeeling dit, dat er gis ter op de trainingsavond weer 5 nieuwe leden zich opgaven, zoodat ons ledental nu reeds de 50 gepasseerd, is. Bravo, „Bataven", zoo moet het gaan, wil de R. K. Ath. Ver. „De Bataven" de vereeniging worden. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR LUCHTVAART „Laat uw kinderen vliegen". De oceaanvüegster Amelia Earhart is natuurlijk vervuld van de allesoverheer- sehende belangrijkheid van het vliegen en zij is er vast van overtuigd, dat de mensch- heid zich er op moet voorbereiden, dat in de toekomst de ducht als natuurlijke ver keersweg te gebruiken. In een interview verklaarde zij dan ook: Laat uw kinderen vliegen: als ge hen daarin tegenwerkt zullen zij het tegen uw zin gaan doen. In een opzicht is er geen verschil tusschen de kinderen van alle landen, namelijk dat zij allemaal de groot ste belangstelling hebben voor de moderne techniek, en met name voor het vliegen, en dat geldt zoowel voor Europa en Ame rika als voor Azië. Men moet de kinderen echter niet alleen laten vliegen om hun be langstelling te bevredigen. De ontwikke ling van het vliegverkeer brengt mede, dat steeds meer menscken in de lucht vaart werkzaam moeten zijn. De werkelijk goede vliegers moeten over een zesde zin tuig beschikken, aldus miss Lindy, name lijk een onfeilbaar zintuig voor de rieh- Dit zintuig moet ontwikkeld worden en dat dient zoo vroeg mogelijk te gebeuren, het liefst bij de kinderen, die dan nog geen „land- en waterratten zijn", zooals miss Amelia het uitdrukt. 'VtTS fiafy 2 Gisteren kwam onder voorzitterschap van burgemeester Wiegman de Raad in open bare vergadering bijeen Tegenwoordig wa ren alle leden, terwijl de publieke tribune geheel gevuld was met werkloozen. Mededeeling werd gedaan van eenige goedgekeurde raadsbesluiten. De rekening van de Gezondheidscommissie te Katwijk over 1931 en de begrooting voor 1933 zullen aan de leden ter inzage worden toegezon den. Een adres van de Ned. Natuur-Histo- rische Vereeniging, afd. Den Haag, om geen rijwielpad aan te leggen door de duinen, waartoe het initiatief is uitgegaan van den A.N W.B. wordt voor kennisgeving aange nomen. Voorzitter deelt mede, dat een schrijven is ontvangen van den heer v. Tol, vermeldende eenige afwijkingen der Bouw verordening en stelt voor dit stuk in de eerstvolgende vergadering, na gedaan on derzoek, te behandelen. Aldus besloten. Verzoek ambtswoning Hoofd der 0. L. School no. 3. De voorzitter wijst op het rappoi*t van de Commissie van onderzoek, dat de Raads leden is toegezonden en waarin wordt ver meld, dat de heer de Bree ontkent vóór Februari 1932 met den huurprijs in kennis te zijn gesteld, doch erkent in die maand een onderhoud te hebben gehad met den burgemeester, die hem toen den prijs heeft genoemd, maar stelt tevens, dat hij toen onmiddellijk heeft opgemerkt, dat het be drag hem zeer hoog voorkwam Er ziin geen aanwijzingen, dat hij het bedrag eerder zou hebben geweten of dat hij zich daarmede voor 24 Febr. 1932 accoord heeft verklaard. De voorzitter zegt, dat B. en W. eeniper- mate de wenschelijkheid inzien van het wonen van een schoolhoofd bij zijn school maar niet de noodzakelijkheid. Zij achten het onjuist een ambtswoning te verstrekken of den huurprijs te brengen op een basis van 15% van het salaris, zulks met het oog op de consequenties, die daaruit kunnen voortvloeien Zij stellen voor den huurprijs od f 650.te handhaven, doch het inwen dig onderhoud voor gemeente-rekening te nemen. De heer Drop handhaaft het voorstel door hem in een vorige vergadering gedaan om den huurprijs te bepalen op f 450. voorts wil hij aan adressant een schade loosstelling toe-kennen van f 150.in ver band met het feit, dat het huis op 1 Januari 1932 niet gereed is gekomen. De heer Kiewiet de Jonge wijst er op van de zijde der aannemers te hebben verno men, dat er in den aanvang van den bouw van gemeentewege vertraging is veroor zaakt door het niet tijdig toezenden van materialen, terwijl er later moeiliikheden in de uitvoering zijn ontstaan aan de zijde van de aannemers zelf ten gevolge van fi- nancieele amstandigheden Wanneer dus hier aan de zijde der gemeente aansprake- j lijkheid ligt dai\ eischt de redelijkheid, dat eenige vergoeding wordt gegeven. De lieer Idenburg sluit zich voor wat de vertraging betreft aan bij hetzeen de heer Kiewiet de Jonge opmerkte. Wat het vaststellen van den huurprijs betreft wil hij vasthouden aan een basis van 15% der jaarwedde, den maatstaf, welke ook in het bezoldigingsbesluit is gelegd. Voorts wijst hij nogmaals op de wenschelijkheid, dat het hoofd bij de school woont, zooals spr. ook in vorige vergadering reeds uitvoerig be toogde. Weth. van Leeuwen zegt dat de heer Idenburg Re wenschelijkheid heeft bepleit om den huurprijs vast te stellen op 15% van het salaris. Als dit principieel wordt aange nomen moet het niet alleen gelden voor de beter gesitueerden maar zeker ook voor de minst-gesalarieerden. Dan voor allen dus en niet voor één. Na een uitvoerig debat, waaraan ver schillende leden deelnemen, beantwoordt de voorzitter de diverse sprekers. Spr. merkt, dan op, dat het feit dat het school hoofd is gedupeerd toch, hoe zeer het hem ook spijt, geen reden mag zijn om het prin cipe ten opzichte van dezen huurprijs te laten vervallen. Hij vraagt daarom of het. niet mogelijk is dezen huurnrijs te hand haven en daarnevens te onderzoeken of er reden is de heer de Bree schadeloos te stellen. Dit kan dan wellicht leiden tot een bevredigende oplossing, die dan in een vol gende vergadering kan worden behandeld. Aldus wordt met algemeene stemmen be sloten. Subsidies worden toegekend aan de Flo- ralia-vereeniging ten bedrage van f 60. Jantje! Als je niet direct een vriende lijk gezicht zet, krijg je d'r van langs! R. K. Lyceum voor Meisjes te 's-Graven- hage over 1929 f 6S.50 en aan de Muziek- vereeniging „Excelsior" van f 200.Afwij zend wordt beschikt op een verzoek om sub sidie van de Politievakschoo) „St. Michaël". Er wordt besloten als lid toe te treden tot de Ned Jeugd Herberg-centrale tegen een contributie van f 10.per jaar. Een verzoek van den Pastoor der 'R1. K. Parochie aan het Bezuidenhout te Den Haag om een lokaal beschikbaar te stellen van de Openbare School aan de Waalsdor- perlaan voor het geven van godsdienst-on derricht buiten de schooluren wordt inge willigd. Besloten wordt, den huurprijs van een ter rein aan den Haven, in gebruik bij de firma Scheffer en de Haan, te verlagen van 80 cent tot 65 cent per M2. Op verlangen van Ged. Staten worden enkele wijzigingen aangebracth in het ont- werp-reglement van orde vooi de vergade ringen van den Gemeenteraad. Vastgesteld wordt een verordening rege lende het toezicht op gesubsidieerde ver- eenigingen en instellingen. Het voorstel van B. en W. tot herziening van de verordening op het Lager Onderwijs wordt in verband met door den Raad noo dig geachte wijzigingen aangehouden. Besloten wordt tot publieke verhuring van de Schulpweide voor het tweede half jaar 1932, alsmede tot verhuur van een huis met schuur aan de Reyerlaan voor f 13. per maand, waarbij 114 R.R. teelland a 50 cent. per Rijnlandsche roede en een gedeelte schuur voor f 1.per maand Op voorstel van B. en W wordt besloten tot wijziging der begrootingen voor 1931 en 1932, alsmede van de begrootingen voor het gas- en waterbedrijf. Op een verzoek van het Drankweer- comité tot verlaging van het maximum drankwet-verloven wordt afwijzend be schikt op grond, dat de minister heeft medegedeeld, dat die verlaging pas in 1935 kan geschieden. Voorstel B. en W. verhaal 3% pensioensbijdragen. B. en W. baseeren hun voorstel op de volgende overwegingen. Op de eerste plaats op het feit, dat de begrooting sluitend ge maakt kan worden door uit het reserve fonds te putten, op de tweede plaats op het Kortingswetje, dat een nieuw offer van de Gemeentekas heeft geëischt; en op de derde plaats, omdat in vrijwel alle kringen de invloed van de crisis wordt gevoeld, en het niet billijk kan worden geacht, dat het gemeente-personeel in een uitzonderings positie wordt geplaatst. Allereerst verkrijgt de heer van Leyen- horst het woord, die er op wijst, dat, wan neer verlaging van de salarissen der ambte naren wordt voorgesteld, daarvoor gewich tige redenen moeten zijn. Het Kortings wetje kan naar zijn meening buiten geding blijven. Hij meent dat het bedrag, wat daarvoor van de gemeente wordt gevraagd, buiten geding kan blijven, omdat het te ge ring is. Het index-cijfer is evenmin een goede basis, aangezien deze voortdurend zich wiizigt. Momenteel stijgen reeds weer verschillende artikelen in prijs, terwijl de abnormaal lage prijs van anderen toch niet zal blijven. Er blijft dus over het argument, dat de crisis zich in alle kringen doet gel den, zoodat he-t billijk wordt geacht ook j de salarissen van het- gemeentepersoneel te verlagen, doch waar datzelfde personeel j in de jaren van hoogconjunctuur hier zoo- lang in een uitzonderings-positie heeft ver- keerd, maar dan juist in negatieve richting, i en zooveel jaren achter de feiten is aange- komen, dan is het. niet voor tegenspraak vatbaar dat er hier een achterstand valt j in te halen. Waar dit hier het geval is, is het dus onjuist en onbillijk tot verlaging over te gaan. Spreker hoopt dat vooral dit j argument doorslaand zal zijn om het loon- peil voorloopig te handhaven. I De heer Boender sluit, zich aan bij den vorigen spreker, doch merkt daarentegen op, dat. hier in 1927 pas de loonen zijn ge- wijzigd en deze wijziging eerst op 1 Januari 1928 in werking is getreden. Voordien was de loonschaal hier schandalig laag. De heer Kimman kan zich met het voor- stel van B. en W. vereenigen, doch het I heeft, hem onaangenaam getroffen, dat te- j gelijkertijd voor sommige ambtenaren een I salaris-verhooging wordt voorgesteld. Hij I heeft den indruk, dat de loonen hier te veel j individueel worden vastgesteld wat het ge- f vaar in zich bergt, dat juist de werkers worden vergeten. Hij stelt daarom voor de salarissen groepsgewijze vast te stellen. De heer v. d. Stoel is er niet weinig over verwonderd, dat er in het Georganiseerd Overleg geen overeenstemming is bereikt, niettegenstaande B. en W. een billijk voor stel hadden ingediend. Spreker meent even eens, dat wij naar een lager loonpeil moe ten, waarin het buitenland ons reeds is voorgegaan. Spr. stelt voor 5% te verhalen op de pensioen8-bijdragen. De heer Wildt Meyboom acht een pen- sioenvcrhaal van 3% eveneens billijk, in dc eerste plaats omdat do salarissen in Wassenaar zeer behoorlijk zijn, op de twee- do plaats omdat de omstandigheden het eischen al is de financieele toestand nog niet precair. Dc heer Kiewiet de Jonge betoogt, dat hij door de uitstekende toelichting cn ver strekt materiaal door Mr. Wildt Meyboom van meening is, dat het voorstel van B. en W. zeer redelijk en billijk kan worden ge noemd, Omtrent het 2de voorstel van den heer v. d. Stoel, dat dus verder gaat, merkt hij op, dat dit z.i. alleen in behandeling kan worden genomen, wanneer zeer klem mende redenen daarvoor kunnen worden aangevoerd. Hierna schorst de voorzitter do verga dering, het was inmiddels kwart voor één geworden, tot twee uur. Na heropening verkrijgt de heer Iden burg het woord, die zegt, dat het voorstel van B. en W. hem in zooverre heeft telcur- gestled, dat geen algemeene herziening van de salarisregeling is gebracht, zooals bij do begrootingsdehatten door zijn fractie is be pleit, maar alleen een uniforme korting en enkele wijzigingen. De heer Schalekamp sluit zich aan bij liet voorstel van B. en W., evenals de heer Drup, terwijl de heer van Tol het voorstel van den heer v. d. Steel ondersteunt. Weth. van Leeuwen verdedigt het voor stel van B. en W. Hij wijst er op, dat bin nenkort groote uitgaven zijn te verwachten voor wcrklooz-en-steun en werkverschaffing, alsmede ziet hij do toekomst voor de kleine midenstanders, evenals voor de land- en tuinarbeiders donker in, zoodat ook daarbij wellicht geholpen zal moeten worden. Hij meent daarom dat- het billijk is, dat een ver haal van 3% wortd toegepast. Hij had het een sympathieke geste gevonden als men j gezegd had: „wij geven dat aan onze mede arbeiders''. Daarenboven zal de subsidie voor Maatschappelijk Hulpbetoon moeten j worden verhoogd met f 30.000,waarom- trent een voorstel te verwachten is. Heb voorstel van den heer v. d. Stoel wijzen B. j en W echter af, hetgeen trouwens eerst I weer opnieuw in Georganiseerd Overleg zou moeten worden gebracht. Na eenig debat, dat in hoofdzaak over de reeds vermelde meeningen loopt, brengt de voorzitter daarna hot voorstel van B. en W. in stemming, dat dan met 12 tegen 2 stem men wordt aangenomen. Het voorstel van B. en W. om aan do ambtenaren verlof toe te kennen op den dag, waarop de verjaardag van H. M. de Koningin gevierd wordt, wordt aangeno men, evenals het voorstel om in het ambte naren-reglement de mogelijkheid op te ne men, dat een ambtenaar an het bereiken van den 65-jarigen leeftijd in dienst kan I worden gehouden. I Het voorstel van B. en W om de rijwiel- toelage, welke tot dusverre f 50.per jaar bedroeg te verminderen tot f 40.per jaar voor hen, wier rijwiel voor zwaar gebruik moet dienen en tot f 30.voor hen, wier rijwiel voor licht gebruik is bestemd, wordt j na ampele bespreking eveneens aangeno- men. Mede wordt aangenomen een voorstel tot herziening van de salarissen van enkele ambtenaren, waarbij door eenige leden be pleit werd om deze verordening op de sa larissen op verschillende punten te herzien, waartoe een onderzoek zou worden inge- i steld. j Op verzoek van belanghebbende wordt ingetrokken het besluit tot bijbouw van een I kamer aan het huis Berkheistraat 13. Een verzoek van de Vereeniging „Ons Kleuterhuis" om het lokaal voor handen arbeid der Openbare School no. 3 aan de j Bloemcamplaan beschikbaar te stellen voor Kleuterschool wordt ingewilligd. De huur prijs zal bedragen f 750.per jaar, vermeer derd met 8% van de kosten van inrichting der speelplaats en eventueele kosten van het schoonhouden. (Wordt vervolgd). DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. WILT U IETS WETEN? V raag: Hoe kan men olievlekken ver wijderen uit een wollen weefsel? Antwoord: Verwijder de vlekken met ben7.ine of tetra, maar werk vooral niet met benzine wanneer licht of vuur in het vertrek is. Genoemde vlekken kan men ook verwijderen met verwarmde witte ter pentijn. Hiertoe wordt de terpentijn in kleine hoeveelheden gewarmd in een bakje met heet water, terpentijn is licht ontvlam baar en moet dus niet op vuur gewarmd worden. V raag: Hoe kunnen bruine vlekken uit een licht grijzen mantel verwijderd wor den? Antwoord: Het vlekkenmiddel dat men gebruiken moet is afhankelijk van de soort vlek, welke echter hier niet genoemd wordt. Vraag: Hoe moet men een zeogroeno popoline wollen japon wasschen? Antwoord: Wasch de japon in een lauw warm sopje van Lux. Geef do japon zoo noodig een tweede sop en spoel ze daar na flink na. V raag: Hoe moet men een gcplissoord lijfje wasschen? Aantwoord: Wasch het lijfje in benzine. (Vuur gevaarlijk). In benzine blijft het plis- sé behouden. Nadat de benzine verdampt is kan men het lijfje zoo noodig voorzichtig bijstrijken. Vraag: Hoe worden teervlekken uit een zijden japon verwijderd? Antwoord: Verwijder de vlekken met verwarmde witte terpentijn of spiritus. V raag. Hoe kan men verfvlekken uit fluweel verwijderen? Antwoord: Verwijder deze vlekken met warme witte terpentijn. V raag: Op welke wijze kan voorko men worden dat de verf van een petroleum kachel voortdurend dof wordt? Antwoord: De aanslag is te wijten aan de verbrandingsproducten. Een middel om dit to voorkomen is mij niet bekend. Dc verf zal men van tijd tot tijd met spons cn zeem moeten afnemen. Vraag: Hoe moet men een mahonie houten kastje politoeren? Antwoord: In den handel komen z,g. meubelpolitoers voor, welke een mooie glans geven. Deze glans is echter niet blij vend. Bij deze meubelpolitoers is een ge bruiksaanwijzing aangegeven. Het echto politioren vereischb echter een zeer zorgvul dige en langdurige bewerking door een vak kundige. 435. Keesie en het matroosje zetten hun tocht onder wa ter voort. Een tijdlang vergezeld van de dankbare vis- schen, ,die door hun toedoen door den hengelaar waren losgelaten en van louter dartelheid allerlei sprongen in het water maakten. 436. Maar het duurde niet lang, of Keesie en het ma troosje kwamen in een snellen stroom. Ze liepen eerst door, denkende, dat zij het wel konden houden, maar al spoedig voelden ze, dat zij door den stroom werden mee gevoerd en dat ze bijna niet op de been konden blijven. Wat anderen er van zeggen Leiden, 14 Juni 1932. Geachte Redactie, Als abonné van de Volkskrant heeft ondergeteekende geregeld kennis genomen wat de Volkskrant schreef over de firma C. Jamin en ca., iets wat U geachte Re dactie ook wel niet cxantgaan zal zijn. In de Leidsohe Courant trof ik tot nog toe geen onkel artikel aan, om de houding van de Firma Jamin aan het publiek be kend te maken. U zal van uw kant zeggen, daartoe ach ten wij ons niet geroepen; dat is alleen de teak van een Volkskrant welke door arbeiders wordt gelezen. Maar dat de Leidsche Courant zich leent om advertenties op te nemen welke van inhoud, onsociaal, op het kantje af belee- digend zijn, daar sta ik van te kijken. Meer wil ik er op dit oogenblik niet van zeggen. Met de meeste hoogachting, C. STREEFLAND, Abonné, Leliestraat 7. Gaarne willen wij een misverstand, dab blijkbaar bij den inzender bestaat', uit den weg ruimen. Hij is er min of meer verontwaardigd over, dat „De Leidsche Courant" heeft op genomen een advertentie van de firma Ja min inzake de winkelsluitingswet. Maar een advertentie is geen aanbeveling of iets dergelijks onzerzijds; de inhoud van een advertentie staat buiten onze verant woordelijkheid. Toch kan de plaatsing er van in bijzondere omstandigheden wel bij do lezers den indruk wekken, dat wij het met den inhoud eens zijn; en dan kan er reden zijn, de advertenties te weigeren of in het redactioneele gedeelte der courant er een en ander over te zeggen. Maar wij meenden, nu toch heusch wel te mogen veronderstellen, dat er voor bedoeldo vrees in dit geval geen aanleiding was. Wij hebben in onze courant wel niet uit drukkelijk geschreven over de actie van de firma Jamin, zooals de „Volkskrant" heeft gedaan de „Volkskrant" zwijgt natuur lijk ook wel eens over een aangelegenheid, de sociale en speciaal de arbeidersbelan gen rakend, waarover wij onze meening zeggen maar onze lezers weten toch heel goed, hoe wij over de socialo wetgeving denken I De volijverige bestuurder van den „Volks bond", onze goede vriend de heer Streef - land, zal na de eerste opwelling van ver ontwaardiging, toen hij bedoelde adver tentie las, nu wel anders over het geval denken. Redactie.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7