5PORT 5PEL BWOEG5EL De Intern. Athletiekwedstrijden in het Stadion MAANDAG 13 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 ATHLETIEK Onze a.s. Olympische athleten succesvol. Lien Gisolf springt wereldrecord hoog. Berger slaat Jonath. Verschillende Nederlandsche records ge broken. De internationale athletiekwedstrijden van gistermiddag in het Stadion te Amster dam zijn wel bijzonder succesrijk geworden, vooral als men de prestaties van onze athleten die eventueel in aanmerking komen voor uitzending naar de Spelen te Los Angelos in oogenschouw neemt. Een overzicht van hun prestaties is ais volgt: Berger, onze sprintkampioen slaag de er in de sterke Duitsche athleten Jonath en Koernig te bedwingen in den schitte renden tijd van 10,5 sec. Het was Berger s laatste en eenige kans om zich voor plaat sing in de Olympische ploeg te qualificee- ren en de jonge Haarlemmer is daar schit terend in geslaagd. Zooals te verwachten was bleef mej. Tol- lina Schuurman in het nummer 100 Meter hardloopen voor dames de meerdere van al haar tegenstandsters. In haar serie liep zij de baan in 11,9 sec., vrijwel zonder strijd, in den eindstrijd won zij in 12 sec. met vele meters voorsprong op haar sterke o.m. Duitsche tegenstandsters. In het nummer hoogspringen voor da mes heeft mej. Lien Gisolf wel een bijzon dere prestaties verricht. Zij slaagde er m de lat die hooger dan 1.60 Meter -stond, over te springen. Bij nauwkeurig nameten bleek het, dat zij een sprong g'emaakt had van 1.62.3 Meter, hetgeen een nieuw wereld record beteekende! Helaas kwam onze vierde adspirant- Olympisch deelnemer Peters in den hink- etapsprong niet uit. Intusschen is de keus van twee athleten, die door het N.O.C. zijn toegestaan voor uitzending onzer athleten, wel bijzonder moeilijk geworden. Men doet dan ook alle moeite om het ontbrekende bedrag voor uitzending van alle personen, die daarvoor in aanmerking komen en gistermiddag is toch wel duidelijk gebleken, dat deze drie athleten zeker voor Los Angelos in aan merking komen alsnog bijeen te brengen. Het is te hopen, dat de KN.A.U. daarin zal De wedstrijden. In de eerste serie sloeg mej. Aalten op de 100 Meter dames de bekende Duitsohe loopster Frl. Gericke, beiden liepen in den tijd van 12.4 4sec. Mej. du Mée won in de tweede serie even eens op fraaie wijze n.l. in 12,4 sec. voor Frl. Dor enz. De derde serie was vanzelfsprekend voor mej. Schuurman, die haar baan in 11.9 sec. liep, dus wederom binnen wereldrecordtijd 12 sec. Deze tijd van 11.9 sec. zal dus wel voor homologatie in aanmerking komen, al meenen wij te weten, dat er dezer dagen door een Amerikaansche sprintster een tijd van 11,8 sec. is gemaakt. In den eindstrijd won, zooals reeds gemeld, mej. Schuurman Op de 400 Meter speelde geen enkele Ne derlander een rol van beteekenis, Boroh- meyer werd eerste voor den Tsjech Kno- nicky. Op de 110 Meter horden, een zuiver Hol land sch nummer, kon W. Kaan, die zich momenteel weer in schitterende oonditie bevindt, het Nederlandsch record van Os car van Rappard 15.5 sec. een flink eind naar beneden halen. In zijn serie liep Kaan bijzonder goed en eindigde als eerste in 15.2 sec. Ook in de finale liep hij uit stekend en maakte toen een tijd van 15.4 sec. De 100 Meter hardloopen is eigenlijk het hoofdnummer van een dergelijk tournooi. Jonath werd in de eerste serie onbedreigd eerste met 10.8 sec. 2. Engel van Tsjecho- Slowakije. In de tweede serie liep Koernig mee en ondanks uiterste pogingen van van den Berghe werd de Duitseher eerste in 10,7 sec. 2. v. d. Berge 10.9 sec. In de derde serie won Berger gemak kelijk met een tijd van 10.9 sec. 2. Mueller (D uitsohland) 11 sec. De finale was bijzonder belangwekkend. Twee valsche starts riepen de loopers te rug. Voor de derde maal ging het goed-. Berger had een zeer snellen vaart en was direct voor. Het leek dat hij onbedreigd zou winnen, doch na 50 Meter drong Jonath zich uit de achterste positie naar voren. Een fabelachtige eindspurt volgde. Prach tig gooide de Duitseher zijn lichaam voor uit, met elke tiende seconde haalde hij Ber ger in. De laatste Meters! Berger geeft zich tot het uiterste en van onze perstri bune af i® het onmogelijk te zien, wie eerste was. Het bliikt Berger te zijn in 10.5 sec. 2. Jonath. 3. Mueller. 4. v. d. Berge. 5. Koer nig. Berger heeft dezen revanchewedstrijd van Jonath gewonnen door zijn onberispelij ken start, al was de eindspurt van Jonath buitengewoon. Volgens de tijdopnemers maakte Jonath een tijd van 10.7 sec., o.i. lijkt dat toch zeer onwaarschijnlijk. Op de 800 Meter maakte Dop een goed figuur en eindigde als derde. Winner werd de Pool Kuzimic in 1 min. 57.6 sec. Ook in het nummer 1500 Meter hardloo pen waren de Nederlandsche deelnemers niet in tel. Het was een zeer fraaie race, waarin de strijd hoofdzakelijk liep tusschen den Deen Markersen en den Duitseher Wichmann. Wiohmann won met 0.1 sec. voorsprong in 3 min. 58 sec. De 10.000 Meter bracht voor Holland een teleurstelling. Jan Zeegers, die eventueel voor eigen rekening naar Los Angelos zou gaan, presteerde niets bijzonders en gaf voor de helft van den afstand op. Onze tweede vertegenwoordiger Baars uit Rotterdam hield geruimen tijd het tempo goed vol. Hij lag vrijwel gedurende den geheelen wedstrijd in derde positie, n.l. achter Syring en Petri. De Deen Axels en, die eerst zich bij dit peleton had gehouden, zakte langzamerhand af naar de vierde DE INTERNATIONALE ATHLETIEK WEDSTRIJDEN IN HET OLYMPISCH STADION te Amsterdam. De winnaar van de Marathon, Jean Linssen (Bel gië) No. 4 en Geisler (C) passeeren de verfrisschingshalte het Kalfje. Toch kon Baars het tempo, dat Syring nam ,niet volhouden en zeven ronden voor het einde moest de Rotterdammer geheel uitgeput waarbij de warmte wel zijn aan deel zal hebben bijgedragen opgeven. Syring won in schitterende stijl loopend in den tijd van 32 min. 7.6 sec. Op dat mo ment kon ieder oogenblik de Marathonwin naar in het Stadion aankomen. Op het mo ment, dat Syring aan zijn laatste ronde be gon, kwam de Belg Jean Linsen van zijn langen tocht terug en werd winnaar, luide toegejuicht door de duizenden. Het polstokspringen was een Duibsch succes. Wegener sprong 3.90 Meter. De Keyzer van Oorschot haalde de 3.55 Meter, doch over het algemeen bleven de Hollan ders beneden hun kunnen. De hink-stap-sprong werd gemakkelijk gewonnen door Blankers, bij afwezigheid van W. Peters. Deze moet op medisch ad vies eenige weken rust honden en komt zoo doende ook niet in aanmerking voor uitzen ding naar Los Angelos. Het verspringen was voor den Duitseher Koechermann met een sprong van 7.17 Meter. Het hoogspringen voor dames werd ge wonnen door mej. Gisolf. De 1.55 Meter werd gehaald door de Nederlandsche da mes Gisolf, Koopman en door de Duitsche Braumuller en Notte. Op de 1.58 Meter vie len Braumuller en Koopman af. Frl. Notte bleef tenslotte op 1.59 staan, Lien Gisolf haalde meer dan 1.60 Meter en verbeterde met een sprong van 1.62.3 Meter het we reldrecord, staande op haar naam van 1.608 Meter. De estafettenummers. Na een aanvankelijken achterstand haal de mej. Du Mée magnifiek op en kon Schuurman met .een kleinen achterstand de laatste 100 Meter nemen. Met grooten voorsprong won zij, de tijd voor de Nederl. NEDERLANDSCHE UITZENDING NAAR LOS ANGELES. De samenstelling van de ploeg. Het Persbureau Vaz Dias verneemt van K. N. A. U-zijde het volgende: Door de Technische Oommissie van de Kon. Ned. Athletiek Unie is gisterenmid dag na afloop van de internationale ath letiekwedstrijden in het Stadion te Am sterdam besloten de volgende Nederland sche Athleten naar de Olympische Spelen te Los Angeles te zenden: Christiaan Ber ger H. A. V. „Haarlem" voor de 100 meter hardloopen, mej. Tollina Schuurman U. D. I. Drachten voor de 100 m. hardloopen, dames; mej. Lien Gisolf Hygiea Den Haag voor het hoogspringen dames. De hink-stap-sprong-athleet W. Peters van P. E. C. Zwolle heeft op medisch ad vies drie weken volkomen rust noodig in verband met het feit, dat hij water in de knie heeft. Hierdoor is hij helaas! uitgeschakeld voor deelneming in dit num mer te Los Angelos. Voorts werd ons nog medegedeeld: In verband met het feit, dat de Nederland sche damesestafetteploeg gistermiddag in het Stadion de 4 x 100 meter estafette liep in 49.4 sec., waarmede zij tevens de Euro- peesche kampioensploeg versloeg, in nieuw Nederlandsehen record-tijd, overweegt de Technische Commissie de uitzending van een ploeg dames voor dit nummer be staande uit mej. Dalmolen (Brunhilde Gro ningen); mej. T. Aalten (T. O. V. Zeist), mej. Du Mée (Gymkhana Amsterdam) en mej. T. Schuurman »(U. D. I. Drachten). Hiervoor is noodig nog zes duizend gulden. A-s. Zonderdagavond wordt in het Olym pisch Stadion een voetbalwedstrijd ge speeld tusschen twee elftallen, samenge steld uit oud-internationals. De baten het Stadion is o.m. geheel belanglo<5k ter beschikking gesteld zijn voor de uitzen ding der damesploeg estafettenummer. De Nederlandsche athletiekwereld verwacht groote belangstelling voor dezen hoogst interessanten voetbalwedstrijd. ploeg was 49.4 sec. Nieuw Nederlandsch reoord. Het record was 49.8 sec. De dames- ploeg bestond uit Dalmolen, Aalten, Du Mée en Schuurman. De 4 X 100 Meter heeren werd een ge makkelijke overwinning voor T.U.S. Boohum. De S.C. Charlottenburg werd tweede in nek aan nek race met Haarlem (Berger, welke laatste vereeniging echter gedisqualificeerd werd. De Marathonrace. In een wel heel erg zomersche tempera tuur hebben een groot aantal athleten gis termiddag het Olympisch Marathonpar- cours 1928 geloopen. Sommigen was de temperatuur te machtig en moesten opge ven. Na 8 K.M. waar de Zuidelijke Wan delweg op den Amsteldijk uitkomt, had van Leenen den kop met van der Steen (België). Bij Ouderkerk, een afstand van ruim 12 K.M. hadden beide loopers nog steeds den kop. Op 100 Meter volgden Versohaeren, Linsen, Geisler, Horsters. Op het verste punt, vlak bij Uithoorn, als de loopers den Thamerdijk gaan volgen zijn van Leenen en van der Steen nog aan den kop en be vinden zij zich in goede conditie. Op 600 Meter volgen Verschaeren (Bel gië), Linsen (België) en Geisler (Duitsch land). Op 800 Meter Greglinger (Duitschland) en op 1000 Meter Rooyakkers. Na de Nesserlaan te hebben doorloopen kwamen de loopers weer bij den Amstel terug op den ouden weg. De volgorde is nu geheel veranderd, Linsen en Geisler hebben den kop genomen, hun tijd bedroeg toen 1 uur 58 min. Op 40 Meter volgde van der Steen, terwijl van Leenen, de eerste Hol lander op 140 Meter achter de leiders is. De Belg Linsen en de Duitseher Geisler voeren hierna een heroischen strijd. Geza menlijk loopen zij verder en als de loopers het Kalfje weer bereikt hebben zijn zij 1 K.M. voor op de anderen, o.a. van der Steen en van Leenen. Op den Zuidelijken Wandelweg, dus nog ongeveer 4 K.M. van de finish liggen beide loopers Linsen en Geisler nog gelijk. Doch dan loopt Linsen zienderoogen uiten neemt met een voorsprong van 15 Meter den kop. Steeds verder loopt hij en als klaroenge- schetter vanaf den Marathontoren ons aan kondigt, dat de winnaar in zicht is, komt de kranige Belg het Stadion binnen, har telijk toegejuicht door de duizenden toe schouwers. Van Geisler hooren wij niets meer en hij schijnt opgegeven te hebben. 2. wordt van der Steen met een achterstand van bijna 22 minuten. Derde de Nederlander van Leenen. De uitslagen. De gedetailleerde uitslagen luidden: 100 Meter hardloopen dames: 1. Mej. Schuurman tijd 12 sec. 2. Frl. Ge ricke Duitschland 12.7 sec. 3. Mej. Aalteri. 4. Mej. du Mée. 4. Frl. Lorenz Duitschland. Polstokhoogspringen: 1. We gener Duitschland 3.90 Meter. 2. De Keyzer 1 3.55 Meter. 3. Oorschot 3.55 Meter. V èrspringen: 1. Woeohermann Duitschland 7.17 Meter. 2. van Wolsenes 7.05 Meter. 3. Moelle Duitschland 7.05 Me ter. 4. Lamoree 7.02 Meter. 5. Blankers 6.95 Meter. 6. Jansen 6.38 Meter. Hinkstapsprong: 1. Blankers 14.64 Meter. 2. Lamoree 14.075 Meter. 3. Fiedler 13.18 Meter. Marathonloop: 1. Hean Linsen Ma- linoie België tijd 3 uur 2 min. 52 sec. 2. v. d. Steen Malinois België tijd 3 uur 24 min. 2 sec. 3. van Leenen D.O.S. Rotterdam. 4. Hempel Charlottenburg. 5. Kreglingcr Duitschland. 6. Koevoets A.A.C. Amster dam. 7. Postma G.A.G. Hilversum. 8. Kwakkel D.M.T. Apeldoorn. 9. Herblot P. E.C. Zwolle. 10. Kroon O.B.C. Apeldoorn. 11. De Ruyter A.V.A.V. Amsterdam. 400 Meter Hardloopen: 1. Boroh- meyer (Duitschland) 49.9 sec. 2. Knenicky (Tsjecho-Slowakije) 50 sec. 3. Noeller (Duitschland. 4. Oostermeyer. 5. Bijlstra. 110 Meter Hordenloop: 1. W. Kaan 15.4 sec. (Serie 15.2 sec. Nieuw Ne derl. record). 2. A. Reynders 16.3 'sec. 3. A. Kaan. 4. Karman opgegeven. 100 Meter Hardloopen. Beslis sing: 1. Berger 10.5 sec. 2. Jonath 10.7 sec. 3. Mueller. 4. v. d. Berge. 5. Koernig. 6. En gel (Tsjecho-Slowakije). Hoogspringen dames: 1. Mej. Gi solf Den Haag 1.62.3 Meter. Nieuw wereld- reoord. 2. Frl. Notte Duitschland 1.59 Me ter. 3. Frl. Braumueller 1.55 Meter. 4. Mej. Koopman 1.55 Meter. 5. Leeksma 1.45 Me ter. 6. Mej. Buisma 1.40 Meter. 800 Meter hardloopen: 1. Kuz- mickie (Polen) 1 min. 57.6 sec. 2. Hoste (België) 1 min. 59.4 sec. 3. Dop (Nederland) 4. Haver (Nederland). 1500 Meter hardloopen: 1. Wich mann tijd 3 min. 58 sec. 2. Markersen (De nemarken) tijd 3 min. 658.1 sec. 3. Scham- burg (Duitschland) 4 min. 0.8 sec. 5. Kuz- micki (Polen). 6. Gecraert (België). 7. Dr. Droszdas (Tsjecho-Slowakije). Estafette 4 X 100 Meterdames: 1. Nederlandsche ploeg dames Dalmolen, Aal ten, Du Mée, Schuurman tijd 49.4 sec. Nieuw Nederlandsch reoord. 2. Eintracht Frankfurt 50.2 sec. Dames Haux, Lorenz, Fleischer en Bernhardt. 3. St. Georg Ham burg. 4. S. G. Charlottenburg. 5. Ada Am sterdam. 10.000 Meter Hardloopen: 1. Sy ring Duitschland tijd 32.7.6 sec. 2. Petri Duitschland 32 min. 42.9 sec. 3. Axelsen Denemarken 33 min. 22.5 sec. 4. Bakker Nederland 35 min. 54.4 sec. 5. Toorenburg Nederland 37 min. 3.2 sec. 4 X 100 Meterestafette heeren: 1. T.U.S. Bochum met Lueck, Schumacher, Borchmeyer en Jonath, tijd 41.1 sec. 2. S.C. Charlottenburg tijd 43.2 sec. Heeren Muel ler, Grosser, Schlosske en Koernig. 3. Gem. Ploeg Nederland met De Haan, Hansen, Beintema en de Boer. Haarlem gedisquali ficeerd België eveneens. Vermelding verdient nog ,dat er zeker 10.000 toesèhouwers aanwezig waren, die den strijd met groote spanning en geest drift volgden. Dr. Peltzer kon voorts op de 1500 Meter niet uitkomen, daar hij geen startverlof heeft kunnen krijgen.' NEGER LOOPT 100 M. IN 10.2 SEC. Ook wereldrecord 200 M. en 220 yards verbeterd. Uit Chicago wordt aan de ,,Crt." ge meld: Gisteren is de 22-jarige neger Met calfe er in geslaagd de 100 meter in 10.2 sec. te loopen. Metcalfe, die eeret de laat ste weken door zijn prestaties de aandacht op zich heeft gevestigd, verbeterde gister drie nieuwe wereldrecords en wel de 100 M. in 10.2 sec. (erkend wereldrecord 10.3 sec.), 200 M. in 20.2 sec. (wereldrecord Loc ke 20.6 sec.) en 220 yards 20.5 sec. (wereld record Paddock 20.8 sec.). In dezelfde wedstrijden werden nog twee wereldrecords verbeterd, en wel 120 yards (hooge) horden door Georg Saling in 14.1 sec. en 220 yards (lage) horden, welke door Jack Keiler in 22.7 sec. werden geloopen. 40 K.M. marsch L. P. S. V. Het bestuur der L. P. S. V. maakt be kend, dat de datum van de inschrijving voor de 40 K.M.-marsch is uitgesteld van 11 tot 18 Juni. VOETBAL R. K. FEDERATIE. Om het kampioenschap. De gisteren gespeelde werstrijd om het Federatie-kampioenschap tusschen S. IX O. U. C. en Mulo eindigde in een 21 overwinning der Ulftenaren. Mulo werd geslagen door onvolledigheid en is thans vier punten kwijt. De Haarlemsche Boys krijgen dus een mooie kans op het kampioenschap. De stand is: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. T. Y. B. B. 5 4 1 9—10 8 Mulo 4 2 2 7—6 4 Santpoort 4 112 96 3 S. D. O. U. C. 5 1 1 3 8—11 3 NEDERLAAGWEDSTRIJDEN LISSE. Als om circa half drie scheidsrechter van Riel beginnen blaast stellen Lisse I en Onze Gezellen I zich op. Lisse heeft een in valler voor haar mid'half. Direct na den aftrap ontspint zich een vlug spel. O. O. is voorloopig adn het woord doch de goed opgezette aanvallen stranden op buiten spel. Lisse ziet kans om het spel te ver plaatsen en nu krijgen we een gelijk op- gaanden strijd te aanschouwen met O. G. het meest in den aanval, doch Lisse voor doel gevaarlijker. Als de strijd 18 minu ten oud is, krijgt de L.-linksbuiten den bal toegespeeld, hij passeert 2 tegenstanders, eeen mooie voorzet volgt en den midvoor kanjert onhoudbaar in de touwen (10). Fanatiek valt O. G. aan, doch de Lisse- achterhoede zet steeds weer met succes den buitenspelval open en steeds weer is het de O. G.-rechtsbuiten die er in loopt, zoo dat daar van gevaar geen sprake is. Ook houdt O. G. het spel veel te kort, zoodat de L.-aohterhoede steeds kan ingrijpen, Lisse daarentegen houdt het spel goed open; steeds weer worden de vleugels aan het werk gezet en met succes, want als na een half uur-spelens de bal bij den rechts buiten van Lisse komt zet deze gelijktijdig voor en wederom is het de midvoor, die met een hard schot den voorsprong ver groot (20). Niet ontmoedigd blijft O. G. aanvallen, doch tevergeefseh want wij zien Mens in het Lisserdoel uitstekende dingen doen, zoodat de rust aanbreekt met 20 in het voordeel van Lisse. Na de thee werpen beide partijen zioh weer met en- tahousiasme in den strijd. Het is O. G. aan te zien dat ze zoo maar niet wil ver liezen. Tweemaal achtereen zien we Mens een hard schot al vallende stoppen, doch voor de 3e moest hij zwichten en de hard werkende O. G. voorhoede ziet haar vol houden met een mooien goal beloond. (21). Steeds weer komt O. G. terug doch de achterhoede van Lisse blijft de baas aan de andere kant zijn de aanvallen ook niet van de lucht doch door lui spel van den linksbinnen gaan een hoop kansen verlo ren. Gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. R. K. S. V. „LEIDEN". Bij een temperatuur, waarbij het ver standiger wa$ in een of andere notodop op onze Kagermeren rond te drijven, bonden 22 Leidenaren gisteren den strijd aan te gen de club uit Sassenheim. Veel wedstrijd is het niet geworden, beide wedstrijden werden door do onzen verloren. De leden worden herinnerd aan de Alg. jaarvergadering op Woensdag as. te 8.30 uur in den Volksbond. Onze trainingsavond zullen in Juli aan vangen. Waar blijft de rest loten? Moeten wij aannemen, dat de betrokken leden deze voor eigen rekening houden! Wie heeft er nog steunbonnen? Afreke nen! TEIJLINGEN I—LEIDEN I 4—1. Om 2.30 uur fluit scheidsrechter Vugts beide elftallen binnen de lijnen. Leiden telde nog al enkele invallers. Door het nog al warm weertje was, werd besloten om 2 x 30 minuten te spelen. De eerste aanval len zijn voor Leident, doch zij leveren niets op. Ook Teijlingen treki ten aanval, doch haar schot gaat naast. Geruimen tijd volgen wederzijdsohe aanvallen, waarbij de doelen niet buiten gevaar kwamen, doch beide keepers zijn hun plaats waard. Al spoedig is het half uur om met den stand 0—0. Na een kwartier rust wordt weer aangepakt. Teijlingen maakt al spoedig 1o «n 20. Nu tapt Leiden uit een ander vaatje, waarbij het Teijl.-doel aan een ze ker doelpunt ontkomt daar do bal keihard tegen den deklat wordt geschoten. Kort hierop herhaalt hetzelfde geval zioh, zoo dat het voor Leiden niet meezit en zij zeker een doelpunt hadden verdiend. Maar juist is het aan den anderen kant, waar er 30 van wordt gemaakt. Leiden's aanvallen zijn niet geheel van gevaar ontbloot en had de voorhoede meer combinatiespel ver toond, dan zou er zeker een andere uit slag zijn gevolgd. Eenmaal weet Leiden het net op keurige wijze te vinden, zoodat de eer is gered. Teijlingen doelpunt ook nog eenmaal, zoodat de uitslag in lipt voordeel van Teijlingen bleef. De wedstrijd werd in de beste verstandhouding ge speeld. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Teijlingen IILeiden II 52. Teijlingen IILeiden II speelde ook 2 x 30 minuten, waarin Teijlingen met een 52 overwinning uit den strijd kwam. Hier in telde Leiden nog meer invallers dan in het eerste elftal, zoodat dit te begrijpen is, dat Leiden het niet kon bolwerken. Deze strijd had een gezellig verloop.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7