GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DINSDAG 7 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 INGENIEURS VAN DEN FRANSCHEN RIJKSWATERSTAAT brachten Maandag een bezoek aan de waterstaatswerken in Gelderland, waar Ir. L. R. Wentholt hen rondleidde. Het gezelschap bii de betonbrug over het in aan bouw zijnde Twenthe Rijnkanaal OM DIEREN TE FOTOGRAFEEREN moet men niet alleen vakkennis, doch ook over een groote quantiteit geduld beschikken. Het valt lang niet mee, om de eenden en het jongetje op de aardigste manier te laten poseeren IN DEN DIERENTUIN TE DEN HAAG wordt een groote hondententoonstelling gehouden, waar zeer vele fraaie exemplaren te bewonderen zijn. „Wag tail's Dignity", een spaniel van mevr. L. van Her waarden uit Mijdrecht )P EEN DWAZE WIJZE is de „revue- DE NEDERLANDSCHE BILJARTER ster" Josephine Baker gisteren aan het ROBIJNS heeft te Vichv het wereld- Centraal Station te Amsterdam ontvan- kampioenschap biljarten drie banden gen en begroet als ware 't een heldin gewonnen. Wij geven hierbij een foto der menschheid! van eenigen tijd geleden, waarbij bur gemeester Fockema Andreae den biljarter Robijns te Utrecht huldigde TEN BATE VAN HET CRISIS-COMITE worden op verschil lende plaatsen in ons land tentoonstellingen georganiseerd van teekeningen, die geheel op de schrijfmachine vervaardigd zijn. Een der zonderlinge teekeningen, voorstellende een voetballer Socialistische dwingerij. Obstructie van de S. D. A. P. kost de gemeente een verloren middag. 's Avonds pas aan de agenda begonnen. Het onderwijs aan het Gymnasium. De raad verwerp* een werkverschaffings voorstel. Verscheidene praatpunten uitgesteld. Politie-posthuis voor de sociëteit verplaatst. De heer Koois.tr a begrijpt niet hoe de voorz. zeggen Kan, dat deze kwestie R en W. niet raakt. Het gaat de gemeente wel degelijk aan. Het gaatn.l. om de vraag of de steun van M. H. wel behoor lijk is en wel voldoende wordt gegeven. Deze kwestie moet behandeld worden en voor de i ijdsverspilling door deze discus sies achten wij ons niet verantwoordelijk. Ten einde de prestige-kwestie te omzeilen geeft spr. den voorz. in overweging, het reglement van orde zóó te verstaan, dat bij deze discussies over de wijze van be handeling ook het adres zelf besproken kan worden. De voorz. antwoordt, dat hij. het regle ment van orde niet kan uitleggen, zooals de heer Kooistra wenscht. De heer Kooistra dreigt met ob structie. Als de raad beslissen zou het adres ter visie te leggen, zou spr.'s fractie één of meer voorstellen kunnen doen om de zaak toch weer aan de orde te stellen. Wij zijn thans nog niet aan obstructie toe, maar het lijkt er zoo'n beetje op. De voorz.: U zegt het zelf. De heer v. Es: Gemeentebelang! De heer Kooistra geeft den voorz. de schuld, dat er zooveel tijd verloren gaat Spreken over het werk van Maatsch. Hulpbetoon is in het belang van de ge meente. Tegemoetkoming. De voorz. verklaart, dat B. en W. be- 1 reid zn, hun advies, het adres ter visie te leggen, te wijzigen in een voorstel om het adres in de volgende vergadering (20 Juni) ter sprake te brengen. De heer Groene veld meent, dat het voorstel tot onmiddellijke behandeling nog niet voldoende is toegelicht. Wethouder Goslinga: Dat is nu de ernst bij de behandeling van gemeenteza ken De heer Groeneveld wijst het ver wijt van obstructie af. B. en W. voeren ob structie. Wethouder G o s 1 i n gaNatuurlijk De heer Groenëveld bespreekt dan de actie van mevr. Braggaar en het heeft spr. altijd verwonderd, dat de wethouder het denkbeeld van een onpartijdig onder zoek niet heeft aanvaard. Niettegenstaande de verwerping van dat onpartijdig onder zoek, heeft M. H. gemeend de klachten te gen zichzelf te moeten onderzoeken, waar bij zij natuurlijk tot de conclusie kwam, dat zij onschuldig was. De indiening van dit adres had dus geen zin. Volgens spr. sprak het vanzelf, dat mevr. Braggaar—de Does niet kon meewerken aan dit onder zoek door M. H. zelf. Zoodoende is de com missie vervallen in een grove scheldpartij, straatjongenstaal. De voorz.: Nu spreekt u over het stuk zelf De heer Groeneveld: Ik kan toch niet over wat anders spreken. Spr. acht niet alleen mevr. Braggaar, maar ook de geheele fractie beleedigd door dit ge schrijf zonder inhoud, door dat „ge zwam". De heer v. E c k had de houding van B. en W. wel eens willen zien, als elf leden der rechterzijde een voorstel hadden inge diend tot spoedbeahndeling van een geval. Wij hebben dit adres niet uitgelokt, maar nu het er eenmaal is, is het gewenscht deze zaak te onderzoeken. Waarom dat uit te stellen In plaats van naar de kof fiekamer te gaan. zooals de leden nu doen, hadden zij hun tijd beter kunnen gebrui ken door het adres in te zien, dan was uit stel niet noodig: Wij kunnen de zaak nog langer trainee- ren, maar dat is onze bedoeling niet. Wij willen laten zien, dat uitstel ongewenscht is. Nadat nog mevr. Braggaar-de Does het woord gevoerd had, waarbij zij h.i. aantoonde, dat haar optreden reeds eenig succes had bereikt, en de heer Bosman een beroep had gedaan op de collegiali teit van de S D. A. P. 'om den raadsleden ter wille te zijn, die de kwestie niet voor bereid hebben, terwijl hij nu in de hou ding van de S. D. A. P. een poging ziet om hun wil door te drijven, was nog het woord aan de heeren S c h ii 11 e r, v. Stralen (die wel acoord zou kunnen gaan met een uitstel van 14 dagen, mits B en W. erkennen, dat zij een fout hebben begaan door ter visielegging te advisee- ron Vallentgoedj K o o le, wethou der R o m ij n en V c r w e y, Het voorstel-v. Eek om het adres van Maatsch. Hulpbetoon onmiddellijk in be handeling te nemen wordt bij stemming verworpen met 17—12 stemmen. Voor: de S. D. A. P. en de heer Knuttel. Z.h.st. wordt daarna het voorstel van B. en W. aangenomen om de zaak op de eerst volgende agenda te plaatsen. Leidsche Banketbakkers en Vermakelijkheidsbelasting. Een verzoek van de vereeniging om bij verordening te bepalen, dat banket- en kokszaken op Zondag geopend zullen mo gen zijn van 9—8 uur, zal behandeld wor den, zoodra de verordening ter aanvulling van de Winkelsluitingswet ter sprake zal komen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het voorstel van 13. en W. tot verhoo ging van de Vermakelijkheidsbelasting zal worden aangehouden tot bij de behande ling van de gementebegrooting. Het is inmiddels over half zes gewor den, zoodat met de behandeling der eigen lijke agenda in de middagzitting niet meer kon worden aangevangen. De vergadering wordt derhalve verdaagd tot 's avonds 8 uur. AVONDZITTING. Aan de orde is thans de behandeling der agenda. 1. Praeadvies op het verzoek van A. M. van Stipriaan Luiscius, om eervol ontslag als buitengewoon geneesheer aan de ge stichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijn- geest'\ Goedgekeurd. 2 Benoeming van een buitengewoon ge neesheer aan de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest". Benoemd wordt de Deer F. G. H. Mün- nicks. arts. 3. Benoeming van een lid der Gemeen telijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Benoemd wordt jhr. C. C. Roëll (op mr, H. R. Goudsmit, No. 2 van de voordracht, waren 11 stemmen uitgebracht). 4 Benoeming van twee leden van het Bestuur der Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. De heer Kooistra wil ditmaal niet van de voordracht afwijken, doch geeft het bestuur van de Vereeniging in over weging, ook eens iemand, die in deze wo ningen woonachtig is, in het bestuur op te nemen. Herbenoemd worden de heeren G. P. E Wever en mr. E. A. Oosman 5. Benoeming van een Stadsvroedvrouw, voor het tijdvak van 1 Mei 19321 Mei 1935. Herbenoemd wordt mevr. W. v. d. Waals Rolloos. 6. Praeadvies op het verzoek van A. L. Reimeringer, om eervol ontslag als Ambte naar van den Burgerlijken Stand, uitslui tend belast met het sluiten van huwelijken. (Vanwege vertrek uit de gemeente). Goedeekeurd. 7 Praeadvies op het verzoek van J. A. Prins, om ontslag als Regent van het Ge- ref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Goedgekeurd. Het onderwijs aan het gymnasium. 8. Voorstel om het ontslag van A. L. van Beeck, als leeraar in geschiedenis en aard rijkskunde aan het Gymnasium, ingaande 1 September a.s., wederom voor den tijd van één jaar op te schorten. (De betrekking is reeds éénmaal gecontinueerd wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd). De heer Knuttel kan met dit voor stel niet meegaan. Slechts om speciale re denen mag afgeweken worden van de re gel, dat iemand op zijn 65sten jaar behoort af te treden. Wanneer men iemand be- houdt, omdat hij nog levenskrachtig ge- ïoeg is, dan wordt het een krenking, wan- leer men niet van den regel afwijkt. Daar Komt nog bij. dat in dezen tijd zeer vele jonge krachten op een benoeming wachten. Curatoren wijzen er op, dat zij den laat- sten tijd niet erg gelukkig zijn geweest met hun jonge leeraren. Ligt dat soms aan het gymnasium zelf Eén jonge leeraar kan misluken, maar als er meerdere moe ten heengaan, is er iets anders in het spel. Do heer Vallontgoed sluit zich bij den heer Knuttel aan Gebrek aan candi- daton is er niet. Wanneer hot thans voor het laatst is, zou spr. zich er bij neer kun nen leggen. De heer Cos tor sluit zich eveneens bij don hoor Knuttel aan. De heer M e y n e n zegt, dat hot gym nasium in bijzondere moeilijkheden ver keert door een eventueel heengaan van den heer v. Beeck. Spr. wenscht de verantwoor delijkheid voor een ontwrichting van het gymnasium-onderwijs niet op zich te ne- Wethouder Tepe was aanvankelijk van meening dit voorstel niet opnieuw in den raad te moeten brengen. Curatoren heb ben toen hun standpunt nader toegelicht en gezegd, dat het zeer onwaarschijnlijk was een gelijkwaardige kracht voor den heer v. Beeck te vinden. Het heengaan van den heer v. Beeck zou een groot verlies voor het gymnasium beteekenen. Spr. ge looft niet, dat het de bedoeling is van de bepaling om iemand op 65-jarigen leeftijd te ontslaan, die bepaling als regel in ieder geval toe te passen. Juist om iemand, die z'n volle capaciteit nog heeft, te kunnen behouden, heeft men daaraan de mogelijk heid van continuatie toegevoegd. De heer Knuttel blijft een verschil lend standpunt innemen. Spr. kan niet in zien, dat het heengaan van den heer v. Beeck het onderwijs aan het gymnasium zou „ontwrichten". Spr. gelooft niet aan de wcnschelijkheid van het behouden van oude krachten, hoe groot hun prestige ook moge zijn. De heer Vallentgoed sluit zich ook nu weer geheel bij den heer Knuttel aan. De heer Beekenkamp zal zijn stem aan het voorstel geven. Spr. is oud-leer ling van den heer v. Beeck en weet uit er varing, hoe moeilijk het zal zijn dezen eminenten docent te vervangen. De heer v. Es was aanvankelijk niet ge neigd om deze verlenging toe te staan, doch de brief van den inspecteur heeft wel indruk op hem gemaakt. Spr. vraagt den wethouder of hij van plan is het volgend jaar een oproep van sollicitanten te plaat sen. De heer Bergers had liever gezien, dat iemand, die den pensioengerechtigden

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5