23ste Jaargang VRIJDAG 10 JUNI 1932 No. 7223 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 3)e Êeid^eHeGou/fcotit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone AdTertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief borekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. IN RUSSISCHEN „STAATSDIENST". TWEEDE KAMER H. M. PIERROT Maarsmanssteeg 14 Tel. No. 1293 1 ARTSENIJBEREIDKUNST. Hen mag wel zeggen, dat er gegronde reden tot twijfel bestaat, of de heer de Vis ser voldaan zal zijn over het succes, dat hij gisteren behaalde, toen de Kamer hem zijn zin gaf en de beraadslagingen over zijne interpellatie schorste tot de Minister van Justitie aanwezig zou kunnen zijn. Want gisteren is de Minister van Justitie aanwe zig geweest met dit gevolg, dat de geachte interpellant een zoo grondig antwoord kreeg, dat hij achteraf allicht toch maar liever met den Minister van Buitenlandsche zaken zou hebben afgehandeld. Minister Donner begon met uit een te zetten, dat de vraag, of het in dienst treden bij een bedrijf in Busland „vreemde Staatsdienst" moest heeten, niet kan wor den beoordeeld naar hetgeen de Russische wet zegt over den aard van de bedrijven, die daar bestaan, doch naar hetgeen deze bedrijven zijn volgens het Nederland- sche recht. Het is in de Kamer duidelijk ge noeg gebleken, aldus de Minister, dat bijv. de begrippen' vrijheid, zelfstandigheid en autonomie proletarisch een geheel anderen zin hebben, dan in onze Nederlandsche rechtsopvatting. Aan het hoofd van alle Russiche bedrijven, ook van de coöperaties en de z.g. autonome bedrijven, staat een communist, die zijne instructies ontvangt van de centrale Regeering; en volgens deze instructies moeten al die bedrijven worden beheerd. Dit is zeker in strijd met onze op vatting van autonomie; en daarom is het ook mogelijk, dat zij, die in dienst van der gelijke bedrijven treden, volgens Neder- landsch recht moeten worden geacht in Staatsdienst te zijn. Ons Nederlandsch be grip „in Staatsdienst" is trouwens zeer ruim, zooals blijkt uit opsomming van hen, die ambtenaren zijn in den zin der wet. Daartoe behooren allerlei categoriën, die in staatsbedrijven werkzaam zijn. Ook bij de toepassing van de wetsbepalingen op het Nederlanderschap is steeds een ruime in terpretatie gevolgd. Zoo zijn bijv. blijkens naturalisatie wetten uit den jongsten tijd, zelfs typisten in dienst van een gezant schap, beschouwd als in vreemden staats dienst te zijn; en tal van andere gevallen waren reeds door sprekers ambtgenooten aangegeven. Deze ruime interpretatie van het begrip Staatsdienst staat in verband met het feit, dat in onze wegeving de mo gelijkheid wordt geopend van een verlof van regeeringswege om in vreemden staats dienst te mogen treden. Hieruit blijkt, dat onze wetgeving het verlies van het Neder landerschap niet uitsluitend heeft willen binden, zooals de enge interpretatie van de Rotterdamsche raadscommissie te verstaan geeft, aan een zoodanig treden in vreem den dienst, dat de betrokkene daardoor ipso facto in de vreemde Staatsspheer wordt opgenomen en zoodoende zijn eigen nationaliteit verliest, doch dat zij aan de Regeering een zekere controle heeft willen toekennen. Dit is de ondergrond van de ruime interpretatie, welke sedert langen tijd in praktijk wordt gebracht. Daarbij is er natuurlijk geen sprake van het ontnemen of berooven van het Nederlanderschap, spe ciaal bij hen, die in dienst der Sovjet-Repu bliek treden. De regeering is zelfs met der gelijke gevallen nog in het geheel niet in aanraking gekomen. Maar spr. wil wel zeg gen, dat zij niet gemakkelijk verlof zal ge- I ven om in dienst van de Russische bedrij- 1 ven te gaan, omdat zij daardoor een verant- woordelijkheid op zich zou nemen voor de veiligheid van den betrokkene, welke zij 1 niet kan dragen. Dit is echter geheel iets anders, dan het ontnemen van het Neder landerschap. Dit is zelfs de eenige daad van regeeringsbeleid, die bij deze geheele aangelegenheid betrokken is. Voor al het overige geldt het hier een juridische kwes tie, die dan ook door de juridische instan ties moet worden uitgemaakt. Weliswaar trachtte de heer de Visser bij zijne repliek opnieuw de Russische wet in het geding te brengen en aan de hand daarvan aan te toonen, dat er van Staats dienst geen sprake is, maar hij slaagde er niet in aan de hand van de Nederlandsche rechtspraktijk te doen zien, dat ook hier te lande de Russische bedrijven niet als staatsdiensten zouden moeten worden op gevat. Zijn collega, W ij n k o o p (C.P.), die een geheel overbodige rede hield, diende een motie in, om de Kamer te laten uit spreken, dat het in-dienst-treden in Rus sische bedrijven geen verlies van Nederlan derschap tengevolge heeft, maar toen d e Minister dupliceerde, dat door deze mo tie de Kamer werd gevraagd, zich op te werpen als een juridisch lichaam, zoodat hij haar geheel onaannemelijk achtte, was a a Ja Viüar zoo verstandig de motie in te trekken, teneinde een onzuivere stem ming te voorkomen. Vermelding verdient nog dat de heer van den Bergh (S.D. A P.) zich schaarde aan de zijde van hen, die een enge interpretatie van het begrip staatsdienst geven, en wel op dezen grond, dat bij aanvaarding van een ruime inter pretatie honderden en duizenden onbewust hun Nederlanderschap zouden verliezen. Deze spr. gaf 'n eenvoudigen weg aan nl. om door den Hoogen Raad te laten uitmaken, welke interpretatie de juiste is: indien Reu- dering niet op de kiezerslijst komt., kan hij zelf een beroep doen op den Hoogen Rlaad, indien hij er wel opkomt, kunnen anderen dit doen. Het is dus altijd mogelijk en ge makkelijk, een beslissing in hoogste instan tie uit te lokken. Waarschijnlijk was deze goede raad mede oorzaak van het intrekken der motie, waar mede het debat was afgeloopen en de Ka mer aan de behandeling kon beginnen van het wetsontwerp betreffende de uitoefe ning der artsenij'bereidkunst. Dit wetsont werp, dat door Minister Buys de Beerenbrouck zal moeten worden verdedigd, in zijn nieuwe kwaliteit als Mi nister van Volksgezondheid, werd niet gunstig ontvangen. Onder de eerste spreek sters en sprekers was er slechts een, die het met gematigde instemming begroette, t.w. mevr. van Itallie van Embden (V.D.) Daarentegen behoorde hare partij- genoote mevr. Bakker Nort tot de be strijdsters van het wetsontwerp en uit de houding van den Vrijz. Democratischen lei der Mr. Marchant bleek voldoende, dat ook deze er niet mee ingenomen is. Uitvoe- rie, zoowel op gronden aan het tot stand komen der wet van 1865 ontleend, als op medische en maatschappelijke overwegin gen, waaronder de onnoodige schade aan den drogistenstand de hoofdrol speelde, be streed Dr. Vos de spr. van den Vrij heidsbond, het ontwerp. Ook uit de rechterzijde is tot nu toe geen stem tot steun aan het wetsontwerp verno men. De heer Bakker (C.H.) bestreed het als schadelijk voor de geneesmiddelen voorziening ten plattelande Daarentegen beschouwde de heer Schaepman (R.K.) slechts een specialen kant van 't wetsont werp n.l. de in art. 8 behandelde regeling van de openbare aanbeveling van genees middelen. Deze zaak was hier te lande door de activiteit van het particuliere ini tiatief reeds behoorlijk geregeld De ver- eeniging De Nederlandsche Dagbladpers, had in samenwerking met handelaren in pharmaceutische artikelen met apothekers en andere deskundigen en onder onpartij dige leiding een controlecommissie in het leven geroepen, welker optreden hier te lande tot een veel betere toestand had geleid dan bestaat, in de dagbladpers van andere landen, waar een wettelijke regeling aanwezig is. Spr. kwam op tegen de voor stellingen van Mevr. van Itallie van Emb den, als zou het de Nederlandsche Dag bladpers alleen maar om het geld te doen zijn. Integendeel, door het optreden der controlecommissie werden tal van adver tenties, die geld zouden opbrengen, uit de bladen geweerd. Dat zou ook de voorzit ter der controlecommissie (de heer Mar chant), die lid van deze Kamer is, kunnen getuigen. Wanneer het ging over het stre ven naar geldelijk gewin, dan moest men veeleer de actie signaleeren van het orgaan der apothekers, dat, nu deze wet in aan tocht is, een groote reclame-campagne aan-» kondigde, om den verkoop van verpakte ar tikelen weer in handen van de apothekers te brengen. Spr. had van de Regeering meer waardeering voor deze goed werkende controlecommissie verwacht, dan uit de Memorie van Antwoord bleek. Hij had ernstig bezwaar tegen het voornemen der Regeering om deze commissie te vervangen door een controle, welke zal worden gere geld bij algemeene maatregelen van be stuur. Heden worden de debatten voortgezet; de kansen van het wetsontwerp staan slecht. EERSTE KAMER STEUN AAN MELKVEEHOUDERS. De Eerste Kamer heeft nog een heelen middag gewijd aan de behandeling van het wetsontwerp tot steunverleening aan de melkveehouders. Er is echter niet veel nieuws gezegd en de meeste sprekers tra den in herhaling van wat reeds aan de overzijde van het Binnenhof in het mid den was gebracht. Bij de op verzoek der socialisten gehou den hoofdelijke stemming bevonden de zen zich alleen in de oppositie. In de artikelen der 4576 GEROFABRIEK vindt U bij ona een uitgebreide keuze, tegen de laatste lage prijzen. DE REGELING VOOR KAAS BIJ DE CRISIS-ZUIVELWET. Bij de uitvoering der Crisis-Zuivelwet stuit men met het artikel kaas op belang rijke moeilijkheden. Gevolg van het uitblij ven eener definitieve regeling is het ont staan van allerlei fantasieën, waarvan som mige zoo sterk als juist worden aanvaard, dat er een aanzienlijke invloed van uitgaat op de marktprijzen. Men meldt ons thans van goed ingelichte zijde, dat op Dinsdag l.L een bespreking met een deskundige Commissie heeft plaats gehad op het Dep. van Econ. Zaken en Landbouw. Het principe van een heffing op het boter vet in de voor het binnenland bestemde kaas blijft gehandhaafd. Dit bo- tervet zal tot zelfde hoogte worden belast als de boter. Echter zijn aan de heffing op binnenlandsche kaas tot een daardoor vrij belangrijke hoogte gevaren van terugloo- pende consumptie en moeilijkheden bij do uitvoering van de controle te duchten, zoo dat hiervan zal worden afgezien. In de plaats daarvan komt een heffing over alle kaas, welke heffing dan slechts tot 1/3 der hoogte behoeft opgevoerd te worden, ge zien de verhouding 12 binnenlandsch ver bruik en export. Het heffingsobject wordt daardoor 3 maal zoo gioot. Bij een heffing op boter van 60 cent per K.G. zou de heffing op het voor het binnen land bestemde deel der kaas, d.i. 1/3 der productie, voor volvette kaas pl.m. 1613 cent per K.G. worden. Deze heffing over gebracht op de geheele productie wordt dus 1/3 van 16 18 cent pl.m. 6 cent per K.G. Voor magere soorten evenredig min der. Met een heel eenvoudige regeling kan de heffing in het zelfkazend district bij den handelaar en in het fabriekmatige produc tiegebied bij de productiebron worden geïnd, waarbij, door èn deze heffing èn de latere toeslag aan de veehouders op het zelfde cijfermateriaal te baseeren, een te genstrijdigheid van belangen voor de juist heid dier cijfers zorgt. Na dit heffingsexperiment is alle kaas vrij voor verhandelen in binnen- en buiten land. Geen vervoerverboden, merken enz. zijn dan noodig. Grondgedachte dezer regeling is, dat oen zeer matige heffing over alle kaas, hoewel ook hieraan nadeelen kleven, minder ge vaar voor vermindering van consumptie op levert dan een hooge heffing op het bin nenlandsche deel. Daarnaast vereischt het bestaan van twee soorten kaas, voor het binnenland, en voor export bestemd, met een belangrijk prijsverschil, zeer ingrijpen de maatregelen, wil de regeling niet tot knoeierij aanleiding geven en een gevaar worden voor den bonafide handel. Basis der regeling is, dat alle boter- vet gelijkelijk moet bijdragen aan de pot- vonning, maar dan ook aan alle producen ten, los van de door hen reeds verkregen prijzen voor hun diverse producten, een ge lijke uitkeering wordt gegeven. Dit is een eisch van billijkheid maar er ligt tevens de stimulans in t-ot het verwerken der melk op die producten, waarmede de hoogste op brengsten zijn te behalen, een stimulans, die naast veel andere goede eigenschappen me de tot gevolg heeft, dat het de eventueele overgang bij beëindiging der steunregeling vergemakkelijkt. DE WERELDMACHT DER VRIJMETSELARIJ. 4.800.000 Vrijmetseaars. De bekende leider der Vrijmetselaars, Ossian Lang, heeft over 't jaar 1931 de volgende statistiek van de bekende vrij metselaars-gilde opgesteld Europa 741.755 leden, Azië 7.000, Afrika 4500, Noord-Amerika en Koloniën 3.509.000, Midden-Amerika 35.000, Zuid-Amerika 50.000, Australië 193.300. Globaal gerekend bedraagt het aantal Vrijmetselaars onge veer 4.539.000 leden. Het aantal Loges be staat uit 29.518. Volgens Ossian Lang zijn deze getallen im groszen Ganzen juist hoewel bepaalde loge-organisatie zeer te rughoudend zijn in 't verstrekken van ge gevens omtrent hun leden-aantal en in- tieme-verhoudingen. „DEUTSCHLAND ERWACHE"! Wijziging der boter-politiek. Een correspondent van het „Hbld" seint uit Berlijn: Aangezien de voorgenomen maatregelen der Nederlandsche regeering tegen Duitschlands boterpolitiek ernstige gevolgen dreigen te zullen hebben voor de Duitsche industrie, eischt het verbond van Saksische industrieelen onverwijld stap pen, om de oorzaken dier beweging weg te nemen, aangezien anders nóg meer bedrijven zullen moeten worden stilge legd, waardoor de werkloosheid verder zal toenemen. DE TILTENBERG. Herinnering aan een oproep van 12 1/2 jaar geleden. Tot de mannen, aan wie Moeder Mar guerite gisteren in zulke eenvoudige en hartelijke taal dank bracht, behoorde na tuurlijk de Stichting der Vrouwen van Nazareth, Pater van Ginneken, die met Z. Excellentie den Bisschop tot zekere hoogte het voorrecht deelde op den Til- tenberg gastheer en gast tevens te zijn. Onder de geestdriftige en Boms ontroe rende rede van Monseigneur, die de apos- teldeugden prees, welke geherbergd wor den in dit Moederhuis en vandaar uitgaan over straten en pleinen, plukte ik in mijn geheugen eenige bloemen voor den Stich ter. die nu de'werkelijkheid en erkenning beleeft van wat hij 3 Januari 1920 schreef in „Van onzen Tijd", in een opstel, dat een oproep was tot de katholieke meisjes van Nederland. Ik lees er deze bloemen uit, die nu voor onze warme blikken in vollen bloei staan en bied ze hem en Moeder Marguérite aan met hulde en genegen heid. Wij zullen U, meisjes en jonge vrouwen, opvoeden, schreef Van Ginneken, antici- peerend op wat nog worden moest, maar wat hij zelf scheppen zou: tot hemelsche begeerten en idealen te genover de Hollandsche laag-bij-de- grondschheid tot warme sympathieke expansie tegen over de Hollandsche ingehouden koelheid; tot stralende blijheid en serene opgewekte heid tegenover de Hollandsche somberheid en strakken ernst; tot enthousiasme en algeheele overgave tegenover de Hollandsche alles berekenen de nuchterheid tot een stipt christelijk geweten tegen over de Hollandsche laksheid en sleur tot pittige kracht en heerlijken durf te genover de Hollandsche lauwheid en ge makzucht." Dit zijn bloemen, die niet ontloken in n Taaltuin, maar in een heel devoot Hof- ken van een zeer begenadigd Priesterze bloeien nu in 't Tulpenland en behooren tot het mooiste van onze eigen cultuur. „Tijd". C. R. DE KLERK. DE TARWEWET. Een gewijzigde tarwebeschikking vastgesteld. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft een gewijzigde tarwebaschik- king vastgesteld. Deze wijziging heeft wat artikel 4 aangaat betrekking op de bij die beschikking bedoelde registers. Verder bepaalt artikel 1: „Tarwebloem of tarwebloem A" is allo tarwemeel of tarwebloem, waarvan de samenstelling voldoet aan de volgende eischen le. elke hoeveelheid bestaat voor ten minste 22 1/2 pet. uit meel of bloem, uit sluitend afkomstig van inheemsohe tarwe 2e. deze 22 1/2 pet. is gelijkmatig door dhoeveelheid verwerkt; 3o. de inheemsche tarwe, bedoeld onder lo, is geleverd door bemiddeling van: a. een gewestelijke tarwe-organisatie, binnen welker gebied de tarwe is geteeld, en b. eene centrale tarwe-organisatie, beide op hare daartoe strekkende aan vragen als zoodanig door hem toegela ten. Artikel 2: Als vereeniging, bedoeld in artikel 3, lid 1, van het Tarwebesluit 1931, is aangewezen de vereeniging. Nederland sche Meelcentrale. Artikel 3: A. De producten, bedoeld in artikel 3, lid 2, onder b, van het Tar webesluit 1931, zijn: 1. beschuit; 2. biscuit en wafels3. zelfrijzend bakmeel4. ver micelli; 5. macaroni; 6. stijfsel. B. Het tijdvak, bedoeld onder c, be draagt zes maanden. C. Het veelvoud, bedoeld onder c, is: voor broodbakkerijbedrijven; 19 maal; voor banketbakkersbedrijven: 15 maal. Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Minister von Gayl over het herstel der monarchie in Duitschland. (3de blad). Beroering In Abessinië wegens de ont vluchting van den ex-keizer. (3de blad). BINNENLAND. Een wetsontwerp inzake steun aan de varkenshouderij heeft het Dep. van Econ. Zaken verlaten, (lste blad). Het wetsontwerp inzake steun aan den veehouders is door de Eerste Kamer goed gekeurd. (lste blad). Het rapport der bczuinigings-commissie- Welter zal deze maand gepubliceerd wor den. (l6te blad). Belangen van de pharmacie; wetsont werp in zake uitoefening der artsenijbe- reidkunst in de Tweede Kamer (1st© blad). In vreemden staatsdienst? Minister Don ner zal in de zaak-Reuderink eerst den Raad van State hooren. (late blad). De regeling voor kaas bij dej crisis-zui- velwet (late blad). Aanslag op Nederlandschen consul te Huelva. (Gem. Berichten, 4de blad). Een familie te Rotterdam voor f 10.000 benadeeld. (Gein. Ber., 4de blad). Dr. Ronaud over het nut en de noodza kelijkheid van medische sportkeuring. (4de blad). De wielerwedstrijden in het Amsterdam- sche Stadion. (4de blad). EEN GEÏLLUSTREERD AR TIKEL OVER DE ZEPPE LIN Bladz. 13 EEN GEÏLLUSTREERDE PA GINA VOOR DE DAMES Bladz. 11 EEN CORRESPONDENTIE VAN ONZEN ENGELSCHEN* MEDEWERKER Bladz. 5 EEN CORRESPONDENTIE OVER DE FRANSCHE POLITIEK Bladz. 6 WEEK-END WEERKANSEN. De inval van zeer koude lucht, dio da.gen. lang over geheel West-Europa bijzonder koel weer bracht en in Noord-Zweden een zwaren sneeuwstorm veroorzaakte, kwam, wat ons land betreft, Donderdag tot een einde doordat de Noordelijke luchtstroom over Denemarken naar het Oosten afvloei de. Het weer werd dientengevolge in geheel West-Europa zachter. Een tweede oorzaak van verbetering van bet weer, die nu voor ons van veel beteekenis geworden is, ligt in de ontwikkeling van een gebied van lage luchtdrukking ten Westen der Britsche eilanden, dat tot gisterenavond weliswaar weinig neiging vertoonde naar het Vaste land door te dringen, maar in activiteit toe neemt. In verband mot do ligging van een gebied van hoogen druk over Frankrijk en Centraal Europa is het vrij zeker, flat de in West-Europa doorkomende warme Zui delijke wind. gaandeweg een belangrijke temperatuur-stijging zal brengen. Een nieuwe inval van koude Ipcht uit het hooge Noorden ie daarom ook niet binnen korten tijd te verwachten. Wanneer de depressie, die in het Westen en Noordwesten ligt, verder in onze rich ting doordringt, hetgeen zou blijken uit een flinke barometerdaling, zou vóór of tegen Zondag regenachtig weer te verwachten zijn, vooral in het Westen de» lands, in het Zuiden en Oosten met onweerskana. Bij stationairen of zeer langzaam dalenden barometer is nog lioht bewolkt, droog en windzwak, vrij warm weer te verwachten.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1