„GRAF ZEPPELIN" OPNIEUW NAAR NEDERLAND De groei van de „Graf Zeppelin" VRIJDAG 10 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURAN1 VIERDE BLAD PAG. 13 den tocht der „Graf Zeppelin" naar den Noordpool meemaakte, was de bekende Fox-Movietione-operateur Hartmann, die een buitengewoon goed geslaagde opname van den tooht heeft weten te maken. De Noordpoolreis werd toen ook medegemaakt door de heeren G. E. J. Sorgdrager, inspec teur van de Stoomvaart Mij. Nederland te Amsterdam en H. G. J. ter Marsch, inap. van den Rotterdamsohen Lloyd te Rotter dam. Beide heeren maakten deze vlucht mede in opdracht van het Syndicaat, dat zich heeft gevormd in verband met het totstandbrengen van een eventueele verbin ding met NederlandsOh-Indië door middel van luchtschepen, in welk syndicaat beide genoemde scheepvaartmaatschappijen zit ting hebben. In den loop van 1931 ondernam De ontwikkeling van het luchtschip zijn ruim 30-jarig bestaan. De Zeppelin op haar Noord pool vlucht boven Reikjavik. Van 11.300 tot 200.000 M3 Een comfortabel lucht schip voor 50 passagiers 18 Juni a.s. zal het luchtschip „Graf Zep pelin" opnieuw een tocht naar Nederland maken, waarbij de landing geschiedt op het vliegterrein Waalhaven te Rotterdam en op het pas geopend vliegterrein Twente. Het luchtschip van om 8 uur vjm. op het vlieg veld Twente landen, waar gelegenheid zal zijn tot het in- en uitlaten van passagiers. Om 9 uur des morgens zal het weer op stijgen voor een tocht boven Osnabriick, Bremen, Hamburg, West-Friesche eilan den, Groningen, Zuiderzee naar Rotterdam, waar het luchtschip om 6 uur des middags zal landen. Aldaar is gelegenheid voor de passagiers, die alleen de rondvaart mede maken, het schip te verlaten, terwijl pas sagiers, die naar Friedrichshafen reizen, worden opgenomen. De terugtocht vangt aan pijn. 7 uur n.m. De technische voorzie ningen, welke voor de landing worden ver- eischt, worden op genoemde vliegvelden aangebracht, terwijl verder enkele honder den manschappen zijn geïnstrueerd, die bij de landing van het luchtschip tegenwoordig zullen zijn. Door het ijverig streven der Rotter damsche Aero-Club, samengaand met de Nationale LuchtVaartschool, de N.V. Luchtvaartterrein Twente zijn deze lan- De uitvinder Graaf Ferdinand von Zep pelin, die 8 Maart 1917 overleed. dingstoohten naar Nederland mogelijk ge worden. De heer Jac. Kleiboer, aan wien ook een groot deel der landingstochten is te danken, heeft de geheele organisatie in handen. Om de geschiedenis der wereldbe roemde „Graf Zeppelin" te kunnen volgen, moet men terugzien op een tijdsverloop van bijna 32 jaar. Op 2 Juli van het jaar 1900 maakte de uitvinder Graaf Zeppelin met zijn eerste luchtschip, de L.Z. I, een proef vlucht over de Bodenzee, waarbij het schip reeds een snelheid van 28 KM. per uur be reikte, hoewel het slechte met twee moto ren van 16 P.K was uitgerust, waarna nog twee vluchten volgden, die eveneens een succesvollen afloop hadden. Doch door de herhaalde vullingen met het enorm dure helium, welke de luchtreus verslond, moest Graaf Zeppelin tot de treurige ervaring komen, dat hij spoedig geen cent meer zou overhouden, indien hij deze vluchten door zette, waarom hij er dan ook toe overging de L.Z. I te doen sloopen, daar niemand zich bereid verklaarde hem financieel bij te staan. Ondanks de vele moeilijkheden, waarmede deze vooruitstrevende lucht- echrpbouwer te kampen heeft gehad, ver daagde hij niet, doch een loterij in Wür- temberg leverde de middelen op voor den bouw van een tweede luchtschip, de L.Z. 2, dat in November van het jaar 1905 opsteeg en kort daarop in een hevigen storm ten gronde ging. Echter nog geen jaar later •teeg de L.Z. 3 voor een proefvlucht op, De tegenwoordige commandant dr. Hugo Eckener. waarover het militaire Duitschland zeer enthousiast was. Het ministerie van Oor log bestelde twee luchtschepen tegelijk, elk van een omvang van 15.000 M3. Op 1 Juli 1908 maakte de vierde Zeppelin een tocht van twaalf uur boven Zwitserland, terwijl de tweede tocht ermede, ofschoon voor een groot deel succesvol volbracht, met een ramp eindigde, ten gevolge van een gewel dige ontploffing. Welke snelle vorderingen de luchtschepenbouw heeft- gemaakt, blijkt wel hieruit, als men bedenkt, dat de eerste luchtreus, de L.Z. 1, een inhoud had van 11.300 M3., terwijl de tegenwoordige „Graf Zeppelin" een omvang bereikt van 105.000 M3., terwijl de snelheid in dien tuschen- tijd van 28 tot 135 KM. per uur is toege nomen! De kundige bestuurder der „Graf Zeppelin", dr. Hugo Eckener, was een leer ling van Zeppelin. Op het einde van Mei 1929 werd het luchtschip bij een poging den Oceaan over te steken van den ondergang gered door een noodlanding bij Cuers Pier- refeu. Van verschillende Fransche autori teiten ondervond de leider bij de landing in Frankrijk uitstekende hulp. De oorzaak van deze landing lag in het onklaar raken van drie der vijf motoren, waarover het luchtschip beschikte. Bij den terugkeer naar de oever van het meer van Constanz on derging het verschillende veranderingen. Den len Augustus o.a.v. werd een nieuwe, thans succesvoller, tocht ondernomen, waarbij de tocht over de vallei van de Rhone trok, via Gibraltar en de Azoren en te Lakehurst landde. Over deze rit werd 93 uur gedaan, doch de terugreis ging veel sneller; in ruim twee dagen was men weer op Friedrichshafen. Op 19 Augustus zette het luchtschip zijn tochten voort naar To kio, waarbij vrijwel de geheele wereld in bewondering was voor de schitterende on derneming van dr. Eckener. Het schip vloog toen over Siberië, waarbij het Oeralgeberg- te een belangrijke hindernis vormde, doch voor de Zeppelin wae ook dit gebied van weinig bezwaar. In ongeveer honderd uren was de tocht FriedrichshafenTokio vol bracht; daarna volgde de tocht over den Pacific. Nog nimmer voordien had een luchtverkeersmfddel de route JapanVer- eenigde Staten afgelegd. Op 29 Augustus was de reis om de wereld volbracht; in twintig dagen had de „Graf Zeppelin" 39.350 K.M. afgelegd, wat voor het lucht schip een schitterende prestatie beteeken- de. Immers in 1924 deden de Amerikaan- ache vliegeniers over een reis om de we reld nog 182 dagen, terwijl de groote „Phi- lias Fogg" van den fantastischen Fran- schen schrijver Jules Verne nog 80 dagen voor zijn wereldreis noodig Ihad. Op zijn tocht naar den Noordp>ool in Juni van het vorig jaar, vertoonde de Zeppelin zich ook boven ons land. De eenige film-man, die het luchtschip eenige reizen naar Zuid- Amerika, welke een vrij goeden afloop hadden. Als eindpunt werd Pernambuco gekozen, waar de post voor Brazilië, Pa raguay en Uruguay aan boord werd geno men. In Maart j.L werd besloten een regel- matigen dienst met luchtschepen te openen van Friedrichshafen naar Zuid-Amerika. De dienst wordt onderhouden met de „Graf Zeppelin", die over een afstand van 10.000 K.M. een nuttigen last van 10 ton kan ver voeren. De lengte van het schip is 252 M., de breedte 30.5 M. en de vijf Maybadhmo- toren kunnen een gemiddelde snelheid van 117 KM. per uur ontwikkelen. Hoewel het luchtschip hoofdzakelijk voor goederenvei- comfortabel ingericht. Er zijn een salon, voer is gebouwd, is het ook voor passagiers plaats biedend voor circa 30 personen, twaalf twee-persoonshutten en een sp>eciaie waschgelegenheid met stroomend warm en koud water. Op koude dagen zijn de p)as- 8agiersverblijven verwarmd.; in de keuken worden de maaltijden toebereid, waarvan de kosten in den passagiersprijs zijn begre pen, indien de tocht langer dan 24 uur duurt. Voor de veiligheid der passagiers zijn alle maatregelen genomen. Een sp>eciale meteorologische dienst geeft voortdurend inlichtingen over de weersgesteldheid. On langs zijn de plannen voor de L.Z. 129, de nieuwe Zeppelin, gereed gekomen en bin nenkort wordt te Friedrichshafen met den bouw een aanvang gemaakt. Het nieuwe luchtschip, dat vijftig passagiers zal kunnen vervoeren, verschilt in menig opzicht van de „Graf Zeppelin". Het nieuwste is, dat heliumgas zal worden gebruikt, voorts wordt gewerkt met ruw-olie-motoren, ter wijl de passagiersoabines naar de mid scheeps worden verplaatst. De lengte over alles van de L.Z. 129 zal 247.8 Meter bedra gen, grootste diameter 41.2 M. Bij de „Graf Zeppelin" waren die afmetingen respectie- velijk 235 Meter en 30.52 Meter. Het nieuwe schip zal een kubieken inhoud hebben van 200.000 M3. tegen 105.000 M3. van de tegen woordige luchtreus. Het aantal motoren wordt van vijf tot acht opgevoerd. Deze acht motoren worden tandengewijs ge bouwd; vier aan iederen kant van het luchtschip. De navigatieruimte blijft in den kop, de draadlooze installatie komt daar vlak boven. In de midscheeps zullen zijn twee dekken voor de passagiers; boven eetzaal, lees- en schrijf zalen, wandelgan gen aan weerszijden, benevens 26 hutten. In het benedendeks bevinden zich de keukens, badkamers, toiletten, hutten officieren en een rooksalon. Op de onlangs gehouden ver gadering van het Internationale Comité voor Noordpool-onderzoek werd besloten in den loop van dit jaar weder een Noordpool- vlucht met den „Graf Zeppelin" te onder nemen, over welk plan de onderhandelingen echter nog gaande zijn. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. IN DE KOKENDE STEARINE GEVALLEN, In de stearinesmelterij der Kaarsen fa briek te Gouda, is de 39-jarige arbeider C. J. Rondel tap», bij het leegst orten van baaltjes stearine, in den smeltketel, uitge gleden en in de kokende massa gevallen. De man wist zich nog aan den rand van don ketel te grijpen, waardoor hij alleen mot het onderlichaam in de stearine terocht kwam. Toegeschoten arbeiders hebben hem er uitgetrokken. Het slachtoffer had vooral aan beide beenen ernstige brandwonden opgcloopen, welke ter plaatse door een dokter zijn behandeld. Daarna is hij i%r brancard naar zijn woning vervoerd. „Vad." Jongetje doodgereden. Op het bouwterrein bij de R.-K. kerk te Rijswijk is de 4-jarige H. B.. die daar met andere kinderen aan t spelen was op een ijzeren plaat gevallen, juist toen een vrachtauto, geladen met zand en bestuurd door R. E. Z. uit Den Haag daar passeer de. Een achterwiel van den auto ging den jongen over het hoofd, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Aan de gevolgen overleden. De 41-jarige C. Bouman uit Stolwijker- sluis, die Woensdag met het hoofd tegen een viaduct te 's-Hertogenbosch terecht kwam is denzelfden avond nag ovorloden. BRAND TE WANSSUM. Bakkerij en boerderij door het vuur vernield. Woensdagmiddag is in de bakkerij van den heer Pijpere te Wanssum brand uit gebroken. Do heele bakkerij met winkel en woonhuis benevens de inboedel gingen verloren. Ook de aangrenzende boerderij van de wed. van Dijck werd door hot vuur aangetast en geheel door het vuur ver nield. Het grootste deel van den boerderij- inboedel alsook eenige varkens werden een prooi der vlammen. Door krachtig optre den van de brandweer uit Venray werd verdere uitbreiding van het vuur voorko men. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt, „Msbd." BOERDERIJ TE UDEN AFGEBRAND. Gebrek aan water. Gisteren is bij afwezigheid van de bewo ners in de boerderij ran don landbouwer J. v. Lanen te Uden een felle brand uitgebro- I ken. Wegene gebrek aan water slaagde men I er niet in het vuur tegen te gaan. De boer- I derij benevens inboedel en landbouw werktuigen werden in korten tijd een prooi I der vlammen. Een aantal kippen kwam in de vlammen om. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Verze kering dekt do schade. MEENINGSVERSCHIL BIJ EEN VOETBALWEDSTRIJD. Met een relletje tot gevolg. Dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben, is Woensdagavond weer eens gebleken, schrijft de „Msbd.". Bij een voetbalwedstijd te Rotterdam, die op het voormalig land van Hoboken gehouden werd, ontstond tusschen twee toeschouwers een meeningsverschil. De een beweerde, dat er „valsch" gespeeld werd en de ander zei, dat daar niets van waar was. De opposanten gingen, zooals dat meer en meer gebruikelijk wordt," er ten slotte toe over elkaar met geweld hun meening op te dringen en het vechtpartij tje trok al spoedig heel wat meer bekijks dan de wedstrijd. Een agent die op het ru moer afkwam trachtte eerst de vechtenden te scheiden en toen dit niet lukte besloot hij hen mee te nemen naar het politie-bu- reau. Dit was echter allerminst naar den zin van het publiek dat zich door dezen maatregel van een gewaardeerde sensatie beroofd zag. Een van de omstanders sprong den agent op den rug en slecht door een van zijn arestanten los te laten kon deze zich van zijn aanvaller bevrijden. Daar de vrijgekomen arrestant dankbaar van de ontstane situatie geprofiteerd had bleef er voor den agent niets anders over dan te trachten den tweeden vast te hou den en over te brengen. Dat was echter lang niet gemakkelijk want van alle kan ten drong het publiek op hem aan. Eerst trok hij zijn sabel en toen bleek dat de menschen daar niet bang voor waren zijn revolver. Men deinsde terug doch op een eenigszins veiligen afstand gekomen be gonnen enkele kwajongens met steenen te gooien. Zij boekten daarmee het succes, dat zij den arrestant een gat in zijn hoofd wierpen. Inmiddels was er voor den agent hulp komen opdagen waardoor het hem mogelijk werd zijn arrestant, die de 18-jarige va rensgezel A. P. bleek te zijn, naar de poet aan het Kruisplein over te brengen. Van daar is de man eerst naar het ziekenhui* aan den Coolsingel gebracht om verbon den te worden. Vervolgens is hij naar het politiebureau aan de Witte de Withstraat gebracht om daar in bewaring te worden gesteld.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13