afschaffing van alle offensieve wapenen Goudschatten op den zeebodem ZATERDAG 11 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 hoe zal de wereld zich ONTWAPENEN door BENITO MUSSOLINI „Het ontwapeningsvraagstuk is voor elk land onafscheide lijk verbonden met de sterkte van land-, zee- en lucht macht" De maand Juni zal vol vran belangrijke gebeurtenissen en waarschijnlijk ook ge wichtige beslissingen zijn, die mogelijk niet alleen onze beschaving, maar ook de ge schiedenis en de toekomst van het mensch- dom zullen beïnvloeden. Beide, beschaving en menschdom komen tegenover elkaar te staan met vraagstuk ken van de hoogste beteekenis. Mei zou de ontwapeningsconferentie een beetje voorwaarts stuwen, Juni zal dit met het vraagstuk der herstelbetalingen nog sterker doen. Op den eersten Juli vervalt het moratorium, het is daarom noodzake lijk hieromtrent een beslissing te nemen. Ofschoon het voorjaar, waarop zooveel hoop gevestigd was, reeds ver gevorderd is, moe ten we helaas erkennen, dat de economi sche wereldtoestand nog met den dag slech ter wordt. De zomer staat voor de deur, doch bet zou te dwaas zijn om te gelooven, dat de regelmatige loop der natuur vol doende zou zijn het mensohdom hulp en opluchting te brengen. De wisseling der jaargetijden mag van groot gewicht zijn geweest in de tijden der holbewoners, toen men op primitieve wijze kon gaan jagen of visschen, of in latere tijden, toen er hon gersnood woedde en velen aangewezen wa ren op den volgenden oogst. De huidige economische wereldcrisis en werkloosheid zijn ongelooflijk gecompli ceerd en de sociale nood wordt" wel is waar in den winter sterker gevoeld, maar kan door mildere tijden toch niet verholpen worden. Alleen sociaal-politieke figuren, vooruitstrevend en met 'n ver-zienden blik in de toekomst, hebben het in hun macht, deze euvelen, welke uitsluitend van socia- len-politieken aard zijn te overwinnen. De ontwapeningsconferentie ia begonnen en duurt voort en bet is daarom heel goed mogelijk, dat er positieve gevolgen van practisch nut uit zullen voortkomen. In En geland, Frankrijk en Duitschland vonden verkiezingen plaats en de mannen, die de teugels van het bewind in handen hebben, dienen, de publieke opinie kennende, met groote voorzichtigheid te handelen. Het zou een onvergeeflijk vergrijp zijn tegen mensohdom en de beschaving als we nu faalden in het overleg, want dit zou kun nen leiden tot het voorkomen van een oor log en de vermindering van den enormen last der bewapeningskosten. De ontwapeningsconferentie, te samen gekomen met het oog op den politieken we reldtoestand, zag zich geplaatst tegenover vijf en twintig verschillende plannen, voor gesteld door de diverse aan de conferentie deelnemende landen, alle met de strekking het onvermijdelijke werk der herstelbeta lingen tot oplossing te brengen. Bij een dusdanig openingsstadium verwekte de con ferentie een oogenblik den indruk een phi- lologische academie te zijn, te oordeelen althans naar de formuleering van de juiste beteekenis van bepaalde woorden en uit drukkingen. Nagenoeg alle naties stemden er mede in, een éigen verdediging te hand haven tegen aanvallen van buiten af, doch er ontstonden onverklaarbare tegenstel lingen toen noodzakelijk bleek vast te stel len waaruit een agressief bestaat en wat bedoeld wordt met een offensief. Is agres sief of offensief het zelfde? Indien dit het zelfde is, waarom dan het woord agressiof te gebruiken en zoo niet, waarop zou men zich dan kunnen beroepen om het verschil te beoordeel en? In de praktijk kan ieder beweeglijk wa pen, onder zekere omstandigheden offen sief zijn .Een knots, een speer mag in een offensief gebruikt worden, indien de vijan delijke wapens ook primitief zijn. Doch mét geen mogelijkheid, kan men zich het ge bruik er van voorstellen in een offensief tegen een moderne vesting. De technische beteekenis van de term „Offensieve wa pens", moet worden bezien in verband met het algemeens karakter van bij de verde diging gebruikte wapens. Daarbij zijn de meeste der vernielings instrumenten, waarvan er tegenwoordig zooveel zijn, tweezijdig, n.l. zoowel offen sief als defensief. Men denke b.v. maar aan: onderzeeërs, luchtballons en geschut van zwaar kaliber. Italië en de Vereenigde Staten beschou wen het als een e?rste stap in de goede richting en dringen er met. den grootsten nadruk op aan, om vóór alles de wapenen af te schaffen, die aanvalswapenen zijn, be zien in het licht van de moderne oorlogs- taktiek. Bij de bepaling dat verdedigingswape nen toegestaan en alle overige wapenen verboden worden, nam de conferentie den eersten maatregel van practisch nut. De Italiaansche delegatie, was er maan den geleden al in geslaagd duidelijk vast te stellen, wat als offensief wapen be schouwd kan worden en was hierdoor in staat een volledig plan over te leggen, dat de afschaffing voorstelde van zware artil lerie, slagschepen, onderzeeërs, bombarde mentsvliegtuigen met gifgassen en alle mo gelijke wapenen voor een bacteriologiechen oorlog. Met het voorstel, juist deze wapens af te schaffen, zijn alle naties, bezield mot den oprechten wensch, uitsluitend verde digingswapens te gebruiken, het eens. De Amerikanen met nun vernuitig oegrip en karakteristieke eerlijkheid en loyaliteit, trokken hieruit n gevolgtrekking, nagenoeg gelijk aan de onze. Hun plan kwam dan ook practisch geheel met het onze overeen, in dien ze de bewapening ter zee niet volko men buiten beschouwing hadden gela'.en. Deze kant van het vraagstuk moet echter beslist in het ontwapeningsvoorstel wor den opgenomen. Beschouwen we b.v. eens het vraagstuk der onderzee booten. Een rij ke natie zal miilioenen en miljarden in het bouwen van kruisers kunnen steken en hier tegenover staat, dat in minder gunstige omstandigheden verkeerende naties zich moeten bepalen tot een zoo goed mogelijke kustverdediging, waarbij onderzeeërs en bombardeerende vliegtuigen de eerste plaats moeten innemen. In weerwil daar van en ondanks zijn groot eigenbelang, heeft Italië de afschaffing voorgesteld van onderzeeërs en bombardementsvliegtuigen, beide terwille van een wederkeerige sa menwerking, doch vooral ter wille van de mensohelijkheid en de beschaving, ooi voor zoover mogelijk is de allerwreedste nood zakelijkheden van den oorlog te verzachten. Het wederkeerig elkander toegeven is het grondbeginsel bij een dergelijke overeen komst. Dit betreft niet alleen, de afzon derlijke betrekkingen tusscheu verschillen de staten, doch ook het evenwicht van land, zee- en luchtwapenen in elk land. Het is onmogelijk overeenstemming tuschen de na ties te brengen, ook geen gedeeltelijke, ten zij op een juridische basis. Zuik een over eenkomst zou nooit veilig en betrouwbaar zijn en eerder een bron van zorgen en ge varen opleveren, dan een waarborg voor den vrede en de vriendschappelijke verhou dingen. Het zou aanleiding geven tot wrok en doorloopende meeningsverschillen. Het ontwapeningsvraagstuk is voor elk land onafscheidelijk verbonden met de sterkte van land-, zee- en luchtmacht. We hebben altijd vast gelooid in het af- hankelijkheidsbeginsel van de defensieve macht van elke staat en Italië houdt zich aan het beginsel om iedere ötaai een naar eigen wetten geregelde defensieve aanvul ling te laten. Ons beperkingsplan is gebouwd op een verticale basis, door de opheffing van be paalde wapens, maar toch op een wijze, dat iedere Staat militair onafhankelijk blijft. Zoo is ons voorstel tot afschaffing van slagschepen, onderzeeërs en bombarde mentsvliegtuigen in overeenstemming met het voorstel tot beperking der bewapening te land. Slagschepen bezitten een groote offen sieve waarde, daar hun zware artillerie een bedreiging vormt tegen de kustverdedigin gen en ook voor de bevolking laugs de kust. Zij kunnen dienen om een binnenvallende macht bij het landen te beschermen en hun ne afschaffing zou een ware opluchting ge ven bij de naties, welke van een moge!ijken vijand uit zee een aanval verwachten. Italië zou de belangstelling der geheele wereld trekken bij gebruikmaking van on derzeeërs tot verdediging van haar 2100 enorm lange kust, doch de Italiaansche de legatie werd aangespoord door een gevoel van menschelijkheid voor het verschrikke lijke leven van de bemanning der onder zeeërs in oorlog en vrede en tevens door den oprechten wensch om bij te dragen tot het slagen van de ontwapening. Om deze reden besloten we de afschaffing der onder zeeërs in ons plan op te nemen om tevens hierdoor een veiligheidsgevoel te geven aan de naties, die de verschrikking van den onderzeeoorlog hebben te vreezen. In geval van een grooten oorlog, zou het mogelijk zijn, dat een groote zeemogend heid als Engealnd van het verkeer met an dere landen en de levensmiddelentoevoer verbroken wordt en door de blokkade van kust tot een soortgelijke verdediging genoodzaakt zou zijn, met zich medesleepen- de geweldige verliezen van leven en geld en bovendien ellende, lijden en gevaar voor de bevolking opleveren. We moeten ook denken aan de vreeselijke ongelukken en den wreeden dood waarvan mannen van allen naties het slachtoffer zijn geworden met een langen doodstrijd door verstik king. Moederschepen van vliegtuigen beschou wen we bij uitstek als een offensief wa pen. Zij strekken hunne aanvallen uit, tot verre van de kust en hebben dezelfde uit werking als oorlogschepen en oorlogvlieg tuigen en zijn bestemd dood en verwoesting over niets vermoedende bewoonde steden en welvarende districten uit te spreiden. Het gevoel van vertrouwen en de veilig heid zou in kleinere staten sterk toenemen, wanneer bekend was, dat de kusten gevrij waard bleven tegen luchtaanvallen door machtigere staten. Aan den anderen kant ie het van weinig belang bestuurbare ballons, welke vanzelf hun ongeschiktheid als oorlogwapen aan- toonen, op te heffen. De groote onkosten en de onzekerheid van hun gebruik geven reden tot ernstige twijfel over het nut, zoo dat het heel gemakkelijk zal zijn tot af- Duikers op zoek naar de millioenen De allergrootste goudzending ligt ongetwijfeld in de baai van Vigo. MOEILIJK BERGINGSWERK. Opnieuw is thans een aanvang gemaakt met de pogingen tot berging der omstreeks 13.000.000 aan goud, die samen met het s.s. „Egypt" in 1922 in de nabijheid dor Fransche Westkust naar den kelder gingen. Of het ditmaal zal lukken? De mannen van het Italiaansche bergingsschip „Artiglio" zijn vol goede hoop, want de teekenen zijn gunstig. De ligging van het wTak der „Egypt" toch is niet alleen nauwkeurig be kend, maar zelfs zijn de düikers reeds erin geslaagd, de safe met den gouden schat ten deele bloot te leggen. Het eenige, wat dus feitelijk nog slechts rest, is de staven naar de oppervlakte der zee te brengen. Helaas is juist dit in vele soortgelijke ge vallen het moeilijkst van al gebleken. Voor wie tijd en vooral geld genoeg heeft, om naar gezonken goudschatten te zoeken, is er keus te over. Onnoemelijke bedragen toch zijn in den loop der tiiden naar don bodem der zee verhuisd. Maar de aller grootste goudschat is ongetwijfeld bedol- venu in de baai van Vigo, aan Spanje's Noordwestelijke kust. Bijna zou men kun nen zeggen, dat de bodem van deze baai met goud is geplaveid Het was in 1702, dat eindelijk, met een vertraging van drie volle jaren, uit de ha ven van Vera Cruz in Mexico een Spaan- sche zilvervloot, bestaande uit zeventien diepgeladen schepen en geëscorteerd doer drie ei£ twintig Fransche oorlogsbodems de gevaarvolle reis naar Europa ondernam. Met haar lading van f 275.000.000 aan edel metaal was 't de grootste "zilvervloot die ooit den Atlantischen Oceaan was overge stoken. Bovendien was intussohen de Spaan- scke successieoorlog uitgebroken., zoodat. Engelschen en Nederlanders gelijkelijk nog slechts één doel kenden de drijvende goudmijn te onderscheppen. Dat lukte slechts gedeeltelijk, want de Spanjaarden, die er de lucht van hadden gekregen, dat voor den ingang der haven van Cndiz een Engelsche vloot onder admiraal Shovel al op hen lag te wachten, zetten haastig koers naar de Vigo-baai, die zij inderdaad in be houden staat bereikten. Voor den ingang der diepe, 35 K.M. zich la-ndinwaarts uit strekkende baai werden pontons gelegd en slagboomen getimmerd-, teneinde eiken on- gewenschten indringer tegen te houden. Die indringer kwam alras opdagen, en wel in den vorm van een gecombineerde Engelsch-Nederlandsche oorlogsvloot, on der bevel van admiraal sir George Rooke. Voorafgegaan door vuurschepen wist deze vloot van kleine, vlugge schepen den ver- barricadeerden ingang der baai te forcee- ren en binnen enkele uren tijd» lagen de Fransche convooischepen op den bodem der baai. Maar de hevige wind was den over winnaars noodlottig. Hun eigen vuursche pen deden de meeste Spaansc-he galjoenen in vlammen opgaande overige brachten de Spanjaarden zelf tot zinken, nadat zij omstreeks 25.000.000 aan edel metaal aan land hadden kunnen brengen. Het restant, een slordige 250.000.000 aan goud en zil ver, ligt sinds dien .gedenkwaardigen dag op den bodem der Baai. Natuurlijk heeft in het in die ruim twee en een kwart eeuw niet aan pogingen ont broken, iets van den gulden scliat machtig te worden. Al in 1728 slaagde een Fransch ingenieur erin, een der gezonken booten te lichten' Helaas moest hij constatoeren, dat het niet een der zilverschepen was, dooh een halfvergane oorlogsbodem, met wat verroeste kanonnen aan boord.... Twintig jaar nadien had een Engelschman meer geluk; hij kon namelijk zoowat 1000 K.G. zilveren staven bergen. Weer wat later kreeg een Schot, Mac lood geheeten, concessie om naar het goud te zoeken. Viervijfde van al wat hij zou vin den, moest hij volgens overeenkomst aan de Spaansche autoriteiten afstaan. Daar men hem blijkbaar niet al te erg vertrouw de, werden twee hoofdambtenaren op zijn schip geplaatst, teneinde dag en nacht toe zicht te houden. En werkelijk slaagde Macleod erin, voor een waarde van om streeks 300.000 aan goud te bergen. Maar Macleod zou geen ware Schot zijn geweest, als hij hiervan 240.000 aan Spanje had afgestaan. Hij vond er wat op; hij organi seerde een reuzenfuif, waarop de twee meevierende ambtenaren zich stomdronken feestten. Toen zij eenmaal stevig snurkten, legde men ze in een boot, roeide naar den over, en deponeerde ze daar zorgzaam op den vasten wal. Den volgenden ochtend bleek Macleod het anker te hebben gelicht. In het begin der 18de eeuw gelukte het een aantal Amerikanen, om met behulp van pont-ons en zware kettingen een heel gal joen omhoog te hijsehen. Maar nauwelijks had de boot, die toen al meer dan een eeuw op den bodem der baai had liggen vergaan, aan de oppervlakte verschenen, of zij spleet open en verdween weer ditmaal voor goed. Nogmaals een eeuw later, in 1904, werd een laatste poging gewaagd. Met be>hu!p van een nieuw toestel, den hydroscoop, kon men constateeren, dat a-lle galjoenen reeds lang waren uiteen gevallen; slechts één bleek no? in vrij behoorlijken staat te ver- keeren. Met oneindige moeite heesch men het. wrak naar boven.... En weer was de teleurstelling groot, toen men tot de ont dekking kwaim. dat het de „Santa Cruz" was, die geen deel van de vermaarde Zil vervloot had uitgemaakt-. Het eenige edele metaal, dat men er op vond-, waren een paar zilveren theelepeltjes. Zoo heeft dus tot op den huidigen dag de Vigo-baai haar gouden bestrating van 250.000.000 vrijwel ongeschonden weten vast te houden en het is een groote vraag, of het nog wel ooit zal gelukken, er iets van te redden. ZeJurTrUsdtc Hee/z/tbaai, nuiarda/i J ECHTE FRIESCHE IIBtfHEEREN BROEDERS CONGREGATIE D.L. VROUW VAN VII SMARTEN NOVICIAAT JUVENAAT VOORHOUT MISSIE IN CHINA Opleiding vanaf 12 jaar voor jongens die neiging gevoelen om Broeder te worden in verschillende ambachten bij hret Lager On derwijs en Nijverheidsonderwijs. Kost- en leergeld nader overeen te komen. Prospectus wordt gratis op aanvrage toe gezonden. schaffing van dit oorlogsmateriaal te ge raken. Het zal misschien niet zoo gemakkelijk zijn de verbanning van fle bomvliegtuigen te bewerkstellen, omdat hiervan de werking in hoofdzaak offensief is en een enorm ge vaar oplevert voor een groot bloedbad van vrouwen en kinderen, oude menschen en niet-strijders. De chemische oorlog en de gasoorlog is reeds zoo uitvoerig besproken, dat verder commentaar hierover niet noodig ia. De marteling en het schrikbeeld van een on- zichtbaren dood in de lucht, welke wij in ademen en het water, dat wij drinken is een bedreiging voor het geheele mensch dom. Het diende dan ook geheel uitgeban nen te worden als weerzinwekkend en in strijd met alle christeliijke en burgerlijke beginselen. De Italiaansche en Amerikaansohe voor stellen zijn ingegeven door den wensch groote veiligheid te brengen en een in prak tijk gebrachte vermindering van agressief kunnen der volkeren. Door de duidelijke omschrijving tussohen devensieve en offensieve bewapening, slaag de de conferentie er in een eind te maken aan de eeuwige discussie over den voorrang tusschen 5de kwesties van ontwapening en beveiliging enz. Het- vraagstuk der veilig heid van een natie is gelijk het vraagstuk van zijn verdediging, tenzij we het militair axioma aannemen, dat de beste verdediging bestaat uit een goed voorzien offensief. Als we dit axioma aannemen, staat dit ge lijk met de rechtvaardiging van eiken soort van aanval. Het Amerikaansch-Italiaansche voorstel biedt aan groote en kleine staten een vei ligheid zonder weerga, sinds de uitvinding van de moderne vuurwapenen. Door het afschaffen der zuiver offen sieve wapens wordt de defensieve organisa tie van elke natie sterker en geruststellen der. Dit is de overweging, die leidde tot de Italiaansche, Engelsche en Amerikaan sohe voorstellen. Zoo zouden b.v. de zware forten, die do grenzen van sommige staten op het vaste land beschermen, ongetwijfeld aan belang winnen als de beweegbare artillerie van zwaar caliber afgeschaft werd. De ervaring van den wereldoorlog hoeft ons geleerd, dat ^lechts dit type artillerie tegen de forten op kan en elk ander wapen machteloos is en tot vernietiging gedoemd door het vuur van het fort. De verdedigingswaarde van vaste kanon nen van zwaar kaliber zou vanzelf sprekend enorm toenemen bij een verbod van ver plaatsbare wapens van gelijke macht. Tanks zijn ook wapens voor defensieve doeleinden, hoewel niet ontkend kan wor den, dat zij in hoofdzaak gebruikt worden bij aanvallen, zoodat hun afschaffing een gevoel van ware opluchting en groote vei ligheid zou doen ontstaan. Een doeltreffende ontwapening zal dan ook worden bevorderd door de afschaffing van deze oorlogsinstrumenten. Wij geloo ven, dat de Italiaansche voorstellen de waarde der defensieve bewapening vergroo- ten en terzelfder tijd de aanvallende kracht geweldig verminderen. Een beslissende stap dient te worden ge nomen om verlost te worden van de angst en beklemdheid, waarmede de geheele at mosfeer bezoedeld is en deze formule biedt een praktische oplossing van dit vraagstuk. Een goede beveiliging tegen aanvallen de wapens en als gevolg hiervan meer rust en vertrouwen zal in staat zijn de wereld die rust weer te geven, welke zoo noodig is voor een economisch herstel. RECHTZAKEN D00DELIJKE AANRIJDING TE HAARLEMMERMEER. Automobilist staat terecht. In den middag van Zondag 21 Februari omstreeks half twee had op het kruispunt Spaarnwoudorwcg-Slotenvcg in Haarlem mermeer een aanrijding plaats tue-sohen een auto, komende uit zuidelijke richting, cn een motorfiets, bereden door tweo porsonon, komende uit Amstelveen, welke zoo hevig was, dat do motorbestuurder, zekere M., ter plaatse ten gevolge van een schedel breuk overleed. De duo-passagior werd. be wusteloos opgenomen en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De automobilist had zioh Donderdagmid dag voor de Haarlemsciie rechtbank te ver antwoorden tor zake het veroorzaken van dood door schuld. Een negental getuigen was gedagvaurd, waaronder twee deskundigen cn een twee tal motorrijders, die evenals de aangcrcdeu motor op we>g waren naar Heemstode ter bijwoning van oen voetbalwedstrijd. Een der deskundigen had. de doodsoor zaak vastgesteld tengevolge van krachtig uitwendig geweld aan den schedel, toege bracht door een hard voorwerp, waardoor een versplintering en een belangrijke be schadiging der hersenen zijn ontstaan. De andere deskundige was een garage houder en deze was van meening, dat do autobestuurder, om zooveel mogelijk oen aanrijding te voorkomen, nog naar links was uitgeweken. Een schuilspour duidJo daar z.i. op. De auto was na de botsing n^g ongeveer 14 Meter doorgereden. Get. wist niet of verd. geremd had, doch als dit wel het geval is, moet de snelnoid van den auto z.i. 60 a 70 K.M. zijn geweest. Het schuilspoor was ongoveer 14 c.M. breed en daar de auto een zware w^gen was, moet de motorliets ©r met grooio vaart tegen aan gereden ziju, anders kon do auto vol gens dezen got. nooit zooveel verscnuiven. De berijders van den anderen motor (reisgenootenj verklaarden, dat het slacht offer met een vaart van ca. 35 tot 45 K.M. gereden had en nimmer buitengewoon hard reed. De aanrijdende auto moest minstona even snel of ongeveer 60 h 65 K.M. hebben gereden. Do auto uaderdo van links, aan welken kant het uitzicht zeer belemmerd wordt door eon boerderij en een imii-sfur- matorhuisjc. Zij haddon don auto wel go- zien, signalen gegeven en goniocnd, or nog wel voor om te kunnen. Op het kruispunt was de auto echter gelijktijdig als de eerste motorfiets aangekomen, wat h.i. bewees uo grootere snelheid van den auto. M. was bij het voorportier tegen den auto aangereden en is ongeveer zeven meter medcgeslcurd. Hij lag toen naast den auto onder zijn mo tor, terwijl hij hevig bloedde. Do duo-jias- sagier lag aan den anderen kant van den auto en was daar waarschijnlijk overheen geslingerd. De inspecteur van politie van Haarlem mermeer was van dezelfde ineoning als de deskundige-garagehouder. Hij dacht dat de automobilist wel geremd had, gezien een spoor op den weg. Ook hij geloofde, dat dl motor een groote vaart gehad moet heb ben, om den zwaren auto te kunnen ver schuiven. Verd. verklaarde, dat even voor de bot sing eenige kinderen op den weg liepen Die had hij met signalen gewaarschuwd en daarbij had hij automatisch vaart vermin derd. Bij 't kruispunt bad hij ook signalen gegeven en zioh overtuigd of dë weg vrij was. Het uitzicht naar rechts was slcehl door een transformatorhuisje en boerderij; op het kruispunt reed plotseling een inotor die van rechts kwam, tegen zijn aut-o aan welke ongeveer 40 K.M. reed. Op 100 me ter afstand van het kruispunt had hij gai afgesloten, zoodat vanzelf vaart geminderd werd. Zijns inziens had de motor links van den weg gereden, anders had hij hem eer der moeten zien. De officier van justitie nam in zijn re quisitoir fn aanmerking, dat het slacht offer blijkens een verklaring van een veld wachter van Ouder-Amstel in een proces verbaal een wilde rijder was. Echter had de automobilist het verkeer van rcchti moeten laten voorgaan en, omdat het uit zicht slecht was, moeten stoppen en zich vergewissen of er ook van achter de boer derij verkeer naderde. Zijn sehuld "wordl echter verminderd door het feit, dat de motorrijder, in tegenspraak met do getui gcnverklaringen van de tochtgenoot en hard gereden heeft, gezien het verschuiven van den auto en andere z.g. srtille getuigen Verd. had echter voorzichtiger moeten zijn Spr. eisehte tenslotte 100 boete of 20 da gen -hechtenis. De verdediger onderschrijft, dat ver«L voorzichtiger had kunnen zijn, doch ac'nl het geenszins bewezen, dat zijn cliënl hoogst roekeloos en onvoorzichtig gereden heeft, zooals in de dagvaarding ten laste gelegd wordt, temeer niet, omdat de lading van den auto kostbaar was en licht bescha digd had kunnen worden door te hard rij den. In aanmerking genomen den finan cieels n toestand van verd., pleitte spr. vrij spraak en anders de boete lager te stellen dan geëisoht is.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5